Raad tleerhugowaard. Vrijdag 31 December 1920 63sle Jaargang No. 6747. Vergadering van den Raad der gemeente Heerhugo- waard, gehouden op Donderdag den 30 December 1920, des nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester van Sloolen. Afwezig de heer v. d. Oord. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter stelt aan de orde- een schrijven, ingeko men van inwoners van de wijken E. en F., waaronder Veenhuizen behoort, om bij de Veenhuizerbrug een electrisch lichtpunt te plaatsen en ook een bij de school te Veenhuizen. Voorzitter zegt, dal B. en W. het hebben besproken en hebben overwogen dat de coram, van bijstand voor het Electr. Bedrijf het voorstel zal doen om op de plaatsen, waar dal noodig is, een electrisch lichtpunt te plaatsen. Dus kunnen we dat voorstel eerst afwachten. Ook zijn wij nu niet in de gelegenheid om er in Veen huizen straatverlichting bij te nemen. Het licht te Veen huizen is niet van dien aard, dat er straatverlichting af kan. Algemeen goedgevonden, eerst voorstel van de comm. van bijstand af te wachten. Verzoek van de Roomsch-Katholieke Geitenfokver- eeniging Sint Johannes, te Heerhugowaard, om f 50 subsidie te mogen ontvangen. De exploitatierekening!geeft een tekort aan van f 82.26. Voorzitter zegt, dal zij vorig jaar subsidie hebben gehad. B. en W. stellen voor, om f 25 subside toe te kennen, 't Is 'n nuttige vereeniging. Dekgeld van 97 'geiten, dat is een belangrijk getal. De heer Met kan wel .met B. en W.'s voorstel meegaan, maar zou de vereeniging in overweging willen geven, lid te worden van den Prov. Bond van Geitenfokvereeni- gingen, om dan van den Bond subsidie te - kunnen krijgen. Voorzitter: Dat is hen vorig jaar al onder 't oog gebracht, dat die gelegenheid beslaat. Ik weel niet wel ke voorwaarden er dan zijn, om aan een subsidie te komen. Maar zij kunnen het probeeren, We kunnen er hen op wijzen, dal zij kunnen probeeren, bij den .Bond te konten. De heer Met vraagt, of het een neutrale vereeniging is. De heer Borst zegt, officieel te weten, dat ieder er gebruik van kan maken, Met allen voor wordt B, en AV.'s voorstel aangenomen. Met algemeen goedvinden wordt het salaris van den doodgraver (die verzoekt dat van f20 te brengen op. 150) iels verhoogd en overeenkomstig. voorstel-B. en W. op f 30 's jaars gebracht. Het uurloon voor het knap- houden ucr begraafplaats wordt op 40 cents gesteld. Schrijven van,.den Adnt. van hel Electrische bedrijf, waarin deze in overweging geeft, den raad voor te stellen, de aan Eet P.E.N. toegestane 50 procent op de maximale belasting weer in (e trekken. Zulks in ver band met het onnoodig uitstellen van kabellcgging en de onnoodig daardoor geleden verliezen., door nnnaer stroomverbruik en door spanning verlies., met het oog waarop in het schrijven het intrekken wei gemotiveerd wordt geacht. De heer Met vraagt naar B. en W.'s gevoelen. Yoorz. zegt, dat B. en W. het op 27 Dec. ingekomen schrijven nog niet? hebben behandeld. Spr. zou wel voor intrekking der 50 opcenten gevoelen, 't Is een voudig ellendig zooals ze lijntrekken met het kabel- leggen. Ze zeggen dan,- ze zulien snel leggen bevorderen, maar nu zijn ze eerst weer lusschen Schagen en Hel der bezig, 't Is of het een uitdaging is, of men ons expres Iaat wachten. In een schrijven zeggen ze, dat ze. lusschen Schagen en Helder begonnen zijn verbin ding tol stand te brengen, omdat de centrale te Helder de belasting niet meer kan hebben. En daarna zullen ze hier komen. De heer Bloothoofd: Ik hoorde, dat ze nog een dag of zes moesten werken en dan komen ze hier. Voorz.Zo zullen wel goede redenen hebben, maar hier kumien wij hel tocli niet dadelijk billijken. De heer KromWij hebben, toen de Provincie om 50 opcenten op maximale belasting vroeg, dat goedge vonden. Nu zijn we al 15 maanden aan t onderhande len over een transformator, die werkelijk noodig is. We worden om den tuin geleid. We hebben al beslo ten dezen zomer, om, als 1 Nov. niet voldoende voor de lichtvoorziening voor het Noordeinde gewerkt was, de 50 opcenten ingetrokken zoT.den worden. Nu zijn we al einde December en is er nog niet voldoende ge werkt. 't Is gemotiveerd, als we de 50 opcenten intrekken. Er is nogal schade ontstaan door dat lang onderweg zijn. Als de Prov. niet beter haar plicht doet tegenover oiis, is het gemotiveerd1, dat we de 50 opcenten intrekken. De neer Bloothoofd! :Ons besluit was, als het 1 Nov. niet klaar was, voor het Noordeinde, dan zouden we ide 50 opcenten maximale belasting niet betalen. Voorz. vindt, we kunnen berichten dat wij die op centen niet betalen. De heer Metlk kan me voorstellen, dat voorz. en raadsleden uit hun humeur zijn, daar het zoo lang duurt. Maar spr. is er niet voor, om nu een paar dagen voor het nieuwe jaar zoo maar te berichten, dat we opcenten niet betalen. Dat is niet de weg voor een! gemeente, die eerst de toezegging deed tot medewerking Beter is dat wij den royalen weg bewandelen en er hot P.E.N. op wijzen, dat zij zoo lang werk hebben.' Voorz.'l Is in de lichtcommissie ook meermalen besproken om krachtige maatregelen te nemen. Wij worden op den hak genomen, 't Is niet de eerste maal dat - het feit wordt besproken, het is niet onver wacht. Wij willen wel den royalen weg bewandelen, maar zij moeten ons niet zoo zuinig behandelen. Want dan is het niets erg. als wij ook een minder Koninklijken weg nemen. Een contract is niet opgemaakt, dus staan wij even sterk als zij. 't Is wel de moeite waard hen aan hun woord 4 e houden, wat zij beloofden. Er is niets tegen om de 50 opcenten in te trekken. De heer KostelijkIs het stroomverlies te bepalen eü is er vast te stellen, welke schade de gemeente hééft? Yoorz.Als alles op tijd klaar geweest was, had men aan 't Noordeind flink licht gehad. Nu bezui- aigde men, wat schade was. Was alles klaar geweest dan had men meer verbruikt. Hoeveel schade er is :weet ik niet. De heer KostelijkAls de 50 opcenten niet betaald worden houden -we daardoor f 2400 in '1 laadje. Dal is ïiu wel mooi, maar 't beste was, de geleden schade te bepalen en de aillrekken van het beidrag dor 50 op centen. De heer KromWe hadden doordal ze zoo lang werk hebben, niet alleen minder lichtverbruik, maar vooral spanningverlies. Het traject was te lang. We hebben mu al langer dan 15 maanden onderhandeld om 'die eene transformator te krijgen en hebben die nog niet. En de heer Smit Kleine zei, of de Prov. wat meer tekort komt, dat liet hen koud. De heer Poland: Ons is meegedeeld, dat -25 pro cent spanningverlies is ontstaan, terwijl het met 5 pet. kan volstaan. Dat is nogal iets. Ik wou de intrekking der 50 opcenten toepassen tot we de geleden schacle terug hebben. De heer Kostelijk wil eerst dc schade onderzoeken. Voorz.: Toen de comm. van bijstand met billijk vond de 50 opcenten te betalen,, hebben wij ons niet verzet. Dat besluit kunnen wij intrekken, en zoo noodig later herzien. We ondervinden van de Provincie heeletmaa) geen medewerking, zoo kun je met die lui niet samen werken. Om ons voor den gek te houden, dat gaat niet. We kunnen voorloopig de 50 opcenten inhouden. Als het later met het werk goedgaat, kunnen we weer zien. De heer Kuiper wil voorloopig de 50 opcenten intrek ken en de schade laten berekenen en dat aftrekken. De heer Poland stelt voor, om de opcenten in te trekken totdat de schade vergoed is. De heer KromZe houden ons moedwillig aan 't lijntje, we hebben al wat beleefd. oorz.Het is er om te doen, om ons te nemen en ik "heb den Commissaris een en ander verteld en die heeft het niet tegengesproken. De heer' WijnkerDe maximale belasting moeten we betalen, maar de 50 opcenten kunnen we inhouden. De heer Met: Ik ben er niet voor, om de opcenten in te houden. Zij zijn ons ook ter wille geweest, door ons niet ten volle te laten betalen, met bijgekomen uitbreiding. Ik heb bij een paar heeren mijn licht op-, gestoken, die mij meedeelden, dat zij veel pech hadden met den kabel, 'te Wormerveer en ook te Spijkerboor. Wat veel stagnatie gaf. Ik ben niet voor intrekken, het is beter hen eerst aan te schrijven er over dat zij zoo lang werk hebben. De heer KromDat zij ons niet ten volle een heel jaar verhoogde maximale belasting berekenden, voor tusschentijdsche aansluiting, is nog niet zoo'n welwil lendheid, dal is gewoon. Zoo'n aansluiting is er dan ook niet een vol jaar geweest. Voorz.Zij zouden op een heel jaar recht hebben. Maar als zoo'n tusschentijdsche aansluiting later begint, is het billijk, dat we niet een heel jaar moeien betalen. Wij kregen nWets. W|ij betalen wat we verplicht waren te voldoen. Voorz.Wij kunnen voorloopig ingaande Januari a.s. tot nader orde de 50 opcenten inhouden en als wij ontdekken hoeveel schade we hebben, of wanneer het met het werk beter wordt, kunnen we dit besluit wctqj herzien en dan vorder zien. Met 9 stemmen Voor 'en de Iheer Met tegen wordt aldus toesloten. Verslag der commissie tot wering -van 'schoolver zuim. in wijk IV., Veënlhuizen, wordt Jvoor kennisge ving aangenomen, evenals e'ene wan den gemeente veldwachter Haster ingekomen dankbetuiging voor toeslag op zijn salaris over 1920. (De Commissie van. 'Bijstand ivoor 'het electrisch be drijf, adviseert het salaris wan den administrateur Bruin te verborgen' en te brengen wan f1500 op f 1700, zonder aftrek wan pensioenbijdrage en om het salaris wan den meteropnemer Iiwantes te ver- thoogen en te brengen op f 1100. (B. en -W: doen het voorstel, tot deze salarisVerhoogingen te besluiten. \De heer Met vraagt, hoe het kan dat B. en W. nu den administrateur Bruin opdragen als lijnwer- ke-r op te treden. Voorzitter zegt, dat dit is op advies der commis sie van bijstand. Die oordeelde dat er in de gemeente niet veel personen bij machte zijn om als lijnwerker op te treden. En Bruin kan dat wel. Hij zal in ver band met deze salarisregeling dan ook geheel zich aan het electrisch bedrijf hebben te wijden en geen ander werk doen. Als wijeen aparten lijnwerker aanstellen, die zou ook salaris moeten hebben.-En voor iemand die uitsluitend lijnwerker is, is er geien ■werk. 't Net is nog nieuw en er is nog niet veel on derhoud. Kwantes durft de palen niet in te klimmen en is dus niet geschikt als lijnwerker en je kunt hem als meteropnemer toch ook niet ahn den dijk zetten. De heer Koselijk kan zich met B. en W.'s "voorstel niet vereenigen en heeft vernomen dat er tegen Bruin (grieven zijn in de lichtcommissie, die ont-, j staan zijn door de laksheid, en beroerdigheid van Bruin. Is het waar of is 't niet waar? Hij zal wel capaciteiten hebben, maar zal te slof zijn. Dus is er geen reden om hem f200 meer salaris te geven, 't Is of de ambtenaren aan beide zijden wan het brood 'boter moeten 'hebben. Arbeiders met 'n 1200 of 1300 gld. inkomen moeten' ook meebetalen, aan de jaarwedde van zoo'n ambtenaar. Ik vind1 de veitioo- ging. niet goed.. De 'heer' Met: Ik heb' al gevraagd1 waarom Bruin als lijn werker werd aangesteld', 't 'Salaris laat ik 'bui ten .beschouwing, als je daarvoor een 'hebt die goecl is, dan onderschrijf ik dat.. Maar zooals ave nu Koste lijk hooren, ik vind ook dat Bruin n'iet de rechte man op de rechte plaats is. Ik zie 's avonds dikwijls dat er een lamp niet .brandt, sommige .meters staan vast, enz. Ik ben 2 jaren lid der lichtcommissie ge weest, het was treurig zoo'n administratie als- Bruin had. lk zou zelfs i$ts heel ergs kunnen zeggen, maar zal dat voor.me houden. Ik vind het vreemd van B. en W., dat zij zoo'n man als hoofd van het be drijf aanstellen. De heer Krom: Aan de .praatjes mogen we echter geen gewicht hechten, en als het zoo erg was zou de lichtcommissie zulk een advies niet gegeven hebben. Er is me gebleken, dat sommige klachten. o"ok niet gemotiveerd waren. De lichtcommissie zal wel op de hoogte zijn, terwijl Met en Kostelijk het maar hebben van wat zij hoorden zeggen. "En <op praatjes kunnen we niet afgaan. De heer Kostelijk: Praatjes komen uit de buiten wereld, maar ik heb de grieven van voorzitter. Dg grieven zijn in de lichtcommissie bekend' gemaakt. Een administrateur die nalatig is kan aan de ge meente, heel wat schade berokkenen. Het werk wan Bruin is een vak waarvoor geen prestatie vereischt wordt, hij is altijd' een gewoon boerenarbeider ge weest. Voorzitter: Hij heeft zich van lieverlede bekwaamd in het (boekhouden en (het is gaandeweg verbeterd. /De heer Kostelijk: De begroeting was anders lari. Bruin doet ook bijkomend werk, als: agent vrijwil lige ouderdomsveiizekerinlg en nu volksteller. iD'e heer Blom: Ik (vind f1700 wat boog. Er komen klachten in dat de administrateur zijn wertk niet goed doet. Als het betert, <wil ik de verbooging wel steunen. Wat Kwantes 'betreft, vind ik ook te hoog. .Voorzitter: Kwantes 'heeft minstens 5 dagen per week vioor zijn werk noodig. :D:e heer*'Boes zegt, dat niet .alle grieven, 'tegen Bruin gegrond' zijn. De heer Poland windt het gemotiveerd de salaris sen te werhoogen. (De (heer Met zegt dat er wel klachten zijn over Bruin en heeft zelf meermalen geizien dat aan het eene einde wel,, aan het .andere einde geen licht brandde, dat er soimis een lantaarn ontbreekt. Be administratie liet ook te wenscben over. Ik had lie ver een aparten lijnwerker. Ik grond mijn motieven op de ervaringen en ik vind 'Bruin niet de rechte man op de rechte plaats. /De heer Poland: 'De lichtcam'missie is met het voorstel gekomen uit elen (zuinügheidsoogpunt, om administrateur en lijnwerker in een persoon te ver eenigen. 't 'Net. is nieuw, heeft weinig onderhoud en 'dus zou bet 'de eerste jaren zoo wel kunnen. De heer Kostelijk wil Bruins salaris op f 1500 be palen. En blijkt Bruin goed zijn averk te doen, dan kan het .hooger klimmen. De heer Blom vindt dat goed'. Bruin is wel ge schikt en eten flink persoon. Dat zegt Edelliorst ook. Maar Bruin zet niet al op al. 'Hij zal avel be kwaam zijn en meters herstellen kan hij ook. Maai bij moet er beter izijn tijd aan besteden. ■Voorzitter: Na nieuwjaar moet hij al zijn tijd aan bet bedrijf besteden. Maar dan dient hij ook een be hoorlijk bes(taan te hebben. Als hij niet goed is, is f 1500 ook te weel. Is hij wel goed, dan is f 1700 niet te veel. (Be heer Kostelijk «wil f1500 aanvangssalaris. Doet hij goed zijn plicht, dan kan 't hooger. Maar voor deze prestatiën is f 1500 voldoende. Bij stemming ower (het voorstel dat B. en W. doen naar aanleiding van het advies der lichtcommissie, zijn voor B. «en W.'s voorstel: Wijnker, Borst, Poland, Does en Krom. Tegen: Kostelijk, Bloothoofd, Kuiper, Met en Blom. (Dus 5 -voor en 5 tegen, alzoo staking der stemmen. (De beslissing over salarissen voor Bruin' en Ivwan tes wordt nu aangehouden tot die Volgende vergade ring. Als lid van het Armbestuur wordt herbenoemd de heer P. Konijn, die als zoodanig aftredend en her kiesbaar was. Tot leden der commissie van bijstand electr. be- drijf, worden herbenoemd de heeren 'C. Poland,, J. Does 'en J. Blom. Volgt.'voorstel vian den heer Poland onn ó'ver te gaan 'tot wijziging, dier heffingssclhaal len verordening op den (hoofdelijken.omslag, met.hei doel de kleine inkomens te ontlasten en die meer inkomen hebben, meer te belasten. Voorzitter zegt, dat de hoeden het advies schrifte lijk thuis gekregen hebben. B. 'en W. hebben de zaak in den breede besproken en stellen voor met de (bestaande heffingssclhaal nog te blijven door werken. Voorts stellen B. en W. voor, om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f600 te brengen op f 800. (Daarmede worden de kleine inko mens ontlast en de grootere meer getroffen. 'Dan hebben we nog niet den idealen toestand die Po land 'wenscht, maar we kunnen eerst zien, wat de nieuwe wetswijziging ons brengen zal en hoe we de regeling zullen maken voor het volgend jaar. We. kuuncn bijv. imet de bestaande -verordening door gaan! tot ,Mei .1921 en dan een nieuwe in het leven roepen en dan gaat het wan Mei tot Mei; B. en W. wilden niet de heffingsschaal wijzigen, maar al leen de aftrek noodzakelijk levensonderhoud wan f600 op f 800 brengen, 't Is de vraag of de Raad mee gaat met het woorstel-Poland of met het voörstel van B. en W. om de bestaande heffingsschaal voor dit jaar nog te bestendigen. De heer Met: Eerst was ik voor het woorstel-Po land, maar na 't advies wan B. en W. ben ik voor liet voorstel van B. en W. (De heer Krom zeigt te gevoelen voor de heffing van de 100 opcenten op den Hoofd. Omslag, dan hebben, ze met den rijksontvanger te doen,dat is niet zoo mals als met" den gemeente-ontvanger. (Dan zou er minder heibel zijn. (De heer Poland 'bespreekt de rijksinkomstenbelas ting toe te passen voor onze gemeentebelasting voor 1921. Voorzitter: Da!t kan, volgend jaar avel behandeld avorden. De (heer Kostelijk: Het is anders wel gemakkelijk zich aa.n te passen aan de rijksinkomstenbelasting. Bij stemming ower het, advies van B. 'en W. wordt dit. met allen voor aangenomen. Tot, onderwijzeres aan school no. 3„ vacature mej. A. M. iKraijjenhalgëni, overleden, wordt benoemd met algeimeene stemmen mej. G. J. Maas uit Alkmaar. Mede op de voordracht stonden mej. Van Ivuik uit Opperdoes en mej. S. B. Maas, te Heerhuigowaard. Indiensttreding op 15 Januari ajs. Goedgevonden wordt, B. en W. te machtigen lot het aangaan, eener kasgeldleening groot f20.000. IDe (heer Kostelijk vraagt of er nog vanwege het gemeentebestuur eenig blijk wan: waordeerinlg is ge geven aan wijlen mej. Kraijenhagen, in leven onder wijzeres alhier. Voorzitter zegt kennisgeving wan Overlijden te heb ben ontvangen en daarop schrijven van rouwbeklag tot de familie der overledene te hebben gericht. De overledene werd niet hier, doch te Alkmaar begra ven, tot bijwoning waarvan spr. geen uilnoodiging heeft gehad. Wat dé heer Kostelijk bedoelt, den (blijk van waardeering, dat is overigens niet gebeurd. Voorzitter dankt allen op deze laatste bijeenkomst in dit jaar voor medewerking bij de vele belangrijke besluiten, die genomen zijn. Vele zaken izijn aan het oordeel van den Raad onderworpen en onder vriend- schappelijken geest behandeld. Met de beste wen- scben voor het volgende jaar, sluit voorzitter onder teekenen van instemming van den Raad, de openbare vergadering en gaat de Baad in comité om een paar reclames 'Hoofdelijken Omslag te behandelen.

Schager Courant | 1920 | | pagina 15