Reclames. KINDEK EN Gemengd Nieuws. Tweede Kamer Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. rekening bedoelde kluft is, zal aan de vennootschap een beslissing ln deze worden gevraagd. De heer G. Barten geeft de aanwezigen den raad om lid te worden van den Proeftuin Kennemerland, waardoor men in de gelegenheid is op voordeelige wijze in bezit te komen van ziektevrije pootaardap- pelen. De heer Gaijaard had verwacht, dat wel een enkel woord zou gesproken zijn over eigen export en brengt verder een woord van hulde aan het bestuur voor de vertegenwoordiging op de tentoonstelling te Scha genen de eerste plaats aan den heer Meereboer voor hetgeen hij daarvoor gedaan beeft. De voorzitter deelt mede, dat eigen export wel in het bestuur besproken is, doch dat de tuinbouwver- eenigingen, doch niet het marktbestuur zijn aange zocht. De heer A. Sw&ger zegt, dat dit nog steeds in wer king is, en alle bonden op een voorvergadering voor de prov. vergadering worden uitgenoodigd. In verband met het punt ziektevrije pootaardappe- len, wijst de heel- T. Kostelijk er op, dat de Vier bond verzuimd heeft een groot kwaad te herstellen. De heer P. Kostelijk informeert naar het re gistratie. De heer Ootjers licht het verloop van de pogingen nader toe, zegt dat het resultaat onbevredigend was doch er nog steeds aan doorgewerkt wordt. Voor het nazien van de volgende rekening worden aangewezen de heeren J. Bakker (L.T.B. afd. 't Veld) en J. Joman (Eendracht, Oudkarspel). Hierna gaat de voorzitter tot sluiting over en brengt namens het bondsbestuur een woord van hul de aan den nieuwen betaalmeester voor wien er zeker moed toe behoorde om deze betrekking te aan vaarden. Zooals de toestand is, zegt voorzitter, is het heusch geen baantje. Voorzitter dankt allen voor de genoegelijke bespre kingen en hoopt dat 1021 voor de tuinder» een goed Jaar mag worden en verklaart hierna de vergadering voor gesloten. lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm, enz. Een probaat geneesmid del vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. binnenlandseti Nieuws. mengelberg terug. Onze wereldberoemde dirigent Mengelberg is van zijn reis naar Amerika teruggekeerd. Het is met roem en hulde overladen dat Mengelberg terug komt. Een klein idéé geeft daarvan het slotgedeelte van een correspondentie in de N. R. Ct., van het afscheidsconcert van Mengelberg in New-York: Onder al deze omstandigheden was het te voor zien, dat het afscheidsconcert geweldig zou worden. Het programma was „op verzoek" samengesteld uit de Suite in b.kl.t. van Bach, Les Préludes, van Liszt, Tod und Verkl&rung van Strauss, het voorspel „Lo- hengrin" en de ouverture „Tannhauser" van Wag- i-er. Reeds op Donderdag was de zaal uitverkocht en op Vrijdag werden nog 500 staanplaatsen afge geven. Na elk nummer was het applaus bijna on bedaarlijk. Aan het slot werd het een ovatie, die op een orkaan of cycloon geleek. Welgeteld duurde het terugkomen bijna een half uur. Het Nederland- sche comité for Arts, Science and Friendly Relations had voor een groote bloemenhulde gezorgd er waren bovendien nog vier manden en kransen. Als om aan het gejuich kracht bij te zetten, bliezen de trombonisten en trompetters fanfares. Midden m de huldebetooging snoeide het orkest de „Stars splan- gled banner". Mengelberg zag zich genoopt te spre ken. Hij zeide deze hulde niet voor zich alleen te wenschen, doch in de eerste plaat» voor de „Na tional Symphony", hij sprak niet een „fareweU" doch „au revoir". Nieuwe demonstraties volgden. En toen onze dirigent in de solistenkamer was te ruggekeerd, wilde het publiek maar niet heengaan, aleer hij zich nogmaals vertoonde. Hët was bepaald angstwekkend dat gedrang naar het podium. Mr. Macmillen, de administrateur van het orkest, schafto fluks raad. Mengelberg stelde zich aan den hoek van het podium op en toen volgde een défilé van meer dan 1200 concertbezoekers, die onzen landgenoot de hand ten afscheid wilden drukken. Sommige jonge do mes waren zóó uitbundig, dat zij den handdruk van een kus deden vergezeld gaan. Ook oudere da mes trachtten zich niet onbetuigd te laten. Men gelberg had een ruikertje viooltjes in de hand, dat somwijlen als scheidsmuur werd opgeheven. Het was bij half twaalf, toen de passade was ge ëindigd en Mengelberg zich door een haag van ma nifestanten moest wringen om zijn weg naar zijn auto te vinden. Onder groot gejuich en hoera's ^rliet hij Carnegie Hall, dat voor Mengelberg reeds een bijna even gewijde plek is geworden als het Augusteum te Rome of het Concertgebouw te Am sterdam. „Au r^yoir, au revoir!".... In Amsterdam was het bij de aankomst van Men gelberg stampvol op het perron. Van het machtige Toonkunstkoor waren honder den leden gekomen om hunnen dirigent te verwel komen en toen, prompt op tijd, de trein onder de kap kwam binnen daveren, drongen de dames en heeren, de dames vooral, onstuimig naar voren, om de eersten te Kunnen zijn, die hem „ontdek ten". En toen zij den plezierig-lachenden kop met de ruige, woeste krullen zagen, toen klonk een donderend hoera; hoeden werden gezwaaid, een „lang zal hij leven" werd spontaan ingezet. Het ge drang, voor den coupé was zóó groot, dat de reizi ger bijna niet van de treeplank kon komen. Maar 't lukte en langzaam baande de kleine man zich een weg, tusschen vooruitgestoken handen door, naar den uitgang. Er zou, naar wij hoorden, nog een welkomstspeechje zijn'afgestoken en een pompeuze lauwerkrans, gegarneerdmet vuurroode azalea's, kleurige begroeting van het Toonkunstkoor, lag er gens klaar; maar zóó groot wa» het enthousiasme, dat van het afsteken van den speech zeker niets heeft kunnen komen, noch van het officieel aan bieden van de mooie krans. Mengelberg ging direct naar het Concertgebouw om de repetitie te leiden vöor zijn eerste concert op heden, Donderdagavond. winkel. In deze gemeente bestaat het voornemen, naast de bestaande gymnastiekvereniging „Sparta", een tweede vereeniging op te richten voor jeugdige per sonen, ten huize van den heer P. Bakker, onder leiding van den heer A. Blaauboer alhier. vrouw verbrand. w£?9tervoormidda8 is ln een bovenwoning aan den Middelweg te Leiden de 75-jarige weduwe Schryver- de Raa? op een brandend gastoestel gevallen. De buren vonden het vrouwtje geheel verbrand. De brand vah het woonvertrek werd gemakkelijk ge- bluscht. kamerlid. Als opvolger van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn als lid van de Tweede Kamer, zal worden aangewezen de heer M. I. W. J. Bijleveld, industrieel te s-Gravenhage. fe?j!00"jari0 bestaan van de purmer. In 1922 zal het 800 Jaar gelen zijn, da* de Purmer is drooggemaakt. De besturen der afdeeling „Purmer" van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, van de ver- fremgmg Purmer Belang en van de commissie „Pur mer', hebben, op initiatief van eerstgenoemd be stuur vergaderd en het plan va* feestelijke herden king besproken. Geopperd werd een twee- of driedaagech feest te organiseeren, o.m. landbouwtentoonstelling, histori sche optocht, volksspelen, hippische feeeten, enz„ enz. Op Woensdag 13 April zal in „Het Purmerwapen" aan de Kerkbuurt, het plan besproken worden. MOERBEEK. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, zal ds zaak contra Jb. v. d. Oord uit Moerbeek, die wordt beschuldigd van brandstichting en thans te Alkmaar in voorarrest zit, a.s. week worden behandeld en is hij gedagvaard om op Dinsdag 12 April 1921, des voormiddags 10 uur terecht te staan. In deze zaak zal een twintigtal getuigen worden gehoord. ST. PANCRAS. Aan Gebrs. Groen, bloemisten alhier, is de beplan ting voor de 20 middenstandswoningen aan den Wes- terweg te Alkmaar opgedragen. NIEUW ENIEDORP. De schoolkinderen zijn reeds op de nieuwe speel plaats bij den Zaagmolenhaven alhier geweest.. Zij hebben daar bij die gelegenheid recht veel genoegen gesmaakt. WINKEL. Jiain en Gerrtt Kaïaij Dz., vroeger alhier, ai ju aan. de Aln^bachJtssdlioo.1 te Arnhem bevorderd van die eerste naar de tweede iklaisse. HELDER. In eene nota vian. opmecrttlnlgen geven Ged. Sta ten van Ntoo.rdihoTla.ndI .dien gemeente-raad in overwe ging de raming van .de uitkeerang uit do opbrengst der OorlogswimstfoeHaistmg van de Begrootin<g at te voeren en wegens 'veidiooging, dor rijkisuitke-ering krachtens de art. 10 der wet van 24 Mei 1897, (S l<56) een bedrag van f 44.1TL2 te ratoen, (B. en W. geven den Raad echter in overweging den geraamden post van f 400.000 als uitkeering uit de opbrengst der oorlog^winstibelastki'g op de begrtoo- ti-ng te handlhajven. B. en W. zijn van meening dat ■de bijdrage vam het Rijk. uit de O.W.-belaisrting als een post op de begrootiing behoort voor te komen, omdat deae op(b<ren!göt, volgens door de regeering ge dane mededeelingen, reeds beschikbaar is. Het even tueel ontbrekend doel aan de geraamde bijdrage van t 400.000 «al wordien «Jangdvuld voor verhooging van de opbrengst van derï hiootfldeHjksn omslag. Verder hadden Ged. Staten in overweging gegeven de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ont vanger terug te brengen op f 6500, f 5500 en f2500 elk. (B. en W. steliden den raad voor zich 'bij detze ziens wijlze neer te leggen. In zijne vergadering van (Dins dagavond' vereenigde zich de naad met de adtviazen van burg. en wethiuoderw en besliste im den boven aangegdven geest. Naar aanileidiing van vroegere discussie-s in den raad om een onderzoek naar de mogelijkheid' van een meer economisch beheer der gemeente in te stellen, steldien B. en W. voor hiervoor een rapport te doen opmaken door heit Adviesbureau voor Be drijfsorganisatie te Amsterdam, onder leiding van den ir. V. W. van Gogfh en advies van ir. E. Hij- mans. Dd/t onderzoek bepaalt zich tot de bedrijven der gemeente, ijc. gasfabriek, waterleiding, reiniging gemeentewerken, ëleabriciteit en centrale 'boekhou ding. 'De raad besloot aian genoemd bureau dit onder zoek op te dragen. INTREKKING ONTWERP ELECTRICITEITS- VOORZIENING. De Kroon heeft, blijkens mededeeling van den Minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer, het wetsontwerp betreffendo de Electriciteitsvoorziening van het Land ingetrokken. SLAPTE IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Men meldt uit Twente: liet wil hier met dé wertózaialmhedien op de textiel fabrieken nog niet vlotten. Op een enkele fabriek bespeurt men af en toe een kleine opleving, doch op andere wordt de werktijd weer ingekrompen. Na de witweverljen kwamen de bontweverijen aan de beurt. Te Hengelo werken de bontweverijen gedeel telijk vier dagen per week; te Winterswijk heerscht bij de firma Willink en Co. nog voortdurend 9lapte. terwijl ook de werkzaamheden op de Batavier al daar verminderen. De arbeiders der firma Ten Hoo- pen te Neede werken wel de geheele week, doch op minder machines, wat een belangrijke loonder ving beteekent. Te Goor en Almelo is de toestand ook allesbehalve gunstig, evenmin als te Enschede. OPLOSSING VAN HET MIJNCONFLICT. De oude voorwaarden tot 1 Jont gehandhaafd. Uit Heerlen, 6 April. In de contactcommissie voor de mijnindustrie werd hedenmorgen door alle afgevaardigden der arbeidersorganisaties verklaard, •dat hun respectievelijke leden wedgerdien de door de directies voorgestelde loonsverlagingen en vermin-, dering van duurtetoeslagen te aanvaarden, en werd mededeeling gedaan van de door hen aangenomen resolutie. Na een kort onderhoud hieromtrent met de mijn- directies, werd de vergadering tot hedenmiddag ge schorst, opdat de directies na nader overleg hun eventueele nieuwe voorstellen konden mededeelen. In den namiddag werd de vergadering weder voort gezet, en verklaarden de directies, na langdurige hesprekingen, dat zij bésloten hadden de loonen en duurtetoeslagen, zooals die sinds 1 Januari luid den, dus de loonen en duurtetoeslagen volgens het met 1 April afgeloopen contract te handhaven tot 1 Juni. Alsdan zouden verdere onderhandelingen plaats hebben om eventueele wijzigingen te bespre ken. Hedenavond vergaderden de verschillende hoofd besturen. Vermoedelijk zullen de arbeider», nu het oude contract tot Juni ongewijzigd blijft, hiermede accoord gaan, zoodat de dreigende staking voor- loopig is afgewend. de mijnwerkersstakino in engeland. De leiders van de mijnwerkers zijn teleurgesteld over de rede van Lloyd George. De leider Hartshorn zeide, dat de eerste-minister voor alles de deur had gesloten en dat er geen samenkomst zou plaats hebben tusschen den mijnwerkerabond en do eige naars volgens de aanwijzingen van den eerste-mi nister. De kolenbeurs te Cardiff zal vandaag waarschijn lijk gesloten worden, daar er geen zaken meer ge daan worden. De Daily Chronicle meldt: De onlusten in Schotland nemen toe met name in Dunfermline. Te Fife is gisteravond een rumoe rige menigte uit den band gesprongen en te Cowden- beath is een opzichter, die weigerde het pompwerk t'3 verlaten weggesleurd en zwaar mishandeld. Een groote politiemacht maakte gebruik van de gummi stokken. De politie viel de menigte aan en bevrijd de den man. De mijnwerkers heschen een roode vlag en verzamelden zich in duizenden en beleger den! de politie. Tegen middernacht hadden er on beschrijfelijke tooneelen plaats. De politie van an dere plaatsen snelt toe. De botsingen tusschen mijn werkers en politie zijn legio, het aantal gewonden is groot. De stakers vernielden een straatverlich ting. Het geregeld gevecht duurde voort tot laat in den nacht. Uit Londen, 6 April. De stakingspositie heeft een wending ten goed genomen, dank zij de tus- schenkomst van den premier, die aan de mijneige naars en de mijnwerkers in overweging heeft ge geven, om weer bijeen te komen en de onderhande lingen te hervatten. Beide partijen hebben de uit- noodiging aanvaard. Intusschen zijn de spoorweglieden nog niet tot een beslissing gekomen ten aanzien van de staking. Zij hebben hun conferentie verdaagd tot morgen. Het is echter waarschijnlijk, dat de transportarbei ders en spoorweglieden het resultaat van de nieuwe onderhandelingen zullsn afwachten, alvorens hu* toevlucht te nemen tot drastische maatregelen. Uit Londen, 6 April.. De transportarbeiders heb ben besloten de mijnwerkers te steunen. DE JUWKSLKN TAN BIN BX-MBR9T. De kostbare verzameling van juweelen, behoorende aan prins Wilhelm von Wied, den vroegeren Mbret van Albanië, die enkele jaren geleden per vliegtuig naar Zweden werden gesmokkeld ,en toen door de Zweedsche douane werden in beslag genomen, zijn Ihans, naar de correspondent van de „Morning Post" te Stockholm meldt, haar de Zweedsche hoofdstad overgebracht en daar in een safe gedeponeerd, omdat een bende internationale dieven herhaaldelijk pogin gen heeft gedaan om ze te stelen. De Zweedsche au toriteiten hebben thans den eigendom van den Prins o\er de juweelen erkend, die op een waarde van 6 millioen kronen worden geschat, doch de Duitsche banken hebben den Prins geadviseerd om de Juwee len niet naar Duitschland over te brengen. CRISIS IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Uit Londen, 6 April. Uit Madrid wordt gemeld, dat de crisis in de textiel-industrie ernstiger wordt. In Catalonie zijn 140 fabrieken gesloten en 420 werken korteren tijd. DROOGTE IN PORTUGAL. Uit Londen, 6 April. Volgens berichten uit Lis sabon zijn de vooruitzichten op den oogst van tarwe en andere graansoorten in Portugal, in verband met de dreigende droogte, zeer somber. SLUITING VAN FABRIEKEN TAN ENGELSCXE GLOEILAMPEN. Uit Londen, 6 April. Men meldt dat veertien En- gelsche gloeilampenfabrikanten, wier bedrijf buiten het ontwerp tot bescherming van de Engelsche nij verheid is gelaten, besloten hebben hun fabrieken aanstaanden Zaterdag te sluiten, ten gevolge van de Duitsche concurrentie. 'Er waren, zooalis gemeldi, 5 interpelTaitias aange- vraaigicL Zij zijn allen toegestaian. Toen volgde waer de buskiruitwet Niaidiait enk ede amendementen waren verworpen, een paar andere aangenomen, werd het wetsontwerp, «langenomen niet 84 tegen 28 «temmen, vrljtwel redhts tegen links. Toen begon inon xnet de wljiaigriii.g van de «uieeeasde- wert, die 20 millloftn moet opibrengen. stierenkeuring. Woensdag 6 April had alhier de stierenkeuring vanwege de Prov. Regelingscommissie plaats. Als juryleden traden op de heeren P. Schenk Dz., E. Koster en Dr. Bakker, de laatste als arbiter, Goedgekeurd werden de 3-Jarige stieren: Dirk, R. Vader en Co.„ Harenkarspel; Jonker, Jb. Jiinmink, Barsingerhom; de 2-jarige stieren: Constantijn 35, D. Blaauboer Ja., Bareingerhorn; Adolf 2, G. de Boer, Petten. Goedgekeurd, maar niet premiewaardig wa» Frans 1, P. Groote», Barsingerhorn. Afgekeurd werden: Max, Jb. Kooijman; Johan, C. v. d. Sluijs; Florus, O. Huiberts; Adolf 2, K. Erik»; Max 19, Klaas Blaau boer. Door den heer Louter, inspecteur van het Ned. Rundveestamboek, werden de 1-jarige stieren voor- loopig goedgekeurd voor opname in dat stamboek. Voorloopig werden goedgekeurd: Gerard, R. Vader; Robert, Jb. Jimmink Dz.; Frans Adolf 20, D. Timmer man Pz.; Constantijn 37, Jm. Blaauboer Kz.; Con stantijn 40, Jm. Blaauboer Kz. Voorloopig niet goedgekeurd werden: Jonge Max, J. Vries Pz.; Piet, J. Rampen; Alida's Max, J. Delvor; Constantijn 38, Jm. Blaauboer Kz.; Al bert 4, P. Groo- tes: Edison 2, J. Eriks. De opfokprijs f5 werd toegekend aan Jb. Jimmink, Schagerbrug en de geleiderprijs f5, aan Jan Jimmink te Schagerbrug. Er werden enkele stieren verkocht. station schagen h. s. m. Op de vragen van den heer Oud betreffende de totstandkoming der verbetering van het station Schagen, antwoordde de Minister van Waterstaat, dat het door de H. IJ. S. M. ter beoordeeling inge zonden plan tot verbetering van het spoor- en tram wegemplacement Schagen in verband met een daar omtrent gevoerde briefwisseling gevolgd werd door een gewijzigd plan, dat in onderzoek is. Aangezien nagenoeg overeenstemming is verkre gen, kan de totstandkoming van die verbetering eerlane worden tegemoet gezien. VERXOOFINQ. iDe uiitslag der WoefrsdaigalvKxntd' ten overstaan vam Notaris C. L. v. d. Bengfti gehouden verkooping is: le. bet woon- en winkelhuis vian den heer J. Bos aam de Roggevee nitraat, is opgehouden; 2e. Twee huizen onder één dak, van' den heer J. A. Brügemann, wer den gékotohrt door den heer Jjb. v. d'. Oord, alhier voor f 2410. 3h. Perceel bouwterrein aain het Noord, van de TtentoonsteMinigscomtaisisie, werd gekocht door 1 m heer P. Hopman, vooir f 450. 4a. Perceel bouw- 'errein. ?an het Noord, van de heeren Wardenaar Hartog. werd gekocht door den heer C. Blaau- s oer alhi er voor f 431. GEMEENTE SCHAGEN. Tnreriet'en: ~riuitje Smit, 74 jaren, -echtgenoote van i'""idrik Kuijper. POLITIE. Go vonden:: een portemoiinaie, zwart fluweel. Inlichtingen ter Secretarie. ISGHIAIGEIN, 7 Atprik 8 Paarden f 400 750, 100 gelde/koeien, mag. f 300 a 700, 55 idem, vette f 475 a 875, 95 kaMkoeien f 600 a 900, 66 pinken H 360 a 450, 245 niucht. kalkeren f 14 ■a 30, 263 overhoudens f 64 a 80 12 bokik een en geiten f7 a 25, 49 varkens, miajgi, f. 52 a 85, 38 idem vette, p. Kg f 1.30 a 1.42, 100 biggen f 35 a 45, 20 kotnijinen if Q.50 a 3.50, 48 kippen f 2 a 5, 1.13 Kg, boter f 2.60 a 2.80, 917 kievietseieren f 18 13H23 kipeieren f 8 a 9, 6237 eenldederen f 18.25. LANGENDUKER GRCXENTENVEILÏNG, Br. »p L. 6 April. Roode ko>cnl f 110.20, gele kool f 8 a 10.40, wdtte (kool I 3 a 6, drielingen, uien f 5.10 a 6.7Q, loase wortelen f L70 a 2.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 700 Kg. roode kool, 1050 Kg. witte kool, 9800 Kg. gele kool, 2450 Kg. Losse wortelen. 25300 Kg. uien. NOORDiERMARXTBOND, Noordscharwüudo. 6 April. Grove uien f 4.90 a 6.20, peen f 1.90 a 2.30, roode kool f 20.50, gele kool f 8.30 a 1L80, Deen- s'che witte f 7.30 a 8lj10, xihiaibarb&r i 3,20, aJLlea per 100 Kg. AfLWMlAlAlR, 6 April (Heden werd besteed: Aardappelen f 6 a 5.60, per 100 Kig. WitLof f 0.21 a 0.41, per Kg. Rabarber f 2.50 a 6.80, radijs f 6 a 9.60, per 100 bos. Uien f 7.00 8.70, spinazie f 10.20 a 11.50, per 100 Kg. Predikbeurten. DONDERDAG, 7 April. EVANGELISATIE te; Schagen, nam. 7 uiur, Dis. Boeke. ZONDAG, 10 ApriL NED. HKRV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst, Kolhorn, voorin." 10 uur, 0D«. Buiskool. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Dis. Schermarhora. On derwerp:' Het Intemartdotnaall saiti-mJU tsaristisch congres. Heerhugowaard, voorm. 10 uiur, (Ds. Broekern^ St. Maarten, voorm. 10 u/ur, (Dn. Tinholt, Winkel, geen ddenist Veenhuiitaen, voorm, 10 uur, Dn. BannouWu (Doop. Ctoll. Oude 'Niedorp, geen dienst JuÜianadorp, voorm. 10 uur, Da v. GrietikUijss*. HHilsdudnien, nam 7 uur, Die. v. Giietfluiüeen B-arsiBgerhloam, geien dderteL Oudkampei, tostm. haltóen, Bn. de ELeum». e GHMEHENTO TB: BarsiDgerhom, voorm. 10 uur. Ds. v. <L Veen. Udppolytushoef, voorm .hadlfeUf, (Dis Leendertx (Nieuwe Niedorp, vin. 10 uur Ds, Nijienfliu» Ockhufjstn Oude&luis, geen dienst. EVANGELISATIE te; S'öhaigien, voorm. 10 uur, Da Boeke. Breeaaind, voorm. .10 uur, de heer 'Boom Nam. 7 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE tei Schagen, „Gérès", nattn. halfdrie, Preek!enen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Pre ekl etzen. Nam. halfdrie, Preekleaon. Zitting van Dinsdag 5 April 19,21. Een zwerver. 't Was al een ouwe snuiter waarmede we vandaag begonnen, de ruim 66-jarige Willem Waterman, een soortement schilder, die zoo wat aan het eind van den akker was. Hij was thana gedetineerd in het Huii van Bewaring te Alkmaar. Zonder behoorlijke broodwinnig zwierf hij in den laatsten tijd rond tot dat hij op den 7den der vorige maand in de Langstraat te Alkmaar in 't openbaar bedelde en.... opgepakt werd. En toen kon Water man eens rustig nadenken over eventueele verbe teringen, aan te brengen in de gerenomeerde vulpen, die zijn naam draagt. De O. v. J. vorderde 3 dagen hechtenis en 2 jaa? en 2 maanden rijkswerkinrichtingverblijf. Ook brood op de planken. Klaas Roda, ook een gedetineerde, was van een soortgelijk feit beschuldigd. Hij heeft op 16 Februari j.1. te De Rijp in het openbaar gebedeld. Klaas is zonder vaste woonplaat» en van beroep timmerman. Maar voor hein was er niet meer te timmeren en toen hij den gemeenteveldwachter om voedsel en nacht verblijf verzocht, tippelde sinjeur d'r meteen in. De heer Officier scheerde hem over ééu kam met den vorigen beklaagde en requireerde ook hier 3 da gen hechtenis met 2 jaar en 2 maanden verblijf in een rijkswerkinrichting. Al het hout is geen timmerhout voor Horn. Charles Hubertus Horn, opperman te Alkmaar, thans aldaar in voorarrest, heeft ter zijner woon stede in Februari j.1. eenig bewerkt timmerhout van een in aanbouw zijnd perceel in de Roemer Visser straat ontvreemd. Hij bekent de wandaad.'Bedreef die om thuis dat hout te verwerken. Nu werd 6 maan den gevangenisstraf tegen Horn geëischt. Mr. Kusters, zijn toegevoegde raadsman, wee» op enkele lichtpunten en concludeerde ten slotte tot clementie. Mies in de misère. Dan kregen we Mies Horn, broer van vorigen ba- klaagde. Mies is stucadoor van z'n beroep, dat hij te Alkmaar uitoefent. Hij was aanvankelijk niet ver schenen, maar kwam later aanstappen en toen werd zijn zaakje van voren aan weer behandeld. Hij heeft in November of December te Alkmaar van een bouwwerk aan do Roomsch Katholieke school voor meer uitgebreid lager onderwijs, een heele batting gegapt. Mies ontkende dit. De O. v. J. achtte het echter bewezen en eischte te gen sinjeur 6 maanden brommen. De President wees er beklaagde op dat deze als een goede werkkracht bekend staat, doch dat hij vo rig jaar ook reeds 6 maanden gevangenisstraf heeft (rehO'1 wegens heling, waarvan hij 27 September j.1. weer 'n vrijheid is gekomen. Gesloten deuren. Vobct de zaak tegen Jacob Johannis uit Wioringer- waard, tegen wien een voorwaardelijke straf is uit gesproken. Deze zaak wordt met gesloten deuren behandeld. Een woesteling. Daarna wordt uitgeroepen de zaak contra Cornelis de Looff, geboren te Kortgene en thans vertoovendr in de strafgevangenis te Schevenlngen. Maar hij is noi? niet uit Zuidholland hier gearriveerd en nu krijgen we eerst beklaagde Nicolaas Hoogendijk. Nicolaas is niet yerschenen; maar dat hindert nie mendal. We krijgen evengoed te hooren wat hij heeft uitgehaald. En dat is heuscli niet veel goeds. HIJ is werkman en woont te Koeerras. gemeente Helder. Naast hem woont het echtpaar Simon Middelie en Elisabeth Roode, menschen van 'n goeie vijftig jaar. Op Maandag 24 Januari 1921 was Simon weer met moed de nieuwe Week begonnen en naar zijn werit. Elisabeth was thuis en kreeg buur Nicolaas aan haar woning. Hij wilde bij haar in de wasch. Maar dat wou zij niet. „Nicolaas was dronken, dat gebeurt wel meer", zegt het liedje. Of 't met Hoogendijk ook meer ge beurd is niet gebleken. Maar op dien Januaridag had hij Hink de hoogte en wilde naar geen rede hooren. Hij werd vreeseli'k verbolgen op Elisabeth. Of zij hem al herhaaldelijk aanzegde dat hij heen moest gaan. het gaf haar niet. Eerst had „buurman" op zijn manier nog beleefd gevraagd of hij „er in" mocht kohien. En Betje had neen gezegd. Maar 't had niet gegeven, evenmin als haar aanzegging dat hij ver trekken moest. Nicolaas riep maar overmoedig: Ik wil eens zien wie of hier de baas is. Ik zal Je vermoorden of op hangen, wijf!.... Klaas liet haar do keus, vriendelijks buur als hij was 't Zag er intusschen niet zoo prettig uit voor Betje- buur. Gelukkig was haar schoondochter, de vrouw van haar zoon Kees Middelie, bij haar op bezoek. En dat jonge vrouwtje werd door Betje uitgestuurd om de politie te halen. Gelukkig arriveerde nu gauw de rijksveldwachter Gijswjjt uit Julianadorp. Toen was Nico juist buiten en ging naar zijn woning. De wetsdiena&r vertrok weer, maar bleef een oogje in 't zeil houden. Want, zooals zich laat denken ver trouwde hij de zaak nog volstrekt niet. En zijn waak zaamheid bleek gegrond te zijn. Weldra toch kwam Nico, nog altijd hevig vertoornd, terug. En het spul begon opnieuw. Maar 't werd nu nog veel afgrijse lijker. Ook liet Klaas nu zijn buurvrouw niet meer de keuze, doch wilde haar kortweg ophangen. Hij mopperde nog wat, dat hij het hoogelijk afkeurde dat ze.de politie hadden gehaald en plaatste daarna met groote beslistheid een ladder tegen het raam. Aan een der sporten van dien ladder bengelde een stuk stevig touw, ter lengte van 1.45 Meteri Allemaal dreigende ingrediënten, waarmede de vreeselijke middeneeuwsche straf aan de onwillige „waschvrouw in spe" zou moeten worden voltrokken. Nico schoof weer bij Betje-Buur binnen, maakte haar nog eens „duidelijk" dat hij haar zou ophan gen en kneep haar in de keel. Ook beet hij haar in den linkerduim, die nog stijf daardoor is en dat wel zal blijven ook volgons dok tersoordeel. Wel heeft Betje in die bange ure de tang bij den haard vandaan genomen en zich daarmede te weer gesteld, maar of ze er haar tegenpartij mee gesla gen heeft, ze weet het waarachtig niet. Als de nood het hoogste is, is de redding gelukkig nabij... hier in den persoon van Jan Marees, die Nico in bedwang hield- De rijksveldwachter kwam ook weer opdagen en er werd toen natuurlijk een rechtszaak van het voor gevallene gemaakt. „En", informeerde de President belangstellend, „en van ophangen is niets gekomen?..*" NeeKlaas had het touw niet gebruikt. De 33-jarige arts Adriaan Jacob Frangois Oudendal te 't Zand, gem. Zijpe, die de mishandelde vrouw had behandeld, gaf eenige beschrijving aangaande de ver wonding, die er op wees, dat Nicolaas een flink gebit heeft, waarvan de arts zich door beklaagde'» mond in die dagen te bezichtigen, ook verder heeft overtuigd. De heer Officier elsehte tegen Nicolaas 5 maande* gevangenisstraf.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2