illtlltl ïïlBIWS- Alratiilit- LniÈwllil Donderdag 14 April 1921. S4sU Jaargang No» 6805. UITGEVERS: TRAPMAN CO.. SCHAGEN. Raad Anna Paulowna. Binnenlandsch Nieuws, SC IA GE Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag, Bij inzending tot 's m. 8 unr worden Advertentibn zooteel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno Inbegrepen), Groote llettersl worden naar plaatsruimte berekend Vergadering van den Raad op Dinsdag 12 April 1921, des middags 3 uur. Aanvankelijk afwezig de heeren Lubbert, K. Keu- ris, J. Keurig en B. Looij. Voorzitter de heer G. J. Lovink, buxgemeester, secretaris de heer C Keijzer. Na opening volgt lezing dej notulen, die onder dankzegging goedgekeurd. De heeren K. Keuris, J, Keuris en LooiJ komen in middels ter vergadering. Ook de beer Lubbert ver schijnt, zoodat de Raad voltallig is. Alvorens voorzitter verschillende mededeelingen doet, zegt de heer Koorn, dat de agenda aangeeft 21 punten, benevens de rondvraag en dat daarna nog een besloten vergadering zal plaats hebben tot be handeling van beroepschriften en reclames hoofde- lijken omsl. Spr. stelt voor dat de vergadering niet "langer dan drie uur duurt, om daarna een uur te pauzeeren. Straks is de zaal vol rook, hoort men klagen over hoofdpijn en dat zal werken op de be handeling der laatste punten van de agenda. De heer LooiJ deelt mee om 7 uur een andere ve»- gadering te hebben. Voorzitter geeft tos dat de agenda lang is, maar dat komt doordat steeds gewacht is in verband met de schoolplannen. Laten we kijken hoever we met de agenda komen. De heer Koorn: Dan. sullen we het aanhouden tot over 3 uur. Mededeeling wordt gedaan van ontvangen goed keuring op diverse besluiten der vorige vergadering. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebe stuur van Wieringerwaard over de samenvoeging van Anna Paulowna en Wieringerwaard, benevens een brief van Ged. Staten, waarin wordt medege deeld dat samenvoeging B. en W. van Wieringer waard niet wenschelijk voorkomt en de raad aier gemeente van hetzelfde gevoelen is, zoodat Ged. Staten tot de slotsom zijn gekomen dat het voors hands geen aanbeveling verdient bedoelde samen voeging te bevorderen. Voor kennisgeving aangeno men. Dankbetuiging is ingekomen van mej. Bremer voor de toegestane toelage. Bij de op 11 Maart gedane kasopname moest in kas zijn en was f 6886.35/'i. Ingekomen is het verslag der Gezondheidscom missie. De winst- en verliesrekening der Bouwvereeniging geeft aan, dat het onze gemeente gekost heeft f347.44. Uit de rekening en balans van het levensmiddelen- bedrijf blijkt dat over 1920 de distributie gekost heeft f 1089.11 V». Er was hiervoor een bedrag van f3000 uitgetrokken. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school I is be noemd mevr. Jonker—Den Hartog. AI deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter doet hierop mededeelingen omtrent de electrificatie der gemeente. Het P.E.N, had bericht dat door de balansdrukte1 het rapport zoo lang op zich had laten wachten. Voorzitter waa in Bloe- mendaal geweest. De gemeente zou toch immers, indien het rapport kwam, nog moeten wachten op het besluit dat de Anna Paulownapolder, gemeen te Wieringerwaard en polder Wieringerwaard zou den nemen, terwijl voor het groote plan een zeer dure kabel, f 75 k 80.000, zou moeten worden be taald. Er is dan ook alleen naar het rapport ge vraagd om er maar van af te komen. Beter wordt geoordeeld met een deel der gemeente te begin nen, n.1. Kleinesluis en het P.E.N. zou daarover rap port uitbrengen. We vonden het evenwel gewenscht dat 'tevens de stroomvoorziening te Breezand bere kend werd en we hebben er dan ook op gestaan bij het P.E.N,, dat we rapport zouden krijgen over de stroomlevering van Kleinesluis en Breezand. Het schijnt dat er voor de voorziening van Den Helder toch nog een kabel moet wezen die dan over Wie ringerwaard zou komen en wanneer die kabel er ligt, zouden we de stroomvoorziening van het ove rige gedeelte der gemeente kunnen overwegen. Ten opzichte van de voorziening van Breezand merkt Voorzitter op, dat het noodig zal zijn dat de bewoners zich zooveel mogelijk aansluiten. De raad heeft vandaag naar spr.'s oordeel niet anders te doen dan zich in beginsel uit te spreken voor het stichten van een gemeentelijk electrisch bedrijf. Het rapport van Kleinesluis en Breezand zal aan het eind van deze week komen en dan kan spoedig een definitief besluit worden genomen. De heer Wiggers merkt op dat de heer Memelink van oordeel is'dat de voorziening vast tot stand komt en gezegd heeft dat we over 3 maanden wel licht zouden kunnen hebben. Met algemeene stemmen spreekt de Raad zich ln beginsel uit voor de stichting van het G.E.B. Met ingang van 1 April 1921 wordt opgeheven het levensmiddelenbedrijf. Op dienv datum is aan den directeur, den heer C. Keijzer, eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de goede leiding en de keurig gevoerde administratie. B. en W. stellen voor tot intrekking van de ver ordening tot heffing van schoolgeld voor kinderen te Alkmaar school gaande. Ged. Staten wilden wij ziging dier verordening en wel zoo dat de geheele kosten op de ouders konden worden verhaald niet eerder dan bij een inkomen van f 10.000. In dit ge val oordeelden B. en W. het beter om de kosten maar geheel en al voor rekening der gemeente te nemen en de verordening maar in te trekken. De meente moet trouwens de mogelijkheid tot het vol gen van onderwijsinrichtingen zooveel mogelijk be vorderen. rtJ*e^^eer ^eur^s zou höt geen bezwaar achten menschen met hooge inkomens iets in de Kosten bijdroegen. De heer Stammes: Dat doen ze toch al in den vorm van belasting. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Van den heer C. Liefhebber is ingekomen een ver- oek om wijziging van de rooilijn aan den Noorder- Molenvaartsweg, die een huis wenscht te bouwen tusschen de perceelen van C. Sweris en P. Keuris en mogen doen in de lijn van het UJA5' Van deQ heer Sweris ls het adres «t verzoek niet toe te staan, omdat daar- aoot uitzicht ojj den weg voqx adressant zpu worden belemmerd. B. en W. stellen voor het verzoek van Liefheb ber toe te staan, zij voelen het bezwaar van Sweris niet zoo zeer. De heer K. Keuris is van oordeel dat het toestaan van het verzoek meebrengt een waardevermindering van het perceel-Sweris. Voorzitter acht het beter de besprekingen over deze zaak in besloten vergadering te vervolgen en schorst de openbare. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 4 stemmen aangenomen, tegen stem den de heeren Lubbert, K. Keuris, J, Keuris en B. LooiJ). Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van den Minister van Arbeid, dat thans aan werklooze leden van arbeidersbonden tot 65-jarigen leeftijd uit- keering kan worden verstrekt, wordt ingetrokken het besluit om aan 60-jarige werklooze leden een uitkee- ring van gemeentewege te verstrekken. De afd. Anna Paulowna van de vereeniging tot af schaffing van alcoholische dranken, vraagt gebruik te mogen maken van de gemeentelijke aanplakbor den. B. en W. stellen voor dit aan particuliere vereeni- gingen niet toe te staan, hebben alle respect voor het goede doel waarnaar de afdeeling streeft, doch meenen dat dan ook andere vereenigingen als Witte Kruis enz., met een dusdanig verzoek zouden kunnen 'komen, De heer Loolj zou het het eenigste bezwaar vinden dat er misschien een aanplakbord hij moest ko men. De heer K, Keuris wil het toestaan voor zoover er plaats is. Ze zouden wat ze aangeplakt willen hebben, aan den bode kunnen geven en daardoor vervalt de kans dat men over de gemeentelijke ken nisgevingen heen plakt. De heer Stammes acht het niet zoo'n bezwaar als ook andere vereenigingen toestemming krijgen, mits ze werkzaam zijn tot algemeen nut en het schrifte lijk bij den Raad aanvragen. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken, wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Rezelman, Spigt en Wiggers. B. en W. stellen voor mee te gaan met de ont werpregeling van de jaarwedden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, zooals die door Ged. Staten wordt voorgesteld. De kosten bedragen thans f 250 en worden dan f 400. Goedgevonden, De verordening tot heffing van een hoofdelijken omslag wordt zoodanig gewijzigd, dat het mogelijk wordt gemaakt voor den tijd van 1 Januari 1921 tot Mei 1922 één aanslag op te leggen en besloten wordt deze aanslag alsnog door eigen administratie te doen innen. Er is op deze wijze alle gelegenheid kalm na te gaan welke verordening de gemeente noodig zal hebben. Tot leden van de commissie van bijstand voor den hoofdelijken omslag, worden gekozen de heeren Lub bert, Jansen en K. Keuris. De periodiek aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren J. C. Geer- ligs, B. de Vries, K, L. van Gorkom en N, Raap, wor den benoemd. Vastgesteld wordt de verordening regelende de samenstelling en inrichting van de commissie van plaatselijk schooltoezicht. De commissie zal bestaan uit 5 leden. Voor de benoeming van leden dier commissie doen B. en W. de volgende aanbevelingen: 1. K. L. van Gorkom en B. de Vries; 2. W. Tames en A. Smit; 3. C. Keijzer en J. A. Waiboer; 4. H. Weijland en A. van den Berg. 5. Mevr. H. Lovink— Veenstra en mevr. J. Wijdenes Spaans Bakker. De eerste stemming heeft de volgende uitslag: K. L. van Gorkom 3, W. Tamis 7, C. Keijzer 10, H. Weij land 8, mevr. Lovink 7, B. de Vries 2, A. Smit 2, Kooijman 3 en mevr. Dekker-Teer 3 stemmen. Be noemd zijn dus de heeren Tamis, Keijzer, Weijland en mevr. Lovink. Benoemd moet dus nog worden een onderwijzer der openbare school. Hiervoor worden bij tweede stemming uitgebracht op K. L. van Gorkom 1 stem, B. de Vries 2 stemmen, Kooijman 6 stemmen, A. de Boer 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer Kooij man. B. en W. stellen voor een belooning beschikbaar te stellen voor vakonderwijzeressen voor onder wijs in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren. Voorzitter licht toe dat tot nu toe dit onderwijs apart werd betaald, doch bij de nieuwe onderwijswet wordt daarvoor geen vergoeding toegekend. B. en W. achten het onbillijk dat zij, die langer onderwijs geven dan de andere onderwijskrachten, daarvoor geen vergoeding krijgen en willen daarom dit on derwijs door de gemeente betaald zien. Er zouden dan voor dat onderwijs noodig zijn de 2 onderwijze ressen, die dan onderwijs geven aan school I 4 uur, school II 4 uur, en school III 2 uur per week. Dat wordt 20 uur per week, is gedurende 46 weken tegen f2 per lesuur f920. De regeling geldt voor de open bare scholen. De heer Jansen vraagt waarom geen regeling wordt voorgesteld voor de bijzondere scholen. Spr. vindt dat niet in den haak. Voorzitter zegt dat over het onderwijs der bij zondere scholen bij het gemeentebestuur niets be kend is. Ook zij kunnen het vakonderwijs'invoeren als ze het zelf betalen. Dat is altijd zoo geweest. B. en W. weten niet hoe het onderwijs daar is inge richt. De heer Jansen had, wanneer bij het voorstel had gestaan dat het alleen de openbare scholen betrof, wel zijn licht over de inrichting van het onderwijs opgestoken. Voorzitter meent dat men wel kon begrijpen dat het alleen de openbare scholen betrof, we staan heelemaal buiten het onderwijs der bijzondere scho len. De heer Jansen wil dit punt aanhouden om te onderzoeken hoe het ten opzichte van deze zaak bij de bijzondere scholen is geregeld. Voorzitter: We hebben er geen belang bij dit te onderzoeken. De heer Rezelman. En het voorgestelde hoeft er niet van af te hangen. De heer Looij wijst er op dat het hier betreft vak onderwijs en dat dus ook kinderen van andere ge zindten naar de openbare scholen kunnen gaan om van dat onderwijs te profiteeren. De hees K, Keuris ziet pok niet in dat bij naai- of breionderwijs de relegie naar voren komt. De heer Jansen verklaart tenslotte zich voors hands wel met het voorstel te kunnen vereenigen. De heer J. Kenris zou het voorstel willen uitbrei den en het onderwijs willen zien gegeven aan meis jes bijv. tot 16-jarigen leeftijd. Medegedeeld wordt dat hierin wordt voorzien door het herhalingsonderwijs, dat verplichtend zal worden gesteld, zeer sterk wordt uitgebreid en dan vervolgingsonderwijs zal heeten. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met het oog op het aantal schoolgaande kinderen kan school III een leerkracht meer krijgen, wat ook voor de invoering van het 7e leerjaar noodig is. Daarvoor zal evenwel een lokaal moeten worden bij gebouwd. Ter tafel komt dan ook een teekening van deze verandering. De Raad gaat met het plan accoord, zoomede met het voorstel tot uitbreiding van het personeel aan genoemde school. Van den Anna Paulownapolder is het verzoek in gekomen om eene bijdrage in de verplaatsingskosten van den gemeenteopzichter, welke verplaatsing vol gens medisch advies, in gesloten rijtuig moet plaats vinden. Die kosten zuilen bedragen f780 en ge- \raagd wordt of de gemeente 1/7 van de kosten wil bijdragen. Waar de gewone verplaatsingskosten van den op zichter voor den polder f500 bedroegen, meenen B, en W. dat het niet aangaat dat de gemeente bij draagt in de kosten berekend naar een bedrag van f780, doch alleen in de meerdere kosten dié de on gesteldheid- van den opzichter veroorzaakt, dus f 280. B. en W. stellen voor van die f280, f80 voor reke ning der gemeente te nemen, zoolang de ongesteld heid van den opzichter de meerdere kosten vor dert. Goedgevonden. Op de verzoeken van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier om gebruik te mo gen maken van gemeentelijke aanplakborden en van "een gemeentelokaal voor stembureau, wordt gunstig beschikt. Voor stembureau wordt de raadzaal aam gewezen. Aan den ambtenaar ter secretarie wordt eene be looning van f 75.toegekend voor extra werk bij het opbergen van archiefstukken. B. en W. stellen voor tot onderhandschen verhuur van tuingrond achter het groepsgebouw van den heer P. Kuiper voor f25.Thans was de huur f30, doch door het afgraven van een gedeelte wil Kuiper het hebben voor f25. Goedgevonden. De heer Stammes vraagt of dit de eenigste inkom sten van het groepsgebouw zijn en deze vraag is aanleiding tot een breedvoerige bespreking over de bewoners van dat groepsgebouw. De heer Looij noemt het geen woning en Voorzitter zegt dat het een stal is. De heer Looij begrijpt niet dat er geen maatrege len worden genomen, waarop voorzitter vraagt of de heer Looij misschien een probaat middel weet. De heer Koorn wil er een eind aan maken. Is dat nu zoo erg voor een grooten polder als de onze? Er zitten hier 11 raadsleden en een voorzitter en we ten die nu geen middel. Laten we een keet bouwen of zien een huis te krijgen. Is dat nu zoo'n mirakel. Voorzitter: Ja, dat is 'n mirakel, dat je voor ar beiders die tweemaal zooveel verdienen als welke ook uit de gemeente, moet zorgen èn die, als ze maar een paar dagen zonder werk zijn, om hulp aanklop pen. Als wij zulke menschen, die de helft van hun loon in drank omzetten, nog aan een villa moeten helpen, dan wordt het erg. Wat ga Je dan tenslotte doen tegenover menschen die werkelijk hulp noodig t hebben. De heer Koorn: Ze lachen je tenslotte nog uit. Als ze geen huur betalen zou ik ze tenminste van den winter niet uitkeeren. Spr. vindt het zoo naast de secretarie een onhoudbaren toestand. De heer Stammes ziet het bij het voorbijgaan ook met walging aan. Die menschen mogen echter wel een ijzeren huis hebben want anders verbranden ze den boel. Voorzitter doet nog eens mededeelingen van zijn pogingen om ze hier vandaan te krijgen. De heer J. Keuris oordeelt toch ingrijpen noodig. De heer Koorn. Zet ze op den akker van P. Keuris. De heer Stammes merkt op dat ze apart moeten wonen, want anders krijgen andere menschen de last. De heer Looij meent, dat degene die ze hier ge haald heeft, hier nog moest wonen, dan zou de ge meente ze daar heen kunnen brengen. Waar in dit verband genoemd wördt een leeg staande arbeiderswoning bij den heer C. Geerligs, wordt opgemerkt dat de menschen door den heer Jn. Blaauboer hierheen zijn gehaald. Tenslotte doet voorzitter toezegging nog eens te overwegen wat in deze zal moeten worden gedaan. De kohieren schoolgeld over het le kwartaal 1921 worden vastgesteld voor school I op f 111.60, school II f 152.92, school III f38.68. Bij de rondvraag vraagt de heer Stammes wat de borden die de maximum-snelheid aangeven, hebben gekost. Spr. meent dat er nogal kwistig met die borden is omgesprongen. Voorzitter zegt. dat niet meer borden zijn geplaatst dan was voorgeschreven. Er zijn er 11 geplaatst, die per stuk f 36.—- kosten, zonder schilderen en zonder platen. De heer Koorn had het wenschelijk gevonden dat de smeden hier de borden hadden geleverd. Ook de heer K. Keuris had dat gewild. De sme den hadden er desnoods provisie van kunnen heb ben. Voorzitter is het hiermee eens en belooft er reke ning mee te zullen houden. De heer Stammes vraagt naar de zwarte lijst van personen die te veel de herbergen bezoeken. Spr. weet dat de caféhouders voor dien maatregel veel ge voelen. Voorzitter zegt, dat hij met het plaatsen op die lijst uiterst voorzichtig is. Hij heeft deze en gene al eens bij zich laten komen en als de menschen dan beterschap beloven, vindt hij het beter ze niet op de lijst te zetten. De heer Rezelman zegt dat Voorzitter met die handelwijze werkelijk reeds goede resultaten heeft bereikt De heer Koorn wijst op het nut van het hebben van een voetbalterrein. De gemeente heeft geen gjrond, maar voorzitter zal overleg plegen met den polder. De heer Jansen wil in de politieverordening zien opgenomen, dat het den bakkers verboden is hun broodmand aan den kant van hun broodwagen te hangen. De menschen zijn al eens met de mand in botsing gekomen. De heer Stammes meent, dat we al genoeg ver ordeningen hebben. Spr. dacht dat een goed woord wel een goede plaats zou vinden en de bakkers de mand wel voor of achter den wagen willen bevestigen wanneer Voorzitter dat vraagt. Voorzitter doet toezegging. De heer Jansen wijst voorts op het vele rooken dat de schooljongens doem Voorzitter zal beginnen met de hoofden der scho len te vragen hier eens op te letten en de jongens eens te laten uitpakken. De heer Lubbert acht het gewenscht dat te Bree zand een arrestantenlokaal komt. Voorzitter deelt mede, dat hieraan reeds de aan dacht is gewijd en dat zoo'n gebouwtje over een paar weken te Breezand zal zijn. Te evén over zessen volgt sluiting. ANNA PAULOWNA, (De aM'eeling Amina Paulowna van kien (Bond van Land-, Tuinbouw- en iZuiVelarbedd ers Meld Dinsdag 12 April een vergadering; in .Voorburg. De zaal was meer dan bezet. De voorzitter, de heer !B. Loodt, heette die aanwe zigen welkom. (Het deed hem genoegen, die zaal zoo vol te zien, maar Mjj vond het jammer, dat zulks ai- leen plaats had, als er walt bijzonders te doen was. Zich richtende tot die nleitiaangesJotemen wees hij er dezen opt, dat die contributie voor het lidmaatschap meer rente opbracht, dan het uitzetten van de som op die spaarbank, daar -eene krachtige organisatie de loonen kon doen rijzen. Velen durven geen lid te worden .uit .vrees voor idlen patroon, Dit moest an ders worden. Van. staking zou geen sprake zijn, ali de werkgevers walden onderhandelen en de organi satie erkennen. Jaren lang .was gepoogd contact te 'krijgen met de werkgevers, doch tevergeefs. Noo dig was (heit, dat allen in de organisatie waren vaav eendgjd. •(Hierna verkreeg da heer Kok uit 's Gnavenhlage het woord. Spreker schreef den grooten toeloop hieraan toe, dJat en in Anna Paulowna wat in de lucht tzat en het verheugde hem, dat ook hier de ar beiders geen willooze slaven meer wilden zijn. Spr. hadl zich ten doel gesteld de (behandeling van. da collectieve overeenkomst. lEir werd beweerd, dlat men steedis stakingen had, waar organisaties samenspan den, doch' dit wias bezijden de waarheid. De orga nisatie verlangde alleen, dat bdj. collectief contract de arbeidsvoorwaarden zouden gesteld worden, op dat die werkgevers niet langer alleen deze vaststel den. Na den oorlog ds gezegd geworden dat lang en hard weiken die gemeenschap iuit de misère kon 'helpen. In de oorlogsjaren hadden werkgevers en kapitalisten noodt blijken gegeven, voor de gemeen schap wat te willen doen; nu trokken ze zich schijn baar het belang der gemeenschap aan, maar walden diaanbiji door Jager loon en langen aibead de arbei ders er voor op laten komen. In (tal van vakken be stonden krachtige organisaties jm het landbouw bedrijf niet, en da schuld hiervan droegen de ar beiders zelf, en ze ondervonden er thans de na doelen van zich. openbarende in de slechtste ar beidsvoorwaarden. De collectieve overeenkomst was de vrucht der arbeidersbeweging en deze bracht d'e werkgevers onder bepaalde wetten. Nu werd er •kunstmatig werkeloosheid imi het leven geroepen, om de loonen te drukken en hoewel er nog maar een schema van prijsdaling was, moesten aanstonds de loonen verlaagd en de arbeidstijd verlengd wor den. Hiertegen moest de arbeider zichzelf bescher men en nu de toestanden niet te houden waren ver zaakte elke arbeider zijn plicht, als hij buien de or ganisatie bleef. De arbeidswet werd door werkgevers aangevallen ien de regeering 'gaf legio vergunningen, om. er van af te wijken, natuurlijk alleen in het be lang der werkgevers en deze misbruikten hunne macht door arbeidsverlenging en loonsverlaging. (Dien kant nu wilden die werkgevers in Anna Pau lowna ook uit. Schande was het, dat dhheemsche arbeiders buiten werk bleven, door aanwerving van buitenlandsche. IDit euvel zou gelukkig niet meer plaats kunnen hebben, en het optreden der werkge vers, om de werkeloosheid te doen verdwijnen, moest hieraan' wond entoegeschreven, dat men anders in den drukken tijd geen Belgen zou kunnen krijgen, geenszins aan humaniteit of belangstelling voor dien werkman. Het verslag der vergadering vian werkge vers, Laatstelijk gehouden, ter bestrijding van wer keloosheid, werd uit de iSchager Courant voorge lezen en van het .standpunt der organisatie be licht. Als de werkgevers de organisatie wilden er kennen en zij deze kon. overtuigen, dat geen hoo- ger loon. dan f 3u50 per dag kon betaald worden, dan was de zaak afgeloopen, wot de organisatie wil niet tegen, maar met de werkgevers samen wer ken, in .aller belang. Maar die samenwerking waa steeds' afgewezen en het was thans zelfs izoo, dat da werkgevers wat gaarne thans eene staking zouden willen ze zochten een conflict. Als het waar was, dait zij gaarne eene regeling met de arbeiders wensch ten, waarom dan. niet op organisatorische wijs? 'De arbeiders wenschten een loon van' f 4.per dag, later in dien .tijd van: f 4.50 en nog verder van f 5.50 per dag, .„Dit kunnen we niet betalen", be weren de werkgevers; maar zij vergeten, hoe het bedrijf hun in. de oorlogsjaren reuzeniwinsten ople-x verde. De arbeiders wilden de lasten van het bedrijf dragen, zeketr, maar .dan' zoowel in. den goeden als den slechten tijdl Hoe was het mogelijk, riep spreker uit, dat in zoo'n rijken polder zooveel ar moede werd geleden! Was alles collectief geregeld', 'dan: ware dit buitengesloten, dan had de werkge ver niet meer „alleen" het heft in handen, dan kon geen misbruik gemaakt 'worden, als er weinig werk was, door" lage loonen te bedingen, daarom, moest met brachit en klem aangesturd woorden op de tot standkoming van een collectief contract, en daarom moest iedere landarbeider zich aansluiten, want al leen een krachtige organisatie kon. dit bereiken, De boeren in Groningen hadden het vaak ondervonden, wat een (krachtige organisatie tegenover hen ver mocht.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1