Alititti Nieuws- it- Lalt INKOOPPRIJZEN SCHOENHANDEL SCHOENMAKERIJ. Woensdag 15 December 1920. NIEUWE ABONNE's Binnenlandsch Nieuws. Donkere Schaduwen VAN RIJSWIJK's Tot einde December SQlAGEH 63ote «Jaargang. Ho, ©75a, comot. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiën zooxeel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TEI.EF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TÏËN van 1 tot? 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote |letters worden naar plaatsruimte berekend VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGEN DE NUMMERS TOT 1 JANUARI A.S. NOG VER SCHIJNENDE GRATIS. DE IIITG BETONNEN HUIZEN. Men schrijft aan de N.R.Crt. Mon zal zich herinneren, dat in 1911 te Santpoort, !n de onmiddellijke nabijheid van het station, de eerste oroef in ons land is genomen met het gieten van een huis in gewapend beton. Toen de bekistingen gemaakt en geplaatst waren, waarmede slechts zeer weinig tijd gemoeid is, waren deze in minder dan één dag tijcis volgegoten, en nadat het beton binnen enkele dagen goed gedroogd was, was het huisje, waarvan de archi- loet niemand minder dan dr. H. P. Berlage is, voor betrekking gereed. In het eerst verwachtte men, als gevolg van deze voorloopig geslaagde proef, een ware ommekeer in de bouwwereld; het proces toch is zeer eenvoudig, maakt het uit den grond stampen van een groote hoeveelheid woningen in verbluffend korten tijd mogelijk, vereischt geen geschoolde arbeiders en het leek in alle opzichteneconomisch. In 1911 echter bestond er nog geen bepaalde wo ningnood, al begon zich reeds een tekort aan woningen aan te kondigen, doch niet in een. zoodanige mate, dat or een bepaalde urgentie bestondi om ten gunste .van den aanbouw van woningen dit geheelnieuw© systeem op groote schaal te gaan toepassen. Men wist ook nog niets van schaarschte en, als gevolg daarvan duurte van bouwmaterialen; uit dien hoorde was er geen aanleiding om ons echt-Nederlandsch materiaal, den baksteen, door het beton te laten verdringenen bovendien kwamen tfit de kringen van architecten ernstige aesthetische bezwaren daartegen. Het gieten van lunzen toch brengt mede eenvormigheid; het schakelt veel kunstzinnige oorspronkelijkheid, veel artistieke scheppingsmogelijkheid, uit; en al stond1 hier nu oen huisje volgens het ontwerp van den ar chitect Berlage als een nlijvend bewijs, dat het nieuwe bouw-procéde toch ook aan de bouwkunst nog wel ruimte laat om iets te praesteeren, men wilde er niet aan. Men wilde huizen niet zien worden een zielloos en karakterloos fabrieksartikel, dat volgens enkele bepaalde modellen engros afgeleverd wordt Zoo is indertijd een rapport aan de regeerirïg over den betonnen bouw uitgebracht, waarin het procédé op vorschillende gronden, ook bovengenoemde, werd af gekeurd. Bovendien heette het, dat men er geen be woonbare woning mede verkreeg; de wanden zouden uitslaan, het huis zoude niet droog te stoken zijn, en bovendien zóó* vochtig, dat bij vriezend weer men ge vaar zoude loopen, om op de met een ijslaagje bedekte trappen uit te glijden. Bovendien zou het huis buiten gewoon gehoorig zijn, en nog tal van andere grieven werden opgesomd, die een in beton gegoten huis tot een mensch-onwaardige verblijfplaats zouden maken. Nu heeft de woningnood der laatste jaren onze eischen ten aanzien van de bewoonbaarheid van oem nuir, wel iets gematigd, cn bovendien heeft de schreeuwende noodzaak van spoedig bouwen reeds om uitkomst doen omzien in de richting van normali seering; zoodat het 'aesthetische bezwaar zeker niet meer zbo sterk weegt als destijds. Maar wanneer mem en het is ons bekend dat dit geval zich voordoet FEUILLETON. DOOR NATHALY VON ESCHSTRUTH. 21 Maurus von Thüngen had zijne zieke tante laten vragen, zijn bezoek gelegen kwam en de barones liet antwoorden, dat zij hem wachtte. Het was nog betrekkelijk vroeg, maar gravin Per- pi gnan kwam reeds uit den tuin, gekleed als een ro zig Zomerwolkje, lachend en bekoorlijk en blijkbaar in de beste vroohjkste luim. Zij had haar neef reeds Leeren kennen en had vriend schap met hem gesloten. Hij had op het terras gestaan, toen zij met Flik en Flok, de beide Schotsche windhonden van den gestorven baron, over het gras snelde, en hij was terstond naderbij gekomen en had zijne allerliefste nicht begroet. Welk 'n beminnelijk, charmant man was hij. Zoo na tuurlijk en vroolijk, zonder een spoor van de gevreesde aanmatiging, wèèrvan men de cavaleristen der garde beschuldigt, knap en voornaam, met de volle, ernstige waardigheid van een man, zonder daarbij pedant of oud te schijnen. Joriède kon hare tante maar niet genoeg goeds van den jongen baron vertellen en. Margaretha stond terzijde bij het venster en glimlachte. Hoe natuurlijk was het, dat de beide jongelieden elkaar zouden bevallenzij waren zeker niet alleen door den wensch en wil der barones, maar ook 'door alle om standigheden voor elkaar bestemd. Beminnelijk en ridderlijk. Ja, dat was de nieuwe landheer, dat had Margaretha gisteren ook ervaren; of hij er zoo knap en interessant uitzag, als Joriède verzekerde, kon zij niet nauwkeurig zeggen, want in hare grenzenlooze verwarring had zij hem aangestaard zonder hem tc zien zonder eene juiste voorstelling van hem te krijgen. En nu wilde hij de barones eqiï bezoek brengen de klok sloeg reeds elf. Gravin P-erpignan was haastig weggefladderd, om de een beetje wanordelijke lokjes nog eens te Friseeren, en Margareta legde de barones gemakkelijker op de chaiselongue, waarop men haar volgens haar wensch had gebracht Hoe zwak, hoe uiterst zwak was zij in dien korten tijd geworden. Zij proefde even van den krachtigen wijn, om voor een oogenblik krachten te krijgen, maar, zij zeide het sfc'.vf - „Gij snoet mij straks dadelijk weer te bed laten mengen, lieve ik mml swij maar al te af gemat zich tot de regeering wendt om voor het gieten van huizen in beton dezelfde faciliteiten van rijkswege te krijgen als voor den gewonen particulieren bouw, wordt men nog steeds afgepoeierd met al de bovenge- j noemde bezwaren. Dit heeft ook de heer Hunkemöller te Amsterdam ervaren, toen hij de medewerking van de regeering inriep, om door het gieten van huizen op groote schaal volgens het stelsel van het gegoten huisje te Sant poort in den huidigen woningnood te voorzien. Hoe zeer hij ook aanbood dat men zich van regeeringswego door eigen aanschouwing van de bewoonbaarheid van dit huis zoude overtuigen, het mocht hem niet baten; het rapport lag daar, volgens welke het huis vochtig, 'kil, gehoorig, in een woord onbewoonbaar en het systeem onbruikbaar zoude zijn; dat rapport met zijn veroordeelende conclusie was afdoende. Nu is het huisje te Santpoort de laatste jaren ge regeld bewoond geweest; sinds twee jaar door eem dame, die het voor een betrekkelijk laag bedrag ge kocht heeft. en....... den hemef dankt dat zij ait >de dak boven haar hoofd heeft. Op verzoek van heer Hunkemöller hebben wij gedaan wat o.i. de autoriteiten reeds lang hadden behooren 'te doen, alvorens uit te maken of het procédé, hier gevolgd, al dan niet een belangrijke factor kan worden in de bestrijding van den woningnood. We hebben het waar lijk zeer gerieflijk ingerichte huisje te Santpoort bezocht, en vastgesteld, dat geen der aangevoerde^ bezwaren "bestaan, welke trouwens de tegenwoordige eigenares en bewoonster nadrukkelijk ontkent. Hiermede bedoelen wij natuurlijk niet, uit te maken dat het procédé van huizengieten, zooals dat te Sant poort bij wijze van proef is gebeurd, absoluut deug delijk is; we achten ons hiertoe niet bevoegd. Maar wel komt het ons voor, dat de zaak voor de autori teiten op woninggebied, nu de omstandigheden zich zoo sterk gewijzigd hebben, van genoeg beteakenis is,, om haar niet zonder meer met beroep op een misschien verouderd rapport te veroordeelen. In den strijd tegen een maatschappelijke ramp als de huidige woningnood is het onverantwoordelijk welk middel ook te verwaarloozen, dat misschien uitkomst zoude kunnen brengen. DE VERKOOP VAN LANDBOUWPRODUCTEN. De landbouwproducten in de provincie Groningen meer speciaal het koren en de oliezaden worden van oudsher door korenschippers van de streken waar ze verbouwd zijn naar de stad vervoerd en daar door commissionnairs aan de beurs verhandeld. Vele boeren en vooral voor de ouderen geldt dit vinden dit systeem onafscheidelijk van hun bedrijf en hoe som migen1 vastgegroeid zijn aan deze manier van werken wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door een feit dat ons eens ter oore kwameen oude boer, wonende in een dorp waar een oliemolen stond, verkocht het door hem verbouwde koolzaad aan den oliemulder, doch stond niet toe, dat het product rechtstreeks van de boerderij naar den molen vervoerd werd, neen, het moest per schip naar de stad en van de stad naar den molen, terwijl ook de commissionnaii* een monster ervan ter beurze moest presenteeren, zoodat het quasi aan de beurs kwam en zoowel de korenschipper als de com missiekooper het hunne verdienden I Gelukkig echter beginnen zich vooral den laatsten tijd meer en meer opvattingen te openbaren die van een beter economisch inzicht blijk geven; vooral onder de vooruitstrevende veenkoloniale boeren, die dikwijls meer koopman dan boer zijn, begint men zich er meer en meer rekenschap van te geven, hoe dwaas eigenlijk het tegenwoordige systeem van korenhandel is, waarbij iedere zak graan een onnoodig langen en kostbaren weg moet afleggen om van den producent bij den consument te komen, en men gaat zoeken naar middelen om dien weg, ten bate van consument en producent beiden, min der lang en minder duur te maken. CONTANT ZONDER KORTINO. OVERTUIGT U VAN DE PRIJZEN DER ARTIKELEN IN DE ETALAGE. Men begrijpt dat men door coöperatie onder de boe- renproducten het best en het eerst tot het beoogde doel komt èn geruimen tijd geleden reeds is er te Beendam een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van landbouwvereenigingen om besprekingen* te hou den over coöperatieven verkoop, waarbij het hoofdbestuur van den Veenkolonialen Boerenbond zich bereid ver klaarde om de verkzaamheden, noodig ter. voorbereiding van een nieuw systeem, op zich te nemen. Naar men zich onder deskundigen algemeen voor stelt, zullen er, om tot dit nieuwe systeem te komen, op tal van plaatsen in de provincie, liefst aan 't spoor en een ruim vaarwater beiae, groote pakhuizen gebouwd moeten worden, een begin van uitvoering is hieraan reeds, hier en daar gegeven waarin het koren van alle I boeren, die tot de coöperatie zijn toegetreden kan wor- den geborgen, tot het direct zijn bestemming naar den j consument kan volgen. Algemeen© invoering en toèpassing van dit systeem j zal ongetwijfeld leiden tot enorme besparing van moeile j en drukte en kosten. E!m de (steeds 'tetugioopenrïe prijs zal dan ook zonder twijfel vele conservatieve elementen on der de boeren, die totnutoe van geen verandering wil den weten, tot het inzicht brengen dat de oude weg moet verlaten worden en dus oorzaak, zijn van nau were aansluiting op coöperatieven grondslag. Hdbl. KNIPCURSUS. Ben Duitscher, vedblijf (houdende in een hotel te Rotterdam, vroeg1 per 'advertentie dn een der plaat selijke bladen naaisters, die tot f10 a f 12 per dag zouden komnen verdienen. Een meisje, dat zich door 'het ^aanbod liet verleiden, teekende een contract, waarbij ze zicihi verbond' aan een 17-tal bepalingen te voldoen, doch eerst een modelknipcursus geduren de 14 dagen te zullen volgen. Het lesgeld voor dien cursus, ten bedrage van 100 gulden, moest ze voor uit storten. Na die paar weken voorbereiding, die door een den Duitscher vergezellende dame zou wor- den gegeven, kon de opgeleide dan naar de pro- vdneie worden gezonden, om 'daar op haar beurt te- gen het in uitzicht gestelde hooge daggeld werk zaam te worden gesteld als iknipleerares. Het hoofd kantoor van deze knipcursusorganisatie volgen® het isneeuwbalsysteemi bevond zich in .Gheminitz, leen bijkantoor weer in Keulen. De 'Rotterdamsche politie, die het vermoeden had, dat het den Duiitscher meer om de 100 gulden te doen was 'dan om de Hollanders van zijn 'knipmetho den op de hoogte te brengen, heeft hem beduid', dat hij zijn propaganda maar moet staken en die an ders maar aan de oostzijde van onze grens moet gaan voortzetten. ST .MAARTENSBRUG. Zaterdagavond 'hield de vereeniging Nut en Ge noegen alhier een bijeenkomst in het lokaal van den heer Kossem Die zaal was flink bezet. Nadat Er werd aan dé deur geklopt. Frederik diende den jongen baron aan. „Ik ben in de zijkamer, genadige vrouw; als gij mij noodig hebt, bel dan maar. I Mevrouw von Tbüngen wilde haar tegenhouden, maar reeds stond Maurus op den drempel. Zijn blik trof nog de slanke, grijze gestalte van het jonge meisje, dat na eene beleerde, lichte buiging als eene onhoorbare schaduw achter de deur verdween. De jonge officier begroette de zieke zeer hartelijk en nam naast haar plaats, het gesprek liep over de laatste, treurige gebeurtenissen en kwam eerst op vroo- lijker onderwerp, toen Joriède op hare ©enigszins luid ruchtige wijze de deur openend, met een stroom van licht lachend de kamer binnentrad. „Ja, zij heeft me werkelijk licht en warmte in huis gebracht", roemde mevrouw von Thungen op hare weekhartige wijze 'en drukte de hand harer nicht. „O, fij kunt niet gelooven, lieve Maurus, wat dit lieve, beste ind hier reeds gedaan en gezorgd heeft. De admini strateur is overbodig geworden, sedert Joriède bij ons is. Maurus boog zich glimlachend voor de jonge tLame en schertste„Wat is dat prettig voor mij en wat zal ik gebruik maken van die hulp. Nicht Joriède i zal mettertijd nog wel een flinken en bruikbaren land- heer van mij maken. Hoe is het echter mogelijk, dat gij zooveel tijd voor Triberg kondt vinden, daar de ziekenkamer u toch I zeker ook veel geboeid hield of heeft eene diakones alleen u verzorgd, lieve tante?" „Zij hoeft de verzorging met het lieve kind gedeeld," verzekerde de oude dame goedhartig. „Joriède was overdag de heldere, vroolijke zonneschijn. „En zuster Margareta de sombere nachtelijke" scha duw, die mij afloste" lachte gravin Perpignan met een schelmschen blik. „Zoo zijn ook nu onze rol len nog goed verdeeld." i „Nachtelijke schaduw? welzoo!" Maurus zag snel op, alsof zijn blik de grijze gestalte van het jonge meisje zocht. „Hebt gij dezen eigenaardigen bijnaam uitgevonden, nicht, of bracht de verpleegster dien mede?' Joriède maakte eene snelle afwerende beweging, de gouden armbanden schitterden aan hare polsen. „Wat denkt gij wel, neef, dezen bijnaam heb ik haar in 't j geheim gegeven. Ik vond hem zoo gepast, als ik de kloosterachtige gedaante zag, waaraan alles zoo scha- duwachtig vervelend, zoo grijs in grijs is en terwijl de andere menschenkindercn des nachts de oogen slui ten, ontwaakt de nachtelijke schaduw eerst tot 'haar eigenlijk werk in de ziekenkamer." I „Ja, zij is de belichaamde opoffering, mijne engelach- I tig goede Margareta." knikte mevrouw von Thungen voorzitter die vergadering met een woord van wel kom had geopend, volgde voorlezing en goedkeu ring van de notulen der vorige bijeenkomst. Ver volgen® werd een aanvang 'gemaakt mt de afwer king, van het 'afwisselend programma. Behalve een 'drietal tooneelstukjes, waarin verscheidene plaats* genooten optraden, werden eenigje1 voordrachten, 'zangstukje® en een lezing ten beste .gegeven. Bo vendien brachten ide hoeren Rikus en P. Grin ©enige vioolnummertjes ten geboore, welke begeleid wer den op de piano door ine'j. M. de Veer, Met de groot- sta aandacht volgjde het publiek de verschillende stukjes. Dat er genoten werd bleek wel uit het har telijk. en dankbaar applaus dat ieder ten deel viel. Het. was een zeer mooie Ntutsavond, waaraan zeker velen met genoegen zullen turugtdenken. Het woord van dank aan het slot der bij'eemkoinst, dat voorzit ter bracht aan allen die tot het welslagen hadden medegewerkt, was o.i. welverdiend. ST. MAARTENSBRUG. Woensdagavond hield de 'IJsclub alhier een ver gadering in het lokaal van den heer Kossen. INa opening volgde voorlezing en 'goedkeuring van de notulen der vorige bijeenkomst. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording. De rekening, sloot met een batig saldo. Tot' bestuursle den werden gekozen de .3 - eren C. Gutker en W. Rampen en 'tot commissaris- de heer S. Kossen. Aan den voorzitter, den heer Ai Olie, die niet meer voor deze functie in aanmerking walde komen, werd door een der aanwezigen een woord van dank gebracht voor alles wat hij voor de vereeniging, had gedaan. Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering werd benoemd de heer J. Nagelhout en tot plaats vervanger de heer C. Gutker. Daar de rondvraag geen bijzonderheden oplever de, sloot voorzitter met een woord van dank de ver gadering. NIEUWE NTEBORP. Men 'deelt, ons mede dat op den eersten Kerstdag voor den AuN.iG.'0'jB., afd. (Nieuwe Niedorp, opge voerd zal worden /BIinde, Nel", drama in 5 bedrij ven, welk tooneelwerk reeds herhaalde malen voor j stampvolle zalen as opgevoerd. Tevens zal ter aif- wisseling optreden de bekende dichter-zanger Du- mont PETTEN. Op veelvuldig verzoek heeftde heer Sreeboer 't Vrije Tooneel van Alkmaar, Regie v. d. Shot, aangezocht den len Kerstdag alhier te willen optreden met hun successtuk „Blank en Bruin, Indisch spef van rassen haat van Maresco Macilinie. De uitstekende persbeoor- deelingen van Schager, Alkm. en Hoorsche Courant beloven ons een mooie tooneelavoncL De Hoornschö Courant schrijft over de 34e opvoering van „Blank en Bruin' te Twisk: Voor 't eerst maakten wij kennis met 't Vrije Too neel en wij hopen hun hier weer spoedig terug te zien. Zij hebben schitterend werk geleverd en ons een prach tig tooneelwerk gebracht, "t Talrijk- opgekomen" pu bliek (zelden zagen wij de zaal zoo eivol) heeft volop genoten en gaf door een grootsche ovatie aan 't slot van het derde bedrijf hun volle tevredenheid over in houd en vertolking van dit mooie drama. NIEUWE NIEDORP. Dinsdag 14 December jl. werd door de Ned. Herv. Kerk alhier verhuring van landerijen gehouden voor den tijd van vier jaren met den volgenden uitslag: 1. Het Noordeind van het Middenstuk groot 2.51.90 H.A., thans in huur bij P. Stroct, aan den zelfde voor f 460.-. 2. Het Noordeind van het Oosterstuk, groot 1.21.60 H.A., thans in liuur bij Jn. Wiers, aan Gebr. Rood voor f 205. 3. Het Zuidieind van Halebosch, groot 1.35.25 H.A., thans in huur bij Jn. Sfcrijbis, aan denzelfde voor f'250. met 'n vochtigen blik. Zooveel lof had Joriède niet bedoeld. Zij haalde de schouders op. „Zij doet baar plicht, tantetje, anders niet. Zij des nachts ik overdag. Gij móet bedenken^ dat hare verzorging betaald wordt." „Zij dient tenminste de goede zaak door hare werk zaamheid en trouw," zeide Maurus ernstig, en een ©enigszins verwonderde blik trof de spreekster. „Ik gevoel eene onbegrensde hoogachting voor die hulp vaardige, zelfverloochenende vrouwen, die in het dee moedige dienen hunner medemenschen vol geluk en volle bevrediging vinden. Zelfverloochening en opoffe ring zijn in de oogen van den man zeker de hoogste deugden, daar hij ze zelf zoo zelden of nooit bezit, en hoe hooger eene vrouw door engelenvleugels ten hemel gedragen wordt, des te meer ligt de wereld en zij, welke die wereld beheerschen, aan hare voeten." Joriède keek voor zich, zij onderdrukte slechts met moeite eene ironische opmerking, maar hot geluk la haar toch, want zij was te verstandig om niet steeds de huik naar den wind te hangen. De ©enigszins dweepzieke meeningen van den jon- fen officier bevielen naar niet, want mogelijkerwijze onden die mejuffrouw von Uttenhofen ten goede ko men, aan den anderen kant kon ze er zelf ook voordeed' uit slaan, want ook Joriède verpleegde de zieke tante welnu, als neef Maurus dan te vervelend is om behagen te scheppen in den bekoorlijken, schitterenden vlinder, dan verwisselt men van kleeding en hecht zich eveneens engelenvleugels aan de schouders. Het gesprek gi|ng nog een poosje van het eene onderwerp op het andere over, en daar de deur der zijkamer, hardnekkig gesloten bleef, stond de jonge landheer öp en nam afscheid van de dames. „Van avond rijden wij dus samen uit?' vroeg Jo riède en glimlachte hem coquet toe, „en als 'ik na tafel tijd heb, sta ik u toe, 'mij in de groote zaai te houden, daar is het het koelst, en lectuur ligt daar genoeg gij leest in de eene nis ik in de andere. „Charmant, waarde nicht voor lectuur zou ik zeer dankbaar zijn. Gij levert de boeken, ik de cigaretten." „Afgesproken. De idylle is klaar." „Tot weerziens." „Au revoir om twaalf uur lunch, om zes uur diner." „Dat weet ik, gravin." „En vindt gij nel goed?" „Dat vind ik alle®, wat gij beschikt.' Hoe knap zag hij er weer uit, toen hij deze bemin nelijke woorden sprak. Zijn smal, gezient, met den blonden knevel, waardoor de groote, vaste, witte tanden glinsteren met de ern stige en toch zoo vriendelijk kijkende blauwe oogen en de aschblonde, krullende haren, die het voorheefd omgeven, het staat zoo trotsch en voornaam op den nek en buigt zich zoo ridderlijk galant voor de jonge dame, die slechts gastvrijheid in- dit huis geniet en wie hij toch met hoffelijke bereidwilligheid de rechten eener meesteres toestaat. Joriède's oogen schitterden. Blonde mannen vielen eigenlijk nooit in haar smaak, zij vond ze nuchter onbeteekenend, vervelend maar neet Maurus had eene bijzondere wijze haar te imponoeren, en eindelijk hij was de maioraalsheer van Triberg, en deze deugd had ae koel berekenende zin der burggravin gedurende haar verblijf in het slot behoorlijk leeren waardeeren. Toen Maurus was heengegaan, trad juffrouw Busch- mann binnen en meldde de gravin met een blik van verstandhouding dat er juist een groot pak van Ger- son was aangekomen. Joriède jubelde. „O, hoe heerlijk. Het zijn de beide nieuwe zomertoiletten, waarvan ik u onlangs vertelde, tantje. Gij weet immers, dat ik geheel aan het eind was met mijne japonnen en nu juist, nu neef er is.... zeg, zoete, lieve tante geeft gij ze mij werkelijk?! „Zeker, zeker, mijn hartje....' knikte de oude dame bleek en vermoeid „geef mij woer een teug wijn....." Joriède bracht de bel stormachtig in beweging. „Help als het u belieft de barones, zuster Marga-/ reta; juffrouw Buschmann moet mij helpen uitpakken," en geen antwoord afwachtend, met nog een teadereqf kus op de hand der barones, stormde Joriède de deur uit, gevolgd door die kamenier, die nu geheel in dieni diénst der gravin opging. Een paar minuten waren verloopen. Jorièae's luide stem weerklonk niet langer, het was stil als altijd in de ziekenkamer en Margareta boog zich met innige zorg over de oude dame en bracht tigen wijn aan hare lippen. „Ik hoop, dat het bezoek niet te vermoeiend was, mevrouw de barones,' zeide zij zacht. „De kleine aanval van zwakte zal spoedig voorbijgaan, het komt van den ongewonen toestand. Vreugde schaadt im mers nooit ook nu niet.". .Vreugde. Ach ja, het was eene rechte vreugde, en ik hoop, dat ik den lieven, jongin man nog dikwijls bïï mij hier kan rien.... wat was dat? Werd er met geklopt?" „Ja, er wordt arn de deur geklopt. Frederik zal wel de posttasch brengen." Wordt vervolg.d

Schager Courant | 1920 | | pagina 1