Ingezonden Stukken. Reclames. MAAGPIJN, Tweede Kamer. Marktberichten. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandse!) Nieuws. Ge&chto (Rédasjfi®, Mag omiergieteékéiiidé onu oera weinig plaatsrïöriiite verzoeken dm iuw geëerd1 bladi, hs*a wel aasilei1* ding van hot iviörslla® dé® v&i ^MStexscugi g^ac^dsïi te Oudesluis, ter. bespreking der eleotrtfloartie aan de ChidesluAs., Groote Sloot tot 'Keinsmerfcrug, voorko mende in de Schager Courant van 81 Mei. In dit verslag moest naast bet "V.-D. raadslid' ook ondergerte ekende bet ontgelden, bij uw verslaggever. Wasbet misschien bet onduidelijke waarin deze vergadering zich teèkende, wat zich v:an uw ver slaggever beeft meester gemaakt? Ik denk baast van wei Immers door de verdediging van bet 2e zg. kleine plan werd naast andere motiveeringen be- toogd, dat mede bet betreffende aantal arbeidersgeij zinnen betwelk vanaf de Oudesluis 'tct aan de Reine-1 xnerbrug woont, door bet te weinig stroomverbruik j in die gezinnen oorzaak was, dat men van het groote j plan moest afzien. Dit nu was bet juist wat mij' tegen bet kleine plan deed zijn. Docb nu schrijft uw verslaggever en dit is er zoo (toch niet opzettelijk, verslaggever) naast: Wat bet SDA.P.-raadslid Nannis betreft, deze is den arbei ders zoo'n goed hart toegedaan, dat bij zijn stem niet kan en imiag geven aan een zaak als deze, daar dj^ arbeiders in andere wijken wonende ,er ndet van kunnen profiteeren. Dus voor de arbeiders aan de Groote Sloot wonende worden de belangen van ben over bet hoofd gezien. Ja verslaggever, voor de arbeider® a'ami de Groote Sloot heb ik het opgenomen, omdat h«& ook buh' h#- lang is als de gemeente Zijpe voorzien wordt van GBlectrisch licht. 'Doob' deze gezinnen eni oo'k andere mogen niet buitengesloten worden, omdlait de een of andere com missie die meent dart electrdfioaitiê Voor een gedeelte dier 'Zijlpe noodzakelijk is, docb' beangst dat de ge meente dit plan) zal verwerpen, door 'te booge kos ten, tniaar middelen zoekt om dit plan voor den Ge meenteraad zoo aannemelijk mogelijk te maken. Daarom 'is door mij tot den voorzitter gezegd,1: (Mijnbeer de voorzitter, wanneer bet gedeelte Oude sluis, Keinsmeibrug wordt buitengesloten, en daar door ook de 45 huisgezinnen, dan zal ik niet mijn stem aan bet kleine plan kunnen geven. 'Schaad ik hierdoor nu de belangen van anderen, ik vermeen van niet. Zoo de commissie bet groote plan aan den Raad bad voorgelegd, terwijl bet deskundig was 'toe gelicht, hadden 'dn den iRaad zoowel de belangen van den een als den ander besproken kunnen wor den. Of ik den arbeiders nu hierin een goed' hart ben toegedaan, bét kan uW verslaggever koud laten, waar men bun belangen aanraakt, daar zal men mij steeds op mijn post vinden, Bij voorbaat mijn dank, UW dw., C. NANNTS, iSD. AP-Raadslid, y Oudesluis, Zijpe. Oudkarspel, 1 Juni 1921. bet gevolg dat alle negen taa&t* enkele uren voor den verkoop bet verschuldigd? hebben voldaan, plus de kosten, Eerder betalen is voorde eligsr, KERMIS. Onze kermis nadert en geboord wat er komen zal, zal' bet dit jaar niet aan de noodige attracties ont breken. In bet Noordhollandsch Koffiehuis, wordt weer bet beste van bet beste geboden. Ten eerste een paar tooneelvoorstellangen van bet •gezelschap Heijermans, met een paar echte succes stukken, hl. bet blijspel: de Dollarkoning en bet tooneelispel: de Vrijbuiter. Tevens komt bet Variété-ensemble Pisuisse, dat hier vorig" maal1 zulk een overweldigend' succes mocht oogsten. Tot slot een paar voorstellingen van „De Jantjes", dat alleen in Amsterdam 300 maal is gegeven. In .„Gérès" komen de WiLsons twee avonden met bet nieuwe stuk: Gekocht en Betaald, -een tooneel- spel in 4 bedrijven en bet békende tooneelspel. On der één Dak, waarmee de WiLsons overal triom- pheeren. Daim treedt nog oen avond op de bekende revue- z'anger: Haf Kapper en de humorist (Bolletje. POLITIE. Gevonden: Een lijst vam nummerbe wijzen voor motorrijtuigen, en een supplement. Inlichtingen ter Secretarie. krampen, brakingen, Slechte spijs vertering, verstop ping, enz. moeten spoedig zwichten voor Fostecr's Maagpdllen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon', alom verkrijgbaar. Heel zachtkens liep de zaak omtrent het afdanken van den stempelsnijder van de Rijksmunt, de heer Wienecht af. Het ontwerp werd goedgekeurd met 60 tegen 3 stemmen. Het wetsontwerp deelneming van het Rijk voor 5 millioen in het kapitaal der Bank van Ned. Ge meenten, groot 10 millioen, ging eveneens vlug van stapel en werd' aangenomen met 68 tegen 3 stemmen, nadat de motie Van den Tempel, waarbij verlangd werd geldleeningen door het Rijk aan de gemeenten, was verworpen - mét 15 tegen 54 stemmen. Toen volgde het Limburgsche kanalenontwerp en daarin de quaestie van de Maasbrug. Het ging hier over bet verknoeien van de prachtige, oorspronke lijke Romaansche Maasbrug bij Maastricht en de heer De Jonge wilde een commissie van bevoegden hoe de Maasbrug te sparen. De minister had tegen een com missie geen bezwaar, omdat de zaak eerst over een Jaar of 5 actueel zou woeden, In zoo liep ook dit vlotjes af. SCHAGEN, 2 Juni 1921. .B 6 Paarden f 250 a. 400, 3 stieren 1300 a 500, 35 gelde- koejen mag 1400 a 650, 70 idem vette 1500 a 870, 25 kallkoeien 1550 a 800; 11 Pinken f300 a 400, 82 nuchtere kalveren 116 a 35, 73 schapen, vette, 150 a 66, 63 overhouders f54 a 70, 503 lammeren 127 a 37.50, 25 varkens, mag., 140 a 50, 65 idem (vette) p. K.G. 10.94 a 1.04, 150 big gen f 16 a 30, 40 konijnen 10.50 a 3, 71 kippen 10.50 a 5, 290 K.G. boter f2.30 a 2.50, 3624 K.G. kipeieren 110 a 12, 1664 eendeieren 18.50. ALKMAAR, 1 Juni. Heden werd besteed': Aardappelen 118 28, p. 100 Kg. .Bloemkool f 12 a 30, p. 100 stuks. Asperges, Dtk- ndt 10.78 a 0.86, idem MWbLauw 10.45 a 0.62, p. bo». Wortelen f '10.80 a 14.40, rabarber 17.30 a 11,40, p. 100 ibos. Kropsla 11,60 a 4.90, p»r 100 at. aardbeien 1 1.25 a 11.82, per Kg. LANG-ENDUKER GROENTEN VEILING. Bi. op L. 1 Juni. Schotsche muizen f 22.40 a 27.10, drie lingen 114 a 19.40, kleine 11.70 a 2, alles per 100 Kg. Aanvoer: 31125 Kg. aardappelen. NOOEDERMARKTBOND, Noordscharwouda. 1 Juni. Schotsche muizen 127.10 a 28.30, dried. 119 a 21, .kleine 11,50 ai 2.50, per 100 Kg. ZONDA1G, 5 Juni. NED. BERV. GEMEENTE te: Scbagen, voorin, kwant v. 10, Ds. Buiskool Doop. Biarsingenhjom, voorin. 10 uur, Dsi v» Loon. Viaillükoog, voonm. 10 uur, Ds. Tinboilit. Kolhorn, voorin. 10 uur, Ds. r. Grieihuijsem S'Chagertbrug, voonm. kwant v. 10, Da, Wanners, Oud&sluiiiS, ge-en dienst. St. Maartensbrug, geen dienst, Burgerbrug, geen dienst. NieuWe Niedorp, nam. balfacht, Ds. iStaaL Heerhugowaardi, voorin, halftion, Ds. Broekema. Veenbuizen, voorm. 10 uur, Ds. B-arnouw. Afscheid van VeenJhuizer gemeente. Winkel, voorm. 10 uur, (Ds. (Nijonhuis DckhJuijfleni OosterXand, voorin. 10 uur, Ds. Bax. Westerland, nam. halfdirie, Ds. Bax. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Oudesluis, voorm. halfelf, Ds. v, dl Ploeg, van Zaan dam. Hippolytushoef, voorm. halfelf, Ds. Leendortx, Barsringerborn', voonm. 10 uur, Da. v, dl Veen, (Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE tol Scbagen, voorm. 10 uur, da beer J. (Hofmeester, uit Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, die beer Boon, Nam. 7 uur, de heer Boon. GBREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Pree kiezen, Nam. halfdrie, Preékl-ezeni BETALEN WAS DE BOODSCHAP. lEr, waren een 9-tal personen, zooals reeds gemeld, die hun plaatselijke belasting niet wensebten te be talen, De gerechtelijke verkoop is toen beteokend met DE ALGEMEENE STAKING IN NOORWEGEN. Uit Christiania wordt gemeld, dat de algemeepe staking waarschijnlijk zal eindigen met een neder laag der stakers, daar het de regeering gelukt is door vrijwilligers het - gansche verkeer weder aan den gang te brengen. Alle verkeersmiddelen worden door militairen bewaakt. De levensmiddelenvoor ziening is weder normaal en ook in de provincie heerscht overal rust en orde. DE LOONSVERLAGINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De Raad van Spoorwegen der Vereenigde Staten maakt bekend, dat met ingang van Juli de loonen der spoorwegbeambten met twaalf percent zullen worden verlaagd, hetgeen in totaal 400 millioen dol lar zal uitsparen op de begrooting van de loonen der spoorwegarbeiders. De bekendmaking van den raad van spoorwegen der Vereenigde Staten in zake de loonsverlagingen, o;mvat de leden van 31 vakorganisaties, werkzaam bij 104 spoorwegen. De vakorganisaties moeten haar houding tegen deze voorgenomen loonsverlagingen nog vaststellen. VLIEGTUIGRAMP. Uit Londen, 1 Juni. Naar uit New-York wordt ge meld zijn tengevolge van een ontploffing aan boord van een vliegtuig op het terrein voor proefvluch ten van het leger te Aberdeen, in den staat Mary- land twee militairen gedood en dertien gewond, DE TOESTAND TE ST. PETERSBURG. Uit Londen, 1 Juni. De Times verneemt uit Hel- singfors, dat de ontevredenheid te St. Petersburg toeneemt tengevolge van het stop zetten van de distributie van levensmiddelen. Er gaat een gerucht, dat er te Moskou een opstand is uitgebroken en dat in de straten troepen en werklieden slaags zijn ge raakt. BANKDIEFSTAL. Te Linz is de Weenscbe bankemployé Schneider in hechtenis genomen, die op de huwelijksreis was. De jonge vrouw en nog een bankemployé zijn eveneens in hechtenis genomen. Zij hadden het burau voor be taalmiddelen opgelicht tot een bedrag van 17.000.000 Kr. Verscheiden exporteurs te Weenen met hun be ambten zijn in hechtenis genomen wegens knoeierijen op groote schaal, gepleegd ten nadeele van den douanedienst. De verduisteringen loopen in de mil- lioenen kronen. VERMOORD. Verleden week ging een inwoner van Gent alleen per auto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Op den terug weg werd hem op Belgisch grondgebied, bij Selzaete door een aan den weg staanden man verzocht te stoppen. Toen hieraan voldaan was, bleek, dat do vrager mee wou rijden, en hiertoe werd toestemming gegeven. De Gentenaar kwam niet thuis. Er -werd een on derzoek ingesteld, en daarbij werd de man vermoord gevonden,liggend in zijn eigen auto, met twee re volverschoten in het hoofd en beroofd van 20.000 francs. Gebleken is, dat twee boeren uit de omgeving de auto hebben zien staan op den Weg, en dat toen de vermoedelijke moordenaar aan het stuur zat, die hun vroeg den motor aan te zetten. Dit lukte niet, waarop aan de boeren zij waren niet gelijk bij de auto gevraagd werd, tegen een vergoeding een deskundige te halen. Toen deze kwam, stond de auto oübeheerd op den weg; het lijk van den eigenaar lag achter in, onder een kleed. Het signalement van den vermoedelijken dader is hekend. MELKPOEDER. Men schrijft uit Frankfort a, M. d.d. 28 dezer aan de N. R. Ct.: Het is nog steeds een der moeilijkste problemen op het gebied der levensmiddelenvoorziening, de groote steder^ genoeg melk te leveren. Een stad als Frank fort a. M. b.v. gebruikte voor den oorlog ongeveer 200.000 liter per dag, terwijl nu slechts 40.000 liter dagelijks worden aangevoerd, waarvan echter ten minste 10 pet., meestal echter 15 pet. zuur aanko men. Het tekort is dus groot, ofschoon een verbruik van 200.000 literi tegenwoordig onmogelijk zou zijn, omdat de prijzen te hoog zijn voor de algemeene koopkracht. Men heeft in de jaren na den wapenstilstand groote hoeveelheden gecondenseerde melk ingevoerd. De consumptie daarvan is echter sterk terug gegaan omdat ten eerste de prijs tengevolge der ongunstige valuta te hoog is en deze gecondenseerde- melk bij langdurig gebruik schijnt te gaan tegenstaan. Vele menschen kunnen geen gecondenseerde melk meer zien. Als redding uit den nood wordt nu opeens het ge bruik van melkpoeder aangeprezen. De lokale pers staat er vol van. Men onderscheidt poeder van volle melk en van karnemelk, z.g. „Magermilch". En juist dit laatste poeder wordt warm aanbevolen. Als eenig voor levering in aanmerking komend land wordt merkwaardig genoeg Nieuw-Zeeland opgegevenrOm- dat ik rfie nu moeilijk kon voorstellen dat e.en voor de levering naar Duitschland zoo bij uitstek ongun stig gelegen land als Nieuw-Zeejand in staat zou zijn het goedkoopst naar Duitschland te leveren en omdat ik me over de kwaliteit van deze „Mager- milchpulver" op de hoogte wilde stellen, ben ik eens met' één der eerste autoriteiten op dit gebied gaan praten. Melkpoeder uit karnemelk zou naar mijn zegsman meende niet veel succes kunnen hebben. Om er «enigszins bruikbare melk van te kunnen maken moest men het poeder in speciale machines onder -toevoeging van boter oplossen. Dit procédé ware bij bet gebrek aan boter, naar zijn meening reeds een onding. De gem. Berlijn was bezig proeven te nemen met diit karnemelkpoeder, 't Publiek scheen van dit poeder echter niet gediend. Daarentegen werd tegen woordig door 2 fabrieken in Duitschland, één in Noord-Duitschland en één in het Allgau naar de patenten van Krause, die aan de „Rohproducten- Trocknungs Gesellschaft" toebehooren, seen volle melkpoeder gefabriceerd, dat met lauw water opge lost een melk leverde die van versche melk niet noemenswaard verschilt. Ik moet wel een eendgszims ongeloovig gezicht ge trokken hebben, wanrt als bewijs voor bovenstaande bewering werd me gezegd1, dart zelfs de chemiker, die met de controle over de melkproducten belast was, zich in1 de keuze rtussch)en' versche melk en uit poeder aangemengde melk vergist had! Deze bewering werd mij door verschillende huisvrouwen bevestigd. Ze vonden dit poeder -een redding uit den nood. Waren, ar galuikkig mee En ik hoorde eerst toen, dat ik zelf reeds eenige dagen melk, uit dort poeder aange maakt, als versche melk gedronken, h'ad. Nu zijn we hier op het gebied van melk natuurlijk niet verwend. Een 'Nederlander zou hert verschil waarschijnlijk wel kunnen proeven. Maar bij den rtegenwoordigen stand der melk voor ziening der groote Duitsche steden is 'dit melkpoe der in elk geval van groot belang. Natuurlijk ook van groot belang voor de melkpro- duceerende landen, o.a. Nederland. Versche melk te •transporteeren is steeds moeilijk en duur. Ook de verdeeling hij aankomst heeft allerhande bezwaren De voordeélen van een melkpoeder, waaruit een voor het gebruik geschikte melk gemakkelijk te maken is, behoeven geen betoog. De prijs speelt natuurlijk een groote rol. Maar op mijn vraag of invoer unit Neder land mogelijk zou zij-n, kreeg ik een bevestigend ant woord. O'ver den stand der Nederlandsche melkpoe- d er industrie ben ik niet op de hoogte. Ik weet alleen, dat het melkpoeder, dat tijdens den oorlog aan de dn Duitschland wonende Nederlanders in de zg. regee- ringspakkettcn gestuurd werd, in de huishoudingen van zeer groote waarde was. In ieder geval schijnt mie de tegenwoordige melkpofelder-campagne hier niet zonder belang voor de Nederlandsch'e .melkpro ductie niindustrieên, vooral als men weet, dat van 1 Juni of de regeerinigsmaatregelen ten opzichte van melk opgeheven worden. De meeste groote steden zullen de verdeeling der versche melk nog wel on der hun beheer houfLem, maar de handel in melk poeder zal volkomien vrij: zijn. DOOD GEWAAND. Een bewoonster vtan Dublinzoo verhaalt de 'cor respondent van de „Times" aldaar had vernomen dat haar man hij die brandstichting van het douane kantoor door een bajonetsteek was gedood. Zij' ging naar het 'ziekenhuis, identificeerde een 'der lijken, daar aanwezig, als haar man, maakte toebereidselen voor de begrafenis en' kochit rouwkleeren, Een de zer dagen echter kreeg zij' een brief van haar man uit de gevangenis, waarin hij om een pijp en tabak vroeg, Zij ging, naiair die gevangenis, doch kon geen toegang krijgen', Zij gaf den cipier een vel schrijf papier met het verzoek aan de gevangene te vragen daarop de namen van haar kinderen te schrijven. De cipier kwam met de juiste namen terug en toen wist zij, dat haar man leefde. (Later kreeg zij .ver gunning haar man in de gevangenis te bezoeken. EEN MODERN POSTKANTOOR. Het groote nieuwe postkantoor te Chicago waar van die bouw pas begonnen is, krijjgt een dak, waar op postvliegtuigen kunnen dalen. Het kantoor zal met miniatuur-ondergrondsche spoorwegen met de voornaamste spoorwegstations verbonden worden. GEMEENTE HOOGWOUD. tingeschreven van 15 'tot en met 31 Mei 1921. 'Geboren Cornelis, zoon van (Pieter Glas en van Ca- tharina van der 'Paal. Jacob, zoon van Jacobus Bes- seliing en vani (Maria Knijn. Cornelis Gerardus, zoon van Pieter Portegies en van Maartij e ILangedijk. Ma ria Cathlarina, dochter van Gerardus Jozephus van Straalen en van Geertruida (Miargaretha Kaijer. Ondertrouwd: Klaas Volbeda, van Rotterdam met Gerardina Broertjes, vanl Hoogwoud. GEMEENTE WIERINGEN. Geboren: Jannetje, dl v. P. Rotgans en Joh. Dijks hoorn; Maria, dochter van Jb. Duijnker.en W. Koorn. Hilgonda 'Regti-na, dl v. D. Verfiaille en' A. J. iBirken- hager. Anna Geentruidiai, d. v. A. Lont en C. Eer man. Jan Jacobus, z. v W. Mulder en1 N. Bais. Ondertrouwd: W, Snooij en A. C. Berkemeier. Getrouwd: P. Tijsen en T. Kraak. C. Wit en M. iten BokkeL Overleden: Trijntje Kok, oud 87 jaren, echrtgeni v. J. Buitrter. Gerardus Riump, oud 56 jaren, echtgen. van 'M. G. (Boon. Pieter Bakker, oud 69 'jiaren, eehitr igen. van N. Glim. Rejuouwitje Gorter, oud 68 jiaren, wed. van IS. Eiverts. Pieter Kinn.e, oud 16 jaren, zoon1 v.anj iCorn, Kinine en M. van Savoijen, overleden, DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN AMSTER DAM. Niaar het N. v. d. D. meldt, zal als burgemeester aan de Koningin worden voorgedragen de heer W. de Vlugt, de tegenwoordige wethouder van publie ke werken dezer gemeente, tevens oud-lid' van de Tweede Kamer. Het bericht van de benoeming kon tegen het eind dezer week in'Mie iSitaatscourant ver wacht worden. ïZooals men weet, behoort de heer De Vlugt tot de meest Mnkeche groep van de antd-revolutionnaire partij. NOORDSCHARWOUDE. De k'olfvereeniging Noordholland heeft een drie- daagschen wedstrijd gehouden in de baan van den beer J. de Bakker, waarvan de uitslag is als volgt: le klas: le prijs J. Goudsblom te Noordscharwoude met 163 p., 2e prijs W. Kostelijk te Oudkarspel met 153 p., 3e prijs S. Evers te Oudkarspel met 151 p. 2e klas: le prijs C Balder te Noordscharwoude met 145 p., 2e prijs D. Blaauwboer te Barsingerhorn met 140 p., 3e prijs A. v. d. Toorn te Krommenie met 133 p. Bij loting werd aan den heer P. Hagenaar te Zuid- scharwoude de zilveren medaille toegekend voor het hoogste aantal punten (99) in de eerste twee seriën. De twaalvenprijs werd behaald door den heer Th. Plaggenburg te Wognum niet drie twaalven, met den heer Best. LEVERANTIE. Aan de firma B. Vlessing, zakkenhandel té Alk maar, is de levering opgedragen van eene groote partij wolbalen ten behoeve van de Federatie tot Verbetering van den Wolhandel in Nederland. TWIJGAANPLANT OP GROOTE SCHAAL. Uit Deventer, 30 Mei. Voor Rijksrekening is be- bin 1920 op verschillende plaatsen in ons land de hand gelegd op aan goed vaarwater gelegen gron den, totaal ruim 1000 H.A., aangekocht door de Ne- derl. Heidemaatschappij met de bedoeling, op groote schaal den aanplant van wilgentwijg ter hand te nemen, omdat men, waar groote hoeveelheden twijg roodig zijn voor het maken van den afsluitdijk der Zuiderzee-werkeri, niet afhankelijk wenschte te' zijn van eventueele prijsstelling in de twijg-branche door combinaties van handelaars of verbouwers. De Nederl. Heidemaatschappij heeft den verbouw van de benoodigde hoeveelheid twijg op zich geno men en aan deze is het gelukt, -in slechts enkele maanden den aanleg van de gronden, bewerking en afwatering daarvan, benevens beplanting, tot stand te brengen, zoodat het werk rendabel is geworden. Bij inspectie van de aldus in cultuur gebrachte wilgentwijgkweekerijen is gebleken, dat deze binnen vier jaren een zeer groot deel van de voor het ma ken van den afsluitdijk noodige twijg kunnen ople veren, die als driejarig product zal worden afgele verd. De twijg is overal goed aangeslagen en be looft een ruim beschot. Om mogelijke insectenschade, als b.v. die, te vreezen van het wilgenhaantje, te ontgaan en omdat bij grootere grondcomplexen voor- deelige aankoop daarvan niet was te verwachten, is do cultuur ondernomen op verschillende plaatsen in ons land, zoowel in Noord-Brabant als Overijsel, op vochtige broekgronden, die te voren weinig meer dan slechte grassen opleverden, terwijl men, bij doel matige grondverbetering, dan niet alleen verzekerd was van het verkrijgen van de benoodigde wilgen twijg, maar ook van het voordeel, dat de gronden na het beoogde gebruik weer goed van de hand zijn te doen, omdat hun waadde als cultuurgrond zeer zal zijn gestegen. Blijkens de over de twjjgkweekerij uitgebrachte rapporten zijn de resultaten daarvan zeer bevredi gend. Deze onderneming kan dan ook als geslaagd worden beschouwd. Als merkwaardig voorbeeld van goede grondverbetering die op deza wijze tot stand kwam, zagen wij circa 250 HA., met wilgentwijg be- teelden grond onder Raalte, in Overijsel, in de buurt schappen Boetele en Heeten, aan het Overijselsche kanaal, welke gronden voorheen door slechte afwa tering slechts minderwaardig gras opleverden en die thans met een prachtig gewas prijken, terwijl ze in de toekomst een groote gebruikswaarde hebben voor den landbouw, nu een goede afwatering tot stand is gekomen. Tel. STEUN VOOR WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft een circulaire be treffende steun oor woningbouw gericht tot de gemeentebesturen, waarin hij komt tot de volgende conclusies: 1. Voorshands zullen verzoeken 'om premies of om voorschotten en bijdragen krachtens de woningwet, die nog niet bij het dep. van arbeid zijn ingekomen, ijiet in aanmerking komen voor behandeling. Tot 1 Juni reeds bij den hoofdinspecteur ingekomen verdoeken om premies, zullen alsnog op den voet van de geldende regelen worden afgehandeld. Bij het departement reeds ingekomen verzoeken om voor schotten en bijdragen krachtens de woningwet, waarop nog niet is beschikt, zullen geleidelijk wor den afgehandeld met inachtneming van het bepaal de onder 2. 2. Moet worden aangenomen, dat er in eenige ge meenten nog woningnood zal bestaan, ook wanneer de plannen, waarvoor premie of steun krachtens de woningwet reeds is toegezegd, zullen zijn uitgevoerd, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeiderswoningen in overweging worden geno men, indien kan worden aangetoond, dat er voldoen de arbeidskrachten zijn om die nieuwe plannen vlot uit te voeren. Voordat er steun krachtens de woningwet wordt toegezegd, moet aannemelijk zijn gemaakt, dat het particuliere bouwbedrijf niet in de behoefte kan voorzien Bij de indiening van verzoeken om premie of steun krachtens de woningwet zullen d§ gemeentebesturen gegevens moeten overleggen, zoowel betreffende de woningbehoefte als omtrent de beschikbare arbeids krachten voori het bouwbedrijf. 3. De termijn van drie maanden, binnen welke tot dusver de plannen, waarvoor premie werd toege kend, tot een begin van uitvoering moeten zijn ge bracht, wordt verlengd tot 6 maanden. 4. Tot welk bedrag per vierkante Meter bebouwd oppervlak voor latere plannen premie zal worden toegekend, zal nader worden bekend gemaakt. 5. De bijdragen krachtens de wonihgwet te ver- leenen, zullen in de toekomst in een zekere verhou ding worden gebracht tot de premies. Binnenkort zal ik hierover nadere mededeelingen aan de-gemeente besturen doen toekomen. Ten slotte vestig ik uw aandacht er op, dat een ver zoek om hypotheek, dat niet tegelijk met het verzoek om premie is ingediend, bij den hoofdinspecteur, buiten behandeling blijft. Bouw van woningen met voorschot krachtens dé woningwet mag alleen krachtens openbare aanbe steding geschieden. Een aanbesteding mag in geen geval meer dan 100 woningen doen omvatten. HOOGWOUD. Tot brandmeester ibajl de (brandspuit ini de We ere is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer G. Kuijpers te Hoogwoud, zulks in de plaats van Jos. de Haan, aam wien wegens vertrék eervol ontslag is verleend. CLEMENCEAU NAAR ONS LAND. •Uit Brussel, 1 Juni. Naar wij; uirt goede bron vem'emen zal eind Juni of begin Juli Clemenceau in gezelschap vian den schilder Monet' een kunstreis door ons land mialken. -De bedde vrienden, dié per auto zullen reizen, wallen eenige schilderijen van Rembrandt en Frans (Hals bezichtigen en zullen Rot terdam, den Haag, Haarlem en Amsterdam be zoeken. ST. PANCRAS. De vereeniging voor getrouw) Schoolbezoek verga derdie ten huize van dien heer Gerritsen iter bespre king1, dor a.<s. schoolfeesten. Na oipendmg ien lezing der notulen volgde rekening en verantwoording der gelden, Bij' een. ontvangst vam f269 en een uitgaaf groot 1240.58bleek nog in' kas te zljini f 28.41 - (Herkozen werden alis 'ledlen van' hert bestuur da hoeren T, lEIngel en C. Kloosterboer, terwijl gekozen werd de heer Jb. 'Kloosterboer Dz„ die de benoeming aannamen, Men besloot dlit 'jaar met dé jongste leeriingon naar Bergen enz. en met de oudste kinderen naar 's Graven'hlage en iS'chevieningen te gaan, terwijl de voorwaarden van .deelname onveranderd werden gei laten met als max. verzuimen 8. Met dank aan den afgetreden penningmeester, den heer D. Kloosterboer, dié als lid van het bestuur had bedankt, en de beste wenschen voor het welsla gen der f eesten, werd da vegadering gesloten, KOLHORN. Het motorfietsongeval A. Engel had plaats 29 Mei (den 8sten' werd abusievelijk vermeld), Zondag j.l. dus. Het been blijkt op meer dan een plaats gebroken, dus zeer ernstig. Op 31 Mei had getroffene examen moeten doen voor boekhouden. Heel jammer is het geval voor het jongmensch. KOLHORN. Het plan bestaat hier het jaarlijksch schoolfeest weer te houden. Vooraf wil men zich echter verge wissen of de financieele steun van de bevolking vol doende is. Een lijst circuleert, is het bedrag voldoen de. dan zal later het geld worden opgehaald. KOLHORN. De zomerwandelingen KolhornZeesluis, zijn zeer veraangenaamd. De volkstuintjes op het door de ge meente aangekochte land, wandelt men in zijn ge heel langs vanaf Strook tot Sluis. In 70 afdeelingen vc-rdeeld, grootere en kleinere (1, VA, 2 en 3 snees, Ieder het zijne door geschilderde bordjes aangegeven maakt het geheel een zeer aangenamen indruk. Alle nummers zijn goed onderhouden; aardappelen enz., staan veelbelovend. HEERHUGOWAARD. Men meldt ons van bevriende zijde uit Heerhugo- waard, dat gisteren te Veenhuizen het stoffelijk overschot van de echtgen. van den heer De B. werd opgegraven tot onderzoek. Het gerecht, de politie en een dokter uit Utrecht waren aanwezig. Het schijnt, dat er een sterk vermoeden van vergiftiging bestaat. BARSINGERHORN. Tot tijdelijk onderwijzeres alhier is aangesteld mej. Reitsma van Helder. WAARLAND. Herkozen tot molenmeester van den polder Waar land, de heer P. Smit, WAARLAND. De heer C. Bakker alhier is benoemd tot voorzit ter van de Oudercommissie en tot secretaris de heer J. B. de Jong. WIERINGEN. Men deelt ons mede, dat de wierwaarden in de Zuiderzee, door het Rijk opnieuw zijn gegeven aan de 'Gemeentelijke Zeegras-Exploitatie alhier. Bin nenkort zal dus, wanneer men 't over deze zaak eens wordt, met de mstaierij een aanvang worden gemaakt WIERINGEN. V Naar wij vernemen zal Ds. J. M. Leendertz tijdens de zomercursussen der Woodbrookers in Holland, welke van 8 Augustus10 September a.s. te Bar- chem zullen worden gehouden, een spreekbeurt al daar vervullen. Ds. Leendertz zal dan tijdens den 3en cursus spreken over „Oprechtheid". ANNA PAULOWNA. Aan komen vliegen een postduif, voorzien van teeken, nummer en letter. Inlichtingen te bekomen bij den heer R. Waiboer, Kleiweg te Anna Paulowna, ANNA PAULOWNA. In deze gemeente doen zich twee gevallen van besmettelijke ziekte „roodvonk" voo OUDE NIEDORP. Dinsdag vergaderde de school vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek alhier, in het lokaal van den heen T. de Jong*. Nadat de voorzit*| ter, de heer J. Nagelhout de vergadering met eeü woord van welkom had geopend en de notulen na lezing waren goedgekeurd, werd de rekening ov het afgeloopen jaar doojj da heejeen J. Pluister,

Schager Courant | 1921 | | pagina 2