Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. PJaatseliik Nieuws. EEN BEZUINIGINGSPRIJSVRAAG, De onophoudelijke en onrustbarend stijgende uit gaven, zoowel van staat en provincie als van ge meenten, die reeds de oprichting van bonden van be lastingbetalers, bezuinigingspartijen en het instellen van bezuinigingsinspecties in verschillende steden hebben ten gevolge gehad, hebben de directie van de „Delftsche Crt." een prijsvraag doen uitschrijven voor een nieuw middel ter inkrimping van de ge meentelijke uitgaven. In Delft toch zijn de uitgaven sedert 1914 verdrievoudigd en is de heffing van den hoofdelijken omslag vertienvoudigd, het hoogste accrès van alle steden van ongeveer gelijke grootte in het land. De prijsvraag, waarvoor een eerste prijs van f 500, een tweede van f 300 en een derde van f 200 is be schikbaar gesteld, vraagt ontwerpen ter verminde ring der uitgaven en vermeerdering der inkomsten, bijv. door verandering van administratie, beheer, be leid, werkwijze, toezicht, vereenvoudiging of andere reorganisatie. De ontwerpen moeten voldoen aan de volgende eischen: le. niet in strijd zijn met. wette lijke bepalingen of voorschriften; 2e, niet te kort doen aan de taak of roeping der gemeente; 3e. prac- tisch uitvoerbaar zijn en dus elk denkbeeld van proefneming uitsluiten; 4e. spoedig en zonder voor afgaande wettelijke voorziening, toepasselijk zijn. De jury bestaat uit de volgende heeren: F. K. Jansma, inspecteur der directe belastingen enz.; M. J. de Jongh. oud-gemeente-ontvanger van Maastricht; W. Kerremans, directeur der „Delftsche Courant"; Ir. W. H. van Leeuwen, directeur der Ned. gist- en spiritusfabriek; prof. ir. J. Nellemans, rector-magni- ficus der Techn. Hoogeschool, oud-lid van den ge meenteraad. VERIJDELD. De politie te Liverpool meldt, dat zij een opzien barende poging verijdeld heeft, om groote benzine tanks met duizenden gallons inhoud in de lucht te laten vliegen, die aan een van de spoorwegstations in een dichtbevolkte wijk liggen. De politie snapte drie man bij de tanks eh wisselde revolverschoten met hen, maar zij konden in de duisternis ontkomen, GEMEENTELIJKE GYMNASTIEKLOKALEN VOOR DEN VRIJ WILLIGEN LANDSTORM. De minister van O., K. en W. heeft een aanschrij ving gezonden aan de Qed. Staten der provinciën, naar aanleiding van het verzoek van den minister van Oorlog om te bevorderen, dat door de besturen van gemeenten, waar dit gevraagd wordt en moge lijk is, medewerking te verleenen ten behoeve van den Vrijwilligen Landstorm, door het voor oefenin gen beschikbaar stellen van gymnastieklokalen en dergelijke. Drie lokalen moeten echter na gebruik voor deze oefeningen, in goeden staat zijn en geschikt voor het onderwijs aan de leerlingen der scholen. Daarom zullen de dagen en uren voor het houden dier oefè- ningen worden vastgesteld in overleg met het hoofd der openbare lagere school; de leiders der oefenin gen verantwoordelijk zijn voor de schade, die tijdens en tengevolge van de oefeningen aan lokalen, meube len of hulpmiddelen mocht worden toegebracht; de conciërge, indien die er is, uit de rekening van den Vrijwilligen Landstorm vergoeding ontvangen voor zijn-buitengewone werkzaamheden; en B. en W., het Rijkstoezicht en het hoofd der openbare lagere school vrijen toegang hebben tot de oefeningen. DE JAPANSCHE KROONPRINS IN ONS LAND. Wij- vernemen, .dat VLe Japansohe Kroonprins, die 15 dezer te Amsterdam door. idiei Koningin' ontvangen wordt, dien 16en Den Haag en 17 decer 'een officieel bezoek aan Rotterdam zal brengen, waar Z-K.H. op het stadhuis zal 'worden ontvangen, terwijl hem pok een toch op de rivier aal worden aangeboden. NOORDMOLLANiDSCHE VEREENIGING VAN WA TERSCHAPPEN. XT Te Amsterdam is gisteren opgericht een Noord'hol- lamdiscïie vereenaging van waterschappen. Vertegen woordigd waren 67 waterschapsbesturen, 29 hadden schriftelijk adhaesie betuigd. Leden kunnen zijn waterschappen, veenschappen en -veenipolders, .die geheel of gedeeltelijk in •Noord- Holland zijn gelegen, alsmede Stad en Lande van Gooiland. Èen .voorstel om Koninklijk goedgekeurde vereenigingen tot behartiging van waterschapsbe- langien toe te laten als buitengewone leden vond niet g.enoegzamen steun. Wel bevatten' de statuten de bepaling, dat zal worden samengewerkt met an dere vereenigingen ter behartiging van) gelijksoor tige of.gemeenschappelijke belangen. De contributie bedraagt ten minste f 2.50 en) ten hoogste f 100 per jaar. Zij' is afhankelijk, van de grootte van het omslagplichtig gebied van het wa terschap en wordt jaarlijks door da ledenvergade ring bepaald'. Bij de1 stemmingen' brengt ieder lid! één! stem uit. In een voocriloopig bestuur werd! gekozen de oom- mi-ssae van voorbereiding, die heeren' Vijn te Twisk, Maas 'te •Zwaagdijk, Kernkamp te Edarn, Kwantes te Assendelït, Versteeg, te Monnikendam, Kooiman te Purmerend, Peec-k te Schoonl, en) Van Amstel te Alk maar. Het definitieve bestuur zal bestaan uit Vijf of zeven leden, waartoe verkiesbaar zullen zijn de be stuursleden en secretarissen van de waterschappen, diite lid' ider vereeniging zijn i. Onder de punten welke de. vereemgmg ter harte zou kunnen nemen werden reedis genoemd het vraag stuk der provinciale electrici'teitsvoorziening, herzie- nmg van het 'algemeen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noordholland, gemeenschappe lijke aankoop, v.ani materialen en benoodigdheden, herziening der ^grondbelasting, het oefenen van in vloed' op de waterschapswetgeving, toepassing der arbeidswet voor waterschapsbemaling. «ANNA PAUIaOWNA. De feestdag van ,ySportlust" trof Zondagmiddag niet bepaald dat weer, hetwelk voot openluchtver- maak het meest noodig is. Het regende wel niet, er was zelfs ieen zonnetje, maar ide stijve Noordwester «deed, jammer genoeg, wat lal 'te sterk zijn onge- wenschte averechtsche medewerking gevoelen. Niet temin was er heel wat belangstelling. De feestelijbedien begoinnen met een optocht van1 de verschillende personen 'en vereeni'gingen, die aan de wedstrijden zouden deelnemen, voorafgegaan door (de Harmonie van Kleine Sluis, die ook op het met vlaggen getooide sportterrein zich gedurende het ver dere van dien middag niet onbetuigd liét. iDe wedstrijden werden daarop geopend met een draverij met hindernissen, waarbij tevens prijzen ter beschikking waren gesteld voor het koddigste cos- tuum. Nu, die hindernissen bleken heusch niet voor de poes! Stel u maar eenls- voor: De 'ruiter moest on derweg op eenmaal 'halt houden, afstijgen, zijn paard1 als de wind zoo vlug laan een paal' vastbinden, (want het ging om het gau-wst natuurlijk), dan1 door een ton zonder bodem kruipen 'die horizontaal tusschen twee palen was opgehangen, daarop zijn paard weer losmaken en bestijgen en tenslotte een houten 'sleutel trekken, Men kan begrijpen, >düait vooral het getob en gewurm- om izoo 'gauw mogelijk door diien bewe'gelij- ken. houten tuimel te komen, herhaaldelijk een luid gelach deed opgaan. Voor iden wedstrijd met' versierde fietsen bleek niet veel'•belangstelling te "zijn geweest. Aan de gym- nasttekwedstrijden daarentegen werd deelgenomen door ,jDe Westfrieö" van Barsingerhorn, „Lycurgus" van Schagen, „Ons Genoegen" van Schageibrug, „Olympia" van 'Wieringerwaardl en D.O.K.E.V. van Ewijcksluis, terwijl ter opluistering nog werd1 ge werkt aan brug, paard en rekstok, dikwijls op hoogst verdienstelijke weniz.e zoodat er meermalen en luid applaus uit de 'toeschouwers opging. Met 'een toepasselijk woord' werden ten slotte door den voorzitter, den heer. D. Stammes, op het tooneel in de zaal van den'heer C. Slikker de prijzen uitge reikt, waarna allen op hartelijke wijtee wer-den be dankt, die hadden medegewerkt om het sportfeest zoo uitnemend ite d'oen slagen. Inderdiaad', geen wanklank is gehoord, geen onte vredenheid; over 'die uitspraken der Jury werd 'ver nomen, zoodat de vereeniging JSportlust" d'an ook met 'groote voldoening op dezen dag mag terug zien, De uitslag der wedstrijden was als volgt: (Draverij met hindernissen: le prijs f 25, J. Nuy; 2e prijs, f 15, W. Tiel; 3e prijs, 110, W. Tijsen; 4e prijs, 1 5, K. Heerschap. Kodd'igste oostuum: le prijs, f 10, D. Lemistna, 2e prijs, f 5, W. (Tijseni. Versierde fietsen: le prijs, 115, (Dord van der Waal, 2e prijs, f 10, Annie ivan dier Waal; 3e prijs, f 6, iRika van der Waal. Gymnastiekwedstrijdien: Duitsche Driesprong: le prijs, H. Oosterman, van „Ons Genoegen", iSchager- brug, 11,59 M., zilveren medaille; 2e prijs, Al!b. Kos ter, van D.O^KjE.V., lEwijcksluis, 11^,57 M.. gr. bron zen medaille; 3e prijs, H. Pennekamp, vaimx).0.'K.E.V. te Ewijcksluis, -11,35 M., bronzen medaille. Hoogspringen: le prijs, C. Rol, van Lycurgus; Scha- gien, 1.65 M., trilvenen medaille, bij loting; 2e prijs, A. Langereis, van 'D.O.K.E.V., Ewijcksluis, 1.65 gr. bronzen medaille, bij loting; 3e prijs, D Korver, van „Ons Genoegen", Schagerbrug, 1.50 M., bronzen me daille, bij loting. 'Estafetteloop, 4 m. 100 M.: le prijs, B.OJK.E.V., Ewijcksluis,. 57 sec., zilveren medaille; 2e prijs „Ons Genoegen", van. Schagerbrug, 5834 sec., groote bron zen medaille; 3e prijs, Lycurgus, vian Schagen, CO sec. kleine bronzen medaille. DE KLACHT VAN EEN OEKRAJIENSCHEN BOER. De „Oekrainska Triboent", te Warschau verschij nend, bevat in het nummer van 20 Mei het volgend artikel van een landbouwer uit Podolië, dat wij uit het Hdbld. overnemen: „Het gewijde altaar, waar onze Heilige der Heili gen rust is omvergeworpen. Verslaat, plundert, doodt de bourgeois, dat is de eenige wet thans in ons onge lukkig land... Uit de gevangenissen en bagno's ontslagen roovers en inbrekers hebben de macht in handen genomen en spelen de baas. Onder het voorwendsel de bour geois en de contra-revolutionnairen te vervolgen, plunderen zij de menschan en voor alle zekerheid, dooden ze hen. De contra-revolutiopnairen worden in de stad en op 't land vervolgd; Judasbenden wor den opgericht, die betaald worden om hun broeders te verkoopen en hen in hun bloed te verdrinken. Edele menschen over de geheele wereld, ik richt mij tot uw hart, tot uw wijsheid; is het mogelijk, is het geoorloofd al Jus te handelen? Arm 'en onge lukkig als ik ben, ben ik reeds een bourgeois, een contra-revolutionnair, een vijand geworden! Aan iedereen kan ik het eelt aan mijn handen toonen, veroorzaakt door ploeg en zeis, in den loop van mijn 52 jaren. Meer dan eens is de huid van mijn handen gebarsten geweest door het vele en harde werken en nu zegt men mij: „je bent een vijand!" Er zijn millioenen lieden, die evenals ik niet van deze macht, niets van de commune willen weten, want het is tegen de natuur. Het bolsjewisme keert zich tegen de natuur van het leven zelf, tegen de natuur van den mensch, tegen alle goddelijke en menschelijke wetten. Het is hetzelfde alsof een krankzinnige vader zou willen dat zijn driejarig kind zakken ging dragen en koren dorschen en het zou slaan om vlugger te werken. Zoo is ons leven: onge lukkig en ellendig. Daarom ook haat een ieder het bolsjewisme zoodanig, dat de armsten van het dorp er niets over willen hooren. Zelfs hij die slechts één destatine bezit zegt „waarom zou ik werken als ik *een meester ben van mijn huis en van mijn land? (k verlang niet meer dan een desjantine, als ik er dan maar baas ben en niemand recht op mij heeft. Welk voordeel heb ik wanneer men alles bij mij komt registreeren? Absoluut geen". Niemand is het eens met het bolsjewisme. Men haat het intens. Hoe is het mogelijks waar heeft men ooit gezien, dat men geld verscheurt. Laat een arme man, dip of iets verdiend heeft of verkocht, zijn eigen Moed en zweet verkocht naar de stad gaan om er iets te koopen en onmiddellijk verscheuren de bols- jewiki zijn geld! Het is waar er is niets te koopen, want nergens vindt men iets. In de stad zoowel als buiten verlicht men met krullen, of wil men iets beters hebben, met twijgjes; dat zijn onze lampen en kaarsen! Onophoudelijk komt rpen bij U om te schrijven, te meten, te wegen, te verifieeren, op te teekenen, te zoeken, te registreeren, en je hebt niets anders te doen dan te zwijgen; zwijgen en gehoorzamen zon der te protesteeren. Onze eenige hoop hebben wij op het Oekrajiensche leger gevestigd. Men zegt dat het zal terugkomen. Dan zal iedereen het volgen, als het maar komt en wapens en munitie medebrengt, als het maar komt! Zelfs de bolsjewiki, tenmiste zij. die nog een klein beetje idee van eerlijkheid hebben, zeggen: 't Is niets dan schelmerij en plundering, het bolsjewisme". Of is het soms geen plunderen iemand van alle rechten te berooven? Vee, koeien, paarden, kalveren, schapen, voedsel, zaden, huis, paard en wagens, alles staat ingeschreven, is geregistreerd, en je bent niet anders dan de bewaker er van. Als een dief dorsch je je eigen graan. En dan het koren- malen? Bij iedere molen politie met commissarissen; zij innen belasting en noteeren elke hoeveelheid.... Wat een folteringen men al niet doorstaan moet, alvorens men zijn ongelukkige korst brood eet> en dan eet je haar nog met tranen van angst! Ik hoop dat mijn oogén niet meer aanschouwen zullen wat er overal gebeurt! Ik kan niet altijd maar blijven lijden en verdragen; het is een ware straf des hemels. Werkelijk, men kan zich niet meer schikken! Ik had twee bijenkorven. Welnu, vroeger werkte het bijtje van den Goeden God geheel alleen: zoem- zoem, zoem zoem en ik kreeg een poed honing. En nu? Wij hebben order gekregen alle bijenkorven naar éénzelfde plaats te brengen en de een of an dere commissaris speelt er nu de baas over! Met welk recht neemt u mijn bijen? Ik heb ze gekweekt, ik verzorgde de korven en de bijen, dus ben ik er meester van. Wel neen, men vertelt mij dat ik het niet ben. Welk een pretentie! Zonder omwegen zeg ik het u: het bolsjewisme gaat niet op het land. Wat ook gedaan wordt het schiet geen wortel en er zal niets uit groeien: een aard appel zal nooit in een appel veranderen. Groote 'God, wiat zijin wijl alles (moe! De (heuseris weigeren dit alles ah zich op te nemen. Vertel mi; eens: heeft er ooit een regeering bestaan die het ge heel-e platteland afliep om de eieren te verzamelen? Ik gelootf zelf s dat de Tartaren zic-h da ar hooit mee 'be zig gehouden hebben Men komt u bedreigen met gevye ren, -alsotf gij vijianden 'zijt ien men- eisohlt uw ei'eren op. „Kijk", zeggen ;zij, „gij1 zijt bourgeois en wij 'zijn arbeiders-1" DM zijn) redeneeringen! Wat ben i»k dan? Alsof mijn vader en ik nooit gewerkt hebben! Wat anders zou ik kunnen doen? Wien heb ik onrecht gedaan'? Wien heb ik ooit iets In den weg gelegd? Heh ik dn die wereld! geregeerd en de arbeiders? 'Stel u toch -eens voor: daar komt van, de e>en of andere regeering uit Kaloega mij' hier opzoeken, tin.' mijn ge boortedorp, omi mij' verantwoordielijlk te stellen voor hun ongeluk en om zich recht te laten wedervaren! „Jij, bourgeois", zeggen ze, „geeft ons eieren, brood, ihoninjg, en haaJst ja wat, geef Je koe, schaap, varken, geef 'alles, want je bent een bourgeois en je hebt ons bloed, gedronken!" (Luister verder. Toen zij dien Tsaar (Verjoegen, zei den zij1: hij! heeft ons bloed1 gednonJkJen zijl vermoord den de kasteelbewoners, zeggende: zij hebben ons bloed gedronken; zij doodden de officieren <en zij zei- don weer: zij bobben ons bloed gedronken. Nu is het mijn beurt en Zij zeggen nog steedis je hebt ons bloed gedronken! Maar waar dam, -wanneer en van wie heb ik 'het bloed- gedroailken? O beter is (h'et nog om alles op 'te geven, huis en' haard, alles te verlaten -en naar het einde der wereld te vluchten, dan hier te blij ven „om bloed) te drinken'" en zich „bourgeois" te hooren- noemen op die manier. Gerechtige God, boe leven wij;? -Mijn vrouw en ik leven voortdurend' dn 'angst, dat iemand -uit Kaloega ons zal komen id-ooden. Niemand kan- zich indenken wat er hier gebeurt, wat er van' d-m menschen1 ge worden is en wat zij noodig hebben. Maar het is om mogelijk dat het voortduren kan, absoluut onmo gelijk. Men heeft ons alles afgenomen, kleeren, eie ren-, kippen, alles. „/Daar jelui ons bloed drinkt", zég gen zij;, „moet je o-ns -al-les geven wat -wij verlangen en -bazel niet, want thans hebben de -arbeiders en boeren de ma-ch't lm banden". Hoe zit -dat nu? Ik heb macht en ik ben het -die levend' gevild wordt? Ben ik dan. geen boer? O., menschen, vreest God- toch: mag men zoo -handelen? Weet gij, brave Lieden', -wat er gebeurt: het bolsje wisme slaat, evenals -een vampyr, zijn klauwen in- de - orjgeiulkkigen en -drinkt werkelijk hun- bloed, -meer j nog -dan de Tsaar en de beeren het -de-den! Zij be dwelmen zich, wasschen en- baden er Zich dn. Het is de draak, waarover de sprookjes vertelden, die over enze hoofden gaai en ons bloed uitzuigt. De sprook jes hadden wel gelijk. Alleen- zou hij volgens -de ver haaltjes maar twaalf koppen1 he'bben, terwijl Ltüj er in werkelijkheid- wel' 1200 hieeft. En -dan te bedunken dat hij- -overal dm1 Rusland, in de Oekra.ji-ne, in Si berië voldoende dwazen vindt: hij ma-akt er zich meester van eri- verslindt ze op klaarlichten -dag, in de stad zoowel als op -het land, -dat I-s hem. hetzelfde! 'Doet uw oo-gen toch open voor wat er geschiedt: menschen van de geheele wereld, komt t.ooh ter -hul- pe! Heiaas, da christelijke wereld) zwijgt. 'Komt ter -hulpa, gij die in- -G-od gelooft! O, -dat ik niet meer 'zien zal wat er overal gebeurt, dat ik niet meer d-e jammerklachten hoore! Mijn hart 'zal nog 'breken-: i-k kén -het niet -meer -dragen. Ik sterf, de bolsjewistische -draak vermoordt mij, mij, die toc-h enkiel ma-ar zeven d-esjatinen heeft,... Alle vrucht van mijn arbeid i-s gestolen, men -heeft mijn paard' l-aten sterven, mén hééft mij alles ontnomen. Ik sluit niets meer, noch de schuur, noch de stal, noch het huls: honderdmaal 'is men huiszoekingen komen doen. Ik heb niets meer noodig; ik laat .wat groente groeien dn den tuin, maar graan zal ik niet zaaien. Waarom zou ik het doen, voor wien? lEen- kameraad," 'zou toch komen ieni -alles meenemen tenzijl hij m;ij! -eenige restjes liet ivoor -de commune. Ik -heb genoeg van- -al1 die bedriegerijen en> bespottin gen. Het is veel erger dan tijden-s de heeren. Toen sloeg men de menschen en vaak met recht maar men kon tenminste leven, leven! Thans is dat onmogelijk, onmogelijk zelfs adem te halen. Hei ©enige is nog te trachten ergens -een heenkomen te vin-den, maar waar en -hoe? EEN WOLKBREUK. Uit Denver, (Colorado), 4 Juni. Wolkbreuken, ge volgd door overstroomingen, in het Oosten van Co lorado hebben gisteren ten minste vier slachtoffers eeëischt en groote schade aangericht aan de te veld staande gewassen en den veestapel. Honderden inwoners moesten in booten uit hun huizen vluch ten. De stuw in het meer Marshall, welke 800 kubieke «neter water, ter'diepte van drie voet keert, kan elk I oogenblik doorbreken. Er zijn maatregelen genomen om de inwoners te waarschuwen. De ergste schade is aangericht te Pueblo, welke stad geheel ondergeloo- pen is. Zij wordt op vier millioen dollar geschat. VERSCHIL VAN TEMPERATUUR. Terwijl den zesden Mei nog een sneeuwstorm door de straten van Berlijn joeg is het nu reeds een paar weken zoo warm, dat eergisteren en gisteren het regenwater, dat bij een onweersbuitje viel, op het asphalt met ontwikkeling van stoom verdampte. De thermometer stond gisteren op 31 gr. C. in de scha duw. GEKUISCHTE TAAL. De Freiheit zegt, dat de zachtste uitdrukkingen die de communisten Donderdag in den Pruisi9chen Landdag tegen de burgerlijke partijen naar het hoofd gooiden toen het besluit genomen werd om tot ver volging- van Scholem wegens landverraad machti ging te ve.rleenen, waren: zwendelaars, moordenaars, bandieten „Schweinehunde" enz. De ergere kan het blad wegens redenen van fatsoen onmogelijk mee- deelen. WOLKBREUK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het Silezisrh-Moravische grensgebergte door een wolk breuk geteisterd. Te Thpmasdorf, Engelsdorf, Bu- ehelsdorf, Boemischdorf, Sandhuebel en Niklasdorf zijn alle bruggen en heele'stukken uit Je wegen door de neerstortende watermassa's weggeslagen, huizen, fabrieken, zagerijen vernield, velden en tuinen ver woest. Er is veel vee omgekomen en ook menschen zijn het slachtoffer van de ramp geworden. Tot dus- \er zijn elf lijken geborgen. In Freiwaldau is de geheele binnenstad door het water vernield. De schade is buitengewoon gorot. ONDERZOEK VÓÓR HET HUWELIJK. In Furstenwalde, een stadje niet ver van Berlijn, hebben de vrouwen van alle polieke partijen een petitie gericht tot den rijksdag, waarin zij een ver- j olicht geneeskundig onderzoek eischen van man en 1 vrouw, die een huwelijk wenschen aan ts gaan. I HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. De drankverbod-commissaris voor den staat Ohio j zegt in zijn jaarlijks rapport, dat volgens ruwe schatting nog 50.000 distilleerderijen in Ohio in wer king zijn, terwijl er twee jaar geleden, dus nog vóór de invoering der wet op het drankverbod, slechts 100 waren. Toen waren er, volgens hem, slechts 200 i brouwerijen, terwijl het aantal thans in de honderd- duizenden loopt. - De politie der City of Colubmus is van oordeel, dat het vierde gedeelte der huisgezinnen in die stad haar eigen bier brouwt, terwijl sommige vrou wen tevens voor haar kénnissen brouwen. In de krui- I denierswinkels worden groote hoeveelheden gedroog de abrikozen, rozijnen en andere vruchten, verkocht, welke geschikt zijn, om er bedwelmende dranken van te bereiden en vele huisgezinnen beschikken over rigen toestellen, om likeur te distilleeren. EEN PELGRIMSTOCHT. Rockefeller, de rijkste Amerikaan, heeft dezer da ten een pelgrimstocht ondernomen naar het huisje te Arsdale in den staat New-York, waarin hij als knaap had gewoond en armoede geleden. Aan zijn kleinkinderen vertelde hij bij die gelegenheid hoe hij in 184S zijn eerste geld had verdiend, n.1. door en toom kalkoenen op te fokken en met een winstje van de hand te doen. De oude multi-millionnair deelde bij zijn bezoek te Arsdale Amerikaansche kwartjes uit onder de dorpsjeugd. Trots zijn onme telijk fortuin is John D. Rockefeller niet impopulair :n de V. St. Hij leeft betrekkelijk sober en houdt zich bescheiden op den achtergrond. Bovendien schenkt hij jaarlijks ontzaglijke bedragen voor liefdadige doeleinden, maar vooral voor ziektebestrijding en onderwijs. VLIEGONGEVAL. Uit Londen, 6 Juni. Uit New-York wordt ge meld, dat op het vliegveld bij Mineola, op Long Is- 4and, de vliegster Laura Cromwell is doodgevallen van een hoogte van 1000 vt. De vliegster had onlangs 199 maal achtereen in de lucht met haar toestel kopje -geduikeld. OVERSTROOMING IN COLORADO. Uit Pueblo,-5 Juni. Men schat thans, dat het totaal aantal dergenen, die zijn verdronken, de vijf honderd niet te boven gaat. Doch te Pueblo is de ellende ontzettend. Duizenden zijn daar dakloos ge worden .Gekraak van de instortende huizen werd den geheelen nacht gehoord, waartusschen door het ge kerm klonk van vrouwen en kinderen, die om hulp gilden. Er braken tal van branden uit, waaronder enkele als gevolg van bliksemslag, hetgeen de pa niek nog deed toenemen. De pogingen tot redding hieven meestentijds zonder succes. Booten werden in het kolkende water als eierschalen verbrijzeld tegen de ondergeloopen huizen. Het voedsel is meerendeels door het water onbruikbaar geworden. Door de schade, die aan de spoorlijnen is toegebracht, wordt de aankomst van treinen met hulp vertraagd. DE HITTE. Uit Berlijn, 6 Juni. Op den gloeiend heeten Zaterdag is gisteren een Zondag gevolgd, die tot kort na twaalf uur 's middags den vorigen dag in hooge temperatuur nog overtrof. Reeds om 6 uur 's morgens was het 23 graden Celsius en even na 10 uur waren de 30 graden reeds bereikt. Terwijl er steeds meer onweerswolken kwamen opzetten, bleef het kwikzilver langzaam stijgen, tot het maxi mum van 32.3 graad bereikt was. Het onweer zelf is niet losgebarsten. In anderhalve eeuw zijn er te Berlijn slechts vijf dagen geweest, dat het nog warmer was dan Zater dag. Heden is nu eindelijk de lang verwachte afkoe ling gekomen. In Oost-Pruisen heerscht wekenlang al een bijna ondragelijke hitte. In een groot gedeelte van deze provincie is sedert begin Mei geen regen gevallen. De „doodenwind", zooals men hier den heeten, al les uitdrogenden wind noemt, heeft de weiden bruin gebrand. De roggevelden zien wit. De erwtenoogst is vernietigd. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven- o-v-er de injaajn-d: Me'i 1921. Geboren: Wijntje, -dochter van Gerardus Hen-dri- cuts van 'Rijm en van Wijntje Kraai-p..el, Klas-ina Corneli-a, dochter van A-drianus -d-e Jong en van Jo- hanniaMaria -de Nij-s. LPie'ter, zoon van Arie Ylaming en van Aagje (Bleéker. ümde-rtrouwid: Theo-doru)s Johannes Loos, en Anna Maria d-e Mulder. Pi eter van D'ij'k1, weduwnaar vian Teunlsije Wortel, en lEetfje Roos, wefduwe van Dirk Kal verdijk. Getrouwd: Comeli® Kuiper en Jannetje Mienes. Willem Blokdijk, en) Neeltéj iHdnk. Theodorus J-ohan- nes ÜLoois en Annia -M-aria -d-e Mulder. Jan Ha-rtoig on Grietje Ootljers. Pieter van Dijk, weduwnaar van Tëu- nisje Wortel, em Ee'flje Roo's.-, weduwe van 'Dirk Kal- verdijk. Overleden: Berthia Komen, oud 8 maanden. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1921. Geboren: Cunera Margaretha, dochter van Gerar dus Borst en van Katharina Meereboer. Gehuwd: Cornelis Geerligs en Anna Cornelia Schermerhorn. Overleden: Geene. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJX. Ingeschreven over de maand Mei 1921. -OndertrouWd: Jan van Heerdie en Trijntje Dekker. Pieter Slot -en- iBregtje Glas. Willem JB-alder en Trijn tje Glas. iCornelis Kruk en Pietertje iStrijbis. Arie Rentenaar -en A-altfje Otto. Wilhelm Fre-derilk ISmit en Aaltje Stapel. iCornelis Kloosterboer en 'Geertje Koe dijk. Getrouwd: Harmeni Waersma en 'Grietje Dek'ker.. Pieter Slot en Bregtjje Gal-s. Jan van Heerde en Trijntje Dekker. Willeem- B-alder -en Trijntje Glaa. GomeTisi Kruk en Piieterjte Strijibia. -Geboren: Herke Willem, z. )C. OijeT-aiaï en A. Spaans. Aaltje, -d. t. Jac. Kaas «n KI van Sluit. Mi na Charlotte, d. v. wij-len Jac. Kostelijk «n A. Scha gen. J-aco-ö, z. v. Abr, Glas en 'G. ISmit. Jan, z. v. H Wagenaar en A. Glas. Maart je, d. v. Jt. Biak en Tr Koedijker. Klaas en Pieter, zoons varn Jiac. Gootjes on 'A. Wagenaar. Hendrikuis, z. v. 'L, van vZuijdam en Jac. van (Ballegoijien. Oyerlë<dien: Aaltje 'Kaas, 1- dag; Jacob Glas, 9 da gen. Levenloos aangegeven zoon van J. V^rheua en S. Bakker. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 4 Juni. Sdhiotsch-e muizen i 24.80 a 26.70, drie lingen -f 11.-80 a 18, kleine f 1.60 a 4.40, rabaaher f 3,10 a 4, alles per 100 iKjgL 6 Juni. iSchotsche muizen f 23,10 a 25.60, drielin gen ft 13.90 -a 17,80, kléin© I 1,10 a 3, per 100 Kg. Bloemkool, f 9,90 a 13.80, 2e -soort f 4, -per 100 st. LANGENDUKER GROENTEN VEILING, Br. op L. ;6-Juni. .Bloemkool, le soort, f 10.20 a 10.90, 2e ■soort f 5, per 100 st Wortelen f 4.80 a 8, per 100 bos. Schotsche muizen f 23.40 a 27,30, drielingen f 14 18.90, kleine i 1.70 a 3 per. 100 Kig. /Aanvo-er: 102 si. bloemkool, 6385 (b-os wortelen, 44500,' Kg. aard-appelen. MIE'DIEMBLIK, 6 IJ.unii. Groot muizen f 520 a 5.50, kleine -muizen f 2,10 a 220, per 25 Kg. ALKMAAIR, 4 Juni. Boterprijs van lieden: Hoogste markt f 1.30, mid- 'delmark't f 1.25, laagste markt i 1.17/4, .Aanivoer 3008 kop. Kip ei eren f 10—12, eendëderen- f- 8—9. ALKMAIAIR, 4 'Juni. Op de heden gehouden weekmahkit waren- aange voerd: 9 paarden f 300-^600, 37 koeden en ossen f 525 850, 106 nuc'ht. kalveren f 2336, 36 -mag. schapen (f! 5060, 61 lammeren' f 2336, 32 mag. varkens f 60—78, 170 -biggen, 1-0 w. f 2(1—32, -20 hokken -en gei ten 'f 3—30. ALKIMlAlAR, 6, Xuini. Op de -heden 'gehouden weekmarkt warenaange voerd.- 9 koeien en ossen f 500750, 19 vette kalve ren f 80130, p. ned. ipond f 0.851,25, 48 mucht. kal veren per stuk f 16—38, 2 vette schapen f 55—65, 409 vette varkens, p, ned. pond f 0.93—1.06. AlMlSniEIRlDAMi, 6 Juni. Op de -heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 274 vette koeien, le kw. f 2.05—2.10, 2e kw. f 1.95—2, 3e kw. fi 1.301.70, .80 melk- en kalfkoeien f 550—850, 69 graskalveren tf 100—200, 119 nucht kal veren f 2035, 75 schapen f 40—60, 321- lammeren t 20—26, 549 vette varkens le kw. f 1.30, 2e kW. f 1.25, 3e kw. -f 1,20, per Kg., schoon geiwicht. ALKMAAR. 6 Juni. Heden werd -besteed: Aardappelen f ,21.40 a 25.80, per Kg. Bloemkool, f 3 a 13.40, per 100 ist. Asperges, Dik wit, f 0.65 a 0.71, idem dikbl-aUw f 0.38 ra 0.46, per bos, Wortelen ,f 7.80 a 11.40, rabarber f 7.30 a 10.40, per 100 -bos. Kropsla f 2.30 a .5.60, per 100 ^t. Aard beien f 1,16 ia 1,82, per, Kg. EUPHONIA. Zaterdagavond hield de Gemengde Zangvereeni- ging Euphonia hare jaarvergadering. Het uitgebrachte jaarverslag gewaagde van een opgewekt vereenigingsleven. Daarin werd o.m. dank gebracht voor de ruime bijdragen der burgerij in het nadeelig saldo van het laatst gegeven con cert. De rekening en verantwoording van den penning meester werd goedgekeurd. Ofschoon er een nadeelig saldo is, is do financieele toestand der vereeniging bevredigend té noemen. Als bestuursleden werden herkozen de dames: mevr. Gorter en mej. M. H. Schene en de heeren D. J. Memelink als voorzitter en R. Delver als pen ningmeester. Tot secretaris in de plaats van den heer K. Kerkmeer, die ais zoodanig bedankt had, werd gekozen de heer L. Melchior. ONS MARKTFONDS. Van de op Donderdag j.Lin ons marktfonds verre kende koeien bleken in het abattoir te Amsterdam 3 tuberculoos te zijn. Dat was voor het fonds eene schadepost van f 1500.Wel is dus dit fonds nuttig en noodzakelijk; nuttig voor den verkooper, die an ders het verlies alleen zou moeten dragen, noodza kelijk voor de markt, daar buiten het fonds, moeilijk de vetmarkt kon blijven bestaan. AANBESTEDING VERFWERK. Het verf- en timmerwerk voor de banne en den polder Schagen werd Zaterdag j.1. aanbesteed. a. Verfwerk. Inschrijvers 4. P. J. Cats te Schagen ■f740; C. Wit te Valkkoog f670; E. Renpoij te Burger- brug f628; J. Post te Kolhorn f573, ongeldig. Gegund Renooij. b. Timmerwerk. Inschrijvers 3. J. R. Vlaming f1632; P. Stammes f1480; C. Blaauboer f1194. Gegund C. Blaauboer. GESLAAGD. Bij het den 31 Mei en 1 Juni te Amsterdam ge houden practijk-examen Boekhouden, afgenomen dooï de Vereen, vaa Leeraren in het Boekhouden,

Schager Courant | 1921 | | pagina 2