Alintti Nims- Mitrtmiit- LniMlil Donderdag 28 Oetober JÖ20. 63ste Jaargang. No. 6712. UITGEVERSTRAPMAN CO., SCHAGEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Raad Heerhugowaard. nnu Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zöoteel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AÜVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (béwijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zitting van Dinsdag 27 Oct. 1920. ALS JE MAAR LOL HEBT. De Schager kermis is natuurlijk voor onze welbe minde buitenlieden een groote attractie. Ook Aris Schrie- ken en Jelle Faber uit Barsingerhorn gevoelden een uit de volheid des harten voortkomenden drang om aan dit vermaak deel te nemen. Ontzettend hadden zij ge noten en daarbij hun natje en droogje, vooral hun natje, behoorlijk gebruikt, Maar alles zou in de beste orde zijn afgeloopen, waren zij in het nachtelijk uur niet in botsing gekomen met een zekeren heer C. Ap pel en was dit conflict niet het gevolg geweest een ge animeerde vechtpartij, waarbij vooral Aris zich bij zonderlijk onderscheidde en ondier den strijdkreetJij zult weten wie manke Schriekm is, Appel zoo'n goed gemikte doffer op zijn oog toediende, dat .hij bewusteloos meen zonk. Eerst op het politiebureau spijkerde Appel weer bij en kon hij naar den dokter gaan om zijn jammerlijk misvormd oog wat te laten cureeren. Ook Jelle had nog 'n duit in 't zakje gedaan en Appel met 'n fietssleutel gemasseeM, maar dat kwam zoo wei nig in vergelijking met den onvergelijkelijken kampioen- stoot die Aris had gepresenteerd, dat da Officier heden tegen Aris 3 maanden gev. en voor Jelle vrijspraak vorderde IN NAAM DER WET. Twee Heldersche spieringmeppers, Arie Schendelaar en Hendrik Selderbèek waren zoo vrijpostig het bevel van de politie te negeeren, toen deze hen gelastte, van de fiets te stappen, toen zij in den nacht op een licht loos rijwiel door de Heldersche straten peddelden. Zij Srobeerden het hazepad te kiezen, maar ae rustbewaar- ers waren hen te vlug af, Zooals heden bleek uit t het feit, dat het O.M. tegen hen ieder wegens het niet Vol doen aan een wettelijke vordering, f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis requireerde. Ongeacht natuurlijk de straf, die zij hebben opgeloopen ter zake overtreding van de rijwiel- en motorwet DE FAMILIE BLAAUBOER IN ACTIE. De kermisgeneugten te Anna Paulowna hebben 'n (stuk of vier 'mannelijke leden van de familie Blaauboer op het Zondaarsbankje gebracht. Eerst kregen we Dirk, Lou en Floris Blaauboer, alle drie stevige knapen, die het in den nacht van 26 op 27 Aug. in ae herberg van J. Landman aan den stok nadden gehad met den land bouwer J. Jonker. Deze had dien toorn van Dirk opgewekt door iéts over zijn broers te zeggen. Dirk had nem duchtig in de keel geknepen. Ook die beide andere Biaajiboertjes wa ren er bij gekomen en toen hadden ze met hun drieën Jonker eens afgeroffeld. De vrquw van Jonker was haar echtgenoot te hulp geschoten en het kon 'niei an ders, ook zij had 'n bescheiden deel van de gevallen klappen ontvangen. Thans stonden do 3 gebroeders te reent, ter zake deze mishandeling en Dirk had mr. de Groot belast inet zijn verdediging. Of 't ook lang duurde, den geheelén morgen ging haast verloren met behandeling van deze hoogst gewichtige justitieele aan gelegenheid. De Blaauboertjes ontleenden alle .tegen nen ingebrachte beschuldigingen. Alleen ^ou Dirk toe geven, dat hij Jonker bij de keel had gepakt en op zij feduwd had. Na lang gehaspel, waarmee we wel 'n eele pagina van de 'Scnager Courant zouden kunnen vullen, kwam het O.M. aan het woord, om tegen Dirk 3 en tegen Lou en Floris ieder 1 mnd. te vorderen. Toen stak mr. de Groot zijn speech af, om te conclu- deeren tot 'n geldboete of 'n voorw. straf, met de bij zondere voorwaarde, dat zijn cliënt geen druppel ster ken drank meer mocht gebruiken. Wé gelooven inder daad dat dit recept inderdaad 'n panaceé is vóór alle kermiskwalen. TWEEDE HOOFDSTUK VERS 3. Vervolgens worden de Anna Palouwner- of Breezander kermisincidenten onverdroten voortgezet. Alweer ver vulde Dirk Blaauboer hier de heldenrol en werd nu bescheiden bijgestaan door zekeren meneer Heter Blaau boer. In dienzelfden onrustigen nacht was er een ver schrikkelijke catastrophe ontstaan bij de tent „De Vroo- lijke Keuken". Bij dit gooi- en smijtetablissement was Dirk opgetornd tegen den heer Rens Spigt, die ook ge weldig veel stoom op had en bij de botsing met Dirk totaal derailleerde. Volgens de ^dagvaarding had Dirk hem tegen den grond geknokt en hem ook nog op 'n kannibaalsche manier in zijn oor gebeten, 'n Lekker hapjo/ zoo'n boerenoorlelletje, 'precies speenvarkens met madera saus. En Pieter Blaauboer zou dan zekeren heer B. J. Boelsums op zijn vermaak hebben gegeven. Nu, die zaakjes waren ook nog lang allemaal niet voor elkaar. Dirk voerde weer 't zielfae ontkennings systeem. Niet hij had, maar hij was mishandeld door Spigt, en twee andere personen. Zijn vrouw had hij meegenomen en presenteerde hij als getuige a decharge. Of liever, zijn verdediger, mr. de Groot, aie waarachtig nog 'n aardig snippie yit die malle kerraisfratsen zal knijpen, verzocht zulks. En moeder Blaauboer. 'n pittig wijfje, weerde zich ook best en niks verlegen of inkeerig. Maar het geheele proces draaide nog op'nul ik hou 'n bokkie uit. De getuige Boelsums was voor 't gemak heelemaal niet gekomen en dus besloot de rechtbank de zaak te schorsen en de verdere behandeling voort te zetten op Dinsdag over 14 dagen. De Officier was echter al zoo vrij geweest om bfj voorbaat tegen Dirk 3 maanden te vorderen. Dat zit natuurlijk in hoofdzaak in dat geknabbel aan Rens •Spigt's gehoor trechter. Dat vingertje zal Dirk wel voelen. GEVAARLIJKE SOLIDARITEIT. De compagnon van den paardenruttelaar, Klaas Groot van Castncum, was door den Alkmaarschen agent v. Dok ingerekend, omdat hij hét vleesch wat al te diep onder den pekel had gezet. Dadelijk verklaarde Klaas zich solidair en trachtte hij rijn vennpot uit de armen van den politieman los te rukken. Een nobel gebaar, dat de heer officier door den ledsch vanf 1 maand voldoende op prijs bleek te stellen. WIJ BLIJVEN BIJ DE GROOTEN. Alweer 'n meneer met den naam Groot getooid, dit maal Jan Groot, werd door den deurwaarder geïnviteerd zich op het zondaarsbankje neer te vleien, aan welke uitnoodiging echter niemand gevolg gaf. Deze heer Groot had zien verzet tegen twee Heldersche politie-agenten, die hem naar het bureau wilden transporteeren, omdat hij in de Spoorstraat de met zooveel zorgvuldigheid bewaarde orde verstoorde. Eisch volgens het bekende tarief; 1 nmd. gev. DE GEVOLGEN VAN EEN PALINGFUIF. Willem Kraakman, 'n bekend hoopvol lid der Zuid- scharwouder spes patria had zich in den nacht van 17 op 18 Aug., ter gelegenheid van de kennis te Oud karspel, rijkelijk te goed gedaan aan de vette paling door den koopman Boelhouwers geëxposeerd, doch Wil lem is net als mijn schoonmoeder: als ze lekker ge geten heeft, gaat ze ruzie maken. Hij kreeg met den koopman kwestie over de betaling. Van woorden kwam het tot daden. Er ontstond een vechtpartijjwaarbij geen van beiden zich onbetuigd liet Boelhouwer kreeg 'n knock out tegen zijn kaakbeen, dat hij over 'n hak viel en Willem werd serieus onthaald op 'n lik met een houten hamer, die de palingbaas in rijn hand had. Maar Dinsdag was Willem de lijdende partij en stond hij terecht wegens mishandeling. Zeer tegen rijn zin; want hij beweerde, dat hij vreeselijk wera veron gelijkt, omdat hij niet gunstig bekend stond. Maar de Officier maakte het nogal schappelijk met 'm en vorderde slechts f'25 boete subs. 25 dagen, den kelijk omdat Willem al 'n voorschot had gehad met den houten hamer. EEN BUURTRELLETJE OP DE HOEP. Onze zeer geëerde plaatsgenoot, Jan Groot, dat is no. 3 vandaag, vetweider op ae Hoep, toonde zich op 7 Aug. niet bijzonder galant tegen rijn buurvrouw mej. Leertouwer, géboren v. Ingen, welke dame hij zoo'n duw jgaf, dat zij 'n soort salto mortale maakte maar verzuimde weer op haar boenen terecht te komen. En nu moge de heer Groot voornoemd als motief op geven, 'dat genoemde buurvrouw zijn echtgenoot zoo pestte, dat is geen voldoend excuus, zooals de .Officier ook deed blijken door f 25 boete of 25 dagen te vorderen. HIJ DRAAIT ER HANDIG UIT. De Zuidscharwouder koopman Gerard Becker moest terecht staan, omdat hij te Qbda.m ter gelegenheid van den katholieken dag bij den 'kastelein Dekker een café- deurruit had ingetrqmmeld. Bij de behandeling der zaak kon echter het bewijs niet worden gevonden, aat Becker het opzettelijk had gedaan. De kastelein had het 'lastige ventje op straat willen werken en door zijn met drukke gebaren onderstreept protest sloeg Becker bij ongeluk een ruit stuk. Eisen vrijspraak. LASTIGE PATIËNTEN. Een tweetal opgewonden kermisbezoekers te Wer- vershoof, Doms Berkhout eh Jan Paaij, kwamen in aan merking om opgeborgen te worden in de gemeentelijke lighal voor dranklijders. Zij verzetten zich erg geweldig tegen deze kuur en de rijksveldwachters Koekoek en Flipsen, 'n paar reuze-dienders, hadden nog heel wat te stellen met deze weerbarstige kereltjes. Eisch, zooals vanzelf spreekt, voor ieder 1 maand. DE EEN IS LOSLDVIG, DE ANDER WEER LOS LIPPIG. Tot deze laatste categorie behoort mej. A. M. v. Veen, 'n Heldersche onderhuisbewoonster, die zich wat ai te veel interesseert voor de intieme aangelegenheden van haar buurjuffrouw Cordes, en dat op 29 Juli op zoo duidelijke wijze den volke bekend maakte, dat heden ter zake beleediging tegen haar f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis werd gevorderd. EEN ONTSIERING VAN DE BADPLAATS. De visscher Arie Zwart, die op 17 Augustus in een laatste stadium van alcoholontbinding door de straten van de badplaats Egmond a. Zee slierde, werd onmiddel lijk door 3 toegeschoten veldwachters aangepakt en met bekwamen spoed naar het. arrestantenlokaal vervoerd. Arié had echter geen benul, dat zijn toestand een schen nis was van het Egmondsche natuurschoon. Hij verzette zich heftig en prikte een der rustbewaarders met een mes in zijn welgevulde kuiten. Voor zulkvandalisme noteerde de Officier hem niet voor 1, maar nu voor 3 maanden. 'T WAS TOCH WEL WAT MAL, DE PIANIST ZAT IN DEN MUIZENVAL. Je hebt sommige lui met veelzijdige talenten, die toch altijd nog gesjochten blijven. De heer Jan Mathijs Fontijn te Hoorn, is er een voorbeeld van. Hij beoefent de eenigszins uiteenloopende vakken van pianist 'en groenteboer. Zoo'n artist moet 'n rijk bestaan hebben en toch was de man volgens zijn eigen verklaring, zoo arm, dat hij tot 2 maal bankpapier wegnam uit het geldbakje van den caféhouder, door wien hij Zondags als klaviervirtuoos was geëngageerd. Eerst pikte hij een bankbiljet van f 40 in en later bleven nog eens1 2 biljetten van f 10 aan zijn slappe vingers klevem. Maar toen zat hij ook in den val, want de kastelein had hem in de gaten en had gemerkte bankbiljetten, in het bakje gedaan om hem op den proef te stellen. ,De arme kerel stond nu terecht en hing een droevig tafereel op van zijn «huiselijke omstandigheden, maar de Officier noemde de diefstallen, tot 2 maal herhaald, zeer ernstig en vorderde tegen dezen armen dienaar van Apollo en Poraonjal 1 maand gev. EEN NACHTELIJK STANDJE BIJ DE HAARL. TRAM. In den laten avond yan 27 Juli, bij het vertrek der laatste Zondagavondtram naar Haarlem, wét gewoonlijk met veel herrie giepaard gaat, werden de bewoners van de Nieuwlandersingel opgeschrikt door een extra-geweldig spectabel. Er werd gevochten en moord geschreeuwd en op een seinhoorn geblazen, in één woora, het was een oordeelsch leven. Een viertal bonvivants uit het zuidoostelijk stadsge deelte, de h.h. Willem Bleeker. Krijn Hem, Henor. Klason en Gerard Pauw, waren bij die tram aan 't op scheppen gegaan, hadden de reizigers bewusteloos gesla gen, 'n ander door vuistslagen op de vlucht gejaagd cn een agent v.d. nachtveiligheidsdienst, die wat orde wilde brengen in de chaos, ook mishandeld. Deze rumoerige heeren stonden heden terecht en tegen hen ieder wera door den officier, die reeds lang 'n kijkje op die snaken heeft, 2 maanden gev. gevorderd. TOT SLOT VAN DE PLECHTIGHEID. Als hekkesluiter kwam nog Jan Vriend, uit Hoorn, een voonv. veroordeelde, op wien de proef tot verbetering zijns levens jammerlijk "inislukt was, en die zich in zijn proeftijd alweer aan een strafbaar feit 'had schuldig gemaakt. Het O.M. vorderde tegen hem ten uitvoer legging van het voorw. vonnis, 4 maanden gev., ter tefstal. Finis. Vergadering van den raad der gemeente Heerhugo waard, gehouden op Dinsdag den 26 Oetober 1920, aes namiddags ten 2 ure. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering, daarbii de hoop uitsprekende, dat de te nemen besluiten in net belang der gemeente zullen mogen rijn. De notulen worden gelezen en na een kleine opmer king van den heer Kostelijk onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat F. Maas wegens vertrek voor 3 [maanden ontheffing van aanslag in Hoofd. Om slag verzocht. Toegestaan. Nog wordt aan den heer Kager van het Noordeinde, die abusievelijk 2 maal op het kohier gekomen was, voor het eene aanslagbiljet ontheffing verleend. Van den heer C. Kooij Az., <is een bezwaarschrift in gekomen tegen de regeling der commissie van bijstand voor het electrisch Bedrijf, waarbij hij een lichtpunt meer moet betalen, sinds hij een gezin bij zich in rijn huis heeft inwonen. Adressant wijst er op dat zijne woning niet er op is ingericht om het andere gezin geheel afzonderlijk van nem te doen wonen en hij meent, dat de commissie tot de getroffen regeling niet gerechtigd was. Voorzitter zegt, dat het Tiuis voor Kooij alleen wat groot is en hij het gedeeltelijk aan andere menschen eeft verhuurd. Het lichtgebruik loopt over 'denzelfden meter en over dezelfde leiding. De comm. van bijstand heeft het als 2 gezinnen beschouwd, waarmee Kooij zich niet best kan vereenigen. Er zouden van de eehe installatie twee installaliën gemaakt kunnen worden en een meter bijgeplaatst kunnen worden. B. en W. vinden het eigenlijk een geval, dat in de commissie van bijstand thuisbehoort en die moet het maar zoo 'goed mogelijk regelen. De heer Met kan zich best begrijpen, dat Kooij be zwaar heeft, 't Is altijd één woning geweest en het gaat' wat ver om Kooij een lichtpunt meer in rekening te brengen, nu hij die menschen in huis heeft. Hij heeft toch niet voor rijn pleizier die menschen. Wij moeten toejuichen, dat hij die menschen heeft, dat veroorzaakt meierder lichtverbruik en geeft voor het bedrijf dus voordeel. Ik vind het eenigszins onbillijk om te reke nen of het voor twee gezinnen is ingericht. De heer Krom vindt, net is nu eenmaal een bepaling dat elk gezin voor het eerste lichtpunt f 10 moet be talen. Billijk is dus, dat hier ook voor dat andere gezin die f 10 voor het eerste lichtpunt in dat gezin betaald wordt. Er doen zich wel meer zulke" gevallen voor. Als we Kooij ontzien, moeten we dat anderen ook doen. Daar kunnen we heusch geen ruimte aan geven. De heer KostelijkAls we van de eene installatie er twee maken en een tweeden meter bijplaatsen, worden die kosten mogelijk hooger als het voordeel van dat lichtpunt. De heer Krom vindt, we moeten ons toch stipt aan de bepaling nouden, zelfs al zou het schade rijn, dan nóg. Voorzitter zegt, dat de fichtcommissie en ook B. en W. het gewenscht vinden, dat elk 'gezin een meter heeft en zouden voor een paar andere dergelijke gevallen als bij Kooij ook de noodige meters aangeschaft kunnen worden. Algemeen wordt nu zonder stemming goedgevonden de regeling dat elk gezin een meter noodig heeft. Verzoek van eenige ingezetenen nabij den driesprong bij het spoorwegviaauct nabij station Noordscharwoude, om aldaar vanwege "het Electriciteitsbedrijf een lamp aan te brengen. Voorzitter zegt, dat het daar wel 'gevaarlijk Schijn! te rijn. en B. en W. hebben het besproken en het verzoek naar de comm. van bijstand verwezen, die zal onderzoeken hoe het 't beste kan. Goedgevonden. Van het bestuur der afdeeling Heerhugowaard van den R.K. Landarbeidersbond is een schrijven ingekomen. Daarin wordt gevraagd, om te bevorderen en goed te keuren, dat aan werkeloozen van 60—65-jarigen leeftijd (die zich dus niet konden aansluiten, ornaat men daar voor beneden 60 jaar oud moet zijn en die nog geen ouderdomsrente hebben, omdat die eerst bij 65-jarigen leeftijd wordt toegekend) wordt uitgekeerd f 1.60 per werkdag, zooals aan de feden der werkeloosheidskas ook wordt verstrekt; Voorts, om aan de leden der wer keloosheidskas 60 cents per werkdag meer toe te ken nen en het voor hen dus van f 1.60 op f 2.20 daags te brengen. En eindelijk wordt verzocht, maatregelen te nemen om de werkeloosheid zooveelmogelijk te voor komen. Voorzitter zegt, de werkeloosheidsverzekering is aan den gang en als men 1/2 jaar aangesloten is, kan men bij werkeloosheid uitkeering krijgen. Enkelen, die mee- nen, niet werkeloos te zullen worden, hebben zich ont trokken. Ik heb vorig jaar de menschen aangeraden lid te worden. Sommigen deden dat, anderen niet. De heer Kostelijk zou op het eerste gedeelte van het verzoek, om inplaats van f 1.60 daags f 2.20 per dag uit te keeren, afwijzend willen beschikken. Voorz. zegt, dat B. en W. ook afwijzend daarop wilden beschikken, daar zij meenen, dat de ambitie om op wérk uit te gaan, kleiner zou worden. Ook op het tweede punt wilden B. en W. afwijzend beschikken. Wel wil het Dag. Bestuur volle aandacht aan het derde punt wijden en zooveel mogelijk trachten werke loosheid te voorkomen. De heer Met wijst 'ten opzichte hiervan op Zijpe bij voorbeeld, waar gemeente- en polderbestuur zien met elkaar verstaan voor het vérsthaffen van werk. Wij' zouden ons ook met het Polderbestuur hier in verbin ding kunnen stellen om verbetering van polderslooten ter hand te nemen. Dat zou van twee kanten nuttig werk zijn. Voorzitter vindt het best, de slooten waar 't noodig is, op te laten knappen om daardoor werkeloosheid tegen te gaan. Maar dat de polderslooten niet in orde zouden zijn, moet voorz. tegenspreken, want die rijn goed, 'n heel enkelo uitzondering misschien daargelaten. De sloo- ten echter die niet in orde zijn, 'rijn particuliere slooten. Do heer Met zegt, niet te willen beweren, dat het iuist de polderslooten rijn, die niet goed zijn. Spr. zou net echter graag tijdig voor elkaar willen zetten. Voorz. wil wel met het Polderbestuur overleggen. F,r zijn wel werkzaamheden le verrichten. Goedgevonden wordt, om niet in te gaan op cis eerste twee punten van het Verzoek en ten opzichte van het 3e punt voorkoming werkeloosheid zooveel mogelijk mede te werken. De neer- Poland wijst er op, dat zij die boven 60 jaar oud zijn, niet kunnen aansluiten. Voorz. is dit met spr. eens, maar we kunnen er toch niet óp ingaan. Aan de ordé is de rekening en verantwoording der Ge zondheidscommissie van Hoorn. Wordt goedgekeurd Ze sluit in ontv. en uitg. op f 2006.44Va, met een voor- deelig saldo groot f 881.22i/a. Voorz. zegt ten opzichte van het vinden van doods hoofden bij het baggeren in de sloot nabij de begraaf plaats te Veenhuizen den doodgraver aldaar te hebben ondervraagd. En die zei, absoluut niets in de sloot te hebben geworpen. Het moet don al in den tijd van rijn voorgangers gebeurd zijn, zei hij. En de doodgraver hoopte, dat ae sloot zou worden opgeknapt Voorzitter zou de sloot wel willen laten opknappen en dan zullen we hopen, dat zooiets ook niet meer voor valt. Algemeen goedgevonden. De VereenMng ter bevordering van getrouw school bezoek verzoekt f 100 subsidie om prijsjes te verstrek ken aan de kinderen die niet verzuimden, waarvoor de geldmiddelen der vereeniging zelve te kort schieten. Overeenkomstig advies van B. en W. wordt met allen voor de gevraagde subsidie toegestaan. Schrijven van het Bestuur der Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken, om wegens de stijgende uitgaven ook de bijdragen voor leerlingen uit buitengemeenten hooger te stellen en wel over 1919 per leerling f 15 hooger en over 1920 per leerling f 16 hooger. Plus nog f 9 extra per leerling over 1920. Voorzitter zegt, dat er in 1919 van hier 3 leerlingen op de Ambachtsschool gingen. In 1920 aanvankelijk ook 3, later 2. De derde had zich na 3 maanden terugge trokken. Wij hebben voor de overige 9 maanden resti tutie aangevraagd, doch nog geen antwoord ontvangen. B. en W. vinden, dat er veel voor hét verzoek is te zeggen en onze gemeente reden heeft haar deel 'té dragen. Maar we zouden tevens de gevraagde restitutie willen hebben. Voor 3 leerlingen over 1919 ieder f 15 meer, zou f 45 rijn. Voor 2 leerlingen in 1920 en de derde gedurende 3 maanden zou 2V4 maal f 16 per leerling hooger is f 36.-T rijn. En 21/4 maal f 9 extra per leerling over 1920 kpmt op 20.25. Totaal door ons bij te dragen f 101.25. Wordt van de f 40 per leer ling per jaar, de gevraagde restitutie voor 9 maanden aan ons toegekend, dan wordt het dus f 30 minder en blijft er f 71.25 voor ons bij te dragen. De heer Met kan zich daarmee best vereenigen en vindt het billijk, dat de geifieente het betaalt. De heer Poland ook, maar die wil' de voorwaarde stellen, dat we de gevraagde restitutie krijgen. Algemeen goedgevonden, onder die voorwaarde bij te dragen. Schrijven van den caféhouder A. Rus in „De Zwaan" alhier, met verzoek terug te komen op het besluit om de café's op lotingsdagen le sluiten en ook op het be~ 1 sluit tot verhooging vergunningsrechten. Inplaats van sluiten op lotingsdagen zou adressant verbod om alco holische dranken te verkoopen, willen zien bepalen. De heer Kostelijk: Ik heb voor sluiting gestemd in verband met wat Krom zei, dat het de wensch 'der caféhouders zelve was. Nu hoor ik later klachten van de caféhoudershoe kan de raad zoo doen. Wij kunnen die verdiensten yan zoo'n dag slecht missen. De heer Krom: De caféhouders verdienen er wel aan. Maar als die jongelui drank genoeg op nebben en weggaan, dan doet de kastelein den grendel op de deur. Dan heeft echter hiet publiek last van die Kwa jongens, die den weg onveilig maken. Wij moeten hier ook de jongelui uit de buitengemeenten ontvangen, zoo'n dag. Zij vechten soms met de jongelui uit onze gemeente. Dit jaar is het veel ordelijker. Wé mogen den toestand zooals die was niet bestendigen. De heer KostelijkHet was niét zooals Krom hier gezegd had. Toen er nog stérke drank getapt werd, was -het wel erg op die dagen, maar later toen er niet meer sterke drank werd getapt, was het niet zoo erg. f Dé heer Bloothoofdj De keurings- én lotingsdagen zijn er al zooveel jaren geweest. Nu er hier een rel letje was geweest, moesten de café's gesloten. Ik vind het onbillijk. Je hoort toch nooit dat ze elkaar doodma ken.. En ik vind, dat Rus met zijn adres in rijn recht is. Voorz. vindt het wel wat mosterd na den maaltijd. Het was beter dat men eerder met bezwaren kwam. Maar nu het klaar is, komen de bezwaren; 't Is dit jaar zeer ordelijk verloopen, dat heeft de politie ook getuigd. We rijn op den goeden weg nu èn we moesten daar op blijvenr De heer Bloothoofd: Maar verhooging vergunnings rechten, was dal bekend? Voorz.B. en W. hebben het besproken. De heer Bloothoofd: Maar 't was de kasteleins niet bekend. De belasting op vermakelijkheden, dat was wat anders. Maar dit moest uit hun eigen zak betaald. De heer Met meent, dat de heer1 Krom zich heeft laten beïnvloeden door menschen, die er geen schade bij1 hebben. Ik heb, zegt spr., tegen sluiting gestemd, ik zou wel tapverbod gewild hebben. Men zegt, dat het nu rustig is gegaan. Ik was dien dag afwezig, maar mij is verteld en ik zou desgewenscht mijn zegsman kunnen noemen dat er nog nooit zooveel dronken lui gezien rijn als dien dag. Ik ben er niet voor, het besluit terug te hemen, want het is nog niet eens goed gekeurd, maar ik vind het adres wel gerechtvaardigd. De heer KromIk ben niet op particuliere menschen afgegaón, maar ik heb ook caféhouders gesproken. Wat die dronken menschen aangaat, dat kan gebeurd, rijm maar hier hebben we die toch niet gezien, hier is het rustig toegegaan. D« heer Bloothoofd: Ja... hier ia „do Buurt", maar de Waard is zoo groot. Dé hoer Kostelijk't Is jammer, dat heit besluit is ge nomen. Ik heb er mijn stem aan gegeven op den wensch der caféhouders. Anaers had ik nooit mijn stem er aan gegeven, als ik geweten had; dat er tegenkanting ko men zou. 4 Voorzitter vindt, we moeten niet op het adres ingaan, caféhouders waren er toen voor, en om nu dadelijk1' weer bakzeil te halen, daar ben ik niet voor. Daar i* 1 nog geen reden voor. Als een besluit genomen is en er komt van één persoon een advies, dan is er nog geen roden om daarop In te gaan. Als het adres van alk) j café-houders was, dan was het wat anders. 1 Met allen voor, besloten het adres voor kennisgeving aan te nemén Van een aantal bewoners van het Noordéinde is èen verzoek ingekomen om vrijgesteld te mogen worden van het betalen van gemeente-belasting; omdat rij door den hagelslag zoo. zwaar getroffen rijn en de opbrengst van, het graan na het dorschen zoo gering blijkt te zijn. Voorzitter licht toe, dat indien aan die aanvragen tot ontheffing door ons werd voldaan, wij daardoor f 2532.— in totaal minder aan belasting zouden ontvangen. En behalve dezen zijn cr nog leen aantal die schade hebben geleden. De heer KostelijkAls 'er geen inkomen is, zou ont- i heffing kunnen yolgen. Maar als er ondanks den hageJ- slag toch evengoed nog inkomen is, dan kan niet voofl den geheelen belastingaanslag ontheffing toegepast wor- 1 den. Voorzitter: B. en W. vinden ook, dat we niet op dit collectief verzoek zoo maar moeten ingaan. Hierop moes ten we afwijzend beschikken, dachten B. en W. Elk geval op zich zelf beoordeelen is beter. Algemeen goedgevonden, afwijzend op het adres te beschikken. I Van het gemeentebestuur van Alkmaar is schrijven l ingekomen inzake de bijdragen voor. leerlingen uit Heeï

Schager Courant | 1920 | | pagina 1