Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. mark !óe< c b ten Hugowaard, dis de scholen te Alkmaar bezoeken en wil men in Alkmaar weten, of er op die posten zal zijn te rekenen. Mocht in ongunstigen zin daaromtrent aan Alkmaar Beantwoord worden, dan zal den betrokken leerlingen en toegang worden ontzegd en geen nieuwe leerlingen worden "aangenomen. Voorzitter* zegt, dat er van hier 4 leerlingen naar de Handelsschool gaan, 3 naar 'de Ambachtsschool en 1 naar de Huishoudschool. De raad, heeft besloten de bijdragen te betalen en die weder van de ouders der leerlingen terug te vangen. Voorzitter heeft aan de ouders der betrokken leerlingen allen aanschrijving doen toekomen. Vier van de acht in te wachten antwoorden zijn ingekomen, waarvan twee zich onttrekken en twee zullen betalen. De heer Blom zegt, dat zijne dochter, die leerlinge op de Huishoudschool is, die school in plaats van met Mei a.s. nu met Januari reeds verlaten zal. Voorzitter wijst er op, dat de antwoorden ,nog niet alle zijn ingekomen. Wij kunnen dus nu Alkmaar ook nog niet volledig antwoorden. We kunnen alleen berichten, dat wij willen betalen voor die leerlingen, waarvoor wij plaatsing vragen, mits de ouders het ons terugbetalen. ALs we alle antwoorden van de ouders hebben kunnen we plaatsing voor de leerlingen vragen, terwijl we op 't oogenblik slechts voor 2 leerlingen plaatsing konden vragen. Het beste is, het schrijven voorloopig voor kennis geving aannemen en volgende vergadering zien, wat we doen. Goedgevonden. Van de afd. Heer Hugowaard van den Ned. Bond van Land-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders is verzoek ingekomen, maatregelen te nemen om de werkeloos heid tot een minimum te beperken. Geantwoord zal worden,, dat zooveel mogelijk werke loosheid zal worden tegengegaan. Vaststelling gemeentebegrooting 1921. Namens de commissie voor 't nazien rapporteert de heer Met, dat de commissie enkele posten nog wel eens zou willen nagaan, waarna Voorz. de begrooting post voor post in uitgaven en ontvangsten voorleest Bij den post salaris gemeenteveldwachter geeft de heer Met aan B. en W. in overweging, waar in Oude Niedorp, dat een zooveel kleinere gemeente is, hetzelfde salaris er voor is als hier, het salaris hier te verbeteren. Spre ker maakt er geen voorstel van. B. en W. zullen het in overweging nemen. De heer (Met zou voorts voor levering leermiddelen voor de scholen aanbesteding wel goed achten. Voorzitter licht toe, dat daaraan nogal bezwaren ver bonden zijn. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f 115701.581/2 met f 1423.84 vopr onvoorzien en wordt zoo goedgekeurd en voorloopig vastgesteld, evenals de begrooting voor het Armbestu,uflT die in ontv. en uitg. op f 7903.45 sluit met ©ene subsidie van f 5200 van de gemeente. De heer Poland bespreekt «de wenschelijkneid om de ruim 80-jarigS weduwe van der Heijde, die er legen- opziet om in het Armhuis te gaan, wat tegemoet te ko men., waartoe wordt besloten jen zal het Armbestuur daar mee in kennis worden gesteld. Begrooting Electrisch Bedrijf. Deze sluit in ontv. en uitg. op f 31920, met f 205.— voor onvoorzien. Wordt eveneens aldus goedgekeurd en voorloopig vastgesteld. Daarna wordt een suppl. begrooting dienst 1920 aan geboden in ontv. en uitg. sluitende op f 63515.63. Wordt goedgekeurd en zal naar Ged. Staten ter goedkeuring worden gezonden, evenals een besluit tot betaling van 280 uit post 'onvoorziene uitgaven. Daarna wordt door voorz. voorgelezen de ontwerp verordening der warenwet Algemeen goedgevonden, *deze aldus ter goedkeuring op te zenden. Voorzitter .brengt in bespreking het bruggetje van den molenaar P. Pauw, dat deze door de gemeente in eigendom wil doen overnemen. B, en W. hebben eens geïnformeerd, waarbij gebleken is, dat het brug getje meer in het belang van den molenaar zelf is, dan in het algemeen belang. De eigenaar van het overpad, de heer K. Winkel, zou dat pad, waarvoor bedoeld brug getje dienstig is, kunnen verbieden. B. en W. advisee- ren, die brug niet in onderhoud over te nemen. De heer Poland vindt, al wil de gemeente het brug getje niet geheel in onderhoud nemen, dan zou het toch nog wel goed zijn, om Pauw in het onderhoud wat tegemoet te komen. Besloten wordt, op dit adres afwijzend te beschikken en aan Pauw te berichten, dat hem een kleine tege moetkoming in het onderhoud zal worden gegeven, als hij het bruggetje voor het overpad goed jn orde houdt. Voorzitter brengt in bespreking het invoeren van een bewakingsdienst ter beteugeling van diefstallen. Voorz. vindt dit iets, dat goed werkt. Er is te Alkmaar <)Ver vergaderd en sommige gemeenten wilden niet, anderen wel dezen dienst invoeren. Bij invoering van dien be wakingsdienst wordt door eenige aan te stellen1 flinke mannen gesurveilleerd, die, als verdacht volk wordt aangetroffen, optreden. Er is voorloopig een bedrag van f 400 voor aangegeven. De heer Met is in beginsel sterk voor het idee. Som mige anderen ook. De heer Kostelijk verwacht er niet veel resultaten van. De heer Krom zqu het 't beste achten om het in geheime vergadering eerst nader in onderdeelen te toe spreken en daarna net bepalen van een bedrag er voor te behandelen. Besloten wordt^ straks in comité verder te bespreken en in de volgende vergadering te behandelen, welk bedrag we zullen st.iUcn. j De heer Kuiper wijst er op, dat Maandagmorgen jl. bij den brand bij bakker Molenaar te Veenhuizen is ge bleken, dat de Veenhuizer brandspuit niet wilde werkevi. Ze wordt om de 2 jaren geprobeerd. Spr. vond het beter, dat dit elk jaar gebeurde. Voorzitter zegt, den gemeente-opzichter A. Groot er heen te zullen zenden en dan zal de brandspuit wor den nagezien en de zaak vierder worden geregeld. De openbare vergadering wordt gesloten en de raad gaat in comité voor reclames Hoofdei. Omslag. rigide flmamcfeele verhouding tusschen rijk en ge meenten! i® dringerdi mood^eikielijk. Daarbij moeit overwogen worden, om d«e uitga ven voor onderwijs, armenzorg en politie goeddeels voor rekening van fc'et rijk ito nem°m Tenslotte dtent ispr. een motie in, waarin we^iheVijkMd wordt -uitgesproken, dat de gemeente ■worden ontlast van de -uitgave® in bet rechit&tneeldscJhe jrijksibelamlgi {voor recherche, vreemdelingendienst cd, vervoer en verpleging van armlastigen, krankzinnigen en dat vergoeding wordt gegeven voor de uitgaven voor onderwijs, po litie en armenzorg. Vervolgens 'dient hij nog een andere motie in, waarin de Kamer, gelet op de moeilijkheden, die die gemeenten ondiervinden bij hèti plaatsen van lee ningen, de regeeaing uitnooddgt, een regeling voor te bereiden, volgens w-elke van rijkswege aan de geineentien .tegen redelijke Voorwaarden gelden worden geleend ter dekking van (buitengewone uit gaven, Deze tweede motie aal worden behandeld op na der te bepalen dag,; de eerste wordt nu dadelijk behandeld. De heeren Van Vuuren en Fleskens voeren daar na het woord' en voeren vrijwel de bekende argu menten aan., om- de gemeenten ,te helpen. De heer Van Doorn noemt dit wetsontwerp niets be- leekenend. Het zou alleen wat beteekenen als het nieu we belastingbetalers aan de bestaande kan toevoegen. Spr. wil niet meedoen, om door het rijk de kosten van onderwijs enz. te laten betalen, want dan hadden de gemeenten weer ruim baan ojfn aan sociale hervor mingen te doen. Wanneer het rijk trouwens uitgaven van de ge meenten op zich zou nemen, zou net tevens verplicht zijn scherp toezicht te houden op de wijze, waarop de gemeenten het geld besteden. Hij voelt echter geen geneigdheid, de gemeente te helpen aan meer geld, dat zij onmiddellijk weer uitgeven en behoudt zich daarom zijn stem over het ontwerp voor. Nadat 'de heeren Prion en Stulemeijer het woord hebben gevoerd, is de minister aan de beurt Heft debat over .de gemeientetfinaaitiiën werd voort gezet! en de 'Chrilat HM., 'afgevaardigde De Geer wijst er op, dat (tuert vraagstuk v-a® de gemeenrfcefi- miamciën thans ernstiger is dan het vraagstuk van de Rijksfinanciën sinds 1914 is geweest. De afgevaardigde werkt dft nader uit, er op 'Wij zend, hoe de waardevermeerdering van het geld speciaal voor de gemeenten, veel meer dan voor het Rijk, een nadeel is geweest. Vooral de groote en middelgroote gemeenten zijn er slecht aan toe. Er moeten belastingen worden geheven, die met alle werkelijkheid spotten en vlak in strijd «zijn met het systeem der Rijksinkomsten- belasting. De verhoudingen zijn radicaal verbroken, Ver betering zal alleen worden verkregen door twee middelen: betere regeling van de gemeentelijke in komstenbelasting ten betere regeling van de finan cieels verhouding tussdhien Rijk en gemeenten. Deze middelen: moeten echter gelijktijdig; worden .tot stand' gebracht (Hij verdedigt Ihleit denkbeeld', door hem in een amendement belichaamd: De progressie zoo te regelen, dat de gemeenten aan inkomsten-belastingen motgen heffen, datgene wat het Rijk heft, vermeerderd met een uniform- tarief, i i[4] De afgevaardigde herinnert er aan, dlai minister De Visser bij de behandeling van de Lager-Onder- wijswiet heeft gezegd: „Dit ontwerp zal niet in wer king .treden, alvorens het wetsontwerp in zake de financieels verhouding tusschen Rijk en gemeente is behandeld'". En toch geschiedt dat en ®pr. pro testeert dat men zijn amendement dat tot doel heeft de positie der gemeenten te verbeteren, onuit voerbaar noemt. De heer Van den Tempel wijlst ook op den nood der gemeenten, die steeds is venergerd. Een gewü- WARMENHUIZEN. Wegens landstorm broederdienst werd M. M. Hoo- geboom alhier vrijgesteld van den militairen dienst CALLANTSOOG. Naar we vernemen, zal de heer Jb. Koster Zaterdag 30 October. 's morgens 11 uur, in openbare raadsverga dering als burgemeester worden geïnstalleerd. D«e school kinderen zullen om half 12 voor bet Raadhuis den nieu wen burgemeester toezingen. De benoeming van den heer Koster is door zeer velen in deze gemeente met instemming begroet. Er bestaan plannen, dat de be sturen van de verschillende corporaties en vereenigingen Zaterdagmiddag 1 uur, als vertegenwoordigers van na genoeg de geheele gemeente den heer Koster wélkom zullen heeten. ALKMAAR, Op de gisteren gehouden paardenmarkt bedroeg die aanvoer 464 paarden1 benevens 11 veulens. De prijzen der paarden wisselden af van f 400 tot f 1100, die der veulen® .van f 250 tot f 350. Handel redelijk. VEENHUIZEN. Naar wij vernemen, is de timmierzaak van den heer J. Smit alhier, 'onderhands (verkocht aan den heer A. Visser to Sitaoet, giem. St Maarten. BREEZAND. Dinsdag 26 October (hield! die (NKitsvereeniging „Vriendenkring" een vergadering mat dame® in de zaal van den beer Jb. Bonst. De opkomst was fhieeil wat grooiter dan wij heit dien vorigen gewiend waren, Was hef, omdat de heer .Daan Pool dien avond zou optreden? Dan hebben de talrijke aanwezigen zich hum opkomst stellig niet, beklaaglek De bijeenkomst werd! geopend door .den nieuwen voorzitter, dien. heer F. Garlebur, met een woord van welkom en die mededeelinig, dat het bestuur den prijs -van 15 cent» voor het .verplicht programma noodzakelijk had1 geoordeeld, ter bestrijding van de kosten wegen® auteursrechten. Hierna kreeg de (heer B. J, Boel®um® het woord voor zijn lezing, getiteld: „Aannemen! Een portie ijs!" die een diankbaar applaus verwierf. Verder vulde d'e heer Pool den avond met een heele serie deels ernstige, deels komische voordrachten, die (beschaafd en hoogst Verdienstelijk ten gehoore werden gebracht. Met veel gevoel vooral werden gezongen: Jantje® Offer" en „Moeder", die dan ook onder dtoodische stilte werden, aangeboord. Van de komische voordrachten .vielen blijkbaar het meest in den smaak: „Namky Poo", /Zulke mannen zijn er. niet" en „Kees op de (Landbouwtentoonstel ling te Sc hagen". Vooral, het laatste sloeg bijzonder in. Tenslotte gaf de heer Pool nog, op ver eer end verzoek, al» toegift: ,Kerstsouvenir", diat ook miu weer diepen indlruk maakte1", TEGEN HET SMOKKELEN. Om de smokkelarij! tegen' te) (gaan, hebben de Duitsche kommiezen opdracht gekregen, bij het minste verzet van smokkelaars van' hun vuurwa pens gebruik te maken. De minimum-straffen voor smokkelarij, thans een maand bedragende, zullen worden verhoogd'. LEEGGEPLUNDERD. Maandagavond is ingebroken in de juwelierezaak van den beer Rondt, in de Passage te 's-Graven- hage. De inbrekers hebben zich door uitsnijding van een ruit, die uitzag op het Buitenhof, toegang verschaft tot den winkel, en zij hebben alle gou den voorwerpen en steenen van waarde meegeno men. De eigenaar was niet thuis, en de dochter des huizes was tien minuten over tienen -nog even met d-ui ho'id uitgegaan. Toen het dienstmeisje olf uur tb ais kwam, vond zij den geheelen windel overhoop. HET UITVOERRECHT OP BOTER Van 50 op 15 cent per kilo. Amsterdam, 26 Oct. Wij deelden dezer dagen mede, hoe Engeland, Duitschiand en België eenparig besloten hadden den prijs van de Jiollandsche boter te druk ken. Aangezien zoodoende voor de boter fabrieken in ons land de prijs voor de uitvoer-boter lager zou ko men, dan voor de boter, die in 't eigen land verkochl wordt, besloten de Nederlandsche fabrikanten en kan delaars aan de eischen van 't buitenland niet toe te geven. De gevolgen zijn merkbaar geweest, want de han- dtü naar 't buitenland stond de laatste weken geheel stil. Gelijk wij reeds eerder schreven, scheen de eenige manier, om dezen handel te hernieuwen, een flinke verlaging van het uitvoerrecht Naar wij vernemen zal men besluiten het uitvoerrecht van 50 cent per kilo, terug te brengen op 15 cent per kilo. Tel. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Bij Kon. Biesluit is machtiging verleend' aan den Gommissari® der Koningin in Noordlholland tot bij eenroepen der Staiten dier provincie in buitenge wone zitting top Dinsdag 9 November. SLAPTE IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De tfdrma Van Heek en Go. te Enschede eindigt, de werkzaamhedlen' in een gedeelte harer textiel fabrieken, wegens slapte in bet bedrijf, voorloopig reeds op Donderdagmiddag om 5 uur v.an elke week. De betrokken a'ïbei'ders hebben hierdoor eene werkweek van 37 uuir. HET CONTLICT TE LEERD AM. De strijd tusschen den burgemeester van Leer dam en elf raadsleden duurt nog steeds voort. Dinsdagavond was weer een raadsvergadering be legd; sliechts twee leden waren aanwezig. De agenda bevatte de mededeeding, dat de beide wethouders zes malen de vergadering van B. en W. zonder wettige redenen' hebben verzuimd. Ingevolge airt 89 der Gemeentewet kunnen de wethouders, wanneer zij zes achtereenvolgende ver gaderingen. van het college van 1B. en W. zonder geldige redenlen niet bijwonen, door dien Raad' uit hun ambt worden ontzet. De iRaod zal echter der gelijk besluit niet nemen. De gemeentezaken loopen door deze quaestie d«wiig in- de war. De gemeente- begrooting ligt te wachten op behandeling, betalin gen' staan geheel «stik Verschillende pogingen, aangewend' om het con flict te d'oien eindigen, zijn mislukt. Zaterdag wer den de wethouders telegrafisch ontboden hij dien Commissaris der Koningin, terwijl de Anti-Rev. en Chn-Hiistorische 'Kiesvereendglnigen met huin .afge vaardigden hebben vergaderd; men blijft echter bij het genomen besluit om niet meer met burgemees ter Mees te vergaderen. EEN NOODLOTTIGE RUZIE. Uit Roosendaal, 27 Oct. Gisteravond had ten huize van zekeren Veraart in de Fortuinstraat een huiselijke ruzie plaats. V., die in dronken toestand verkeerde, bedreigde zijn vfouw en schoonzuster. De passeerende politieagent .Mariman trachtte den woesteling te kalmeer en, doch deze keerde zich te gen den .agent, dien hij met een mes aanviel. Er ontstond een worsteling, waarbij beiden in een sloot geraakten en de agent eenige sneden op liep. Deze trok uit zelfverdediging zijn revolver en loste een schot, waardoor Veraart levensgevaarlijk in de hartstreek werd getroffen. Zijn toestand la zorgwekkend. Tel. PAARDENSCHURPT. Te P urm erend is een geval van paard enschurft geconstateerd. De noodiige maatregelen: zijn geno men om uitbreiding, te voorkomen. LEENING PURMEREND. Het 'gemeentebestuur van Purmerend kon er maar niet in slagen een geldleening van. f524.000 tegen 6>£ pet. geplaatst 't-e krijgen. B. en W. stellen nu den raad voor om ten behoeve van den bouw van middOristandswoniiaigen het te leenen bedrag op f 635.000 te brengen en den rente- ,voet 'tot 7 pet. te verhoogen. Zij willen tevens de .leening zoodra mogelijk aan de open markt brengen tegen een koers van uitgifte door B. en W. te bepalen. OVERREDEN. Gistermorgen 'half acht kwamen twee wielrijders op den' Maasdijk nabij de werf Guste, te Rottendam, me.t elkaar in botsing. Eten er van, een 22-jarige jongeman, kwam te vallen onder een juist passee rende auto. Een half uur nadat hij per politiehran- cord naar het ziekenhuis was overgebracht, is hij aan de bekomen kwetsuren overleden. OP DE OUDE VOORWAARDEN. Op .die oudie voorwaarden 'van 32 cent per rij heb ben de meer dan 400 stakende aardappelrooiers te Stadskanaal hunne werkzaamheden weder hervat. ELECTRITIGATIE IN DE PURMER. B. en W. van Purmerendl komen in de eerstvol gende raadsvergadering met eien voorstel om heit deel van den polder de P urm er, dat tot Purmerend behoort, te electrificeeren. VEENHUIZEN. Herkozen als pre«ideot-karkvoogd do heeal D, Appel. BOTER- EN KAASEXPORT. De Algemeene Nederlands che Zuivel bond (F.N.Z.) heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzocht, de uitvoerheffing op boter te doen vervallen. De Bond wijst op het feit, dat orders uit de omrin gende landen bijna geheel uitblijven. Engeland, België en Duitschiand beramen middelen om aen boterprijs onderling te regelen en alddus den prijs der Neder- landsche boter te drukken. Het heeft er allen schijn van, dat men aldus wil trachten den prijs der Neder- iandsche boter in de richting van dien der Deensche op de Engelsche markt te krijgen. Rekent men hier de uitvoerheffing af, dan resteert een prijs, die aan merkelijk lager is dan de consumptiemelkprijs en ook overigens in de huidige omstandigheden en iit dezen tijd van het jaar ongetwijfeld ver beneden den kost prijs moet worden geacht. Inwilliging van het verzoek zou de mogelijkheid van uitvoer naar Amerika en naar andere landen met den gunstige®, geldkoers in de hand werken. Verder vraagt adressant, voor de groote voorraden niet-volvette kaas 20, 30 en 40 plus exportrecht, of al thans zoo spoedig mogelijk een exportvoorschot op de huidige proauctie te willen verleenen. Gewezen wordt nog op net verlies door indroog- en opslag- en bewa- ringskosten, terwijl voornamelijk de eerste beide kaas soorten in het binnenland zeer weinig gevraagd wor den, en dus bijna uitsluitend als exportartikel moeten worden beschouwd. Bovendien is in de komende win termaanden eerder een verslapping, dan een opleving van den exporthandel te verawchten, vooral met liet oog op de concurrentie van Amerika en Denemarken. DE VACATURE—STAAL. Mx. M. Slingenberg candidaat van links. Amsterdam, 27 Oct. Wij vernemen, aldus de Tel., dat de vrijzinnige groepen der Prov. Staten van Noord- Holland hebben besloten, bij de a.s. verkiezing van een lid der Eerste Kamer (vacatpre-Staal) te zullen stemmen op Mr. M. Slingenberg, lid van Ged. Staten van Noordnolland. Voorts vernemen wij dat de sociaal-democratische leden der Staten hebben toegezegd eveneens hun stem op "Mr. Slingenberg te zullen uitbrengen. Naar men weet, is Mr. Slingenberg de vrijzinnig-de mocratische beginselen toegedaan. OUDE NIEDORP. Van de boerenplaats van de erven Borst te Blok huizen, groot 15.47.— H.A., door Notaris v. d.* Bergh afgeslagen, is eigenaar geworden de heer P. Buren te Alkmaar, voor f 50696,; mede v/erd door Buren gekocht 2.06 H A. weiland, eigendom van P„ Mole naar, voor f 9540. OUDE NIEDORP. Voor de aanstaande volkstelling zijn tot tellers be noemd de heeren M. H. Woutman en J. Schiebroek. BROEK OP LANGEND IJK. In de Woensdagmiddag gehouden raadszitting werd ^meegedeeld, dat alf lid in die commissie voor arbeids- bemiddeling de heer J. Bakker Dz. benoemd is. In verband met de ongesteldheid van wethouder Kostelijk werd als tijdelijk wethouder de heer R. Slot benoemd. Het schrijven van de woningbouwvereniging, waarin ze meedeelen, dat ze bezwaar maken om de zekerheids- stelling van de totale bouwsom te aanvaarden, doch meenen voldoende te doen, wanneer ze borg zijn, dat de gemeente niet meer dan f 1000 's jaars heeft bij te dragen, kwam opnieuw ter tafel. De raad bleef echter bij haar vroeger genomen besluit omdat ze van oordeel was, dat cut besluit zonder bezwaar door hen aanvaard kan worden en voor zekerheid tegenover de gemeente noodig is. De aankoop van grond en water van de gem. Zuidscharwoude voor de gasfabriek werd goed gekeurd. Ter tafel kwam de zaak van de brandstoffendistri- butie. Opgemerkt werd, dat berichten in de pers ver spreid zijn, dat deze gemeente is buitengesloten in ver band met een bedrag van ruim f 300, dat hier nog betaald zou moeten worden. Ook werd meegedeeld, dat hoewel het niet bekend schijnt te zijn, wie dat bedrag zal hebben te betalen, dat 'de brandstoffenhandelaar H. een schrijven van de commissie ontvangen heeft, waarin hem verzocht wordt, omgaand te betalen f 280, dat door hem nog betaald moet worden over de maand October van net vorig jaar, voor geleverde cokes. De heer Hoogland heeft zich daarna met dat schrijven gewend tol den administrateur van de commissie en dien van de gemeente, daar hij in de geheele maand niets betrokken heeft, hij mets meer aan de commissie heeft te belalen en waarom de datum van levering niet genoemd wordt. Volgens de medédeelingen moet een van beide heeren den brief, die H. nad afgestaan, doch terugzending verzocht had, geprobeerd hebben te verdonkeremanen, althans in deze richting liepen de besprekingen en de bewuste brief, waarom de heer H. van het kastje naar den muur gestuurd werd, lag nu als bewijsstuk in twee helften ter raadszaal op tafel. De voorzitter deelde mede, dat het onderzoek heeft uilgewezen, dat de gemeente voor de betaling niet aan sprakelijk kan worden gesteld. De brandstonenvoorzie- ning in da gemeente staat niet stop, al schijnt men daar mee ook gedreigd te hebben. Wei kunne® vodledig^idisthaïve mog mededeel»n, dot -de brandstoffen-handelaar. (Hoogland Ihef "tol- giende scbrijVen ontving dato 19 October 1920: Nog steed» staat bij, mij opw efen> rekening van geleverde coke» van 'bet vorig jaar ten bedrage van f 280.—*, &y160 H L. geleverd in d'e maand October 1919. Waar de itijd va® betaling «ederfc lang ver streken is, verzoek ik u dere rekening onverwijld' te betalen, daar anders da 'levering van brandstof fen door u zal ophouden'. De secretaris, W*. J. Smit. Die fhieer Hoogland ging direct naar den 'heer Smit en vandaar naar den. beer Die Groot, die in Broek de leiding, voor de brandstoffen) dtoor bet vertrek van don beer Hart beeft overgenomen. Aan den heer De Groot stond bij1 (het scbrijvên af en verzocht dat weer terug. Toen dat hem te lang duurde, zou hij het van De Groot terughalen, die meedeelde: 'het is niet bij mij 'doch bij Smit, die het vermoedelijk na het verscheurd te hebben in de kachel geworpen beeft. Toen naar den beer Smit, die -echter mee deelde, dat het zeker bij De Groot moest wezen, waar bet ,wiaarscb.ijnllj'1k in «die prullenmand- ligt. Daar is bet blijkbaar vandaan gekomen, want heit schrijven lag in. tweeën gescheurd op de groene tafel. Dit lijkt ons een eigenaardig zaakje, waar de commissie eerst heeft meegedeeld dat de nota's er wel waren doch dat het niet bekend was en uit de boeken gezocht ikon worden door wie bet be drag nog betaald moest worden. Dat er miaar luk raak een bram-dist®fflenihandelaar is Aangeschreven, lij kit ons ongelooflijk, d'och dat ier voldo ende zeker heid is dat de heer H. nog betalen moet, lijkt ook twijfelachtig, gezien -die 'houding die men met den brief aannam en de eerder gedane mededeeling dat het niet kon worden uitgezocht, de gemeente «ze delijk verplicht was te betalen en voorloopig van de 'distributie was buitengesloten. Het lijkt om® ver standig dot de laatstgenoemde maatregel niet is door- of uitgevoerd, want de ingezetenen zouden zoo het loodje moeten leggen voor een onjuiste boekhouding van- den eten. of den ander. Eigenaardig is het ook zeker, dat pas na een jaar van dezen vrij belangrijken post betaling wordt verzocht. We gaan dan ook volkomen accoord met de woorden van den heer R. Slot, dat het tijd wordt, eens een gron dig onderzoek in te stellen. POLITIE Vierlorem: 'Eten 5 doliarstuk. (Inldichitangeai itefr* geme>ente-<secretarie. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN HONGARIJE. Llt Booda-peet, 26 Oct. Te Lupani in Zuid-Hon garije, zijn twee trein en op elkaar geetoo tem. Tot nu toe worden er reed® vijftig dooden en twee hon derd gewonden gemeld. DB STAKING IN DE ENGELSCHE STEENKOOL MIJNEN. De medewerker van de Daily Telegraph, in de kringen 'der arbeiders, verneemt dat de regeling van de steenkolen-crisis stellig verwacht kan worden. De mijnwerkers te Olohili, in Staftordshire, hebben besloten, te weigeren om steenkolen te delven ten behoeve van de mijnpompen. Het gevolg zal zijn, dat binnen een paar dagen de mijn-en onder water komen te staan. Alle groote staalfabrieken aan de Tyne zijn nu gesloten ten gevolge van de staking in de steenkolen mijnen. Do uitvoer van blik uit Swansea is vrijwel stop gezet. t)e kisten met blik 'die van de fabrieken komen, worden in pakhuizen opgeslagen. Officieele onderhandelingen met de regeering. Uit Londen, 27 Oct Volge.ns de bladen zal do conferentie tusschen de negeering en de vertegenwoordi gers der mijnwerkers en mijneigenaars tot oen regeling van het kolengeschu leiden. Het is onwaarschijnlijk dat de noodzakelijkheid zich zal voordoen voor een interventie van het congres van valcveroenigingcn, dat hedenmiddag een .buitengewone vergadering zal houden, BUILENPEST TE DUBLIN. Te Dublin is een jong» wouw; lijdende bevon den aan builenpeat. ZONDAG, 31 OCT. NED. HERV. GEMEENTE la: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Buiskool. Kerkhervorming. Kerkebuurt, voorm. halftien, Ds. Damsté. Avondmaal. Dirkshorn, nam( 7 uur, Ds. Damsté, Hervorming. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Her denking Hervorming. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Anna Paulowna, geen dienst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Warners. Julianadorp, nam. 7 uur, dc heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oudesluis, geen dienst. Zuid-Zijpe, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. halftien, Ds. Broekema. Barsingerhorn, geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Vioolspel. Collecte Gustaaf Adolfvereen. Veenhuizen, geen dienst. Oudkarspel, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. Herv.-rede. Callaritsoog, voorm. 10 uur, Ds. Franco. Westerland, geen dienst. Hippolytushoef, nam. 7uur, Ds. Bax. Hervorming. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Burgervlotbrug, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 Uur, Ds. Boeke. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. "SCHAGEN 28 Ocl 6 paarden f 300 a 500, 239 geldekoeien, mag. f 350 a 775, 109 idem, vette f 450 a 850, 92 kalfkoeien f500 a 850, 175 vaarzen f 350 a 550, 134 graskalveren f 150 a 380, 12 nucht. kalveren f 28 a 45. 501 ISchapen, vette, f60 a 90, 50 overhouders f40 a 56, 12 bakken! en geiten f 6 a 25, 25 varkens, mlaig., f 0.75 a 0.95, 22 id'em vette, p. K.G. fl.60 -a 1.72, 135 biggen f 33 -ai 52, 100 konijnen f 1.50 a 3, '330 kippen f 1.50 a 8, 60 K.G. boter f 3 a 3.20, 1534 «kipeiren f20 a 21, 712 eenideieirien f 17. I^NTEVEILING. BrOok op L 27 Oct Bloemkool, le soort f 7.80 a 15.30, 2e soort f 1 a 1.20, per 100 st. Roode kool f 1.90 a "3.20, gele kool f 1.80 a 3.40, witte kool f 1.30 a 2, wortelen I 1.80 a 2.10, rammenas f 2.^0, bieten f 1.50 a 3, gele nep f 7.10 a 7.90, drielingen f 6.10 a 6.70, uien f 5.90 a 6.50, alles per 100 Kg. Aanvoer 6600 st. bloemkool, 69650 Kg. roode kool, 50500 Kg witte, kool, 50050 Kg. gele kool, 42900 Kg. wortelen, 21600 Kg. uien, 315 Kg. gele nóp, 376 Kg. driel., 7500 Kg. bieten, 315 Kg. rammenas. rtföORDERMAKKTBOND. Noordsoharwoudo. 27 Oct. Blauwe aardapp. f 8.80, eigenheimers f7.60, schoolmeesters f 7 a 7.40, grove uien f 6.10 a 6.40, nep f 7.10, peen f 2.10 a 2.30, roode kool f 1.40 a 3.3<y gele kool f 1.70 a 3.30, witte kool f 1.50 a 1.80, kroten f 2.10, rapen f 2.10, kriel f 1.80 a 2.10, alles per 100 Kg. Bloemkool f 9.20 a 12.80, 2e soort f 1.20 a 2.10, per 100 st ALKMAAR, 27 Oct Heden werd besteed j Aardappelen f 5.20 a 8.60, per 100 Kg. Bloemkool f 7 a 1Ó.40, per 100 st Roodef kool f 2.20 a 4.90, gele kool f 2.70 a 3.20, per 100 Kg. Wortelen f 3.10 a 7.30, per 100 bos. Uien f 5.50 a 7.30, spruiten f 16 a 34, per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 27 Oct Roode kool f 1.10 a 3.30, gele kool f 1.90 a 4.20. witte kool f 1.20 a 1.50, uien f 6.20 a 6.70, peen f 1.80 a 1.90, nep f 7, bravo'» f 6.20.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2