Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. N.V. „DP TIJDGEEST*. 12 3 3 loe bij, om den toestand "nog bedenkelijker te maken. Zooals ik reeds vroeger heb uiteengezet, zou het in het belang van Engeland wezen de handelsrelaties met Rusland te heropenen, omdat eenerzijds hier te lande zooveel werkeloosheid heerscht, terwijl ander zijds in Rusland een onmetelijk afzetgebied naar aller lei artikelen snakt die in Engeland vervaardigd wor den. Niettegenstaande dit feit der regeering wel bekend is, hebben de onderhandelingen met de algevaardig den van Rusland in Londen schijnbaar geen voortgang gemaakt. Door te weigeren er voortgang mee te ma ken treit men niet alleen de bolsjewiki. Een belangrijk deel van de bevolking lijdt gebrek, terwijl haar werk zou kunnen verschaft worden door het heropenen van den handel met Rusland. Logischerwijze zou de weg dien men in moet slaan dus duidelijk aangewezen zijn. Doch van staatslieden moeten wij niet altijd logica verwachten. De werkloosheid die op het oogenbtik in al de ha vens van het Vereeiügd Koninkrijk heerscht zal de transportarbeiders, die deel uitmaken van het Drie voudig Verbond, wellicht voorzichtiger stemmen inzake verleening van effectieven steun aan de mijnwerkers in geval van staking. Een bedrijf waarin zooveel wer keloosheid voorkomt kan zich de weelde van een sta king niet veroorloven. Indien de transportarbeiders het werk neerlegden, als uiting van sympathie met 'de mijnwerkers zouden er onmiddellijk tienduizenden wer- keloozen gereed 6taan om hun plaats in te nemen. Het zelfde geldt, alhoewel in veel mindere mate voor d© spoorwegwerklieden. Er zijn duizenden oud-soldaten zon der werk, die in het leger hebben geleerd als stoker of machinist, of in eenige andere capaciteit als spoor wegarbeider op te treden. HET GAAT VOORUIT. Rij de Duitscbe spoorwegen zijn thans 2500 loco motieven meer in gebruik dan een jaar geleden. TELEGRAFISCHE BESCHERMING TEGEN MIS DADEN. De Berlijnsche politie zal naar Amerikaansch voorbeeld maatregelen nemen om de misdadiger s- bende, die de hoofdstad steeds onveiliger maakt, wat vlugger op de hielen te zitten. Op onderlingen afstand van een honderd meter zal zij in vele straten van Ber lijn kastjes plaatsen aan de gevels der huizen die geopend kunnen worden door agenten en betrouw bare burgers, die in de buurt wonen, door piiddel van een speciaien sleutel. Zoodra het kastje geopend is, trekt men aan.een handvat.en in het naburige po litiebureau wordt de wacht gewaarschuwd door een lichtsignaal, dat er en waar er onraad Is 4 PRIJSVERLAGING IN DE VEREENIGDE STATEN De correspondent van de „Times'' te New York merkt op, dat Ford, die den prijs van zijn auto's heeft verlaagd tot het nieveau vian vóór den oorlog, andere fabrikanten 'tot navolging blijkt te prikkelen. Zakenmannen in verschillende steden meenen, dat het hoogtepunt is overschreden en dat er nu in het al gemeen lagere prijzen zullen komen. Ook de secretaris der schatkist, Houston, gelooft dit eveneens, maar deze is van oordeel, dat het nog tal van jaren zal duren eer de toestanden meer stabiel zijn geworden en aan een terugkeer tot het niveau van voor den oorlog ge looft hij niet .Na de Ford Company is nu ook de Amos- keag Manufacturing Co. met een prijsverlaging van katoenen goederen gekomen en zoo zijn er nog andere voorbeelden van prijsverlaging. Op deze beweging schijnt vooral van invloed te zijn de neiging van net publiek om alleen het hoogst noodige te koopen. Er zijn dientengevolge bijv. tal van ka toenfabrieken, die slechts drie dagen per week wer ken Uit de mededeeling van den correspondent blijkt, dat de beweging nog niet 'algemeen is, in New York zelf bijv. verneemt men nog niets van prijsverlaging. DE BEWAKER VAN MILLERAND. Oflp zekeren middag, omstreeks zes uur ging Mille- rand zijn gewone wandeling doen van de Rue ae Man- sart, waar hij woonde, naar les Bois de Fausses-Reepo- ses. Op deze wandeling werd de eerste-minister van Frankrijk steeds gevolgd door een inspecteur van po litie, die voor de veiligheid van Millerand zorg te dra gen had. Millerand kon er zich nooit in schikken, dat hij zoo bewaakt werd en deed vaak moeite om zijn vervolger te ontloopen, hetgeen hem maar zelden ge lukte. Bij den ingang van het boech ontmoette de premier een dame, die hem herkende en zeer eerbiedig groetté. De politie-inspecteur, die eenige passen achter Mille rand liep, keek haar uitvorschend aan en ging dan voort den premier op korten afstand te volgen. Eenige minuten later ging de telefoon in de woning van Millerand.. Een kamermeisje kwam aan het toestel en hoorde de hevig geagiteerde stem van een dame, die raeedeeldee, dat zij zooeven bij den ingang van het bosch gezien had, dat Millerand door eeen ongunstig uitziend individu gevolgd werd, die het klaarblijkelijk op zijn leven voorzien had. De huisgenooten van den eerste-minister belden on middellijk de politie op en deelde aan deze het weinig geruststellende bericht mede. Weinige oogenblikken daarna snorden de politie-aulo's door de straten van Parijs, gevolgd door hard ped delende politiewielrijders en spoedig was Millerand om ringd door een uitgebreide escorte van de Parijsche .po litie. Zij troffen den heer Millerand in blakende (gezond heid aan, en met uitzondering van zijn hardnekkigen bewaker, met niemand in zijn nabijheid; thans begre pen de politiemanndh, dat zij jacht gemaakt hadden op hun eigen inspecteur. VERBETERING VAN DE KAASBEREIDING IN DENEMARKEN. Hoewel id'e Deensche zuivelindustrie ach in hoofd zaak op ae boterbereiding toelegde, is ook de ikaas- bereiding, vooral gedurende de laatste jaren, onder invloed van .de hooge kaasprijzen, van steeds grooter beteekenis geworden. Ten einde na te gaan welke maatregelen genomen dienen tje worden om de kwali teit en de uniformiteit'van het product te verbeteren, vooral ook om de Deensche kaas een goede naam op de wereldmarkt te verschaffen, is door het Deensche Zuivelverbond een commissie samengesteld, die, naar het weekblad Der Butter- und Fettwarenverkehr mee deelt, de volgende plannen heeft ontworpen: 1. instelling van keuringen voor kaas, die eenigen tijd oud is. Reeds werd een begin gemaakt met het houden dezer keuringen, uitsluitend bij fabrieken, die in staat waren de productie van zes weken in voor raad te houden. Hierbij bleek, dat de_ hoedanigheid der melk, welke als grondstof gebruikt werd, zeer sterken invloed had op de kwaliteit der kaas. 2. De instelling van wettelijke beschermde handels merken voor Deensche kaas. De commissie stelt voor, in overeenstemming met Vat In het buitenland (ook in Nederland) gebruikelijk is geworden, een merk tii te stellen, waaruit blijkt, hoe groot het vetgehalte in de droge stof der kaas is. Aanbevolen wordt slechts kaas te bereiden met een vetgehalte van respectieve lijk 45 pet, 30 pet., 20 pet. en .10 pet. benevens ma- Scre kaas, en wél de drie eerstgenoemde soorten in en Gouda-vorm fen met een gewicht van 12.5 K.G., de twee laatstgenoemde soorten in den Derby-vorm. De Gouda-kaas zal slechts geëxporteerd mogen wor den als ze ten hoogste tien weken oud is. Om het recht op het Voeren van het "handelsmerk te verkrijgen, zouden de zuivelfabrieken voor het bureau voor de kaasbereiding erkend moeten worden. Behalve de hiervoor genoemde soorten zal ook de bereiding van andere kaassoorten veroorloofd zijn. bijv. van Rochefort met "50 pet., Emmenthaler en Camenbert/met 45 pet vet'inde droge stof en wel in daarvoor gebruikelijke vormen. Op het kaosmerk zal aangegeven worden: 1. het vetgehalte in de droge «tof; 2. het nummer van de fabriek van herkomst; 3. het tijdstip, waarop de kaas werd bereid. Verder zal net 'merk voor 45 pet. zwart, voor 30 pet. groen, voor 20 pet. rood en voor 10 pet. blauw zijn. Ten derde stelt de commissie voor over te gaan tot de oprichting van coöperatieve kaaspakhuizen. Wij merken hierbij op, dat vooral de voorstellen aangaande de instelling van kaasmerken van groot belang zqn. Uit het bovenstaande blijkt, dat de vet gehalten «enigszins anders gekozen zijn dan bij de Nederlandsche kaasmerken het geval is; immers in ons land worden ook merken voor kaas met 40 pet. vet uitgegeven, doch die voor 10 pet ontbreken. Verder wordt het tijdstip der bereiding door de Ne- derlandsche merken niet aangegeven; bepalingen dat slechts kaas van een bepaalden ouderdom uitgevoerd mag worden, ontbreken aan ook bij onze kaascontrole. Ook zijn onzo merken allen ongekleurd, zoodat het vetgehalte der kaas slechts blijkt uit het getal, dat op het merk staat Door de enstelling van merken mei verschillende kleuren wordt het onderscheiden der diverse kwaliteiten, vooral voor het ondeskundige publiek veel gemakkelijker-; zelfs kan dit geschieden, als men slechts een klein deel van het merk kan zien. In ons land is wel gebleken, dat het onderscheiden! der merken, vooral bq oude kaas, dikwijls moeilijk, zoo niet onmogelijk is. EEN OVERVLOEDIGE OOGST. De oogst der late perziken in het gebied van den Boven-Rijn is oagekend overvloedig. De klein ste twijgen dragen zooveel vruchten, dat ze gestut moeten worden en onder den last dreigen te bre ken. Hoewel de prijzen bijzonder laag zijn, nl. 60 tot 80 Mark per honderd pond, worden in sommige gemeenten, zooals Gimbsneim en Bad Salzig hon derdduizenden verdiend. Veel wordt opgekocht voor de conservenfubrieken. Ook de pruimen- en vooral de kwetsenoogst is zeer rijk. DE ARBEIDERS EN DE PERS. In zijn openingsrede van het de vorige week gehouden congres der Schotsche arbeiderspartij, heeft het bestuurslid George Kerr van Glasgow gezegd, dat de eerste noodzakelijkheid voor de mdustrieele en politieke arbeidersbelangen was de bijkans onbeperkte macht der pers te vernietigen, zooals die zich in handen bevond van de groote kapitalisten-syndicaten, waarvan velen nieuws bladen bezitten van uileenloopende richting. Dat die verschillende pers-uitingen niets dan schijn waren, werd bewezen als er een crisis bestond Itusschen kapitaal en arbeid. De kapitalistische pers was bovenal een gevaarlijke vijand, omdat zij de verdraaiing van de feiten, waaraan zij schuldig was, nooit herriep. De circulatie der ,,I)aily He rald", die aan de zaak der arbeiders zulke groote diensten bewees, bedroeg dagelijks minder dan een half millioen exemplaren, terwijl de kapitalis tische pers zeker een oplaag van acht millioen had. eeodat de arbeiderspers betrekkelijk weinig invloed kan hebben. Het was dus noodig dat een billijke ruimte in de dagbladen zou worden afgestaan om uiting te geven aan de verschillende meeningen in de ar beiderswereld. Het bestuur der Schotsche arbei dersreraeniging meende dus dat de werklieden aan een dagblad moesten eischen dat een deel van de ruimte daarin moest worden afgestaan voor het boven omschreven doel. Om daartoe te komen, dienden de vakvereenigingen een fonds te vormen om daaruit te steunen die werklieden bij de dag bladpers, welke zouden staken of worden uitge sloten, indien^aan den eisch van eenige kolommen ruimte voor de arbeidersverenigingen niet zou worden voldaan. Aardappelvoorzicninu. In het Rijnsch-Westfaalsche nijverheidsgebied heerscht onaer de bevolking groote bezorgdheid over de aardappelvoorziening in den aanstaanden winter. De aanvoer is uiterst gering en wordt nog belemmerd door den tegenstand van het spoor wegpersoneel, dat nu hier, dan daar weigert aard appelen te vervoeren, vóór het zelf voldoende hoe veelheden tegen matige prijzen heeft kunnen in slaan. De regeering is tegen deze eigenmachtige daden maar slapjes opgetreden. De aardappelprijzen schommelen op het oogen bük sterk op e* neer. Terwijl de levrrinysover- eenkomsten van verbouwers en handela.-ns met gemeentebesturen doorgaans prijzen van 30 M. per H.L. voorschrijven, worden in tal van plaatsen prijzen van 50 tot 70 Mark verlangd, ofschoon des kundigen op landbouwgebied 25 tot 30 Mark vol doende achten. Daar invoer uit Nederland wegens den lagen, markenkoers onmogelijk is, blijft het nijverheidsgebied op de provincies Hann.over en Saksen aangewezen en juist in Hannover verlan gen de verbouwers prijzen van 50 én 70 mark. De vooruitzichten zijn te slechter, daar de oogst waarschijnüik maar middelmatig zal uitvallen en de aardappelen door en langdurjgen regen overal zeer hebben geleden. Dat een onvoldoende voorziening met aardappe len dezen winter nog tot allerlei onverkwikkelijke gebeurtenissen kan leiden, behoeft geen betoog. Een millioen ton aarde door den wind overgebracht. Eenige Amerikaansthe natuurkundigen hebben zoo weet „De aarde en haar Volken" mede te deelen zich bezig gehouden met de schatting van de hoeveelheid aarde, welke m^t een sneeuw storm, die het stadje Madison in YVisconsin had geteisterd, was meegekomen. De omstreken van Madison waren bedekt met een dikke sneeuwlaag, licht bruinrood gekleurd. De onderzoekers lieten de sneeuw smelten en verdampen en hielden per liter dan ongeveer 1 gram aardachtige stof over. wat overeenstemde met 6 gram per vierkanten M. Aangezien de roode sneeuw een groote uitgestrekt heid bedekte, deed een ruwe schatting aannemen, dat ongeveer 1 millioen ton aarde op deze wijze was verplaatst. Vanwaar? Men wist, dat deze roode aarde van vulkanischen oorsprong, afkomstig was uit Arizona, 1500 K.M. van Madison verwijderd. Eén sneeuwstorm had dit teweeggebracht: bewijs hoe sterk de wind medewerkt tot erosie en tot het afzetten van vulkanische aarde in ver verwijderde landen. DiE STALINRICHTING 'S WINTERS. In het bijzonder het koude jaargetijde stelt afzonder lijke eischen aan fokkerij en veehouderij. Speciaal geldt dit de inrichting der stallen. Nog te veel wordt de behandeling van het vee als ondergeschikt beschouwd. Wel is waar valt er reeds in 'dit opzicht verbetering te constateerfen, doch men staat soms nog verstomd van de treurige en gebrekkige stalinrichtingen, welke hier en daar nog bestaan Vóór alles dient men te zorgen, dat de stal voldoen de warm is? want koude kan de dieren ziek maken. Bovendien lijdt het productievermogen er onder. Als de temperatuur beneden 15 gr. C. komt, wordt de melk- gift minder. Hoe lager de temperatuur, hoe minder melk. En niet alleen het "melkvee heeft van de kou le lijden, ook en vooral de dunbehaarde dieren, zooals biggetjes der edele varkensrassen. Behalve dat in een kouden- stal minder melk gegeven wordt, moet er ook meer gevoerd worden. Door de verbranding in het lichaam ontstaat de ^zoogenaamde lichaamswarmte, welke voortdurend uitgestraald wordt Om die warmteproductie te onderhouaen en dus ook het ademhalingsproces is noodig voldoende zuur stof en een zekere hoeveelheid voedsel. Hoe gelijkma tiger de lichaamstemperatuur, hoe beter en voordeeliger voor het beest. Proeven hebben aangetoond, dat de verbruikte hoe veelheid ademhalingsmiddelen omgekeerd evenredig is aan de staltemperatuur. Hoe lager temperatuur in den stal heerscht, hoe meer voedsel de dieren noodig heb ben .We moeten dus zorgen, voor een zooveel mogelijk gelijke temperatuur van gemiddeld 1318 gr. C. Bij hoeveel of liever bij hoe weinig veehouders zien we een thermometer in den stal hangen? Is ,de stal te koud, dan heeft te veel verlies aan lichaamswarmte plaats. De dieren gevoelen zich niet behaaglijk, ter wijl catarrhale aandoeningen heel lichtxkunnen ont staan. De gelijkmatige lichaamstemperatuur en het nor male warmteverlies werken zeer gunstig op de levens verrichtingen. Voeding en spijsvertering hebben hun ge- regelden gang, terwijl "het productievermogen het grootst is Het "is dus in het belang van den veehouder, te zor gen, dat de staltemperatuur goed is. Vensters en deu ren móeten goed sluiten, terwijl de ligplaats droog en warm moet zijn. Vochtig stroo gebruikt veel lichaams warmte onnoodig voor verdamping. De gier moet goed afgevoerd worden, terwijl de mest zoo gauw mogelijk dient verwijderd. Nog al te vaak wordt het water en ook het voedsel le koud gegeven. Verkeerd is het. om licht en versche lucht te jye- ren, want vanzelf kan bij zulk «en potdichte afsluiting ook de bedorven lucht niet weg en daardoor wordt de ademhaling steeds moeilijker. Het levensproces kan alleen uormaal verloopen, als er behoorlijk evenwicht is tus- schen voeding en ademhaling. Immers als het oloed te veel koolzuur bevat en te weinig zuurstof, kunnen ook de andere levensverrichtingen ademhaling en spqsr vertering niet behoorlijk vervuld worden. Daarom moet er voldoende ventilatie zijn. En al hebben de meeste stallen geen electriscben ventilator, toch zal een verstandige boer hun aantal wordt gelukkig grooter zorgen voor behoorlijke luchtverver- sching. Ziet hij daarvan nog niet de noodzakelijkheid in voor de dieren zelf, zeker zal hij er toe 0verban, indien hij weet, dat bij een goede temperatuur, het vee bij minder voedselgebruik, meer produceert. Het ventileeren mag natuurlijk geen tocht veroorzaken, die is steeds schadelijk. Tel. FRANKRIJK KRIJGT GRAAN UIT ZUID-RUS LAND. Uit Parijs, 27 September. De minister van Han del heeft medegedeeld, dat 1 September met Zuid- Rusland contracten zijn aigesloten tot levering van 43.000 ton graan. Daarvan zijn reeds 1500 ton geleverd. Als contraprestatie worden machines e.d. geleverd. DE GUNSTIGE GRAANOOGST IN FRANKRIJK. Uit Parijs, 27 September De minister van Han del maakt bekend, dat de graanoogst 25 pet. beter is dan het vorige jaar en de haveroogst zelfs 40 pet. EEN GROOTE KNOEIERIJ. Volgens van de 'zijde der onafhankelijken te Keulen gedane onthullingen is sedert geruimen tijd door de meelfabriek Syberberg te Keulen—Mulheim door toe voeging van water aan het meel bereikt, dat op elke 1000 zakken 44 zakken meel werden gewonnen, wat voor de onderneming een aardige winst beteekende, daar gemiddeld per dag 1000 zakken gemalen werden. Het gevolg van deze knoeierij was echter, dat de kwaliteit van het meel zeer leed en de bakkers er daardooir geen goed brood van konden bakken. Men eischt nu een grondig onderzoek. TE SLECHT GESCHREVEN. De strafkamer te LIberfeld moest de behandeling van een proces In hooger beroep verdagen omdat 'het door de ichepenrechtbank te Ohligs gevelde vonnis zoo slecht geschreven was, dat het onmogelijk was dit zooals is voorgeschreven voor te lezen. EEN UITSPRAAK VAN EEN KRIJGSRAAD. De krijgsraad te Rijssel heelt uitspraak gedaan in zake de gedingen tegen de Duitschers, welke be klaagd waren van vergrijpen 'tijdens het oorlogsrecht. Majoor von Hatten, die het heele meubilair van een advo caat heeft weg laten halen, werd veroordeeld tot rijf jaar gevangenisstraf, majoor Argyropoulos van het '16e Saksische uhlanen, die grijsaards en vrouwen van Hau- bourdin, waar hij het bevel voerde, op karwatsslagen heeft laten onthalen, kreeg èveneens vijf jaar. Derge- lijke en lichtere straffen werden ook over andere offi cieren uitgesproken voor soortgelijke misdrijven, een kapitein Mamus, en een luitenant Baurman, een Duitsch bankier, kregens wegens diefstal van juweeJen 20 jaar dwangarbeid. Gneraal Tapinier, de voorzit ter van den krijgs raad, hield nog een toespraakje, waarin hii zeide: „Ik voel mij gedrongen te verklaren, dat de Duit- acljers den oorlog onteerd hebben; het is weerzin wekkend om te bedenken, dat militairen zulke daden hebben gepleegd. Het leger, dal tot taak heeft het recht en de rechtvaardigheid hoog te houden, kan niet dulden, dat dergelijke feiten uit zijn naam iwor den gepleegd. Jongelieden, gij zult u blijven herinne ren, dat de Duitschers geen soldaten waren, maar wreedaards en dieven." EEN STAKING TEGEN DE MIJNWERKERS. De mijnwerkera In Nottingham en Derbyshire wor den bedreigd met een staking.... tegen henzelven, nl. van de busdokters. De mijnwerkers, die zelve wettelijk verzekerd zijn, hebben nl. fondsen voor hun familieled- den. Tot dusver betaalden zij daarvoor 16 sh. per jaar per gezin. Nu eischen de medici 26 .sh. Daar de mijnwerkers aanvankelijk geweigerd hadden, hebben zij tegen 30 September hun contracten opgezegd. Sommige fondsen hebben al toegegeven, andere bieden 20 sh. Volgéns den medischen medewerker van de Times, zit er meer achter het geschil dan een zuivere betalings kwestie. Dr. Cox, de secretaris, van de Rritsche ver- eeniging van geneeskundigen, heeft onlangs een brief aan de mijnwerkers in Wales gericht in hun hoedanigheid van werkgevers van medici. Hij is van meening, dat de mijnwerkera er meer en meer op uit zijn van de doktoren hun dienaars te maken en hun van hun zelfstandigheid te berooven. Dat is, zegt de medewer ker van de Times, de vloek van alle fondspractijk, ge lijk ieder, die deze beoefend heeft, ondervonden heeft Men moet hopen, dat de medici, even standvastig als Smillie zelf, zullen weigeren de „loonslaven" te worden van wie dan ook VERBETERING. In ons blad van gisteren staat een storende fout. In de predikbeurten wordt vermeld, dat voor de Evange lisatie hedenavond zal optreden Ds. Snijdelaar van Engelum, dit moest zijn voor de Ned. Herv. Ker-k. In het kerikgefbouw der Ned. Herv. Ge- mee n t e is dus dienst, hedenavond om 7 uur. VERHOOGING MELKPRIJZEN. Met ingang van 1 October wordt de melk met 2 cent per liter verhoogd. Alzoo 22 cent per liter. WITTE KRUIS. Dinsdagavond vergaderde onze afdeeling van het Witte Kruis. Veel belangstelling was er niet en het bezoek heel klein.. Er werd besloten weer een moedercursus aan te vragen. De volksbadinrichting was bezocht door 38 jongelieden, die 976 baden hadden genomen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering ont lokte weinig debat. De afgevaardigde- kreeg vrij man daat. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J. Schoorl Pz. De heer C. Visser Az. werd herkozen tot bestuurslid. Het salaris van. den bewaarder van de verplegingsarti- kelen werd gebracht van f o5 op f 100 en dat van den toezichthouder van de badinrichting van f 5 op f 7.50 per week. Een voorstel tot verkoop der ijshut werd tot de volgende vergadering aangehouden. JARENLANG IN EEN ALGOOF OPGESLOTEN. Jongsleden Maandag werd aan commissaris Ploos vanAmstel, van het bureau Muiderpoort te Amsterdam meegedeeld, dat in de woning op de derde etage van het perceel Over-Amstelstraat 10, waarin is gehuisvest het gezin der familie Pieterse, reeds jarenlang een. 'jon gen in een alcoof was opgesloten. De commissaris heeft toen twee rechercheurs opge dragen zich van de ware toedracht op de hoogte te stellen. Gistermiddag kwamen de beide mannen in de woning van vrouw Pieterse. Zij zeiden te komen voor de volkstelling en vroegen naar de leden van het ge zin. Een meisje van anderhalf jaar kroop er rond, vrouw Pieterse zei, dat "het van haar dochter was, daarna ondervraagd naar haar zoon van omstreeks 18 a 19 jaar gaf zij ontwijkende antwoorden. Eindelijk maakten de politiemannen zich bekend en eischten zij dien zoon te spreken. Die vtouw ging schoorvoetend TrihMnQ var. 950 nummira tan ovirstaan ven Note-is O. 6. MUUIE. Maan da 0 27 September 1920 fut vu I 500. 2546 1 1000 3351 5680 13067 13989 14i 89 f TX) 54 2 7040 156'8 16648 1 2.0 2209 3.65 136.7 14971 1 20391 l 100 2249 5845 7411 9510 12525 13S36 13980 Trllwo van t 90.— (eigen grid) 45 2432 Ï0C5 7744 10112 11484 14016 16835 19044 46 91 5237 7977 67 11583 14120 171)99 19204 184 2513 72 8219 10229 11783 14357 17258 7 276 2106 5523 20 73 11804 14518 75 19426 413 2971 5667 8312 10332 11976 14643 79 19519 629 3.70 5740 8448 5212 82 5517435 19695 42 3151 5826 8567 10408 12. J 89 65 138.-2 605 94 329 66.4 33 6314760 17513 41 10»9 3 59 6U»8 41 57 12313 '4891 24 1 £626 1143 3232 6154 8787 98 12521 15603 67 29 1388 00 M35 889 105o3 40 1511517659 2 143 1522 67 6.21 89;6 81 77 15267 17883 87 65 34J2 6041 9253 94 78 81 179.6 202.9 78 91 6854 73 9712759 91 2 64 84 3590 34 9327 106b6 12372 15521 51 £03 9 1602 3847 6951 77 10734 13118 15609 18ü20 2o4i 3 1778 51 7113 88 43 55 15810 81 67 1863 4082 98 91 79 7915935 18224 20501 96 4221 7256 940211050 13239 16033 «1 60 1910 4307 7373 03 85 13394 60 98 20784 2021 64 82 9658 11175 1.673 1614118358 2U3J3 2323 4548 88 9753 86 13924 16)54 ln45. 20962 43 60 7491 99.0 11249 14.36 83 18791 76 63 4891 7009 100(8 1|3|5 65 16562 18973 2414 4957 7707 64 21 88 82 80 Later aflosbaar 58 2703 B30J 7504 10064 12690 14526 1671T WH 60 96 30 40 66 12704 28 25 18 69 2808 53 50 10120 11 36 75 48 116 2915 5428 56 42 40 72 97 68 35 37 37 85 50 55 80 16800 79 39 3059 49 7624 53 64 14721 1 81 58 62 67 91 10318 68 30 7 19238 287 83 95 7740 4912841 44 16978 58 94 3115 5574 42 91 45 78 17062 6a 420 37 96 49 1044912805 14808 71 06 512 3230 5638 79 51 36 51 17138 18345 33 97 59 7622 60 HOOI 56 44 73 78 3356 64 73 63 16 67 60 74 601 2406 96 78 68 26 74 93 19484 52 33 5786 7906 10518 32 14919 17207 93 66 40 5857 27 48 93 29 29 19511 728 2526 84 - 62 51 98 45 61 41 59 89 6616 88 80 MM 58 78 71 83 61 39 8017 88 2*10041 8719616' *f 46 17328 7 25 86D3 6901 58 90 49 68 71 561 48 48 29 811810601 48 79 7B19704 52 Ï728 30 901 46 37 46 6 78 70 8205 72 3801 97 11 73 3917 6143 45 v. w 88 26 44 56 10728 7615301 1026 46 6201 8308 1082513419 23 221322315150 86 20 23 38 54 89 35. 81 67 80 -92 19801 84 13326 85 17585 19903 94 51 90 17608 6 17 42 5520004 43 63 54 21 97 "21 43 50 86 62 55 10924 43 77 1108 4024 73 64 49 88 88 98 46 6330 88 11006 13502 15445 1212 4151 67 89 28 12 82 1*4* 4UU1 ui ts» Zo i* o4 y/20217 42 63 6400 94 38136001550J !77tW 52 4U AinO. 14 OA&3 2 9 I a o,l rvn, 60 57 66 65 73 20175 95 82 97 20217 49 4202 14 8482 43 79 35 74 8531 99 «2 76 77 77 1U25 1313 91 89 8630 1)205 49 4317 97 89.8 „339 80 25 6506 7J 143) 31 38 9022 41 51 63 31 66 4416 68 59 1536 30 8g 67 77 96 68 vi 1664 4583 0639 9122 11452 57 77 4633 64 47 72 76 88 52 96 91 77 13966 «19 66 6714 «271 11514 72 26 90 4 26 17803 9? 43 78 79 71 0/ 591561317913 8» M 74 20 14 83 59 13740 22 54 204)8 73 44 96 61 29 7913814 15732 93 45 91 40 45 18005 94 70 7 7 20529 68 86 35 94 18133 43 98 39 67 - 18 8311641 7416846 69 uv 85 4711 26 9325 66 92 53 80 88 W 23 82 50 88 96 631821820614 86 40 62 62 U708 14101 88 19 72 78 9461 33 2 35922 30 23 89 99 W 68 U £«18316 b 90 6806 9603 96 1616085 43 1211805 22 51 32 63 33 91 35 11924 41 72 92 4827 13 2024 55 67 25 75 79 60 85 62 86 90 6637 UU 94 09 23 4927 62 «3 31 7007 66 32 (5 85 61 62 o. mui 2357 5017 7100 96.9 44 »44l 33 46 56 64 2524 70 49 9726 90 31 77 67 93)7 92 >6 5103 7 7 72 12309 92 22 99 9.11 03 95 24 7243 v7 64 2636 67 46 10012 12418 144» 62 6o 62 22 bo 71 21 89 74)3 2/ 12574 77 27)3 52o9 67 34 1.056 83 7« 94 7440 56 70 145)2 51 8f 16101 47 3? «4 5C W 40 16231 Ui 2070(5 kOX) 18416 22 U 01 28 80 Gi 18525 4W 92142ó41041O 65 51 12002 3J 40 66 27143U0 8112201 1* 14 21 26 40 56 - 73 73 64 20606 8618604 10 84 08 35 85 20G11 2+ 165ul 86 44 421874) 73 40 62 74 5 7 18884 0» 16GU) I8»z2 4 62 25 »l 46 *0 4y 19.26 bü V 30 61 77 96 naar een alcoof, sprak daar gedurende eenige oogenblik ken met iemand, en liet toen de rechercheurs er in toe. Dezen deinsuen een oogenbük terug voor wat zij zagen. In een hoek van de donkere ruimte, lag een jongeütig van omstreeks negentien jaar met ingevauea waskiemig gelaat, lange, ongenaaide haren hingeft hem tot op de schouders, op den schedel was het haar echter zoo dun, dat de huid er doorscheen. De jongen stond met moeite op, wreef zich de oogen toen hij in de kamer kwam en het duurde eenige oogenblikken, alvorens de politiemannen iets uit hem konden krijgen. Zij zagen dat hij zeer vervuild was en vol ongedierte zat. Op hunne vraag, of hij sedert lang in die alcoof zat opgesloten, antwoordde de jongen dal dit jaren heeft geduurd. Het was in den namiddag dat de re chercheurs hem er uit haalden, toch had hij nog niets gegeten op dien dag en waóhtte hij op het oogenblikk dat hem een stuk brood zou worden toegesmelen. Als de jongen over honger klaagde, ranselde zijn moeder hem af; hij had in geen drie en een half jaar van ondergoed gewisseld en werd in de alcoof gevangen gehouden sedert zijn elfde jaar, toen hij van school, onder eenig voorwendsel, werd thuisgehouden. Op alle ruiten waardoor eenig buitenlicht tot de al coof kon doordringen, waren door de moeder papie ren geplakt. A Voor zijn moeder was hij ontzaglijk bevreesd, zijn vader, een timmerman, had in huis weinig te vertellen. Hij; \va8," wat zijne geestvermogens betreft, oogen- schijnlijk niet abnormaal en liet penteekemngem zien die er schappelijk uitzagen. „Met een zoet lijntje" hebben de rechercheurs den jongen, na het vluchtig verhoor, meegenomen naar het politieposthuis in de Marousstraat, waar eenige genees- heeren hem observeerden en overbrenging naar een ziekenhuis voorschreven, mits hij eerst in de quaran taine-inrichting te -Zeebrug zou zijn behandeld. Daarheen is hij gisternamiddag overgebracht Wanneer hij over enkele dagen eenigszins op zijn verhaal zal zijn gekomen, zal worden nagegaan of er termen kunnen worden gevonden, om tegen de „moe der" een strafvervolging in te stellen. NTBUWB NIEDORP. Dinsdagavond 28 Sept. vergaderde in lokaal Prins Maurits alhier het departement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aanwezig elf leden. Voorz. de heer P. Koopman, die de vergadering opent, warana de notulen na lezing worden goedgekeurd. Door den secretaris van het Departement N. Nie dorp, den heer D. Brouwer, worat sis afgevaardigde verslag uitgebracht van de algemeene vergadering der Maatsch. tot Nut va* 't Algemee*.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2