AlltlHI KïïllS- Alicitatit- LuDnilIii NIEUWE ABONNÉ's Anna Paulownapolder. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 14 December 1920. SCHAGE Q3ote Jaargang.* No. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zoo\eel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen).. Groote letters worden naar plaatsruimte herelcend T VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGEN DENUMMERSTOT 1 JANUARI A.S. NOG VER SCHIJNENDE GRATIS. DE DITO Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van bovengenoemden polder op Zaterdag 11 December 1920, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., Dijkgraaf. Afwezig de heer Nannis. Voorzitter opent de vergadering, de hoeren welkom heetende, in het bijzonder den heer J. C. Goedigs, die vandaag voor het eerst als Hoofdingeland aanwezig is. Voorzitter releveert met een enkel woord de een stemmigheid der ingelanden bij deze verkiezing en noopt dat hot voor den heer Georligs even gemakkelijk is zijn stem uit te brengen in het belang van den polder on hij naast zeer velen de belangen van den polder zal dienen. Spr. heeft den neer Goedigs tot zijn genoegen op een andere plaats leeren kennen en de goede wijze, waarop de heer Heerligs daar zijn functie waarnam, geeft spr. de overtuiging dat de heer Geeriigs hier is uo reente man op de recht plaats, Als zoodanig heet hij den heer Goedigs hartelijk welkom. Instemming. Belialve den heer Nannis deelt Voorzitter mode, is ook afwezig onze secretaris, de heer J. K. Kaan. Sedert enkele malen heeft hij ook vergaderingen van het Dag. Bestuur door ongesteldheid verzuimd. De toestand is evenwel niet zorgwekkend, doch is integendeel belang rijk verbeterd. Voorzitter zal vandaag de aanteekeuingeu voor do notulen dezer vergadering maken. Do notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Aan de orde komt ©en verzoek van den hoer J. F., van den Berg, tot het ingebruik mogen hebben vaneen strook grond langs den Ooster Zandvaartsweg en langs Verlengde Kleiweg, om Ödaar hoütbeplanting aan te brengen, teneinde daar het stuiven te voorkomen. Het Dag. Bestuur stelt voor, daartoe aan Van den Berg af te staan een strook langs den Ooster Zandvaarts weg, ter breedte van' 2 meter .uit de sloot en langs don Verlengden Kleiweg ter breedte van 1.5 meter, ter geza menlijke grootte van 1250 M®. Tot wederopzegging af te staan onder enkele bepaalde voorwaarden voor f 15 per jaar. Do heer De Graaf vraagt, of dergelijke beplanting geen nadeel oplevert voor den weg, omdat de weg minder goed droogt. Voorzitter zegt, dat dit een punt van bespreking heeft uitgemaakt bij het Dag. Bestuur en dat daarom voorge steld ordt de strooken op respectiev. 2" en HA meter te bepalen. Het frissche zeewindje zal voorts wel zorgen, dat de beplanting niet te hoog wordt en anders kan het Daij. Bestuur daarop toezien. Hot voorstel van het Dag. Bestuur wórdt hierop alge meen goedgevonden. Voorgelezen worden de voorwaarden van verhuring van het bouwland en grasgewas langs dijken en wegen. De verhuring der zeedijken zal worden uitgesteld tot volgend jaar, die dan aarschijnlyk el over zullen gaan op het Hoogheemraadschap. In de voorwaarden zal worden opgenomen de bepaling, dat wanneer het Polderbestuur machtiging geeft tot het doen aanbrengen van beplantingen langs de egen, zoo als pas is besloten ten opzichte Van den heer van den Berg, de ontvangsten daaruit voortvloeiende, ton bate zullen komen van den huurder van den weg. Er zullen bij de verhuring geen kosten in rekening woixlen ge bracht óp de huurders. De heer J. C. Geerligs geeft in overweging- het bouw land voortaan eerder te verhuren, omdat de menschen niet weten of zij het land opnieuw zullen huren en het dan ook op hot oogenblik een schande is, zooals het bouwland erbij ligt. Voorzitter zegt, dat dit jaar het land tot Kerstmis was verhuurd, dus een vroegere verhuring was niet mogelijk. Het is nu do bedoeling om in de voorwaarden op t© (ne men dat "hot bouwland na het ontblooten der schoof, maar uiterlijk 15 September, voor bieten of andere latere ge wassen uiterlijk 15 November, aan den polder komen. De heer Visscher acht het gewenscht, dat het Dag. Bestuur in bijzondere gevallen, als late oogst, natte tijd, enz. van dezen termijn verlenging kan geven. Goedgevonden. Er zal 2 jtnaal moeten worden gemaaid, de eerste snee uiterlijk 15 Juli en do tweede snee uiterlijk 15 November. Ook hier krijgt het Dag. Bestuur machtiging ontheffing te verloenen. Bij nalatigheid van den huur der om het. perceel op tijd te maaien, geschiedt het maaien en wegvoeren door den polder voor rekening van den huurder, het gewas vervalt aan den polder, terwijl de huurder een boete verbeurt van f 25 per perceel. De percoelen grasland, die gedurende de oor logsjaren tot bouwland zijn gemaakt, zullen weer 'als grasland moeten worden teruggebracht, uitgezonderd het perceeltje van C. Tuinman en J. Kuiper. Waar het bouwland, in gebruik geweest zijnde bij Ruitenburg, slecht is behandeld, de kwestie met do familie Ruitenburg met 'billijkheid besproken is en pressie is uitgeoeiend, alles zonder resultaat, stelt het Dag .Bestuur voor, geen der leden van de familie Ruitenburg voor een bod in aanmerking te doen ko men en te besluiten, dat niemand een perceel aan hen zal mogen overdoen. Toegelicht wordt, dat voor al een der zoons geweldig optrad. Eveneens wordt voorgesteld, om Piet Raven, die de z.g. Molenkolk huurde, en waarop nu nog de le snee staat, niet moer als huurder in aanmerking te doen komen. Goedgevonden. Do heer Visscher bepleit meerder toezicht op het bouwland Voorzitter deelt moe, dat de heeren Tijsen en Wai- boer, heemraden, zijn aangewezen om dat toezicht te houden. De beer Visscher wil echter een- krasse bepaling stellen wanneer het bouwland niet voldoende wordt schoongehouden. Spr. ..stelt voor, de eerste maal de op f 5 te bepeten, de volgende maal f 50, en het afnemen aan het einde van bet loopendie jaar van het perceel. Wat hei laad dan nieaw© verhuring miiwfer opltoeaggQ: fc<orat ten tante van <risn eersten huurder, terwijl h\j geen aanspraak heeft op eventueele meer dere opbrengst. Aldus wordt besloten. De neer Stammes vraagt nog naar het prikkel draad langs don Lagedijk. Voorzitter zegt, dat dit valt onder de gemeentever ordening. De heer Stammes kan, als raadslid, deze quaestie in den gemeenteraad ter sprake brengen. De hoer Smit vraagt, hoe ver of*de bieten op den berm van d© wegen mogen worden gelegd. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur zoo welwil lend mogelijk wil optreden in deze. Als de huurder van den weg of andere menschen er hinder van krij gen, zal er rekening mee worden gehouden. Goedgevonden wordt, het aangaan van een kasgeld- leening over 1921 van ten hoogste f 250.000, tegen een rentestandaard van ten hoogst© 1 pet. boven net promesse-disconto van de Nederiandsche Bank. Machtiging wordt verleend tot het doen uitvoeren van slootwerk, indien er aanstonds behoefte aan sloot- werk mocht ontstaan. De heer Langereis vraagt, of ,dat slootwerk in dag geld zal worden gedaan, of dat 'het wordt aanbesteed. Voorzitter antwoordt, dat altijd zooveel mogelijk wordt aanbesteed. De hoer De Graaf vraagt, of er nog een zekere tijd is voor uitdiepen der slooten, omdat het zoo'n rom mel geeft op het land. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur het uitdie pen zooveel mogelijk tracht te bespoedigen, doch men hangt van de omstandigheden af. Hierna sluiting. nieuwe ntedorp. In de Doopsgezinde Kerk alhier werd Zondag 12 December, 's namiddags ten 2 ure dienst gehouden, wadrbij de predikant, der Doopsgezinde gemeente, Ds. D. Haars, zijn© 25-jarige ambtsvervulling als predikant herdacht. Als voorzang word gezonden lied 2, waarna gebed volgde. Daarna voerde Ds. Haars het woord naar aan leiding van den Korinthenbrief, 4e hoofdstuk, vers 13, eerste en laatste gedeelte, „waar wij denzelfden geest tot geloof hebben, gelooven wij en spreken wij.'* 't Is met een ontroerd en bewogen gemoed, zoo ving de predikant aan, dat ik voor u optreed. Voor mij beeft deze bijeenkomst een ernstige en bijzondere beteekenis. Nadat wij 14 dagen geleden in alle stilte, zooals wij dat wenschten, onze 25-jarige echtvereeni- ging hebben herdacht, herdenk ik thans mijn 25 -jarige ambtsvervulling als predikait. Hoewel het thans voor ons predikanten, geen tijd is om te jubelen, wordt toch deze dag door mij gevierd, al ben ik mij bewust dat het met tekortkomingen is, dat ik mijn ambt heb volbracht En al is het mijn innige overtuiging dat ik tekortkomingen had bij het vervullen van mijn ambt, toch doet het mij goed, dat mijn arbeid in müne vorige standplaatsen Zijldijk en Wieringen en ook hier niet gehepl en al vruchteloos is. geweest en op dien arbeid wel zoo nu en dan zegen mocht rusten. Het is met ontroerd en bewogen gemoed,, dat ik thans spreek. Vele zegeningen hebben wij mogen on dervinden en wij danken God er voor, dat mijn vrouw, mijn kinderen en ik voor elkaar gespaard zijn gebleven en dat ik in die 25 jaren van God steeds, I de kracht kreeg om mijne taak te volbrengen. Jk I zal in dit kort bestek niet alles in den breede bespre- j ken; ik ben niet meer zooals ik was, toen ik op 8 1 December 1895 mijn werkkring te Zijldijk aanvaardde. Sinds dien tijd ben ik rijper aan godsdienstig en in nerlijk leven geworden. Maar ook heb ik in dien tijd idealen ingeboet.' Met vurig hoog idealisme ben ik mijn werkkring als predikant begonnen. Ik was er van verzekerd en ik geloofde, dat het mij zou ge lukken, dopr mijn prediken en mijn onderwijs, de harten der menschen te winnen voor die dingen, waar in mijn jonge ziel geloofde. En het is waar, wat een i andere collega mij schreef, waarbij hij mij aantoonde dat ik niet te gauw ontmoedigd moest zijn als ik niet zoo spoedig het vruchtdragende van mijn arbeid zag. Doch ik ben .in mijn idealisme bitter teleurgesteld. En menigmaal was het mij schier onmogelijk, met opgewektheid de levensbaan, die ik had gekozen, te volbrengen. Die teleurstelling en ontgoocheling waren voor een deel te wijten aan éigen tekortkomingen en heb ik niet altijd den juisten toon te treffen, niet altijd den weg, die naar het hart leidde, kunnen vinden Ook is van invloed dat wij predikanten zoo voelen, dat er zoo weinig eenheid is bij hen, met wie wij in aan raking komen. Velen, die niets willen weten van de dingen des geestes; voor wie God en Godsdienst zijn verouderde begrippen en die meemen, daaraan ontwas sen te zijn. De predikanten moesten gebukt gaan on der gemis aan belangstelling,* die zij zoo bitter noodig hebben. En hadden wij te doen met de overtuiging dat men ons en wat wij le prediken hebben, wel missen kan. Daarom waardeer ik het zoozeer dat er ondier ons nog zijn, die -b'oaafiks den geest, die er in de omgeving heerscht, tegen dien getest in kunnen .gaan en mij kunnen toonen hartelijke belangstelling en vertrouwen. Naast God dank ik het daaraan, dat ik de opgewekt heid heb gehouden om mijn taak te volbrengen en breng ik mijn dank daarvoor aan de vorige gemeenten, waar ik standplaats had en ook aan u, leden onzer gemeente, die het mij mogelijk maakten, mijn taak te volbrengen, breng ik dien dank. Zoo is mij de kracht gegeven, mijn taak niet op. te geven, maar te prediken een besliste levens- en wereldbeschouwing. Als er één verzoeking is, waarvoor wij licht bezwijken, is het deze, dat we, ver lokt op kans van succes, niet vragen: „Wat is mijn roeping", maar: „Wat wil de gemeente, dat ik pre dik/' Onze roeping is, om te prediken een beslist Gods dienstige levens- en wereldbeschouwing. Als tusschenzang klonk lied 80, vers 1 en 4. Omdat wij denzelfden geest des geloofs hebben, daarom geloo ven wij en spreken wij, dit onderwerp werd door den predikant verder uiteengezet. God leeft en werkt ook in ons. Wij hebben Hem leeren kennen in de stem des gewetens, in den drang des harten naar wat rein en goed is en leeren kennen als onveranderlijke trouw en oneindige liefde, als Hij ons wilde sterken in dagen van smart en droefheid en ons wilde geven een vrede, voor ons verstand te wonderbaar. Omdat wij dat ge looven, daarom getuigen wij en spreken wij daarover; dat geloof is een bron van vertrouwen, om met blij moedigheid den weg des levens te gaan. Amen. Zoo eindigde de predikant. Werd gezongen lied 7 vers 2. Daarna richt Ds. Haars een hartelijk woord van dank 'aan diegenen der gemeente, die gedurende de 15-jarige vervulling van het ambt hier. hem hartelijk heid en vertrouwen in zijn werken nebben gegeven. Van wie hij mocht ervaren, dat het hen goed deed, dat hij in dagen van droefheid of van zegen tot hen kwam. Dat de band, tusschen de leden en mij gelegd, hechter moge worden. Zij, die behoefte gevoelen om straks geluk te wenschen, zijn welkom. Jammer is, dat sommigen zich zoo weinig om de gemeente bekomme ren. Daarom aan die enkele jongeren die belangstelling toonen, mijn hartelijken dank daarvoor. Ook stel ik op hoogen prijs, den goeden geest, die voorzit tusschen den Kerkeraad en mij bij de bespreking van de belangen onzer gemeente en willen wij allen in dit oogenblik afleggen de belofte dat 'die broederlijke geest tot een blijvende gemaakt wordt. Gij onderhoudt ons huis, onze pastorie zoo, dat zij een tehuis voor ons kan zijn. Wii danken u daarvoor. Namens de gemeente breng ik dank aan den orga nist, die wijding geeft aan den ©eredienst, dat gij met uwe meer dan buitengewone gaven onze Godsdienst oefeningen brenge op hooger peil. Ook Arts en zijn vrouw mijn dank voor hunne zorgen aan het kerkge bouw,. waarbij in die 15 jaren nooit een wanklank is géhoord. Tenslotte nog een enkel woord tot u, col lega's, die hier aanwezig zijt. Het doet mij goed, u hier te zien. 't Is niet alleen een vorm van wellevend heid, die u hier doet zijn, maar het is belangstelling, hartelijkheid en vriendschap, 't Was u een behoefte, door uwe komst naar hier te laten zien, dat u deelt in het gétuk, dat wij en de mijnen in deze dagen is ten deel gevallen. Moge de 'band die tusschen ons col lega's bestaat, blijven en hechter worden. Dat God ons de kracht geeft, om onze taak in de jaren, die nog voor ons liggen, te volbrengen. Wij gelooven, daarom getuigen wij; laat ook de gemeente getuigen, dat zij .Met als slotzang lied 54 eerste vers, werd de dienst gesloten. de onderwijzerssalarissen. Te 's-Gravenhage bad in, „Riohe", op initiatief van van de Unde van Christelijke onderwijzers ten on derwijzeressen in Nederland', een vergadering plaats van bastUTOB van ond erwijzers-vakvereemgiingen, bijzondere zoowel als openbare. Verschillende mid delen o.a. stopzetten, althans belemmering der op leiding, boycot van bepaalde gedeelten van het land, werden (besproken. Tot bepaalde besluiten kwam men niet; die moeten vallen in de hoofdbesturen v ergaderingen. Wel was de (overtuiging algemeen, dat met de tot dnsver gebezigde overredingsmiddelen1 geen succes valt te ib welken. Thans is het de taak der hoofdbesturen om de verdere maatregelen vast te stellen en te zorgen voor een zoo grpoi mogelijke samenwerking. de kaasuitv oer. Het 'Hdbld. meldt: Het stokt weer, Een tijd lang is er een zeker her stel geweest in den 'zomer* en den nazomer. De -con currentie van Canada was toen, tijdelijk, wat op gehouden, en ondanks valuta^stand en uitvoert) el ern- meringen „liep" het ben beetje. Op het oogenblik is de concurrentie van1 Canada hervat en ook Denemar-. ken is weer sterk aan de markt. Maar er komt nog iets anders bij. In de eerste plaats de „handel1" in export-bons. Naar men weet worden deze alleen verstrekt aan producenten, die bij een der kaascont/rolestalions zijn aangesloten, en die een z.g. ,^nelkverpldchting" op zich hebben ge nomen. Zij kunnen dan. Iwanneer zij niet zelf ex porteeren deze bons aan exporteurs verkoopen; de bedoeling zal wel gewieest zijn, dat kaas en texport- recht samen werden verkocht. Maar in de praktijk ga,ut het vaak IzoO', dat de kaas in het feinnenlwd afgezet wordt, en die bons worden overgedaan aan „scharrelaar®". De bonnen-speculatie heeft er 'toe geleid, dat de 'prijs van, het uitvoerrecht tot 135 per 1D0 K.G. opliep ongeveer een maand geleden o;p het oogenblik is hij, door vermindering Ivan den uitvoer, tot pl.m. f 15 teruggeloopen. Intussch-en zijn de uïtvoerkosten fva® de N.U.M. m et ingang van 2 December van f25 op f2 per 100 K,aG. verlaagd. Een maatregel, -die (natuurlijk op zich zelf den handel zeer welkom is, maar die aan leiding geeft tot moeilijkheden, analoog (aan die van -een jaar geleden. Toen werd, hij. het ingaan' van dei z.g. tweede uitvoerperiode, de „N.U.M."-heffing van f70 op f6 verlaagd, waarvan het gevolg was, d'Sit de buitenlandsobe afnemershet verschil ;vS-n f 64 op pas ontvangen of nog te ontvangen zendin gen niet wenschten te betalen; zij verklaarden, met de Nederiandsche uitvoerperioden niets te maken te hebben en eischten het nadeelig verschil over de door hen nog niet verkochte kaas terug. Iets dergelijks is nu het geval: de buitenlandsche importeur heeft het gevoel, '.dat hem in de weken vóór 2 December f.23 te veel in rekening gebracht is, en .dreigt veelal .de relaties te zullen afbreken, wanneer hij over de pas ontvangen voorraden niet f23 per 100 K.G. vergoed krijgt. Minister Van IJssel- stoyn heeft toegezegd, dat o pde in December ver zonden kaas waarvan het exportrecht nog f23 was aan de exporteurs resitutie zal worden gege ven, maar deze klagen waarschijnlijk niet ten on rechte, dat de maatregel een maand terugwerkende kracht diende te hebben. De technische moeilijkheden met het kaasmerk, dat veelal onzichtbaar wordt, bestaan nog, maar er wordt een maatregel voorbereid om gecontroleerde kaas, die kennelijk voor export opgeslagen is, doch waarvan -het merk onzichtbaar is geworden, toch voor uitvoer 'in aanmerking te laten komen. slapte. Te Vlissingen zijn wegens slapte op de schoenfa briek der firma Klyberg 20 jonge werklieden ont slagen, terwijl de fabriek 3 dagen per week stop wieg in branb. Te Katwijk heeft gistermorgen, het tweejarig zoon tje van, juffrouw V., terwijl deize een oogenblik af wezig was, de wieg in brand gestoken, waarin een kindje van1 7 maanden lag. Het kleintje bekwam zeer .ernstige brandwonden, tengevolge waarvan een armpje vermoedelijk zal moeten wordeo afge zet. dat liep mis. Ben goivdi- en zi 1 verkashoud e? uit d'e Hoofdsteeg te Rotterdam, werd gisteren telefonisch opgebeld door iemand, die zich. mevrouw M_ C. noemde en dia verzocht biji haar aan huis op dien [Nieuwen Binnen weg eenige colliers met ptatinohangore op zicht te zenden, !De betrokken firma, bij. wie mevrouw M. C. goed bekend is en .dia tot haar .cliënteel© behoort, vol deed gereedelijk aan het verzoek an zoncl een be diende mat een collectie .colliers .ter waarde van 10 duizend gulden. Dier bediende gaf, ten huize van me vrouw M. C. gekomen, het pakje aan de 'dienstbode af, die het mevrouw overhandigde. Zij mat van deze bestelling niets af. Eenige oogenblikken, nadat de bezorging had plaats gehad, werd mevrouw tele fonisch opgebeld door iemand, die zeide te spreken uit naam van da betrokken firma in de Hoofdsieeg en vertelde, dat -er met de bezorging .een abuis had plaats gehad. Het pakje met de colliers zou da delijk worden teruggehaald. Mevrouw M. C., die argwaan, kreeg en de geheel© handeling wantrouw de, heeft 'toen zelf de firma dn de Hoofdsteeg opge beld, haar medegedeeld., dat zij: geen opzichtzeniding verzocht en ook kennisgeving van de daarna vol gende boodschap, 'dat er een Vergissing in: het spel was. Wederzijds begreep men nu, dat het hier een poging tot oplichting gold' en werd overeengekomen, dat het pakje met de colliers alleen teruggegeven zou worden aan 'een door de firma te zenden be diende, die harerzijds van. een -volmacht was voor zien. Aldus geschiedde en ro kwam de firma weder in ihe.t bezit van haar -eigendom. De oplichter heeft waarschijnlijk .lont geroken en zich. niet laten zien, plan tot politieke samenwerking, ün een Zaterdag gehouden! vergadering van afge vaardigden van de hoofdbesturen van<: den Eoonomi- .schen Bond, ide Liberale Unie, den Bond van Vrije Liberalen, de 'Neutrale Partij, de Middenstandspar tij, den Provincialen DBond van Vrijzinnigen in Friesland, de groep voor ethische en wetenschappe lijke belangen, de lAlgemeene staatspartij en den Bord van Vrijzinnige propagandavereenigingen' - dn Nederland is nader overleg gepleegd over de mo gelijkheid van de stichting van .een nieuwen staat kundigen bond. Besloten werd, dat op of omstreeks [15 'Januari aan- vergaderingen van' ieder der partijen biet plan van samenwerking zal worden voorgelegd!, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoedigste tot de oprichting van' de nieuwe partij te kunnen komen, alkmaar. (B. en W. stellen, dén Raad voor, een verordening vast te stellen op den verkoop en do keuring van melk en met de .uitvoering, oaarvani te belasten den directeur van het gemeentesiaohthuis. De uit zes' leden bestaande ©oc.'d'am, raadsfractie, heeft voorgesteld: II. over te gaan tot' het oprichten van> eten gemeen telijk groentenbedrijf op den grondslag van: a. ver huur van gemeentegrond; d'e volgens voorschrift te telen groenten komen ter beschikking van. het ge meentelijk bedrijf; b. het sluiten van leveringscon tracten' met organisaties van producenten in land en tuinbouwbedrijf; c. rechtstreeksche aankoop ter veiling, en d. verkoop in goed ingerichte eigen' ver koopplaatsen met daarnevens verkoop door parti culieren onder nader vast te stellen voorwaarden, 2. B. en W, uit te noodiigem, waar 'dit voor billij ken prijs mogelijk is, den .grondaankoop daartoe voor te bereiden ten de noodige voorstellen te Öiem, een goeie sinterklaas. 't Gebeurde in. Groningen, ergens op 't 'Hoogeland men zegt te Raskwerd, bij Baflo. Daar woonde een jonge levenslustige boerin. Ze had -een boeren knecht, <LL een bedrijfsleider. De weduwe had wel een oogje op den. leider van haai* boerderij. Heel vaak bracht ze dan'ook^ U gesprek over „vrijerij, verkcering en zoo.", maar de jonge man. begreep niet, waar ze maartoe wilde.- Sinterklaasavond zei „Wiadt je wat ik 'docht heb, Derksen?'1 „jNé-e., hou saol 'k dat wiait'n?" „Ie moss'n ook opzetfri'. „Och, kom nou, nadt al te mooi moak'n". ,yja zeker, wel wait, woar 't goudi veur is", „Nou, wat zei 'k den opzett'n?" .„'n Klomp!" ^Daor ken maner zoo'n beetje ien „Zet ze aalbai den op, ver-dold!" Dit gebeurde en wat vond hij1 den' volgenden mor gen? Lachend ©tolnd de boerin dn d e 'klompenl Nu eerst begreep Derksen haar! Nog noodt hadi hij! zoo'n goeie iSimterkilaas gehad. „Grom. Diagbl." oas-ontploffing. .In de vroegere marechausseekazerne aan den Vel- perweg te '(Arnhem, waarin thans is gevestigd de confectiefabriek van' de firma Abas, ontstond .een gasontploffing,.toen <een gasfitter met een brandende lamp in teen dér vertrekken kwam. Er had zich gas verzameld, door ©en lek in de leiding, tusschen het •plafond. D© fitter werdi tegen 'dén grond geworpen, hei- plafond geheel uiteengeslagen. Tallooze ruiten zijn vernield. Een begin van brand werd! spoedig ge- bluscht. loonregeling spoorwegpersoneel Het compromis omtrent de loonregeling van het spoorwegpersoneel^» thans tot stand gekomen, daar overeenstemming is bereikt met de vijf groote per- son eel-orgar.isa.ti es. verlaging broodprijs. In verschillende gemeenten in Noo-rdhol-lard is de laatste dagen .de prijs van het-brood aanzienlijk ge daald, De bakkers in Furmerend en B-eemister heb ben den prijs van het wittebrood van' 38 tot 32 cent -per 8 ons veavndnder-d. Iï>e prijs vain hmdnbrood dis diaar thans 24 -cent per 8 ons. burgerbrug. Het Nut alhier, hield de vorige week zijn eerste ge zellige samenkomst in dit seizoen. De opkomst aer belangstellenden was vrij goed le noemen. Een lezing en verschillende bijdragen op allerlei gebied hielden de aanwezigen tot na middernacht gezellig bezig. burgerbrug. D© vereeniging IJsclub, die voornemens is, dezen winter haar 40-jarig bestaan te vieren, besloot dit feest te houden op 25 Januari a.s. Een inteekenlijst voor bij dragen ter bestrijding der onkosten zal aan de burgers aangeboden worden. Tot bestuurslid in de plaats van den heer C. Nieuwland werd benoemd de neer Johs. Bruin. broek op langendïjk De heer J. Rrider is benoemd tot secretaris-penning meester van de banna Broek op Langendjjk.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1