Raad Oudkarspel. TWEEDE BLAD. Dinsdag 26 Oclober 1920. 63ste Jaargang. No. 6710. Vergadering van den Raad (lezer gemeente op Za terdag 23 OctoDcr 1920, des namiddags 1 uur. Aanwe zig' allo 'leden. De voorzitter opent met oen woord van welkom de ver gadering, waarna door den ambtenaar do notulen wor- den gelezen welke onveranderd worden vastgesteld. Ter tafel kwam het eerst* het jaarrapport over de malariabestrijding, wat bij de leden zal circuleeren. Ook het verslag van het doofstommeninstituut waarbij deze gemeente betrokken is, zal bij de liefhebbers rond gaan. i Bij de laatstgedane kasopname bij den gemeente-ont vanger over het derde kwartaal blaken kas en boeken in orde en een bedrag aanwezig te zijn van f 945.22y2. De ontvangsten waren 123426.64 ien de uitgaven! 12248.411/2 Goedgevonden wordt aan C. Kop 4 maanden en aan C. Warnaar 3 maanden afschrijving te verleenen. op den I-I.O. Ingekomen is een adres van de afd. L. T. B. te 't Veldl, met verzoek de bestrijding van de musschen- plaag ter hand te nemen. B. en W. stellen voor om dit adres in handen van de tuinbouwersvereeniging te stellen ter beoordeeling. De heer JHart merkt op, dat het daar thuisbehoort. Voorzitter is ook van oordeel dat zij het best kun nen beoordeel-en of de steun van den raad noodig is. Aldus wordt besloten. Ter tafel komt het aangehouden adres van de Butter- laan-bewoners waarin bezwaren worden gemaakt tegen het oprichten van een graandorscherij aldaar door aen heer J. Swager. B. en W. stellen voor om dit adres nu voor kennis, geving aan te nemen, met het oog op de nieuwe be palingen in de politieverordening, waarbij het aanwij zen van een plaats .aan B. en W. is opgedragen. Van het hoofd der school, den heer O. de Wit, is het verzoek ingekomen, om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 December, wegens zijn benoeming als tuinbouwonderwijzer te Lisse. Tevens wordt ontslag ge vraagd voor het hcrhalingsondcrwijs en als lid van de commissie tot wering vair schoolverzuim. Met leedwezen wordt van deze aanvrage kennis ge nomen doch op -voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten hel ontslag uit de diverse functies op de meest eervolle wijze te verleenen. In middels is een nieuwe oproeping geplaatst, waarop zich 20 sollicitanten hebben aangemeld. Op advies van den schoolopziener werd het bezit van een tuinbouwacte niet als cisch gesteld, omdat deze van oordeel was, dat in de eerste plaats rekening moet wor den gehouden met de lagere school. Een andere gemeente 'heeft dit wel gedaan, doch heeft daarmee ook geen resultaat bereikt. Het verzoek van den heer O. de Wit, om tblt 1 Janu ari in het huis te mogen blijven wonen, werd toegestaan, omdat het toch voor dien datum voor een nieuw hoofd niet noodig is en het voor het huis zelve eer beter* dan slechter is. Van Mej. C. G. Scale is het verzoek' ingekomen, om eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres om gezondheidsredenen met ingang van 15 Januari. Ook dit ontslag werd eervol verleend. Ook ter vervulling van deze plaats is inmiddels een oproeping geplaatst. De goedkeuring is ingekomen op de herziene veror dening op de heffing van keurloonen. Bericht is ingekomen dat aan den gemeenteontvanger f.1467.32 is uitbetaald. I>o vergooding voor het herhalingsonderwijs over 1919 bedraagt f 4550.—. Ged. Staten zonden bericht, dat ze van het besluit, betreflende bepaling oppervlakte verloflokalen kennis ge nomen hebben, zoodat dit als goedgekeurd kan worden beschouwd. Goedkeuring is ingekomen op het le suppl. kohier schoolgeld,op het le suppl. kohier H.O. op de geldleening groot f 60000.— voor de lichtbedrijven, op de kasgeld- leening groot f 6000.—., op de 4e suppl. begrooting dienst 1919 cn op de af- en overschrijvingen. Tevens is de ge meen tcrekening zonder ©enige op- of aanmerking goedge keurd teruggekomen. Door Ged. Staten is de rekening van het electrisch bedrijf nagezien en in volkomen orde bevonden. Er was bijgevoegd de raad het er op aan te sturen, dat met het oog op den grooten magazijnvoorraadeen magazijnboek wordt bijgehouden. De heeren leden van de gascommissie zullen dit in gedachten houden voor de eerstkomende gascommissievergadering. Van Mej. W.ed. Paarlberg is het verzoek ingekomen om verhooging van salaris voor den reinigingsdienst. B. en W. stellen voor om een onderzoek in te stellen in hoeverre aan het verzoek moet worden tegemoet ge komen Do heer Paarlberg stelt voor om dan tevens te onder zoeken of het mogelijk is om dezen dienst uit te brei den. Er wordt nog al te weinig van dezen dienst gebruik gemaakt, rtiet gevolg, dat nog veel in het water wordt geworpen. Dc heer v. Exter 'geeft toe, dat er meer gebruik van kan worden gemaakt, doch de bouwers nemen hun vuil en afval mee naar den akker. Do Voorzitter merkt op, dat er niets in heft water geworpen mèg worden, doch geeft toe, dat dit zeker wordt gedaan. Goedgevonden wordt, dat B. en W. ook dat punt onder oog-en zullen zien. Ter tafel komen hierna de verschillende voorstellen betreffende de financieele regeling met Alkmaar, inzake diverse scholen. Hel eerste verzoek is, om; 4 maal f 150 te betalen, voor de 4 leerlingen die gedurende 1919 de handelsschool bezocht hebben. B. en W. stellen voor om daarop afwijzend le beschik ken. De voorzitter deelt mede, aan de ouders kennis te heb ben gegeven van hetgeen %B. en W. in deze-meenden te moeien voorstellen. De heer Hart: Wij meenden het zoo te moeten voor stellen met het oog op de U.L.O. Die dienen we toch hoog te houden. De heer Bakker wijst er op, dat met dit besluit de kinderen van de scholen kunnen geweerd worden. De heer Hart is van oordeel, dat de kinderen evengoed van de UL..O.-school gebruik kunnen maken. De heer Paarlberg meent zeker te weten dat Alkmaar deze gelden niet van de ouders gaat invorderen. Wan neer dus de gemeente hieromtrent ceen tusschenkomst verleent, zal dit tot gevolg hebben, dat de kinderen van de handelsschool geweerd worden. Ook in de toekomst zal niemand uit deze gemeente van het handelsonderwijs meer gebruik kunnen maken, ook niet al wenschen de ouders'- het zelvo ten volle te betalen. Wanneer het hier 4 menschen betreft, die zelve .het onderwijs kun nen bekostigen, zou de beste oplossing zijn, dat de ge meente garant voor de betaling is en het geheel van de ouders terugvordert. Zijn er een of meer bij, die liet niet kunnen betalen zou er een regeling kunnen wor den getroffen. Gaan we met het voorstel van B. en W. xaccoord, dan gaan de kinderen die nu daar schoolgaan er af en is deze gemeente geheel buitengesloten. De heer Bakker vraagt, ol dit voorstel van B. en W. ook van toepassing is op de hoogcre handelsschool. Spr. van oordo 1 da. «vo met de li,L.üv «- iVfc de gelegenheid rijn 'dat onderwijs tfl verstrekken. Voorzitter deelt mee, dat alt in verdere stukken aan de orde komt. Het gaat. hier alleen over de 4 leerlin gen van 1919. De voorzitter stelt voor, om alle gevaren te voorko men, met het voorstel van den heer Paarlberg mee te gaan. De heer Sehrieken denkt ook, dat het om alle klip pen te omzeilen wel het beste is. De heer Bakker zou voor dit jaar een tegemoetkoming willen geven voor hen die de betaling van dit bedrag bezwaarlijk kan zijn De heer Meiten is er niet voor, met het oog op dc finantiën en de komende U.L.O.-school. Ilct voorstel van don heer Paarlberg wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De heer Bakker stelt voor, die 1 150 van de ouders terug te vorderen volgens de hier aangegeven regeling tot f 1000 inkomen vrij, tot f 1250 inkomen een vierde tot f 1500 inkomen de helft, tot f 1750 inkomen drie kwart en bovep dat inkomen het vollo bedrag. Met dc stemmen van'de hoeren. Paarlberg, van Exter, Hart en Bakker voor wordt ook dit voorstel aangenomen. De hoeren Sehrieken, de Groot en Meiten stemmen tegen. Vor do ambachtsschool wordt gevraagd een bijdrage over 1919 te verleenen van f 30 over 1919 en f 75 over 1920. Dit geldt voor 2 kinderen over 1919 en 3 kinde ren over 1920. De heer De Groot zegt, hiervoor veel te gevoelen, om dat het ambachtsonderwijs een uitstekend ding is. De heer Meiten: Wat is hel oordeel van B. en W.V De voorz. zegt, dat B. en W. hierop niet in willed gaan. De heer Meiten: Waar we het vorige hebben aange nomen, meen ik, dat dit ook aangenomen dtant te worden. De heer Paarlberg': Als we het niet doen, wat dan? De voorzitter: Dat weet ik .niet, wat bedoelt u? De heer Paarlberg: Worden dan ook deze kinderen van de ambachtsschool geweerd? De voorzitter; Daarvan staat niets aangegeven. De heer Paarlberg: Wanneer het niet op de ouders verhaald kan worden, en ook de kindeim niet geweerd worden, zou ik mijn stem hieraan niet willen geven. De voorzitter: Nu begrijp ik u niet. U was voor het vorige en hier is u tegen. v li De heer Paarlberg111 het geval van de Handelsschool was ik er voor, omdat anders de kinderen geweerd wor den. Het is juist hierom, dat ik meen, dat Alkniaar wol eerder met haar voorsbellea had kunnen komen. De heer Bakker meent, dat de gemeente zedelijk verplicht is ook dit te betalen. De voorzitter merkt op, dat niet bekend kan zijn de motieven, die Alkmaar zoo iaat met het voorstel deden komen, Al de gemeentse het niet betaalt, zal het zeker op de ouders verhaald kunnen worden. De heer Paarlberg meent, straks van den voorzitter ge hoord te hebben, dat het van de ouders niet kon wor den teruggevorderd. Nu .dat wel het geval is, zal clil oen wijziging in zijn mcening tengevolge hebben. Dc heer* Hart zou de f 150 willen laten vallen en in hel vervolg de ambachtsschool willen steunen. De heer Bakker zou genoemd bedrag van de ouders willen terugvorderen, volgens de regeling straks aan genomen De voorzitter: B. en W. hebben een voorstel om de ambachtsschoolleerlingen te steunen, volgens de vol gende regeling: tot f 800 inkomen vrij, lot 1 1000 hel ling van eer vierde, tot 1200 van de huift, tot 1400 van driékwart en daarboven het volle bedrag. Misschien zou dat ook hierop van toepassing gebracht kunnen wor den. B. en W. hebben de inkomens verhoogd, ze had den het eesrt lager genomen, doch hooger durven we niet te gaan, met het oog op de vrij zeker lager wor dende salarissen, die ,wo zulten krijgen. De hoer Paarlberg: Het is voor iemand met een inkomen van f 800 absoluut niet mogelijk om daarvan de onderwijskosten voor oen leerling te betalen, deze men schen zouden dan ook geheel buitengesloten zijn, wan neer het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Daar ik van oordeel ben, dat een elk eenigszins in de gele genheid moet zijn, zijn kind wat te laten leeren, zou ik er prijs op stellen, dat het "volgende voorstel een meerderheid in den raad kon vinden: lot f 1000 vrij,- tot f 1500 betaling van een vierde, tot f 1750 de helft tot f 2000 van driekwart, en dajarboven terugvordering van het geheel-e bedrag. De voorzitter: Dat is dus nog verder dan het voorstel van den heer Bakker. De heer Sehrieken: Hoe hoog is het bedrag dat de menschen voor het ambachtsonderwijs hebben te betalen? De voorzitter: 185 gulden. De heer Sehrieken: Dat is niet weinig. De heer van ExterHet zou dan voor de gemeente te ingrijpend worden. De heer SehriekenHet is wel jammer, het voorstel van B en. W. is zeer laag. Die menschen kunnen het ei niei van missen en de gemeente kan het ook niet betalen. De heer Paarlberg: is van oordeel, dat met het voor stel van B e.n W. een catagorie van personen geheel wordt buitengesloten, en wenscht daarom zijn voorstel le handhaven, ondanks den beroerden toestand in de gemeente. Als we den een de gelegenheid geven, mogên we dit aaïi deir ander niet onthouden. De heer Bakker wenscht het voorstel van den. heer Paarlberg te steunen, doch wenscht daarna zijn voorstel in behandeling. De heer Paarlberg: Dan is het maar beter, dat ik mijn voorstel intrek en me met het voorstel van den heer Bakker tevreden stel. Na deze mededeeling zal hel mijne zeker kelderen. Het voorstel van den heer Bakkel* komt hierna in stemming en wordt met 2—5 steramen verworpen. Voor stemmen de heeren Paarlberg en Bakkef. Het voorstel van B. en -W. word hti'epna met algemeehe stemmen aangenomen. De heer Bakker stelt hierna voor, om de t 105 voor het ambachtsonderwijs over .1919 en 1920 geheel voOr rekening van de gemeente te nemen. Dit voorstel, gesteund door den heer Meiten wordt met de stemmen' van de heeren van Exter en Hart legen aangenomen. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. om met het oog op de komende LT.L.O.-school geen verdere steun meer te verleenen aan de scholen te Alkmaar, dan aan de ambachtsschool. De heer Bakker wijst op de hoogere handelsschool, in welk onderwijs door de gemeente niet op andere v-ijze kan worden voorzien. Waar het toch gewenscht kan zijn, dat kinderen van minder bedeelden, aan hooger onderwijs deelnemen, zou hij hierop een uitzondering willen maken. Van overwegend fananfiewl bezwaar kan dat niet worden, omdat het slechts oen hoogst enxele maal zaf voorkomen. Wordt het voorstel van B. en AV aangenomen, zal dit onderwijs alleen voor de finantieel krachtigen zijn weggelegd. Wanneer cr een arbeiders kind is, die een goede kop heeft, zou het jammer zijn dal hij zich om finantieele redenen niet 'zou kunnen ontwikkelen. Het voorstel van den heer Bakker, aai gesteund wordt door den heer Paarlberg, wordt met 5—2 stemmen ver worpen Het voorstel van B. en W. wordt hierna met ofgf- meene stemmen aangenomen. De verordening op de invordering, waarin bovenge noemde tinartioefe regeling is neergelegd, word, hierna met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt hierna een verzen van den keur meester, den heer Frielink; om verhooging van salaris Op voorstel van de commissie vo vr den keuringsdienst wordt met algemeene stammen besloten, om hem 1 10 per maana te vergoeden voor de keuring, van melk. Ter tafel komt hierna het aangehouden verzoek van do voetbalvereeniging Blauw—Wit om van gemeentewege eenterrein beschikbaar te stellen. Waar e n zoodanig adres ok bij de gemeente Noordscharwoude is iiwiekomen, is diarover een conferentie gehouden. Door den Burge meester van Noordscharwoude is de mededeeling gedaan dat zij waarschijnlijk een terrein beschikbaar hebben achter de openbare school aldaar. In verband daarmee werd hel adres voor kennisgeving aangenomen, met tien raaa, zien in nadere "verbinding met de gemeente Voordschorwoude te stellen. Ter tafel komt hierna oen edree vsn Nosocomci, lnwko gemeentelijke wijkverpleging. Daarover hebben de b. en W.'s van de 4 gerpeenten een conferentie gehouden, waar van het gevolg Is, dat voorgesteld wordt, om op het adres afwijzend te beschikken. Hot oordeel was, dat de wijkverpleging aan den Langedijk goed geregeld is en ook het classlsbestuur er geen behoefte aan gevoelde de verpleging gemeentelijk te maken. De neer Paarlberg had van liet classisbestuur verwacht dat ze er anders tegenover zouden staan. Waar het hun steeds veel moeite kost een zuster te krijgen voor het salaris, dat ze kunnen betalen en ze zelve Meeds zou den wenschen dat er betere salarissen betaald konden Worden, zou dit voor hen zeker een oplossing kunnen zijn. Waar zij toch hoe zuinig ze'het ook aanleggen, on vermijdelijke kosten in eiken kring moeten maken, en dit geld, door het gjeimeontelijk te maken, zou kunnen worden uitgewonnen, meen ik, dat er alles voor, niets tegen te zeggen is. Voor ons komt daarbij nog, dat 'er aan den Langedijk goed gesteund wordt, doch hier ook moet worden betaald voor die kringen waar de ingeze tenen minder vrijgevig zijn. Do voorzitter deelt mode, dat het oordeel der vergade ring was er niet op in te moeten gaan en er dan ook' weinig over te praten valt. Het bestuur kreeg alle lof en de noodzakelijkheid van verandering wera niet in gezien. Ingekomen is een schrijven van Wed. Plakman, die meedeelt, met haar 6 kinderen, wa|arbij een stumperd, van het diaconiebestuur f 6 en van het Armbestuur f 9 steun ontvangt, waarmee ze er onmogelijk kan komen. Zij vraagt de tusschenkomst van het gemeentebestuur en tevens vraagt zie die aandacht voor hot ongelukkige kind De voorzitter stelt voor, dit schrijven in handen te stellen van het Armbestuur, waar het meer op zijn plaats is. Behalve wat ze schrijft, heeft ze 09K vrij wonen. De heer Bakker: Ze kan er natuurlijk van dat geld nooit komen. De voorzitterEr zijn verschillende arbeiders, die niet meer hebben dan zij. en wat dat kind betreft, wor den de kosten veel te hoog om het ergens te plaatsen. Het. kind is absoluut ongevaarlijk, zelfs bevattelijk voor een vriendelijk woord. 1 De heer Bakker merkt op, dat ze dan ook dat kind altijd tot haar last houdt. Zou het niet mogelijk zijp, voor al waar wij hier reeds zooveel voor de krankzinnigen verpleging uitgeven, dat het kind wegging met steun van Rijk en provincie. De heer PaarlbergHet is toch zeker voor haar onmo gelijk met f 15 en vrij wonen maar eenigszins rond te komen. Ik zou toch het (Armbestuur willen advisee- ren dit verzoek in ernstige overweging te nemen. De heer Van ExterHet kan niet. Besloten wordt, dit schrijven in comité nader te be- spreen. Hierna komt ter tafel het schrijven van de central© brandsloffencommissie, waarin de mededeeling wordt ge daan dat die gemeente Broek voop'loopig buitengesloten, is en gevraagd wordt of de gemeente zich wenscht aan sprakelijk te stellen voor schaden die de commissie eventueel uit de gemeente Öudkarspel zou kunnen op«- loopen. De heer Paarlberg is er vlak voor1. De voorzitter zegt, voor de brandstoffenhandelaren uit deze gemeente in t minst niet te vreezen, doch dat de com missie in verband met het geval in Broek de zekerheid wenscht. Hart was in Broek door den burgemeester aan gesteld en zou de gemeente dan ook moreel verplicht zijn, hier bij te passen. Juridisch schijnt er echter geen verhaal te zijn. De commissie kan het echter ook niet betalen. Met algemeen© stemmen wordlt besloten id'e aan sprakelijkheid te aan vaarden. Hierna komt de waterleiding aan' de orde, welk punt in de' vorige vergadering in verband- met in •te winnen inlichtingen was aangehouden. Uit het antwoord blijkt, dat de waterleidingscom- missie met genoegen kennis nam dat de gemeente z.ich dn principe voor de waterleiding uitsprak, dat •het noodig zail zijn ten opzichte van de eilanden voor deze streek uitzonderingsbepalingen te maken, door deze als kom van de gemeente te beschouwen, de zinkbuizen voor rekening van het bedrijf te nemen wanneer het eilanden betreft met 5 en meer huizen. De-verplichte aansluiting moet echter noodzakelijk gehandhaafd blijven, daar het bedrijf bestaanszeker heid noodig heeft en de'ervaring heeft galeend, dat men steeds dankbaar was wanneer dé waterleiding eenmaal een feit was geworden. Het gewraakte ar tikel, zegt de voorzitter,moet dus blijven bestaan, wordt het water dat door B cn'W. moet w*»rden op •gezonden echter goedgekeurd, is aansluiting niet verplicht. De heer De Groot: Ik denk dat liet voor velen oven- goed nog wel een bez.vaar zal zijn om f 1.- per maand voor het water ve betalen. De eigenaren van huizen -zullen er d.3 huren om verhoogen. De heer Hart: Ilct spijt me dat de dwangbepaling moet blijven bestaan, persoonlijk voel ik voor wa terleiding wel. Ik heb een werksler die was^chen aan huis heeft en dus v.^el wuer noodig heeft. Ze ziet er zeer tegenop de kosten van hei water te be talen, zij zal het niet kunnen opbrengen. Ook maakte ze er bezwaar legen dat het leidingwater zooveel zeep kost. Dat is :iu iemand; die veel water ncodig heeft. De heer Vian Exter vindt het niet goed omdat de provincie het bedrijf lo-one-nd moet maken de ge meente verplicbtingen moeten worden opgelegd. De heer Sehrieken wijst op diverse artikelen in de voorwaarden idi'e niet in toepassing kunnen worden gebracht wanneer de gemeente de plicht in de ver ordening heeft vastgelegd. Ook ben ik -er tegen -dat de voorwaarden door Ged, Staten kunnen worden veranderd, zonder dat de gemeente daarin iets heeft te zpggen. Op die grondèn is spreker er tegen of schoon hij wel voor waterleiding gevoelt. De voorzitter: Aan- willekeur zijn we meermalen overgeleverd, doch. de bepalingen moeten er in, het bedrijf moet zich bedruipen. Ook bij het gasbedrijf komen zoodanige bepalingen, voor. Ook daar kan men de prijzen wijzigen zonder dat die verbruikers iets 'te zeggen hebben. De heer Sehrieken: Dat is iets anders. Als het gas te duur wordt kan men er af en dat is hier niet het geval. De voorzitter: De waterleiding is in het algemeen belang voor de gezondheid noodig. Ook is de ver plichte aansluiting noodig, wil het hut hebben. Ik ben voor waterleiding, het is vooral voor deze streek zeer gewenscht en deze w en-sch el ijk h eid is ook reeds veel besproken, vooral in den zomer als veel men schen gebrek aan water hebben. Als men weet wat er soms in de goten gevonden wordt en men weet, liet gebrek dat soms geleden wordt, moet men voor waterleiding gevoelen. Het is jammer, dat het juist in dezen- tijd komt. De 'heer Sehrieken wijst -er op dat ze het tarief ook kunnen verhoogen. Ze kunnen heit ter gelegenerlijd wel op 50 cent brengen. Voorzitter: Ook op tien. De heer Sehrieken: Daar moeten we nu maar niel te veel op rekenen. Dat zou 'buiten den regel zijn. De menschen hebben geen bestaanszekerheid en moeten toch deze aan het bedrijf verzekeren. De heer Hart: Dit bedrijf kan- men niet gelijk stel len met gas of electrisch, daar kan men af. De heer Mei ten: Wat is het algemeen belang? De voorzitter: De waterleiding, dioch 'het zit hem alleen op dien slechten toestand. De hieer Hart: Komlt de waterleiding hier evengoed niet door? 1D0 voorzitter: Ja, rnu Schoort zich heeft aange sloten wel en do toezegging is nu reeds gedaan dat w-e -er over 5 of 6 jaar toe verplicht zullen worden, wanneer we er nu niet itoe overgaan. De heer Paarlberg: De finantieele zijde is er meen ik nu tamelijk voldoende van, belicht, doch de ge zondheid gaat hij mij ver boven geld, mijn gezond heid is m-ijn alles» Ik zal me dan ook voor de wa terleiding uitspreken, omdat ik het in heit belang ven de volksgezondheid! noodzakelijk rind. Als we tien hoevele menschen halve nero «ra rrn~ der wate* zitten, waardoor natuurlijk vee) tn het slootwater moet worden gedaan, als we weten dat van velen die voldoende water hebben dit -te slecht Is o-m het te gebruiken, als we w-e tem dat soms •melkslijters ide melkvaten door gebrek aan water op -de «looit gaan 'schoonmaken-, dat slagerijen, bakke rijen enz., veelal met slootwater gesehrobt- worden* we zien wat er ln de goten van de -huizen tercht komt, we wieten dat zelfs op het gemeentehuis het eigen water -niet gebruikt kaïn- worden, wo zien dat -die huismoeders hun vaaJtwerk in de slooten gaan schoon maken', zelfs als 'daarop een laag potroleum op voorkomt, meen ik 'dat het alleszins onverant woord zou zijn dat we ons tegen de waterleiding uit spreken'. Een vraag: Hoe staat het met de inwoners die op groeten lalf.staind van het 'dorp wonen, moet aan hen ook de Verplichting worden opelegd'? De voorzitter: Noen, op een afstond! van moer dan 40 meter nielt, on wat -u daar zegt van het vaatwerk van imeliksl ij-tere, dat miaig niet. 'De 'heer Paarlherg: Diat weet ik, doch er Is moor dat .niet.mag cn toch gebeurt. De 'heer Bakker: Er is een spreekwoord: Liever de bakker dan- de dokter, doch ik heb in dit geval lie ver de wateleiding -dan -de dokte. Als het water goed is, wordt men niet gedwongen en als het wa ter niet goed is, is het wel goed om dwingend op ite treden. In het rapport staat, -dat. men dan de men schen tegen zichzolve moet beschermen, ik ben het daar volkomen mee eens. Wemogen dien algemeenen toestond niet voor -onkelen opofferen. Al-s de men schen dan niet in die gelegenheid zijn om zelfs 'hun water te betalen, zullen ze goed doen met ons ite strijden voor een meerdere bestaanszekerheid. De heer De -Groot: Wie moet de vervolgi-ngskos- ten betalen, als ide menschen vervolgd moeten -wor den? De voorzitter: Het komt in de politieverordening en dan gaat -het den gewonen weg. De heer Sehrieken: I-k w-ensch er den1 nadruk op te leggen, dat de gemeenteraad de burgers moet verplichten zich bij de voorwaarden neer te legen-, waarvan ze met -de vaststelling niet de minste mede- zeggingschap 'hebben en welke ze zelf niet uitvoeren. Verde-r -wijst de heer Sehrieken op diverse arti kelen die in de voorwaarden viooiiko-men, doch idi-e door id-ei -opgelegde verplichting riin, ide politie verorde ning niet de minste waarde hebben,. De voorzitter noemt voorbeelden waarop een en ander van- toe-passing -kan worden gebracht. De heer Paarlberg wijst ,er -op dalt men toch' in veel 'gevallen verplichtingen oplegt aan anderen dio geen mede-zeggingschap- ln de uitvoering hebben. Als het gemeentebestuur een verordening vaststelt, -kun nen de -ingezetenen daarop ndeit den minsten in vloed uitoefenen, dan- alleen met hun stembiljet. Dit is ook ide invloed die man: op- die -Prov. Staten kan uitoefenen. In het belang van die volksgezondheid is waterl-ei-ding absoluut noodzakelijk. Zooals wij hier zitten zullen we ons zelve wel van goed en vol doende water -hebben voorzien. Er -zijn ,er echter zoo vielen -die -daarvoor niet in die gelegenheid zijn. Wel is -het waar -dat er finantieele bezwaren, aan verbon den zijn, doch d'e te miake-n -ko9ten kunnen (tJocfti door hen die dat wenschen dn 10 jaar tijd worden betaald. Bovendien zal ons 'toch ter gelegener tijd de ver plichte aansluiting aan het bedrijf worden opge legd. Ik durf die verantwoording van. -tegen te stem men. niet op mij te nemen, hoewei ook dk ine met enkele bepalingen niet kian vereenigen. De heer Sehrieken meent -dot 'het hier toCh iets anders isy Me-r hebb-en do -uitvoerders geen mede-i -zeggingschap. - De heer Van Ex-ter: H'et blijkt w-el -diat de algemeene geest voor waterleiding is, ook hier. Het zal mis schien goed zijn meer zekerheid' te vragen, omtrent de 'toezeggingen die -in -h-et rapport worden ge-d-aan. Die -heier PiaarlbePg: Wanneer het -dan van invloed kon zijn op helt besluit, zou het a'an te bevelen zijn om tot het daarstelie-n van- de waterleiding mee te werken, onider voorwaarde, dat /wat in- ihet rapport neergelegd is ton opzichte van eilanden, werkelijk heid wordt. Spreker zelf heeft aian iddo toevoeging geen behoefte, omd-at die rapporteur dit toch niet zonder meer in zijn rapport zeit. - De heer Sehrieken wijst nog o-p artikel- 18, waarin wprdt meegedeeld' -diat eventueel nieuw vast te stel len -tarieven voor de abomneé'-s verbindend zijn. Hierna wordt helt' wel o-f niet aansluiten aan- de waterteidling in stemming gebracht en met 4—3 stemmen aangenomen. De'heeren Paarlberg, Bakker, Van Exter en Melten stemmen1 voorn, de heeren H-art, De Gro-ot en Sehrieken tegen-. Aan de orde komt hierna de vaststelling van die gewijzigde Politieverordening. In de wijzigingen zijn opgenomen, d-e zetkoolregeling, veirbod van verv-oer v.an scherpe voorwerpen per fiets, maxi mum snel-" h-ed-d voor 'Stoomtfietsen iop 20 'K.M., verplicht bijhou den van nac-htlijislten voor caféhouders, verbod', van 't plaatsen van- dorsOhmachiines zonder toestemming van B. en W., vervoer van1 mest en andere stoffen ln karren langs den -openharen'' weg, enz. In verhand hiermee vroieg ide heer Paarlberg lioo het gegaan is piet de dorschmiaehinie op het zuid einde. De omwonenden ha-diden daarvan het vorig .aar zooveel lasit, -was dat nu niet het geval nu de -iorschmachine weer op -dezelfde - plaats stond? De voo-rzltter: Daar de goedkeuring op de verorde ning van ide Gezondheidscommissie nog mi-et was in gekomen, konden B. en W. nog niet handelend optre den. Besloten wordt om de instructie voor de vroed vrouw' iop 1 Juli- 1920 Ite dio en ingaan, 11 Ten behoeve van het -electrisch bedrijf werd- be sloten- om een geldleendng -aan -te -gaan van f 3000.— v-oor den aankoop van meters, de kosten voor in voering van- het klo-kken-systeem en enkele uitbrei dingen. Aan de orde komt hierna het voorsltel van de gas commissie tot aankoop van- 10 snees bouwland en water voor den- -prijs van f 250 per snees van de ge meente Z ui-dsch anwo-ude. De heer Melten: Er zal wel niet veel aan .te. doen zijn. Zuidischarwoude maakt echter wel even gebruik vian de omstandigheden. De -heer Paarlberg: In de gascommissie heb ik te gen -den- aankoop van den grond gestemd. Dit lijkt eigenaardig, waar «ik voor uitbreiding ben, doch ik vind de prijs v-an het land en water, (ik zou bijna Mater en land kunnen zegg-en, -dat ik mijn stem niet kon geven om bij den eisch van Zu-idscharwoude neer ite leggen. Ik stond in dit opzicht niet alleen. Meer rne-t mij .stemden er tegen om-dat ze gaarne za^ genr dat de -prijs door een onpartijdige -commissie werd vastgestelde Flc stel dan ook voor met het be- filudit dat in den Rood' van Noordscharwoude geno men is mee te gaan- en afwijzend op het voorstel te beschikken en Zuidischarwoiudo te verzoeken zich acua het oordeel van een commissie te onderwerpen. De heer Sehrieken: Ik -kan zeer goed met het voor stel van den heer Paarlberg meegaan. Er was op de voo-rloo-pige begroeting f 1500.voor uitgetrokken en nu wordt het f 2500. De voorzitter: De directeur had' het eerst geraamd op f 6000.—. De heer Paarlberg: Toen het bedrag op f 1500 werd bepaèil-cL was het algemeen gevoelen dat het daar mee be-taald was, voora.1 omdat er zooveel wa-ter bij ligt. We zijn- er, hoewel er -loden v-an Zui-disc-harwoude bij aanwezig waren, niet idieper op -ingegaan, omdat we meenden dat het land in goede banden zat en Zuidischarwoude dan- ook van- de omstandigheden geen misbruik zou gaan maken, De heier Bakker: Is het -land) hier zoo d'uur, dat Zuiidscharwoude met recht de prijs billijk kan ach ten? De heer Hart: Het wordlt steeds verkocht voor een paar hop derd gulden het snees. -De voorzitter: Het kan -afls bouwterrein beschouwd worden 'en wé hebben het voorgedeelte van den aik-

Schager Courant | 1920 | | pagina 5