PINK PILLEN Gemengd Nieuws. gg QGDÖGOQDDÖQGDDOOODGQODGQODÖQQGÖ BB De Bloedarmoede is Uw vijandin. LICHTING MILITIE. Ged. Staten van Noordholland hebben voor de ver schillende gemeenten in onze provincie het aandeel in de lichting der militie voor 1921 vastgesteld. Het bedraagt voor de gemeenten in onzen omtrek voor Alkmaar 40, Anna Paulowna 12, Barsingerhorn 3, Bergen 7, Broek op Langendijk 5, Callantsoog 2, Ha renkarspel 3, Heerhugowaard 8, Helder 43, Hoogwoud 5, Koedijk 4, St. Maarten 4, Nieuwe Niedorp 4, Noord- scharwoude 3, Opmeer 1, Oude Niedorp 2, Oudkar spel 3, Petten 1, Schoorl 4, Spanbroek 3, Warmen- huizen 5, Wieringen 7, Wieringerwaard 3, Winkel 1,' Züidscharwoude 3, Zijpe 10 en voor onze gemeente zeven. NEKKRAMP. In Goes is een' geval van nekkramp geconstateerd. ZE HEBBEN ER DAAR GENOEGI De Nederlandsche communist L. de Visser heeft zich bij de autoriteiten in Den Haag beklaagd over het feit dat hem een pas geweigerd is naar Duitscli- land, waarheen hij zich wilde begeven voor het bij- woiit-n van vergaderingen. DE UITSLUITING IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Men meldt uit Rotterdam: De afdeèiing Rotterdam van de Katholieke Kleer mak>»rsorgawsatie heeft in een gehouden vergadering besloten, zonder nochtans het vertrouwen aan b~t t.ocfdto stuur op te zeggen, op de door dat hoofdbe stuur aanvoerde voorwaarden den arbeid niet te hervatten. \.aar de houding der christelijke rrga- iiisat:-- afhing van die der katholieken, zullen ook de cl ndt*lijken r niet aan 't werk gaan en is duj het cmfiict voor Rotterdam weer even ver van een op lossing verwijderd als vóór de conferenties. SLAPTE. Aan de Ulftsche Ijzergieterij der firma Becking en Bongers is de blik-afdeeling geheel en de emailleer- afdeeling gedeeltelijk stopgezet. HEIDEBRAND. In de buurtschap Hengevelde (Ambt-Delden) zijn 5 Hectare heide afgebrand. EEN GEMEENTE VOOR 'T GERECHT. De leden van den gemeenteraad van Goor zijn gedagvaard om voor het Kantongerecht te Almelo te verschijnen wegens overtreding der Huurcommissie- wet. De raad heeft n.1. zonder de huurcommissie er in te kennen, een arbeiderswoning, als landbouwers woning verhuurd voor f340, terwijl de huurprijs 1 Januari 1916 f 120 was. Daar de kantonrechter te Goor tevens raadslid is, wordt deze quaestie te Almelo be handeld. SLAPTE. Uit Veendam. Zaterdag worden aan de stroo- cartonfabriek De Vrijheid alhier, wegens slapte on geveer zestig arbeiders ontslagen. Getracht zal wor den met de overigen een i50-tal te blijven door werken. VINGERAFDRUKKEN. In Februari 1918 werden in een perceel aan de Spuistraat 25 stukken pocketing (zakkenvoering) ont vreemd. De dief had zich toegang verschaft door een tuimelraam, waarvan het koperen lofwerk verwijderd en het glaswerk verbroken was. Op eenige stukken glas werden vingerafdrukken aangetroffen en bij vergrooting daarvan bleek, dat de vingerafdrukken afkomstig waren van een jongeman, van wien de politie reeds vingerafdrukken bezat. Toen dit jong- mensch in het Huis van Bewaring- was opgesloten, werden opnieuw vingerafdrukken van hem genomen en toen werden er tusschen de op de glasscherven gevonden vingerafdrukken en de nu genomen vin gerafdrukken een zoo groot aantal punten van over eenkomst geconstateerd, dat twijfel aan de schuld van den verdachte buitengesloten was. Op 16 Mei 1918 we'rd hierop het jongmensch door de Vierde Kamer der Rechtbank bij verstek veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens den dief stal met braak in het perceel aan de Spuistraat en tevens wegens diefstal van koperen lofwerk van straatlantaarns in de Vrolijkstraat, op 19 Februari 1918 gepleegd. Gisteren kwam de veroordeelde van het verstek- vonnis in verzet. Beklaagde bleef ontkennen. Het O. M., mr. Van Lier, eischte bekrachtiging van het verstekvonnis. NO ORDSCKARWOUDE. Als de groote Turnfeesten, -op 14, 15, en 16 Mei in onze gemeente te houden, niet mochten slagen, dian zial dit stellig niet te wijten zijn aan. geringe medewerking of 'het ontbreken van' belangstelling. Vast staat reeds, diait he't Reservefonds ruim vol- teekend werd, dat een 30-tal vereenigingen aan de turnbetooging op den len en de wedstrijden op den 2en Pinksterdag .Zal deelnemen en dat door "vereeni gingen en particulieren reeds meer dan 20 medail les beschikbaar werden gesteld. Het vuurwerk op den 2eq Pinksterdag zal geleverd worden door de bekende finria Schuurman® te LeeuNvarden. Bijzonder veel belangstelling bestaat ook voor de wedstrijden ih motorrijden (ringsteken en wedstrijd met hindernissen, die op den dag deir uitvoering be kend gemaakt zullen worden). De officieel*" feestwijzer zal vermoedelijk dn den loop der volgende week samengesteldl kunnen wor den, BARSINGERHiORlN, Mej. B. iZijilstra, onderwijzeres alhier., is als zooda nig benoemd te Wormen WINKEL. Door den heer L. Wurkum alhier i9 met gunstig gevolg examen afgelegd voor een cursus tot opleiding van hulpkeurmeestet, ,-r ii i i rr~ EEN OORDEEL OVER DE MUNWERKERB8TA- KING IN ENGELAND Sir Adam Niimmo, de vroegere voorzitter van het instituut voor het mijnwezen en president van den Schotschen, verzocningsraad, heeft aan een medewer ker van de Evening Standard' het standpunt van' de mijneigenaars uiteengezet. De groote moeilijkheid is volgens hem, dat de mijnwerker® Mijven staan op het vormen van een nationalen „pot" (pool), die het mogelijk zou moeten maken, dat een uniform loon voor alle Etngelsche mijnwerkers betaald zou wor den. De eigenaars verzetten zich tegen een imatïo nialen pot, omdat zijl eerlijk gelooven, dat zulle een stelsel met alleen schadelijk zou zijn 'voor de belan gen van die werklieden, maar voor 'f geheele land. Het onvermijdelijk gevolg moet zijn. dlat de belang stelling en het initiatief gedooid worden,, met het ge wig dat de 'kolenmijnen aan' dén gang gehouden worden, onverschillig of dit zou kunnen geschieden op een ecoaiomdschen grondslag of niet Het maakt geen verschil, of men spreekt van een nationalen wxnstpot of diat men spreekt van .een heffing van de kolenmijnen; in1 beginsel en in. praktijk zou de uit komst precies hetzelfde zijn. 3>e goed' rendeerende mijnen zouden den last van de arme moeten dragen, en op den langen duur zouden de gevolgen noodlot tig zijn voor het land, daar alle vooruitgang er door •tegengehouden zou worden. Met zulk een stelsel zou men niet op vooruitziende wijlze kunnen werken. De neiging om de productie te verminderen en de kos ten te vermeerderen zou niet -te koeren zijn. Indien de mijnwerkers dezen kardinalen eisoh betreffende Twee Jaar later trad zij opnieuw is het huwelijk met een miilionair. Ditmaal was het een advocaat, mr. Hopkins. In 1915 verliet zij hem en „ging aan het tooneel". In die dagen deelde zij in een interview aan een dagbladman mee, dat de miilionair het zoo druk had met zijn werk, dat zij zich in haar groote huis eenzaam en ongelukkig voelde. Zij wilde dus maar liever haar eigen weg gaan en zelf haar le vensonderhoud verdienen. Het huwelijk liep uit op een scheiding; en het vrouwtje probeerde het met een derden echtgenoot, die ook Hopkins heette, maar niet bijzonder rijk was. D.eize proef slaagde even min; en toen de vrouw in ,1919 den planken-miljo nair Joyce ontmoete*, had,' zij genoeg van het leven met Hopkins II en aanvaardde ziji de avances van joyce. Zij slaagde er imi, Hopkins II it.e bewegen, dn een scheiding toe te stemmen, maar zij had 'ditmaal zooveel haast, dat het huwelijk met Joyce reedis ge sloten werd, toen diat met Hopkins II nog niet wet tig ontbonden wias. Natuurlijk wist Joyce dat niet, maar hij kwam er later achter, ,en ook werden hem nog meer dingen bekend". Zoo bleek het hem dat het mooie vrouwtje*, een alieronprettigst humeur had. Zij kon vreeselijk schelden en af en toe ranselde zij haar man af. Bovendien waren er andere dingen. Joyce liet haar nagaan, en zijn verspieders brach ten hem bericht, dat mevrouw zich had; misdragen te Torquay, (Londen, Parijs, Venetië, New York, Flo- rida en „in een Pullman-spoorwagen" Als mede plichtigen aan het huwelijksbedrog worden o.a. ge noemd een vroegere eigenaar van een bekend Pa rijs ch blad', ettelijke lieden die dn de New Yorksche uitgaande wereld tot de zeer bekende figuren be- •hooren, en voorts ook een mijnheer „Maurice", die met Marguerite op het tooneel dansnummers uit- „Precies vijftig huizen, die op elkaar staan en tot aan den hemel reiken". Bela zette een heel verbaasd gezicht. „Je maakt maar grapjes, omdat je denkt, dat ik niets weet". „Neen, het is heusch waarl" verzekerde hij. „Waar is het goed voor dat zij zoo hoog zijn? Een hoog dak dient nergens voor". „Er zijn verscheidene .verdiepingen in. Wel vijf tig". „Hoe komen de menschen boven?" „In een lift. Een aoort box, waar je in stapt Flap, en naar boven ga je!" Beia's gezicht verried de grootste ongeloovigheid. Zij liet het onderwerp rusten. „Waren je vader en moeder daar, Sam?" vroeg zij. Hij knikte van neen. „Die zijn allebei dood". „En heb je heelomaal geen familie?" vroeg zij ver der vol sympathie. „Broers", zeide hij bitter. „Drie. Maar die willen niets van me weten". De eene vraag volgde op de andere en de tijd vloog om. Zij raakten op heel wat vertrouwlijker voet. Zij aten samen. Daarna ging Sam met zijn hand onder zijn hoofd languit in het gras liggen en vertelde zijn levensgeschiedenis. „God, hoe heerlijk zoo eens vrij uit te kunnen pra ten!" zeide hij. ..Ik heb feitelijk, sinds we uit Prince George weg zijn, geen mond opengedaan. Het zijn heele goede kerels op bun manier, maar vrij ruw. We kunnen niet erg opschieten. Èn daarom zwijg ik maar, om moeilijkheden te voorkomen." „Ik hoor je graag praten", zeide Bela zacht. „Mijn broers zijn een boel ouder dan ik", vertelde Sam verder. „Ik was de baby van de familie. En dat is een heel nadeel voor een jongen. Ze beschou wen je nog als een baby al9 je al volwassen bent, en dan» verwachten zij plotseling, dat je op je eigen beenen kunt staan. Ik heb me nooit goed weten aan te passen. Waarom heb ik nooit geweten. Ik schijn een instinct, dat alle andere jongens hebben, te missen, n.1. om als klitten aan elkaar te hangen en elkaar vooruit te helpen. Schoolgaan vond ik erg gek en ik wou niet leeren. Later in zaken was het nog erger. Mijn broers namen me om de beurt bij zich. Zij zijn allemaal rijk. Een is directeur van een electriciteitsinrichting, een advocaat en heeft een heele grooten winkel. Alle drie zijn het echte een nationalen pot lieten vallen, zou hét heeJ goed voerde. moge-lijk zijn, de een of endiere bevredigende oplos-' Joyce stelt zich op "het standpunt. d<a)t er in,zijn sinig te vinden, maar zoo lanig die eisch gehandluaiafd geval feitelijk^ geen echtscheiding noodlig is omdat wordt schijnt de weg 'volkomen 'versperd. Men stelt het voor, alsof de eigenaars de loonen on.noodig wenschen te verlagen. Dit denkbeeld kan dadelijk gelogenstraft "worden. De eigenaars zijn van meenimg, dat zij voor de districten aanbieden -wat zij zich kunnen veroorloven te betalen, (Bij: de toepassing van buil' stelsel in die districten is er heelemaal geen sprake van winst, omdat zij weten, .dat zij, met het oog o.p -die zekere daling van de prijzen van' de ko len, hun kolenmijnen gedurende eenigen. tijd' met verlies zullen explloateenen. Indien de werklieden daaraan twijfelen, worden zij: udtgenoodigd met d8 eigenaars in- de -districten samen .te komen om de. cij fers na te gaan, waarop de loonsvoorstellen gegrond zijn,, en indien aangetoond kan worden, dat hét in eenig district mogelijk is meer loon te betalen dan aangeboden is, kan er weinig .twijfel bestaan, dat de eigenaars bereid zullen zijn om iaar de opvattingen van de werklieden zooveel mogelijk tegemoet .te ko men. Als men 'echter do groote verschillen -tusschen de districten' in aanmerking neemt, is het zonder een nationalen pot volkomen ondoenlijk om de loonen voor alle districten .uniform te maken, en daar een nationale pot terzijde gesteld moet worden als vol komen ongezond iin beginsel en noodlottig in zijn practische toepassing., is er geen andere keus -dan de loonen te regelen volgens de districten op den •grondslag van- hun vermogen om de loonen te -be talen. De regeering heeft te verstaan; gegeven, dat zij bereid' is, om de daling van loonen in de meest ge troffen districten in redelijke mate te verlichten. De regeering spreekt 'van deze hulp als een leening maar met het oog op de omstandigheden van d-e dis tricten -en het "feit, dat zulk -een leending md-et een of twee mdli'ioen .pond, maar een veel grootere som zou moeten bedragen, zien wij- er geen gat in, om zulk een v'era-ntwoordelijkheid te aanvaarden. De eigenaars verlangen geen subsidie, daar zij overtuigd: izijn, dat de betaling van een subsidie aan de nijverheid slechts beteekenen- zal, -dat de lage pro ductie en die ongunstige gevolgen gehandhaafd wor den. De eigenaars wensch'ten dat de nijverheid weer zoo snel mogelijk op ©en gezonde economische basis zal komen. BIOSCOOP-KOST. Men zal dikwijls geneigd1 zijn te vragen waar de schrijvers die hun lezers vergasten op sensationeel- dramatische „shockers", zich steeds zooal niet die in spiratie dan toch de personages en verwikkelingen vandaan halen. Het antwoord is, in zeker meer dan de helft der gevallen: „uit de krant". Een fraai voorbeeld ds b.v. het volgende, dat wij in de Amerikaansche pers aantreffen: James Stan ley Joyce is een zeer rijk man, in de wandeling be kend als „de hout-koning". (Hij heeft nl. uitgestrek te bosschen, laat de boomen vellen, bekappen en zagen, en staat aan het hoofd van een ontzaglijken houthandel. Natuurlijk is de heer Joyce mulii-mdl- lionair (in dollars). De heer Joyce is ook gehuwd, met een jeugdige vrouw, 27 jaar. Jovce, de multi- millionaoir heeft een eisch tot echtscheiding tegen zijn mooie "vrouwtje ingediend, wegens het zich mis dragen van de dame met een aantal 'heeren; een stuk of tien, van wiie er. ettelijken met name worden genoemd. Mevr. Joyce is met haar huldigen echtgenoot al aan haar vierden man. Toen zij -als meij. Mar guerite Upton. nog een 17-jarig meisje was, liep zij weg met een schatrijken heer Evereit A-rchar uit Denver, in- Colorado, en trouwde met hem. Zij hield het zes maanden uit: toen werd de echt door schei ding ontbonden. zakenlui. Ik heb altijd mijn best gedaan, heusch waar! Maar ik kon het niet uithouden in die kan toren. Het was alsof mijn hersens meelpap werden. Ik kon mij niet interesseéren voor zaken. Zoo ging in van den een naar den ander. Natuurlijk dach ten zij, dat ik nergens voor deugde. Ik dacht het ook. Het was een hondenleven. Met hun vrouwen was het nog moeilijker opschieten. Al die vrouwen van rijke mannen zijn dol op de wereld en willen alles beter hebben dan haar vriendinnen. Begrijp je wat ik bedoel?" „Neen, bekende Bela eerlijk. „Maar dat zal wel komen. Ga door. Ik hoor al die dingen zoo graag." „Nou met njn minder mooie kleeren was ik een doom in het oog van die dames. Zij haalden haar reus voor mij op, als ik kwam. Op een goeden dag ging ik na een heftige ruzie met mijn oudsten broer weg. Het is nu juist een jaar geleden, maar het lij ken er wel tien. Het is net of ik duizend levens ge leefd heb. Maar in dat eene jaar heb ik geleerd, waar de meeste anderen twintig jaar noodig voor hebben. Nu begin ik echter licht te zien, vasten grond onder mijn voeten te krijgen. O, ik heb nog niets, dat spreekt van zelf", hier glimlachte Sam weer „maar ik weet wat ik wil". „Wat wil je dan?" vroeg Bela vlug. „Een natuurlijk leven leiden. Ik heb gemerkt, dat ik daarvoor in de wieg ben gelegd. Zaken doen en dergelijke dinge.n is niets voor mij. Ik heb een klein stukje land voor mij zelf noodig, heelemaal voor mij alleen. Ik zal mijn eigen huis daarop bouwen en mijn eigen eten kweeken Ik wil doen waar ik zin in heb, zonder dat iemand anders zich ermee bemoeit. Op die manier kan er wat goeds van mij terecht komen. Ik wil iets opbouwen dat je kan .zien groeien". „Heelemaal alleen?" vroeg Bela langs haar neus weg. Het wa9 of Sam's hart even ophield te kloppen. „Ik wil alleen zijn", zeide hij vlug. Daarvoor ben ik hier gekomen. Ik kan niet erg opschieten met menschen." Bela zweeg. HOOFDSTUK IX. Van tijd tot tijd nam Bela Sam door haar oogwim pers eens goed op. Het was een moeilijk probleem zijm „huwelijk'" eigen]ijk niet bestaat, «daar mevir. Hopkins nog niét gescheiden, was toen zij haar z«g. huwelijk mét heim, Joyce, sloot. Maar om zeker te zijn heeft hij toch maar -pe jus titie in< den arm genomen om de verbintenis in dien het er een is nietig verklaard' te krijgen. DE SOWJETS EN DE DUITSCHE ONLUSTEN. Het Uitvoerend Bewind van de communistische Internationale te Moskou heelt dë volgende oproep gericht tot de revölutionnaire arbeiders in Duitsch- land: Voor het eerst sinds de Januari- en Maartdagen van 1919 hebben de revolutionnaire proletariërs van Duitschland den strijd aangebonden tegen de kapi talistische regeering. Deze eerste georganiseerde aan val van het reyolutionnaire Duitsche proletariaat i9 nog niet met succes bekroond, dank zij het schan delijk verraad van de proletarische belangen door de socialistische partij, wier Horsings en Severings, de rol van een Noske, zelfs onder een volkomen bur gerlijke regeering, spelen. Daarbij de openlijke over gang van de onafhankelijke socialisten naar het kamp der contra-revolutie kon er geen eendrachtig front van het proletariaat tegen dit eendrachtig front, dat de bourgeoisie tegen de proletarische beweging had opgesteld, worden gevormd. En weer eens heeft de bourgeoisie weer door de oneenigheid van de ar beidersklasse dan door haar bajonetten gezegevierd. Maar haar triomf zal niet lang duren. De proletariërs hebben in hun grooten strijd ervaringen opgedaan. Minder dan voorheen zal de bourgeoisie geneigd en in staat zijn, zelfs de minste eischen van het proleta riaat te bevredigen. Hörsing heeft overwonnen. Foch staat aan den Rijn, en de overwinnaars op de vol gelingen van den burgeroorlog voelen om hun hals den strik van het zegevierende wereldkapitaai. DE BEHANDELING DER NEGERS. Een van de goede gevolgen van de misdaad, welke de planter John Williams heeft, gepleegd door elf van de in zijn dienst zijnde negers te vermoorden, zal zijn de justitie in de provincie Georgia een onder zoek zal instellen naar de „slavernij" in het zuidelijk deel des lands. Volgens de „Harvey's Weekly", het wekblad dat wordt geredigeerd door den heer Har- vey, die tot Amerikaansch gezant in Londen ie benoemd, zouden de in de katoendistricten van het Mississippi-delta heerschende toestanden te verge lijken zijn met den verkoop van slaven bij opbod, gelijk in de „Negerhut van Oom Tom" wordt beschre ven. Onder het tegenwoordige stelsel zijn de analphabe- tische negers begrepen in de schulden hunner mees ters. Wanneer deze schulden worden afbetaald, wor den zij mede aan den schuldenaar „overgedaan". De nationale bond voor den vooruitgang van het ge kleurde ras in de Ver. Staten verklaart, dat deze staat van zaken zeer gewoon is. Naast het lynchen is hij de meest flagrante oorzaak van de onrust onder de gekleurde bevolking. Wanneer deze zich bewust wordt van haar rechten, en van organisatie spreekt om recht te erlangen, wordt zij als gevaarlijk be schouwd. Intusschen juicht de openbare meening het vonnis, hetwelk tegen Williams is geveld (hij is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld), toe. DE ENGELSCHE STAKING. De electriciens hebben besloten zich bij de sta king aan te sluiten. De bond van bureaupersoneel bij de spoorwegen heeft eveneens besloten zich bij de staking aan te sluiten. Lloyd George heeft aan de leiders van het spoor- hadden mik een ernetlgen slag aan hun landgenoo- ten toe te brengen. Volgens een draadloos N. T. A.-bericht uit Horsea is het nogal een koude douche geweest voor de Triple AUiance dat de machtige vakvereenigiug van zeelieden en stokers op schepen, voor zoover thans bekend is, een meerderheid van 38 percent der stem men tegen staking heeft uitgebracht. De effectenbeurs, die over het algemeen een goede barometer is, toont zich zeker niet pessimistisch. De „triple alliantie" heeft een manifest uitgegeven, waarin zij, het besluit tot het proclameeren der sta king verdedigt, tevens verklaart, dat zij daarmede niet de revolutie uitroept. De „triple alliantie" maakt het in haar manifést duidelijk, dat een algemeene staking een uitgemaakte zaak is. Het document roept de leden op om den handschoen, hun door het georganiseerd kapitaal toe geworpen, in een poging om de eerlijk verkregen resultaten der vakvereenigingsactie te vernietigen, op te rapen. Het maakt bekend, dat den mijnwerkers wordt voorgesteld permanent districtsgewijze vastge stelde loonen te aanvaarden, hetgeen een loonsver laging in sommige districten zou veroorzaken, zooals geen enkele vakvereeniging ooit aanvaardde en wel ker aanvaarding een vlek zou zijn op de geschiedenis van het vakvereenigingswezen. De mijnwerkers be seffen, dat de toestand in het bedrijf slechter is dan- ooit en zijn daarom bereid mede te werken door aanvaarding van een loonsvermindering, die een nationaal en uniform karakter draagt, maar niet tct beneden den levensstandaard van vóór den oorlog. Het manifest besluit als volgt: De Triple Alliantie vecht voor de vakvereenigingsrechten. EEN ONTHULLING VAN SOHEÏDEMANN. Scheidemann heeft in zijn redevoering te Mann- heim, waarvan wij al1 enkele bijzonderheden heb ben meegedeeld, gezegd, de overtuiging toegedaan ta zijn, dat de Duitsche regeering in 1917 de moge lijkheid om vrede te sluiten met opzet heeft gesabo teerd. Na het mislukken van de conferentie te Stock holm in Juni 1917 en vóór de bekende nota van den Paus Augustus 1917 zijn er belangrijke- onder handelingen gevoerd tusschen Berlijn en Rome. Be gin Juli 1917 heeft de keizer den pauselijken nun tius te Berlijn, Pacelli, verweten, dat de Paus zoo weinig voor den vrede deed. De keizer zei toen woor delijk: „De sociaal-democratie heeft de beteekenis van een vredespropaganda goed begrepen en den moed gehad zich in dienst van den vrede te plaat sen. Dit zal steeds de verdienste van de sociaal-de mocratie blijven". Scheidemann voegde hieraan toe: „Ik sta borv voor do juistheid van deze* mededeelingen. Eerst daags zal er een brochure van mijn hand verschij nen, waarin ik het bewijs lever, dat de aanvoerders van de fracties van den Rijksdag bslogen zijn wat de pauselijke nota en de onderhandelingen tusschen Rome en Berlijn betreft". BIGAMIE. Te Berlijn is dezer dagen een eigenaardig geval van bigamie berecht. De beklaagde was een vrouw, tegen wie haar eerste man een eisch tot echtscheiding had ingediend. Toen zij na geruimen tijd nog niets over een uit spraak had gehoord vroeg zij de betrokken rechtbank om inlichtingen en kreeg een stuk thuis gestuurd, waaruit zij opmaakte, dat het huwelijk ontbonden was. De ambtenaar van den burgerlijken stand, die later, toen de bekl. een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan, een bewijs van de echtscheiding vroeg, kwam tot dezelfde slotsom, 't geen niet pleit voor de duidelijkheid van het officieel© stuk. Naderhaad bleek toch dat de rechtbank de scheiding had ge weigerd. Het tweede huwelijk was toen reeds geslo ten en er was ook al een kind uit geboren. De rechtbank heeft nu de vrouw wel schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, inaar haar ont slagen van rechtsvervolging, in aanmerking nemend dat men van een eenvoudige vrouw uit het volk een juist begrip van zoo duister gestelde stukken niet kan verwachtten Het tweede huwelijk blijft echter ongeldig. INVOER VAN VEE IN MONTEVIDEO. Uit Montevideo, 1' April. De regeering heeft be sloten den invoer van vee, afkomstig uit Europa en in het bijzonder dat uit Frankrijk, België en Ne derland te verbieden. Reclames. cn a tza C=3 ca ca d ca ca ca ca De zijn de vjjand der bloed armoede. Eischt HoHandsche verpakking en gebruiksaanwijzing ca C-U ca ca cs ca ca CJ ca ca ca o. ca wegpersoneel en de transportarbeiders geschreven gg DDÖGQDDGÖD[]GDÖ00ÖQDDGÖGDÖ[!Ö0GGÖ BB en hun de redenen gevraagd waarom zij besloten, mmumumumummumuummmwummmm»*— voor iemand met zoo weinig levenservaring als zij. Zij vond dit vriendschappelijk gesprek heel aardig, maar was dit nu alles? Zij had net het gevoel alsof hij haar niet als eën vrouw beschouwde. Het was een groote teleurstel ling voor haar. Haar instinct dreef haar er toe hem uit zijn minachting voor haar sexe te wekken. En een goede gelegenheid deed zich daartoe voor, toen Sam tegen haar zeide: „Je hebt me nog niet gezegd waar je met me over wou praten". „Af die mannen willen met mij trouwen", zeide zij op den paan af. De uitwerking volgde onmiddellijk. Sam ging dade lijk rechtop zitten en staarde haar verbaasd aan. Was zij per slot van rekening toch de slechte vrouw, waarvoor bij haar eerst gehouden had? Had hij op zoo .handige .wijze zich in slaap laten wiegen? Zij herhaalde haar woorden. Er kwam een harde trek op zijn gezicht. Bela verkneukelde zich inwendig over de uitwer king. „Wat denk jij daarover?" vroeg zij. ..,Ik denk er heelemaal niet over", antwoordde hij met een boozen blik. Ik weet niet wat ik tegen hen zeggen moet", zeide Bela. De woorden klonken eenigszins thea traal, waaruit een scherp oor had kunnen opmaken, dat zij niet heelemaal oprecht was. Sam bleef hardnekkig zwijgen. „Wien vind jij den aardigste?" vroeg zij dan. „Den grootste, den zwarte, den roode of den jongste?" Een groote verwarring maakte zich van Sam mees ter. Zijn slapen klopten van woede; onzinnige woor den drongen naar zijn lippen. Maar hij bedwong zich. Wat ik denk doet niets tot de zaak af", zeide hij stijf. „Jij moet kiezen. Waarom meng je mij in die zaak?" Je zegt, dat je mijn vriend wilt zijn", antwoord de Bela. „En daarom dacht ik, dat je me zoudt willen helpen". „Niemand kan je in een dergelijk geval helpen", zeide Sam. „Waarom niet?" vroeg zij met een van.haar zijde- lingsche blikken. Wéér keek hij haar boos aan. Lieve God! Probeerde die vrouw hem gek te maken? ..Een meisje moet zelf» haar keus doen", zeide zijn tong vormelijk. „Maar je zoudt me toch wel kunnen zeggen wis de beste ia. Hoe moet ik dat weten?" Op het eerste gezicht leek dit een redelijke vraeg, maar zijn hart kwam er nog steeds hartstochtelijk tegen in opstand. „Dat doe ik niet", bitste hij. „Als dat alles is waar je me over spreken wilt, kan ik beter weggaan." „Is Big Jack goed", drong zij aan. Sam stond op. „Neen, ga niet weg!" riep zij vlug. „Ik zal lief zijn. Ik begrijp niet waarom je altijd boos op mij bent". Ook Sam kende zichzelf niet meer. Hij keek haar met blikken vol pijn en verwarring aan. Hij ging weer zitten. Een tijdje maakte zij een paar alledaagsche opmer kingen over beverratten en bevers, maar toen zij dacht, dat fiij weer wat gekalmeerd was, voelde zij als een echte vrouw de lust in zich opkomen op het verboden onderwerp terug te komen. Ook zij voelde, even goed als hij, een pijn in haar borst. Wat had hij toch, dat hij haar zoo boos behandel de? Op welke andere manier kon zij te weten komen wat er in zijn» hart was dat door haar zijn zelfbe- heersching begon te verliezen? „Misschien neem ik Big Jack", zeide zij langs haar neus weg. „Best", antwoordde Sam bitter. „Hij is de rijkste". ,Een echte vrouwereden", zeide Sam. „Ik wensch je geluk ermede." Zou hij nu heelemaal niet te ontroeren zijn? Bela had een gevoel alsof zij met haar handen op een rots sloeg. „Waar geef jij eigenlijk wat om?" vroeg zijn onbeschaamd. Beider stem klonk nu vol bitter heid. „Ik geef nergens om". „Waarom wordt Je dan zoo boo9?" hoonde zij. Sam's zelfbeheersching wa9 ten einde. HJj sprong op. „Loop naar de hel met de heele boel!" riep hij uit. ..Dat maakt mij zoo woest. Schaam je je niet al die mannen zoo tegen elkaar op te zetten? En dan nog koelbloedig bepraten wien Je nemen zal. Misschien zou je dat wel aardig vinden! En wou Je mé daar ook in halen? Dank Je hoor, ik moet een ander soort vrouw hebben." Wordt vebvolgd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 6