Gemengd Nieuws. Maandagmiddag speciaal kinderprogramma; al tij dig «eni met glundere-ad jong goed gevulde «aal, ge roezemoes ven belang. De kleinen waren baas, men voeldig, het, het W:as 'hun middag. Verschillende rond gangen, als de weg naar Rome, sok, werden .met- me dewerking ven de oomitédaimes met allen ernst uit gevoerd,; gezongen en gedanst werd er door een elf tal kinderen, voordrachten van de zusjes Kooi van de Haukes, enz., alles werd goed en natuurlijk weer gegeven, eff ondervond een overgroots beLangstelling, van het jonge publiek, getuige het herhaalde applaus. Ook de vermakelijkheden en de „mooie pop had den veel aftrek en vonden de kleinen een zitje in den theetuin ook zeer verkieselijk: Des avonds was dé belangstelling ite groot, en ve len moesten worden teruggezonden, Het was eivol en hieerschte er, d'eizen avond ieen losse aangename - stemming, Elk liet zich wegen, mager of vet, van de 100 toit da 803 pond, da grabbelton' c.a. uitverkocht enz. De dames in den theetuin' hadden handen te kort. Ook dia voordrachten wiaren wederom rijk aan afwisseling, leuke, (moppige 'voordrachten, en dan sen, meer ernstig een goeld geschoold gemengd zang koor, alles sloot en er werd gen-oiten. Wie te roemen? De diames en heeren comitéleden, de heeren Bruid ,en Boskar, de .dames van den theetuin, de pop enz., neen, complimenten maken is te gevaarlijkelk der betrokkenen gaf wat moest, volle toewijding. (Namen noemen lijkt ons onmoge lijk, wij: zullen ons maar houden aan het sluitings- woord van Ds. Biax, de opoffering én toewijding was algemeen. Te ongeveer 12 uur verzocht Ds. Bax een oogen- blik om den uitslag van de naimenrad'erij der pop bekend' te maken, Bij opening, van het couvert bleek dat de naam was „Griet" en was deze geraden door "de jongejuffrouw Geertje Smit, en den heer A. de Haan en werd foijï loting de pop toegewezen aan eerstgenoemde, die haar dankbaar en verheugd ac cepteerde. Het aantal erwten (werd medegedeeld als te zijin 3776, De Hijst met naders was echter te groot om op dat ©ogenblik uit te zoeken en zal nader wor den bekend gemaakt. Ds. !Bax zegt hierna een woord van dank tot het Damescomité te willen richten, wat zeker een aan gename, maar geen) gemakkelijke taak is, Alen heb ben vlijtig medegeholpen aan deze zoo goed geslaag de tentoonstelling. Het gaat spris memorie als met zijn tanden, het wordt minder. '(Waarschijnlijk niet erg, want wie verkocht de sigaren en -sigaretten be ter dan Ds. Bax?) S'pr. will1 éenj woord van.1 dank richten en hoopt echter niemand' te vergeten. Het spijt spr., dat de heer Kolff afwezig is. De -door hem zoo zeer ge roemde geest van gezelligheid en -eensgezindheid -der Wderinger® is ook heden 'weer bewaarheid-, geen wanklank -is gehoord. Spr. dankt .den heer Kolff v-oor zijne medewerking, waardoor deze tentoonstelling kon worden gehouden, Alle dnlic'btigen werden wel willend verstrekt, alsmede veel stoffelijke steun werd verleend, en wil -t-pr. hiervoor huilde brengen aan- Burgemeester Kolff (applaus) en verzoekt spr. aan mevrouw 'Kolff dezen dank over te brengen Ook wil spreker enkele woorden spreken namens het He eren-comité. Het zijn mevr, Kolff en mevr. fBax, respectievelijk voorzitster en- secretaresse, geweest die een ontzaggelijk werk hebben gedaan, alles ging door hare handen. Vertier 'waren er tal van dames, allen hebben ihun, best gedaan, met ijver -ge werkt en zich allen veel opoffering getroost. Alles hebben zij .keurig geëtaleerd en versierd -en zou- van het damescomité willen zeggen: „Lang zullen ze lie ven". Dit werd door de z-aa-l enthousiast overgeno men én daverend klonk het: „Lang zullen ze le ven, in de gloria", en'z. .Spr. brengt verder woorden van.' dank aan -d e zan gers, zangeressen, voohdrdgeressen en voordragers, danseressen en dansers, Betreffende de danseressen wil spr. een kleine uitzondering miak'en -en speciaal danken dat kleine paar van' De Haan en dat lieve paartje dat vanuit Westerland is gekomen, die ons oenige ©ogenblikken 'boeiden "door aardigheid en oor spronkelijkheid. Verder hulde aan het kleine elftal van hedenmiddag. Verder de muziek, -dank aan Har monie, de mandolisten, welke door do mooie muziek wijding aan de tentoonstelling gegeven hebben.- ISpreker wil -een woord van dan-k aan den heer Bruul brengen, die zich in hooge mate verdienstelijk heeft gemaakt,, die geheel belangeloos zooveel heeft medegewerkt, ons drie dagen lang zoo aangenaam heeft bezig gehouden: Hulde aan Bruu'l. (Applaus.) (Een enkel woord van -danlk aan de lieve matjes, -die door de zaal zweefden, -als. bloempjes, die lieve si-renen, verleidelijk en schoon, die je zoo aardig aanklampten bij de pop, de eTwtenflesch enz. en •kopjes thee schonken met een! lekker koekje en als ze 'het dubbeltje in de zak staken, dachten-, ziezoo, dat héb ik weer, Wanneer ik iemand vergeten heb, neeirn het mij! niet kwalijk, el-k wil' thans graag weg, eni wil ik in een enkel woord neerleggen alles wat er in mijn hart is. Ik dank alle gevers van Wieringen die hebben gegeven en' geofferd:, dank aa-n allejfir- ïnais, van buiten, die zoo'veel hebben gegeven,'ook een 'woord van hulde aan de politie, welke alles zoo. trouw bewaakte,; 'een woord van dan-k aan'De Haan welke zijn «aal heeft afgestaan. 'Een woord van dank ook aan mej. Bax voor haar initiatief wat door allen zoo mooi is uitgevoerd. Aan alles komt een einde, dus ook aan- dit feest en sluit l-k hierbij deze tentoonstelling. (DaVerend! applaus.) RIJWIELDIEFSTALLEN. Te Purmerend worden tegenwoordig weer veel rijwielen gestojen. Het gebeurde dezer dagen zelfs dat een fiets werd weggenomen, welke op een druk verkeerspunt voor een winkel stond en nog wel aan een ketting:' De ketting is echter doorge knipt met een tang, welke even te voren aldaar in een ijzerwinkel was gekocht. HET PONTVERKEER TE VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen heeft bij'de be trokken autoriteiten de aandacht gevestigd op het feit, dat het pontverkeer op feestdagen in geenen deele aan de eischen voldoet. Mochten er vroeger bezwaren bestaan hebben te gen, uitbreiding van den dienst door het gebrek aan brandstof, dit argument is nu niet meer van kracht. Gedurende de Pinksterdagen was het verkeer zoo enorm, dat regelmatig files van gemiddeld dertig motorvoertuigen moesten wachten om te worden overgezet, wat natuurlijk groote reden tot ontevre denheid bij de wachtenden veroorzaakte. Ook de Provinciale Staten zullen over deze klacht in kennis worden gesteld omdat het hier niet een zuiver gemeentebelang geldt, maar het belang van heel Kennemerland, ja van de geheele Provincie er mee betrokken is. Van particuliere zijde vernemen we, aldus het Hdbld., dat het Maandag héél erg was met het ver keer bij de ponten. Het was levensgevaarlijk. Aan den Zuidwal regelden twee politio-dionaren het verkeer vrij goed, aan de Noordzijde hadden deze dienaren geen begrip van verkeer of regeling. Het w&s voor hén opk een moeilijke taak. Eén pont moest den dienst onderhouden. Do heer hoofd-ingenieur-directeur Geelinck had riet de minste moeite genomen, dit onder zijn dienst ressorteerende onderdeel te laten beantwoorden aan de eischen, welke eon Pinksterverkeer daaraan atelt. TOESTAND IN DE VENEN. Men schrijft uit Emmen aan het Hdbld.: Het is eindelijk na Pinksteren zoover gekomen met de oplossing van het arbeidsgeschil tusschen verveners en veenarbeiders, dat nagenoeg overal weer wordt gewerkt, al zijn lang niet alle arbeiders aan den slag gekomen. In sommige gedeelten der Emmer en Odoorner venen wordt gewerkt tegen 80 procent van de afgeloopen loonregeling, in andere doelen tegen 75 procent, in nog andere tegen 70 pro cent, doch tegen dit laatste bedrag wordt nog wei nig gewerkt. Wij vernemen echter, dat heden de steunregeling voor de uitgetrokken veenarbeiders door do regeering is afgelast, wellicht mét de be doeling, dat deze steunregeling niet het verkrijgen varf een oplossing inzake het loongeschil in den weg zou staan. Welke gevolgen deze maatregel zal hebben, dient te worden afgewacht, doch geheel zonder het verwekken van ontevredenheid zal het niet gaan. Er viel echter in de laatste dagen een merkbare toeneming te constateeren in de bereid heid om voor een loon, dat tusschen 70—80 proc. van 't vorige jaar liep, te werken. Indien de ver veners in Maart direct met een loonaanbod van 70 75 proc. waren uitgekomen, ware er zeker veel minder verzet gewekt onder de arbeiders, voor wie 50 proc. van 't vorige loon en iets daarboven werk te als een schrikbeeld. In de meeste veengedeelten zijn nu de weken tusschen Paschen en Pinksteren, wanneer steeds vroeger het meest gegraven werd, in werkeloosheid en armoede voorbijgegaan en onder tooneelen, waarvan we nu maar niet meer zullen spreken. Haardbrand in den vorm van baggelaar is er zoo goed als niet meer aanwezig ih de Odoorner en het noordelijk deel der Emmer venen, de veenbran den hebben den ontzaglijken voorraad opgeruimd. Het verzoek van den Minister van Arbeid om thans reeds turf voor den a.9. winter op te doen, dus haard brand in te slaan, kan voor deze streken geen ef fect hebben. Het is reeds moeilijk hier te Emmen een tramwagen vol te bekomen, zoodat het artikel in de laatste dagen dóór den handel reeds vrij wat in prijs is verhoogd, en reeds lang niet goed koop is. Lange turf, bestemd in den regel voor fa brieken, al kan zij als zomerhaardbrand wel die nen, staat er nog genoeg, doch wegens haar volume wordt zij voor laatstgenoemd doel weinig ver kocht. ,Deze turf neemt echter nog een groot deel van 't veld in beslag in 'de zuidoostelijke venen der gemeente Emmen. Het geeft inmiddels een heele opluchting, dat in de overige streken overal de locomobielen weer hun rookpluimen loslaten, ten teeken dat er ge werkt wordt aan de bereiding van nieuwen haard brand. Niet alleen voor de arbeiders, doch ook voor de neringdoenden, waarvan er vele in een moeilijk parket kwamen, is het een uitkomst. HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. TE AM STERDAM. Vandaag is de volgende (brief verzonden.: Amsterdam, 1'8 Mei 1921. De heer W. H. Vliegen, voorzitter "der isooiaal-democratische fractie van, leden van d-en gemeenteraad van Amsterdam. De R.K. «a/nti -re volutionnairede christelijk-histori- sche eni de -cliristeni-demoorafische gék-o-zenen voo-r den gemeenteraad, die -deni 27en April jl. is samen gesteld-, hebben gemeenfd, zich mat elkander te moe ten (beraden omtrent hetgeen hun te doen staat voor de verkiezing Van wethouders in den nieuwen raad en of zij hiervoor leden hunner fractie kunnen aan wijzen. Ze zijin van meeming, dat het getal stemmen voor leden' van dien raad op sociaal-demoe raid.sehe eandidaten uitgebracht ook uw fractie aanleiding zal 'hebben gegeven te overwegen, door wie aan het 'dagel'ijikscJb bestuur der gemeente dient te worden deelgenomen, leden uwer fractie en anderen. .Door hen wordit derhalve overleg met u gewenscht, indien dit oip een goeden grondslag zal kunnen wor den gevoerd. Ter bepaling hiervan meent zij echter u de verklaringi schuldig te zijn-, dat voor hen die mogelijkheid van een dergelijk overleg voor 'het bo venomschreven doel met uw fractie 'alleen d&n be staat, indien deze vooral verklaart, dat wethouders, die uit haar zullen voortkomen, het wettige over heidsgezag! in 'alle ©msandiglheden zullen aanvaar den en het met alle kracht zullen helpen handha ven; uit dien' aard niet heit minst, als dat gezag meer of min ernstig wordt bedreigd) of ondermijnd, zoo als h.v. het geval was hij1- de staking van' gemeente werklieden op 8 Juni 1920. Aan de in aanhef dezes genoemde proepen zal het aangenaam zijn, spoedig schriftelijk mededeeding van u te mogen ontvangen, dat uw fractie het bo vengestelde verklaart, opdat overleg over mógelijke samenwerking voor de samenstelling van het college van1 B. en W. onverwijld tusschen uw -fractie en hen'-kan worden geopend. Namens die groepen: iCor van) Lingen, J. Douwea Jr„ Jan ter Haar Jr., A. P. Staalman. De stellers van- "dezen brief hebben; geineend, ant woord hierop 'te moeten afwachten voordat zij huin gedragslijn ten oplzichte van mogelijk overleg oveT de verkiezing van wethouders' met onderen nader kunnen vaststellen. De soc.-dem. raadsfractie heeft besloten, nde't in te gaan op den eisch haar door de rechtsche raads fractie, als voorwaarde om .tot onderling overleg te komen, gesteld. Zij wijst dien eisch onvoorwaardelijk af en is ervan overtuigd, dat zij, die bet schrijven aan' de 'S.D-fractie. hebben geredigeerd', goon onder antwoord hebben verwacht. De sociaal-deraocratcn zullen 'dus geen Vertegen- wordigers hebben in het dagélijksch gemeentebe stuur. De rechtsche partijen zullen nu verder overleg plegen met de twee man sterke vrijz.-dem. fractie en met die van den Vrijheidsbond. Het nieuwe collega zei nu worden saamge-steld uit allo groepen bulten de soc.-'democratische, de communistische en de De Gelder-Zuurbier fracties. Nog in den loop dezer week zal daaromtrent een' definitief besluit worden ge nomen. BROEK OP LANGENDUK. Hedenmorgen werden de eerste nie.uwe aardap pelen aangevoerd, dal is dus 6 dagen vroeger dan 't vorige jaar.- Aanvoerders1 waren:. ,J„ Vroegop Abrz'. en S. Keizer. ST. PANCRAS. Onze plaatsgenoot, de heer A. Yolkers, handelaar irt groenten, kocht gisteren 18 Mei de eerste nieu we aardappelen, welke door de bouwers J. Vroegop eh S. Keizer waren aangevoerd ter veiling te Broek op Langendijk- Het eerste partijtje gold f42.10 per 100 K.G. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is een voetbalclub opgericht. LANGENDIJK. Met den dag. woj-dt hier vuriger dan ooit naar re genwater omgezien. Niet alleen dat men gebrek aan drinkwater krijgt, doch de groente op den akker heeft regen noodig. Hoe spoedige.r deze komt,, hoe beter het voor de tuinbouwers zal zijn. LANGENDIJK. Gelijk reeds werd vermeld, hebben zich uit Noord en Zuidscharwoude slechts een 10-tal leerlingen voor de U.L.O.-school aangemeld. Dit is een aantal dut ten zeerste in twijfel doet trekken de stelling, dat hier behoefte wordt gevoeld aan een U.L.O.- school. Wij zeggen daarmee niet, dat het niet ge wenscht zou zijn, dat de gelegenheid er was voor ieder, die zijn kinderen wat meer dan het gewone lager onderwijs op hun verderen weg door het le ven wenscht mee te geven. Doch deze weinige animo doet toch de vraag rijzen, of voor deze wei nige belangstelling een dergelijke onderwijsinrich ting in het leven moet worden geroepen. Als er toch van den kant der belanghebbenden zelf zoo weinig wordt bewezen, dat men prijs stelt op het bezit van een inrichting voor voortgezet onderwijs, dan meenen. we dat voor anderen de verplichting verdwijnt, om die inrichting te schoppen. Ook mag men niet zeggen, dat de zaak niet voldoende is voorbereid. Huis aan huis is verleden jaar een rap port verspreid en de voordeelen van M.U.L.O. (nu U.L.O.) onderwijs, afzonderlijk én gecombineerd, raadsvergaderingen, afzonderlijk eh gecombineerd, is uit den treure op dit aambeeld geslagen, opwek kingen zijn in plaatselijke bladen verschenen, spe ciale artikelen zijn daarover geschreven, vergade ringen van kies- en onderwijsvereenigingen er over belegd, en dat alles met genoemd poover resul taat. Wat zullen autoriteiten nu verder doen? Zullen zij de school toch openen, onderwijzend per soneel aanstellen enz.? Moeten ook de leerlingen niet eerst bewijzen afleggen, dat zij geschikt zijn, het onderwijs aan een U.L.O.-school te volgen? Het wfl ons toeschijnen, dat, wil de school in September worden geopend, er thans moet worden aangepakt en een stevig besluit worde genomen, waardoor de grootst mogelijke zekerheid wordt verkregen, dat er van de school wat te recht komt of niet. WIERINGERWAARD. 'Bij Kon. Besluit Is benoemd 'tol Dijkgraaf van den polder Wieringerwaard de heer R. Kaan eni lol Heemraad ;de heer K, .Zijp, beiden alhier. DE RAPAILLE-PARTIJ. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrij ven, onderteekend door A. Bakels, E. Wigman en H. Eikeboom, zich noemende het voorloopig bestuur der Rapaille-partij, betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de Gemeentewet en de Provinciale wet en de opheffing van den stemplicht. Op voor stel van den voorzitter wordt besloten dit schrijd ven met het oog op den voor de Kamer beleedigen- den inhoud, ter zijde te leggen. DE KINDERRECHTER. 'Het algemeen diagelijksch bestuur van d'e Tucht- unie heeft zich tot .den Minister van Justitie ge wend) met een request betreffende het wetsontwerp „invoering van den kinderrechter en van de onder toezichtstelling vami minderjarigen". Het algemeen dagelij kscli bestuur uil de volgende desiderata: lo. d.e kinderrechter worde in staat gesteld ook overtredingen *van kinderen te berechtten; 2o. het ontwerp in art. 373 Bu-rgerlijk Wetboek wor de zoodanig aangevuld, dat de kinderrechter het kind niet alleen: wegens zijn bedreiging met zédelijken of lichamelijken ondergang, doch ook wegens verwaar- Icozing in zijn opvoeding (bijv. miskenning van den leerplicht) Voor -een bepaalden tijd onder toezicht kan stellen; 3o. de zeer omslachtige procedure worde zooveel mogelijk vereenvoudigd, het al te formalistisch ka rakter worde er aan ontnomen .en in de praktijk ■der kinderrechtpleging wor.de aan de paedagogie een belangrijke plaats ingeruimd; 4o. op de benoeming der vrouw -tot kinderrechter worde zooveel mogelijk aangestuurd; 5o. de instelling van een kinderraad is gewenscht; Go. gestreefd moet worden naar een beter bijhou den der voogdijregisters, waaraan thans, blijkens de ondervinding, niet voldoende ïzorg wordt béste edit; 7o. bet verdient aanbeveling, onder de opsluitings- inrichtingen, bedoeld in art. 373 m en n van het Burgerlijk Wetboek, ook gemeentelijke instellingen te begrijpen. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN AMSTERDAM. Amsterdam, 18 MeE (Behalve dé medegedeelde namen van de heeren mir. dr. iC. F. iSchioch en J. tor I-laar Jr., verneemt de C'hr.- Amsterdammer dat ook de 'heer W. de V.Lugt, de tegenwoordige anti-re volu- tionnaire wethouder .schijnt te beboeren tot degenen, over wie in verband met de burgemeestersbenoeming ernstig wondt gedacht. PROF. Dr. RITZEMA BOS NAAR AMERIKA; Almerika 'heeft, zooals bekend, zijn grenzen voor onze Nederlandsche boomkweekerijpro-duoten geslo ten, omdat de autoriteiten) aldaar meenien, dat dlit de eenige manier is oin lEuropeescbe plantenziekten en schadelijke inseoteni 'buiten de landpalen te hou den Da.t beiteekewt voor Boskoop, Naardeni, 'Ouden- bosch en) andere kweekerscentra niet alleen enorme schade, doch op den" duur ondergang. Voor de twee de maal is dan ook «een commissie van kweekers over zee gestoken om Amerika open te horen, maar daar nog steeds nieit in. .geslaagd. Naar het N. v. d. D. mededeelt, heeft, het Nederlandsche Comité, dat thians ih Newl York verblijf houdt, prof. iRitzema Bos, die in Amerika als wetenschappelijk phy top atlio loog zooi goeden naam) heeft, telegrafisch uitgenoodigd over ,te komen. Prof. Bos «al1 14 Juni scheep gaan. LOONSVERLAGING IN AMERIKA, Dé (Feder&l Réserve Board meldt, icfiat gedurende het -jaar, dat op 1 April, is afgeloopen, de loonen der arbeiders in .de leidende industrieën van de Ver- eendigde Staten met gemlddéld 6.4 pot, zijn gedaald. 'In sommige streken van het land zijn verder de loonen der niet-vak arbeiders met 50 pcb gedaald. Sinds dien hebben er nog verschillende loonsverlagingen plaats gehad, zooals b.v. bij de Unitedi States "Steel Corpora tion. -Er zijn nog verscheidene andere op komst, o.o. bij het spoorwegpersoneel, dat met heel wat min der genoegen zal moeten'nemeni. v DE MIJNWERKERSSTAKINO IN ENGELAND. Uit Londen, 18 Mei. De besturen van de verbon den van transportarbeiders en spoorwegpersoneel zijn opnieuw bijeengekomen. Zij bespraken ten eerste don toestand van de geschorste leden, vervol gens het voortduren van den invoer van steenkool ten gevolge van de moeilijkheden onder de Fransche en Nederlandsche arbeiders, die geen gevolg geven aan de motie van de Engelsche arbeiders, waarin deze-hun verzoeken het verladen van kolen te wei geren, ten derde den zwaren druk, welke op de fondsen van het spoorwegpersoneel gelegd wordt tengevolge van den verkorten werktijd, welke een gevolg is van de mijnwerkersstaking, en van de uitkeering aan de ontslagen werklieden. De besturen handhaafden hun besluit, waarbij het vervoer van steenkool en het verrichten van onder kruipersdiensten verboden .wordt. Het spoorwegpersoneel te Glasgow heeft besloten hot verbod uit te strekken tot alle koopmansgoe deren, steenkool inbegrepen, welke behandeld zijn door niet-aangesloten werklieden. De Pall Mali Gazette verneeipt dat Lloyd George, Horne en Baldwin voortdurend contact houden met de leiders der mijnwerkers. Naar verluidt, zijn de voorloopige voorwaarden ter overlegging aan de conferentie va,n mijnwerkers bereids opgemaakt. Verscheidene kwesties dienen echter nog te worden geregeld. De conferentie wordt voor het einde van de week verwacht. EEN AMPHIBIE-TREIN. Een nieuwe uitvin ding. Vrijdag heeft bij Brussel, zoo meldt een Fransch blad een demonstratie plaats gehad, onder toezicht van Breton, directeur van wetenschappelijke en in- dustrieele onderzoekingen en van de uitvindingen, van een amphibietrein, die afwisselend te land en te water zich voort kan bewegen. De nieuwë trein wordt bestudeerd voor het transport in den Belg. Congo, waar talrijke stroomversnellingen de scheep vaart op de rivieren onderbreken. I-Iij bestaat uit een locomotief diö verschillende wagons achter zich heeft van 15 20 ton capaciteit. Do heele trein kan dus eon last van 300 ton ver voeren met één motor. Het nieuwtje van het systeem komt voort uit zijn amphibienatuur. Tijdens de demonstratie reed de trein eerst een eindweegs over rails, daalde toon in een waterbek ken, waar hij dreef en door middol van schroeven vooruit voer, en tenslotte weer op eigen kracht op de rails over ging en zoo op zijn punt van terug keer weer arriveerde. De nieuwe trein dankt zijn hoedanigheden aan zijn constructie. De locomotief en elke wagon is ge bouwd uit twee zijdelings symetrische vlotten ver bonden door een centraal gebogen juk. Op den grond is de trein in evenwicht op een enkele rail, ge plaatst op een verhoogde baan, in het water drijft hij op twee zijdelingsche trommels. Dezelfde motor brengt of de gewone raderen of do schroeven in be weging. FKANKHUK EN ENGELAND. Zooals gister reeds meegedeeld heeft 'Lloyd George met het oog op Opper-.Silezië en wat daar gebeurde onder Franschen invloed, gemeend; (Frankrijk op de vingers te moeten likken. Het leek eerst of Lloyd 'George later zijn gegeven verklaring wat had ver zacht. Thans blijkt uit dé officieels tekst, dat 'dit niet het geval is geweest, maar dat zelfs een zeer ernstige waarschuwing tot Frankrijk, wordit gericht en, 'dat er rekening mee moet worden- gehouden, dat een keerpunt jn de algemeene politiek aanstaande is. De verklaring van (Lloyd George luidde aldus: „Natuurlijk kan ik slechts da verantwoordelijkheid aanvaarden voor hetgeen ik werkelijk gezegd heb, en niet voor de verdraaiingen, die Fransche bladen' er van hébben gemaakt. De bijna algemeene instem ming van de lAmerikaansche, Italiiaansche en En gelsche pers met de gevoelens, waaraan 'ik uitdruk king heb gegeven, (bewijst, dat de groote naties, die Frankrijk in het Westen terzijde hebben! gestaan, van meening zijn, dat 'het verdrag van Versailles eer lijk moet-worden ten uitvoer gelegd. (Nooit heb Ik een •zoo groote eenstemmigheid; bijgewoond ten opzichte van eenige kwestie, Alle sdhakeeriiigen in de open-' bare meening van deze landen staan op betzelfde standpunt. Mat alle respect zou ik de Fransche pers willen zeggen, dat .haar gewoonte, om elke uiting van de openbare meening bij' de bondgenooten, die niet met hiaar ei^en meeming harmonieert als een onbe schaamdheid te behandelen, heel-ongelukkig is. Bon dergelijke gemoedsgesteldheid moet op den duur noodlottig worden voor iedere Entente. "Het stand punt, dat de Amerikaansche, Italiiaansche en .En gelsche pers in de Opper-Gilezische kwestie heeft in genomen, mag niet als vijandig tegenover Frankrijk worden opgevat. Ziji houden vast aan het verdrag van Versaiilles. Zij willen de bepalingen van bet ver drag van Versailles eerlijk toepassen, onverschillig of deze toevallig ten gunste of ten nadeele van Duiischland zijn. O Ver het lot van "Opper-iSilezië moet beslist worden «door den Oppersten Raad, en niet door Korfamty. De kinderen van hél verdrag van Versail les kan .men niet veroorloven ongestraft het vaat- werk in Europa stuk te slaan. De een of ander moet hen bij de kraag nemen, ianders hebben wij onophou delijk onruist. Men kan den .loop van1 de wereld in de eerstvol gende jaren niet voorspellen. De mist voor ons is dikker dan gewoonlijk. Veel zal afhangen van het eensgezind Wijven 'van de geallieerden. Behalve "do •uit de verdragen voortspruitende verplichtingen zul len gebeurtenissen, die men nog niet voorzien had, beslissend zijn, voor de groepeemng van de volken. Da toekomls't van de wereld, :en in 'het bijzonder nog die van 'Europa, zal worden bepaald door oudé of nieuw© vriendschap. Onder die omstandigheden is het verdrag van Versa/illes een 'document van on eindig belang, vooral voor dé volken van de "Entente. Het houdt ons bijéén, terwijl er zooveel is, dat ons verdeelt. Wie .de bepalingen ervan behandelt, als lie ten) zij" hartstocht en vooroordeel vrij' spel, zal niet langer hoeven te wachten, om berouw te krijgen over zijn heethoofdigheid. Tiet Engelsche volk zal niet .trachten, eenige verantwoordelijkheid', die het verd'rag het oplegt, te ontduiken. Br zijn tijdelijke beletsels, die het moeilijk maken, dat wij troepen zenden, naar wij' vervrachten met vertrouwen dat die spoedig voorbij zullen zijn. Ik wil er dé aandacht op vestigen, dat bij "de laatste conferentie wij onze 'be reidwilligheid te kennen gaven, onze vlooit ter be schikking van de geallieerden te stellen voor .eenige operótie, waartoe besloten zou worden, als Duitsch.- Land weigerde, .de voorwaarden te aanvaarden. De Engelsche regeering 'had1 "de verdeeling van Opper-lSilezië gaarne geregeld op de .laatste Londen- sc'he conferentie; men kendé toen reeds alle bijizon- derhedlen vian de (stemming. Onze bondgenooten wa ren toén echter niet "bereid, om de discussie te be ginnen1. Wij willen eerlijk de beslissing afwachten, die de meerdorheid zal nemen van dé mogendheden, die volgens het verdrag stem hebben bij de bepaling «der tgirenzen van. Opper-iSd.leiziö, hoe d-wc ook uitvalt, Wij aanvaarden ten volle den uitslag •van hét plebisciet als de uiting 'van (dien wensch" van het Opper-Silézische volk. "Wij. zijn in een grooten oorlog gegaan en hebben ontzaglijke' verliezen geleden bij' d.e verdediging van een oud verdrag, waarbij ons land betrokken was. Brittanje. zal' bet niet over zich verkrijgen er wer keloos bij te staan, als een verdrag mat voeten) ge treden wordt, dat zijn vertegenwoordigers nog geen twee jaar geleden hebben onderteekond." ZWEMBAD OP NON-ACTIEF. Tengevolge van den lagen waterstand in den Rijn is het niet mogelijk om de bad- en zweminrich tingen welke thans in de haven zijn gemeerd op hun ligplaats in de rivier té brengen. Er is op de plaats van de Rijnbaden een grootu zandplaat-;. In afwachting van'meer water zal men het dus zonder gemeentelijke zwemgelegénheid moeten stellen. DE KROONPRINS VAN JAPAN NAAR DE VER. STATEN. Volgens de „Pall Mali and Globe" zal de Japan- sche kroonprins binnenkort een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten. GEDWONGEN HUWELIJKEN. De „Daily Mail" verneemt uit Konstantinopel dat een wetsontwerp is ingediend bij het parlement te Angora dat het huwelijk van mannen bovem den leeftijd van 25 jaren verplicht zal stellen. Overtreders der wet zullen een vierde deel van hun verdiensten moeten afstaan, hetwelk zal wor den gestort in landbouwbanken, om den boeren het huwen mogelijk te_maken. Geen volwassen ambte naar zal vrijgezel mogen .blijven. Schenkingen in land, leeningen en opvoeding door den Staat., worden toegezegd als belooning hij huwelijk, terwijl verstokte celibatairs bedreigd wor den met dwangarbeid. Rijke Turken onder de 50 jaar oud, worden aangemoedigd meer dan een vrouw te nemen, hetgeen tegenwoordig wegens den hoogen levensstandaard niet veel meer voorkomt. KAPITAAL-„UITVOER" DER HOHENZOLLERN. Uit Berlijn, 18 Mei. Het eerste van de reeks processen wegens kapitaal-smokkelarij toge-n eeni ge leden van het. huis Hohenzollern kwam heden in behandeling. Beklaagde was prins Eitel Frie- drich. I-lij wordt beschuldigd handelingen te heb ben verricht, die met de door de toenmalige volks gemachtigden Ebert en Haase op 21 November uit gevaardigde verordening in strijd zijn. Deze ver ordening had ten doel te .voorkomen, dat vermo gens zonder voorkennis van de belastingautoriteiten raar het buitenland werden overgebracht. Prins F.itel Friedrich moetjn strijd met deze verordening hebben gehandeld, doordat hij aan de bankiersfirma Gruser, Philipson en Co. in Berlijn 370.000 mark in effecten en 2000 I-Ioll. guldens had afgedragen,, op-, dat de bankier Gruser deze som op zijn naam naar Nederland zou doen overbrengen. De beklaagde heeft bij het vooronderzoek het hem ten laste gelegde feit niet geloochend, maar er óp gewezen, dat liet hem in dien kritieken tijd on mogelijk was, langs wettelijken weg een dergelijke transactie te doen, daar er inderdaad plannen had den bestaan, het particulier vermogen van de le den van het Huis Hohenzollern in beslag te nemen. Met het oog hierop moot zijn handelwijze als een poging „ora zichzelf te beschermén" worden be schouwd, daar hij anders zonder middelen van be staan zou zijn geweest en hij voor zijn familie moest zorgen. De prins was heden gekleed in een zwart pak en droeg het ijzeren kruis eerste klasse. Na het bin nenkomen van de rechtbank verzochten de, verde digers, dat de beklaagde niet op de beklaagden bank, maar aan de tafel der verdedigers zou mo gen plaats nemen. De voorzitter willigde dit ven zoek in.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2