Raad Wieringerwaard. Reclames. Plaatselijk Nieuws. uarkUjencruet. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Binnenlands ch Nieuws. Staking Post- en Telegraafpersoneel. Vergadering: van den Raad op Dinsdagavond 7 uur, onder leiding van- Burgemeester Haringbuizen, tevens secretaris. Afwezig de heeren H. K. Koster en Jb. Zwaag, eerstgenoemde met berieht van verhindering. De notulen worden onveranderd: vastgesteld. Voorzitter deelt naar .aanleiding der notulen, me de, dat de heer E. Kooij bereids is gewonden om de lantaarn iblj de tram aan den Westf ri esch enddj.k aan te steken op dezelfde voorwaarden als de vorigie. Er zal dan evenwel een «ia®- en riachithrander moeten worden aangebracht. Ingekomen is het proces-varhaal van de gehouden kas verificatie op 27 September J.L De ontvangsten hebben toedragen met inbegrip van f2019.17^» batig saldo dienst 1919 f 09447.55%, uitgaven f66261.30%, zoodat in kas aanwezig moest zijn en was f 3186.19. Ingevolge een rapport vian "den Inspecteur dier melkverordendng, had die melk van P. Boon eten vet gehalte van resp. 3.20, 8.45 en1 3.70 pet., van P. Har der f2.75 en 3.55 pet. en van H; Slikker 3.55 pot. Tevens is van den Inspeoteur-Melkverordening, den heer A. Keesman, een verzoek ingekomen om zijn salaris met f25 te verhoogen, ingaande 1 Jan. 1920. B. en W. hadden gedacht dit verzoek' bij de begrooting te behandelen. De heer Peper vraagt hoe veel of tegenwoordig het salaris bedraagt, waarop voorzitter antwoordt Wan f 25.'De heer Peper vindt dit zeer weinig, temeer daar Keesman nu ook van 2 personen monsters moet nemen aan de Ndeuwe- sluis. Wethouder Sleutel is dit geheel met Peper eens: en vindt er niets tegen om het adres nu te be handelen. Voorzitter meent dat we 't gevoegelijk bij de be groeting hadden kunnen behandelen, doch gehoord de besprekingen, wil hij het ook thans wel behande len en brengt 'het verzoek in «temming. Met algemeen© stemmen wordt besloten het ge vraagde bedrag toe te staan. Van den' Ned. Bond' van arbeider» in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf is een adres in gekomen, waarbij, ton le wordt verzocht 80 cent toe slag te verleenen op de thans bestaande werkeloos- heidsuittkeering en ten 2e bij werkeloosheid zooveel mogelijk werk door de gemeente te laten verrichten. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur heeft ge meend wat het .eerste betreft niet dadelijk toe te staan, doch eiken persoon afzonderlijk te behande len en aan het tweede verzoek zooveel mogelijk te voldoen. De heer Sljbranda geeft in overweging om het aan te houden .tot de volgend1» vergadering, omreden Zwaag. die toch in het bestuur zit van genoemden Bond, nu niet aanwezig la, misschien wil hij het dan nog wat toelichten. Voorzitter heeft hiertegen; geen: bezwaar en wordt tot aanhouding besloten. Van mej. Krom .te Den Helder la bericht Ont vangen, dat zij hare benoeming als onderwijzeres niet aanneemt. In verhand1 hdertnedei hebben B. en W. opnieuw .eenie oproeping gedlaan, waarop 2 sollih ciitatiën zijn ingevolge. Ingevolge rapport v.an het hoofd der school alhier en den schoolopziener, heb ben B. en W. de aanbeveling opgemaakt met als no. 1 mej. E. (Schild te Den Helder deze stond vorige maal no. 2 op de voordracht en no. 2 mej. C. Posfhuma Watdia te Alkmaar. Mej. E. (Schild wordt met algemeen» stemmen gekozen. Voorzitter hoopt dat het tzial mogen' blijken dat de keuze 'een goede zal zijn' geweest en zégt «lat de indiensttre ding is gesteld op 11 Üctöber ojs. Dan, is nog ingekomen van' den Burgemeester van Schagen die mededeeling dat de kosten van den be wakingsdienst die werd ingesteld in verhand met de vele inbraken voor onze gemeente gesteld zijn op f17.01. De heer «Peper vraagt of ook in onze gemeente nog nachtdienst is gehouden. Ik hen 's nachts nogal eens veel bij. den weg doch heb nog nknmar iemand' ge zien. Voorzitter zegt dat het natuurlijk niet eiken nacht gebeurt, maar toch. is ook in onze gemeente wel 'gesurveilleerd. Hiermede ds de agenda reeda ten einde en daar niemJand iets «heeft voor. de rondvraag, volgt slui ting. bezwaarschriften of andere bescheiden betreffend» vergoeding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen van' de militie te land, van de landweer of van den landstorm^ behalve het gebruikelijke adres nog als bijzondere adresaanduiding moet worden geplaatst: Plein no. 28. Het adres op bedoelde omslagen dient derhalve na 30 September 1920 te. luiden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog 's-Gravenhage (Plein no. 28). Vermelde' bijzondere adresaanduiding behoort niet geplaatst te worden op de omslagen, waadbij aan genoemden. Minister, worden gezonden bescheiden betreffende vergoeding, wegen» kostwinnerschap van hij de landmacht als vrijwilliger onder de wapenen zijnde militairen, zooals vrijwilliger» dn reserve, postdiuiv.enverzorgens, hoefsmeden der infanterie, vrijwilliger» van de 'exploitatie-compagnie van het regiment genietroepen, vrijwilligers behoorende tot .het reserve-personeel van den militairen telegraaf dienst, tot de landweer of den landstorm. Te hun nen aanzien behoort het ladirea du» enkel «te Tuiden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te 's-Gravenhage. Verzoekschriften .enz. betreffende vergoeding we gens 'kostwinnerschap van dienstplichtigen der zee militie, welke bestemd zijn voor den Minister van M«ardne, behoor en, te dragen het gebruikelijke adres: Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine to 's-Gravenhage. Schagen, 2 October 1926. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. Kugpijn bij jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar Jonge menschen denken niet altijd hierover na. Jonge mannen wijten het dikwijls aan hun bezie- heden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende gevolgtrekkingen, al» de nie ren de werkelijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging vereischL Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheumatiek, nier-waterzucht, steen ontstoken nieren en blaas, ischias, spit, gravel en zelfs ongenees lijke ziekten. Onmiddellijke behandeling verdacht In sommige op zichten zelfverloochening. Vele van de zoogenaamde ge nietingen des levens zijn slecht voor de nieren. Zware maaltijden, alcoholische prikkels en ongeregelde gewoon ten dragen bij tot vorming van overtollig urinezuur en tasten ae teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nierfil ters ontsnapt, en in de sgieren, zenuwen en gewich ten kristalliseert Begin verstandig te loven en gü zult beginnen gezond te worden. Gij kunt uw herstel bevorderen door de nieren met FoSter's Rugpijn Nieren Pillen te verster ken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het rege len en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urinezuur tegen. De "Werkzaam heid der nieren wordt hersteld, het- bloed weder ge zuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare onzui verheden worden geleidelijk uit het lichaam verdreven. Op elke echte aoos Fosterk Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Te Schagen verkrijgbaar hij Gebr. Rotgans a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. „heep u zelf". In de herfstvergadoring van „Help U Zelf" bleek uit de verslagen, dat de vereenigingi 132 leden telt. Ini bet zomerk wartaal wenden 13 ziektedagen uitbe taald, dat maakte tijdens baar bestaan «totaal 2931. De ontvangsten bedroegen in dat kwartaal f271.70, de uitgaven f 90.85K. Medegedeeld werd', dat voor die oprichting van eenie afdeeling te Schagerbrug geen belangstelling was betoogd. Wffikcommissarissen klaagden, dat zij niet al«tijd! mededeeling van de ziekte «ontvingen, op den dag, dat de hiulp van. den geneesheer werd ingeroepen. Zoo «was vaststelling vam de ziektedagen, niet - mogelijk. Bij verder ver zuim zal bet ziektegeld! worden ingebouiden. Besloten werd' in den loop van den komenden winter een bekend: «preker over ziekteverzekering te laten optreden. Daarvoor zal d«an de medewer king van de afideelingen in Hollands Noorden wor den ingeroepen. HANDELSWINTERGUItSUS. De «Handels wint ere ursus werd bier geopend met 52 nieuwe leerlingen, «uiit 10 gemeenten in Hollands Noorden. herhalingsschool. De herhalingsschool werd met 24 leerlingen ge opend. KOSTWINNERSVERGOEDING. D,e Burgemeester van Schagen brengt hierbij ter kennis van belanghebbenden, «iat van' 1 October 1920 af op de omslagen, waarin aan den Minister van Oorlog worden toegezonden verzoekschriften W'ARMENHUIZEN, 5 Oct. Roode kool f 0.60 a 2.30, gele kool f 2.30, witte kool f 0.90 a .340, uien f 5 a 5.40, nep f7 a 8, bloem kool, le aoort f 7.10 a 7.90, 2e soort f 2 a 3.90, alles per 100 Kg. MEDEMBLIKi, 5 Oct. Uien f 1.10 o 1.25, nep f 1.90 a 2, bonte aardapp. f 2.10 a 2.40, blauwe f 2.10 a 2.40, alles p. 25 Kg. Bloemkool f 4 a 9, p. 100 st. Witte «kool f 2 a 2.20, per 15 Kg. gele kool f 2 a 0.05, per 100 Kg. Spercieboonen f 1.25 NOORD ER MAKKTBOND. Noordscharwoudn. 5 Oct. Schoolmeesters f 8.60 a 8.70, eigenhei mers f 8.10 a 8.80, blauwe aardapp. f 8.40 a 8.90, bra- vo's f 8.10 a 8.70, roode ster f 7.50, drielingen f 2.60, a 6, kleine f 1.80 a 2, grove uien f 5.20 a 5.60, drie lingen f 5.60 a 5.70, gele nep f 8.20 a 8.40, peen fl.30 a 1.50, roode kool f 0.70 a d.10, gele kool f 2.50 a 4 witte kool f 3 a 3.20, kroten f 1.70 a 2.30, rapen f 1.80, alles per 100 Kg. Boswortelen f 3.10 a 460, per 100 bos. bloemkoolf 3.70 a 7.50, 2e sport f 1.30 a 1.80, per 100 stuka. [.AN GEI) IJK ER GROENTEVEILING. Broek np I. 5 Oct. Bloemkool, le soort f 440 a 9.60, 2e soort f 1.80 a 2.50, per 100 st Roode kool f 0.70 a 2.40, gele kooi f 1.80 a 3.60, witte kool f .180 a 2.90, per 100 Kg. Wortelen f 2.10 a 3.40, per 100 bos. Losse idem f 1.50 a 1.70, blauwe aardapp. f 7.80, bra- vo'a f 7.20, rammenas f 3, bieten f 1.70 a 2.80, gele nep f 7.60 a 8.10, drielingen f 4.80 a 5.70, uien f 5.10 a 5.60, rapen f 0.70 a 1.70, slaboonen f 10 a 23.10, alles per 100 Kg. Aanvoer 28000 st. bloemkool, 92300 Kg roode kool, 50100 Kg. witte kool, 31700 Ég gele kool, 4400 bos wortelen, 650 Kg. aardappelen, 14000 Kg. uien, 1850 Kg. gele nep, 1360 Kg. driel., 9300 Kg. Dieten, 13350 Kg. losse wortelen, 400 Kg rammenas, 213 Kg. slaboo nen, 2600 Kg. rapen. PURMERËND, 5 Oct. Aanvoer 9 st kleine fabriekskaas, ongem. i 80, gem. f 86.50, 37 st kl. boerenkaas, ongem. f 80, gem. f 89, 51 st. commissiekaas f 76, 697Va kilo boter f 3.70— 3.80, 430 vette koeien f 1.802.15, 421 melk- en gelde- koeien f 450—950, handel matig. 22 stieren, 32 paar den f 200—500, 38 vette kalveren f 2.50—2.80, matig. 150 nucht. kalveren f 20—60, stug 215 vette varkens f 1.56—1.76, matig, 67 mag. varkens f 65—95, stug. 179 biggen f 38—55, stug. 1741 schapen f 30—95, ma tig. 98 bokken, kipeieren f 17—18, 120 zak appelen f 3—7.50, 80 zak peren f 313. ANNA PAULOWNA 5 Oct. Groote aardappelen I 6.30 a 10.40, drielingen f 5.20 a 5.90, slaboonen f 26, bloemkool f 7.3Ö, wortelen f 1.80, alles per 100 Kg. gemeente barsingerhorn. Ingeschreven over de maand September 1920. GeborenDieuw«ertje, dochter van Abraham Mosk en Hendrika Vries. Meijert Dirk, zoon van Pieter Stam mes en Jacoba Pluister. Johannes, zoofi van Jan Fa- ber en Elisabeth Hobma. Ondertrouwd en gehuwdMarcus van der Klooster en Jannetje Kooijman. gemeente hoogwoud. Ingeschreven over de maand Septemer 1920. Geboren: Johannes, zoon van Nicolaas Dam en van Margaretha Cornelia Weel. OverledenMaartje Pater, oud 76 jaar., echtg. van «Jan Beemster, weduwe van Cornelis Stroomer. Ariaantje Jannetjet oud 1 jaar, dochter van Louwris Klomp en van Aafje Bierman. Getrouwd: Hessel.Hendrikus van Gessel, van Zand- voort met Dieuwertle van der Gragt, te Hoogwoud. IJsbrand Pool, oud 22 jaar, met Manjtje Schager, oud 23 jaar. beiden te Hoogwoud, gemeente zijpe. Ingeschreven van 2 tot en met 5 Oct '20. Geboren; Kornelia. dochter van D. Wdjnveen en G. Noorlander. Maria Anna Agnes, d. f. A. J. de Wit en M. G. C. Slijkerman. Jacobus Johannes, z. v. C. Commandeur en A. J. Schilder. GEMEEN TB NIEUWE NJURDORP. Ingeschreven over de maand September 1920. Geboren; Cornelis, zoon van Pieter Kater en Neel- tje Bood. Jan, zoon van Reijer Keijzer en Trijntje Wit. Dorothea Maria Catharina, dochter van Simon Snel en Catharina Paulina van Os. Gerrit, zoon van Hendrik Wilbrink en Bregjo Johanna van der Zee. Gerrit, zoon van Gerrit Eijssen en Geertje Zeeman. Levenlooze zoon van Pieter. Kater en Neeltje Bood. GetrouwdHendrik Scheltus, oud 25 jaren, wonende te Alkmaar, en Dokeline Koeten, oud 22 jaren. Cornelia Gerhardus Kok, oud 34 jaren, wonende te Joure, gem. Haskerland en Trijntje Koppes, oud 40 jaren. Overleden; «Cornelis Koorn, oud 76 Jaren, weduw naar van Jantje Koorn. uitstel. Omlder dit hoofd schrijft d'e correspondent der Nieuwe Grt. «te Landen: Het proclameeren van de mijnwerker astaking ls dus «nogmaals voor veertien dagen «uitgesteld en een nieuw referendum zal inmiddels ondier de (mijnwer kers worden uitgeschreven over het al of niet aan vaarden van de. voorstellen tot loonsverhooging door de mijneigenaars gedaan. Het 'lijdt thans geen twijfel meer dat de leiders der mijnwerkers de ver antwoordelijkheid van' een staking niet op zich dur ven nemen. Hun onverbiddelijke houding van het begin 1® (langzamerhand verzwakt, omdat zij .tot de overtuiging gekomen zijn dat een staking in d'e huidige omstandigheden tot geen resultaat zou lel den. Of d'e mijnwerkers zich voor een minnelijke schikking zullen uitspreken in hun referendum, die nen wij af te wachten. De .uiterste elementen roe ren zic'h geweldig, als naar gawioonte. Voor hen «hebben de onderhandelingen al te lang geduurd en «zij voelen zich als het ware gekrenkt dat mien hun officieel nog geen toestemming gegeven heeft om het werk neer te leggen. Anderzijds echter, nu de leiders tot betere gevoelens gekomen zijn, zullen zij wel hun invloed op de werklieden gebruiken om hen over te halen voor een minnelijke schikking te stemmen. Toenemende werkloosheid. Voor de veranderde en meer verzoeningsgezinde hou ding der werkliedenleiders kan ik slechts écn verklaring vinaen; de voortdurend aangroeiende werkloosheid in Engeland Een mynwerk.ersstaking zou onmiddellijk honderdduizenden meer arbeiders in verschillende be drijven werkloos maken. Een, staking als uiting van sympathie vanwege de spoorwegwerklieden en de trans portarbeiders is buitengesloten, In het havenbedrijf zijn er inderdaad, zooals ik reeds vroeger meldde, tallooze werkloozen, en ook de spoorwegmaatschappijen begin nen personeel te ontslaan, bij gebrek aan voldoenden arbeid. De hooge tarieven voor het vervoer van goe deren hebben een belangrijke daling in het verkeer ten gevolge gehad. In alle industrieën heescht slapte, die ïederen dag toeneemt. De arbeidsbeurzen hebben duizenden werkzoekenden op hun lijsten.' Het oogenblik om te staken slecht gekozen. De leiders der mijnwerkers hebben een slecht oogen blik voor hun actie gekozen. Of het juister uit te druk ken; toen zij eenige maanden geleden voor de eerste maal met hun eischen voor den dag kwamen, konden zij niet voorzien dat de economische toestand zóó slecht zou worden dat het uitroepen van een staking veel van het gewenschte effect zou verliezen. Thans moeten zij trachten zooveel mogelijk in den aftocht te redden. Een loonsverhooging zal echter, misschien reeds in do naaste toekomst, gevolgen na zien sleepen die met een weinig vooruitzien reeds nu kunnen voorspeld. Hooge prijzen; drukkende productie. Inderdaad, indien de Engelsche industrieën op het oogenblik er zoo sleeht voorstaan, is zulks in groote mate te wijten aan de hooge prijzen die de fabrikan ten voor hun producten moeten vragen. Deze hooge prijzen houden nauw verband met ae hooge loonen die hier betaald worden. Andere landen kunnen echter goedkooper producöeren en nemen Engeland's cliën- tèle in de woreldmarkt weg. In dat opzicht is het wel leekenend dat Engelsche reeders zelf thans hun- sche pen naar Rotterdam, Antwerpen, Bremen of Hamburg sturen voor reparaties, eerstens omdat zij in deze ha vens goedkooper en tweeden» veel vlugger dan in En geland bediend worden. Wanneer men bedenkt, dat de scheepstimmerwerven in Engeland de nationale indu strie *bii uitnemendheid vormen, kan men zich een voorstelling maken van het ernstige van den toestand. Begrijpelijk is het dan ook dat een nieuwe loorisver- hooging in het kolenbedrijf daarin geen verbetering kan brengen. Integendeel berlunsche zeden. Bij een proces te Berlijn bleek, dat het 13-jarige dochtertje van een pandhuishouder nacht op nacht, dikwijls tot 5 uur moigens, in nachtkroegen door bracht, dan meestal een vijftig sigaretten rookte en groo te sommen verteerde, waarbij zij dan nog een „vriend" vrij hield. In enkele nachten verteerde zij* 5000 Mk. enz. Het geld nam zij uit de kas van haar vader, en toen ze weer aens kort bij kas was, verkocht ze een koet baar bant uit het pandhuis aan den kellner van een nachtkroeg ter voldoening van hare vertering ad 420 M. Het dametje klaagde naderhand den kellner, die het bont weer verkocht had, aan, bewerende, dat ze hem dit slechts in pand gegeven had, -doen de recht bank schonk haar geen geloof. Een dienstmeisje te Berlijn liet tijdens de ahve- zigheia der familie een paar harer kennissen in het heerenhuis op den Kurfurstendamm, waar ze diende, Dinnen, waarna men dé tapijten oprolde", de kleeding- stukken, kunstvoorwerpen en kostbaarheden inpakte en daarna gezamenlijk met den buit, die een waarde van twee mülioen vertegenwoordigt, verdween. dtf toestand in rusland. Uit Parijs, 55" October. De Parijsche tolade.ni staan vtel beriahiten over verzet tegen toet bolsjewisme in Rusland, vooral te Moskou en St. 'Peterstourg. De zeelieden- van Kroonstad zouden (met de arbeiders de Po.etiloff.abriek.ien (bezet hebben. «Die roode (troepen versterkt door 4.500 OMneezen, verstikten de mui terij na (bloedige straatgevechten, waaitoij 400 slacht offers vielen. 54 matrozen en arbeiders, die in ver zet waren gekomen, werden ter dood veroordeeld. De Éclair en de Repoiblaque Prangaise meenen, dat de instorting van. toot (bolsjewisme op banden is. De Ecl'air raadt de entente aan maatregelen te nemen met toet dog daarop. «Want Duitschland zit niet stil. De Republiquie FranQaiSe verwacht daarna groote begeerte naar orde en standvastigheid en Frankrijk zal dan de vruchten van zijn moedige hardtoekkig- toeid plukken. De Times verneemt dat in Engeland een menigte in lichtingen .zijn ontvangen, die in den laatsten tijd verzameld zijn op grond van- verklaringen van krijgsgevangenen, uit de Sovjetl.egers. De inlichtin gen leveren het doorslaande toewijs dat de roode legers onmiddellijk gevaar loopen, om weg te smel- «teni en d'e burgerlijke (bevolking met de grootste moeite in bedwang wordt gehbuden. stijgende duurte in engeland. Engeland maakt een moeilijken, tijd dóór en alles wijst er op, dat de toestanden nog aanmerkelijk zul len verergeren. Mien zou toet een gril van. «het nood lot kunnen noemen, dat d'e prijzen van luxe-artike len, althans vtan goederen, welker prijshloo«gte van min of meer ondergeschikt belang is, dalen., b.v. van automobielen, (terwijl de levensmiddelen voortdu rend in prijs stijgen. Wat 'dit laatste (betreft, is 'En geland zeker niet het eenige land. Maandag jd. werden in (Engeland de melkprijzen en de spoorweg-tarieven.' verhoogd. Thans wordt we derom uit Londen gemeld, dat de (boter 20 ct. per pond duurder 'is geworden, terwijl de lunchrooms en café's den prijs van een ikop koyie met een stuiver hetoben verhoogd. Wel zijn deze bedragen klein, doch zij zijn niettemin teekenend voor «le algemeen» situatie. Dinsdagmiddag is een gedeelte van het personeel van het hoofdpost- en telegraafkantoor te Amsterdam in staking gegaan. Ruim 1 uur verliet vrijwel het heele middagpersoneel der seinzaleq, omstreeks 300 man, het gebouw om buiten te demonstreeren. Kantoor bedienden, telegrafisten, commiezen-titulair en oom- miezen sloten zich bij dostaking -aan, die door den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond geprocla meerd was. Ook hot personeel der derde «tadsb es tel ling, hetwelk tegen 3 uur moest uitgaan, kwam .niel op. Het getal stakende bestellers bedroeg ongeveer 250 Op het aanneemkantoor der rijkstelegraaf nam men wel telegrammen in ontvangst, doch het tjjdingbord bevatte ae mededeeling: „Wegens omstandigheden ge-, sloten". De ongeveer 10 telegrafisten, die op de sein- zalen achtergebleven waren, konden natuurlijk slechts een zeer beperkt aantal telegrammen overseinen. Ook kwam te Amsterdam uit andere plaatsen bejicht van staking. Zoo nam het kantoor Utrecht b.v. geen telegrammen meer aan. liet bleef den heelen namiddag in de omgeving van het postkantoor zeer rumoerig. v De dienst werd gedeeltelijk gaande gehouden, 's Middags te drie uur werd er door ae stakers huis houdelijk vergaderd en besloten niet aan het werk te gaan. De directeuren van post- en telegraafkantoor hadden het ultimatum gesteld, om te vijf ure -weer aan het werk te gaan, op straffe van te worden ontslagen. Dit ultimatum is dus niet ingewilligd. Van een uitgaan der postbestelling 's namiddags om 5 uur was dan ook geen sprake, sterk ale de staking zich had uitgebreid, want een groot deel der opko mende ploegen sloot zich b(j de staking aan. Van een postbestelling kon niets komen. De poststukken in het hoofdpostkantoor werden met iederen binnenkomenden trein met een nieuwen berg vermeerderd, zonder dal er één stuk uitging. De groote, steeds vermeerderende voorraad werd nog aangevuld door de buslichtingen in de stad. Bij de telegraaf was de storing niet minder groot. Er lagen gisteravond eenige duizenden telegrammen aangeboaen ter verzending naar binnen- en buitenland; in den laten avond werden geen telegrammen meer aangenomen. En gisteravond werd dan ook het volgende dienst- tclegram verzonden: „Voor de bezorging van telegram men bestemd voor Amsterdam kan niel worden inge staan" 's Avonds was er vergadering van de leden der mo derne, neutrale en onafhankelijke organisaties van het P.T.T.-personeel. De zaal van het IJ-paviljoen was stamp en stampvol. Het gecombineerd .bestuur bracht het ad vies uit, om heden Woensdagmorgen op normalen tijd aan het werk te gaan. Daartegen bestond groote oppositie, maar toen het op stemmen aankwam, werd het met groot© meerderheid aangenomen. De staking is dus opgeheven. Voorts is besloten, dat morgenochtend een deputatie naar den Haag zal gaan en een spoed-audiëntie zé 1 aanvragen bij den minister van Binnenlandsche zaken. Deze deputatie zal beslaan uit een bestuurslid van elk der drie genoemde organisaties, en eenige vrouwen van ambtenaren. Op deze audiëntie zullen de volgende eischen wor den gesield: Een loonsverhooging, ingaande 1 Januari 1920, van 7 pet., tot een maximum van f 210, ter tegemce.koming van storting in het pensioenfonds voor weduwen en weezen en voorts 5 pet. verhooging voor alle salarissen zonder maximum. Dit komt' dus practisch neer op ver hooging van 12 pet. voor salarissen tot f 3000 en voor hoogere salarissen een iels kleinere verhoogiug. Ook de (R.-K. en Prat.-Christ. organisaties besloten aan heit werk te gaan, hoewel ook daar de houding der regeering acherp werd veroordeeld. In Rotterdam wa® de geest ook woelig. De dienst Is «blijven functionineeren, .maar wa«t de telegraaf betreft, met 5 uur vertraging meft Engeland, 22 uur meit Duitschland, 3 uur met België en 4 uur met Frankrijk. Ook door dit -personeel is bij de regeering geprotesteerd in scherpe (bawtoordimgen. Tenslotte heefit men, zich ook (hier tegen staking uitgesproken. In Den Haag is eveneens gedeeltelijk gestaakt, voornamelijk onder de besteller». Ook «dit ia een wilde srtaking buiten de leiding om. Uit Amsterdam, wordt nog gemeld: De besturen hadden op de stakersvergadering de grootste moeite om de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Velen «waren voor doorstaken en het bestuursvoorstel itot opheffing werd dan ook met geen overgrote te meerderheid genomen. Zelf» nadat de vergaderingen officieel gesloten waren, ble ven nog vele honderden postamlbitenaren naiverga- deren om de mogelijkheid van het doorzetten der staking te bespreken. Het is dan ook zeer wel moge lijk dat (bij: niet inwilliging dor eischen door de re geering opnieuw tot staking wordt besloten. De strijd van het personeel gaat om hooger loten, de eischen zijn hierboven reeds aangegeven. De sa larissen bedrag-en than®: Voto-r d»e telegrafisten le kl. van f1700 tot f2700; voor de «telegrafisten en kantoorbedienden 2e klasse van f 1500 ttot f 2300. Voor eLk jaar (beneden den 21-jarigen leeftijd wordt van d-it salaris f50 «afgetrokken. De bestellers ontvangen van f1400 tot f1800 jaar loon, voior kantoorknechts f1500 tot f2000 en voor hoofd'biestel.lers f1400 tot f2400. Van al deze salaris sen wordt thans nteg 7 pet. voor pensioen afgetrok ken. De Raad benoemde tot gemeente-secretaris den heer H. Kagei, eerste ambtenaar ter gemeente-secre tarie te Enkhuizem. oudkarspel. Tegen den heer J. du Burck? onderwijzer te Zuid-- scharwoude, is een aanklacht ingediend wegens ern stige beleedising door hem geuit in zijn 'kwaliteit als lid van de Coöperatieve Verbruiksverdeniging „Vooruit" tegen een der bestuursleden. langeduk. De electrische straatlantaarns worden nu ellen auto matisch aangestoken en gebluscht, waardoor ten eerste een stuk nachtdienst van een personeellid afgeschaft kan worden en ten tweede «een flinke besparing kan geven, doordat nu het eerste gedeelte niet meer te vroeg en het laatste gedeelte te lang zal branden. ZU1DSC HAR W OUDE. Binnen enkele dagen zal het 25 jaar geleden zijn, dat wethouder Kroon als lid van den raad dezer ge meente werd gekozen. NOORD&CMARWOUDE. In een der lokalen van de R.K. school is voor de jongens van het patronaat een cursus geopend voor her- halingsonderwijs, waaraan door 40 jongens wordt deel genomen. heerhugowaard. Door de aid. van den I.A.M.B. alhier werd in het lokaal van den heer Rus een openbare vergadering gehouden, waarin door Ds. Schermerhorn werd -voor gedragen „Ondergang". Door den heer J. Piers werd de vergadering geopend, die in de groote opkomst een teeken zag van toenemende belangstelling in den strijd legen hei "miiitairisme. Ds. Schermernorn had met zijn voordracht groot succes, met de meeste aandacht werd hij door het talrijke publiek gevolgd. Op een lijst voor" steun irt den strijd werd voor ruim f 50 geteekend; zeker een succesvolle avond voor de afdeeling. heerhugowaard. Het herhaiingsonuerwijs aan de openbare scholen is aangevangen; aat aan school no. 2 met 10 jongen en 7 meisjes, dat aan school no. 3 met 16 jongens en 8 meisjes. wieringerwaard. De heer A. van Merkensteijn, die jaren lang klerk is geweest bij de Notarissen Backx, van Houweniuge, Tillema en van der Knaap, gaat zich metier.voon vesti gen te Heilo en heeft ,naar we vernemen, zijn .voon- huis verkocht aan den heer D. Terwei te den Helder. OUDKARSPEL Heden Dinsdag is tengevolge van de ontbinding van de tooneelvereeniging Cicero de geheel» inventaris in het openbaar verkocht. Hiermee is in letterlijken en figuur lijken zin dez» tooneelvereeniging, die zeer zeker op een roemrijk verleden kan roemen van het tooneel verdwenen. Enkele artikelen zullen niet voor 1 December gele verd worden, omdat een deel der leden nog eenmaal haar medewerking aan het Nut heeft toegezegd. De inventaris, waaronder het bekende Indisch tooneel, nam de heele kolfbaan van den heer Buckmann in be slag, doch zal, wanneer dit wbrdt gelezen, wel vrijwel over het heele noorderkwartier verspreid zijn. de fusieplannen. He«t orgaan «der 'Vrije (Liberalen, „De Nationale", berichtte in het nummer «van Zaterdag j.1., dat het Hoofdbestuur van den Bond v«an Vrije Liberalen heeft toesloten, .aan de algemeens vergadering dezer partij te ad viseer en «tot overleg omtrent een samen werking of fusie der vrijzinnige partijen mede te werken. Wij kunnen omtrent den stand van de onderhan delingen .over «leze fusie of samenwerking het vol gende mededeel en: Het Hoofdtoestuur van de (Liberale Unie heeft zich schriftelij«k gew.end tot de Hoofdbesturen van den Economischen Bond, den (Bond van Vrije Liberalen en «den Vrij.z.-Dem, Bon«d, ten einde deze uit te noo- digen deel te nemen aan een in October te 's-Gra venhage te'houden vergadering,, iwaar de mogelijik- heid zal besproken worden ^eener samenwerking van alle vooruitstreven«4vrijziiLniigen in den lande". Niet uitgjenoo-diigd zijn de Neu«trale Partij, Mid'den- 8'tandspartij enz., omdat wordt aangenomen, dat deze feitelijk deel zijn'gaan uitmaken van den Economi sch en Bond. Bekend is, dat de Hoofdbesturen van den E«co- nomischen Bond en van dan (Bond van Vrij» Litoe-

Schager Courant | 1920 | | pagina 2