llicmn Nieuws- VAN RIJSWIJK's SCHOENHANDEL SCHOENMAKERIJ. Dinsdag 23 November 1920. 63ste Jaargang. No. 6726. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. Ingezonden Stukken. Bhinenlandsch Nieuws. Heeren-Rijgschoenen, Reclames. Drie belangrijke vragen. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiën zoo\eel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 8 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend rhidesluis, Zijpe, 21-ll-'20. Mijnheer de Red., Beleefd verzoek ik u, onderstaande te willen plaat sen i,n uw veel gelezen blad. Aan Mijnheer de inwoner van Zijpe. Volgens fiw schrijven in de Schager van 19 Nov. schijnt u een' voorstander te zijn van openbaarheid en ik sympathi seerde dan ook ten volle met uw schrijven. Maar mijn leedwezen was groot, toen ik uw schrijven ten einde; had gelezen en gij u ontpopte als een openbaarheids- schuwe. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Jn. HOOGLAND, Oudesluis, inwoner van Zijpe. M. de R.. Beleefd verzoeken wij u plaatsing in uw blad voor het volgende. Omtrent hetgeen in de laatste raadsvergadering van Zijpe is gezegd, over den toeslag op brandstoffen enz., zijn vele inwoners van Zijpe natuurlijk nieuwsgierig hoe dat zal afloopcn. Daar de Brandstoffencommissie van Schagen aan het Gemeentebestuur van Zijpe ge vraagd heeft, het bewuste rapport openbaar te maken, verwachten en hopen wij tevens, dat de Raad aan dat verzoek zal voldoen. De Brandstoffenhandelaars van Schagerbrug. CALLANTSOCfG. Gevonden een rol rubber. Inlichtingen ter Sectrearie. BREEZAND. Zaterdagavond 20 November hield het Onderling Vee fonds to Alma Paulowna een algemeen© vergadering in de zaal van den hoer Jb. Borst. De voorzitter, de heer P, Nieuwland, opende de goed bezochte bijeenkomst met den wensch 'te uiten, dat da besprekingen mochten leiden tot tevredenheid der le den en van het Bestuur, waarna de secretaris, de heer P .J. List, de uitvoerige notulen las, welke onveran* derd werden goedgekeurd. Alsnu gaf hetzelfde bestuurslid, in zijn hoedanigheid van penningmeester, een overzicht van den toestand, waarin het fonds tnans verkeerde. Er was een tekort van f 882.44. Op het oogenblik echter staat het fonds er heel wat gunstiger voor. Men is dan ook zeldzaam gelukkig geweest, in weerwil van de Veelvuldige tong laar. Er valt namelijk slechts één sterfgeval te consta- teeren, terwijl de inning der verhoogde premie een zeer bevredigend verloop heeft gehad. Slechts enkele leden hebben wegens die extra-heffing, als lid .bedankt en op voorstel van het Bestuur wordt besloten, die leden nooit weer 'tot bet fonds toe te laten, tenzij ze eerst die extra-heffing voldoen. Uit het overzicht van den secretaris-penningmeester blijkt voorts het volgende: Op 1 December 1919 bedroeg het saldo fo37.47i/a«; aan contributie was ontvangen f §667.06: aan gestorven vee f 1130; totale ontvangst f 7334.53ys. Aan gestorven vee was uitbetaald f 4620.07V«i; kos ten. voor administratie, brandassurantie enz. f 453.10; totale uitgaven f 5073.17i/ssaldo dus f 2261.36. De reservekas, moet bedragen f 1500. Alzoo in kas f761.36. De .premie voor het eerstvolgende halfjaar wordt bepaald op 1 !p;ct. Nieuwe leden zullen U/a pet moeten botalen cn daarna ook 1 pet. Alsnu is aan de orde: het verkiezen van twee be stuursleden. De beide aftredenden, de heeren P Nieuw land en C. Zeeman, worden met bijna algemeene stem men herkozen en. nemen hun herbenoeming aan. De beide aftredende schatters, de heeren J. H. 't Hart en C. van der Linden, worden insgelijks met over- groote meerderheid herkozen en nemen eveneens hun benoeming aan. Voor het nazien der rekening over 1920 wordt een commissie van drio leden benoemd, namelijk de hee ren Hendrikse, A. Huiberts en Joh. 't Hart, die zich allen do keuze laten welgevallen. Het gezamenlijk salaris voor Bestuur, en schatters, bij de oprichting van het fonds op f 300 bepaald, wordt door de vergadering veel te gering geacht (ofschoon het zelfs nog nooit 'voor zijn eigenlijke doel geheeü gebruikt werd) en verhoogd tot f 400. Aan de functio narissen wordt de onderlinge verdeeling overgelaten. Bij de rondvraag worden verschillende vragen ge daan en tot bevrediging door het Bestuur beantwoord terwijl wordt goedgevonden, dat de heer A. Schenk voortaan f 4 voor een af te maken dier van den) eigenaar zal moeten ontvangen en f 2 voor het halen, tenzij men in staat is het dier zelf te brengen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met dank voor de betoonde belangstelling en de aangename sa menwerking. DntKSHORN. In overleg met miej. C Schrieken, docente van „Het Witte Kruis", is de alhier te houden moedercursup uitgesteld tot Februari 1921. DIRKSHORN. Voor de betrekking yan Wijkverpleegster ïn de ge meente Harenkarspel heeft zich nog^ slechts één zuster tot 'het Bestuur van de afdeeling Witte Kruis aldaar, fswend om informatiën. De vraag schijnt dus ook ier grooter te zijn dan het aanbod. KOLHORN. De afdeeling alhier van den Bond v. Staatspension- necring vergaderde op 18 "November in de zaal Jonker. De opkomst was, als in de afdeelingen elders, ook hier benedien hei minimumpeil. Voorzitter, de heer A. Droog, bedankt als zoodanig, ook secretaris-penningmeester Oudt was zulks van plan, maar de moeilijkheid om In deze vergadering een andere te krijgen, deed hem be sluiten tot 1921, het jaar zijner aftreding, aan te blijven. Uit het jaarverslag bleek, dat het getal leden vrijwel stationnair was gebleven, dat dit.jaar niet druk was vergaderd. Uit de correspondentie bleek, echter, dat het voor den secretaris toch een druk jaar kan heeten Punt 3. Verantwoording van penningmeester toonde aan, dat alhoewel 1919 sloot met een nadeelig saldo van f 750, dit nadeel al weer was hersteld en 1920 tot op dit moment een voordeel aantoonde van nl.m. f 30. In de plaats van de aftredende leden,L. Strijder en J. Beers, beiden niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren Jb. Otzen Kz. 'en L. G. de Graaf, Bij punt 5, besluiten algem. vergadering, ontspon zich een lange discussie. De ruzie in de vergadering werd ten zeerste betreurd; zich geen partij willende stelled werd aan candidaatstelling, noch aan verkiezing, her kiezing van oen nieuw hoofdbestuur door deze afdee ling, medegedaan. Het besluit tot c(en petitionneonendi in zulk een vergadering, werd uit den aard der zaak wrange vrucht geacht te zijn; waarvan intrekking hiervan, naar ieders meening, den bond zeer zou ten goede komen. Het besluit werd beschouwd als ondoordacht, slecht geformuleerd en ontijdig. Gezien de resultaten van eerste petitie, oen veel mooiere cn ten tijde van bonds- volle Jcracht en waardigheid, achtte men deze tweede een onding, en het geld hieraan besteed, een betere zaak waardig. Eenige. leden stelden zich op 't stand punt van Mr. Marchant, dat deze wet is tegemoetko mend aan de wenschen van den Bond; dat in 't "oog is gehouden eene der eerste en mooiste bondsbegin- selen, dat recht en rechtvaardigheid in de plaats moet treden voor vernederende bedeeling tot dusverre voor vele lieden het eindbestaan. De Belgische wetgeving, aanvullingssysteem, het ons bekende B.B.F.-stelsel, riekt haar bedeeling, de onze niet. Gememoreerd werd, dat 9 Sept. jl. de Bond 20 jaren bestond,; dat wij hier voordien, als medewerkers va nden sneeuwbal, v. ouden van dagen, al bijeen kwa men op de bovenzaal alhier en het toen, bij nu verge lijkende, dan is men hier zeer tevreden met het resul taat En zij "t ook van een rechtsche regeering, beter acht mot 't jdan wat Min. Treub ons wilde geven. Nog werd voorgesteld en aangenomen om dezen winter een openbare propagandavergadering te houden en als spreekster te vragen, mej. Veer do Vere, Amster dam. MOERBEEK. Zondagavond 21 November brak alhier in de voor malige kaasfabriek door onbekende oorzaak een felle brand uit. De Moerbeeker brandspuit rukte uit, doch kon het brandende perceel 'niet behouden. Wel wist 'men de belendende woning van den heer W. Rens te behouden. De voormalige kaasfabriek werd een prooi der vlammen. De bewoners, de heer Jb.van dei' Oord Kz. en echtgenoote waren afwezig. Veel belangstel lenden, ook uit de omgeving, waren bij den brand aan wezig. De brandspuit van N. Niedoip, die gereed was tot vertrek, behoefde niet -uit te rukken. Er< is niets gered geworden. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag jl. werd 'alhier op het terrein van den heor J. Langedijk eed oefenwedstrijd gehoudc tusschen de plaatselijke voetbalclubs N.V.C. en D.T. waarbij enkele leden van de eene club meespeelden in de andere club. De uitslag was 50 in het voordeel van D.T.S. NIEUWE NIEDORP. Zondag 21 November werd alhier stemming gehou den tot verkiezing van 3 notabelen bij de Ned. Herv. gemeente. De heeren H. 'Nooij en J. B. Walken,, af tredend^ werden als notabelen herkozen, terwijl voor benoeming van den derden notabel herstemming zal plaats hebben tusschen de hesren Jb. Langerijs en K. Blokker Wz. VEENHUIZEN. Toen de blijmare ging, dat er stroom op ons clec- trisch net gezet zou worden, schudde menigeen het hoofd, zeggende: Als 't maar waar is. Maar gelukkig, 't was geen loos gerucht. Tot aller genoegen branden tans de electrische lampen. Dit resultaat 'is verkregen door de transformator te Hugowaard over te belasten met 20 pet. Deskundigen verzekerden ons, dat een goede transformator dezen hoogeren druk kan doorstaan. ..ST. PAN CR AS. Bij bekkenslag opgeroepen, vergaderden een 30-taï bouwers ten huize van den heer H. Gerritsen, om de mogelijkheid te overwegen, een vereeniging op te rich ten, om bij ziekte .elkaar te. vervangen. De heer A. Hoogland Jr., die hiertoe op de laatste tuinbouwvergadering de idee had geopperd, opende de bijeenkomst, gaf in het kort aan 't 'doel van een zoodanige vereeniging. Het voornaamste doel was de leden te ver plichten o talbij beurten het bedrijf van een ziek lid gaande te houden. Kleine patroons, die b.v. een 40 snees bouwen, konden met 1/3 dag arbeid volstaan, een en ander nader bij het reglement te regelen. Van de aanwezigen traden 27 toe. Zij verbonden zich elkaar daadwerkelijken steun bij ziekte te verleensn, persoonlijk voor een ziek lid in te vallen, behoudens door het bestuur goedgevonden afwijkingen, b.v. door 't stellen van een bekwaam arbeider, hulpverleening na minstens 3 idagen ziek zijn en tot een maximum van een half jaar, uitgezonderd bij sterfgeval. Tot dekking der eerste kosten werd 25 ct. per lid gestort., "waarna de heeren A. Hoogland Jr., P. Hartman, Jb. Bus, P. Leijen, D. Buisman en J. Molenaar tot leden van het bestuur werden verkozen. Na bepaald te hebben, dat de vereeniging op 1, Dec. a.s. geacht zal worden met haar werk. aan te vangen sloot de voorzitter de vergadering. NIEUWE NIEDORP. Maandag 22 November werd in de iPrins Maurits alhier door den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente te Nieuwe Niedorp verhuring van landerijen gehou den voor den tijd van vier jaren, met den volgenden uilslag Perc. I., weiland, 3.14.10 H.A., genaamd het Roode Hek, aan K. Vel voor f 565; «vorige huurder K. Vel. Perc. II, weiland, 1.72.60 H.A., genaamd Het Butter- weidie, aan J. le Glercq voor. f315, vorige huurder J. le Clercq. Perc. III, weiland, 2.27.00 H.A., genaamd Achterste Klein Laantje, aan J. le Clercq voor f529„ vorige huur der J. de Vries. Perc. IV, weiland, 3.50.92 H.A., genaamd Voorste Klein Laantje, aan Jn. Langedijk voor f 600, vorige huurder Jn. Langedijk. Perc. V, weiland, 1.62.60 H.A., genaamd De 6 Geer- zen, aan A. Arts, voor f 256; vorige huurder A. Arts. Perc. VI, weiland, 3.43.20 H.A., genaamde De Hooge Weid, aan A Arts, voor f 685, vorige huurder A. Arts. Perc. VII, tuin, 019.00 H.A., genaamd De Tuin, aan B. J. Strijbis, voor f 25; vorige huurder B. J. Strijbis. Perc. VIII, weiland, 2.01.00 H.A., genaamd De Voorste Zwarte Hekken, aan W. Biesheuvel, voor f 545; vorige huurder A. Arts. Perc. IX, weiland^ 2.21.80 H.A., genaamd De Flap, aan R. Rezelman, voor f 455; vorige huurder F. Brouwer. 1 Perc. X, bouwland, 0,46.50 H.A., genaamd de Hoorn- sche Akker, aan P. Strijbis voor f 110; vorige huurder F. Smit Perc. XI, weiland, 1.73.30 H..A, genaamd v. d. Gu- likweide, aan C. "Kamper, voor f 350; vorige huurder C. Kamper. Perc. XII, weiland, *2.09.30 H.A., genaamd De Brug- Reclameprys f 13.50. Gegarandeerd alles Ieder. weid, aan A. Visser, voor f 450; vorige huurder A. Visser Perc. XIII, weiland, 2.23.40 H.A., genaamd" iMosterd- bouw, aan F. Brouwer, voor f 640; vorige huurder J. de Vries. Perc. XIV, weiland, 1.35.40 E.A., genaamd ,Het Laag je, aan C. Floor, voor f 225; vorige huurder G. Floor. Perc. XV, bouwland, 0.40.60 H.A., genaamd Mennis- tenakker, aan Bestuur Leierpolder voor f 50; vorige huurder Bestuur Leierpolder. Perc. XVI, 2 perc. weiland, 0.36.80 H.A., genaamd Het Schuitje en 0.52.60 H.A., genaamd Het Laagje, aan D. Droog, voor f 180; vorige huurder Jb. Wester. Perc. XVII, weiland, 0.50.20 H.A., genaamd Het Half Bunder, aan J. Mijts,. O. Niedorp, voor f 100; vorige huurder dezelfde. Perc. XVIII, weiland, 1.93.60 H..A, genaamd De 7 Geerzcn, aan A. Mijts, O. Niedorp, voor f 350, vorige huurder dezelfde. Perc. XIX, weiland, 2.74.80 H.A., genaamd de 10 Geerzen, aan A. Ros, O. Niedorp, voor f 575; vorige huurder dezelfde. Perc. XX, 2 perc. weiland, 1.20.70 H.A. en 1.41.80 H.A., genaamd de Voorste en Achterste Vogelenzang, aan C. Groen, O. Niedorp, voor f 760; v.orige huurder dezelfde. Perc. XXI, weiland, 1.19.70 H.A., genaamd 't Hou ten brugje, aan P. Blokker, voor f 200; vorige huurder J. Bar ten. Perc. XXII, weiland, 1.86.00 «H.A., genaamd de Bruin- weid, aan J. Barten, voor f 500; vorige huurder J. Barten. Perc. XXIII, weiland, 2.45.00 H.A., genaamd idet Draaiboom, aan P. Zwagerman, voor f 516; vorige huur der Jb .de Vries Hz. Perc. XXIV, 2 perc, weiland, 2.26.90 H.A., genaamd De Verwer en 1.06.70 H.A., genaamd Het Bunder, aan P. Zwagerman, voor f 725; Vorige huurder Firma van Herwerden. Alzoo in totaal verhuurd voor f 9706. 1 BARSINGERHORN. Zondagavond werd' ten butize van den thieer Van Stipriaan ailhiler de openbare «uitvoering gehouden van de 'gymnastiek v er eenliginig; ,„De Westfries", on der .leiding; ivajn den heer Si Keesman van Behagen. Voor ieien goed bezette zaall wenden de 'lichaams^- oefeningen door heginnenidlen en gevorderden net uitgevoerd, zoodat de leider tevreden kan izijn over zijn welverdiend' smciceis. Over ordeverstoring tijdens do uitvoering wias niet 'te «klagen. ST. MAARTEN. Zondagavond gaf de 'Dilettantenclub „Vrienden kring" alhier, eene openbare uitvoering dn het lo kaal „Rust en Lust". Opgevoerd werd het blijspel getiteld „Summa cum Daude" «do. „Met den allerhoogsten 'lof", vian O. Wailtar en L. Steiin. Oioik (heden kan niets dan' lof 'deze jonge vereeniging worden toege'zwaaid en mag 'Van hen worden gezegdi, idlat izij aan het tamelijk goed opgekomen publiek een igefnoitvolien avond heeft bezorgd. Met recht mag dan ook worden verwacht 'dat de'zie vereeniging, zoo zij haar leden bijeen weet te honden, mettertijd «een 'pra'dhjtvereendjging kan worden. «Een woord van huilldle komt ook toe aan den* heer Loevens' uit Alkmaar, welke als grimeur veel heeft bijgedragen om dezen avond zoo goed te doen ©la gen. WEERINGEN. Tot -leden van het kiescollege der 'Ned!. Herv. Kerk te Oosteaüand, c.a. werden herkozen de heeren Oom. Kool Jbz. en J. iKoorn 'Viz. en gekozen in de vacatures M. Bosker en Jb. Kaan Ja„ de heeren J, Metselaar Jbz. en D. Verfaille Pb. WTERINGEN. JjI. Zaterdag- i'en Zondagavond gaf de muizieikiver- eeniigting „Harmonie" -in de concertzaal „Goucordi'a" van' den heer Jb. Brunl voor hare ongehuwde en ge- huwlde kunstlievende leden eene uitvoering. Beide av«o«nden was de zaal flink bezet. Het programma, bestaande uit een 5-tal muzieknummers en een too- neelstuk, getiteld „Tropenadel", een vroolijik ispel uit het ilndische leven, tin drie hedlrijven, door Henri van Wermesik erken, werd] prachtig afgewerkt .en viel zeer in «den smaak. Na afloop bood «de Ed.Achtb. heer Burgemeester Kolff, eere-voorzatter der vereeniging, ialis blijk van waandeering, de vereienngting in' een hartelijke toe spraak een prachtig Staalspel in Lyravorm aan, een instrument dat vooral op mlarsch wordt gebruikt De voorzitter der vereeniging dankte «dien heer 'Kolff namens de vereeniging voor 'dit fraaie, sierlijke in strument. Een gezellig bal besloot beide avonden,, DIEFSTAL. Op het station Roosendaal is ten nadeele van een fouragehandelaar uit Esschen (België) een wagon aard appelen ontvreemd. De vermoedelijke dader, iemand uit Delft, ïs gearresteerd. VRUZ.-DEM. BOND. In den „Vrijzinnig-Democraat'" is opgenomen de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond op 18 en 19 Dec. te Groningen. Behandeld zullen o.m. worden ontwerpen- beginselverklaring, werkprogram en .gemeenteprogram. Candidaten voor het lidmaatschap yan het dagelijkseh bestuur van den Bond (v!acature-mr. J. Limburg) zijn de heeren Jt. Reinink, te Groningen en Jac. Welleiman te Krabbendijkc. VERSTROOIDHEID. Gisteren heeft zich te Utrecht een niet allodaagsch geval van verstrooidheid voorgedaan. Iemand moest daar in een vrij stille straat zijn. Toen hij het huis van den bewoner verliet, bij wien hij eenige o ogenblikken vertoefd had, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn motorrijwiel, dat hij buiten had laten staan, gestolen was. Hij liep naar de eerste de beste telefoon, diie hij vinden kon, en gaf er kennis van aan het hoofd bureau van politie. De politie noteerde letter, nummer en magneetnummer van de ontvreemde motorfiets en Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewe zen weerstandsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en. slape- looze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijn lijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger ver schijnselen ontstaan, als rheumatiek, vorming van steen, spit. ischias, graveel, nier- en blaasontsteking, water- zucnt en urinezuur-vergiftiging. Die weerstand, hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Alles zou goed gaan, Indien de regels van de natuur; gezond, verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de na tuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van ver waarloozing. Behoed de .nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen da blaas, en hun werking de verschijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doo svoorkomt). zijn te Schagen verkrijgbaar bij Gebr. Rotgans, a f 1.75 per doos. stuurde ongeveer twintig telegrammen weg naar Am sterdam, Rotterdam, Dien Haag, Hilversum, Bussum, Amersfoort, Zeist, Arnhem, Guiemborg, Den Bosch, Gouda, Leiden, enz. enz., met verzoek aan de politie) in al die gemeenten om den motordief aan te houden. Een uur later ontving het boofd-bureau de mededeeling. dat de stadgenoot bij zijn thuiskomst zijn motorrijwiel netjes en wel in de gang vond staan en toen constateerde, dat hij.zonder motorfiets was uitgegaan, dus ook geen motorfiets had laten buitenstaan en er derhalve ook geen motorrijwiel gestolen was. De politie seinde weer rond, dat het niet meer noodig was; raotorfiejta terecht i i NIET Mkkh SOLLICITEEREN. De afd. Lochem en Omstr. van den Bond v. Ned. Ond. en de afd. Lochem-Laren van het N.O.G. hebben in vereeniging met verschillende andere collega's bij het openbaar- en bijzonder onderwijs, een motie aan genomen, waarin zij protesteeren tegen de verfoeilij- lijke ontwerp-salarisregeling der regeering; zij bevelen als wettig geoorloofd middel het stopzetten der sollici tatie voorloopig b.v. voor de drie grootste steden aan, om, na voldoening aldaar, deze systematisch ook' voor andere deelen van het land b.v. provinciesgewijs door te zetten; achten dwangstaking en sabotage van het onderwijs geen wensehelijke en doorvoerbare middelen ter bereiking van het doel en verzoeken het Alg. Sala ris Comité en de betrokken hoofdbesturen maatregelen in opgemelden geest té willen ontwerpen en door te voeren, zoo noodig in samenwerking met andere onder-ij wijs-organisaties en met devakbeweging van. ambtenaren en arbeiders. i j EEN VRAAG? De kerkvoogdij van Oudkarspel beeft naar wij in het Orgaan van den Bond van Nea. predikanten lezen een jaarlijksch inkomen van circa f 10.000.De predikant dier gemeente bereist stadCen land om te voorzien in het levensonderhoud van zijn gezin. .„Wat doen zij daar met het kerkgeld?" vraagt het blad. Oudkarspel heeft vrij beheer. ONDER WUZERSSALARISSEN. Gistermiddag hebben de afdeelingen Amsterdam van de Dioc. vereeniging van R.K. bijz. onderwijzers en van de R.K. openbare onderwijzersbond vergaderd, ter bespre king van de te nemen maatregelen in verband met dö voorgestelde salarisregeling. De voorzitter, de heer van Breukelen, zeide, dat door de voorgestelde regeling schreeuwend onrecht dreigt te geschieden en protesteerde ten sterkste tegen de hoon, den onderwijzer aangedaan. De heer Luif, voorzitter van den R.K.O.B. sloot zich hierbij aan. De heer'Fontaine releveerde de geschiedenis van deze salarisregeling. De commissie van georganiseerd overleg, alle onder wij zersorganisaticsalle persorganen en de publieke opi nie waren voor de cijfers f 2200—f 4500 ook voor tegen woordige onderwijzers. Spreker gaf in overweging, een monterpetionnement aan de Koningin te zenden onder- teekend door alle onderwijzers, om deze regeling niet met Haar handteekening te bekrachtigen. Onder luid applaus werd het voorstel aangenomen. KLACHTEN. Uit Bloemendaal. De afdeeling Bloemendaal van den Gentralen Nederlandschen Ambtenaarsbond heeft zich, in overleg met het hoofdbestuur, tot de Provin ciale Staten van Noord-Holland gewend met een adres, waarin er op gewezen: wordt, dat jn het Êrovinciaal ziekenhuis nabij Santpoort 'de zusterver- lijyen nog steeds niet verwarmd worden, hoewel voor ziening daarin reeds voor den oorlog is toegezegd; dat er over de voeding van de patiënten en het personae^ van genoemde instelling herhaaldelijk geklaagd wordt doordat er te weinig afwisseling in het menu is, het telkens voorkomt, dat aan een deel van het personeel koud voedsel of een veel te geringe hoeveelheid wordt verstrekt en er bovendien vaak ongewenschte bestand- deelen in het voedsel worden aangetroffen en dat het ziek leper een tage onder het interne personeel, ondanks de aanmerkelijke verscherping van de geneeskundige keuring, steeds hooger wordt, hetgeen, npar adressante meent, in verband moet staan met het onvoldoende van de voeding. De afdeeling verzoekt den Staten, den or ganisaties van het personeel toe te staan, eenige con trole uit te oefenen op die voeding, waar, naar haar oordeel, de controle van de daartoe aangestelde amb tenaren onvoldoende is gebleken. MALAISE. Wegens groote slapte in de textielnijverheid wordt er 'in de weverijen der firma H. P. Geldermau en Zonen en van de firma W. Kan te Oldenzaal, slechts tot Vrij dagsmiddags gewerkt. OUDKARSPEL. Onze voetbajlvereendiging BlaiaiUW-WiL-speead© Zon dagmiddag; ©en maiticih te Bengen «tegen «de voetbal- viejreentigjng aldiaan, niet als resultaat een stand van 31, in bet voordeel rvsm Btaauw-IWit*

Schager Courant | 1920 | | pagina 1