G 11(11(11 NiilïS- Adiitttitit- Lnüiiillil fa. SPAANDER Co., Alkmaar. Vrijdsg 31 December 1020. 63cte «Jaargang. No. 0747. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCBAGEN. EERSTE BLAD. St k Raad van Schagen. Binnenlandsch Nieuws. es SC H A 0 E Cl- Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.55. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote "letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Vergadering van den Raad op Woensdag 29 December 1920, des morgen» halt 10. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Gornelissen, burgemeester, secre taris de heer A. G. Roggeveen. .j Van de feestcommissie is het verzoek ingekomen om het tekort van de landbouwfeesten tot een maxi mumbedrag van f 750. voor rekening der gemeente te nomen. Het tekort bearoeg eerst ongeveer f 1600, maar door particuliere bijdragen is dit teruggebracht tot f750. Dit adres is niet door B. en W. behandeld, zegt toorzitter, maar nu de beide wethouders dit adres «aarne behandeld willen zien, zal voorzitter zich daar tegen niet verzetten. Do heer Hopman noemt het ook geen goede regel om luik een adres onvoorbereid te behandelen. En spr. had zich dan ook afgevraagd, waarom of de feestcom missie zoolang met het inzenden van het adres had gewacht. Maar waar nu blijkt, dat de heeren hun tijd too uitnemend hebben besteed, door het tekort zoo- reel kleiner te maken, nu heeft spr. een ander© meening. De feesten hebben een mooi resultaat gehad en de 'eestcommissie heeft zich beijverd om dit feest te doen lagen en is er voor den raad alle reden om dit mvoorziene tekort te dekken. Dit langer te laten wach- en acht spr. ongewenscht, omdat uit eigen middelen iet tekort (is bijgepast, omdat niet alle leveranciers ip hun geld konden wachten. Spr. dringt daarom aan op toezegging van het' ge- De heer Nuland vraagt, naar de rekening van het loofdcomité. De heer Trapman licht toe, dat deze nog niet ge- leel gereed' is, door verschillende omstandigheden, maar lat wel verwacht mag worden, dat deze rekening zal luiten, zoodat het waarborgfonds wel niet zal behoe den te worden aangesproken. Maar mocht er nog een iedrag te kort komen, dan zal dit weinig zijn. De heer Rempt vraagt naar het waarborgfonds. De heer Trapman licht loe, dat dit wel geldt voor het hoofdcomité, maar niet voor .de feestcommissie. I Deze commissie heeft maar twee middelen om aan dit geld te komen, óf de gemeente betaalt, óf de heeren' I moeten het er zelf bijleggen. En waar deze commissiq haar uiterste best heeft gedaan voor onze feesten en de burgerij en ook de gemeente zelf in haar kas daar'de noodige revenuën van heeft gehad, dringt spr. er op aan, om aan het verzoek te voldoen. Mevr. Roos—Breed wijst op het vreemde, dat dit adres zoo onvoorbereid wordt behandeld. Spr. wijst er op, hoe de feestcommissie wist, dat de raad geen hooger bijdrage wenschte te geven en toch stond in de Schager Courant dat ondanks de schrille houding van den Raad, de feestcommissie zou doorgaan. De heeren wisten dus voor wat strop zij stonden en daarom zal ipr., evenals vorig maal, weer tegenstemmen. De heer Trapman zegtdat mevr. Roos—Breed de zaak verkeerd inziet Hier was niet een tekort van f 750, wat de raad vorig maal had geweigerd, maar ,van f 1600, voortgesproten uit tegenvallers. Om voor zuik een feest een begrooting zóó op te maken, dat ook de rekening precies klopt, is een onmogelijkheid. Om eeu begrooting sluitend op de rekening te maken lukt zelfs ons edelachtbaar college niet, waar mevr. Roos- Breed zelf lid van is. En waar deze wijst op het bericht in de Schager Courant over de schriele houding en als 't ware voor die uitdrukking een straf wil uit- deelen, moet spr. er even op wijzen, dat hier de schul dige is, niet de feestcommissie, maar de redacteur der Scnager Courant, die voor mevr. RoosBreed voor zijn gewraakte uitdrukkingen ten allen tijde op zijn bureau te vinden is. De heer Roggeveen brengt dank aan de wethou ders, voor hun hulp om deze zaak thans behandeld te krijgen. Spr. wijst er op, dat de feestcommissie haar uiterste best heeft gedaan en het onmogelijk is om zulk een rekening kloppend te krijgen, We weten wel hoe in die dagen er dan weer dit en dan weer dat bijkomt en hoe juist de prijzen van verschillende arti kelen en werkzaamheden in dagen als deze zoo enorm uit de hand kunnen vallen. Het feest is uitnemend ge slaagd en onze gemeente is zeer nauw betrokken bij den landbouw en was het dus noodig vooral ook met het oog op de komst onzer koningin dat onze plaats mooi versierd was. Spr. dringt dus aan op toestaan van het gevraagde. De heer Koemeester verbaasd zich 'ojver het spoe dige inkomen van dit adres. Ze liepen gisteravond nog met een lijst. De heeren Trapman en Roggeveen zeggen, dat Maan dagavond de vergadering is geweest en de finantieetej regeling is opgemaakt. Wellicht waren nog een paar personen te bezoeken. Bovendien wordt een maximum van f 750 gevraagd. Het voorstel om f 750 als maximum nog bij te dragen, wordt aangenomen met mevr. Roos—Breed en de heeren Van Nuland en Rempt tegen. Van den Minister van Landbouw is bericht ingeko men, dat geen moltondekens meer beschikbaar warei^ en aan. de aanvraag van kunstwollendekens gedeeltelijk zou kunnen worden voldaan. B. en W. meenen, dat nu de dekens slechts gedeel telijk kunnen worden toegewezen, het moeilijk is uit te maken, aan wie de dekens moeten worden verstrekt en aan wie niet. B. en Wl doen dan ook het voorstel de bestelling te annuleeren, vooral ook met heft oog op het feit, dat gerepareerde dekens zullen worden verstrekt Mevr. Roos—Breed had het idee gehad, de dekens aan do minst-gesitueerden te verstrekken. Spreekstem heeft de lijst gezien en meent, dat er verschillenden) geschrapt kondien worden. Nu we echter niet weten noo de dekens zijn, kan spr. zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Overeenkomstig het voorstel van BL en W. wordt besloten. Ingekomen is een circulaire van den Bond van werk lieden in overheidsdienst werkzaam, waarin wordt aangedrongen op beter bezoldiging en uniformiteit in de titulatuur. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar zij meenen, dat de loonen van het personeel op bevredigende wijze zijn geregeld, premie- vrij pensioen wordt gegeven en geen verandering in titu latuur noodig is. I Goedgevonden. In behandeling komt het verzoek van het R.-K. kerk en schoolbestuur tot vergunning van het bouwen van een R.-K. school met speelplaats aan de Nieuwe Laag- zijde en tot vaststelling van den rooilijn. Adressant deelt mede, dat het voornemen bestond voor den toegang naar de school voorloopig een 3 meter breed sintel pad aan te leggen. Voorzitter wijst op artikel 3 en 16 van de bouwver ordening waarin bepaald wordt, dat het verboden is aan den openbaren weg te bouwen zonder schriftelijke ver gunning van den gemeenteraad en onder daarin ge noemde bepalingen en als aan een .niet-openbaren weg wordt gebouwd, moet het komen van dezen weg naar het oordeel van B. en W. verzekerd ziin. B. en W. meenden zich voldoende waarborgen te moeten verschaffen, dal het komen van dien weg ge waarborgd is. B. en W. hadden dan weer eens met het Kerkbestuur te doen. dan weer met het schoolbestuur en zijn tenslotte maar tot de conclusie gekomen, dat dit hetzelfde was. Het is B. en W. gebleken, dat door het kerkbestuur is aangekocht het huis, bewoond door den heer Flumans, teneinde dit huis bij overlijden van dien eigenaar te doen afbreken en dan daar een straat aan te leggen. B. en W. meenden secuur te moeten handelen (en hebben advies aan een rechtskundige, aan een advokaat, gevraagd en dezen verzocht een contract samen te stel len, dat de gemeente met "het kerkbestuur of school bestuur zou kunnen aangaan. Blijkens advies door dén advokaat bij Notaris Van den Bergh ingewonnen is een voorloopig contract opge maakt voor den aankoop van het woonhuis, boet en erf van den heer Flumans, door het R.-K. kerkbestuur. Van een afzonderlijke schoolvereeniging is den notaris niets bekend. De goedkeuring op dezen verkoop is noodig van een zoon van den heer Flumans die zich in het buitenland bevindt en het transport van den verkoop kan daardoor nog langen tijd op zich laten wachten. Aan E. J. Flumans werd levenslang het recht van bewoning van het perceel toegekend. De advokaat komt dus tot de volgende conclusie: le. dat het huis niet is verkocht aan het R.-K. schoolbestuur, doch aan het 'R.-K. kerkbestuur. 2e. dat aan E. J. Flumans levenslang het recht van bewoning isverleend; 3e. dat het transport van den verkoop nog langen tijd op zich kan laten wachten en dus op het oogenbiik geen contract kan worden opgemaakt B. en Wl meenen dat langer stagneeren van die zaak niet opgaat/en stellen daarom den raad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Overtoom zegt, dat in het advies wordt medegedeeld, dat het definitief koopcontract nog lan gen tijd op zich zal laten wachten. Doch de notaris zelf, is een der oorzaken daarvan. Een paar weken terug is het kerkbestuur bij den notaris geweest, maar deze had er nog niets aan gedaan. Het komt spr. vreemd voor,, dit in het advies aan te treffen, bovendien hebben B.' en W. toch met het kerkbestuur gesproken. Het ver zoek gaat uit van de R.-K. Parochiale kerk- en school besturen. VoorzitterMaar andere ingekomen stukken over deze zaak waren toch anders geteekend. De heer 'Overtoom: Dat komt omdat het kerkbe stuur en het schoolbestuur één secretaris hebben. Bo vendien, B. en W. hebben toch met het kerkbestuur gesproken en hadden ze daarover wel een kleine opmer king kunnen maken. Voorzitter zegt, dat dit ook niet voor B. en W. de quintensens is. Aan wie de schuld is, dat de koop- acte nog niet is opgemaakt, hebben B. en W. niet mee noodig. Er kan wel aan die acte worden begonnetni, taiaar zoolang die buitenlander geen toestemming heeft gegeven, kunnen wij geen contract sluiten. De heer Overtoom herhaalt, dat het de schuld van den notaris is. Wanneer deze er geen werk van maakt, diuurt het nog jaren. r Voorzitter: Dan moet het Kerkbestuur zich tot den notaris wenden. V De heer Trapman zegt ook, dat B. en W. daar gewoon buiten staan. B. en W. hebben dat verzoek gekregen en hebben het maar niet holderdebolder be handeld. Al dien tijd dat B. en W. het in onderzoek hadden, heeft er van den kant van het Kerkbestuur als 't ware een stormloop op B. en W. plaats gehad, maar zelf was men met zijn zaken nog niet gereea. Naar aanleiding van het rechtskundig advies hebben B. en W. gezegd ,dat de zaak in dat stadium is, dat er geen contract te maken is. De heer Overtoom heeft op de vorige vergadering zelf gezegd, dat de raad binnen zoo veel tijd op een dergelijk verzoek moet beslissen, met andere woorden, jullie moeten een beetje opschieten en waar B. en W. meenen, dat er tusschen Kerkbestuur en gemeente geen contract is op te maken, doen zij het voorstel, afwijzend op het verzoek te beschikken. Als later de kwestie met liet koopcontract in orde is, kan het Kerkbestuur opnieuw beginnen. Wij zijn als 't ware de lijdende partij geweest, wij hadden met de feiten rekening te houden. We doen nu dit voorstel omdat anders misschien weer van den anderen kant der taefl het verwijt zou komen, dat we de boeï stagneeren. De heer Helder zegt: Gestel, dat de raad wel een beslissing nam, maar de zoon van Fluman zou later zeggen: ik doe het lekker niet, dan zou de raad weer een anderen puzzle hebben op te lossen. Spr. oordeelt het beter, eerst een oplossing te hebben, voordat de raad een besluit neemt. De heer Overtoom meent, dat de raad toch de aanleg van den weg kan toestaan., onder nader voor te schrij ven voorwaarden. Oojc particulieren hebben'toestemming gekregen, mits werd voldaan aan die en die voor waarde. Wanneer hét Kerkbestuur aan de te stellen voorwaarden voldoet, zou het kunnen worden toege staan. De heer Trapman zegt, dat B. en W. de eisch stellen, dat het Kerkbestuur eigenaar is van het huis en dat dat huis afgebroken wordt. Zoolang het Kerk bestuur geen eigenaar is, kan het niet Waarvoor zou de gemeente de risico op zich nemen.? De heer Overtoom: Er is toch geen risico. De heer Trapman: Zeker wel. De heer Overtoom: Als het Kerkbestuur de voor waarden weet, dan weet het waaraan het zich te hou den heeft De heer Trapman: Dat weet het nu ook. De heer OvertoomWorden er dan verder geen voor waarden aan gesteld? De heer Trapman: Alles kan men te dien opzichte in de bouwverordening vinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan de gepensionneerde gemeente-ambtenaren zal over 1921 weder een toeslag op net pensioen worden gegeven en wel van 20 pet. met een minimum van t dO. B. en W. stellen voor, Zuster Boks met ingang van 1 Januari a.s. als gemeenteverpleegster te benoemen, voor loopig op het tnans geldende salaris. Voorzitter wijst er op, dat de commissie van Ge zinsverpleging geen middelen meer heeft en dat het dus gewenscht is, dat het raadsbesluit van de vorige ver gadering zoo spoedig mogelijk in werking treedt. De neer Helder informeert of reeds een instructie is opgemaakt De heer Trapman zegt, dat het de bedoeling is. Zuster Boks met ingang van 1 Januari te benoemen voor een nader te bepalen salaris en onder nadar vasit te stellen instructie. Op de vraag van den heer Timmerman of reeds met St. Maarten is geconfereerd, antwoordt voorzitter, dat ook dit nog moet gebeuren. Bij afwezigheid van den burgemeester zal als loco burgemeester optreden achtereenvolgens de heeren Hop- maiij Trapman en Schoorl. Bij de rondvraag informeert de heer Rempt haar de reorganisatie van het plaatselijk schooltoezicht in verband met de nieuwe onderwijswet Voorzitter zegt, dat hieromtrent nog. een Koninklijk besluit moet inkomen. 1 Januari houdt de schoolcom missie op te. bestaan. De heer Roggeveen vraagt, wie zijn opvolger is ge worden, als opperbrandmeester. Voorzittef (deelt mee, dat de heer De Rooij be noemd is als opperbrandmeester en als brandmeesters de heeren J. de vries, bode, en H. v. Kuipers. Hierna sluiting. Onze geaehte eliëntèle een gelukkig Nieuwjaar. Voor 't Voorjaar komen wij met een schitterende collectie stoffen. Laat bij ons Uw kleeding maken. le klasse coupeur. BURGERBRUG. Wij hadden op den 2en Kerstdag 't genoegen voor ons te zien optreden de vereeniging Het Vrije Too- neel van Alkmaar. (Regie Chr. v. Slooten) met 't alom bekende tooneelspel „De Lijdensweg". Of het ons vol daan heeft, dat kon men bij ieder bedrijf hooren, als het scherm neerging, 't Daverde telkens in de volle zaal, en het was ook verdiend applaus. Het Vrije Too- neel beschikt over uitstekende krachten en heeft ons volop doen genieten. „De Lijdensweg" is een tooneelstuk hetwelk door goed spel tot zijn recht kan komen, en dat is door de spelers volkomen gelukt, 't Was onbe rispelijk. De advokaat denke er om, goed zijn rol te kennen; zijn spel was anders uitstekend, maar wan neer de souffleur achter gehoord kan worden, is niet mooi. Het is maar een kleine wenk. De heer Lange- dijk had succes om deze spelers te introduceeren en wij hopen, dat dit optreden niet de laatste maal mag zijn. We zien 't Vrije Tooneel zoo spoedig mogelijk weer optreden voor 't publiek van Burgerbrug enI omstreken. I ANNA PAULOWNA. Zaterdag gaf de Hamonie A. P. een concert in Veer- burg, onder leiding van den heer H. Broekhuizen, met medewerking van den heer D. Pool, cabaratier te Oude- sluis, Een 8-tal muzieknummers wierden ten gehoor© gebracht, die, gezien de n|pg zeer jonge vereeniging!, zeer 5n dten smaak van het in groote getale opgeko men publiek vielen. Ook de heer Pool, die een achttal nummers ten gehoore bracht, had dezen avond veel succes, wat wel Jtet daverend applaus bewees na elk nummer. Zaterdag 1 Jan. zal weder een concert worden ge geven voor kunstlievende leden, diegene die een mooie en .genotvollen avond willen hebben, kunnen zich hij het bestuur aanmelden, of op den avond aan de zaal. OUDE NIEDORP. De heer F. Woutman is .benoemd tot ouderling in de plaats van den heer R. Groen, die niet meier in aanmerking wenschte te komen. Tot diaken werd benoemd de heer C. van Zoonen, in de plaats van den heer A. Mijts, die bedankte. OUDE NIEDORP. Voor het beroep naar de gemeente Hensbroek heeft Ds. Barnouw alhier, bedankt OUDE NHSDORP. Ds. Barnouw alhier, komt voor op een 3-tal voor predikant te Aardenburg (Zeeland). NOORDSCHARWOUDE. Ons wordt verzocht even mee te deel en, dat het bericht voorkomende in het nummer van Vrijdag jl. waarin wordt meegedeeld dat 2 van de sollicitanten die voor benoeming van hoofd der school het meest fn aanmerking komen, zich hebben teruggetrokken, van allen grond ontbloot is. Juist deze week hebben alle drie zich gepresenteerd en alle drie hoopten ze op een benoeming. BROEK OP LANGENDU1L Tot leden van den dubbelen 'Raad (vereeniging 4 Lan- findiiker gemeenten) zijn gekozen de heeren |W. Dirkmaat Huibers, P. Slot A.Pz., C. Wagenaar, S. Wagenaar, J. Zaal en H. van Zuijlen. ZUIDSOH AR WOUDE. We vernemen^ dat de gemeenteraad, die in beslo ten zitting het wetsontwerp van Geel Staten behandelde, om (de 4 {Langendijker gemeenten te vereenigen, zich in zijn geheel voor vereeniging heeft verklaard. DIRKSHORN. Van bevriende zijde ontvingen wij mededeeling van het behandelde in de vergadering van Timmerlieden-, Metselaars- en Schilderspatroons, met de gezellen in die vakken, gehouden op Dinsdagavond ten huize van den heer Swager alhier. De Regeering beveelt voor de bouwvakken den 8- urigen werkdag, met vrijen Zaterdagmiddag, dus 45 werkuren per week. De gezellen wenschen natuurlijk echter hetzelfde werkloon fe behouden en eischen daar om leen uurloon van 75 ct, zoodat op de rekening 85 ets. per uur zal dienen geschreven te worden. Na zeer breedvoerige besprekingen, waarbij de vrees wordt uitgesproken ,dat het werk niet „los" zal komen, wordt aan den eisch van de gezellen voldaan. QUDESLUIS. Als volkstellers alhier zijn benoemd voor de wijk H de heeren J. Fransz en voor wijk G de heer A. Noor- ma nu BETER SNELTREIN VERKEER IN NOORD-HOL LAND. Men meldt uit Alkmaar aan het Hdbl. B. en iW. hebben aan de directie der H.S.M. een schrijven gericht, waarbij zij met aandrang verzoeken bij het ontwerpen der a.s. zomerdienstregeling meer snel treinen te Laten loopen in de richting Haarlem en om gekeerd, evenals dit vóór den oorlog het geval was. In 1914 kon men van Alkmaar vertrekken in de richting Haarlemé 8.38 met een trein komende van den Helder, 10.32 en 1.20 met een trein komende uit de richting Enkhuizen, 5.10 en 8.28 met een trein uit den Helder en 10.03 met een trein komende uit Enkhui zen. Te Alkmaar kon men uit Haarlem aankomen 8.29 gaande naar Enkhuizen, 8.51 gaande naar den Helder, 10.25 gaande naar Enkhuizen, 10.40 gaande naar den Helder, 1.53, 5.46 en 7.20 gaande naar Enkhuizen en 9.47 gaande naar den Helder. Een soortgelijke treinregeling is wederom ten zeerste gewenscht, want zooals ae toestand thans is, één sneltrein per dag in één richting levert deze voor zakenmenschen vooral een groot bezwaar op en is voor een stad als Alkmaar, het centrum van Noordholland, heslist onvoldoende. In hun schrijven vestigen B. en Wl ook in het bijzonder de aandacht van de directie der H.IJ.S.M. op net groot en zich telken jare uitbrei dend aantal zomergasten in de omliggende gemeenten Bergen, Scoor 1 ehn de Egmonden, wier besturen, ©ven- als d evereeniging „Alcmaria'tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aangezocht zijn aan dit schrijven adhaesie te betuigen. HET TAPVERBOD De gemeenteraad van Oostzaan besloot onlangs om het bestaande tapverbód (dagelijks van n.m. 8 tot v.m. 6 uur) te verscherpen door voortaan den verkoop enz. van sterken drank en andere alcoholhoudende dranken behalve bier, óók te verbieden van Zaterdagsmiddags 12 uur tot 's Maandagsmorgens 8 uur, alsmede op feest-, kermis- en lotingsdagen en tijdens uitvoeringen. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd me degedeeld, dat Ged. Staten dit raadsbesluit met goedkeu ren, omdat niet gebleken is dat het tapverbód gedu rende den geheelen Zondag bepaald noodig is. Wel kun nen zij zich vereenigen met een verbod1 voor gedeelte^ van Zon- en feestdagen. In verband hiermede stelden B. en W. voor„ om een tapverbód uit te vaardigen voor Zaterdag* Zon- en feestdagen van 's middags 12 uur tot den volgenden morgen 6 uur en voorts dagelijks van n.m. 8 tot v.m. 6 uur. 4 Na uitvoerige discussie, en nadat B. en W. ver klaard hadden, dat volgens rapporten na instelling van het tapverbód' het drankmisbruik verminderd is, werd met 6 tegen 4 stemmen besloten om overeenkomstig het voorstel van B. en W. het tapverbód' te wijzigen, en tevens te onderzoeken of de maatregelen door den burgemeester van Purmerend toegepast, resultaat op leveren. 1 P PRIJSDALING. Het bestuur der Enschedesche Handelsvereenigiïig ad viseert den handeldrijvenden middenstand in het alge meen en den leden zijner vereeniging in het bijzonder, om wat betreft de prijsdaling gelijken tred te houden met d© fabrikanten en grossiers. Verlagen laatstgenoemden hun prijzen met een zeker percentage, dat zij dan oogenblikkelijk het voorbeeld volgen. Zulk een daad zal offers kosten en velen in moeilijkheid brengen, zegt het advies verder, doch men zal er door medewerken tot het verkrijgen van een meer normalen toestand, terwijl men het vertrouwen van het koopend publiek zal behouden. WETTELIJKE REGELING DER WINKELSLUITING. Met betrekking tot de plannen inzake de wettelijke regeling van de winkelsluiting kan worden medegedeeld, dat de Minister van Landbouw het wenschelijk acht, de behandeling van het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp tot vaststelling ©ener Zondagswet, waarover het Voorloopig Verslag van het onderzoek in de afdeelingen seeds is verschenen, af te wachten, omdat bedoeld ont- werjp nauw verband houdt met de winkelsluiting op Zondag. t Naar wij verder vernemen, zal het wetsontwerp op de winkelsluiting vóór dat net inbehandeling komt zóó tijdig aan de verschillende middenstandsorganisaties worden toegezonden ,dat deze voldoende gelegenheid zullen hebben, om hare opmerkingen over het wetsont werp aan de regeering, c.q. aan de Volksvertegenwoordi ging kenbaar te maken. EEN MOEILIJKE REIS. Uit de laatste ijsberichten zou men kunnen opmaken, „fdat ook de vaart op de Zuiderzee weder hervat kon worden. Intusschen dient «men te bedenken, dat er nog zeer veel drijfijs aanwezig is., hetgeen o.a. uit het vol gende kan blijken. De dienst der scheepvaart mij. Holland-Friesland werd tot nog toe onderhouden via Nieuwediep. Maan dagochtend (lagen 5 schepen van deze mij. te Harlingen gereed voor vertrek, nl. ae Bolsward I, Harlingen I, Fra- neker I, Dokkum' I en 'de motor Holland-Friesland VI. Na informatiën ingewonnen door den betrokken agent aldaar, zou getracht worden via de Zuiderzee, Oranjeslui zen, Amsterdam te bereiken. Tot Enkhuizen was niet of geen ijs. De agent belde te Enkhuizen hert kantoor A'dam op, dat 't convooi Maandag 12 uur het Krabbers gat gepasseerd was en dus 's namiddags om 6 uur te Amsterdam verwacht kon worden. Tot Woensdag middag werd niets meer van deze schepen vernomen. De reederij maakte zich dan ook zeer ongerust. Eerst Woensdag zijn Dokkumj I lek en de Holland-Friesland VI met verlies van schroef én defect aan de machine in de Oranjesluizen aangekomen. Volgens verklaringen van de bemanning geraakten de booten bij Broekerhaven in een ijsmassa bekneld, twee

Schager Courant | 1920 | | pagina 1