B. Vlessing Aardappelzakken ngros bij: Firma 1. C. DE VRIES, Schap, een Iste bias Buggy, Aardappelenplanters HYPOTHEKEN SUE1EII een Café m.Inventaris, GALSTEEN. Voor Coöp. Aankoopvereenigingen HET ADRES. s F 't. Christoly Médoc t. Mien f 2.- per flesch. f 2.25 per flesch. f 2.50 per flesch. ulamon Blanqueforl repareerenenschoonmaken S drachtige jonge Zengen derde blad. De dingen om ons heen. Polder Waard en Groef. Reclames. Waterzucht en de nieren.- G. A. CONIJN ZOON, Alkmaar, Teakhout nn Eikenhout in balken en in bestek gezaagd. Kunstmest aankoopen. il.U. Verbruikers van Kunstmest! llle soorfen KUNSTMESTSTOFFEN yanaf ons depöl le BROEK OP LANGENDIJK. ET LAPBOUWHUIS, fa. Johan C. de Wit &Zn. 's Gravenhage VRAAGT UW LEVERANCIER: .SCHAGER SNIK", - ,D0UROVlN", Aambeienzalf HET ADRES C. OOTJERS Jr., Blauwe H.H. Veehoudersl en een Beer, iu speciale sorteering in groeten voorraad bij Laat 81, Alkmaar. TjEKKLEEDEN, nieuw en gebruikt. Meest concurreerend en soliedst adres. een zoo goed nis nieuwe platte Wagen, JS/Iurwe Lij rt zaad koeken merkSter", en W-L» Lijnmeel merk „Ster" in geplombeerde zakken. Grootste voedingswaarde. Zaterdag 9 April 1921. 64ste Jaargang. No. 6802. !H©t wordlt met den dog onduidelijker, Wat de En tente met .Oostienrijtk-Hongarije dtenlkt te gaan doen. Vermoedelijk weten de heeren in Parijs en Lon den het zelf niet en diit zou niet te verwonderen izijln, a,lisi men heidenkt, hoe moeilijk en verward dat vraagstuk is. AVij hebben er reeds vroeger op gewezen welk een anomalie er is ontstaan door diait een deel van de landen der oude monarchie plotseling vrienden van die .Emtemt'e wenden zoodra zij intziagen, dat 'hun eigen land de verliezende partij1 Was. He Kroaten, die van alle troepen der monarchie in Noord-Hal ië en 'Servië (het hest gelvochtlen en het ■engs't huisgehouden' (hebben, ontdekken ploitséling welke innige vriendschapsbanden hen met de Ser viërs samenstpengelden. IDe Caecihen, waarvan voor dien oorlog hoogstens 1 met inbegrip van' Benes en Masarijk tien pro cent iets had) bespeurd van den vrijlbeiidisdrahig en viani de „ondiraagliike onder drukking" waaronder .Bohemon zuchtte, keerden asitóh ooik tegen de ver drukkers. Dat wil zeggen, dat een paar regimenten op het Oostelijke front 'zich aan dien Riussen overga ven en toen veilig in dat reuzen!eger geco-nca- dreerd liever met die Rossen mee wilden vechten, dan ergfen® in Siberië krijgsgevangen te zijn. Het resultaat van dot overloopen en van de con- ferenties die Masarij'k in Londien en elders hield, was' dat Boheme n vrij en geacht medelid der Ein- tente werd. 'Wlat het Vredesverdrag verder uit de ouidie mo narchie heeft gemaakt, is hekend. Een stuk Tyrol aan Italië, een stuk Hongarije aan Roetoenië. Vian Oostenrijk zelf werd het land met het waterhoofd Weenen geknutseld, nadat onder allerlied voorwend sels stukken en brokken door de andere Staten wa ren overgenomen. 'Nu was "het geval zoo, dat zoowel Hongarije als Oostenrijk voor den oorlog een gescheiden budget en gescheiden Staatsschuld -hadden, terwijl daar naast de schuld van de monarchie in haar geheel be stond. Tijdens den oorlog bleef deze regeling voort bestaan zonder groote veranderingen. I Oostienrijk, d.wjz. de geheele monarchie, zonder Hongarije, was aansprakelijk voor een deel, Honga rije voor het andere. Thans echter beistaan die schul denaars niet meer in den zelfden vorm als vroeger. De vermogenstoestand van de debiteuren is geheel geiwijlzigd', sedert zij ©en groot deel van bun kapi taal door oude leidlen der firma aan de zaak heb ben zien onttrokken. 'Zij, die bleven staan -voor het bankroet, omdat zij met verminderde middelen op moeten komen -voor de schuilden van allen. 'Dit is gelijk vanzelf spreekt, ondoenlijk. Oosten rijk, met zijin zes millioen inwoners, overgebleven zonder indlulstrie, zonder 'boidetmrijkdonimenzonder kapitaal, kan niet opbrengen ,wat bet vroeger deed en wat toen reeds moeite kostte. Aan den anderen kant hebben de nieuwe staten nu eenmaal hun poisitie in en naast de Entente ver kregen door bij hoog en laag te zweren, dat zij den .oorlog nooit gewild: hadden 'en dat alleen die kerels van het oude regime in Weenen en Budapest da schuldigen zijd, Van hien is dus geenszins te ver wachten, dat zij ook maar een bescheiden portie van de oorlogsleeningen overnemen. Hat is al heel mooi als zij er toe te bewegen zullen blijken een deel van hun- rechtmatige verplichtingen als Midi der oude monarchie over te namien, Maar voor 'het zoover is', zal het wel blijken dat Gzechen, Slowaken, Stevenen, Kroaten en hoe die heeren meer heeten, allerlei geiwebensbezwa.ren heb ben op gnomld waarvan zij het toch eigenlijk 'beter vinldien zich ooik vota, die schulden weinig of niets aan te trekken... Mien kan er zich indenken, dat die nieuwe Staten zoo ha/nhldelen, doch dlaarmede is Oostenrijk niet ge baat en evenmin komen de crediteuren van dien ou den Staat er door in betere omstaimdiiighedien. Oostenrijk zal geholpen worden, heette het op de Jon'gtte Oohfertnlde Üni LWiden. (Men zou dit doen en dat overwegen, kortom er heerschte een zekere tevredenheid over het resul taat dier besprekingen. lm de eerste plaats zouden de geallieerden, die voorschotten 'haaiden verleend voor levensmiddelen en gronldistoflflen, de verschil lende waarden, die zij daarvoor to pand hadden ge nomen weer vrijlaten om het dien Volkenbond mo gelijk te malken volgens het plan-Ter Meuten be hoorlijk te 'helpen. iNu nog geen maand na het vertrek van Mayr uit Londen, begint men' ree/dis aan die toezegging te krabbelen. Frankrijk wil die panden liever houden en Italië eveneons. Alleen Elngeiand biijift royaal en is bereid zijln aanspraken over te laten gaan- op den Volkenbond. fHet is duidelijk dat Oostenrijk door dit terugkrab belen van Farijls en Rome im nieuwe moeilijkheden 'komt. Wiant die groote hulp, die het van dien Vol kenbond verwacht, kan slechts dan werkelijk ko men, wanneer het zijd geheels hebben ion houden als onderpand kan aanbiedlen voor de enorme cre- dielten, die het gedurende een reeks van jaren -zeg tien zal noodiilg hebben om te trachten weer op gang te komen. iHet heeft levensmiddelen noodig tot het door ei gen oogst en eigen veeproducten zich zoo ongeveer kan redlden. Het heeft steenkool noodig voor zijn fa brieken, grondstoffen voor verschillende bedrijven en bovenal geld om zijn knomenJvaluta te stabilisee- ren. Eten kroon op nog niet een procent van1 de no minale waarde, en die dan bovendien nog eiken dag door Karpaithen en andere dobbelaars omhoog en omlaag wordt gedrevten naarmate dit met de fi- nancieele belangen der heeren heit. best uitkomt, is gelen basdis om hainldiel te drijtven. Niet alleen dat da Oostenrijker voor al wat -hij koopt, honderdmaal meer moet betalen dan vroeger... Dit zou nog zoo erg niet zijn, als die ,pirijisveihjooigihg in zijn land al gemeen wais en wanneer da inkomens daarmede ge lijken tred' hielden. Hetgeen imtusschten niet het ge val is. iMaar het fnuikende voor Oostenrijk is, dat het met dde gedaprecieerde geldmiddelen ook nooit weet of het dien volgenden dag llö of 90 kronen zal heb ben te betalen of te ontvangen. O'm aan dien onge- zondien toestand een eind te maken, moet er dus werkelijk volwaardig geld aanwezig zijn. Hetzij' om daarin met het buitenland te handelen, hetzij om het papieren geld-een soort dekking te verleenien, waardoor dergelijke schommelingen kumnien wor den verhinderd. (Dit is noodig en wanneer het niet komt, blijft er voor Oostenrijk niet anders over, dan werkelijk bankroet te gaan, zoodra het laatste ding van waar de verkocht of heleen/d is. Wanneer mien den klant wenscht te behouden, imoöt men helpen. Anders gebeurt natuurlijk, wat •eigenlijk allang te verwachten was. dat Oostenrijk zich aansluit biji Diuitsc'hiand, waartoe het na al de amputaties van vreem/de aanhangsels feitelijk be- hort En hoe zal die Entente, die deize versterking dieir D'uitsclhe natie met zes millioten zielen natuur lijk niet wc nacht, dit satmlengaan 'kunnen beletten? Na een langzaam verhongeren gedurende een paar jaar maakt zelfs het dreigement met een' blokkade geen inidiruk meer. lEn tegen een verdeeling onder die naburige lan den .verziet zich immens bet ,^zelfbeschdkkingsreclht" der volken. IDie keus: Oostenrijk te zien samengaan met Duitsdhland', 6f krachtig en afidoenld te .helpen, moet. de Entente nu eindelijk dolen en Fransche en Ita- liaanisohe inhaligheid kan aan dit feit niets ver anderen. UITKIJK. Vergadering van Hoofdingelanden van den Pol der Waard en Groet op Dinsdag 5 April 1921, voor middags 9.H uur, in het Polderhuis te Winkel. Aanwezig de heeren K. Breebaart Jz., Dijkgraaf, R. Kuiper Jz., P. Kistemaker Snr., Alb. Vis en M. Vethman, Heemraden; P. Latenstein, K. Breebaart Dz., A. J. Waiboer Hz., P. Brugman en P. Blaau- boer Gz., Hoofdingelanden; J. Breebaart Dz., Secreta ris-Penningmeester. Afwezig de heeren P. Wit Cz., wegens familieomstandigheden en P. Schaap, Hoofdingeland. Drie vacaturen van Hoofdingeland. De Dijkgraaf heet de heeren welkom, betreurende dat niet allen tegenwoordig kunnen zijn, memoreert in het kort de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en opent de vergadering met den wensch, dat de heden te houden besprekingen en te nemen be sluiten in het belang van den polder mogen zijn. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen vraagt de heer K. Breebaart Dz. inlichtingen over de gehouden bespre kingen met het P.E.N. over electrische bemaling van den Waardpolder. Dijkgraaf zegt dat het Dag. Bestuur deze zaak met heeren van het P.E.N. heeft besproken, maar tot de conclusie is gekomen, dat met het oog op de kosten en ook in verband met het maken van een kanaal binnendijks bij droogmaking van de Wierin- gtrmeer het niet gewenscht is verder op de zaak door te gaan. Ook werd er nog door Dijkgraaf op gewezen, dat aankoppeling van de pomp der Waard- machine half werk is en slechts een noodgemaal schept, zoodat hot zijn inziens niet verantwoord zou zijn kosten te maken. De heer K. Breebaart Dz. is met de gegeven in lichtingen tevreden, waarmede ook de vergadering accoord gaat. Verder zegt de heer K. Breebaart Dz. in verband met de notulen, dat hij het met do vergadering ge heel eens is, dat de meerdere kosten der bestrating voor den walmuur voor de helft voor rekening ko men èn v. d. polder èn v. d. gem. Barsingerhorn. Dijk graaf deelt de toedracht van het geschil met de ge meente Barsingerhorn mede. Van Gedeputeerde Sta ten is om bericht en raad ingekomen een door Bur gemeester en Wethouders van Barsingerhorn aan genoemd College terzake gericht schrijven. Na voor lezing zegt Voorzitter een ontwerp-antwoord te heb ben opgemaakt, dat de algemeene goedkeuring weg draagt en verzonden zal worden. Daarna stelt voorzitter aan de orde: Onderzoek der geloofsbrieven van de heeren P. Latenstein, A. J. Waiboer, beiden herkozen en van de heeren G. Beers Cz., J. Breebaart Kz. en J. Vethman, allen ge kozen tot Hoofdingelanden van den polder. De met het onderzoek belaste commissie adviseert tot toelating, waartoe besloten wordt. De beide her kozen leden, de heeren Latenstein en Waiboer wor den door Dijkgraaf hartelijk geluk gewenscht met hunne herbenoeming, waarmede de vergadering in stemming betuigt en waarvoor dank wordt gebracht. Rekening 1920. Nadat enkele vragen betreffende het overbrengen van de basalt en de hooge timmer mansrekeningen door Voorzitter zijn beantwoord en toegelicht, wordt nog in overweging gegeven het grint in de hokken te laten brengen en het over brengen op de wegen nader te bespreken en ook om de verzekering der verschillende eigendommen nog eens na te gaan. Het Dagelijksch Bestuur zal met de gegeven wenken rekening houden. Waar het onderzoek der rekening geen aanleiding geeft tot verdere bespreking, wordt deze vastgesteld in ontvangst op fl40152.25H, in uitgaaf op f 101193.46, sluitende met een voordeelig saldo van f38958.79K. Begrooting 1921. Alvorens tot behandeling der begrooting over te gaan wordt besloten: a. tot belegging van f 20.000 van het buitengewoon saldo der rekening wienst 1920 op het Grootboek der Nederlandsche Werkelijke Schuld. Het besluit wordt na voorlezing vastgesteld en zal hierop gevraagd worden goedkeuring van Ged. Staten; b. om in verband met de van Gedeupteerde Sta ten ontvangen circulaire d.d. 12 Januari j.1., no. 152, niet tot wijziging der bezoldigingen over te gaan, omdat eerst afgewacht dient te worden welke regeling door het Hoogheemraadschap met het oog op het toezicht op de dijken zal worden getroffen; c. tot het verleenen van duurtetoeslag voor elk der jaren 1920 en 1921 aan den sluiswachter f200, en aan den bode f50, en voor 1921 aan den opzich ter f200; d. tot onderhandsche verhuur van eenige pol dereigendommen. De volle omslag wordt bepaald op f27.per H.A. Voor ongeveer 28 H.A. wordt f25.per H.A. be taald, omdat deze niet in de rente en aflossing der losrenteleening hebben bij te dragen. Aan het Dagelijksch Bestuur wordt machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijving en tot uitvoering van werken in eigen beheer. Kohier van Omslag voor 1921. Het kohier wordt vastgesteld op f 37141.33. Als termijnen van betaling worden bepaald: le termijn Zaterdag, den 23 April 1921 f7.per H.A.; 2e termijn Zaterdag, den 25 Juni 1921 f8.per H.A.; 3e ternjijn Zaterdag, den 24 September 1921, f 12 per H.A. Kohier der weiinrichtingen voor 1921. Het kohier wordt vastgesteld op f1640.—. Als termijn van be taling wordt bepaald Zaterdag, den 24 September 4921. Uitloting losrente. Getrokken wordt no. 3 der los renteleening. Afschrijving geamortiseerde Poldersehuld. In het sch'ildenboek wordt afgeschreven het verl-den jaar uitgelote nummer 89 der losrenteleening. Opmaken aanbevelingslijst ter benoeming van een Heemraad, wegens periodieke aftreding van den heer Alb. Vi3. Na gehouden stemmingen zullen achtereenvolgens worden aanbevolen de heeren: No. 1 Alb. Yle, no, 2 K. Breebaart Dz. en no. 3 P. Blaauboer Gz., allen wonende in den Waardpolder te Barsingerhorn. Openbaarheid dur vergaderingen, n.1. toelating van de pers. Na uitvoerige bespreking wordt algemeen goedgevonden, dat door bemiddeling vun den secre taris een resumé van het in de vergadering behan delde zal worden verstrekt aan de Schager Cou rant en aan het Nieuwsblad van We9t-Friesland. Rondvraag. De heer Brugman informeert naar het mollenvangen en vraagt of daaraan aandacht wordt gewijd. Medegedeeld wordt, dat order is ge geven de mollen te vangen of te dooden met zoo genaamd .Mollendood". De heer Kuiper vestigt de aandacht op het sloo- ten van de wegslooten dat doorgaans zonder ver gunning geschiedt. Zijn inziens moet een gedeelte der ultkomande specie op den wegkant gebracht worden. Allen zijn het hiermede eens. Het Dag. Be stuur zal de ingelanden aanschrijven, dat voor het slooten der wegslooten vergunning noodig is en met don opzichter overleg dient gepleegd te worden. De heer Kistemaker zegt, dat de Rogeering voor het aanplanten van teen land aankoopt, en stelt de vraag of het lage land langs de zeedijken niet voor aanplanten van teon geschikt zou zijn. Geoordeeld wordt, dat putwater daarvoor minder geschikt zal zijn, het is te schraal. Alvorens een aanbieding aan het Rijk te doen, zou voorzitter een proef willen nemen of de grond en water er geschikt voor is. Goedgevonden. De Secretaris bespreekt de pensionneering van de ambtenaren en zou dit punt gaarne in de volgende vergadering behandeld zien. De vergadering heeft hiertegen geen bezwaar. De opzichter zegt dat voor het draaien der sche pen gewenscht zou zijn de houten steiger aan den Waardpolderkant op te ruimen. Waar de steiger belangrijke herstellingen zal behoeven, wordt aan het Dag. Bestuur vrij mandaat van handelen gege ven. Met dank voor de aangename besprekingen, sluit voorzitter de vergadering. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven, over de maand Maart 1901. iGelbiorien: Pleiter Jon, zoom van Eelflco Romar en van Airtje Brugman. Overleden: Jiansije Raap, 78 Jaren, weduwe van Sieufwert Jonker. Aiofje Raven, 77 jaren, weduwe van Gerrrift Koster. GEMEENTE BR OEK OP LANGENDUK. Gelboren: Cornells, z. v. D. Kaas en R. Strijtois, Sijltije, d. v. G. Balder en M. Pluister, Aaifje, d. v. P. Kloosterboer en A. Miaakal. Klaas, z. v. P. Koe dijk en K. Kliilfifen. Hendrik, z. v. Jac. Glas en A. Walgen aar, Jaoolb, z. v. J. Witsen en E. Spaaij. Ondertrouwd: Jac. van Mondtfnams en Hendrika van Lamlbalgen. Getrouwd: Jac. Kaas en Klaasje van Sluis. JacoQ) van Mondfrans en Hendrika van iLamhalgen. Overleden: Helena Johanna, Ridder, 1 jaar. Hen drika Groet, 75 jr., weduwe van Klaas Kossen, Adri- ana Blokker, 7 maandten. Waterzudh/t Is ophoopdbjg van water in heit li chaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Heit Is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Ol gebrekkige» nieren oif e enhartkwaal kunnen die oorzaak 'zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optrediendie verschijnselen van water zucht (paiflferijghe'id onder de oogen en in het ge zicht) wijlzen op eten nieraandoening. Zwellingen van de voeten en honden na inspanning, vooral vs avonds kunnen aam toornen,, dot het hart is aange daan. 'Dikwijls treedt waterzucht door nienzwakte tij dens zwangerschap op. Dit wordt verklaard 'dloor het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren heb ben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaar loosde gevallen kunnen d;e beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de huik, de borst en die herse nen worden aangedaan. Heete Lichtbaden zijn nuttig, 'doordat zij de hufd- poriën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deize heilde voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deize or ganen te helpien, en te versterken, Foster's Rugpijn Nieren» Pillen. Duiizendien zijn hlijlvend gebeterd dOor dit speciale niergeneesmiddel. Te ScJhiaigen verkrijigbaar bij Geibr, Rotgans a f 1.75 per dioos. HOUTHANDEL en ZAGERIJ. VRAAGT PRIJS AAN VÓÓR UW BESTEKHOUT, DONDERDAGS by DE GRAAF te 80HAGEN. WIJ HEBBEN STEEDS AF TE GEVEN ehnerder de heer JAN BIERSTEKER Jr. aldaar, welke Donderdags an 9 lol 12 uur is le spreken in calé BOONTJES le SCHAGEN. Vraagt onze offerte en voorwaarden. Zeer oude JENEVER, debeste voor den prijs per literflesch f 4.60. Prima roode en witte PORT WIJN, per flesch f 2.15, bij 12 flesschen f 2.—. Geïmporteerde gegarandeerd zulzere Bordeauxwijnen. Bij afname van 12 flesschen 10 cent reductie per fl. 1 Anker 20 ÏELEfOON Nu. 36. OPGERICHT 1850. van Dr. PIETERS, geneest Aambeien ook bij verouder de gevallen. Fl. f 1.00. N.V. MIJ. SANITAS. Alkmaar, PaiJjlop 10. voor grondig Yan Uw Orgel NOORDSCHARWQUDE. Kosteloos te ontbieden. TE KOOP: met eerste klas tuigen, bij KI. DE BOER, café „De Koffiemolen", Heer Hugowaard (Noord). te koop, bij D. BLOM Pz., Noordscharwoude. Kapitaal beschikbaar. In 1. verstrekt C. B. EPK ER, Administrateur, Mariaweg F 79. OOSTERBEEK. Voor het snijden van HENGSTEN, KLOPHENGSTEN, HENGSTEN met breuken, BIGGEN en het knijpen van RAMMEN, enz., houdt zich be leefd aanbevolen S. KUILBOER, Veeoastreerder, Bergen N.-H, Te koop wegens andere werk zaamheden: w.o. volledig tooneel, annex win kelzaak. Voor alle doeleinden ge schikt. Aanvaarding naar verkiezing. Te bevragen bij den eigenaar D. BARTEN, Stroet, gem. St. Maarten en bij L. TH. KOELMAN, Spoor straat, Alkmaar. TE KOOP: bij T. LIMMEN, Stroet St. Maarten TE KOOP. GALSTEEN LIJDERS, vraagt franco toezending van brochure over LITHO- KLEI DOS E-PILLEN by de Litho-Klei- dose Comp., Keizersgracht 52, Amsterdam Attesten betreffende de uitstekende werking van deze pillen zyn te onzen kantore ter inzage. Teleloon 651. Telegram-adres: LAPLATA, Beleefd aanbevelend. op Collings Patentassen. Te bevragen bij G. VISSER, Smid, Anna Paulowna. Wormerveer Opgericht 1765. Voedert uw VEE met uitmuntende door hoog vetgehalte. Alles gegarandeerd Zuiver. Eere-Diploma Parijs 1900. Negen Gouden Medailles.

Schager Courant | 1921 | | pagina 9