AltJitü Nitiis- Mwitmic- LnUiivMil RAAD VAN SCHAGEN. Donderdag 2 September 1920. 63ste Jia'mnc!. "O. 6680. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAKEN. CHAG Dit blad verschijnt viermaal per week .Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentibn zooteel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en 01R0DIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÊN van l tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Vergadering op Dinsdag 81 Augustus 1920, des avonds 7 uur. Voorzitter de beer J, Corne-lisaen, burgemeester, secretaris ide hieer A. C» Roggeveen. A'fweizligrde beer Koeane ester met ikennlisigevding vitun verhindering. De vergadednigl wordt geopend. De notulen, worden giel eizen- en goedgekeurd Naar aanleiding, van' de. notulen zegt mevr. Roos- Breed 'dat aan de hand van het m elkonderzoelk-rap- port onbedoeld een blaam wordt geworpen op den heer Castricum als melkslijter, Spr. wil er even op wijzen, dat op aanraden van den heer Castricum zelf, de ikoe ii onderzocht, die van den' heer Koe- meester was. ■Voorzitter zegt -dat mevr. RooMBreed nu de namen noemt, maar 'de melk con troleur heeft Juist den naam' van d-en verkooper weggelaten'. Spr. zal er hier in openbare vergadering niet verder op ingaan1, om dat er nog meer aan vast zit. Hij dankt mevr. Roos- Breed voor de opmerking. Voorzitter zegt dat deize vergadering in hoofldJfcaak is belegd tot vaststelling van de rekeningen, omdat van Ged. Staten een circulaire is ingekomen waarin wordt medegedeeld dlat de rekeningen voor 10 Sep tember moeten zijn ingezond.en, wil de gemeente eventueel aanspraak kunnen maken op de 3e udtkee- ring uit de O. W.-belaating. Spr. zal daarom slechts een paar mededeelingen doen en wel: le. dat door hem een tapverbod is uitgevaardigd op de beide lo- tingsdagen'; 2e, dat de politie met den meesten IJver overtredingen van den maximum snelheid -tracht te con state eren. en daarmedè reeds eenig succes heeft gehad. V.an Ged. Staten 1-s goedgekeurd terugontvangen raadsbesluit betalingen onvoorziene uitgaven; dito Ge suppletoirs, begroeting dienst 1919; dito raadsbe sluit af- en- overschrijvingen. Van den heer J. Helder was bericht ingekomen, dat hij bedankte als lid» der Gas- en Electriciteits- commiissie. Voo-rzdtter veronderstelt dat dit zijn oorzaak vindt in het eerstdaags tijdelijk vertrek uit de gemeente van d'en hoer Helder en meent dat het op zijn weg ligt den heer Helder hartelijk dank te zeggen voor het vele dat hij in het belang van het gas- en elec- briciteitsbed.rijf heeft gedaan, (Teekenen van instem ming.) De heer Helder dankt voor die waarde erende woor den. Tot stemming van een nieuw lid wordt overgegaan met als uitslag: Trapman 5, Timmerman 2, Overtoom 1 en Rempit 2 stemmen. Tweede- vrije stemming: Trapman 0, Timmerman 3, Rempt 1 stem. Trapman1 gekozen. Op de vraag van Voorzitter of de heer Trapman de benoeming aanvaardt, vraagt deze bedenktijd. Van de directie der Hollandsche Spoorwegmaat schappij was bericht ingekomen dat op verzoek der gemeente Anna Paulowna öra Donderdags een mankttrein te laten loopen, gunstig was beschikt (reeds in ons blad vermeld), Is ingekomen een verzoek van den ondernemer van den particulieren nachtveiliighoidsddenst met de mededoftlirng, dat de baten der particuliere onnslultin- Kon de kosten niet kunnen, dekken, waarom f500 subsidie wordt, gevraagd. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, aangezien in den nachtdienst -door de plaatse lijke politievoldoende wo-rdt, voorzien. iZonder eendge bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. bealoten. Volgt een op 1 Maart 1920 van de bouwvereenigdng St. ClhristophoTus ingekomen adres om 42 arbeiders woningen te bouwen op een terrein gelegen tusschen de Landbouwstraat en den Stationsweg. Zij verzoekt den Raad daarvoor een yoorschot te willen verleenen van f294000.— en een Jaarlijksche bijdrage in het tekort op de exploitatie, overeenkomstig de circulaire van den minister van- Arbeid! van- 25 Juni 1919, no. 6658. Hier Is bijgevoegd -een exploitatierekening, waar uit blijkt, dat de huurprijzen volgens de werkelijke bouwkosten bedragen- voor 0 woningen k 19.25 per" week is f55.50, 36 woningen, k f8.25 per week is f297.—, samen f352.50 per week, per jaar f18330. De huurprijs thans door de huurders op te brengen: 6 woningen k f5.per week is f3(X36 -woningen f3.80 per .week i« fl36.S0, samen f 166.80 per week of f8673.60 -per jaar. Te kort aan huuropbrengst f 9656.40. In zijn toelichting voert het bestuur der Woning-' bouwvereeniging aan, dat hoewel 24 Juni 1919 -een aanvraag om voorschot voor den bouw van een com plex arbeiderswoningen is verworpen, zij1 zich wed-er tot den iRiaad wenden om een voorschot voor de na der aangegeven plannen. Het (bestuur meent dat die situatie wat den woning nood' betreft wel zoo-danig is gewijzigd, dat uitvoe ring der plannen in alle qpzichten urgent en aanbe velenswaardig is. Het bestuur constateert, hoewel de woningen de-r bouwvereeniging 'Schagen nog niet zijn voltooid, in de verste verte mdet aan alle woningaanvragen kon worden voldaan en vele aanvragers moesten worden teleurgesteld-, terwijl het bovendien te voorzien is, dat in den komenden tijd- zich nog zeer veel per sonen voor een woning zu-llen- aanmelden. Immers opent zich ten dezen voor onze gemeente een ver perspectief: de systematische vermeerdering der be volking, de uitbreiding van het spoor- en tramweg personeel-, het vestigen van1 het depot Schagen van het P.-EJN., de verbreeding en udtgraving van de kanalisatie AlkmaarSchagen-Stolpen, ongeacht het groote aantal personen» 'die willen huren, doch tevergeefs een woning zoeken-. Het bestuur wijst op het terrein dat zeer gunstig gelegen is en door een viertal leden van- St. Christo- phorus belangeloos is aangekocht om het aan de speculatie te onttrekken. Dit terrein is eenerzijds grenzende aan den Stationsweg, anderzijds aan het bouwterrein der vereenaging Schagen, waardoor goe de in- en -uitgangen- naar en van de verschillende straten worden- verkregen en akzoo niet - geïsoleerd komt te liggen. Het bestuur wijst o-p de groote behoefte welke be staat aan- goed ingerichte woningen voor groote ge zinnen, waarop de minister vao/ Aubei-d epeeloai in een missive heeft gewee&en* Voor type A-, 37 woningen, bevat eltk huis een voorkamertje, huiskamer, gang, keukentje, waarach ter schuurtje met privaat; boven-: 3 slaapkamers met zolder; type B-, 3 woningen, bevalt ongeveer hetzelfde, maar geen schuurtje en heeft 2 slaapkamers met zolder; type C, 2 woningen, is ongeveer als type A, maar heeft de huiskamer voor en daarachter de kleinere kamer. De woningen worden gemiddeld begroot op een bouwsom van f7000. Uit bijgaande teekening blijkit, dat het terrein» niet wordt volgebouwd, maar vanaf perceel Visser be gonnen wordt. 'Door DB. en W. was in deze. .zaak advies gevraagd-: le. Aan de Huurcommissie. Deze schrijft: dat naar haar oordeel met nog een 13-tal woningen in' den di- reoten woningnood wordt tegemoet gekomen. De com missie is wel van' oordeel dat voor verschillende in gezetenen een betere woning 'gew.enscbt zou zijn, doch door dèn bouw van 13 woningen wordt in den di-reciten woningnood voldoende voorzien. 2e. Aan de wóndn-gibouwvereenigiing Schagen. Het bestuur iheeflt gemeld dat de vraag naar goede-wo ningen in onze gemeente- nog taime-lij-k groot is. Het bestuur »heeft met het oog op de belangrijke finan tieele offers voor de gemeente, van den beginne af gemeend wél onderscheid te moeten- maken tusschen aanvragers die bepaaldelijk zonder woning waren of zouden -komen én hen die verbetering van woning op het oog hadden. Alle aanhangige woningaan vragen zijn nog eens ernstig onderzocht en daarbij bleek dat na toewijzing dér 45 woningen nog 13 ge vallen van- dringend-en of althans eenigszins drin genden aard blijven- bestaan. W-aar met de bestaande 45 woningen en met de bovengenoemde 13 gevallen ook -de bij -de h-uurcommlssie aanhangige moeilijke gevallen zijn opgelost, meent de vereeniging Schagen met gerustheid te .kunnen 'redeneeren, dat -door het bijbouwen van -een 13-^tal arbeiderswio-ningen vol doende in- »den momenteel en woningnood wordt voor zien. 3e. Aan de woninghouwvereenlging St. Christo- phorus. Het bestuur legt over een lijst van candi- daat-huurders v-an 30 personen. Bi. en- W. adviseeren op -de aanvraag van St. Gh-ristophorus afwijzend te beschikken, omdat zij, gel-et op de plannen tot bebouwing van de terreinen aan de Molenstraat en gezien de overgelegde advie zen, niet de overtuiging hébben gekregen dat de bouw van meerdere woningen voor het oogenblik noodzakelijk is, afgescheiden nog van de thans zeer 'hooge bouwkosten. Mochten de plannen tot bebou wing van de terreinen aan de Molenstraat tot uit voering komen, -dan achten B. en W. de toestand voorloopig voldoende verzekerd. Voorzitter -deelt nog mede, dat van »St Chrtsto- pihorus n-og een aanvullingslijst van w-oningaanvra- gers is ingekomen, vermeldende 3 personen. Op de oorspronkelijke lijst staan 8 personen vermeld die buiten de gemeente wonen, -Zoo-als de heer Van Nu-lamd ziet, hebben B. en W. de eerste gelegenheid aangegrepen om het verzoek van. St Gh-ristophorus in behandeling te nemen. 'Dep eersten tijd heeft het wel wat gesloft, maar B. en W. hebben later hun- schade weer ingehaald. Zelfs op de lijst van personen, die voor een woning in aanmerking zou komen en die doo-r 'de Bouwver eeniging Behagen is ingezonden, komen naar het. oordeel van 'B. en W. personen voor die niet direct voo-r een woning in aaamorki-ng komen. >De heer Overtoom zegt, dat hij op de voorlaatste raadsvergad'ering heeft gewezen op het lange weg blijven van deze zaak en gevraagd heeft naar de oorzaak daarvan. (Er is toon verwezen naar het in gekomen plan voor d-e bebouwing van de terreinen in de Molenstraat. Dit is gedaan in comité-verga dering. Spr. heeft* op zijn vraag geen voldoend ant woord gekregen- en zou willen dat in het openbaar ter kennis kwam, waarom dit verzoek dat 28 .Febr. inkwam, nu pas op 31- Augustus in behandeling komt. :S-pr. meent dat B. en W. moeilijk kunnen verwij zen naar de- plannen- voor de bebouwing v-an -de ter reinen in d!e Mio-lenstraat, omdat dat is een zaak die nog in voorbereiding is. De- Raad heeft nog. niet be sloten- dat die hui-zen» daar zullen worden gebouwd. Daar m-oet men dus niet -te ve-el naar kijken, omdat dat ons nog wel kan ontglippen. Voorts mérken B. en W. op -dat op de lijst van de Bouwvereeniging „Schagen" personen voorkomen die niet voor een woning in- aanmerking komen. Een zelfde opmerking heb ik niet gehoord van de lijst van St Gh-ristophorus, dus die komen er z-eker' wel voor in aanmerking. Ik zou daarom den Raad wil len adviseeren de noodige aandacht te willen schen ken aan de plannen van S-t. 'Ghristophorus, daar ik van meening hen dat wel meer woningen- zullen wor den gevraagd. Voorzitter zeigit, dat B, »en Wi. inderdaad de zaak •zeer rijpe-lij-k hebben overdacht en dat hij don ook straks al heeft -erkend, dat het wel wa»t lang heeft geduurd. Als bewijs dat »de -aanvraag wel is hespro- ken, noemt spr. een bijlage, gedateerd 5 Juni, waar in infoTmatiën- worden' gevraagd aan St. Ghristopho rus. De kwestie was of '-t het voornemen was- de wo ningen uitsluitend te geven aan hen die tot een be paalde politieke of godsdienstige partij behoorden en B. en W. meenden dat -dit niet behoort te geschie den. De lijst v-an namen van St. Ghristophorus heb ik wel degelijk genoemd en er op gewezen», da-t van de 30 aanvragers er 8 niet in de gem'eente won-en. Wat de bebouwing van de terreinen in de Molen straat betreft, in .een van- de vorige raadsvergade ringen is in. principe tot he-t bebouwen- besloten. 1D0 heer Overtoom: Neen, »er is niet besloten tot het bebouwen, maar,om dat terrein» eventueel -aan1 de woningbouwvereniging over te doen. Voorzitter: Natuurlijk om te bebouwen. Dat is eene spitsvondigheid!. De heer Overtoom: Dan is hét een spitsvondigheid van B. en W. De heer Trapman zegt dat van de Bouwvereeni ging „St. ChristophoTus" een aanvraag, tot het bou wen- van- een 42-tal woningen is ingekomen, waar voor de gemeente een jaariijksche bijdrage in de huur zou moeten geven. De motieven van het bestuur dier bouwvereeniging zijn in hoofdzaak dat zich, naar het oordeel van het bestuur van Sb Ghristopho rus, -een perspectief opent dat zeer veel huizen noo- dig zullen zijn. :En nu kan» men -zich bij de beoordee ling van -dev 'vraag of -er woningen gebouwd moeten worden plaatsen op tweeërlei standpunt, ml, of de huizen noodig zijn of wenschelijk en gezien de toestand» hier in deze gemeente, -kan het dringend noodig niet worden aanvaard, wel het wenschelijke. Maar wanneer we don- nagaan welke groote uitga ven voor de gemeente verbonden zijn aan het bou wen der aangevraagde woningen, d-an moet ik be kennen -dat ik niet tot het aanvaardien van -de plan nen van, iS't. Ghristophorus zou durven besluiten en h-et w-enschelijike van bouwen dus moet uitschakelen». Door bet bestupr van S-t. Ohristopborus wordt ge wezen op h-e-t perspectief dat zich opent en daarbij genoemd woningen die noodig zouden zijn voor de H.IJ.S.M. Als oud-voorzitter van» de 'Bouwvereeniging „Sdha-gien", heb ik in deze wat ervaring opgedaan en gezien dat de directie van de H.IJ.SJd. genegen was voor een zeer beperkt aantal woningen d-en huur- kostprijs te betalen. Het gevolg zou dus Zijn als wij thans gingen bo-uwen, dat de gemeente een huur toegift zou moeten- betalen voor een groote maat schappij met een zeer sterke finantieele positie en die m.1, aangewezen is om zelf voor woningen- van haar personeel te zorgen. In- de 2e plaats wijst St. Christo phorus op het P./E.N., -dpch diezelfde ontdekking dia w-ij hebben» gedaan- ten opzichte van, de HiIJ.S.M,, hebben we ook opgedaan- met het P.E.N.. Dat groote provinciale lichaam, -dat zelf voOr woningen van zijn personeel kan zorgen, was eveneens voor een zeer beperkt aantal woningen genegen de volle kosten van den -huurprijs te betalen. In de 3e plaats wordt door St. -Ghristophorus »genoem»d de verbreeding v-an het vaarwater, de as. kanalisatie. Ik ben -een" van de eersten -die van harte hoopt -dat de plannen van ka nalisatie verwezenlijkt zullen» worden, maar mag mon In een tijd als deze, nu het b-o-uw-en zoo ontzet tend -duur is, een dergelijk toekomstbeeld als motief aanvoeren? H.et zou -een maatregel wezen van zeer oneconomisch bestuur als we voor d»e verre -toekomst thans gingen bouwen. Dan wiji&t St. Ghristophorus op het gtoed/e terrein dat mon zoo belangeloos heeft aangekocht met het doel het aan »de sp-eculatie -te onttrekken en" waarbij er als 't.ware wordt gezegd: Ziet, dat hebben, wij nu in het algemeen belang gedaan; I-k wil -graag de goede wil van. de heeren aannemen, maar meen toch oen kleine rectificatie te moeten maken. De woningbouw hier toch, heeft een geschiedenis. Er kwamen in onze gemeente zoo eensklaps 3 bouw- vereend/gingen, die met elkaar in concurrentie tra den en waarhij de plannen van de wonangbo-uwver- •eenlgingl „Schagen" als zijnde h-et eerst ingekomen bij -den Raad, aanhangig werden gemaakt. Er is toen in den Raad de vraag gesteld of het niét mogelijk w-as die 3 bouwve-reenigingen tot één bouwvereeni ging te do-en samensmelten en als voorzitter van- de bouwvereniging „S-chagen" heb ik daaraan kunne-n toevoegen dat mijn bestuur tot f-ueie bereid was en ik mijn bestuurszetel openstelde voor de leden der andere bbuwv-ereenigingen. Die fusie is helaas niet tot stanidgekomen. Met „Goed Won-en" is kameraad schappelijk beraadslaagd1, doch is geen overeenstem ming verkregen, maar van, het bestuur v-an St. Gh-ristophorus is een lbotte weigering gekomen en men heeft zich niet eens de moeite willen getroosten met ons te confereeren. En op -het verzoek van de gemeente cm den grond te willen afstaan is men eveneens mdet willen ingaan. De opmerking over dien giron-d en het zich -als H ware belangeloos opofferen is 'd-us niet adrem. Zooals straks reeds gezegd: het bouwen van wonin gen is wel wenschelijk, maar niet noodzakelijk. Door do gemeente zijn eerst op het Hoog een aantal wo ningen gebouwd, toen is met steun van het Rijk be sloten tot het bouwen van 45 woningen op het terrein van de woningbouwvereeniging „Schagen terwijl nu weer door den Raad in beginsel is besloten om zoo mogelijk 15 woningen te doen bouwen door de Bouw vereeniging „Schacen," op het terrein dat bloot zou komen in de Molenstraat En daarom, mede aan de hand van de ingekomen adviezen van Huurcommissie enz., waaruit duidelijk blijkt, dat de woningnood hier niet scherp dringt, acht ik 'het bouwen van een 42-tal woningen, dié nu worden aangevraagd, niet noodig. Dit alles heb ik als eejj algemeene opvatting naar voren willen brengen. Maar er is nog een bezwaar. Het bestuur van St. Christophorus baseert haar aanvraag op e^n mmisterieele circulaire van 25 Juni 1919. De berekening van de exploitatiekosten, huur enz. zijn ge heel en al gebaseerd op die circulaire van 25 Juni 1919. Maar mag ik dan de heeren van het bestuur van St Ghristophorus er op wijzen, dat er van den Minister een 'Aicuwe circulaire gedateerd 30 Juli 1920 is, die een geheel nieuwe fjnantieele regeling voor rijk en gemeente en huurprijsbepaling aangeeft en waardoor een hecle verandering in de aoor St Ghristophorus gegeven cijfers ontstaat Die circulaire van 30 Juli 1920 geeft zoo'n geheel andere draai aan de zaak, dat al zouden wij in prin cipe voor het bouwen van déze 42 woningen zijn, dan zou deze circulaire van 30 Juli' 1920 het voor onze gemeente gansch en al onmogelijk maken. Het bestuur van St. Ghristophorus heeft netplan om te bouwen. 6 woningen met een kosthuurprijs van f 9.2fj en 36 woningen met een kosthuurprijs van f 8.25. De huur prijs voor de bewoners zou worden bepaald voor die 6 woningen op f 5 en voor die 36 woningen op f 3.80. De nieuwe mmisterieele circulaire van 30 Juli 1920 nu bepaalt, dat de minimum huurprijs moet zijn voor woningen met een inhoud van 225 kub., M. 50 pet van de kosthuurprijs, voor woningen met een in houd van 226 tot 275 kub. M. 60 pet., van den kost huurprijs en van woningen van 276 tot 300 kub. M. 70 pet, Van den kosthuurprijs. Voor woningen boven die maten wordt geen rijkssubsidie gegeven. Desnoods kan een uitzondering gemaakt worden voor woningen voor groote gezinnen. De inhoud van de huizen dié St. Christophorus ge projecteerd heeft, zijn ongeveer gemiddeld 260 kub. M. zoodat ze onder de middelste klasse komen en van de menschen die dus die huizen Zullen bewonen zal een huur van 60 pet van den kosthuurprijs moeten werden geheven. Dat is van de 6 woningen met een kosthuurprijs van f 9.25 f 5.55 huur en van de 36 woningen met een kosthuurprijs van f 8.25 f 4.95 huur. Dc huurprijs die St Christophorus heeft bepaald op f 5 voor de 6 woningen stijgt dus tot f 5.55, de huur prijs van de 36 woningen die St Christophorus op r 3.80 had bepaald, stijgt 'dus van f 3.80 tot f 4.95. Voor die 36 woningen stijgt dus de huur zelfs met f 1.15 per week. Nu zal een ieder het met me eens zijn dat een minimu m-huur van f 4.95 voor een eenvoudige arbeiderswoning in den tegenwoordigen tijd absoluut veel te hoog is en een dergelijke huurprijs onmogelijk is op te brengen. Practisch zou dit tot resultaat hebben dat de huizen óf onbewoond bleven, óf dat er men schen inkwamen, waarvoor de gemeente feitelijk niet de huizen heeft gebouwd. De tweede oplossing die naar voren zou kunnen ko men is, dat de gemeente op de huur, die te hoog wordt voor de arbeiders dat deeltoelegt, dus nog een be drag "bijbetaalt. De finantieele gevolgen voor de ge meente zijn dan echter zeer drukkend. Van de fl8ÖOp ongeveer te kort aan exploitatiekosten geven rjjk en ge meentesommen volgens de bewuste mmisterieele circu laire 40 pet., is f 7200, wat voor onze gemeente wordt f 3600. Maar dat bedrag zou dan nog worden ver meerderd met de f 2400 huurtekort, dat door de be woners niet zou zijn te betalen, zoodat de kosten voor de gemeente jaarlijks zouden zijn f 6000. En mogen we in een tijd waarin, zooals de heer Van Nuland op de vo rige vergadering zelf zeide, de fiscus ons zooveel offer» vraagt, wel daarop ingaan? Hoe graag ik mijn stem al tijd aan dergelijke zaken heb gegeven, zal ik nu mij daartegen moeten verklaren, overtuigd als ik ben dat dit finantieele offer te hoog is. De heer Van Nuland zegt, heelemaal niet over-/ tuigd te zijn door hetgeen de neer Trapman naar voren' heeft gebracht. Wat ae heer Trapman heeft gezegd, is voor ons niets geen nieuws. Dat groote lichamen, alt het P.E.N. en ae H.IJ.S.M voor net belang van hun zaak zelf voor woningen voor hun personeel behooren te zorgen, daar ben ik het eensdeels volkomen mee eens, maar daar staat tegenover dat wanneer die groote maatschappijen dat niet *doen, moeten dan de arbei ders de dupe warden van die halsstarrigheid, en kop pigheid? Dat deze zaak een geschiedenis heeft, dat staat me nog goed in miin hoofd. Wij hadden onze plannen reeds ingediend bij den raad en konden dus niet tot fusie overgaan. De heer Trapman heeft het over con currentie van de bouwvereenigingen, maar ik zie er geen concurrentie in. Ik ben het verder niet met den heer Trapman eens, dat St. Christophorus geen moeite zou hebben gedaan om tot overeenstemming te komen. Het geheugen van den heer Trapman is in dit geval zeer Kort, want hij is met B. en W. en het bestuur van St. Christophorus op de raadszaal geweest. Wat het overdoen van het land betreft, .het Dag. Bestuur van St. Christophorus heeft het tegen schadeloosstelling van kosten en moeiten willen overdoen. Als koopman zult u moeten toegeven, dat het niet meer dan billijk is dat de kosten en moeite moesten worden betaald, en daarop wilden B. en W. niet ingaan. We hebben toen gezegd, dat we het terrein zouden blijven reser veeren en toen- ü's door den voorzitter en door den heer Hopman gezegd, dat als wij het bleven reservee ren, het weinig uitmaakte wie dat deed. We hebben niet gedacht aan particuliere speculatie en stellen het thans ook beschikbaar tegen aen kostenden prijs. Daarna heeft de heer Trapman gewezen op de laatste circulaire van den. minister. Daar staat tegenover dat wij op de vorige vergadering reeds vragen hebben go- richt, waarom zoolang met het verzoek van St. Christo phorus is gewacht Wanneer B. en W. de zaak wat eerder hadden afgewerkt, zouden wij biets met die circulaire van den minister noodig gehad hebben. Sinds den tijd dat wij het verzoek inzonden zijn ook de bouwmaterialen veel duurder geworden, maar dat is de schuld van het Dag. Bestuur. Mijnheer de voorzitter heeft er op gewezen dat in Juni een vraag aan ons is gesteld, welke vraag den volgenden dag door ons is beantwoord. Maar die vraag werd gesteld op 12 Jupi, terwijl het adres al 1 Maart was Ingekomen. Sinds dien tl{d is evenwel de wo ningnood niet opgegeven. Het perspectief is misschien wat wijd gezocht, maar we hebben nu nog woningnood. Wij hebben 33 personen opgegeven, de woningbouyyver- eehiging „Schacen" een lo-taï, waarvan er 5 niet op onze lijst voorkomen, zoodat er 38 personen aan ren woning geholpen moeten worden. Mijnheer de voorzitter heeft er op gewezen, dat er 'S bij zijn die buiten de gemeente wonen., maar die menschen kunnen zich hier niet vestigen, juist omdat ze hier geen woning kunnen kriigen. En dan naar aanleiding van hetgeen de heer Helder in de vorige vergadering neeft gezegd, waarom hebben B. en W. geen advies gevraagd aan de Gezondheids commissie mei de vraag, welke woningen op de zwarts lijst zouden komen te staan. Er zijn in onze gemeente zulke onhygiënische woningen dat een arts gezegd heefl tegen een gezin, direct te moeten verhuizen. Dat de nuren te hoog zijn, is mij volkomen bekend, Maar de minister ip ook niet alwetend, die heeft voor het opmaken van die stukken ook zijn adviseuita. - Spr. herinnert aan de vraag van den heer Hazevoet, aan den Minister gesteld, om de prijzen en maten ir. de laatste circulaire van den minister genoemd, te willen herzien. Ik stel me voor, aldus de neer Van Nuland. dat de minister daarop beslist aal ingaan, omdat hij zal Inzien, dat het ondoenlijk is op deze wijze te bouwen en dat het door de bouwvereenigingen ni^t te doend». Ik verwacht zeer zeker, dat er van den minister een andere circulaire zal komen. Dat B. en W. met dit advies komen, verwondert me toch, hoewel ik het had verwacht. Ja, mijnheer Trapman, daar lacht u wel om, maar dat is zoo. Toen wij ons adres inzonden, was het nog niet bekend, dat er woningen in de Molenstraat zouden komen en de woningen van St. Christophorus zouden heel wat goedkooper en veel geriefelijker ge bouwd kunnen zijn, wanneer B. en W. wat meer spoed hadden gemaakt en we ons daardoor niet met deze circu laire te bemoeien hadden gehad, M.i. zullen de huizen in de Molenstraat veel duuivier worden door zoo'n duur terrein. De hoofdzaak echter is, dat er woningen komen voor de 38-tal personen, die geen huis hebben aange vraagd terwijl er nog verscheidene huizen in onze gemeen te op de zwarte lijst behooren te worden geplaatst. Wat wij vragen is heusch géén weelde, maar daardoor zal eenigszins in de behoefte worden voorzien. De heer Trapman zegt, zooeven geglimlacht te heb ben over de uitdrukking des heeren Van Nuland, waar deze zei, dat "h'j zich over het advies van 3 en W verwonderde, ofschoon hij het had verwacht Welnu de scherpe tegenstrijdigheid in dit gezegde deed spr. on willekeurig glimlachen. De heer Van Nuland zegt verder: dat wat ik heb gezegd over die nieuwe circulaire aan den minister, dit geen nieuws voor hem was. Maar dan moet ik er toch op wijzen, dat de heer Van Nuland, als secretaris van de bouwvereeniging „St Christophorus", een aanvraag bij den raad inzendt, welke aanvraag is gebaseerd op een met name genoemde mïnisterieële circulaire van 1919 en al de berekeningen die daaraan vastzaten. En als de heer Van Nuland dan afwist van die nieuwe circu laire, dan Kou het toch een geringe moeite ge wedt

Schager Courant | 1920 | | pagina 1