Binnenlandsch Nieuws. zijn in een nader adresje te wijzen op die laatste circu laire. Ik heb gedacht, dat het bestuur van St Chris La- borus niet van die nieuwe circulaire aiwist Maar nu et blijkt, dat het bestuur er wel van afwist, nu. vind ik het eigenaardig van dat bestuur, dat het den raad geen nadere berekeningen zendt, de zaak dus onzuiver voorstelt. Stel je voor, dat wij het niet hadden opge merkt, zouden de heeren van „St. Christophorus" ons dan maar niet op de hoogte henben gebracht en er ons dus maar hebben laten ïaloopen? Het is maar een vraag, die ik doe, maar waartoe do vreemde rodeneering van den hoer v. Nuland ons brengt Verder schijnt het, dat do hoer Van Nuland in heel nauwe relatie staat met den Minister, want de heer Van Nuland schijnt er zeker van dat de Mi nister beslist aanstonds een andere circulaire zal rond zenden. Ik heb heel veel respect voor de connecties die de heer v. Nuland in die hooge regeeringskrlngen heeft maar te veel waarde kan ik daaraan niet hechten en wij hebben ons nu te Jiouden aan dit adres en aan de laatste, bestaande circulaire van den minister en niet aan de circulaire die de heer Van Nuland beslist verwacht Dat spr. niet alleen staat in zijn bezwaren te genover de laatste ministerieele missive, bleek In. de gemeente Winkel,, waar kort geleden oen bouwaanvroag is behandeld en waar die bouwaanvraag gewoonweg is gestrand op do eischen die do Minister in zijn laatste circulaire neeft gesteld. En hot was mevr. Houtkooper— Bol, het sociaal-democratische lid, die er op wees, dat de minister het bestaan der bouwvereenigingen door die circulaire onmogelijk maakt.... De heer Rempt: Dat is pok zoo. De heer Trapman vervolgt: En ik ben het er vol komen mee eens dat de minister de bouwvereenigingen door zijn laatstè circulaire nekt Mijnheer Van Nuland j mag nu een heele speech houden over verwachtingen die hij in den munster stelt, maar we hebben ons hier aan de feiten te houden. Dat ik bij een conferentie ben geweest van B. en W. me thet bestuur van St. I Christophorus is mij nog wel bekend, maar waaïj ik op wees, was op een confe rentie met het bestuur van „Goed Wonen" en „Scha- gen" en daarvoor heeft St Christophorus houtweg ge weigerd. Dat het bestuur van „St Christophorua" het ïend niet heeft gekocht voor speculatie, zooals de heer Van Nuland beweerde, was zeer belangwekkend om te hoo ren. Maar dit gaat toch langs de zaak heen. Spr. hoeft alleen op dit punt gewezen, als ofl een onverdiende pluim die hot bestuur van St Christophorus zichzelf op do hoed heeft gestoken. Spr. aegt verder den inhoud der huizon van St. Christophorus te hebben laten uit rekenen, omdat het bestuur van SJ. Christophorus ook dat had vergeten te doen. De slotconclusie moot echter blijven, dat gezien die ministarleeilo circulaire het bou wen van arbeiderswoningen dooi* de „hooge" huren onmogelyk is. Voorzitter wil do woorden van den hear Trapman over de nieuwe circulaire dio hij volkomen onder schrijft, nog aanvullen met er op te wijzen, dat het be stuur van „St Christophorua" wel een aanvullings- 'lijst van huisaaiivragen inzendt, maar niet een schrij ven, waarin er op wordt gewezen dat in de aanving* geen rekening is gehouden met de circulaire die mijn heer Trapman noemt Dat 'dit niet ls gebeurd is wel te verwonderen. De heer Van Nuland i U heeft die circulaire ont vangen, niet de bouwverenigingen. En juist daarom eheft de heer Hazevoet aan den minister gevraagd, de circulaires kenbaar te maken bij de woningbo uwver- conigingen. Ik ben in dat opzicht ook nif.t rtoslnmriTa en weet niet de matoi\ van de woningen. Spr. herhaalt, dat wanneer B. ehw. het adres eer der hadden behandeld, we niets met die circulaire noodig hadden gehad, zelfs niet wanneer het op de vorige vergadering was behandeld geworden. Die cir culaire mag nu bij den heer Trapman de hoofdzaak wezen, bij mij is de hoofdzaak de. oplossing van het woningvraagstuk. Ik vind het een heerlijkheid zulke woningen voor de menschen te bouwen en zal het van harte toejuichen, daar geld voor uit te geven, teneinde dc arbeiders uit de krotten vandaan te nalen. L weet heel goed, dat dit nadeelig is voor die menschen. Er mag wel eenigszins in den woningnood zijn vóórzien, 'toen niet voldoende. Ik heb medelijden met de men schen die nog één kamer hebben waarin ze moeten stoken, koken en waarin nog een paar kinderen moeten slapen. Daar moeten wij als raadscollege verandering in brengen ,wij hebben tot taak het volk goed op te voeden. Ik voel heel goed het groote fmantieele be zwaar, maar dat komt m de tweede plaats. Tegen uit gaven waar we buiten kunnen, zal ik me steeds ver zetten maar dit is een te gewichtige zaak. •Wat de connecties betreft, die ik zou hebben me* den minister, ik weet dat minister Aalberse ia een humaan en goedhartig mensch. die. gevoelt wat eer arbeider noomg heeft en die «eter «al inzien dat deze circulaire verkeerd is. De heer Koster wil even verklaren, dat hij de finan ti eele beschouwingen van den heer Trapman volkomen onderschrijft Wanneer we op het verzoek van St Christophorus «ouden ingaan, dan «ouden we de draag kracht van de gemeente in gevaar brengen. Als oud- secretaris van de woningbouwvereeniging „Scbagen" is ook hij in staat over een en ander een oordeel 'uil te spreken en door de opgedane ervaringen is ook hij net geweest in B. en W. die geadviseerd heeft niet op het verzoek van St Christophorus in te gaan. Er bestond hier vóór de oprichting van de bouwvpreeni gingen inderdaad woningnood, totdat "we eensklaps vooi het geval kwamen te staarn dat we aanvrage hadder tot het bouwen van 130, 140 woningen. Toen is dooï B. en W. het juiste standpunt ingenomen, dat in be handeling werd genomen de eerste aanvraag. Welke invloed nu moet worden gegeven aan het aantal aan vragers moge hieruit blijken, dat aanvankelijk voor di: 45 woningen inkwamen 98 aanvragen, welk getal lang zamerhand slonk tot 57, die in ernstige overweging kwamen voor een woning. Onder het eerst genoemde cijfer was een groot gedeelte dat ten koste van de gemeente, aan mooie woningen wilde komemS pr. wqsl voorts op de belangrijkheid van hét advies der Huur- commissie en meent aan de hand van dat advies der raad te moeten ontraden het voorstel van St Christo phorus aan te nemen. De heer Koster meent verder, dat het bestaan var. meer dan één bouwvereeniging in een plaats als de onze absoluut overbodig is. Het is niet goed dat er ccn bouwvereeniging is, wier naam aangeeft een poli tieke of godsdienstige richting. Een bouwvereeniging komt op voor den algemeenen nood, niet voor gedeel- den nood. Als lid van een bouwvereeniging heb ik niet te vragen, zijt ge soc.-dem., vrijz.-dem. of katholiek, maar voor mij geldt alleen de vraag, heb je een woning noodig. Spr., acht die sectarische vereenigingen uit den booze. Voor een gemeente als Schagen is net hebben van meer dan één bouwvereeniging overbodig. Wanneer do thans werkende bouwvereeniging in do juiste richting werkt, waarom is het dan nooaig, gelijke belangen in andei mans handen te stellen. De bouwvereeniging „Scha gen" doet haar werk op een wijze, dio zeker wel goedgevonden kon worden en daarom «ou ik edvi- sceron den bouw van woningen aan haar op te dragon. De heer Helder zegt, dat het voor hem niet alleen do kwestie is, of Schagen dién finantieelen druk kan dragen, hoewel hti er van overtuigd ia, dat dio druk Ie zwaar is. Spr. kon in deze geheel meegaan met de argumenten van den heer Trapman. Spr. wil evenwei naar voren brengen, wat de heer Koster reeds met een enkel woord dood,. n.I. wijzen op het sectarische van St Christophorus. Dat blijkt ten duidelijkste uit de statuten der vereeniging, waarin gezegd wordt dat het bestuur de leden kiest en dat menschen uit Schagen en omstreken, dus ook buiten do gemeente leden kun nen «ijn. Dat artikel in de statuten, artikel 8, is ai een bezwaar genoeg voor spr. om op het verzoek in te gaan. De oprichters dat zijn de menschen waar de gohoele zaak om draalt, en nu zijn de namen els Over toom en van Nuland voor mij wel een waarborg dat hot in handen is van geschikte personen, maar welke personen werken er nog meer achter de schermen; zijn er al leden? Spr. wil juist dit stipuleeren dat per sonen "Uit do omgeving buiten Schagen leden van de vereeniging kunnen zijn en zoodoende beschikken kun- I nen over onze belastingpenningen. 1 Voorzitter zegt, dat ae heeren Stam en Schut nog in het bestuur zitten. De heer Van Nuland zegt, hier geen debat te zullen houden over het al of niet-sectarische. Wij hebben in dat opzicht een ander standpunt en als we daarover rrzouaen gaan debateeren, konden we over ©en week nog wel bezig zijn. n De heer TrapmanGéneer Je niet. j (De heer Van Nuland: Ais ikatholiek aal ik altijd voor mijn beginselen uitkomen, er steedis voor strij den, evenals ik het op prijs stel dat bijv; een vrij-z.- democraai voor zijn beginselen uitkomt. Men moet kleur bekennen, zeggen wat men is, er geen doekjes omwinden. Waar ik ook ben, ik zal altijd voor mijn beginselen opkomen. Wie anders doet, nOem ik een huichelaar. Ik houd ervan, zegt,spr., dat men uit komt voor stijn beginseL De heer Helder nu strui kelt over artikel 8 van de statuten. Dat artikel is maar een bloote formule. De vereeniging telt nu 82 leden, er zijn 5 bestuursleden, het vijfde bestuurslid is de heer Schouten. Die 27 leden zijn burgers van Schagen en ik wü de ledenlijst wel aan dien heer Helder ter Inzage geven, (hoewel de heer Helder zegt dat do namen Overtoom en Van Nuland hem waar borg zijn en hij dus wel geloof zal hechten aan mijn woorden. Als nu do gemeente Schagen gratificaties kan krijgen van menschen die buiten de gemeeento wonen, moeten we dat dan niet met beide handen aangrijpen? De heer Rempt wil het bestuur van „SI Christopho rus" adviseeren het verzoek in te trekken naar aan leiding van de laatste circulaire van den minister. Spr. had gaarne het verzoek willen ondersteunen, maar (hij is nu huiverig. ET zijn nog verscheidene wo ningen noodig en we zullen niet met 13 huizen kun nen volstaan. Er zijn nog 169 gezinnen die in één ka merwoning wonen, in de kom 132, en 68 hebben een zeer slechte woning. Door de Gezondheidscom missie zouden er verscheidene worden afgekeurd. Voorzitter meent dat het niet ópgaat dat 2 be stuursleden van St. Christophorus die lid van den Raad zijn, dit adres kunnen intrekken. Mevrouw Roos-Breed kan zich volkom mi ver eenigen met de uitdrukkingen van den heer Van Nu land over den woningnood en zij zou ton sterkste den tegeawoondigien toestand moeten afkeuren. Om nu echter voor de arbeiderewoningen een huur vaat f 5r*te moeten latten betalen, gaat niet opt de huur voor de wóntogen dor bouwvereoniging „Schagen" is al een (heele hand' met geld ten daarom zal spreek ster haar stem moeten uitbrengen tegen het verzoek van ,„S1 Christophorus^. f 5.Huur ia te veel» De heer Helder zegt, dat wanneer (dat artikel 8 al leen maar is om iemand te laten steunen, waarom geeft men dan geep gelegenheid ais donateur (toe te treden. Het staat nut eenmaal dn de'statuten, het be stuur kiest de leden en wanneer men dus eenmaal als lid is gekozen, dan kan men. zich op die statuten beroepen. Wie eenmaal lid is, heeft ook de rech ten als lid. Men wordt niet alleen lid om een fooitje uit te dealen, maar wil ook de rechten als lid hebben. We weten dat aan bouwvereenigingen een lang leven geschonken kan worden en wanneer nu door een politieke richting gewerkt wordt (tot het verkrijgen van een centrale organisatie^ dan openen deze sta tuten. de achterdeur daarvoor. Spr. meent dat dat gevaar niet zoo denkbeeldig is, want er staat ook in die statuten dat de vereeniging zich aan derden:, of derden zich aan -die viereeniiging kunnen1 binden. De adviseurs kunnen' dus de zaak in handen krijgen, de bouwvereeniging kan een politieke richting krij gen en in handen komen van menschen die niet moe ten betalen aan de lasten (hier. Nu mag de heer Van Nuland zeggen dat het slechts een (bloote formule is, maar dat kan de bedoeling van dat artikel niet we zen. De heer Trapman zegt dat het door den heer Hel dor genoemde artikel Juist zoo gevaarlijk wordt door de sectarische kleur der houwvtereendging St. Christophorus en waar wij zooeven de heer Van Nu land, secretaris dier vereeniging met groeten nadruk hebben hooren verklaren dat hij: steeds on overal zijn katholieke beginselen: zal .voorstaan en verdedigen, hebben wij geen oogeubddk in twijfel te verkeeren welke richting het uit gaat. Wij: zien rondom' de groote werkzaamheid der Katholieken om alles te vereenigen, zoodat hier niet van een bloote formule mag worden gesproken. De heer Van Nuland zegt dat wat bij hem heeft voorgezeten is, het oplossen van' het woningvraag stuk. Wij zullen niet het algemeen belang schaden, maar willen Juist waarborgen, dat met het algemeen belang rekening wordt gehouden. Wf komen óp den woningnood' neer, wij komen het houwen van 42 wo ningen vragen en daar komen de heeren niet op neer. Die komen nu tegen' de statuten op. Zij kunnen niet wegcijferen dat er woningnood is. Dé heer Trap man' heeft ook (hier, weer een kort geheugen, waar hij gezegd) heeft dat al' waren die 45 woningen klaar er nog, woningnood zou bestaan. De heer Trapman' zegt'dat de heer Van' Nuland bezig is een andermans woorden te verdraaien. Ze ker, we halen de statuten er bij, maar de heer Van Nuland vergeet, dat juist hij' de aanleiding daartoe is geweest. Tuist de vurige (bekentenis van den heer Van Nuland over het uitkomen voor zijn beginselen hebben aanleiding gegeven tot onze opmerkingen. Bovendien wanneer een dergelijk verzoek bij den Raad inkomt, dan behooren wij, als raadsleden na te gaan wat. uw statuten behelzen. Verder heb ik niet gezegd dat als die 45 woningen klaar waren, er nog woningnood zou zijn, lk heb gezegd dan k a n er nog wiel' woningnood zijn. Maar al had ik het werkelijk gezegd, en het bleek nu andere te wezen, zou fik dan evengoed nog moeten vasthouden aan dat gezegde 7 Mevrouw Roos-Breed en de heer 'Rempt zijn evenals ik voor de opheffing van woningnood, dóch de vraag is wat kan er thans gebeuren. 'Ery al oordeelde de Raad nu het bouwen van 42 woningen noodig, dan zou het voor mij nog de vraag wezen of ik tegen „St, Christophorus", tegen een dergelijke sectarische vereeniging), zou zeggen.': bouw. jullie die woningen. Gezien de statuten der vereeniging, gehoord de gloedvolle .politieke belijdenis van den secretaris dier vereeniging, zou ik misschien zeggen: aan jullie ver trouw ik liever deze zaak niet toe» Voorzitter brengt nu het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken, in stem ming, wat wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem men, tegen de heeren Van Nuland en Overtoom. Mevr. Roos-Breed meent, dat we allen, overtuigd zijn van het verkeerd werken der laatste circulaire van 'den minister. Spr. stelt daarom voor een motie te zenden aan den minister en op dda motie adhaesie- be tuiging te vragen aan de andere gemeeenten. De motie zou er den minister op kunnen' wijzen dat de Raad: van oordeel is, dat de laatste ministerieele circulaire het onmogelijk maakt arbeiderswoningen te bouwen, waarom de Raad er op aandringt de cir culaire zoodanig te herzien, dat daardoor de moge lijkheid tot het bouwen van arbeiderewoningen in de hand wordt gewerkt De heer Trapman wil wel voor de motie stemmen, maar is met het oog op die kosten' tegen' het. vragen van adhesiebetuiging (aan al'le gemeenten. Het lijkt spr. beter tevens, de motie kenbaar te maken bij de Vereeniging van Neder!» Gemeenten. Mevrouw Roos-Breed gaat hiermee accoord. De heer Van Nuland wijst nog mm op de vragen die de heer Hazevoet den minister gesteld heeft en wil liever het antwoord van den minister afwachten. Hoe de oplossing zal loopen, is nog geheel duister. Mocht het antwoord' niet gunstig zijn, dan zou de motie aan den minister gezonden kunnen worden. De heer Trapman meent dat de woorden van den heer Van Nuland in. strijd zijn met zijn redeneering van straks. Sipr. dacht dat elk (beroep op dien goed hartigen minister door den heer Van Nuland met beide honden zou worden' aangegrepen en dat de heer Van Nuland Mevr. Roos-Breed'haast om den I hals zou vallen voor deze motie. Straks was de heer Van Nuland zoo zéker van de verbeteringbrengende maatregelen van dezen goedhartigen minister en nu ligt dat voor hem blijkbaar nog in het duister en zou de heer Van Nuland villen wachten om, wan neer de minister niet op het verzoek van den heer Hazevoet inging, de motie van Schagen aan den minister te zenden. Het (heeft er alle schijn van dat de heer Van Nuland alleen de eer wil laten aan mijn heer Hazevoet, waarom zouden wij dat Kamerlid niet een klein handje helpen om dezen goedhartigen mi nister van meening te <ioen veranderen» Zonder stemming wordt de motie door mevr. Roos- Breed voorgesteld, aangenomen. Mevrouw Roos-Breed verlaat de vergadering. Is ingekomen het rapport van de commissie be last met het nazien der gemeenterekening, die van het electriciteitsbedrijf, gasfabriek, levensmiddelen- bedrijf en van het Rietbosch. De commissie advi seert om deze rekeningen goed te keuren. De commissie merkt nog op, dat (hoewel bij de vast stelling der begroeting rekening was gehouden met hoogere bezoldigingen, loonen en toelagen, zijn oor zaak vindend dn het dure levensonderhoud, met hoo gere raming der koeten voor alle mogelijke onder houd' van gemeente-eigendommen en aanschaffing van leermiddelen enz. enz., is gebleken, dat een 50- tal posten der begrooting, toch nog moest worden overschreden, aangezien de stijging van dc duurte grooter bleek, dan waarop oorspronkelijk werd ge rekend. Terloops wordt opgemerkt, dat door Ged» Staten het salaris van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger veel meer is verhoogd dan aan den Raad was gevraagd en aan dit besluit door Ged. Staten terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919. Enkele der belangrijkste posten volgen hier: jaar wedde "Burgemeester geraamd f1800, uitgegeven f3500; Secretaris f2100f3200; Ontvanger f900— f1500; Jaarwedde amh. secretarie, bode f1800—f2200; reis- en verblijfkosten f 150—f 311.52; licht- en brand stoffen f600f989.9634; schrijf- en bureaubehoeften onx. f 800f 1105.00 H; schoonhouden raadzaal, secre tarie, enz., f285f 441.10/4aankoop, meubelen dier vertrekken f150f211.05; kiezerslijsten euz. f250— f 440.24; kosten vergaderingen B. en W. f 175—f215.30; Idem commissies f 50—410Ö.&5; teruggaaf belastingen f215f 2277.88 V*Jaarwedde gemeenteopziebter, klok kenist, enz. f 1840f 2095; dito plantsoenarbeider f884f1001stratenmaker f884f1898; timmerman f 884f 1001; onderhoud huizen enz. f 1080—f 1619.99; dag- en weekbladen enz. f 1500-^2275.3734; onder houd bruggen f 65—4162.04; idem pompen on (riolen f250—f377.71; dito rietibosch 11150-42167.20; aan schaffing hout, ijzer, eniz. f 600—f 756.2334buitenge woon politietoezicht f250—f485.84; kleeding uitrus ting politie f 270- -f553.70; kosten vuilnis on haard- asch f 6100—f 814&3234bolooning keurmeester f 200— f350; Jaarwedden onderwijzers f 17595—f 20894.38; kosten herhalingsonderwijs f240—f500; aanschaffen schoolboeken, leermiddelen f65011074.81; verlich ting, verwarming schoollokalen f1300—f2422.88; schoonhouden' bewaarschool f 75—f 17&21kosten be looningen en oereblijken f200—f850; leermiddelen bewaarschool f200f657.86; vuur en licht bewaar school f120f 236.9334; verpleging arme krankzin nigen f2700.80f 4749.8134onderstand behoeftigen 1750—f175430; rente geldleentogen f9026.94f10185.89; bijdragen' pensioenen- f2250—f3762.8334; kosten huur- commissie f200—f641.77; kosten distributie f14000— f 17937.45. Het bovenstaande verklaart mede voldoende het nadeelig saldo op den gewonen en buitengewonen dienst te zomen 120183.31/4. Ten opzichte der rekening van het Rdetbosch meent de commissie te moeten opmerken, dat deze primi tief is en geen werkelijk beeld geeft van de exploita tierekening en balans van' dat bedrijf. De commissie acht het daarom noodig dat óf al 1 e geldelijke han delingen het bedrijf betreffend over der gemeente ontvanger loopen, dus de Rietboschcommissie wordt een commissie van advies, óf dat deize commissie er een wordt van beheer, maar dan moet ook alles ge regeld worden als bij: het eleotriciteitsbedrijf en de gasfabriek. B. en W. danken de 'Commissie, bestaande uit de heeren J. Helder, P. Koemeester eri P. Trapman voor hun rapport, er op wijzend, dat h et bij de Rietboach- commissie bereids in' de bedoeling ligt de boekhou ding voor het Jaar 1926 commercieel te voeren. Op de vraag, van den heer Helder wat met dat commercieel wondt bedoeld, zegt de heer Hopman, dat het de bedoeling is de administratie te doen in denzelfden geest als het met de gasfabriek gebeurt. De heer Helder oordeelt het beter, dat die enkele uitgaven dl ede commissie thans deed, ook over den gemeenteontvanger gaan» De gemeenteontvanger zal daar heel weinig werk meer van hebben. De ge meente is geregeld krap bij kas en daarom is (het raadzaam alle ontvangsten en 'Uitgaven over de ge meentekas te laten loopen» Het wordt voor de com missie veel eenvoudiger en die kan dan volstaan met advies te geven. 'De heer Hopman oordeelt het idée-Helder wel de overweging waard. De rekening is tot nu zoo- pri mitief opgemaakt, en dit jaar is dan ook nog te be schouwen als een tusscïïenjaar. Spr. gevoelt veel voor het idéé van den "heer Helder om alles over den gemeenteontvanger te (Laten loopea*. De heer Helder wees nog op de al te primitieve verantwoording en op de z-g. balans die werd ov^r- gelegd door de commissie van het ïtietboscli. Dit is oorzaak geweest dat spr, zich afvroeg, is deze com missie wel competent. Na enkele bespreking wordt algemeen goedgevon den, de ontvangsten en uitgaven over den gemeente ontvanger te laten' loopen, terwijl dan: bij, de ge- meentenekeimg een afzonderlijk overzicht over hef Rletboschbeheer 'kan- worden oveTgelegd, De rekeningen: worden goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Helderwat B. en W. van plan zijn te doen met de boom-en op het Rensgars. Voorzitter zegt, dat de meerlingen in B. en W. ton dien opzichte verdeeld zijn. Toch meenen we dat de .boomen, hoe Jammer we het vinden, weg zullen moeten. De heer Koster zou willen dat de leden zich van den toestand op de hoogte stellen, (Dit zal geschieden. (De heer Rempt wijst op dén zi. onboudbaren toe stand van een slootje achter het perceel bewoond door den heer Van Stiheijen! dn- de Nieuwstraat, het z.ig. Botersiootje en op een kuil waar het water in blijft staan, achter het perceel van den heer B. Keet Se., bewoond door de wed. Brouwer. Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna 'sluiting. EEK PROEF HET iSBESTCEMENTWONINGEN. Apeldoorn, 1 Sept De minister van Waterstaat heeft aan den vooratter van den mij Draad te Heerlen, professor van Ittersum, toestemming verleend, bij grijze van proef 85 woningen van ashestcementplaten te doen bouwen op een terrein van de Staatsmijnen te Nuth. Tot deze proefneming zal worden overgegaan op grond van de door de betrokken ingenieurs uitgebrachte ad viezen naar aanleiding van een bezoek, dat eenige vertegenwoordigers der onlangs alhier opgerichte'' maat- gcahppij voor massabouw „Mabo" aan aen voorzitter van den mijnraad hebben gebracht Met inbegrip van electrische lichtleiding (vijf lichtpunten per woning) en waterleiding, zal 'dit complex geleverd --worden voor f 109.250, aus ongeveer do helft van wat steenen ge bouwen thans zouden kosten. Het betreft hier een weliswaar niet nieuwe methode van woningbouw (in Zwitserland staan as bes teem ent huizen, die reeds 44 jaar in gebruik zijn en nog goed voldoen) maar toen bene wijze van bouwen, die ons een stap nnder kan brengen tot vermindering van het woningtekort, wanneer de technische fouten, die den in ons land (te Treebeek) gebouwden asbestcement- huizen aankleven, worden vermeden. Een aantal Apeldoornsche aannemers, zoo bleek ons bil informatie, neeft het initiatief genomen, om te ge raken tot massa-productie van dergelijke huizen, voor- loopig één type arbeiderswoning, Tater ook zomerver blijven en middenstandswoningen. De vennootschap (ka pitaal f 250.000), die zich tot dit doel heeft gevormd, heeft eene timmerfabriek aaDgekocht en beoogt in ver band met de groote vraag naar dakpannen, tevens èen panreen fabriek aan de combinatie te verbinden, terwijl reeds groote hoeveelheden ashestcementplaten in Zwit serland voor haar liggen opgeslagen. Een proefneming, waarvan het type wordt vastge steld in overleg met den rijkswoningnooddienst, is men nabij de Apeldoornsche fabriek bezig te bouwen; over eenige dagen is zij gereed. Een houten geraamte wordt „bekleed" met twee cementplaten, de buitenste 1 c.M. de binnenste 0.6 c.M. dik. De afstand tusschen die pla ten bedraagt 7 CaM., zoodat de stilstaande luchtlaag tus schen de platen 's winters de koude en 'a zomers de warmte uitsluit Het huis rust op betonfundeeringen, in welk materiaal ook de kelder is uitgevoerd; ijzer verbindingen bevestigen het raamwerk aan de fundeering. Een loodlaag ónder den vloer vormt eene bescherming tegen optrekkend water. Behalve een groote woonkeuken (4.73 x 3.90 JV1) worden getijkstraatsch aangetroffen een slaapkamer, bq- keuken en portaal, waarin W.C. met waterspoeling en op de verdieping een zolderruimte, benevens twee^ slaap kamers. Overal worden naar buiten draaiende ramen gebezigd. Stoel- en schilderij latten en spatwerk op de wanden geren het interieur een prettig cachet Wanneer het materiaal op de voor bebouwing aan gegeven plaats is aangevoerd, kunnen de huizen eenige weken later reeds worden bewoond, hetgeen mogelijk is, doordat de opbouw in verband met de normalisatie der ondcrdeelen (alle ruiten hebben b.v. hetezifde for maat) in een minimum van tijd kan geschieden; zoo is de betonnen schoorsteen gemakkelijk in één werkdag op te zetten. Daar de huizen mot pannen gedekt worden, verschilt het uiterlijk bijna niet van dat van steenen huisjes. De bedoeling is geen blokbouw toe te passen, doch allo woningen afzonaerliik te plaatsen. Voorloopig worden per Jaar 550 van aeze huizen geproduceerd; de prijs beloopt f 3600 f 4000 Dr. Kuijsting, de inspecteur van de Volksgezondheid to Wageningen heeft het plan bestudeerd en zal aan den Minister van Arbeid advies uitbrengen. De directie van do Oranje-Nassoumijn en de Noder- landsche Kunstzijdefabriek, die een nieuw fabrieksdorp te Ede bouwt, deden do toezeggingen, dat zii in begin sel bereid zijn, tot aanbouw van dorgelijKe huizen over te gaan. Tel.— DIHKSHORW. Dinsdagavond, was In <to fraai verslswndo kolfbaan van den hce-r Bruin dc burgerij opgekomen .in groe ten igetale ten kimde tegenwoordig te rijm bij de .hul diging v-an liet alhier bestaande Fanfarecorps „On der Ons", (hetwelk ondier leiding van zijn bekwamen directeur, den hoer (Blaauw in de laatste jaren steeds meer van zich doet spreken, (De voorzitter van de commissie ter aanbieding van een blijik van waardeering, de heer J. Burger, burge meester van Harenikarspel, opent den avond met een toespraak tot de leden van (het Fanfarecorps. Spreker brengt in (herinnering de oprichting van het ikorps i:. 1900. Allo begin is moeilijk. Zoo ook hier. Met groote moeite werd (het benoodigde bedrag verkregen en bet korps kon. gaan spelen. (Etn het speelde in de gemeente, maar tnaet verder, zich meten met andere corpsen, ging in de eerste Jaren niet aan. Onder leiding van den nieuwen directeur ging ech ter het korps met reuzenschreden vooruit en thans, zoo zegt spreker, is het gunstig bekend in geheel Nederland, daardoor tevens onze tot nog toe onbe kende gemeente naar voren' (brengende. En de burgerij van Dirkshorn en omgeving toomde reeds vaker belangstelling voor (het streven van het korps. Miaar thans wenschte men een zichtbaar blijk van toaardeerimg te schenken en ziedaar de aan leiding. tot de vorming dezer feestcommissie. De com missie besloot, het .korps een nieuw vaandel aan to bieden. Daarvoor was veel geld noodig, doch het is .gebleken dat dit geen bezwaar was» Het geld (kwam er gauw, zelfs meer don genoeg. Algemeen was de deelname. Het was mij dan ook een eer, dit prachtige vaandel aam het korps aan ie bieden. Moge het een prikkel «ijn, om zoo voort te gaan tot eer van het korps en> van de-gemeente- Alsnoi werd onder applaus van het publiek on schetterende fanfares (het rijk vergulde vaandel ont huld. Onder een vergulden ikrans en' zware idem kroon lijst, leest men in (groote gouden letters: Aangeboden door de Burgerij van Dirkshom en omgeving 1920. In het midden fraai stikwerk, voorstellende Apollo met gevolg. Daaronder in vergulde lettere: „Onder Ons", opgericht 3 Januari 1900. De voorzitter van het Fanfarecorps dankte de com missie en de burgerij1'voor het nieuwe vaandel, en nog meer voor de blijken' van sympathie, Hij hoopt, dat nog, menig medaille aan dit vaandel zal kunnen worden opgehangen. Wij, scheiden dan nu van ons oude, wel kleine, maar toch fijne, vaandel, ons ge schonken door wijlen den heer Swam, burgemeester. Het heêft ons vergezeld op menige zegetocht, moge het nieuwe vaandel dat ook doen! Applaus en fan fares! De voorzitter van de commissie vraagt hu de aan dacht voor den heer G. SehoonL, die begint met de mededeeling;, dat hij is lid van het hoofdcomité voor de as. Landbouwtentoonstelling te Schagen en. (daar om doet het spreker dubbel genoegen, dat thans het vaandel aan de vereieniging ibon worden aangeboden. Het korps zal zich n.1 (tijdens de feesten te Scbagen ook aldaar doen hooren en dan1 acht spreker (het nieuwe vaandel meer in overeenstemming met den geest des tijds. Volgt weder een mooi nummer fanfaremuziek, waarin hét korps toont wat het kan» De voorzitter van het fanfarecorps te Zuidschar- woude, de heer De Ruijter, feliciteert nu „Onder Ons" met zijn nieuw vaandel en hoopt dat de nieuwe lau weren op eerlijke wijze zullen worden verkregen, zooals hier nog gebruikelijk is. Als bestuurslid van den Westfriesdhen Bond betuigt spreker zijn inge nomenheid met de Juist door het gemeentebestuur verleende subsidie. A Hierna trad op het taanggezelschiap „Excelsior", dat ter eene van deze gelegenheid een paar lieve nummertjes zong. Applaus» Na de pauze zette het Fanfarecorps in met het altijd schoon©, plechtig klinkende oude „Wilhelmus", zeer toepasselijk op dezen datum, gevolgd door het opgewekte „Houw Zee", en enkele andere nummers. Daarna trad nogmaals op „Excelsior" met: In den Lentetijd, Des Morgens, en De Regenboog, een drietal mooie nummertjes, los en luchtig <gjezoiigen. De voorzitter van het Fanfarecorps dankt nu al len, die hebben meegewerkt om dezen avond 3«x> schoon te maken, terwijl de voorzitter van het feest comité dank on hulde (brengt aan „Excelsior", (ho pende dat ook to' het belang v.an het zanggezelschap eens een comité zal worden samengesteld, want ook deze vereendgtog verdient de steun van de burgerij ten volle» Applaus on een ovatie aan den popu- lalren voorzitter, 'den burgemeester. Het officieel© gedeelte van den avond was geëiin- digid, het officieuse kon beginnen on daarbij ging het gezellig toe» (Dat ook een dansje voor de Jongelui niet ontbrak, spreekt wel vanzelf. EEN VERGISS3NGI Eonigen tijd geleden werd een beambte der -kaas- fabriek te Spijkerboor, N.-IL, aangehouden, hij was gesignaleerd als deserteur en werd vervoerd naar Amersfoort. Na 3 wéken in arrest te zijn geweest, bleek dat men zich vergist hadl MODERN! Een paar nachten geleden werd de vroedvrouw te Warmenihuizen, N.-H., per motorfiets, voor een spoedi ge val naar het naburige Dirkshorn gebracht. In den-

Schager Courant | 1920 | | pagina 2