llillttD NillïS- Alitttniit- LanAloifllaL Donderdag 16 September 1920. 63ste jaargang. No. 6688. UlIGfcVtüS: TrtaffwAN CO., SCHAGEN. Zij, die zich met in gang van heden op dit blad abonneeren, ontvangen de verschonende nummers tot 1 Oetober GRATIS. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Electro-Technisch Bureau v.h. Kok Schuurman, Schagen. W. SCHUURMAN. FEUILLETON. DE DEGENSTOK. Bïnnenlandsch Nieuws. ■■■■illMHHHHHSfll COUR Dit blad verschijnt viermaal per week :Dlnsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooteel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en 01R0D1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse, nummers 6 cent. AD VERTEN TÏËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters wordenï naar plaatsruimte berekend Zitting nan Dinsdag 14 September 1020. Gesloten deuren. De beide eerste zaken werden met gesloten deuren behandeld. Een niot-uitgeelotena lastig gevallen. De volgende beklaagde was Cornelis van Houts, een stucadoor uit Alkmaar. Dit 28-jarig jongmensch heeft op 16 Augustus jl. den 51-jarigen timmerman Johannes Pluister van Broek op Langendijk mishandeld. Dat ge beurde te Oudorp. Bekl. was door zijn patroon uitge sloten van het werk en- nu wilde van Houts den tim merman Pluister ook beletten, naar het werk te gaan. Toen Pluister bij de Halvemaansbrug wilde doorgaan en er zich op beriep Nederlander te zijn en de weg voor ieder vrij was, mishandelde van Houts hem. De O.v.J.. eischte tegen den stucadoor f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Een groote belhamel. Beklaagde Arie Koolhaas uit Hem was niet ver schenen. Wel was deze 20-jarige boerenjongen op de Pinksterkermis te Hem present Hij is bij zulke ge legenheden een groote belhamel, volgens de politie. En dat bleek ook wel op die kennis, toen Arie zich in het lokaal van P. Pijper bevond en daar verbazend lastig was. Arie had ruzie met het publiek en de In da wacht gesleept Ook Klaas Beets van Berkhout, had geen lust ge had, om het beklaagdenzeteltje op te zoeken. Klaas was in den nacht van 28 op 29 April bezig geweekt om wat in een partij latten van een ander te gras duinen. Luitje Bakker, een gemoedelijk landbouwertje, daar ip de buurt, had wat latten in het bouwland laten liggen. Maar dat goed vertrouwen in de publieke eer lijkheid werd leelijk beschaamd, toen het bleeik, dat Beets een aantal dier latten had weggenomen. De O.v.J. vorderde f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Ongevraagd ia ongewelgexd. Jan Keuris, verloflokaalhouder te Ewijckslui», had, zonder daarvan aangifte te doen, op 11 April jl. prijs- biljarten in zijne lokaliteit gehouden om spek, kaas, Soeder en sigaren. Aantrekkelijk genoqz, maar toen e agent van politie Teuteling uit Anna Paulowna con-, stateerde dat er geen aangifte was gedaan, liep Keuris er in en werd thans tegen den kastelein- f 5 boetej of 5 dagen hechtenis gevorderd. Nummer- en letterloos. Laurens Leen liep leelijk tegen de lamp. Hij is rij wielmaker te Helder en tufte vroolijk op zijn motor fiets verder, toen de politiebeambte Veldman zag, dat de „tuf' geen nummer en geen letter droeg. Bij onder vraging bleek Leen ook geen rijbewijs bij zich te hebben.... Lieve Lauwtje, laat je liever lijden langs Voor electrischen aanleg nergens goedkooper en beter adres. Doet ons prijsaanvraag Levering vhn motoren uit voorraad tegen uiterst concur- reerende prijzen. Beleeld aanbevelend, al 3 maal is veroordeeld en requireerde tegen elk hun ner 4 maanden gevangenisstraf. Het moet eens uit zijn, vond Z.E.G. 4 Die timmerde d*r op. Johannes de Vries, een zwervende scharenslijper, die in Mei jl. met een woonwagen te Hoorn verblijf hield, wera aangemaand door een zoon van den heer Bak ker, om net op den door dezen gehuurden grasweg grazende paard weg te halen, 't Gevolg was dat de scharensliep den 20-jarigen Johannes Bakker een bloed neus sfoeg. Het O.M. eischte tegen den hardhandigen woonwagenman f 25 boete of 25 dagen de doos in. :r wij deren, stoel mishandeld, zoodat de ambtenaar gedurende 2 weken zijn eene hand in verband moest houden. De O.v.J. vorderde tegen den woesten Arie een maand gev. I Onwelkom. Jan de Haan, koopman te Alkmaar, was absent Hij is op 17 Mei jl. tegen den wil van den dienstdoenden portier Wi. Siewertsen bij F. A. Jorissen te Alkmaar, liefst 's avonds te kwart over elven, dus reeds na sluit- tijd.De O.V.J. requireerde f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Beleodiging. Jan Zwart, een'jeugdig, arbeider uit Heerhugowaard, was als beklaagde ook al niet verschenen. Hij was met vele anderen in den nacht van 16 op 17 Mei te kermis in het Noordeinde en de kastelein, P. Bloothoofdy wilde, dat de politie Zwart uit zijn. lokaal verwijderde. De gemeenteveldwachter Haster werd, toen. Zwart een maal buiten het lokaal was, door dezen beleedigd en de heer Officier vroeg deswege tegen Jan Zwart heden f 15 boete of 15 /dagen hechtenis. het lusje van 4ijn twee. Lourens begon den politieman nog uit te schelden op den kooeftoe en liep hiermede een eisch op tot f 15 boete of 10 dagen brommen. Een klokkie gegapt Cornelis Jacobus Muntje werf, boerenknecht, thans In de Beemster, heeft van 't voorjaar, toen hij nog in Koegras werkzaam was, daar een horloge weggenomen van den arbeider F. Tuithof. Hij gaf het tikkertje ver- volgens aan een broer van zijn meisje en heeft ten slotte nog f 1 van de opbrengst genoten. De O.v.J. eischte 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie proefjaren. Die nam het voor d*r man op. De 39-jarige Maria Roozendaal, echtgenoote van Joh. Dekker, te Alkmaar, heeft op 21 April I.i. den brug wachter M. L. Walen beleedigd. Haar echtgenoot is. een ondergeschikte van Walen en reeds sedert ©enigen lijd konden Walen en Dekker het niet te bast met el kaar vinden. Totdat vrouw Dekker om de maat vel te maken, Walen nog uitschold ook. Daarvan groeide een strafzaakje en tegen het los lippig vrouwtje werd nu geëischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Canni bal en- Dirk en Pieter Groen, een edel broederenpaar uit het Egmondsche visschersgilde waren in den nacht van 24 o»p #5 Mei J.I. druk in de weer in het- café van jronannes de ueurs te Egmond aan Zee. Daar werd in dat café muziek gemaakt, maar Dirk Groen rolde, heel ijverig vechtende, over <jen grond, ter plaatse waar de musici met het concert bezig waren, dat om den woesteling gestaakt moest worden. Eenige politie mannen trachtten Dirk uit het café te krijgen, maar stuitten op zijn verzet en op dat van zijn broer Pie ter, die bij die gelegenheid den Alkmaarschen rijks veldwachter Conjjnen nog een gevoeligen slag in het aangezicht gaf. De O.v.J. releveerde, dat Dirk al 6 madl en Piet Klaar ben Je. Jacobus Bekkcr van Zuidscharwoude was op 31 Md te Obdam in een café. waar hij onverhoeds den Obdam- mer gemeenteveldwachter E. Schouten tegen den grond gooide en mishandelde. Zulks, terwijl Schouten pas van eene ziekte hersteld was. De O.v.J. vorderde tegen den niet verschenen be klaagde f 25 of 25 dagen hechtenis. Nog meer strijd. Jacob Smit, arbeidpr te Heerhugowaard, heeft al- daar in de smederij van Okkerman diens knecht Nicolaas Bakkum mishandeld, door hem te slaan en te stompen. Dat gebeurde, op 3 Juni j.1. De landbouwer Theodorus Groot, mede aldaar aanwezig, zag de mishandeling plaatsvinden en mocht nu als L De O.v.J. eischte tegen Smit 1 Kloppen maar. mishandeld De O.vJ. eischte f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Ze moésten 'm niet Jacobus Bekker van Zuidscharwoude, die in den namiddag van 1 Juni jl. te omstreeks half vijf het café „De Hengstman" van C. Porteeies, te Heerhugo waard wilde binnentreden, scheen aaar niet erg wel kom tie zijn. Tenminste, de kasteleines weigerde toe gang. Toen heeft Bekker met zijn rijwiel tegen da deur gestooten om er toch in te komen en vernielde daarbij een rifit in d« deur. De kastelein Portegies kwam nu ook ,op het lawaai af en verzocht Bekker weg te gaan. Tegen Bekker werd door den O.vJ. f 15 boete of 15 dagen hechtenis geëischt Die had moor geplaatst Bernardus Johannes Paping, manufaeturier en par- fumeriënhandelaar te Bergen had van den kanton rechter een vonnis opgeloopen tot f 6 boete of 3 da gen hechtenis, omdat hij de reclameverordening had overtreden. Beklaagde was in appèl gekomen, dat he den werd behandeld. Barnardus hpd een hand geplaatst, waarop stond „bouwterrein te koop", te bevragen in het manuiacturen- en confectiemagazijn „De Zon.' Én van Geel. Staten had hij geen vrijstelling om daar een zoodanig bord te plaatsen. Beklaagde meende, dat hetgeen op het bord stond, niet als reclame was aan te merken. Een vroeger daarop wel voorkomende reclame, had bekl. op aan- tijdig laten verwijderen. O.vJ. eischte vernietiging van het vonnis des kantonrechters en ontslag van rechtvervolging voor be klaagde. Lollig is dat Huibert Dekker, een visscher te Egmond aan Zee, heeft er den nacht van 23 op 24 Mei j.I. een ruit ver- nield van het echtpaar K. Zwart en N. Stam, aldaar. De Heer Officier vorderde 15 gulden boet© 20 dagen hechtenis. As. Dinsdag uitspraken. Detective-roman naar het Zweodsch vdn S. A. DUX - B«werkt door W, J. A. RiO(L!NIA1jDIJS Jr. 30. „Wij moeten een auto nemen," reide hij, ,als we op tijd bij den bankier willen zijn. Ik heb beloofd dat ik om vier uur het bedrag van mijn weddenschap zou komen halen en ik houd graag mijn woord." „Je bent de zonderlingste mensch, dien ik ken." trouwens anders dan een groote maskerade? Iedereen tracht zich in meerderen of minderen mate anders voor te doen dan hij eigenlijk is. En deze vermom- mingslust maakt de menschen interessant. Voor mij Is iedere individu, dat ik ontmoet, gemaskerd. Doen niet het masker interesseert mjj, maar dat. wat er ach onder verbergt. Wen het jo aan, waarde vriend. „in tai «waaa aenaen. maar geen een heeft mij nog ooit zoo bedrogen als jij. Mtf hadt je toch wel in vertrouwen kunnen nemen." „Neen, vriendlief, zelfs jou niet In zulke dingen mag je alleen jezelf in vertrouwen nemen. Wordtnet geheim aan een ander, wie het dan ook zijn mag, geopenbaard, dan is het geen geheim meer. Wanneer de misdadigere in het algemeen den stelregel volgden geen medeplichtigen te hebben, zouden zij makkelijker ontsnappen." „Dat kan heel goed waar zfjn. Maar wat voor een misdadiger ^eldt, ia. daarom toch hog niet op Jou toepasselijk. „In zeker opzicht wel." :,En wat heb Je met /lat dubbelleven gewonnen.,? Wat voor doel hadt je ermee?" „Nu de rol van detective Lerner toch uitgespeeld w en het dubbelleven een einde genomen heeft, kan ik je alles wel vertellen. Toen ik enkele iaren geleden fils jong jurist uit eigen beweging hij het nasporen ▼sa een misdaad veel op het spel zette en daarbij i de politie een totaal verkeerd spoor volgde, werd ik dfoor hen, wien ik 'den juisten weg gewezen had, schandelijk behandeld. Sanderson was toen nog wachtmeester en men had hem deze «aak opgedragen. Dwaas genoeg gaf ik hem de met in net bijzijn van getuigen. En dat fijne heerst verklaarde toen, zonder aarzelen, dat hij, dank zij zijn groote scherpzinnigheid, licht in de heele ge schiedenis had gebracht. Mijn naam noemde hij heele- maal niet. Toen ik dat in de couranten las, ging ik naar den chef van de detectiven-afdealing en vertelde hem hoe alles zich toegedragen had Maar hij hield mij t>oor een phantast, die door te veel lezen van detective-romans in de war gebracht was. Want toen Sanderson geroepen werd, verklaarde deze brutaalweg dat ik me wel ongevraagd met de zaak bemoeid had, maar hem slechls in zijn nasporingen gehinderd had. Hulp had hij van mij met gehad. Eerder het'tegendeel, Toen zwoer ik, dat Sanderson daarvoor boeten zou. Om zijn persoon, zijn werkmethode en intelligentie zijn karakter kende ik al voldoende te bestu- deeren, nam ik verkleed 'en onder den naam Lerner dienst bij de geheime politie." „Ja. Ik dat ken ze nu allemaal voldoende. Voor doel is detective Lerner niet meer noodig." „öen je van plan je op Sanderson te wreken?" „Neen, bij deze gelegenheid niet. Nu zal hij maar een kleine waarschuwing krijgen. Ik hoop echter, dat die hem wat wakker zal schudden. Maar sla ik een maal hard, dan zal hij het voelen." „Je bent wraakzuchtig." „Misschien," zeide hij. „Wie zich tegen mij verzet moot oppassen. Het zou goed zijn voor Sanderson al3 hij aat maar gauw inzag. Wh namen nu een taxi en het gesprek over deze aangelegenheid was afgeloopen. HOOFDSTUK XV. Van aangezicht tot aangezicht Precies om vier uur waren wij voor het huis van den bankier. f v heb „Blijf je verkleed?" vroeg fk. „Natuurlijk. Wanneer hij mij ais ^arr hij onmiddellijk de politie telcphoneeren. geen lust nog eens in den bak te draaien." „En de vijftigduizend kronen, die hij betalen moet?" „Je zoudt me een grooten dienst bewijzen, George, els j'je als ggemachtigde van Carring zouat willen op treden. Hier heb je een volmacht om de som in ont vangst te nemen. Hij kan niet weigeren je die uit te betalen." „En als hij niet zooveel geld in huis heeft?" „Waarschijnlijk heeft hij dat wel. Hij heeft aan genomen vandaag te betalen. Maar ik heb liever niet, dat jjo contant geld aanneemt. Vraag in .plaats daarvén Johannes van Duin, een landbouwer uit de Zijpe, heeft op 30 Mei jl. een vak- en dorpsgenoot, Johannes Vader genaamd, met wien hij het niet te best kon vinden, mishandeld. De O.v.J. requireerde een tientje boete of 10 da gen zitten tegen van Duin. Niet lachen daar. Aagje Bijhouwer, echtgenoote van J. Koeman te Alkmaar en verlofhoudster aldaar, schitterde door ai- wezigheid als beklaagde. Op 2 Jum jl. was zij bezig met Kopjes wasschen en toen hoorde zij een bij haar inwonende buurvrouw, Maria Mooij, huisvrouw van Th. G. de Munk, lachen. Daarover werd Aagje boos en wierp Marie den inhoud van een kop koffie in het gezicht^ schold haar uit en sloeg Marie boven dien tot driemaal toe in het gelaat. De O.v.J. vorderde tegen Aagje f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vernieling. Jan Snip, een Heldersch visscher, was in den avond van 2 Mei jl. wat al te druk. Hij vernielde een glas- i ruit in de woning van Evert Scheer en Evert moest het zelf voorts ook nog ontgelden en werd door Snip een chèque,. die hij zelf schrijft en onderteekent." Ik knikte. „Daarna zullen we naar het ziekenhuis gaan," zeide Lerner. „Ik vermoed, dat de bankier wel mee zal willen en ik heb reden om aan te nemen,, dat we dan heel intressante dingen te zien zullen krijgen." „Bedoel jer iden bandiet en den gebeimzinnigen ge vangene?" „De gewonde bandiet is een bijfiguur in dit drama, beste jongen. Hij is slechts een werktuig in de hana van een ander en een flinke kerel. Ik hen verder mijn tegenstander Sanderson gevraagd ook tegen vijf uur in het ziekenhuis te zijn. Ook £uj zal dan misschien we! iets zien dat nuttig voor. hem is. De man moet. zooals ik reeds gezegd heb, wat wakker geschua worden, anders wordt hij langzamerhand onmogelijk." De bankier ontving ons uiterst hartelijk. „Ik kan u niet genoeg danken, hoeren," zeide hij, ,u hebt uw leven gewaagd om mijn Dagmar te redden. Hoe zal ik u mijn dankbaarheid toonen?" „WJj hebben slechts onze plicht gedaan," antwoord de Lerner ik blijf Carring bij dien naam noemen, zoolang hij vermomd optreedt „Wij zijn er voldoende door beloond, dat juffrouw. Bircherdt er zoo goed afgekomen is. „En bovendien is het ons gelukt de leden van die misdadigersbende te pakken," zeide ik. „Ja, dat is zoo/ antwoordde de bankier. .Welke schurken kunnen die poging tot ontvoering toch heb ben bedacht? Zou advocaat Carring er misschien ach ter zitten?" „Heelemaal niet," verzekerde ik. „Hij zou niet dulden, dat uw dochter ook maar een haar gekrenkt werd" „Maar ik kan er toch geen andere verklaring voor vinden dan dat het zijn werK !s. Na een mislukt huwelijksaanzoek is jnen dikwijls niet •toerekenbaar." „Ik weet er niets van, dat Carring's aanzoek afge wezen is," mengde Lerner zich in het gesprek. „Hij heeft roij in, alles, wat deze zaak betreft, zijn vertrou wen geschonken en mij verzekerd, dat uw dochter hem haar hand beloofd neeft" „Wat een gemeene leugen," riep de bankier uit „Dagmar heeft beloofd de vrouw van Bonnel te woroe>n en zij is er geen meisje naar om twee mannen tegeUjk haar woord te geven." „Zeèr zeker niet," antwoordde Lerner met inge houden woede. „Maar ik ben bang, dat u uw eigen woorden met die van uw dochter verwisselt tl hebt Bonn6l dq hand van uw dochter beloofd en niet zij. Zij verafschuwde den kerel en heeft hem dat nog op den avond van zijn dood gezegd." „Dat geloof ik niet," antwoordde de bankier ©enigs HET WETSONTWERP BEWAAJISCHOOLONDEH- wrn. Het eenigen tijd geleden ingediende wetsontwerp tot regeling van het bewaarschoolonder wijs wil den ge meenten geen geldelijke tegemoetkoming geven voor hare bewaarscholen de bijzondere wel Een der gronden, die de min, hiervoor aanvoert is» „dat de bewaarscholen een tak van onderwijs vormen? aie door de activiteit van het particulier initiatief zijn bestaansrecht heett bewezen, gelijk dit het geval is met het vakonderwijs en hét meer uitgebreid lager onderwijs.,, Dat net particilier iniatief het bewaarschoolonder- wijs in staat heeft gesteld, zijn bestaansrecht te bewij zen, lijkt ons allerminst een reden om het gemeen telijk onderwijs steun te onthouden en juist de ver wijzing naar het M.U.L.O.; dat wel door het rijk wordt bekostigd, hoewel particulieren (voor een deel) het ini tiatief namen, vestigt te meer de aandacht op de on billijkheid. Hoe het overigens met de particuliere bewaarscho len gesteld was voordat „Het N*t" en de gemeenten goede bewaarscholen oprichten, is uit tal van geschrif- zins twijfelend .„Zoo heb ik tenminste de zaak niet opgevat. „Dat heeft u wél, waarde heer,. 0 hei>t getracht uw dochter te dtvingen tegen haar wil met hem te trouwen." „Dat is niet waar," riep de bankier heftig. „Ik wilde slechte verhinderen, dat zij de vrouw van advocaat Carring werd. Die man is gevaarlijk. Van hem kan je alles verwachten. Wij zien trouwens waar toe zijn jaloezie hem gebracht heeft." „Bedoelt u zij] verdacht wordt?" „Ja". „Nu, dat zaakje zal wel opgehelderd worden. Is hij de dader, dan verdient hij zijn straf. Maar ik voor mij geloof er nog niet zOo erg aan." „De zaak lijkt mij loca heel duidelijk", zeide Bircherdt „En te oordeelen naar wat commissaris Sanderson mij ïnedegetteeld heeft, heeft Carring a! half bekend." Ik wisselde een blik met Lerner. Sanderson stom1 dus in verbinding met den bankier en bracht hein dadelijk van alles op de hoogte. „Carring heeft absoluut niets bekend," zeide ik geprikkeld. „Ik weet zekerv dat hij zijn onschuld be wijzen kan als het noodig is." „Niemand zal zich meer verheugen dan ik, wanneer hij onschuldig is," antwoordde Bircherdt „Maar het ziet er leelijk genoeg voor hem uit" „Dat valt met te ontkennen," mengde Lerner zich weer in het gesprek. „Vooral is het leelijk, dat hij gearresteerd wera juist op het oogenblik,dat hij ?5p net punt stond groóte ofitdekkingen te doen. Hij zeide, dat hij bij zijn nachtelijk bezoek in Bonnei's huis belangrijke dingen gevonden had." De bankier keek ons verbaasd aan. „Gelooft u dat?" vjroeg hij. „Juist die huiszoeking is voor mij een bewijs dat Carring een. gevaarlijk iemand is .Zoo iels te doen is een ongehoorde brutali teit. En ik kan mij ook niet vooretellen wat hij daar mede hoopte te bereiken." „Dat kan ik u zeggen," viel ik "hem in de rede. „Eensdeels hoopte hij oewijzen te vinden, dat Bonnel de moordenaar van Hepson is en ik weet, dat hij ze gevonden heeft anderdeels zocht hij ook naar een verklaring hoe die man het durfde wagen in uw huis zoo onbeschaamd op te treden «n uw dochter bijna te dreigen." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1