Raad Heerhugowaard. Zaterdag 16 April 1921. 64ste Jaargang. No. 6806. Vergadering van den Raad der gemeente Heerhugo- waard, gehouden op Vrijdag den 15 April 1921, des namiddags 2 uur. Aanvankelijk afwezig de heer Bloothoofd, die even later, onder het lezen der notulen, ter vergadering komt. Voorzitter Burgemeester van Slooten, die de ver gadering opent, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat hij de jongste kasverifi- catie bij den gemeenteontvanger in kas moest zijn en werd bevonden f7621.37. Van de afdeeling Hensbroek der vereeniging voor Vakonderwijs in Westfriesland, is een verzoek in gekomen om voor het jaar 1921 f 115 subsidie te mogen ontvangen. De afdeeling vindt met het oog op de Nijverheids wet aanleiding om met dit verzoek bij den Raad te komen. Voorzitter zegt, dat we nu jaarlijks f25 subsidie aan de afdeeling Hensbroek geven. Deze afdeeling heeft hare begrooting ingediend, die in ontvangst en uitgaaf op f 1100 sluit. Het Rijk betaalt 70 procent van de uitgaven, die op de begrooting staan, de ove rige 30 procent moet de afdeeling maar op andere wijze zien te krijgen; van de gemeente, of op andere wijze, dat maakt niet uit, als het er maar is. De tentoonstelling, die de afd. Hensbroek onlangs heeft gehouden, heeft een gunstigen indruk ge maakt. De heer Krom stelt voor, het verzoek naar B. en \Y. tc verwijzen, om er op de volgende vergadering c» terug te komen. I)e heer Met wijst op het nut van de instelling. Het zal dan als we f 115 subsidie geven, voor tien leerlingen uit onze gemeente,worden f 11.50 per leer ling. Daarvoor krijgen ze goed onderricht. Spreker stelt voor, dat we de f115 zullen toestaan en wil dadelijk het verzoek in behandeling nemen. De heer Wijnker vindt, dat als ze wat willen lee- ren, moeten ze er zelf wat voor over hebben; er zijn er wel bij, die het zeer goed zelf kunnen betalen. Spreker is er niet voor om f 115 subsidie te geven. Voorzitter vindt dat het wel op den weg der ge meente ligt om de nuttige zaak te steunen. Spreker vindt dat we voor dit jaar de gevraagde f 115 moesten toestaan. De heer Wijnker: Ik ben er tegen en ik stel vgor om afwijzend te beschikken. De heer Bloothoofd zou het beter vinden, als we eerst konden uitvisschen, welke leerlingen het wél zelf kunnen betalen en welke niet. Voorzitter zegt, we hebben nu 3 voorstellen: dat van Krom om 't verzoek naar B. en W. te verwij zen, dat van Wijnker om afwijzend te beschikken en het voorstel-Met om het verzoek in té willigen. We zullen eerst maar stemmen of er op ingegaan zal worden. De heer Van der Oord stemt er voor om te hal ve eren. Voorzitter zegt dat daarover nu niet wordt ge stemd. De heer Van der Oord verklaart zich nu tegen. Verder stemmen tegen de heeren Krom, Wijnker, Bloothoofd, Does en Borst. Dus 6 heeren tegen. Voor de heeren Kostelijk, Poland, Met, Kuiper en Blom. Dus 5 voor. Voorzitter: Dus met 5 voor en 6 tegen is het van de hand gewezen. Daar enkele der heeren niet goed hadden begrepen waar of over gestemd werd, en zij bedoelden, dat het adres weer naar B. en W. terug zou gaan om eerst daar behandeld te worden, wordt goedgevon den dat nogmaals stemming zal plaats vinden. Voorzitter licht toe, dat de stemming zal zijn: of het verzoek om f115 subsidie te geven, zal worden toegestaan. De uitslag is nu, dat het verzoek met 7 stemmen voor en 4 stemmen tegen wordt toegestaan. Voor de heeren Van der Oord, Kostelijk, Poland, Does, Met, Kuiper en Blom. Tegen de heeren Krom, Wijnker, Bloothoofd en Borst. Voorzitter stelt aan de orde het van Ged. Staten ingekomen schrijven inzake regeling jaarwedden Ambtenaren Burgerl. Stand, dat ter vorige „vergade- ring is aangehouden. Daar de bezoldiging in onze gemeente echter al iets hooger is, dan in het schrij ven wordt bedoeld, vinden B. en W. geen aanleiding om tot verandering te adviseeren en stelt dit college voor, niet tot verhooging van jaarwedden voor Ambt. Burgerl. Stand over te gaan. De Raad kan zich alge meen met. het standpunt van B. en W. vereenigen. Voorzitter deelt mede, dat Balans en Winst- en Verliesrekening van de Bouw- en Woningvereeniging zijn ingekomen. Zullen ter inzage liggen. Voorzitter zegt dat de verordening voor toezicht op in andere gezinnen uitbesteede kinderen reeds zoo is geregeld, als Ged. Staten wenschen. Goedgevonden wordt dit aan Ged. Staten te be richten. Voorzitter zegt met betrekking tot een van Ged.. Staten ontvangen schrijven over bepaling van huur waarde van woningen van hoofden der Openbare Lagere scholen dat B. en W. dit hebben behandeld. B. en W. vinden het 't beste die woningen, niet meer als ambtswoningen, maar als gewone wonin gen te rekenen en de huurwaarde op een vast bedrag van f250 per jaar te rekenen voor elke woning van een hoofd van eene openb. lagere school. Dat is bo vendien veel gemakkelijker, dan die soesa van huur waarde te bepalen volgens personeele belasting. De heer Met voorziet wel de kans, dat er verzet zal komen, als voor elk der woningen hetzelfde be drag wordt gerekend. De eene woning van een school hoofd of de andere, dat scheelt heel wat. Voorzitter vindt, dat er niet zooveel verschil is. Al is deze, hier, iets minder mooi zijn, ze is weer in een mooier gedeelte van onze gemeente. De heer Met meent bijv. de woning te Veenhuizen. Die is niet in 't centrum der gemeente. Voorzitter: Maar die woning is in goeden staat. B. en W. vinden een vast bedrag gemakkelijker, dan dat de huurwaarde juist op 10 pet. van de per soneele belasting moet worden bepaald. De heer Poland kan zich met f250 als vast bedrag wel vereenigen. Algemeen wordt het idéé van B. en W. goedgevon den. Ged. Staten-hebben een schrijven ingezonden, waar bij zij in overweging geven, eenige wijziging aan te brengen, inzake de verordening voor heffing van op centen op de vermogensbelasting en wel zoodanig, dat de verordening aangeeft, dat opcenten worden geheven tot een door den Raad te bepalen aantal. Algemeen wordt goedgevonden tot wijziging als door Ged. Staten bedoeld, over te gaan en de verordening daarna weder ter goedkeuring in te zenden. De heffing van opcenten op de Vermogensbelasting zal dit jaar nog niet plaats vinden. Volgt bespreking jaarwedde lijnwerker en admi nistrateur electrisch ngt. De heer C. Bruin is admi nistrateur en tevens lijnwerker. De heer Kostelijk had voorgesteld f1300 voor lijn werker en f 400 voor administrateur. Dus f 1700 per jaar voor de gecombineerde betrekking. De heeren Bloothoofd en Blom hadden voorgesteld f1500 plus f50 voor fiets en vrij pensioen. B. en W. hebben het met de Commissie van Bij stand behandeld. B. én W. dachten, dat wat het voorstel-Kostelijk betreft, het beter was, omgekeerd, n.1. f1300 voor administrateur en f400 voor lijn werker. Misschien was dat Kostelijk's bedoeling ook. En als dat zoo is, dan kunnen B. en W. er zich mee vereenigen. Wij hebben Kostelijk gesproken, die het wel ongeveer in dien geest wilde wijzigen en wel f 1200 voor administrateur en f 500 voor lijnwerker en dan Bruin die functiën laten vervullen, zoolang het bedrijf van die combinatie geen schade heeft. B. en W. vinden het aanbevelenswaardig om in verband met het voorstel-Kostelijk aan den Raad voor te stellen: Bruin's jaarwedde als administra teur op f1200 en als lijnwerker op f500 te brengen en Bruin die samengevoegde functies te laten behou den zoolang als dat zonder schade voor het bedrijf kan. Deheer Kostelijk zegt, na bespreking met voorzitter, het voorstel, zooals door voorzitter is toegelicht, te hebben gewijzigd. De heer Bloothoofd kan zich er niet mee vereeni gen en vindt f1500 genoeg. De heer Poland zegt, met het voorstel dat B. en W. nu doen, te kunnen meegaan. Ik vind het niet meer dan billijk, zegt spr., dat Bruin een goed salaris heeft. Als we naar andere gemeenteen uitgaan, neem bijv. Beemster, dat bedrijf is ongeveer gelijk aan het onze. Daar betalen ze alleen aan den% administra teur al f2000 per jaar. Dé heer Van der Oord zegt de vorige bespreking i niet te hebben bijgewoond, doch in de verslagen las men dat er nogal op Bruin afgegeven werd, wat be treft hetgeen hij presteert. Is hij nu zooveel meer waard? Ik meen dat eerst ook de heer Kostelijk te gen hem was. Op verzoek van den heer Kostelijk wordt nu diens voorstel door voorzitter voorgelezen. De heer Van der Oord vindt, als Bruin niet goed is, zou hij niet waard zijn, een zoodanige verhoo ging te genieten. Dan zouden wij een ander moeten nemen. Spreker wil niet zeggen, dat het bedrijf niet een goed salaris zou moeten toekennen. Voorzitter: Als het niet door één persoon kan ge daan worden, zou óf een andere lijnwerker, óf een andere administrateur moeten worden benoemd. Maar zoolang het beide door één persoon waarge nomen kan worden is het goed. Dat is een maatregel om de kosten niet te hoog op te drijven. Het net is nu nog nieuw en eischt nog weinig onderhoud. Er is dus niet veel werk aan voor den lijnwerker. De heer Van der Oord vroeg daar of Bruin zich nu zoo veel verbeterd heeft. Maar Bruin is als administra teur vooruitgegaan. Vorig jaar was Krom voorzitter van de Commissie van Bijstand, nu is Wijnker daar voorzitter van. De heer Kostelijk merkt op dat het hier niet geldt een verhooging, maar een nieuwe regeling voor jaar wedde Oorspronkelijk was de regeling f2.per licht punt. - 4 De heer Wijnker: Ik had er een hekel aan, dat ik als voorzitter van de Commissie van Bijstand werd benoemd. En ik zei tegen Burgemeester: Ga eens mee naar Bruin, om te onderzoeken of het goed in órde is. Burgemeester ging mee en vond het goed in orde, er waren geen fouten in, wat jij, Burge meester? Voorzitter: Ja, de boeken waren goed. De heer Wijnker hervat: Ik vertrouwde op Bur gemeester. Ik wil wel weten, dat ilC niet zoo'n reke naar ben. De heer Krom: Er is weieens aangaande Bruin gezegd, dat is niet goed, of dat is niet goed. Maar er werden dan geen motieven genoemd. Er mag eens een klein abuisje zijn. Maar al zoek je den besten mensch, dan zal er wel eens een foutje zijn. Maar als het van die speldeprikjes zijn, die kunnen wel achter wege blijven. Die praatjes over het hoofd van den administrateur heen, beduiden niemandel. Niemand zal kunnen bewijzen, dat ons bedrijf heeft geleden door slordige administratie. Voorzitter: Zooals het de laatste een of twee jaar gegaan is, is het goed, de foutjes, dat is de moeite niet waard. De heer Wijnker: Wel waren er eens kleine abui zen. Maar Kwantes heeft net even goed abuizen. Dat moeten ze*- met mekaar maar overleggen. Kwantes had het laatst ook dat hij een heeleboel niet opge schreven had. Voorzitter: We zullen ons niet, verdiepen in klei nigheden. Maar zoolang Bruin de beide functies kan waarnemen, is het goed. Loopt het later te druk, dan kan opnieuw een voorstel in. den Raad komen. De Commissie van Bijstand ziet trouwens maande lijks de administratie na. Als er fouten voorkomen, wordt Bruin daarop gewezen. De heer Kostelijk: Als er grieven zijn, moesten die bij de Commissie van Bijstand worden ingediend. Daar hooren ze. Voorzitter wijst er op dat er alle gelegenheid is om aan den opnemer klachten kenbaar te maken en die brengt ze dan wel over. Anders kan men gaan naar het Raadhuis of naar dén voorzitter van de commissie. De heer Kostelijk: De onnemer komt met de klach ten bij den administrateur. Maar laat een klager zichzelf verklaren bij de commissie. (De "heer Met zegt. met opzet te hebben gewacht tot, de afraderen hebben gesproken. Spr zegt,: Ik gun Bruin een goed' salaris. Ma,ar op den duur liikt lijnKveTker en administrateur me niet in één persoon vereenligbaar. 'Nu zijn we diaair bij den Spoorweg 'al 4 dagen van» lichft verstoken. Een gedeelte van den wieg is 4 diagen niiet verlicht, is dat activiteit v-an- •een lijnwerker. In deze week valt zooiets eens voor, in de vorige week was het, dat de lamp 4 dagen uit was. Ik vindt beter een persoon voor .lijtrawerker en een voor administrateur, de functies dus gescheiden houden. De heer Póland1: Maar het kan zijn, dat Brulin, als die hier was, het wel bevredigend zou kunnen toe lichten. Het kan zijn, dat het een oorzaak heeft, die niet direct te verhelpen is. Ik zit in de oomm. van bijstand en ik vind, dat er op Bruin's .administratie niets aan te merken is. Maar men wil er nogal graag iets van zeggen. De heer Blom: Maar dit geval betreft niet de ad ministratie. Voorzitter: Ik ben er heengegaan, toen een tijdje geleden ook datzelfde is voorgevallen. Toen zou het in den Bassew eg zijn, dat de oorzaak was 'te vinden. De lijnwerker heeft dien géheelen weg de zekerin gen nagegaan en, had 'het nog niet. gevonden. En daarna bleek het, dat de oorzaak op den „kabel" te vinden was. Of dit geval nu Bruin's schuld is ,dat weet ik niet. Ik heb gistervend gezien, dat de lamp toch weer brandde. De heer Met: Het gaat niet om aanmerkingen op Bruin, maar of de zaak in orde is. Eerst moet er een lamp een week niet branden en dan wordt het opgemerkt. Voorzitter: Het kan best zijn, dat er -eens iets is, maar als het niet erger is, dan zal 't wel gaan. en de Basseweg is lastig voor straatverlichting. De heer Bloothoofd,: Neem .aan, dat Bruin ge schikt. is en dat het goed gaat, maar ik vind dat f 1500 een knap salaris is. Als er oproeping op f 1000 wordt gedaan, dan regent het sollicitanten. Voorzitter: Wij hebben een administrateur lijnwer ker, die moet al zijn tijd aan het. bedrijf wijden. Hij moet dus een goed salaris hebben. De lieer Potand: Hij moet op Zondag ook beschik baar kunnen zijn,, Als 'hij uitgaat, moet hij steedsvo.or een plaatsvervanger zorgen. Voorzitter zegt, B. en W. stellen voor, om Bruin toe te kennen f 1200 's jaars als administrateur en f 500 's jaars als lijnwerker en die functiën' op het oogenblik vereeiiigbaar te verklaren en aan Bruin vrij pensioen toe te kennen, evenals Kwantes dat hc- cfi. Met 0 voor, 4 tegen en een, die zich buiten stem- miilg houdt, wordt dit 'voorstel aangenomen.Voor: Kostelijk, Borst, Poland. Does,-Krom en Wijnker. Te gen Bloothoofd, Kuiper, Blom en van- der Oord-, i De heer .Met hield zich buiten stemming. Voorzitter hoopt, dat we ,nu een tijdje van1 de zaak af zijn. Voorz. stelt, aan1 de orde wijziging verordening RVofdel. Omslag. Het doel is, om dnplaats van, zooals gewoonlijk, voor 12 maanden, dit jaar voor 16 maan den heffing te doen en wel van 1 Januari 1921 tot en met 30 April 1922. Daar die verordening zooals ze nu is, aangeeft, heffing vanaf 1 Januari 1921 tot en met 31 December 1921, moet ze gewijzigd worden. A'gemeen wordt goedgevonden," de verordening zoo danig te wijzigen, dat ze aangeeft heffing voor -16 maanden vanaf 1 Januri 1921 tot en met 30 April 1922, terwijl mede wordt goedgevonden, er in op te nemen, dat moet worden 'betaald: de le termijn vóór 1 Augustus., de 2e termijn vóór 1 October, de 3e ter mijn vóór 15 Decenfter, en de 4e termijn vóór 15 Mei. Met algemeen goedvinden worden weder voor 5 iaar geldig verklaard en opnieuw vastgesteld de volgende verordeningen, waarbij straf is bepaald, le weten: de Politieverordening ,de verordening op het innemen van standplaats door woonwagens en der gelijke v oer tuigen en de verordening .op Keuring van waren. - Op een vraag van den lieer Kostelijk zegt voorz. dat Mo Boiiw- en Woniiigverordenang ook een bepa ling aangaande privaten bevat, wat voorz. straks, na afloop der vergadering wd nader izal toelichten. De heer Bloothoofd vraagt nog of de verordenin gen tussclientijds ook nog veranderd kunnen vor den. Voorz. antwoordt bevestigend. Het verslag omtrent den toestand onzer gemeen'e -.in het afgeloopen-jaar is ingekomen. Zal ter inzage liggen. De lieer Met vraagt, in verband met het verslag naar de weegbascule, waarvan hij niets gemeld zag. Misschien heb ik het over het hoofd gezien, zegt spr. Voorzitter zegt, dat het wel vermeld is. Er is wei nig gebruik van gemaakt en de opbrengst was dus gering. Voorzitter stelt aan- de orde bespreking over het P.E.N., die wilde, dat wij het contract teekenen, zoo- als het ons is .toegezonden, B. en W. hebben geschre ven, niet dioor den raad gemachtigd te zijn, om het contract- zoo te teekenen. En B. en W. voelen er ook niet veel 'voor. om hét zoo te teekenen. De voorzit ter van de commissie is er namens het. P.E.N. ge weest en hem hebben wij uiteengezet, 'dat we niet 'tevreden waren over het kabelhuisje en het leggen van de aansluiting. Die vioorz., de heer v. d. Waar den, heeft ons daarna een ischrijlven over deze zaak ge'zonldën, dat aangeeft, dat het P.E.N. slachtoffer was geworden van slecht oorlogsmateriaal. De 10000 volts hoogspanningskabel 'bijv., die hen geleverd was, sloeg herhaaldelijk door. Ook moest den 13 De cember jl. dioor de vorst hét wenk. gestaakt worden. Voorzitter zegt, na voorlezing van het schrijven: •Dlat is de verklaring. Of die afdoende is, weet ik niet, te zeggen. Maar wij moeten, vind ik, het con tract niet teekenen. B. en W. wenschen geen wijzi ging in het contract en willen op het oude contract voortgaan. De heer Kostelijk meent, als .alle gemeenten zich onttrekken, waar moet liet Prov. bedrijf dan be landen? Voorz.: Dat moet het Prov. Bedrijf zelf weten. Ik heb vroeger geweizen 'op de bezwaren, die er .aan verbonden waren, dat voor 25 jaren het contract werd vastgesteld. Ik besprak diait toen in ons belang. Maar het blijkt nu, dat 'het voor ons juist beter w.a9, dat het voor 25 jaar werd vastgesteld; nu ds dat voor ons voordeel. Maar als het omgekeerd,- dus in ons nadeel was, zouden zij ook niet zeggen, we zullen 't veranderen. Als we het tweede contract dat, waarvan nu sprake is varidaiag teek-enden, 'loopt dat voor 5 jaren. In het oorspronkelijk contract waren de 50 opcenten op de maximale belasting op genomen. Maar door de vertraging bij de oplevering zijn de 50 opcenten ingetrokken. IDe heer Krom wijst, er op, dait het P.E.N. geadvi seerd heeft, te betalen en wij dachten, d'at het gemo tiveerd wais. Wij dachten, dat. 'het in dien .oorlog zat. Maar later blijkt, Idiat het Prov. Bedrijf niet gezond is. Ik ben er tegen,, de 50 opcenten te betalen. Ghoote steden als Haarlem en Amsterdam, gaan zich ont trekken. Als er voordeel was geweest, zouden die er wel in ideelen willen. Maar nu wordt het voor kleine gemeenten gevaarlijk. Het Prov. Bedriff is niet in orde. lEln.' 'je weet niet waai je belandt als je het contract teekent. IDe beer 'Kostelijk: Ér .moest van regeeringswege ingegrepen kunnen worden. vDe heer Met: Als we indertijd 'niet de 50 opcen ten hadden toegezegd, zou ik er niet over spreken. Wij mieenen benadeeld' .te zijn en nu willen we het intrekken. Maar is d'at wel een .reden? De heer Krom1 zei, zooeven, dat Haarlem en Am sterdam zich onttrekken, maar de opzet is buiten 'die steden om geweest. Als er voordeel was, was het ook buiten hen, want zij komen er niet in voor. Wie zouden op veel vrijer standpunt 'zijn, als we inder tijd niet hadden toegestaan .die 50 opcenten. We hebben hier stoornis gehad en geven dat op als rede, maar mag dat wel als reden gelden? IDe lieer Kostelijk: Wij 'hebben indertijd de 50 op centen- goedigevonden te betalen. En door de vertra ging vonden wij reden om 't dn te trekken. Maar ik zou het niet willen intrekken. Desnoods zou ik het alleen tijdelijk willen intrekken. Voorzitter: Al zouden we de 50 opcenten toestaan, dan zou ik er nog tegen zijn, om het contract te teekenen. 'k Heb al veel van 'de draaierij Van het P.E.N. gehoord. Ze praten erg hun baantje schoon. He heer Kostelijk -vindt, als wij niet de 50 opcen ten betalen .dan profi'teeren wij van andere gemeen ten, die wel 50 opcenten betalen. Toen wij die 50 ■opcenten aannamen te betalen, toen meenden we, dat het billijk was dat te betalen. 'De heer Poland: We izijn benadeeld bij het leggen van den kabel. Maar ik zou zeggen ,we betalen die 50 c-pcenten inet meer en we houden ons dan het contract. De heer Kostelijk: U was er toch indertijd wel voor cm die 50 opcenten te betalen. D.» heer Poland: Ja. en ik heb er toen voorgestemd, maar ik heb er nader over gedacht en ik vind' nu, dat de gemeente het niet moet betalen. De heer Kostelijk.: Maar dan prof i te eren wij van. de anderen die wel betalen, Voorzitter -noemt d-e gemeenten Alk maar en Hens- broei- die ook niet betalen. Voorzitter birengt nu in stemming liet voorstel van B. en W. om het contract niet te teekenen en •de 50 opeenten niet te .betalen. Met -10 .stemmen voor en den heer Kostelijk 'tegen word aldus besloten. z Voorzitter brengt in bespreking vijf woningen, die in onze gemeente staan, die woningen zijn eigendom van de gemeente Oude Niedorp, die .ook eigenares as van den grond, waarop die woningen staan. Be doelde perceelen staaln in den Veenhuizer Midden weg, en wel in dat gedeelte dat in de wandeling ge woonlijk „De Frik" genoemd wordt. Het zijn 'het oude Armhuis, dat drie woningen bevat en twee kleine woningen in de nabijheid daarvan. Onze ge- meenteopzichlter adviseert na onderzoek, in zijn rap port, tot onbewoonbaarverkiaring, daar de woningen dioor verbetering toch niet goed kunnen worden ge maakt. Ook de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn, geeft in -overweging om die 5 woningen lonbe- woo-nbaar. te verklaren. B. en W. stellen voor, om tot 'onhew-oonjbaarverklariing over te gaan met ont ruimingstermijn van een maand. He heer Kostelijk .vindt -een termijn van een maand te kort. en stelt .drie maarden voor. Met allen voor wordt tot onbeWoonbaarverMaring der 5 bedoelde perceelSn besloten met ontruiimings- termijn van drie maanden. Daarna wordt de verordening voor plaatselijk toe zicht ou het lager onderwijs gele'zen en vastgesteld: Tot lid van de commissie vari plaatselijk toezicht op het lager onderwijs wordt benoemd de heer J. Boerse, -Hem zal van. zijn benoeming kennis worden gegeven. (De Openbare vergadering wordt nu id-oor voorz. ge sloten, onder dank, om in comité generaal het ko hier Hoofd: Omslag te nomen.

Schager Courant | 1921 | | pagina 11