Alieiten NiEiws- Mratmtit- LiiiliivM Vereeniying van Oudleerlingen der II.L.W.S. te Schagen. DinsCag 21 December 1920. 63atc doorgang. Mo. 6742. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAGEN. NIEUWJAARSGROETEN 50 CENT Reclames. Nier- en Blaassteenen. Binnenlandsch Nieuws. SC IA GE EIK Dit blad verschijnt viermaal per week .'Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zoo\eei mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend IN ONS BLAD DAT OUDEJAARSDAG VER SCHIJNT, BESTAAT OELEOENHEID TOT HET PLAAT SEN VAN EEN NIEUWJAARSGROET AAN BEOUNSTI GERS, FAMILIE, VRIENDEN, ENZ. TEOEN CONTANTE BETALING VAN (MITS NIET OROOTER DAN 3 REOELS) OPOAVEN S.V.PL. SPOEDIO AAN ONS BUREAU OF AAN H H. KANTOORHOUDERS EN BOEKHANDE LAARS. DE UITGEVERS Vergadering mn bovengenoemde vereecniginig dm het lokaal „Cérès", op Maandag 20 December. De 'vergadering die uitgeschreven] wias tegen half tien precies, begon te kwart over -tienen. Voorzitter de heer Ei. Dz. Go vers te Aiktoaar, ö-pent de vergadering, <er op wijzende, dat Ihet op de laatste vergaderingen de 'gewoonte is geworden een tijds beeld te beschrijven, wat spr. een goede gewoonte noemt. Om echter thans een dergelijk beeld weer te geven, is een hopelooze zaak en spr. vergelijikt 'de tegenwoordige toestand meit een huishouden van Jan Steen, -een groote chaos, waarbij men zelden opbouw ziet. Spr. wijst op "de noodzakelijikhedd leiding te ge ven voor ons maatschappelijk leven en doet een be roep op de Oudleerlingen om deel te nemenl aan de leiding van- de organisatie Landbouw. De eeni'ge juiste weg voor die Oiudleerllingen is 'die der plicht. We 'zullen aan' een tijd vol spanning onlze aandacht moeten schenken en spr. welkt daartoe de Oudleerlin gen op. De eereleden, de heeren Dr. Bakker en S. Smeding ter vergadering aanwezig, worden lm het bijzonder welkom gettieeten, benevens de aanwezige leeraren van de RJL.W.S. en de pers. Eveneens heet spr. wel kom de aanwezige leerlingen van de school en ver klaart de vergadering voor geopend. De notulen worden gelezen door den1 secretaris, den heer J. Sijp Jr. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd Uitgebracht wordt Ihet jaarvierslag. Het aantal leden vermeerderde met 10. De nieuwe druk van de Landbouwboekhouding zal uitgegeven worden door de (firma Trapman en Co. (Is bereids verschenen en ter vergadering ter in zage gelegd). Mededeel in® wordt gedaan van diverse verslagen en circulaires. Namens de tinantieele commissie brengt de heer K. Winkel rapport uit over de reikening 19191920. De rekening sluit met een nadeelig saldo vian f 24.0814 terwijl het voordeelig saldo van de rekening 1018 1919 bedroeg f 91:56 K. Alles is in' de beste orde bevonden. Het nadeelig saldo noemlt rapporteur een schijn- nadeeiig saldo, omdat de wetenschappelijke cursus sen. een voordeelig saldo hebben gebracht Voorzitter wijst op de wenschelijlkhead het saldo van de cursussen niet dn de rekening der vereeinging op te nemen. Het voordeelig saldo der cursussen be droeg 1123.85. Be kosten van het verstrekte verslag zal komen ten laste -der algemeene rekening. De heer G. C. van Balen Blanken acht het, gezien het groote saldo, gewensciht de entree van die cur sussen lager te stellen. Voorzitter acht het beter, met het oog op eventueels hoogere kosten, van andere cursussen, als het ware een reservefonds te stichten. Het groote saldo is ontstaan doordat de sprekers van die cursussen geen honorarium verlangden, wat evenwel in de toekomst anders kan zijn. Gok dloor den heer Smeding, wordt het denkbeeld bestreden om het saldo iin de vereenigiingskas te storten. Ook de heer Dr. Bakker acht het onverstandig te zorgen -dat 'er geen voordeelig saldo is. Overeenkomstig het bestuursvoorstel wordt be sloten. Er kwam bericht in dat het eerelid, de heer C. 'No bel verhinderd is de vergadering bij te wonen. Als plaats voor de zomervergadering wordt aan gewezen Bergen. Deze plaats kwam dn' herstemming met ©nkhuizen. (Bezichtigd zullen worden de bosschen en beplan tingen onder iStaatsboschbeheer en kalksteenifatoraek. In de plaats van den heer P. Kistemaker, niet her kiesbaar, wordt als bestuurslid gekozen de heer P. Visser Az. De heer J. Sijp Jr. herkiesbaar, wordt als bestuurslid herkozen. Door afwezigheid van den heer J. Buis Jz., worden door den secretaris mede-deeLingen gedaan omtrent het Station voor Melkonderzoek. In de 11 maanden van dit jaar werden 8121 monsters onderzocht, in 1919 8156 en in 1918 8201. Een kleine vermindering dus. Op deugdelijkheid werden onderzocht 48 monsters, terwijl het 'gistingstoestel tweemaal wierd geplaatst. Vorig jaar werden 30 monsters op deugdelijkheid onderzocht en het gistingstoestel driemaal geplaatst Door den heer iP. Visser A!z., worden mededeelin- gen verstrekt van de Commissie" voor het verbeteren van Zaaizaden. Hierover zij vermeld: De commissie had' pogingen aangewend om door het Centraal Comité inzake keu ring van gewassen erkend te worden als te kunnen •leveren betrouwbaar zaaizaad, voldoende aan de eischen, van genoemd comité buiten de Hollandsche Miaatij. van Landbouw om. Medegedeeld werd door den heer 01 y,, dat het Centraal Comité, bestaande uit vertegenwoordigers' van' dJe 10 groote Landbouwmaat- schapipij'en in Nederland!, -zich niet met kleinere cor poraties, als onze vereeniging en dergelijke zou in laten, daar het Comité de vrees koestert op den duur te doen te zullen krij'gen met zoovele corporaties die niet allemaal hetzelfde doel zouden beoogen. Wel zou de vereeniging als collectief teler kunnen optre den voor de HolL Mij. van Landbouw, die dan eenige controle zou moeten houden, hoewel de vereeniging overigens hare geheel-a vrijheid van werken kan be houden. Toch heeft de commissie zich tot het Centr. Comité gewend met de vraag door hem erkend te worden en zoo niet, dan de redenen te willen kenbaar ma ken waarom het niet zou kunnen. 'Het Centiaal Comité antwoordde alleen dat het uit organisatorisch oogpunt niet gewenischt was kleine vereeni'güngen als de onze toe te laten-, De commissie heeft verder geen pogingen gedaan en is ook niet met de Holl. Mij. gaan ondenhanldielen. De ha ver proef velden, aangelegd om te weten te komen in hoeverre een gewas door het zuiver na te bouwen achteruit gaat, hebben prachtig resultaat opgeleverd. De verschillen tusschen Origineel, 4e en 7e nabouw zijn] betrekkelijk -zoo gering, dat het be trekkelijk niet noodig is bijl zuivere nateellt elk jaar duur geimrporteerii zaaizaad aan te schatten. Met het oog op de 'groote belangrijkheid zullen deze proeven 'dit jaar worden herhaald. Van de erwtenpro efvelden is het resultaat niet zoo bevredigend. In de peroeelen van' de heeren P. Kistemaker en P. Bezelman, kwamen' nog geen sprin gers voor, maar in een perceel van kien heer J'b. Wai- boer te Wieringerwaardi, waarvan het zaaizaad van den 1-en nabouw Mansholt afkomstig was van Van der Laan te Houtrakpolder, kwamen zooveel sprin gers voor, dat deze finaal werden afgekeurd' als zaai zaad. Het 'vermoeden bestaat dat deze erwten op de een of andere mander verontreinigd zijn. Met -de goed gekeurde lerwtem zuilleni de proeven worden voortge zet. Van de bietenpcroeivelden is niet veel mee te dee- len. -Om stamboom-teelt toe 'te passen, zijn dit voor jaar een dertigtal S.zw. voerhietan gezocht uit een groote partij en op 10 plaatsen elk 3 uit'geplant voor zaadteelt. Toen ze allen groeiden is er nog van elke drie 1 verwijderd Vani deze 10 hebben er echter maar 7 goed- zaad voortgebracht. Dit geteelde zaad, met dat van de 2 vermeerderingsVeldjes, zal in ge lijke hoeveelheid' worden uitgezaaid in vergelijking met handels-zaad. om hieruit dan het beste weer te houden. De bedoeling is 5 .snees met -deze 10 soor ten te bezaaien, waarmee de heer iP. Rezelm-an zich wil belasten. De groote moeilijkheid om met het bieten proef veld door te kunenn gaan is echter de financiëele kant. Het proefveld heeft wel uitgaven, maar geen inkomsten. In verband met deze laatste mededeeling is een schrijven ingekomen van de Zaaizaadcommis sie met de mededeeling dat de kosten van dit proef veld zullen bedragen 1150. Aan (de hand wordt gedaan het ddée om daarvoor finan cieel en steun te vragen biji -groote -landbouw- inlstellingen in onze provincie. De heer Jn. Blaauboer Kz. vraagt naar de voord'ee- len zich aan te sluiten bij het Centraal Comité. Door den heer Smeding woidt ingelicht, dat aan sluiting gewenscht is, wil men handel drijven met het zaaizaad, omdat mem anders niet gecontroleerd zaad heetft. Decommissie had zich -ook tot de Hol landsche Mij. kunnen wenden en zou Idan gekomen zijn onder controle van haar keuringsdienst, doch de commissie was van' oordeel dat onze controle .minstens even goed was als -die der Hollandsche Mij. Daarom achtte de commissie voor -directe aanslui ting geen termen -aanwezig. Spr. wijst er no-g eens op, dat blijkens een schrij ven, wel de motieven waar op men niet van aansluiting wilde weten, mondeling verstrekt schenen te kunnen worden, doch niet schriftelijk. De commissie heeft nu gezegd dat de te lers van onze zaaizaden ze kunnen 'laten keuren door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ook door den heer H. Koster wordt er op gewe zen, dat bij de keuring door de Hollandsche Maat schappij v-an Landbouw niet is gelet op de afkomst van het zaad. Eir werd gelet -op zaad van een toe- paalde naam, maar op den oorsprong van het zaad is nooit gelet, Spr. meent dat -de zaaizaadkeu-rinigen van de Holl. Mij. niet voldoen aan de eischen die wij er aan moeten stellen. Voorzitter zegt dat het bestuur met het oog op de waarschijnlijk aanstaande vrij belangrijke wijzi ging van de landbouworganisatie in onze provin cie, van oordeel was, dat het beter was de kosten van de bietenproefveldlen uit eigen kas te bestrijden. Tot bestuurslid van den Algemeenen- Bond wordt bij- acclamatie herkozen 'de he-er E. Dz. Govers. Aam de orde wordt thans weer gesteld de verdere 'bespreking over de bietenproefvelden en geeft de heer Smeding nog een uitvoerige uiteenzetting van het doel der proef. Opvoering van -het soortelijk ge wicht en het suikergehalte is natuurlijk het doel en de verkregen resultaten waren dienaangaande reeds heel goed. De proeven moesten worden voortgezet en spr. wees er dan ook op, dat deze voorgestelde en toe gelichte proef 'niet alleen zeer interessant was, maar ook een practisch resultaat zou afwerpen en alles zins de f -150.die ze zou -kosten, waard. De 'heer Jm. Blaauboer .Kz. vroeg dnlichtingein in verhand xne-t deze proef met de begrooting. Voorzitter zei, dat deze proef aan de kas f 100. zou kosten, de rest zou komen uit rijkssubsidie. Door het verminderen van het orgaan van. den Algemee nen Bond, dat voortaan- niet f250 maar fl.50 zou -kosten, kwam er geld voor deze proef vrij. De "heer H. Koster Hz. wees er nog op,dat hij straks met zijn aanval op de keuring der Holl. Mij. van Landbouw geen kledneering van dat werk -had bedoeld. Spr. heeft alle respect voor den gepreste er- den arbeid, maar acht verbetering dioor de jongeren noodzakelijk. 'Na de pauze wordt medegedeeld, dat zich voor de wetenschappelijke cursussen hebben aangemeld 21 deelnemers, -zoodat de cursussen onvoorwaardelijk doorgaan. Aangifte is nog mogelijk. In behandeling wordt genomen de begrooting 19201921. In verbainldi met het besluit het orgaan van den A-lgemeenen Bond in kleiner formaat uit te geven, worden enkele wijzigingen dm de begrooting aangebracht. Besloten wordt als lidi-vakvereeniging toe te tre den -tot de Nederl. Vereeniging •Landverhuizing. Goedgevonden de contributie ie verhoogen van 14 op f5. Thans verkrijgt het woorill de heer W. Voorthuij- zeni, directeui* vani het Gemeentelijk Slachthuis te Alkmaar, die -op zich heeft genomen een voordracht te houden over: „De Wet op de Vee- en Vleeschkeu- i ring1". j .Spreker geeft een historisch overzicht van de wor- I ding van deze wet. wijst erop, dat deze wet da ge meenten zal noodzaken tot het hebben van een keu ringsdienst, aan wiens hoofd staat een dierenarts. 1 Januari 1924 zullen dan de slachtingen aan de ge stelde eischen moeten voldoen. Als eischen worde-n o.a. genoemd voldoende licht en lucht, afvoer afval water enz. De kosten van dezen -keuringsdienst zul len kunnen worden verhaald op de slagers. Ootk zal controle op'deh vleeschverkooper noodig -zijn en een dergelijke zaak kan niet aan -den gemeenteveldwach ter of aan de politie worden overgelaten, Ration-eeler échter acht spreker de oprichting van een -centrale slachtplaats en hij behandelt de artikelen waarbij door het Rijk aan de gemeente fmamtieel tseun kan worden verleend. U Uitzicht op rijkssteum, veronder stelt' spr., zal zijn gesteld voor 'gehuchten op de Ve- Ipwe met slechte toegangswegen, waardoor geen centraliseering van slachtplaatsen mogelijk zal zijn en men dus zal moeten hebben plaatselijke slacht plaatsen. In de derde plaats zal -een gemeente zich kunnen aansluiten bij. een reeds bestaand slachthuis in een nabijzijnde gemeente. En- spreker wijst op de voor- deelen Idde dergelijke slachtplaatsen bieden, royale gebouwen, vakkundig personeel, de meest hygiëni sche inrichtingen. De bezwaren die men zou aan voeren tegen het vervoer naar die slachthuizen, wor den besproken, waarbij gewezen wordt op den vleesohexport en op de snelle vervoermiddelen van thans. Het eenige bezwaar dat tegen, deze slacht plaatsen aangevoerd zou kunnen worden en dat juist niet wondt genoemd, -zou zijn de aangifte voor do accijnzen, De benadering, door de kommie-zen ten plattelanide geeft -groote verschillen met de werke lijke wiaarde. -Spr. behandelt voorts de centralisee- ring der noodslachtingen en wijst op de groote be voegdheid van. Ged. Staten -die dit college bij deze vleeschkeuringswet -krijgt Voorzitter 'dankt den heer Voonthuljsen voor zijn duidelijke rede en hoopt dat deze nieuwe regeling zal veroorzaken' het verdwijnen van dien vullen vle-eschhandel. .Een zeer geanimeerde besprelking volgt er tus schen den heer Dr. Bakker en -dien heer Voorthuijsem, waar de heer Dr. Bakker de vrees uitspreekt dat cen- .traliseering, van noodslachtingen met zich zal bren gen verbreiding van besmettingen. (Spr. noemt als voorbeeld een koe gestorven aan miltvuur en zou willen dat er kwam een verbod -tegen het vervoer van uit n-ood geslacht vee, -terwijl het dier niet ge opend -of geenerlea bewerking zou mogen ondergaan vóór -een onderzoek ter plaatse was ingesteld. Door den heer Voorthuijsen wordt daarentegen •gewezen- op het kapitaalverlies dat men door een dergelijke regeling zou -krijgen, terwijl men in één v-a-n: de. duilzenid 'gevallen met miltvuur te doen zou hebben. 'De plaatselijke verordeningen schrijven dn die gevallen den keuringsdienst voor hoe te hande len en daaraan moet de hand worden gehouden. De heer Dr. Bakker wil niet te veel aan het plaat selijk iniatief overlaten en wijst nog eens op het ontzettend- groote nut van het voorkomen van be smetting, Men moet het percentage niet aanduiden in verhouding met het aantal noodislachtingen, maar juist in verband met de goedgekeurde noodslach tingen. De heer Voorthuijsen meent -dat men er voor moet zorgen, dat het vileesch 'zooveel mogelijk in consump tie komt en mem niet krijgt .een kapitaalvernietiging. Door den heer Jn, Blaauboer Kz. wordt gezegd-, dat dioor den heer Voorthuijzen is medegedeeld, dat de 'kosten van den keuringsdienst op den slager ver haald kunnen worden en die zal het dan weer leg gen op het vleeschetend publiek. De uiterste conse quentie echter zal wel -aanwijzen, dat he.t de boer is die de keuringskosten betaalt. De hee-r Voorthuijsen acht -dit een zuiver handels- kwestie, terwijl -die voorzitter meent dat deze kwestie geregeld wordt door vraag en aanbod. De hr. -C. Kooij zegt, dat hét met deze kositen zal zijn als met de accijnzenl, di-e men beschouwt als een indirecte belasting voor den consument. De heer Joh. de Veer komt terug op de ontduiking van de accijnzen waardoor dit geld niet komt in de zahkeu waar -het behoort. Spr. acht dit zeer onbil lijk er. waar zulk een groote ontduiking piaats heeft, vraagt spreker of het niet beter is die accijnzen af te schaffen. Be he-er Voorthuijsen meent, dat zulk -een belang rijk bedrag van inkomsten d-oor den Minister van Fi nanciën niet: zoo spoedig zal worden prijsgegeven. De heer Joch. Blaauboer Kz. acht het noodig, met het oog op het gevaar voor besmetting van vee door vervoer naar de centrale slachtplaatsen, dat het Be stuur zich met bevoegde personen als de heer Voorthuijsen in verbinding stelt om hiervan te krijgen een goede oplossing. De heer H. Koster Kz. brengt hulde aan den lieer Kesfceloo, conciërge der R.LAV.S., voor de krachtige wij2e waarop hij steeds leden werft voor deze vereeni ging. Spr. wil hem als bewijs van waardeering toegang geven tot de verschillende cursussen die zullen wor den gehouden. Algemeen toegejuicht. Dr. Bakker doet verschillende mededeelingen over de veerisico. Steeds meer en meer werd de noodzakelijk heid gevoeld om de fokdieren van hooge waarde te ver zekeren en is men begonnen met stieren. Men heeft door tusschenkomst van Centraal Beheer, een verzeke ring van dure fokdieren trachten te bereiken. Men had daarbij het oog op een herverzekeringssysteem. Men wilde veefokkersonderlingen, die verzekerden bij het Centraal Beheer. Dit liep echter niet rond en kwam het denkbeeld naar voren of de Friesche Veefokkerson- derlinge niet zou willen verzekeren de dure fokdieren uit de andere provincies. Na gehouden besprekingen is de mogelijkheid daar toe gekomen en zal de friesche Veefokkersonderlmge verzekeren stieren van de fokkersorganisaties uit de andore deelen van Nederland. Er zal komen een wes telijk deel, met Alkmaar als hoofdplaats, en een ooste lijk deel met hoogst waarschijnlijk Zwolle. Op deze wijze ontloopt men den kans jarenlang premie te be talen bij een particuliere maatschappij, zonder dat een uitbetaling van een gestorven stier volgt. Het is de bedoeling, om alleen de meerwaarde te verzekeren bij veerisico, de gewone handels- of marktwaarde, kan men verzekerd blijven houden bij plaatselijke fondsen. De premie wordt geschat op 5 pet., wat zeer billijk is, vooral gezien de zekerheid van uitbetaling. Na neg een enkele vraag sluit voorzitter de verga dering met een hartelijke opwekking van grootere deel name aan de te houden cursussen. Van de vele kwade gevolgen van overtollig urine zuur en nierzwakte is steenvorming in de meren of blaas wel het meest te duchten. - Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en dc eerste ver schijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun neeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de Ioozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt 1 Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, t pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar' bij kamp net kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schagen ver krijgbaar bij Gebr. Rotgans, a f 1.75 per doos. SCHEPEN „WEGBRENGEN". Een der correspondenten van het Hdbl. te Rotterdam seint: Ook te Rotterdam is een koopman en reeder, een man wiens zaken tijdens en na aen oorlog zeer uitge- breid werden, gearresteerd op last dei- justitie, iver dacht van het „doen wegbrengen' van schepen. Reeds Woensdag had de aanhouding van den ver dachte plaats. Qp verzoek der politie hadden we ge heimhouding betracht. Ontijdige publicatie in een an der blad schijnt reeds eenige medeplichtigen gewaar schuwd te hebben. Het betreft hier het tot zinken brengen van een Scheepje door een daarvoor gedres- rde bemanning. De lading van het scheepje alleen was reeds verzekerd voor 2Va ton, terwijl ze hoogstens een waarde van enkele duizenden had. Nog meer arrestaties zuilen volgen. Een tweetal me deplichtigen bevinden zich in het buitenland. DE LICHTING 1921. De Minister van Oorlog heeft onder dagteekening van 17 Dec. de volgende circulaire gericht tot de bur gemeesters Behoudens onvoorziene Omstandigheden zullen, al thans aanvankelijk, slechts 15.000 man van de lichting 1921 worden ingelijfd. Zoodra u de lijsten, bedoeld in art. 41 van het Militiebesluit II van den Commissaris der Koningin, ontvangt, gelieve u de kennisgevingen aan dia lota lingen, bedoeld in het derde lid van dit artikel^ ge heel in gereedheid te brengen, doch deze kennisgevingen niet eerder aan de betrokken personen uit te reiken of toe te zenden, alvorens u daartoe van mij nader bericht hebt ontvangen. Zij het ten overvloede, moge ik onder uw aandacht brengen, dat óp deze kennisgevingen een mededeeling behoort te worden gesteld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zoowel de bestemming (korps en gar nizoen) als het tijdvak van inlijving, nog verandering kunnen ondergaan, in welk geval een nieuwe kennis geving zal worden toegezonden. Voorts verzoek ik u om op de wijze, die u het meest doeltreffend acht, reeds thans zonder verwijl be kend te maken, dat behoudens onvoorziene omstandig heden de inlijving van de eerste ploegen der lichting 1921 niet vóór 16 Febr. 1921 zal plaats hebben. - BREEZANDi Zaterdagavond 18 December hield de afdeeling „Bree- zand en Qmstr." van „Volksonderwijs" een oudersavond in de zaal van den heer Jb. Borst. De heer B. de Vries, die, bij ontstentenis van den voorzitter, de bijeenkomst opende, deelde mee, dat op een vergadering met Burg. en Weth. de onderwijzers zich tegen schoolrapporten hadden verklaard, doch daar entegen èr wel naar streven wilden, op andere wijze met de ouders hunner leerlingen in contact te komen. Van dat streven nu was deze oudersavond de eerste uiting. Hierna verkreeg de heer N. Raap het woord, die in een bevattelijke, boeiende voordracht de gebreken en tekortkomingen schetste bij de opvoeding, zoowel in school als in huis, om vervolgens de wenschelijkheid en mogelijkheid te betogen van een goede samenwer king tusschen ouders en onderwijzers, tot heil van het kind. Deze rede gaf aanleiding tot een levendige gedachten- wisseling, zoooat alvast geconstateerd mag worden, dat net eerste contact niet is uitgebleven. M Om het nuttige door het aangename te doen afwis selen, onthaalde het echtpaar De Wilde de aanwezigen op muziek en zang, terwijl de heeren N. Raap en P. Visser eenige voordrachten ten beste gaven. Met een woord van dank aan de aanwezigen, die, weer en slechte wegen ten spijt, aan de uitnoodiging van het Bestuur gehoor hadden gegeven en den wensen uit sprekend, dat de volgende maal de zaal geheel ge vuld mocht zijn, sloot de voorzitter de vergadering. WINKEL. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd tot ouderling de heer A. Volger en tot diaken de heer G. Leijen Kzn., terwijl tot diaken is benoemd de heer P. Molenaar te Lutjewinkei. ANNA PAULOWNA. Mej..n M. J. van Bommel, onderwijzeres aan jchool no. 1, alhier, die als no. 1 voorkomt op eene voor dracht voor onderwijzeres te Amsterdam, heeft der waarts bericht, gezonden, dat zij voor eeno eventue-ele benoeming aldaar niet 'in aanmerking wcnscht te ko men. NIEUWE N3EDORP. De kinderklasso der gymnastiekvereeniging „Hercu les" gaf fin „Prins Maurits" alhier Vrijdagavond jl eene openbare uitvoering. Na een inleidend woord van den leider, den heer C. Groot Az., werd met de afwerking van het pro gramma aangevangen. En de ferme leider en zijne Ijverige leerlingen kunnen een weigeslaagden avond

Schager Courant | 1920 | | pagina 1