Raad Hoogwoud. Zaterdag 28 Augustus 1920. 63ste Jaargang. No. 6677. Vergadering van den «Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Augustus 1920, des voormiddags half tien. Aanwezig allen. Voorzitter Burgemeester Breebaart, die de verga dering opent, waarna lezing- en goedkeuring der notulen volgt. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede, dat 20 Augustus door de Raden 'van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp is vergaderd te Nieuwe Niedorp, waarvan voorzitter de notulen, door den secretaris van Nieuwe Niedorp opgemaakt, voorleest, die het volgende behelzen: Gecombineerde vergadering te Nieuwe Niedorp op 20 Augustus 1920, van de Raden van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp. Beide colleges .zijn voltallig aan wezig. Voorzitter Burgemeester "Koopman, die de verga dering opent, waarna de notulen der vorige ver gadering van 14 Oetober 1919 worden gelezen en goed gekeurd.. Aan de orde komt bespreking omtrent door den Raadi van Nieuwe Niedorp wensohelijik gevonden openbaarheid van de gemeenschappelijke vergade ringen. Burgemeester Breebaart is niet voor openbaarheid. De publicatie is lastig, de onderwerpen komen na behandeling in gemeenschappelijke bijeenkomst weer aan de orde in de openbare vergadering van de beide gemeenten, waarin althans een verslag van het verhandelde wordt voorgelezen. Voorts wordt strijd gezien met de wet, ook naar het inzicht van collega's van spreker uit naburige gemeenten. De heer Gaijaard ziet geen bezwaar in openbaar heid. Integendeel, de ingezetenen hebben er recht op te /wéten, wat omtrent de siclhool wordt besproken en beslist. De besluiten zijn in den Raad hier niet, na der behandeld en alleen zijn notulen voorgelezen, waarvan in de pers geen melding is gemaakt. De heer Bossen meent dat voldoende publiciteit wordt gegeven en openbaarheid van de gemeen schappelijke vergaderingen volstrekt overbodig is te noemen. De heer Visser vindt dat het onderwerp zich niet eigent o.m in 'deze vergadering te worden behandeld, 't Valt buiten de gemeenschappelijke regeling, zoo- dat de Raden elk voor zich moeten besluiten. In verband hiermee wordt met algemeen goedvin den van dit punt afgestapt. Komt aan de orde ontwerp-verordening herhalings onderwijs aan de [Langereizer .school. De verordening wordt, voorgelezen benevens de ingekomenon advie zen van het Hoofd der school en Districtsschoolop ziener. IDe heer Wit heeft bezwaar tegen den 'langen mid- dagsch ooi tijd. Waar deze te laat eindigt voor leerlin gen', die bij het veehouderslbedrijf zijn betrokken om nog te kunnen melken, zag spr. liever avondschool- tijden. De heer Bossen zegt, dat de ambitie voor het her halingsonde,rwijs zoo klein is dat men de cursussen moet combineeren om een voldoend aantal leerlin gen te krijgen. De lveer Visser vindt het vreemd, dat waar vroeger zoo overwegend bezwaar tegen gelijktijdig lesgeven aan jongens 'en meisjes bestond, thans het school toezicht dat in de hand werkt. 'De Woensdagmiddag is voor de jongens ongeschikt, voor hen zijn avond lessen beter. De lieer Gaijaard is van eenzelfde meening. De cursus zal door deze regeling finaal mislukken. Waarom, vraagt spr., de verordening die 4 jaar ge leden door den schoolopziener zoo iwarm werd aan bevolen, niet te laten zooals ze is? Waar het her halingsonderwijs voor de meeste kinderen die er aan deelnemen het laatste onderwijs is, moeten we de deelneming zoo gemakkelijk mogelijk maken. De heer Glas heeft zich bij de regeling neergelegd, omdat voor dit onderwijs zoo weinig ambitie is, dat. om een voldoend aantal deelnemers te krijgen, het. combineeren der cursussen onvermijdelijk is. De heer Breebaart zegt, dat vroeger des avonds de meisjes en jongens, niet tegelijk denzelfden cur sus mochten 'bezoeken. Des middags geldt dat be zwaar niet. Dat. de werkgevers en vooral de ouders van kinderen die in een bedrijf werkzaam zijn, hunne toestemming niet willen geven, kan spr. moeilijk aannemen. De heer De Groot is van eenzelfde meening. De heer Gaijaard zegt dat van de Langereis steeds een voldoend aantal leerlingen aanwezig is en dus voor deze schoolcomibina.tie niet noodig is om een voldoend aanta.l leerlingen te krijgen. De heer Wilken merkt op dat bij combinatie de mogelijkheid bestaat, dat er in het geheel geen cur sus wordt gegeven, terwijl dan toch voor één cur sus bij de oude regeling een voldoend aantal aan wezig zou kunnen, zijn. Met 9 tegen 5 stemmen wordt hierop de nieuwe verordening ongewijzigd vastgesteld. Voor handha ving der oude regeling stemden de heeren Visser, Wit, Borst, Gaijaard .en Wilken. Verder komt ter sprake de huurwaarde der wo ning van 'het schoolhoofd. De heer Gaijaard bepleit intrekking van het vroe ger genomen besluit en stelt voor de huurwaarde thans te bepalen op f 150. Sprekers motieven hiervoor zijn bekend. Hij wil er echter nog op wijzen, dat, wordt dit voorstel .aangenomen, er kans bestaat dat bij Ged. Staten geen bezwaren meer zullen bestaan om de (huurwaarde op die som goed te keuren. Ook voor de scholen te Nieuwe Niedorp. De lieer Breebaart oordeelt dat men bij tie be handeling der zaken van de Langereizer school niet •naar Nieuwe Niedorp noch naar Hoogwoud moet zien, doch deze op-zichzelf moet behandelen. De 'heer Visser zegt diat het bepalen van een lage huurwaarde het èemige middel is om de ongelijkheid tusschen de jaarwedden in de stad en op het platte land te doen opheffen. De heeren Breebaart, Vijn en Glas achten het niet gewensdht, op het eenmaal genomen besluit weer terug te komen. Men kan zoo wel aan den gang blij ven. schappelijke raadsvergaderingen van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp over dé Langereizer school. Met allen voor wordt door den Raad overeenkom stig B. en W.'s voorstel besloten en zal daarvan mededeeling worden gedaan aan het gemeentebe stuur van Nieuwe Niedorp. Voorzitter,, zegt dat we inzake de bruinbroodikaar- ten succes hébben gehad. Maar nu komt nieuwe con trole en zullen de broodkaarten worden afgeschaft. Aan de bakkers wordt dan zooveel bloem of meel verschaft als zij volgens hun debiet dat. door het gemeentebestuur wordt bepaald noodig hebben. Wekelijks doet de bakker verantwoording aan het gemeentebestuur. Waar -zoo het -meel voor f20 pet 100 kilo -verkrijgbaar is en er door de gemeente 1/10 toeslag op zal worden gegeven, terwijl in den vrijen handel f 36 per 100 K.G. wordt betaald, is het wei belangrijk. Voorzitter geeft in overweging, eerst be spreking met de bakkers te houden en ben met de voorwaarden in kennis te stellen. Achten zij het te bezwaarlijk, dan kan er afgestapt, worden. We zullen in deze op de welwillendheid der bakkers vertrou wen. Goedgevonden, eerst bespreking met de bakkers te hebben cn dé verdere regeling door B. en W. te doen geschieden. In verband met wijziging gemeentewet, wordt me degedeeld, dat bij ontstentenis of ongesteldheid der 'beide wethouders, de heer Glas, oudste raadslid, is aangewezen tot optreden ter vervanging. Het royeeren van hypotheek L. Baas en opvragen van belegde gelden bij de Rijkspostspaarbank, zijn door Ged. Staten goedgekeurd, nadat dit college eerst de beslissing had verdaagd. Verkoop van grond v.oor hét kabelhuisje te Aarts woud is eveneens door Ged;. Staten goedgekeurd. Overdracht moet nog worden opgemaakt. Voorzitter deelt mede de gelden van geroyeerde •hypotheek L. 'Baas, f 4300, en van de rijkspostspaar bank, f 390, totaal alizoo f 4690,te hebben overge maakt ter belegging op Grootb. Ned. Werk. Schuld. Van de vakschool voor meisjes te Hoorn is inge komen aanvrage tot f120 bijdrage per leerling uit onze gemeente. Mocht men daarop niet ingaan, dan zal de leerlinge van 'hier, die deze school bezoekt, verder bezoek worden ontzegd en geen nieuwe leer lingen meer worden aangenomen. Voorzitter zegt dat B. en W. het hebben bespro ken. Uit deze gemeente is er een leerlinge, Hildc- gonda Bos. 'tls een groote verhooiging van lesgeld. Nu is Bos niet iemand dat de gemeente termen zou hebben om aan hem bij te dragen. Er zou oen verordening gemaakt kunnen worden om het op de ouders der leerlingen te verhalen. Bos heeft al te kennen gegeven dat hij zijn dochter zal thuis hou den, het wordt hem te duur. De heer Vijn vindt, wat ze daar leeren op die meisjeswakschool, moeten ze maar bij hare moeders thuis leeren. Voorzitter: Bos hier heeft er belang hij. De heer Bossen -beschouwt die school meer als luxe. Die daar kinderen heenzendt, moet het zelf maar "betalen: Voorzitter is er ook voor dat zij die het zelf kun nen betalen, ook zelf de kosten dragen. Er zijn er -die wel f 120 kunnen cn willen betalen. Doch als de om een subsidie van 160 aan le vragen. Elkeen kon dan aan den cursus deelnemen en die dan hier in de Kerkelaan le vestigen in een schoollokaal, mei vrij vuur cn licht. Voorzitter vraagt, of liet voorslel-Bossen wordt ge steund. De heeren Hartog en Glas verklaren, het te steunen. De heer Glas zegt, het zal er wat mij betreft echter van afhangen hoe of het staal in verband met het herhalingsonderwijs. Ik zou verplichtend willen stellen, dal ook het herhalingsonderwijs wordt gevolgd. De heer Bossen zou den leeftijd van 13—15 jaar geschikt vinden voor hel bijwonen van den cursus. Het gaat vooral om stoppen en herstellen te leeren. Ik vind 13 jaar een geschikte toelalingsleeftijd. De heer Glas is daar niet tegen, maar verplichtend steken het volgen van herhalingsonderwijs. De heer Vijn vreest de moeilijkheid, dat naaionder- wijs en herhalingsonderwijs gelijk komen. Hel herhalings onderwijs is Woensdags. Op welken dag dan hel naai onderwijs? De heer GlasMen wilde 1 middagen, behalve 's Woensdags. De heer Bossen: Er was gedacht 2 middagen: Dins dag en Vrijdag De heer Vijn ."Dan kan 'l eerst na halfvier. De heer Schilder voorziet groote ontstemming bij de katholieken en "t zal toch in de Weere ook komen, al is heL met particuliere bijdrage. Spr. geeft dat wel in overweging voor men stemt. De heer Glas vindt, er kan uit Gouwe, Langereis, enz. ook wel aanvrage voor cursussen komen, dat wordt wat bezwaarlijk. De heer SchilderWe kunnen met Kerkelaan en Weere wel toe. We verwijzen hen naar Kerkelaan of Weere. De heer Glas Maar het is voor andere wijken even goed moeilijk, daar te komen, als voor de Weere om in de Kerke'aan te komen. De heer PortegiesBehalve de principieele bezwaren zijn er ook andere bezwaren, die ik al heb besproken voor de dienstmeisjes is het zeer bezwaarlijk. De heer Bossen vindt er niets tegen, dat de katho lieke leerlingen uit Weere hier deelnemen. Dc heer Portegies acht dal ondoenlijk, dat kunnen de dienstmeisjes niet doen. Ook de lokaliteit moet groot genoeg zijn. De heer Bossen acht het schoollokaal in Kerkelaan voldoende. VoorzitterAls hel te klein is, zou het in de kolfbaan kunnen. De heer BossenAls men van den Bond van Staats burgeressen ook kan deelnemen aan den cursus te Weere, dan zou ik alleen den cursus in de Weere wil len subsidieeren. De heer PortegiesDal kan niet en dat gebeurt toch ook niet. Volgt stemming over voorstel Bossen, om den cur sus Kerkelaan le subsidieeren mei daarbij bepaalde ver plichting, dat dc deelnemende leerlingen ook 't herha lingsonderwijs genieten. Voor; Bossen, Glas en Har- log. Tegen Portegies, Vijn, Schilder cn Deken. Dus met 3 st. voor en 4 tegen verworpen. De heer Vijn; Het blijft op mijn standpunt: geen van beiden geven. Volgt stemming of verhuring land in de Bennemeer onder Abbekerk bij opbod, of bij inschrijving zal ge- gemeente oiet betalen wil. wordt aan de leerlingen ™"el' Abbticerk bij opbod, ot bij .mchmvmg zal ge- toegang ontzegd en nieuwe leerlingen worden niet^uren. Mot 5 stemmen voor ,.j opbod daartoe be- toelelaten. En dan wordt gelegenblid tot deelname j sl°'f Y,00* inschrijving: Schilder cn Harlog. Er zal in dat onderwijs ontnomen en dat is niet goed. SE3L.. Na voorlezing wordt verordening herhalingsonderwijs aaii de Langereizer school goedgekeurd. Zal 1 Septem ber 1920 in 'werking treden. Een commissie van de 5 raadsleden buiten B. en De iheeir Bossen: Dan zullen er wel andere gele genheden zijn. Voorzitter: Wij ontnemen- dan de gelegenheid om op die school te komen. j \y heeft dc rekeningen nagezien De lieer Vijn: Dat doen w,j niet dat doen ze te j h'Glasrapporteert gdat dc gemeenlerekening is Hoorn, daar zetten ze ons het mes:opde1 keel. ien en hccl in orde bevonden. Ontvangsten Vooratter: Maar met wij, doch de kinderen zijn Bu8472161/ b uilgave„ f 153623. Nadeelig saldo De discussdën over het onderwerp worden hiermee afgebroken en de vergadering op dar dank gesloten. De notulen worden na 'lezing goedgekeurd. Voorzitter deelt mede ten aanzien van het open- baai' houden van de gecombineerde raadsvergade ringen van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp over de Langereizer,school, dat B. en W. -van Hoogwoud1 wel groote voorstanders zijn van openbaarheid van ver gaderingen, maar niet van die gemeenschappelijke raadsvergaderingen over de Langereizer school, daar zij 'dat lastig achten. B. en W. stellen voor, niet over Is gaan tot het openbaar houden van de gemeen de dupe. De heer Haring vindt als de ouders het zelf be talen is er toch niets tegen. Daarmee verklaren de heeren Vijn, Schilder en Bossen zich wel te kunnen vereenigen. De heer Vijn vindt echter, die het zelf niet kun nen betalen, die moeten het dan maar niet doen het is geen levensvraag. B'esloten- wordt met algemeen goedvinden ?en ver ordening te maken, zoodanig, dat de ouders ten volle het schoolgeld betalen, dat van hen door het gemeentebestuur geheel zal Worden teruggevorderd. Voorzitter meukt op 'dat deze verordening niet goedgekeurd zal worden, daar voorwaarde van goedkeuring is, dat ook aan hen, die het niet zelf kunnen betalen, gelegenheid wordt gegeven om van dat onderwüs te genieten. Opname kas en boeken electr. bedrijf gaf aan f 16303.94 kasgeld, waarvan f 16000 'is uitgezet en f 303.94 in kas was. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. zullen maandelijks opname doen. Ingekomen verzoek Hoofdbestuur vakonderwijs West friesland, ,oni bijdrage van f 15. Idem van de afd. Hoogwoud dier vereeniging om f 250 subsidie, waarvan weder f 110 wordt terugbetaald, voor gebruik verlicht en verwarmd schoollokaal. Beide adressen zullen op voorzitters voorstel bij de begrooting I worden behandeld Verzoek Gezinsverpleging classis Hoorn, om bijdrage, waaromtrent voorzitter voorstelt, aangezien dat hij de begrooting zal worden behandeld, en door B. en W. reeds bijdrage als post op de hegrooting is gebracht I het voor kennisgeving nu aan te nemen. Algemeen, goedgevonden. Van het Hoofdbest. Posterijen en Telegrafie is be richt ingekomen, dat de kosten van wijziging rijks- lijn f 730 hebben bedragen en op elk postkantoor kun nen worden voldaan. Goedgevonden wordt, dal B. en W. hiervan specificatie der kosten aan het P.E.N. zul len vragen. Een schrijven van het P.E.N. dat stroomlevering over eenkomstig slroomleveringscontracl 20 Aug. is begon nen, met verzoek dat per aangeteekende te willen be vestigen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter stelt aan de orde stemming over het voor- stel-Schilder, om aan beide naaicursussen een subsidie te verlecnen. Voor de heeren Portegies, Schilder en Deken. Tegen Vijn, Bossen, Glas en Hartog. Dus ver worpen. In de vorige vergadering, waarin de heer Glas alwezig was, slaakten de stemmen met Schilder, Deken en Portegies voor en Vijn, Hartog en Bossen teeen. De heer Bossen doet een voorstel, om subsidie te geven alleen aan den naaicursus in Kerkelaan van de afd. van den Bond v. Staatsburgeressen. De lieer SchilderAls daaraan subsidie wordt ge geven, van gemeentewege, dan wordt daar uit de ge- heele gemeente geld aan gegeven. En als de katholieken om principieele redenen geen deel kunnen nemen aan dezen cursus, dan zou ik het onrechtvaardig vinden, dal hiervoor geld van de geheele gemeente wordt betaald. De lieer Bossen: Maar allen uit de gemeente kun nen er aan deelnemen. De heer Schilder; Om principieele redenen kan dal niet. De heer BossenHoe kan dat dan wel aan de vak school? De heer SchilderIk heb al eerder gezegd, als de heter Bossen dat weten wil, hij daarover bij mij kan ko men, dan zal ik het hem zeggen. Maar ik vind het niet rechtvaardig om geld van de katholieken ook hier aan le geven. De heer GlasHet is de vraag, hoe hel wordt ingekleed De heer Bossen licht toe, dat door de afd. van j Voorz, zegt, van alle vier in de"Weere; ze zijn door Staatsburgeressen onderhoud is gevoerd met B. en W. I den commissaris aangesteld. f 5150.83i/o. De commissie adviseert tot goedkeuring en de raad keurt de rekening goed. Aniieiirekeningontv. f 6460.36, uitg. f 6535.70, Na deelig saldo f 75.34ty2- Ook deze rekening was in orde, en wordt tot goedkeuring geadviseerd. De rekening wordt goedgekeurd. De lieer Glas zegt voorz. dank voor diens aanwezig heid en toelichting bij het. nazien. Voorz.Dank u wel. Onder dank voor gehouden beheer en voor 'l na zien wordt nu overgegaan lot bespreking plaatsing pa len electrieileil op het land van H. Bood. Daar hel plaatsen in de sloot veel bezwaren en kosten meebrengt wordt besloten, de palen op het Hand van Bood te plaatsen en hem de door hem gevraagde vergoeding van 1 7,.50 per paal te geven. Dc heer Rempl Rz. had gevraagd, welke vergoe ding liij krijgt voor plaatsing van palen in zn land. Dat zal eerst worden onderzocht en B. en W. zullen ter plaatse komen kijken. Volgl bespreking leerlingen M.U.L.O.-school te.Hoorn. Dal is van f 40 op f 60 per leerling gebracht. Eene verordening wordt gelezen, aangevende dat is bij te dragen in die verhooging van I 20 door hen die in komen beneden f 1000 hebben nihil, van f 1000—1500 f 10 per jaar per leerling, boven f 1500 f 20 per jaar per leerling. De f 40 moet door ieder, ook die minder dan f 1000 inkomen heeft, belaald worden. De verordening wordt na voorlezing goedgekeurd. Ook de verordening op invordering dier schoolgelden wordt na lezing goedgekeurd. De gemeentebegrooting wordt door B. en W. aange boden, sluiltend in ontv. en uitg. op f 72561.21, met f 735 voor onvoorzien. Dc Hoofdei. Omslag is berekend op f 27000. Begroo- ling Langereizer school geeft aanontvangsten f 3860, uitgaven f 4740. l)e begrooling Armbestuur wordt vervolgens aange boden op f 6843.60 in ontv. en uitgaaf, met een post van f 364 voor onvoorziene en een subsidie van f2500 van de gemeente aan hel Armbestuur daaronder be grepen. Die zaak zal nog nader worden behanddeid. Mededeeling zal worden gedaan, dat de gemeente- rekening ter visie zal worden gelegd Aan de orde is behandeling reclames Hoofdei. Omsl. Bij stemming over al of niet in 't- openbaar noemen van de reclamanten wordt met 2 voor en 5 tegen be sloten, die in geheime zitting te noemen en verder te behandelen. De heeren Bossen en Harlog waren voor t noemen in openbare zitting. Nadat de reclames zijn behandeld, volgt heropening der zitting en volgt be spreking bewapening buitengewone veldwachters. Voorzitter deelt mede, dat 10 buitengewone veld wachters zijn benoemd, 4 in de gemeente Hoogwoud, 4 in Abbekerk en 2 in Sijbekarspel. Alle 10 zijn door de Burgemeesters beëedigd en zij mogen allen in alle 3 gemeenten survëflleeren en optreden. 'Maar het is nietgewenscht hen zonder wapen te laten surveillee- ren en voorzitter vervolgtik vond het wenschelijk, dal zij bewapend zijn en desnoods kunnen zeggenstop of ik schiet. Het zijn ailen oud-militairen. Ik stel voor de 4 voor deze gemeente te bewapenen en hen elk een revolver, die ongeveer f 25 zal kosten, te ver strekken. Dat wordt in totaal f 100. De heer Bossen zegtDe fevolvers zijn duurder Een goede kost wel f 50 of f 60. VoorzitterDe Burgemeester van Abbekerk dacht van f 25.—. De heer VijnHet zal een reuzenbedrag worden. Voorziter vindt we moeten niet beknibbelen. Hier hebben we vier buitengewone veldwachters. De heer Bossen vraagt, waar ze zijn. Dc heer Bossen: Nu in de Weere 4, later in de Gouw weer eens 4 le Langereis 4, Aartswoud 4 en le Hoogwoud zouden er minstens 4 moeten zijn. Als allen telkens een revolver krijgen, wordt 't nogai wat. Hier is al ingebroken, hier mogen er wel 8 buitenge wone veldwachters zijn. Maar waarom die menschen be wapenen? Hier in Hoogwoud is al 2 of 3 maal inge broken, ze mochten denken, dat de Burgemeester ang stig werd en ik vind, geen wapens verstrekken. Ik houd niet van wapens. Gesteld dat men bij ruw weer per auto dokier haalt en den halt-roep niet hoort, dan zou een kogel kunnen volgen. Neeml voorz. dat voor ver antwoording op zich? Ik niet. Of na een fuif worden jongelui afgehaald en de buitengewone veldwachter ver moedt inbrekers, dan kan een kogel volgen. Wil voorz. daar verantwoording van dragen? Ik niet. Ik vind l te gek om van te praten. Voorz.Dat is Bossen's slandpunt. Maar die geval len die Bossen noemt, er surveilleert nu toch ook politie en zou in die gevallen er dan ook kans zijn, dat van rijksveldwachter of 'gemeenteveldwachter een kogel kwam. U zult niet verlangen dat ik den gemeen teveldwachter ongewapend laat surveilleeren bij nacht? Waarom dan deze vier wel onbewapend. l>e heer Bossen; Zijn ze geschoold? Voorzitter: Ja, het zijn oud-militairen, twee van de. veldartillerie en de anderen waren bij de infanterie. De heer Vijn: Een hunner was bij het paardenvolk. De heer BossenMaar wal is er hier gebeurd Voorzitter: Er is al driemaal hier in t raadhuis ingebroken. Ook aan dc Gouw is inbraak gepleegd. De heer Bossen; Ze willen wel een baantje, ze zijn er groolsch op. 't Werkt allemaal aanstekelijk, die bui tengewone veldwachters ein die burgenvacht, alles. Voorz.Ze kunnen niet onbewapend blijven. De heer BossenDie buitengewone veldwachters zou den wel inbraak kunnen doen. Voorz.: Het gaat niet. op, om zooiets van hen te zeggen. Ik vraag machtiging om revolvers voor "hen le koopen. De neer GlasDus dan 10 met geladen revolvers. Ik ben hang voor inbrekers. Maar ik zou zoo in de Weere bang worden, als er daar 10 met revolvers loopen De heer VijnIk sta er ook wel wat voor. De heer GlasDat een gemeenteveldwachter en rijks veldwachter gewapend loopen, dat zijn menschen van het vak. Dat is goed. Maar menscheen die zoo maar surveilleeren, dat is wel wat bedenkelijk. Voorzitter: De burgerwacht heeft allemaal een ge weer. De heer Bossen: Laat maar een heel garnizoen uit Amsterdam komen. Voorz.Het gaat niet aan, om de buitengewone veld wachters ongewapend uil te sturen. Als de raad niet tot bewapening kan besluiten, neem ik het niet voor m'n verantwoording om hen te laten loopen. Bij stemming ovef bewapening wordt met 3 voor en 4 tegen besloten, geen bewapening te doen plaats vinden. Voor bewapening: Portegies, Schilder en Deken. TegenVijn, Bossen, Glas en Hartog. Voorzitter zegt, mededeeling te zullen doen, dal onze buitengewone veldwachter niet bewapend worden. Voorzitter brengt in bespreking aanschaffing eleetri- sche lamp voor de raadzaal. Aan B. en W. wordt hiervoor lot f 100 crediet toe gestaan. De heer Vijn heeft nog niet besproken in den Ker beraad de bergplaats voor vuilnis en wordt be paald dat de heeren Vijn en Glas alsnog dat in den Kerkeraad zullen bespreken, oim een gedeelte sloot als zoodanig te bezigen. Voorzitter .zegt dat in sommige gemeenten 40 pet. toeslag op pensioen aan gepensionneerde ambtenaren wordt gegeven. Wij hebben hier één gepensionneer de: J. Koeman. Besloten wordt dat dit tot de volgende vergadering wordt aangehouden en ÏB. en W. dan prae-advies zullen uitbrengen. Voorzitter heeft met den burgemeester van lObdam bespreking gehad over aanschaffing -van een chro nometer voor den .rijksveldwachter van Spanbroek en daten chronometer voor rekening der gezamenlijke gemeenten Ohtiam, Hoogwoud, Spanbroek en Op meer aan te schaffen ten dienste van het doen wan bekeuringen op het onoordeelkundige wijze rij den in de kommen van dorpen. 'Besloten wordt dat B. en W. het eerst nader zul- lén behandelen. Rondvraag: De'iheer Vijn bespreekt de avondschool te Weere. Welke lampen moeten daar zijn? Goedgevonden wordt het met eenvoudige electri- sche lampen te probeeren en zullen B. en W. het verder behandelen. De heer Vijn zegt dat enkelen nog geen installatie hebben van de electrieiteit en nog niet in bedrijf zijn gesteld. Moeten zij vanaf 1 Augustus ook garantie betalen? Voorzitter: Als het niet hunne schuld is, niet; an ders wel. B. en W. zullen onderzoek doen. De heer Schilder zegt, dat bij den pastoor bij ons, waar het al een of twee dagen in bedrijf gesteld was, nog geen electrischen meter -is. Spreker's meter was er doch gaf geen gebruik aan. Voorzitter: Mijn meter gaat geregeld door, ook als ik niet gebruik. 'Dat- zit in de leiding die daar niet goed is. De heer 'Bossen: Ik moet lijnrvverker De Vries ver wijt maken dat hij nog niet klaar is. 't Had klaar moeten zijn. 't Is lang genoeg onder Weg. De leiding is onder stroom, hij mij ook. Als de electrieiteit, af gesloten is en geen licht brandt, staat de leiding evengoed onder stroom, dit is.niet goed en de ingeze tenen kunnen het zelf controleeren. Voorzitter: Het zit vóór den meter, er is stroomver- lies. Als 'iik geen- stroom heb moet mijn meter ook niet doordraaien. De heer Bossen vindt dat onaangenaam en scha delijk. Voorzitter: 'Het kan gevaarlijk ook zijn. De lijn- werker moet er in voorzien. Had hij klaar geweest aan .had ih ij het kunnen controle eren. Het door draaien der meters is niet in den haak. De heer Bossen vindt dat van Mienakker naar Aartswoud en van Hoogwoud naar Weere nog vang netten moesten worden aangebracht: Voorzitter zal informeeren. De heer Bossen: De electrieiteit in verbinding, met de telefoon, de telefoondraden van den Boekei tot den notaris zijn ondervangen. Maar -van' Notaris tot Dokter is niet ondervangen. Daar is ook gevaar. Dokter is er verbitterd over en bezigde woorden, die ik mocht overbrengen, maar dat zal ik niet doen, ik zal ze achterwege laten. Voorzitter: Ik vind dat heel verkeerd van Dokter. Want ik vind, hij moest zich bij voorzitter of bur gemeester vervoegen, maar zich niet tot een raads lid wenden. Ik vind 'het ongepast van dokter om zooiets tegen u te zeggen. De heer Vijn: Het is moeilijk voor ons om overal het oog op te houden. De heer Hartog. heeft vernomen, dat enkelen aan de Gouw zwak licht hebben. Voorzitter zal onderzoek doen: Ten opzichte van de lichtpunten bij W'ilms in het, tramstation, zullen B. en W. eerst onderzoek doen. Vervolgens wordt de vergadering onder dank door voorzitter gesloten.

Schager Courant | 1920 | | pagina 9