ilitiiti NltiiS- Airattntis- ünilmlM Woensdag 10 November 1920. 63ste «Jaargang» No. 6 UITGEVERS: TRAPMAN CO.. SCHAGEN. Ingezonden* Stukken. Raad Callanfsoog. BERICHT. D. J. POOL, Oudesluis, FEUILLETON. Donkere Schaduwen ST. NIC0LAAS 1920. Firma üb. JVlOüENAAR, Dit blad verschijnt viermaal per week .'Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zoo\ eej mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Geachte. Redactie I In uw blad van Zaterdag j.1. staat een bericht bij het plaatselijk nieuws onder hot opschrift: „Dat gaat niet". Het zij mjj vergund, dat even recht te zetten. Er is door mij, als Evangelisatie-predikant te Schagen, niet gevraagd om de morgendiensten te vervuilen in de vacature bij de Ned. Herv. Kerk. Inderdaad zou dat niet gaan, want bij vacaturen voorziet de ring in den dienst des Wpords. Evenwel, met het oog op het groote aantal der vacaturen In den ring (thans negen van de vijftien predikantsplaatsen) zoo was aangekondigd, zou den 3lechts om den anderen Zondag 's morgens Gods dienstoefeningen worden gehouden. Avond- of middag- diensten (welke de laatste jaren in de omgeving bij gebrek aan belangstelling dan meestal vervielen) zouden hier aan de ringpredikanten worden overgelaten. Voor die laatste Zondagen nu werden morgendiensten aangeboden, hetzij onder leiding van dien kerkeraad, hetzij onder die van 't bestuur der Evangelisatie, waartoe clan de kerkvoogdij het ledig staand gebouw ten gebrui- ke kon geven, evengoed als voor orgelconcerten, enz. Hierop nu antwoordde de kerkeraad. dat zij „geenszins op dat verzoek kon ingaan", 'een eupneraisme voor niet „wilde" ingaan. Immers, noch .reglementair, noch principieel zijn be zwaren aan te voeren. Wij achten dan ook dit antwoord van den kerkeraad bekrompen en het tegendeel van vrijzinnig. Dankend, M. de R. voor de plaatsruimte. Uw dw. Dl E< B. Vergadering van den Raad op Dinsdag 9 November 1920, dei morgens 10 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester, waar nemend secretaris de heer Jb. Baken. Voorz. heet de heeren welkom, ook de vertegenwoordi gers der pérs, waarvan hii verwacht, dta. ze trouwe bezoe kers der vergaderingen zullen zijn Spr. hoopt, dat het hem mag gelukken, ott aller bevrediging leidin aan de ver gaderingen te geven en hoopt meeïe te werken tot het verkrijgen van belangrijke besluiten in het belang en tot bloei der gemeen'e. De notulen worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de kosten van buitengewoon politietoezicht voor deze gemeente hebben bedragen f '15.48 dat een advertentie voor _goedkoope dekens is geplaatst. Er werden aangevraagd loO kunstwollen- en 200 molton dekens, die door de gemeente zijn besteld. B. cn Wi vragen machtiging om de nog in voorraad zijnde Amerikaansche schoenen, die inkoop gekost heb- bèn f 9.50 en f 12 en waarvan resp; nog voorradig is 12 en 10 paar, ter beschikking van gegadigden te mogen stellen. Mochten ingezetenen ze niet erlangen, dan voor niel-ingezetenen en wanneer particulieren ze niet willen hebben, om dan te trachten ze in partij te verkoopen. Goedgevonden. Namens den Minister van Waterstaat heeft de neer Kuioqr rÏÏeck'gedeeld, dal de basaltslag, liggende aan de Koiksluis, gratis beschikbaar is voor beharding van den weg van Groote Keeten tot het perceel bewoond (foor den heer Kruisveld. De kosten van vervoer enz. ko men ten laste van de belonde perceelen. Voor het vervoer mogen de spoorkarren gebruikt worden. Op de vraag van den lieer Sleutel wordt geantwoord, dat het in do bedoeling ligt, wanneer de weg is be- hard. aan het polderbestuur te vragen hem in onder houd over te nemen. Goedgekeurd is het besluit tot wijziging in de veror dening op de heffing van den hooidelijken omslag. Ged. Staten berichtten, de ontvangst van do wijziging der algemeene politieverordening. Door overstelpende drukte is het mij onmogelijk dit jaar nog werk aan Ie nemen, uitgezonderd dal, wal na nieuw jaar klaar moet. OED. COUPEUR. De bijdrage over 1917 voor het Lager onderwijs zal bedragen f 2125, wal bereids is uitgekeerd. Bij de laatst gehouden kasopname moest in kas zijn en was f 6527.61. Het Burgerlijk Armbestuur geeft kennis, dat met al gemeene stemmen tot voorzittel' is gekozen de heer A. baken G.Az. Ingekomen is een schrijven, waarin bericht wordt, dat 'de verplegingskosten van het kind van Verwer zijn verhoogd met f 75. In besloten vergadering zal voorzitter hierover mededeelingen doen. Door den heer J. Zander Jr. wordt als lid van het Burgerlijk Armbestuur tegen 1 Januari a.s. ontslag ge- vraagd. Het gevraagde wordt eervol verleend. Het Burgerlijk Armbestuur zond voor deze vacature een aanbeveling in, doch 'B. en W; stellen voor, dit punt aan te houden In verband met besprekingen die voorzitter met het Burgerlijk Armbestuur wil houden en waardoor B. en Wl misschien met de noodige reor ganisatie-plannen bii den raad zullen komen. Aan den heer A. Nol, onderwijzer, wordt op zijn ver zoek tegen 16 December a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. Tot nu heeft zich 1 sollicitant aangemeld en de oproeping zal daarom worden herhaald. Mej. A. Gijsberts, onderwijzerès, vraagt tegen 1 De cember a.s. eervol ontslag. Wordt toegestaan. Ook voor deze vacature heeft zich 1 sollicitante aan gemeld. 11 November sluit de aangifte en B. en .Wi zuilen dan in overleg treden met den Arrondissements schoolopziener. Aan clo heeren G. J, Lovink en Dl J. Bakker wordt gedeeltelijke ontheffing van hoofdelijken omslag ver leend, respectievelijk voor 3 én 2 maanden. De raaa keurt goed, de erfpacht van een perceel grond, waarvan erfpachter was cle heer G. J. Lovink, te doen overboeken. Voorzitter deelt mede, dat van ,,',Hulp in Nood" een verzoek om subsidie was ingekomen en dat aan het be stuur dierv ereeniging om inlichtingen was gevraagd omtrent den ünantieelen toestand. Diie inlichtingen zyn nog niet ontvangen en B. en Wu stellen dan ook voor het adres in handen te stellen van B. c.n W. t De heer Sleutel wijst er op, dat het wel de bedoeling der vereeniging is om het aclreis bij de begrooting te behandelen. Voorzitter beaamt dit en heeft daarom inlichtingen, gevraagd. De lieer Hollander zegt, dat de secretaris van „Hulp in Nood" zeker vergeten heeft, die inlichtingen te ver strekken. Spr. vindt dat jammer. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W<. Van den heer Langhorst is een overzicht ingekomen van den cursus, waarbij onderwijs gegeven wordt aan volwassenen. In 1919 hebben 30 personen aan den cursus deelgenomen, voor 1920 hebben zich 33 aange meld en na deze opgave hebben zich nog enkele 'leer lingen aangemeld. He't is de bedoeling 14 lessen te ge ven, elk van 2 uur., terwijl de kosten van den cursus aan leermiddelen en salaris zullen bedragen totaal f 100. B. en Wc stellen voor, dit bedrag voor dat doel 'te tvo- teeren. Aldus wordt besloten. Het kohier schoolgeld oéer het 3e kwartaal 1920 wordt vastgesteld op t 40.88Va. DOOR NATHALY VON ESCHSTRUTH. Zij was hier immers, om de zieke iedere moeite en onaangenaamheid te besparen, om haar de zorg van den gestorven echtgenoot op elke wijze te yergoeden.i Was het vreemd, (kit zij met de plichten ook dé rech ten op zich nam? De zieke moest immers voor zulk een offer nog duizendmaal danken, en daar menschen met een zyvakken wil, die altijd gewoon zijn geweest aan een leiband te loopen, plotselinge zelfstandigheid meer als een ongeluk dan als eenio weldaad gevoelen, vond de barones het ook heerlijk in hare nicht zulk een flink meisje te hebben gevonden, wier smalle schoudertjes zoo moedig en vol vertrouwen de heerschappij en de ver antwoordelijkheid op zich namen. Joriède was echter juist In het element hetwelk zij noodig had, om zich nehagelijk te gevoelen. De eerste tijd ging haar snel cn prettig om. De bekoring van liet nieuwe miste hare uitwerking met, on het Bewustzijn, dat zij nu in plaats van het vroegere bezuinigen, sparen en berekenen naar harte lust uil eene volle bron kon putten en zich zoo menige weelde veroorloven, die vroegier tot de phantastiscne droomen behoorde, bedwelmde haar bijna.. Ja, macht is zoet, vooral voor een karakter van zulk een despotischcn en eigenzinnigen aard als dat der kleine Francais©. „Ik ben voor bestuurster geboren", glimlachte zij dikwijls met een scherpen begeerteen trek om de fijnbesneden, een weinig binnenwaarts geknepen lippen, als de barones met vriendelijke goedhartigheid het talent, om opzicht en bestuur over alles te henoen, bq hare nicht prees. In het begin verschaften de zwerf tochten door het kasteel de jonge dame bevrediging. Het was een verstrooiing en genoegen voor haar, de oude, onder het stof begraven heerlijkheid aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen, ouderwetsche, lang- vergoten kostbaarheden en rariteiten op te delven, die leder oudheidverzamelaar in geestdrift zouden hebben gebracht én waarvoor ook Joriède bewondering gevoel de, want de modeziekte om het fin de siècle met oud- at *e' versi-eren bad ook haar aangetast. Mevrouw von Thungen, glimlachte over den won- it i 8maalc <^er nicht, als z^ het een of ander dj u? rommelkamers ten geschenke vroeg en zeide „nicht uw museum geheel naar uw goedvinden in ma petite. De zolder- en rommelkamers zijn vogelvrij." De eerste weken hield de gravin zich ook veel met de zieke bezig, niet uit barmhartigheid of teedere be langstelling, maar alleen uit berekening. Zij moest voor eenn vasten grondslag zorgen, moest eerst „wortel schieten" en onontbeerlijk zijn, eer zij den lasligen en haar zoo onsympathieken post van zie kenverpleegster op andere schouders kon schuiven. Hoe doodelijk vervelend; jMat eeruwige voorlezen van stichte lijke boeken Dat dammen of zes en zestig spelen, dat onafgebroken tranen drogen en troosten. Zulk een voortdurend lamenteeren en die overdreven aanstellerij ora een gestorven ouden brombeer en ti- raiiy zooais haar oom sedert jaren was geweest, kwamen Joriède geheel belachelijk voor. Als een mensch zoo geheel vreemd is aan alle weekhartigheid en gevoelig heid, als gravin de Perpignan, dan wordt hel metter tijd onverdragelijk het dagelijks meet aan te zien. Als er tenminste eens een amusant, modern boek van het Fransche genre gelezen werd. Maar neen, de Streng zedelijke, deugdzame mevrouw Alma zou bij zulke ge dachten alleen reeds flauw gevallen zijn. Nu, Joriède stelde zich schadeloos cn bewaarde hare lectuur voor stiller avonduren. Het slotpark was spoedig goheel doorkruist, en daar' de gravin nooit veel belangstelling voor de natuur en hare schoonheden had bezeten, vond zij het weldra hoogst vervelend, telkens en telkens weer voorbij bosch- jes en vijver te gaan, die zij kende. Trinowo l Wat is dat voor eene stad? bezienswaardig? amu sant? Jetje gaf eene'warme beschrijving van hare voor naamheid en ofschoon de gravin sterk twijfelde aan den goeden smaak van dezen „boerendeerne", was toch elke afwisseling in deze eenzaamheid haar gcwenschl en goed. Zij legde hare tante een lange lijst voor van dingen? die aangekocht moesten worden, en verklaarde, dal zij het voor haar plicht hield, deze inkoopen persoonlijk Barones von Thungen had het wel in den eersten tijd een paar maal gewaagd, zich te verzetten tegen de eene of andere schikking, daar zij echter volstrekt niet tegen den woordenvloed en de stijlkoppigheid harer nicht was opgewassen en Joriède elk harer handelingen met den glorieschiin van opofferende liefde en plichtsgetrouw heid omgaf, had mevrouw Alma reeds lang eiken te genstand opgegeven, zij zuchtte nog slechts schreiend en fluisterend: „Gij lief kind, wat zorgt gij goed voor mij. Ja, doe maar alles, zooals gij het voor goed houdt" Van mej. N. Hollander, school schoonmaak ster, is het verzoek ingekomen, met ingahg van 1 Januari '1021 haar salaris op f200 te bepalen. Het tegenwoordig sa laris bedraagt r 185 cn B. cn W„ hebben geen bezwaar de gevraagde verhooging toe te staan. Goedgevonden. Van don ontvanger der Registratie en Domeinen is bericht ingekomen, dat na een dusdanig bericht van den Minister geen bezwaar bestaat, het recht van weg halen van mosselzaad onderhands aan de gemeente te verkoopen. Het bericht daarvan moet dus nog worden afgewacht, waarna B. en W. zich in verbinding zullen stellen met de afdeeling van den Land- en Tumbouw- bond. Naar aanleiding van een bericht, dat met Kerstmis 3 perceelen stortgrond en oen z.g. noutperceel vrij van pacht komen wordt in verband met de Landarbeiders wet in overwoging gegeven dat da emeente deze percee len pacht om ze aan derden te verpachten. Na uitvoerige toelichting door den voorzitter, dia o.a. meedeelde, dat getracht zal worden, de toestemming te verkrijgen, dat de perceelen gebruikt mogen worden als bouwland, wordt besloten ae perceelen te pachten., Volgt benoeming van een gemeente-secretaris. De door B'. en Wi opgemaakte voordracht luidt: 1. J. Koster, 2. J. Baken Gz. De heer Koster wordt met algemeene stemmen gekozen. Voorzitter dankt de heeren voor hot in hem gestelde vertrouwen en hoopt ook in dien zin te voldoen aan datgene, wat van hem verwacht wortd. De heer Koster wordt vervolgens benoemd als amb tenaar van den Burgerlijken Stand, als lid der Schat tingscommissie. Rijksinkomstenbelasting en als lid-voor zitter van de commissie van toezicht op het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling. Thans is ingekomen de toelichting op de subsidie aanvrage van „Hulp in Nood". Na voorlezing wordt goedgevonden, dat B. en ÏW„ op een volgende vergadering met een voorstel komen. Beleefd verzoek aan onze cliëntèle, om hunne BESTELL1NOEN voor de a.s. St. Nlcolaas TIJDIG OP TE GEVEN. Aanbevelend, SIGARENFABRIEK SCHAOEN. In behandeling worden genomen de bcgrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en de gemeente, over het dienstjaar 1921. De commissie van onderzoek bestond uit de heeren De Heer, Ruitenburg en Hollander. Ten opzichte van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur rapporteert de commissie het volgende In tegenstelling met B. en Wl meent de commissie het salaris van aen 'arts te moeten bepalen zooals door het Armbestuur wordt voorgesteld., n 1. op f 275. Zij acht het Alg .Armbestuur in dezen volkomen bevoegd te oordeelen, of de diensten, bewezen door den genees heer met dit salaris voldoende beloond zijn. Riet een presentiegeld van f 3 per vergadering kan de commissie zich vereenigen wat betreft de leden van het Armbestuur. Een presentiegeld voor den secr.-penningmeester acht zij echter niet gewettigd, aangezien deze functionaris sala ris ontvangt. Wel kan zij zich vereenigen met eene ver hooging van zijn salaris tot f 40. De commissie stelt dus voor art 6 der uitgaven te verminderen met 3 maal f 4 is f 12 en dus te brengen op f 98. De post onvoorzien (art .7) zou de commissie willen verhoogen/ met f 12 en deze dus willen geraamd zien op 1143.56Va. De begrooting sluit alsdan in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 3191, waarbij een post subsidie van de gemeente, groot f 1600. B. en W. aeelen, wat betreft het salaris van den gemeente-arts, de opvatting van de commissie niet, in strijd als zij die achten met de vroeger geuite meening van den raad. De hoer De Heer vraagt, of de vroeger geuite mee ning wel van den raad was, of dat ze was een per soonlijke meening van een leden. Voorzitter doet nu voorlezing van do desbetreffende correspondentie met Ged Statiën, welk college advies vroeg aan den inspecteur der Volksgezondheid en waarna de raad geen bezwaar maakte net salaris op f 400 te bepalen, waar dit bedrag billijk werd genoemd. Een en ander geeft B. en Wl aanleiding voor te stellen, het salaris met ingang van 1 Januari 1921 op f 400 te bepalen. De heer De Heer zegt, dat het voor den raad moeilijk is het salaris te bepalen, omdat hij niet op de hoogte is van hetgeen de gemeente-geneesheer doet. Briefè/J schijnen er niet te worden algegeven. Er is gevraagd om liet jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur, dat volgens reglement in Januari moet inkomen, maar het was niet te vinden en zal waarschijnlijk ook niet 'ont vangen zijn. Daarom heeft de commissie zich neergelegd bij zienswijze van het Burgerlijk Armbestuur, omdat dit toch in staat geacht kan worden, met de werkzaam heden van den gemeentegeneesheer op 'de hoogte te zijn. Bij nadere informatie is spr. gebleken, dat er wel briefjes zijn en dat de dokter ook wel andere gevallen behandelt waarvoor geen briefje wordt afgegeven. Het schijnt spr. toe, dat er aan de administratie van het B. A. wat hapert en dat door den gemeente-geneesheer meer wordt gedaan dan buitenaf blijkt. Spr. kan daar om wel met het voorstel van B. en Wu meegaan. Voorzitter zegt, gevoeld te hebben, dat er te weinig contact bestaat tusschcn het Armbestuur en het Dag. Bestuur. A.s. Zaterdag heeft spr. een bijeenkomst met het Burgerlijk Armbestuur en zal deze zaken dan ernstig bespreken. Met algemeene stemmen wordt het salaris van den gemeente-geneesheer op f 400 bepaald. Met de overige bemerkingen van de commissie gaan B e.n Wi accoord. Gemeente-begrooting. Jaarwedde Wethouders. Door den heer Lovink werd voorgesteld, het salaris der wet houders op f 200 te bepalen, voor ieder f 100. De commissie stelt voor, totaal op f 120. B. en Wl gaan hiermee accoord. Voorzitter acht inch niet gerechtigd hierover reeds een oord§el te vellen. B. en Wl stellen voor, het presentiegeld der raads leden te bepalen op f 4 per vergadering. De commissie stelde voor, het te laten op f3. De heer Vos meent, dat de raad vorig maai wel voor verhooging van presentiegelden «was, maar het gewenscht vond het te bepalen hij de behandeling der begrooting. Door den heer Hollander is toen voorgesteld het pre sentiegeld te bepalen op f 5, welk voorstel werd ver- verworpen, door spr. werd toen voorgesteld f4, ook dit voorstel werd verworpen. De heer De Heer zegt, dat de heer Vos heel wat anders distilleert uit de meening van den raad. dan ze in werkelijkheid was. De raad heeft geen blijk ge geven het ermee eens te zijn. dat verhooging van pre sentiegeld noodig was. Was dat zoo geweest, dan nad do heer Vos 'na de verwerping van net voorstel-HoI- landern iet met een ander voorstel behoeven te komen. De heer Vos acht f 4 presentiegeld wel gewettigd en zal dit voorstel handhaven. De heer Sleutel meent, dat in deze gemeente de tijd die men aan dé raadsvergaderingen besteedt, wel met f 3 Wordt betaald. Enkele vergaderingen duren wel eens wat langer, maar door elkaar acht spr. het met f 3 vol doende vergoed. Een voordeel mag er geenszins op zitten De heer Vos vraagt, of er voordeel op zit, wanneer f 4 presentiegeld wordt betaald. Een arbeider die te werk gaat, verdient f 5 en een raadslid is toch zijn daghuur kwijt. Hij heeft er dus schade van. Ik zelf heb er ook schade van, zegt spr. De heer Sleutel wijst op, dat er vergaderingen zijn die tot elf uur, half 12 duren. Het restant van den dag is toch niet verloren. Na en vóór de vergadering kan er gewerkt worden, ook thuis is er nog wei wat te Ook tegen den rit naar Trinowo had de barones niet het minste bezwaar, en de kleine Francaise reed met het vierspan naar hot station, om vandaar met die eischen en de trots eener vorstin aangegaapt door alle medereizigers haar triomftocht naai- de kleine pro vinciestad voort te zetten. Tamelijk slecht geluimd en onbevredigend keerde zij terug. Een vreeselijk afgelegen nest. Niets te hooren en niets te zien. .O, het was tijdverkwisting, naar die Kaffers te rijden. Hoe stond hot met de naburige grondbezitters? Troosteloos. Of de goederen liggen zoo ver 'weg, dat 'men ze nauwelijks kan bereiken, of er wonen slechts bejaarde echtparen of inspectors er valt dus niet te denken aan een prettigverkeer of eene amusante af wisseling Jorièdes ontstemdheid nam toe. De bedienden hadden een slechten tijd, alleen juf frouw Buschmann en Frederik werden vriendelijk, ja met eene zekere onderscheiding behandeld, want de gra vin was verstandig genoeg voor bondgenooten te zorgen. En ook deze scnaakzet bleek zeer doelmatig, want hij gaf de reeds zoo 'sterke positie dor jonge dame nog eene grooere vasttheid. Van dag tót dag nam de ver veling 'toe. Hoe zou zij, het verwende stadskind, dat altijd een klein zwak voor amusante, pikante kleine ge beurtenissen. hofmakerijen en verstrooiingen had gehad, die doodenae eentonigheid hier verdragen? Als neef Maurus toch eindelijk wilde komen, opdat er een eind aan de comiedie kwam. „Redenen zijn te koop als braambessen", zegt Sha- kespeare, en ook gravin Perpignan vond eene reden om eene dringende uitnoodiging aan den iongen officier der ulanen bepaald noodzakelijk te maken. Tante moest schrijven, d.w.z. haar den brief dicteeren en de gravin reed naar het station en stak hem eigen handig in de bus. Welk eene koorstachtige spanning, tot het antwoord "kwam Een groote, sierlijke brief verwonderlijk beleefd en formeel. Ongelukkig was voor het oogenblik elke mo gelijkheid om verlof te nemen door de oefeningen van het regiment afgesneden, hij zou de bedoelde zaak door zijne zaakgelastigde laten goedkeuren, doch hoopte in den herfst^ dadelijk na de manoeuvres, voor gerui- men tijd zijn verblijf ki Triberg te nemen. Joriède klemde de spitse tandjes op elkaar en kreunde heimelijk. Nog tot den herfst »crschr.kkelijk i Hoe zou zij deze gevangenschap nog maandenlang verdragen? Ver drietig greep zij naar hare parasol en snelde den tuin in de aardbeziënbedden lokten haar meer aan dan de bloesempracht, en daarom ging zij haastig met een toornig gerimpeld voorhoofd naar de boomgaarden. Een breede, zandige weg, doorsneed deze en juist, toen de jonge dame uit de lindelaan trad, klonk er jeen gedempte hoefslag en het snuiven van oen paard naast haar. Verrast keek zij op. Een jonge man op een goudvos. Eene slanke, veerkrachtige gestalte in een vroolijk jachteostuum met hooge rijlaarzen en een groene 'ja- gershoed hij rukt nem van het donkere, kroeshaar om de gravin eerbiedig te groeten. (f Joriède is uiterst verrast blijven staan. „Maurus. hij wil ons verrassen," is de eerste ge dachte, welke haar snel als de bliksem door het hoofd vliegt, zij kan van ontroering nauwelijks ademhalen, eoi haar blik hangt brandend aan den knappen ruiten, die het hoofd reeds weer heeft 'afgewend en rustig langs den zonnJgen weg voorldraaft. De gravin staart hem na; als een plotseling opge jaagde muggenzwerm dwarrelt het achter haar voor hoofd. vteugde, schrik, tevredenheid, ergernis, dat zij juist heden een afschuwelijken tuinhoed, die haar zoo slecht staat, heeft opgezet Maurus. Wat is hij knap en interessant. Hoe amusant en poëtisch begint de kleine roman door de verrassing. Jammer, dat zij niet hoeft gezongen, dat leest men meestal in romans, én de heeren in kwestie worden dadelijk door de toovermacht der stem gevangen. Eigenlijk had zij zich den. jongen majoraatsheer ge heel anders voorgesteld maar... zij heeft den ruiter immers maar vluchtig gezien en zelfs in dat korte oogenblik beviel hij haar uitstekend. Welk eene flinke houding. "Zij voelt, hoe haar hart, dat zoolang élke lyrische aandoening moet ontberen, sneller klopt. Nog steeds ziet zij hem na. Nu neemt hij opnieuw den hoed fcf en beantwoordt den groet van een ouden tuinman. Zonderling, de man schijnt volstrekt niet ontsteld of verrast door de plotse linge verschijning van den jongen eigenaar, hij bukt zich en graaft bedaard voort. Zou zij zich dan toch hebben vergist? Is die vreem deling toch niet baron Doos van Thungen geweest? Wie is hij dan in 's hemels naam? Eene koortsachtige nieuwsgierigheid maakt zich van de jonge dame meester «nel beraden loopt zij den zandweg' langs naar den tuinman tos. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1