Reclames. M a rlctberichten, Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Predikbeurten. Gemengd Nieuws, Binnenland sch Nieuws zijn armoede te offeren, gedreven door de, In on® menschen altijd levende hoop. Geen goed kwakzalver, die zijn verkoop van medi cijnen niet door een welsprekende rede liet vooraf gaan. Zoo'n rede laat M. Jusserand ons hooren: „Goede menschen, ik ben niet een dier armzalige predikers, of kruidenkenners, die voor de kerken staan in hun slechtgemaakte kleeding, en die doosjea en zakjes met zich meedragen en een klèed uit spreiden. Weet, dat ik niet een diergenen ben. doch ik behoor aan een dame. die genaamd is Madamès Trote de Salerno, die een hoofddoek maakt van haar ooren, en wier wenkbrauwen als zilveren ket tingen neerhangen achter hare schouders: weet, dat zij de meest wijze dame is op de gebeele wereld. Zij «endt ons naar verschillende landen, naar Apulië, Calabrië, Bourgonië, naar de wouden der Arden nen om er wilde beesten te dooden, ten einde goede Zalven van hen te verkrijgen en geneesmiddelen te geven aan hen, die ziek zijn van lichaam. En omdat zij, mij bij de heiligen heeft, doen zweren, toen ik afscheid van haar nam, zal ik u de ware geneeswijze mededeelen tegen wormen, als gij wilt luisteren. Wilt gij luisteren? Neemt dan uw' petten af, luistert, ziet naar mijn kruiden, die mijne meesteresje naar dit land zendt; en omdat zij wenscht, dat zoowel de armen als de rijken er van zullen kunnen profiteeren, heeft zij mij gezegd, dat ik er stuiverspakjes van moest ma ken, want men kan een stuiver ïn zijn zak hebben, en geen tien gulden. Denkt er om, dat gij deze kruiden niet eet; want er is geen os in dit land, en gegn paard, hoe stérk zij ook mogen zijn, die, als zij een stukje er van, ter grootte van een erwt, op hun tong had liggen, geen pijnlijken dood zouden sterven, zoo sterk en bitter zijn zij. Gij zult ze drie dagën laten aftrekken in goeden, witten wijn; als gij geen witten hebt, neemt rooden, indien geen rooden, neemt goed, helder wa ter, want men kan een pomp voor zijn deur hebben, zonder dat men een vat wijn in zijn kelder heeft lig gen. Indien gij dertien morgens achtereen deze krui den bij uw ontbijt gebruikt, «uit gij van al uw kwa len genezen zijn". Drie dagen aftrekken, dertien dagen gebruiken. In zestien dagen was de gewillige dienstknecht van Ma dame Trote de Salverno ver genoeg uit de buurt, om zich van de woede van de bedrogenen niets aan te trekken. Rondtrekkende kwakzalvers en hun welsprekende redevoeringen; even welsprekende advertentiën in dag- en weekbladen veel is er niet veranderd. Tegen verstopping gabrudke men Fosteris Maagpillen, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs f 0.05 per flacon, alom verkrijgbaar. SCHlAGiHN-, 16 Juni. 4 Paarden f a ,8 isrtneren f 200 a 280, 20 gelde- koeden, mag f300 a 550, 97 idem vette fa 800, 15 kalfkoeien f 500 a 700, 88 nucbl kalveren f 17 a 25, 289 schapen, vette f 40 a 54, 171 dammeren f 22 ad1 30, 76 varkens vette f 0.90 a 1, 108 (biggen f 20 a 30, 87 konijnen f 0.50 a 2.50, 109 kippen f la 3.50, 133 Kg, boter f 2 a 2.40, 8941 kdpederen f 10 a 11.50, 2703 NO OiUlERMARKTBONIJ, NoordschaiwOude. 15 Juni.,Sch-otsche. muizen f 13.30 a 18.70, drie lingen) f 7.70 a 11.70, kleine f 1.80 a 4.20, per 100 Kg. Bloemkool f 10.80 a 14.10, per 100 st. LAN GENDIJKER GROENTENVEILING, Br op L. 15 Juni Bloemkool, le soort f 11.60, per 100 st. Wortelen f 5.30- a 8.10 per 100 bos. Schotsche muizen f 12.50 a 21,90, schoolmeesters f 114.90 a 18, drielingen i 6.60 a 13.10, kleine f 1.70 a 2, per 100 Kg. Aanvoer. 250 st. Bloemkool. 175160 Kg. aardappelen. 10275 bes wortelen. MFDIEMB'LIK, 15 Juni. Aardappelen: Groote muiizen f 3.80 a 4.15, kleine muizen f 2.80 a 3,25, per 25 Kg. ALKMAAR, 15 Juni. Heden werd besteed: Aardappelen f 1150 a 18,' per 100 Kg. Bloemkool f 12.30 a 24.60 per 100 st Peu len f 0.45 a 0.60, doperwten f 0.20 a 0.26, per 100 Kg. Wortelen f 4.50 a 8.10, rabarber f 8.90 a 11.30, per 100 bos. kropsla f 1,10 a 2,70 per 100 st. Aardbeien i 0.33 a 0.45, per Kg. GESLAAGD. Bij; bet eindexamen1 van bet Gymnasium te Alk maar zijn o.m. geslaagd F. Al Melchdor, tijdelijk te Schagen, (H. Broekema, Heerhugo waar<L NIEUWE ZAAK. In het perceel op de Hoogzijde, vroeger bewoond door den heer Bierman, is door den heer J. H. Swidde geopend een nieuwe banketbakkerij. Nieuwe machines, electrisch gedreven, een nieuwe oven, ijskast, enz., zijn aanwezig en vormen in zijn geheel een moderne bakkerijinrichting. Een frissche, vriendelijke winkel, waarin keurige bon bonvitrine en étalage met de verschillende „lekker nijen", lokken tot koopen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis, z. v. Corneldi Eriks en vam Grietje Keesman. POLITIE. Gevonden: een sleutel InL ter Secretarie. De Kamer is met de behandeling van fiet dienst plichtwetsontwerp doorgegaan, en zooals voorspeld was, toen het amendement MontéVerloren (een- heidsleger) in stemming kwam, is het verworpen mét 67 tegen 18 stemmen. Voor de anti-revolutionnairen en christelijk-historischen. Toen volgde artikel 27, waarin feitelijk lag de be slissing over deze heele wet. En dit artikel werd verworpen met 46 tegen 39 stemmen. Voor de katho lieken en vrijheidsbond. Toen zeide de minister van oorlog: „Mijnheer de Voorzitter. In verband met den uitslag dezer stemming verzoekt de Regeering schor sing der beraadslagingen over dit wetsontwerp*'. De voorzitter stelt voor de beraadslagingen te schorsen. Daartoe wordt besloten. En zaten wij midden in een regeeringscrieis. Wat er nu zal gebeuren is nog niet direct te zeg gen. Vast staat, dat nu wel duidelijk is gebleken dat dit ministerie in de Tweede Kamer geen meerder heid meer heeft. Het is een misère zonder eind. Eerst ettelijke malen met den minister van finantiën en nog is deze misère niet eens opgelost, of de Eerste Kamer verwierp het Buskruitwetje, nadat de Tweede Kamer reeds het belangrijke wetsontwerp in zake de electriciteitsvoorziening van Nederland had ge annuleerd. Van te voren waren belangrijke ontwer pen (Jachtwet, Lichamelijke Opvoeding, Bewaar- schoolwet) in de afdeelingen reeds zoo goed als ver moord. De voorloopige verslagen zagen er vernieti gend' uit. En dat alles deden niet alleen de linkschen, neen rechtsche leden deden dapper mee. En nu tot slot dit dienstplichtontwerp. Reeds drie ministers van oorlog heeft dit Kabinet verloren en de vierde heeft dan nu zijn politieke hals gebroken. En niet mag worden vergeten met de hulp van twee der drie rechtsche groepen ia dê Kamer. Een dus danige regeering die zelfs geen vertrouwen heeft in eigen kringen, dient been te gaan. Zoowel de Anti's als de Christelijk-Historischen hebben' voor zij de groote étap om tegen te stemmen deden, de gevolgen overwogen en begrepen dat dit de dood van het ministerie zou zijn. Welbewust heb ben zij het tegen uitgesproken met ai de gevolgen daaraan vast. Kamerontbinding, de tweede mogelijkheid naast het heengaan van het Kabinet, is vrijwel uitgeslo ten, omdat het kiezerskorps dan uitspraak zou moe ten doen over deze militaire kwesties en dus de rechterzijde uiteen zou moeten vallen, hopeloos ver beeld als zij op dit cardinale punt is. Aftreden is dus o.i. de eenige oplossing, met als afdoener der loopende zaken tot 1922 een zakenca- binet. De uitslag der verkiezingen in 1922 kan dan weer het richtsnoer worden. ZONDAG., 19 JULL NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen -dd<en<st. Heertiugowiaardi, voorm. half tien, Da. (Broëkema, Wieringerwaardgeen dienst, Gallantsoog, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon, Schagerbrug, geen dienst. Oud esluis, kw. v. tien, Ds. Franc e. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Nieuwe Niedprp, niam. halfacht, Ds. Boeke. St. Maarten, voorm. 10 uur., Ds. Tinholt. Winkel geen dienst weg. vac. Oude Nied'orp. O. Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen, Huisduinen, nam. 7 uur, IDs. v. Griethuijsen. Julianadorp, vm. 10.30 u/ui Ds. van Griethuijsen. Doop. Oosterland, voorm. 10 uur, 'Dw. Bax. Westerland, nam. ha-Tf-drie, Ds. Bax. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Zuid-Zij pe, nam. 3 uur, 'Da. Leenderfcz. Hippolytuahoef voorm. lialfélf, Ds. Leendertz. Wieringer waard, voorm. 10 uur, IDs. v. d. Veen. Burger vlotbrug, yoorm. kw. over 10, IDi, Westra van Alkmaar. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. 'Nam. 7 uui Je heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm, .10 uur, Proekiezen Nam. half drie, Preekleizen. DE 1HJN WERKERSSTAKING IN ENGELAND, U>it Londen, 15 Juni. Over het algemeen stem men de mijnwerkers voor de hervatting van den arbeid. STAKING VOORKOMEN. De dreigende staking, in 'het Engelsche machine bouwbedrijf is voorloopiig voorkomen, doordat d'e werkgevers de loonsverlaging tot 1' Juli hebben uit geste ld' AARDBEIEN EN DB STAKINGEN. Treinen vol aardbeden komen naar 'Londen uit het vruchten!and 'Kenit, doch de aardbeien vinden geen afzet. De fabrieken van jams koopen niet, omdat hun f abrieken voor een deel gesloten zijn en omdat door de stakingen de koopkracht van het publiek voor hun producten verminderd' ds. „OLIE WINT VAN STEENKOOL". In den .„Atlantischen race" tusschen de stoomsche pen Aquitanda en 'Mauretania, heeft ht eerste vaar tuig gewonnen, schrijft de „Dadly Chrondcle" Dit feit is 'belangrijk, omdat de Aquitanda met olie, de Mau retania echter met steenkool werd gestookt. Bedde schepen verlieten de 'haven* van; Southampton op Za terdag 4 Juni. De Mauretania zette onmiddellijk •koers naar New York, doch de Aquitania deed' eerst nog de haven van Cherhourg aan. Thans komt bericht uit New York, dat da Aqui tania Vrijdag Jl. otmi" 3 uur 's mdddagis aldaar arri veerde, terwijl de Mauretania eerst Zaterdagavond om halfacht binnenliep. HET HALSSNOER VAN JOISEPHINE DE BEAU- HARNAIS. lElen Reuter-telegrami uit iS'an Francisco, meldt, dat het barnsteemen halssnoer, dat Napoleon indertijd ten geschenke gaf aan zijn eerste vrouw, Joséphine de Beauiharnads, en dat later gestolen werd', thans teruggevonden is. Wij herinneren er aan, diat dit preciosum onge veer vijf en twintig jaaT geleden werd gestolen uit het 'Louvre te 'Parijs. De Fransche Kamer loofde toen tevergeefs een hooge premie uit voor 'het op sporen er van. Ongeveer zes maanden geleden kwain bet hals snoer terecht in een winkel van een koopman in de C'hineesche wijk van (San Francisco. Een Fransch matroos, die het ding, .zonder te weten, wat het was, had' gekocht, schijnt het naar Amerika te hebben gebracht en verkocht voor 24 dollar. Eenige touristen uit New York, die een rondreisje door Galdforndë maakten, 'kóchben toen, denkende, dat het kralen waren. In New York teruggekomen, informeerden zij, of deze „kralen" misschien eenige waarde had den en groot was hun verbazing toen een juwelier •hun onmiddellijk 48.000 dollar voor het snoer bood. Daardoor opmerkzaam gemaakt, begaven zij zich naar den welbekenden byoutier Tiffany, die de stee- nen onder een sterk vergrootglas legde en ontdekte, dat op elk der steenen met fijne letters stond gegra veerd: „Van Napoleon aan Joséphine," Tiffany kocht het snoer aan voor niet minder dan 84.800 dollar en naar verluid' heeft hij het reliqude thans overgedaan aan de Fransche regeerin'g. WERKLQOZEN-DEMON STRATIE TE SHEFFIELD. Ongeveer 500 werkloozen, medevoerende een vlag waarop een doodskop en doodsbeenderen waren af gebeeld, met het onderschrift: „Beter dood dan uit hongering", maakten zich, dus meldt de „Daily Chronicle", Maandag meester van den hoofdingang van het stadhuis t S-heffield en kwamen dn hef tige bewoordingen oj" tegen het voornemen van het armbestuur om den onderstand met 5 sh. per per soon te verminderen. Het verkeer was twee uur lang gestremd. De werkloozen namen twee tramwagens om daarin te 'luisteren naar de redevoeringen. De toestand werd dreigend', doch de burgemeester be loofde bij den minister van volksgezondheid te-zul len aandringen de verlaging niet goed te keuren. Het armbestuur heeft door de mijnwerkersstaking een schuld van 100.000 p.st. en betaalt wekelijks Jl5.000-p.st. uit aan werkloozen. LLOYD GEORGE EN HET LIED. Te Criccieth in Wales, waar Lïoyd George thans aangekomen is, heeft hij een godsdienstoefening bij gewoond en de Welsche kerkliederen meegezongen. In een toespraakje tot het koor zeide hij, dat de bijeenkomst herinneringen bij hem opwekte aan zijn jongensjaren, teen hij van r-en smid had lee- ren zingen. De melodie van de Welsche gf zangen gaf de ziel nieuwe klacht. Hij kon dat getuigen. Het was zijn gewoonte om aan den haard In Downing Street met zijn vrouw die liederen te zingen en hun dochter begeleidde hen dan. Er waren geen liederen op de wereld die de vergelijking konden doorstaan met het lied van Wales. In de moeilijke tijden van den oorlog waren die liederen balsem voor zijn ziel geweest en zij waren het beste middel om vrede en in de menschen een welbehagen op aarde te ves tigen. GOUDZOEKERS. Uit Èdmonto, in Alberta, wordt gemeld dat een aantal goudzoekers zich dit jaar zullen opmaken naar het Noorderland, om een geheimzinnige goud- bedding te vinden, die zich ergens in de buurt van de Peace River moet bevinden op een plaats waar de rivier vroeger doorheen heeft geloopen. De bed ding schijnt nu opgedroogd te zijn. Jaren geleden bracht een oude Indiaan een goud klompje naar Fort St. John, dat hij zeide gevon den te hebben In de streek ten N.O. van den po9t. Spoedig kwam ook een oude blanke pelsjager op het lort met een hoeveelheid gedegen goud, dat hij in dezelfde buurt als de Indiaan gewasschen had. Na dien tijd bezocht bij nooit meer zijn vallenlijn, maar leidde.hij, zonder een slag te werken, een behage- hjk leven op den post. Was zijn goud bijna op, dan begaf bij zich weer op pad, om na eenige dagen met 'n nieuwen voorraad goud terug te keeren. Zoo leef de de oude pelsjager een aantal jaren. Hij bezweek-, zooals vele pelsjagers en mannen van bet Noorder land, op het pad en vond men later zijn bevroren lijk. Hij had zijn geheim, dat hij nooit aan iemand geopenbaard had, met zich meegenomen. In de boe- kén van de Hudson Baai-compagnine staat nog altijd een flink tegoed op zijn naam. Het gerucht wil, dat het goud altijd pas te krijgen was, nadat er Veel sneeuw gevallen was en dat de oude man ook met sneeuw zijn goud waschte. De goudzoekers die er dit jaar op uitgaan, hebbon aan hun onderneming veel geld ten koste gelegd en hopen het goud in de oude rivierbedding ten Noor den van Clear Hills te zullen ontdekken. DRIELINGEN. Onlangs was in Engeland van geneeskundige zijde beweerd, dat er geen goed gestaafde gevallen be kend waren van drielingen, die volwassen waren geworden. Sedert de Daily Mail dit bekend maakte, zijn haar verschillende uitzonderingen op dezen ge neeskundigen regel gemeld ,en het blad heeft de por tretten van een aantal drieling-tristen afgedrukt. Tot Zaterdag waren de oudste drielingen, die zich aan gemeld hadden, die ongetrouwde vrouwen, behoor lijk gestaafd door een dokter in Lancashire. Nu schrijft Edwin Chester uit Stafford: „Ikt wensch u mede te deelen, dat ik er een ben van 53-jarige drie lingen en dat mijn broer en zuster in leven zijn. Wij zijn allen getrouwd en hebben gezinnen". Zelfs dit is geen record. Mevrouw Ranson, uit Sur- biton, in Surrey, schrijft: „Mijn overgrootmoeder had drielingen, twee jongens en een meisje, en zij wa ren de jongste van een gezin van dertien kinderen, die allen ten minste zestig zijn geworden. De drie lingen werden over de tachtig en waren de sterkste van een heel gezonde familie." DE PAUS OVER DE JODEN IN PALESTINA Uit Berlijn, 15 Juni. In 'het geheim consistorium •hee'ft die paus, volgen® het agentschap Stefani, uiting gegeven aam izijni ongerustheid over het overwicht, dat de Jodien krijgen in' do heilige plaatsen der Chris tenheid. Hiji verklaarde, dat de arme 'bewoners van Palestina geholpen moesten worden en sprak den wenschi nat, dat de regeeringen den volkenbond' zou den opdragen een onderzoek in te stellen maar de werking van' bet lEngelsch mandaat dn Palestina. VIJF MAANDEN DROOGTE IN ENGELAND. In het zuiden van Engeland is sedert vijf maanden lang, sedert eind Januari, geen regen gevallen. Men \reest, dat zoo in de eerste veertien dagen de regens niet doorbreken, de gevolgen noodlottig zullen zijn. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAND BOUW. 'Uit (Haarlem, 1'5 Juni. Heden) had1 te Haarlem een buitengewone algemeeme vergadering van do Hollandsche Maatschappij, van 'Landbouw plaats on der voorzitterschap van den heer J. vn der Koogh. Aan d'e orde kwam o.a. het punt van de agenda „Rap port vam de reorganisatiecomimissie vam het lamd- bouwvereeniigingsleven" in Noordi- en eventueel ook .in Zuid-Holland. Met 437 stemmen voor en 121 te gen en 13 blanco werd tot reorganisatie (besloten. Na de pauze stelde het Hoofdbestuur desze vraag aan de orde: Wil men splitsing in twee provinciën, of wil men diat de Holl. Maatschappij van Land bouw onverdeelbaar behouden blijft? Uit de vergadering werd gevraagd of het niet juister was om eerst de vergadering te laten uit spreken óver de al of niet-wenschelijkheid tan fe deratieve samenwerking, met de speciale vereenigin- gen, omdat de beslissing hieromtrent de al- of niet- wenschelijkheid' zou kunnen beïnvloeden. Het hoofdbestuur gaf geen gevolg aan dit verzoek en heeft dus in stemming gebracht al- of niet-split- sing, waarop met bijna algemeene stemmen besloten is niet te splitsen. Door het Hoofdbestuur zal een commissie worden aangewezen om alle afdeelingen die inzake reorga nisatie iets wenschen in het midden te brengen, in de gelegenheid te stellen dit bij haar te doen. DUBBELE MOORD. Men meldt: (Gaster voormiddag bemerkten te Cli-nge de buren geen Ibewegnng in de woning van het echtpaar Frans IIuygen&, ruim 50 jaar en Rosalla Dellaent .onge veer 70 jaar. Toen zij een onderzoek instelden, von den zij! in' het achterhuis d'en man met afgesneden! hals en d;e vrouw, op dezelfde wijze vermoord in bed liggen. Het echtpaar behoorde 'tot den werkenden stand, maar genoot den naam van zekeren welstand Men vermoedt met roofmoord te do-en te hebben en dat de inbrekers 'die werktuigen achterlieten, diooT een of ander in (hun roof zijn verhinderd. De woning ligt midden in het dorp, nabij de Bedgische grens*. DE JAPANSCHE KROONPRINS. De Japansche Kroonprins 'heeft een bezoek aan Amsterdam gebracht. lEerst kwamen HM. de Koningin en -Prins Hen drik aan! en begaven zich maar den Danp. Eén- kwar tier later reed' prins Hendrik uit om den' Japansdhen Kroonprins te ontvangen. Alle autoriteiten zijn op het perron1 aanwezig. 'Ein delijk nadert de trein. De correspondent van 'het Hdbld'. verteilt verder als' volgt: Aan weerszijden van het front van d'e locomotief plooit de Japansche vlag: een groote, roode stip op witzijden veld. De tredn nadert het perron vóór de koninklijke wachtkamer, de muziekkapel zet een Japansche hymne dn, een eenvoudige, zwaarmoedige melodie, die zich herhaalt na negen maten. •Alle, die ter begroeting zijn gekomen, naderen. De trein stopt. Prins Hendrik salueert <en wacht in d-eize houding den vorstelijken bezoeker, die vlug uitstapt, Ieder herkent den kroonprins van de portretten, de laatste dagen in de geallustreerde bladen versche nen, maar nu hij wezenlijk voor ons staat, is het toch weer heel iets anders, IPrins Hiro-Hd-to, de even twintigjarige, is klein, als» iedere bewoner van Nippon; hij ds slank en heeft een bruinachtig gele gelaatshuad!. In de groote brilleglazen glinstert het daglicht. Den rooden kepi heeft hij ver in1 do oogen getrokken. Op zijn uni form, groot tenue majoor van 'hét Japansche leger, hangen ord'eteekenien en- kleurt het blauwe lint van het grootkruis van dien N edèrJandschpn 'Leeuw. •Prints Hendrik begroet dien gast hartelijk, 'Prins Hiro-Hito' buigt eendge malen, drukt 's Prinsén hand, -laat 'n paar der aanwezigen heepen1 ai£W1, zich voorstel len. Zwijgend1 groet hij. zwijgend beantwoordt hij buigingen en handdrukken. Is het Japansche cere monieel, d'ez'e (zwijgende begroeting, of ds Prins Hd- ro-Hito, zoo-als verluidt, geen der moderne Europee- sohe talen vold'oendé machtig? Hij inspecteert de eerewacht- en gaat dan naar de koninklijke wacht kamer,, waarheen Prins -Hendrik, die nu -toch eenige woorden met den gast heeft gewisseld, hem noodt met vriendelijk gastvrij handgebaar. (Het gevolg, gjaot -langzaam achter -de vorsten aan; achter den troonopvolger en achter -Prins Kan-In, die voor een Japanner -een martiale verschijning ge noemd m-ag worden, breeae borst, grijzende snorren, intelligente oogen in het bleekgele gelaat. Het gevolg van de prineen draagt prachtig©, met gouddraad geborduurde uitmonstering, lange jas sen van marineblauw -laken, reikende tot over de knieën. Van de kraag tot den zoom is bet klatering van goud. Klein zijn die J-apanners, hun- houding ds wat voor overgebogen, hu-n gang bedachtzaam., hun trekken vermoeid en gesloten. liet gezelschap gaat door de wachtkamer naar den- uitgang. Op het stationsplein staan de galakoetsen, staat ook het eere-escorte, waarvan het grootste gedeelte aanstonds den stoet' voorafgaat. In -een .-der eerste rijtuigen stapt de kamerheer-cerern-owiemee-ster. We derom "plaatsen- huzaren v-an het eere-escorte hunne paarden in het gelid -en dan zien wij, onmiddellijk achter dit geleide, de met zes van den zadel gereden paarden bespannen galacalêche, 'bestemd voor dei} Japanschen bezoeker, maast wden Prins Hendrik plaats -neemt. ,Als -dan ook graaf iSuterad Chdnda, lid' van -dien bijzonderon raad, is ingestegen, spannen de iii 't rood gekleede ruiters den teugel en langzaam glijdt de staatsie-karos voort. Op den gala-bok zitten twee groene, goud-betreste jagermeesters, Rechts en links van den staatsie-wagen rijden de ritimeestercomman- dant en de oudiste luitenant van 'het eere-escorte. Prins Hendrik salueert de menigte, Prins Hiro-Ilito groet vriendelijk naar -allen kant. Langs het Damrak wacht de menigte met ongeduld de Oostersche gasten. Een watervliegtuig gonst laag over de Beurs. Een deining golft door de drommen: de stoet nadert. Het is als in lang voorbije dagen: de galoppeerende paarden der huzaren, kletterend do hoeven op het asphalt. De waarnemende burgemeester rijdt voorbij, nauw opgemerkt, want aller aandacht is geconcentreerd op Prins Hiro-Hito. De Kroonprins! De toeschouwers vergeten alle vormen, aan eèn keizerlijken Prins uit het Japansche Rijk verschul digd. Want de etiquette eischt dat het volk den Prins in diep stilzwijgen laat voorbij gaan. Maar welke Neder lander weet dat? Zij zien den Prins en zij juichen, juichen! «Dé jonge Hiro Hito glimlacht even, en brengt den militairen groet. Een nieuwe jubel, thans voor Prin3 Kan-In, den, Japanner, die streng de Oostersche etiquette be waart en, het gelaat, onbewogen, salueert. De massa is mild in haar hulde. Zij juicht hen toe, al die hooge officieren van het verre land. De officieren lachen blij en verwonderd over lat Westersche volk, dat niets weet van den onmeto- lijken afstand, welke ligt tusschen het volk van Nippon en zijnen keizer, die zetelt in Kobe en slechts uitrijdt als allen in het stof liggen geknield. De stoet is voorbij getrokken. Marechaussée» wil len de menigte nog tegenhouden, maar zij breekt door, stormt in wilden ren naar den Dam, vormt een dichten kluwen rond de auto's van jhr. Roëll en jhr. Van Karnebeek, die nauwelijks het paleis meer kun nen bereiken. Het publiek dringt voort om nog te komen dicht bij het paleis, als straks de vorsten op het balcon, zullen verschijpen. Ook op den Dam wordt, dezelfde sombere Japan sche hymne geblazen. De Prinsen stappen uit, in- specteeren de eerewacht; de menigte juicht. De Koningin brengt eenige minuten later hare gasten op het balcon. Onze vorstin drhagt nu het breede lint van de huisorde van Oranie-Nassau. Prins Hiro Hito buigt, Prins Kai-In staat strak, sa lueert. Dan trekken eerst de Koningin en Prins Hen drik zich terug, de Japansche gasten volgen. Ora half zes begint het publiek zich te verspreiden. Tn de groote zaal van het Paleis, de Burgerzaal, ving te acht uur het gala-diner ter eere vön de Ja pansche keizerlijke prinsen aan. De tafels waren gesierd van een overvloed van rozen, welke zacht werden verlicht, door hot schijnsel van patentolie lampen en kaarsen, geplaatst in luchters. Ruim hon derd gasten hadden zich geschaard aan den hoef- ijzervormigen disch. De Kroonprins van Japan zat aan het hoofd der tafel, rechts van de Koningin. Aan haar linker zijde Prins Kan-In gezeten. Prins Hendrik dér Ne derlanden zat links van den Kroonprins. De gebruikelijke toespraken volgden, waarbij een der leden van hét Japansche gevolg als tolk optrad. Na het galadiner, dat te half elf was geëindigd, begaven de gaston zich naar de Troonzaal, waar ve len van hen aan de keizerlijke prinsen werden voor gesteld. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN AMSTER DAM. Met ingang van 20 Juni is. benoemd tot burge meester van Amsterdam de heer Willem de Vlugt, wethouder van Amsterdam. De nieuwe burgemeester werd 19 December 1872 te Amsterdam uit eenvoudige ouders geboren. Hij is de derde zoon uit een huisgezin van vier zoons en em dochter. Na-eenige jaren het onderwijs aan de school der Vereeniging voor Gereformeerde Scho len te hebben gevolgd, ging hij naar de Leer school, verbonden aan de Kweekschool voor Onder wijzers en onderwijzeressen, met de bedoeling om de acte voor onderwijzer te halen. De jongen bleek al heel gauw weinig te voelen voor dit beroep. Van school ging hij naar het houtkooperskantoor van de firma II. E. van Gelder en Co. Daar ontwikkelde zich bij hem de neiging om in de bouwvakken te gaan arbeiden, in welk vak hij is gebleven en zich heeft opgewerkt tot een groot aannemer. Uit de politieke loophaan van den nieuwen bur- meest.er zij aangestipt, dat hij van 1909—1913 onder het Ministerie-Heemskerk, zitting heeft gehad in de Tweede Kamer voor het voormalig Amsterdamsche district VIII. In Juli 1915 werd de heor De Vlugt voor het toenmalige district IX tot lid van den Raad ge kozen, in October 1918 volgde zijn benoeming tot wethouder. In die functie heeft bij steeds de afdèe- ling Publieke werken beheerd. VALKKOOG. Dinsdag had heü öaarlij'k&ehe schoolfeest wie er plaats. Liet -het weer zich de -vorige dagf-n dreigend aanzien-, op den grootten feestdag der ki-nderen hield het zich goed. De kleinen ikondJen dan ook weer vol op genieten: Rijden' door de Zijpe naar Bergen, waar in Zand gat en speeltuin- volop werd' genioien. Van- diaar per tram naar Bergen, aan: Zee, waar van zee en -s-trand- -werd' geprofiteerd'. Na een gezelligen rit over Warmenhuizen werd, zonder, ongelukken, het huis wreer toereikt, zoodait allen, vooral d'e milde ge vers en vóo-rzachitige rijders, rnet voldoening op toet feestje kun-neh terugzien. Jammer dat door de toe trokken autoriteiten of vereeniging de weg -na-ar S'choorldiam niet voldoende was aangegeven. Daar door itoch kwam een groot -deed der rijtuigen v-o-o-r een opengebroken 'straat, en moest een eind' om rijden, waardoor de thuiskomst zeer .werd verlaat. ST. MAARTEN. Doof de leden dër ■taiintoouWvereeniiging' „St. Maar ten" -wordt dit jaar me-t vroege aardappelen- beteeld': pl.m. 3500 snees, dat is 200 snees meer dan- het vo rige jaar. BARSINGERHORN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Heemraad van den polder. Waard en Groet do heer A. Vis alhier. CALLANTSOOG. Zondag 19 Juni a.s. zal alhier het badseizoen ge opend worden. Het fanfarekorps Callantsoog ial een uitvoering geven in do Zondag voor 't eerst in ge bruik te nemen muziektribune. In het lokaal van den heer S. Kos wordt bal gegeven en in hotel Duin zicht. Als het weer nu maar meewerkt, kan het Zon dag een gezellige dag worden. VALKKOOG. In het gezin van den heer B. alhier is een typhus- geval geconstateerd. EENIGENBURG. Alhier had de schooljeugd en zij die 1920 en 1921 de echool hadden verlaten, Woensdag schoolfeest. Is de gewoonte bij velen om per rijtuig Schoorl enz. of Amsterdam per trein te bezoeken, van den regel

Schager Courant | 1921 | | pagina 2