Machines. urol een Schoenen en Petten. Tulpenpellers en Spruitkoolplanten, een Bakkersknecht, 2,00. Bobby Hooischudder en een ZwadKeerder, Goédkoope solied en net Schoenwerk, beneden alle concurrentie. J. P0RTEG1JS, -Pelsters. Hooi te koop, tot het rilden van Aard appelen en Groenten R.K. Dienstbode. Jacob Cornelis, Dameshoeden f 5,00. Kinderhoeder) Firma S. Droog vroege roode en late gele was hier afgeweken en per auto, dus heel modern, oen rit gemaakt naar Amsterdam. Daar het weer prachtig was, is deze manier van reizen uiterst ge notvol geweest en vooral do terugweg, daar de heer Posthumus uit Schagen, van wien de groote en kleinere .auto's waren gehuurd, oen heel inschikke lijk man bleek te zijn en op geen litertje benzine keek. Was de afspraak „heen en terug Amsterdam— Eenigenburg", hieraan werd de hand niet gehouden, daar genoemde heer ten pleiziere der schooljeugd de terugtocht over Sloterdijk, Halfweg, Haarlem, Heem stede, Aardenhout over Bloeinendaal enz., heeft ge reden, zooveel mogelijk hierbij de gelegenheid geven- do om het bezienswaardigo te bezichtigen. Was dan ook de afrit uit Amsterdam om 5 uur aanvaard, eerst om 10 uur arriveerde men te Eenigenburg, luid zin gende en toeterende, zoodat de geheele Burg z.g.n. oj) stelten stond en de burgers allen in vroolijke stemming geraakten. Een woord van lof aan den heer Posthumus zij hier dan ook wel geplaatst, daar ook nu weer door hem aan de oudere burgers een klein autotochtje werd aangeboden, waar gretig gebruik van werd ge maakt, zoodat op dezen laten avoncï, velen nog nooit in een auto gezeten hebbende, zulk een ritje maak ten. Voeg ik hier de hoop aan toe dat zij die deze feest vreugde hebben aanschouwd, doordrongen zijn van het feit dat het schoolkind jaarlijks een feestje toe komt, dan staat het v^st dat dit evenals in vele plaatsen zal volgen en zooals voorheen om de jaar of wat als vervallen is te beschouwen. DE VEENDERIJ TE SINT PANCRAS. Op verzoek nemen wij het onderstaande uit de Nieuwe Langedijkor Crt. ovor: Werkeloosheid is een leelijk spook. Wanneer zij in niet geringe mate optreedt is zij èn voor de vverkloozen èn voor de gemeente van beduidende schade. Maar hoe er in te voorzien? Niet altijd heeft de gemeente het noodige werk voor de hand liggen en er inoet :.oms naar middelen worden gezocht dé werkloozen werk te verschaffen. De vraag: Op welke wijze de werkeloosheid te be strijden? kwam ook te Sint Pancras aan de orde. Deze zaak was niet met een handomdraaien uit de wereld. Van alle le&nten werd de zaak bekeken en eindelijk kwam men tot het besluit, dat een oplos sing kon worden, gevonden, wanneer de in deze ge- ir .,u- liggende veengrond tot turf werd gemaakt. Men beoogde daarmede een tweeledig doel: In de eerste plaats werden de gronden, die zich daar voor leenden, productief gemaakt en in de tweede plaats kon hierdoor de werkeloosheid op uitnemen de wijze worden bestreden. Besloten werd zich zoo mogelijk de medewerking te verzekeren van de gemeente Koedijk, wier wer- keloozen dan tegelijk „onder dak waren gebracht". Nadat het geheele plan uiteen was gezet en voor elkaar was gebracht en geregeld door een commissie, daartoe benoemd,, werd voor de verdere uitvoering het practische werk betreffende, de voorlichting ge vraagd en verkregen van een bekwamen voenarbei- der. Maar bij alle dingen zijn soms maren en hier was een leelijke maar. De eerste Sint Pancrasser turf had niet voldaan, die kwam bij den Achterweg vandaan, waar meer zand was dan veen. Doch na een ernstig ingesteld onderzoek, was men nu op den goeden weg. In den Zuidbeverkoog lag AYi H.A. best veengrond, die uitnemend geschikt werd bevonden voor steek- en baggerturf. De stoute schoenen wer den aangetrokken en in samenwerking met Koedijk de werkzaamheden aangevangen. Tot vervening van dit deel der gemeente werd overgegaan. Maar, voor dat de eerste spade in den grond werd gestoken was reeds heel W£d voorbereidend werk geschied en den 4 April kon met 51 man worden be gonnen, die door elkaar f 4.per dag verdienden. Het weiland is nu tot oen veenderij geworden, waarop de werkzaamheden zeker vijf jaar zullen du ren. Voor de bemaling wórdt gezorgd door een „Her- cules"-molen, geleverd door de Fa. Stokvis en Zonen u Rotterdam en waarvan de onderbouw werd ge maakt door den heer K. Termaat te Sint Pancras. Het is zeker niet van algemeene bekendheid, dat de gemeente St. Pancras een stukje „Drenthe" be zit Natuurlijk komt deze veenderij in-geen vergelij king met de uitgestrekte veengronden die aldaar bestaan en in den laatsten tijd door de ontzettende veenbranden zoo van zich hebben doen spreken. Maar toch is deze „veenderij" voor de gemeenten St. Pancras en Koedijk van groote beteekenis. Ook wij hebben nu deze veengronden eens in oogenschouw genomen, en wij kwamen zeker niet op" een ongunstig of ongelegen tijdstip. Den weg er heen moet men echter weten. Wanneer .men aan de Oostzijde der gemeente over de spoor lijn is gekomen, is men op den goeden weg. Vlak bij het wachthuis is een boerderij waar men het erf opgaat door een draaihek. Van dat erf voert de v.eg naar de veenderij. Wij lieten ons niet afschrikken door de waarschu wing: „Streng verboden toegang", waaronder het rqkende artikel van het Wetboek van Strafrecht en liepen vrijmoedig het landpad op. Aan het einde daarvan rechtsom en wij kwamen in „de Venen". Wij baanden ons een weg over een heel smal pad, langs hoopen steekturf, die daar stonden te droo- gen en bereikten al spoedig de „plaggenhut", be stemd voor arbeiders en directie. We werden ont vangen door drie commissieleden, de heeren Van Kampen, de Secretaris, D. Koosterboer en J. Schuit. Als zetel werd ons na de begroeting een aardon wal letje gepresenteerd, droog als kurk en zetten ons Zoo behaaglijk mogelijk neer. Wij troffen het. Men was juist bezig een nieuwe regeling te treffen voor hen, die den gcheelen zomer in de „veenderij" willen blij ven doorwerken op een bepaald loon, terwijl verder werd overeengekomen, dat voortaan niet meer per roede, maar in daggeld zou worden gewerkt. Toen werden de arbeiders geroepen en na een vriend schappelijke bespreking in den meest democrati- schen geest, waarbij ook de arbeiders hun stem konden laten gelden, bleek het ons, dat deze liever per roede dan in daggeld werkten. De oplossing zal zeker ïveds zijn gevonden, maar de commissie van drie moest de zaak nóg eens onderling bespre- ken. Deze bespreking vond plaats onder leiding van den secretaris, den heer Van Kampen, naar aanlei ding van het feit, dat de werkloosheid met ingang •van j.1. Zaterdag als geëindigd werd beschouwd en van de 20 arbeiders, die thans nog met dezen arbeid hun brood verdienen, moest worden geconfereerd, 'waarbij hun werd gevraagd, wie wilde blijven vol gens de door de Commissie voorgestelde loonrege- ling. Toen werden wij de veenderij rondgeleid en had den wij gelegenheid een en ander in oogenschouw te nemen. Men was druk aan het baggeren. Het veen wordt voor zoover het baggerturf betreft; tot de zand- cn kleilaag uitgegraven, in bakken geworpen, fijnge stampt, tot een dikke brij gemaakt en later op het land uitgeworpen, waar het, nadat het is uitgezakt, wordt aangestampt om het scheuren der turf te voor komen, waarna de aangestampte laag in turfdikte en lengte wordt gesneden met een speciaal daarvoor bestemde machine. Ziedaar in het kort de bewer king. Scheuren of barsten mag deze turflaag niet, want bij het doorbreken zou dan de turf geen turf meer zijn, maar slechts brokjes en molm. Nu vangt het drogen aan. De 'tuirf wordt aan hoo pen gezet en al -die turf moet op tijd worden ge keerd, een voor een .waarmede, toen we kwamen, •en of twee man bezdg waren. Het is een heelo uitgestrektheid', en voordat de "laatste turf zal zijn1 gestoken of gegraven, ja, dan gelooven we, 'zullen wel vijf jaar zijn verloopen. Ongeveer 2 millioen steekturf en 600000 bagger turf staan reeds aan 'hoopen. De steekturf wordt verkritgbaar gesteld tegen f fl per 1000 en toen wïj naar die kwaliteit informeerden werden wij bij de leverbare steekturf gebracht. „Die doet voor de Drensche niet onder zei de commissie in koor en wij namen daarbij een turf in onze handen. Ze wordt reedis. gebruikt en voldoet bij uitnemendheid. We liepen nog oens om, overzagen het geheel en kregen den indruk dat het „geen gekheid was, zóó'n onderneming op touw te zetten." De goheelo opzet getuigt van degelijkheid en betrouwbaarheid. Men zou dit toch waarlijk niet begonnen zijn, wanneer men wist, dat er geen goede turf zou woixien gegro- Nen, of gestoken. Neen, naar het ons voorkomt, ,ds d'e turf uitnemend. In ze is niet 'alleen best, maar zooals de heer Kloos- t jrboer zei, goedkoop bovendien". N u weten wij wel, oat ook do tegenwoordige prijzen dn de Venen niet '1 oog zijn, maar en dit is het verddonstelijke van uit werk, do werkeloosheid wordt op kostelijke wijze bestreden, de arbeiders VE'RDliENEN hun loon waarvoor reeds door de Commissie f 10.000 is uitge geven; de geheele omgeving 'kan vóór don winter de este turf krijgen, die er is voor weinig geld, en een betrekkelijk onvruchtbare veenlaag ia op de beste wijze productief geblaakt, Wil men meer van deze zaak weten, dan wonde men zich tot een der (heeren, dio zitting hebben dn aetze commissie: C. Beets, voorz., J. van Kampen,' secretaris, D. Kloosteiboer, J. 'Schudt, D. van d'er Voudë, A. Verduin, die gaarne bereid zijn alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. .We waren eerst an plan het onbepaald lidwoord „eén" voor het opschrift te plaatsen, maar zooals het er staat is het goed: Het is: „DfE Veenderij, te Sint Pancras, EEN Veenderij bij uitnemendheid." GROOTE BRAND TE TILBURG, iTe Tilburg is gisteren de looistoffenfabriek van W. Voos Co. geheel afgebrand Een vrij grooto voorraad looistoffen 'ging verloren. De aan de fabriek verbon den leerlooierij brandde, gedeeltelijk af. De brand werd om 10 uur, ontdekt en breidde zich aoo snel uit, dat toen de brandweer ter plaatse kwam, 'het vrij ruime gebouw met inhoud in iiiohter laaie stond. De schade wordt op pl.m. f 200.000 geschat. Oor zaak onbekend. Assurantie op beurspolls dekt de schade. DE STUDIETOELAGEN VOOR MINVERMOGEN DEN. 's-Gravenhage, 15 Juni. In ziju memorie van antwoord op het voorloopig versilag, der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging. van het tiende hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1920 (verschillende onderwerpen) verklaart de minister van Landbouw dat voor zooveel de afdeeling Landbouwonderwijs betreft het niet juist is dat de voorgestelde, verboo gingen me erende els reeds zijn uitgegeven, Dex minister deelt mede, dat 'hij meer gevoelt voor het toekennen van studietoelagen door tereenigin- gen., die zich ten. doe'1 stollen steun aan minvermo gende jongelieden van goeden aanleg te ver 1 oenen dan door het Rijk. Vooreerst, omdat eene vereeni ging zich bij het doen van onderzoek en bij het ar gumenteeren van haar 'beslissing vrijer beweegt; voorts omdat eene vereend ging ook vajj particuliere zijde geld voor dit doel kan bijeenbrengen en ein delijk omdat eene vereeniging ook steun kan verlee- nen in dén vorm van een voorschot, dat de gehol pene, als hij later daartoe door zijn eigen arbeid •in staat is kan terugbetalen. Het is de bedoeling aan elke vereeniging, diie zich op dit gebied wil be wegen, subsidie toe te kennen tot 4/5 van het bedrag, dat aan studenten der iLandbouwboogeschool en der Veeartseni.ikundjige Hoogeschool als studielage wordt toegekend. HET R.-K. EPISCOPAAT EN DE GEMEENTE POLITIEK. Kenige dagen geleden is opgenomen een bericht volgons hetwelk uit roomsch-katholieke kringen te Amsterdam aan de hooge roomsch-katholieke geeste lijkheid was gevraagd, of het bekende advies van het episcopaat betreffende het niet-samengaan van roomsch-katholieken met de sociaal-democraten, ook betrekking had op het bestuur van de gemeenten. Van een antwoord op die vraag hebben wij sedert nergens iets gelezen. In de R.-K. Gemeentepolitiek, onder redactie van den heer A. B. Michielsen te Haarlem, is over hetzelfde vraagstuk hot volgende te vinden: Onze lezers hebben ongetwijfeld kennis genomen van het schrijven van het Doorluchtig Episcopaat, gericht aan den R.-K. Bond van Kieskringorgani saties, welke dezer dagen te Utrecht vergaderde. Natuurlijk slaat dit belangrijke stuk in de eerste plaats op het samengaan met andore fracties in do landspolitiek. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben zich ten op- 'zichte "hiervan eenstemmig uitgesproken, dat de co alitie van de rechterzijde dient behouden te blijven, terwijl daarentegen een samengaan met de S.D.A.P. dient veroordeeld. Maar al is dit veto niet in de eerste plaats uitge sproken voor de gemeentepolitiek, toch mecnen wij zacht gezegd wel te mogen aannemen, dat zij die zich ook in de gemeentepolitiek aan deze uit spraak-houden, meer in den geest der Bisschoppen handelen dan' zij die meenon hier hun heil wel is samengaan met de sociaal-democraten te mogen zoeken. PRINS HIRO-HITO. De Japansche kroonprins brengt in deze dagen een bezoek aan Nederland. Over het bezoek van Hiro-Hito van Japan aan Europa, schreef Sujita, prof. ètan de hoogeschool te Tokio, een artikel in L'Europe Nouvelle. Daarin zei hij: Prins Hiro-Hito is 20 jaar oud. Hij is den 29en April 1901 te Tokio geboren en de erfgenaam van een van de oudste keizerrijken. Hij heeft nog drie jongere broers. Mager, slank en met een open gé- laat, dat vaak een glimlach toont, heeft de prins de middelmatige taille van de mannen van zijn ras. Zijn gelijkenis mat zijn grootvader, den beroemden keizer Matsuhito, die, na de revolutie van 1868, Ja pan op moderne wegen heeft gebracht, is frappant. De prins heeft goed gestudeerd op de colleges der peers van Tokio. Hij heeft zich vooral met nauw gezetheid toegelegd op datgene, wat hij moest weten voor de rol, die hij geroepen was in de wereld te spelen. De beroemde admiraal Togo, de overwinnaar van Tsoesjima, werd belast met het hóoge toezicht op zijn opvoeding en de meest beroemde meesters van de universiteit gaven hem les. Later legde hij er zich op toe, daar hij zichzelf van alles rekenschap wilde geven, om door persoonlijk- onderzoek en stm die de kennis te vervolmaken, die hij aldus verkre gen had. De prins heeft zich verloofd met prinses Magako, dochter van prins Kuni en verwant aan het kei zerlijk huis. Dit a.s. huwelijk is de oorzaak geweost van levendige en talrijke polemieken. Zijn verloofde behoort niet tot de „clan" van adellijke families, die volgens een privilege en een zeer oude traditie het recht hebben hun dochters aan een troonopvol ger af te staan. De jaloezie van deze familie's kwam spoedig los. De moeilijkheden namen pas een einde, na het aftreden van prins Jamagata, president van den particulieren raad, in Februari 1.1. Ook de reis van den keizerlijken prins was aanleiding 'tot op gewonden gebeurtenissen. Er kwam zelfs een kleine politieke crisis van. Het is dan ook de eerste maal, dat een Japansche troonopvolger het land van zijn voorvaderen heeft verlaten en er ontstond dan ook een hevige oppositie onder de Genro, de handhar vers van de duizendjarige tradities. Men vertelt, dat een menigte onverdraagzame en fanatieke patriotten besloten hadden om zich voor de wielen van den keizerlijken trein te werpen om het vertrek te beletten. Toch zijn de gemoederen langzamerhand bedaard en zonder incidenten kon de kroonprins zich den 3den Maart aan boord van den kruiser Katori, ge ëscorteerd door den kruiser Kashima, inschepen. Den 8en Mei kwam men te Portsmouth aan. Na een ver blijf van omstreeks drie weken is de kroonprins naar Parijs vertrokken. Daar viel hem een warme ont vangst een deel. IliJ bezocht in Frankrijk de meest beroemde gedeelten van het front: Artois, de Somme en Verdun, en Elzos-Lotharingen. Vervolgens bezocht hij Be(giö. BUITENGEWOON RIJKSSUBSIDIE SCHOOL- BOUW. De Lager-onderwijswet 1020 bevat evenals haar voorgangster een bepaling, dat de Kroon, Gedepu teerde 'Staten gehoord, aan gemeenten, die door do uitguven tot een behoorlijke inrichting van haar la ger onderwijs vcreischt, in verhouding tot haar mid delen en anclere uitgaven onbillijk zouden worden bezwaard, uit Ilijks kas tijdelijk subsidie kan wor den verleend. Voor dit doel komt in de laatste Jaren op de be grooting voor een post van f 1.200.000, waarvan on geveer f900.000 bestemd was voor buitengewoon rijkssubsidie in de kosten van schoolbouw. Aan de meest benarde gemeenten, die noodzakelijken school bouw niet konden bekostigen, bracht deze post in menig geval uitkomst. Thans dreigt déze wetsbepaling vrijwel een doode letter te worden. Naar wij vernemen is als gevolg van do zooveel hoogere bouwkosten en den ongun- stigen toestand der financiën van vele gemeenten reeds in Januari over het geheele bedrag voor 1021 beschikt moeten worden en heeft de minister van fi- nanc n geweigerd een hooger bedrag beschikbaar te stellen. Ondanks de gunstige adviezen van Ge deputeerde Staten zijn dientengevolge verschoideno aanvragen wogens gebrek aan rniddolon op de staatsbegrooting zonder meer afgowezen. Menige gemeento zal dientengevolge voorgenomen bouw of verhouw van scholen moeten opschorten, to meer omdat reeds dadolijk de moeste gemeenten belangrijk© bedragen moeten beschikbaar stellen voor bouw van bijzondere scholen, welke sedert 1 Januari 1920 geheel voor haar rekening komt. liet gevolg hiervan zal in vele gemeenten zijn, dat wal de inrichting der schoolgebouwen betreft, het open baar onderwijs weldra bij het bijzonder onderwijs zal ten achter staan. De nu ontstane praktijk doet voor de gemeento- kassen ook geen groote verwachtingen koestoren van do bepaling, tijdens de, mondelingen behandeling in urt. 205 der wet opgenomen, dat aan gemeenten een jaarlijksehe tegemoetkoming kan worden verleend als zij onbillijk worden bezwaard door do jaarlijksehe uitkoering aan do bijzondere schoolbesturen vau on geveer 6 der te schatten waarde van op 1 Januari 1921 bestaande schoolgebouwen voor bijzonder onder wijs. OVERWINTEREN OP SPITSBERGEN, Voor dii nederzetting vam het mijnbedrijf, he-twelk tam Rotterdam uit in den vorigen zomer >te kaap Bohenaiam op 'Spitsbergen ia gevestigd, is aen over- wimoringsafdeeling achtergebleven. Tot deze behoor de d'e 65-jarige dokter J. W. A. Dooren'bos uit den Haag, die thans is teruggekeerd en< van izijn ervarin gen een en ander heeft medegedeeld aan de NjR.Cit. (Dr. Dorenibo9 vertrok. 11 Sept. 1920 en kwam den 2Östen d.a.v„, toen het nog overal open water was, te Advent Bay aan, vanwaar .(hij na een tweedlaagsch verblijf, naar kaap Bohemam ging. Hij vond daar de soliede houten huizen, magazijnen, enz., welke de Nederlandsche expeditie er gebouwd 'had, en de overwintering,safdeel'inig, die bestond uit den heer van Olle'fen, die als eerste machinist op de iMont Cenis deel 'had uitgemaakt van de expeditie, met 12 man (van wie de Noorsche jager Olsen in October met >een Russischen ingenieur en twee anderen ver drenken is, tengevolge van het omslaan van1 de boot waarmede zij naar 'buiten waren gegaan). Boven dien was er het begin van mijnontginning, waar aan de arbeiders van expeditie gewerkt hadden. Den 21 sten October verdween de zon, om plaats ■te makeni voor een schemering, die 'half November was overgegaan in het donker, dat drie maanden bleef heerschen. Gedurende dien tijd zag men des avonds uren achtereen het Noorderlicht, staande in ■het iZniiden. Nd half Januari begon het weer lichter te wordon, totdat op ld Februari do zon boven de bergen verscheen. Het klimaat kenmerkte zich door zware sneeuw stormen,, die wel eens vier dagen achtereen aanhiel den, De temperatuur daalde 'tot 40 graden Celsius en meer onder 'het vriespunt. De heer Doorenfbos was van oordOl, dat het Spita- bergsche klimaat met zijn opwekkende, priikkelonde koude, zeer gezond is. De lucht is er natuurlijk zeer •zuiver .en men moet er alleeni voorzichtig zijn. iMen went, er spoedig zoodanig aan' de koude, dat do mannen bij een temperatuur van 10 graden onder mui de deuren open1 hielden, maar wie er zich tegen d'e hevige koude niet afdoende beschermt, door de bandon te bedekken, het ge zicht met waseliné in te smeren, de voeten in eenige sokken en kousen on in rondierschoenen te ste'kon, ondervindt daarvan onmiddellijk de gevolgen, Maar o-verigofis heeft de overwintoringsexpeditio ten op zichte van den gezondheidstoestand niet te kampen gehad, met ziekten die aan den invloed van hot 'kli- J maat toe te schrijven zouden zijn geweest, on ook eenige andere ziekte van beteekenis is er ntetbij voorgekomen. De beste medicijn) tegen allo ongewenschto invloe den is ook op Spitsbergen .aldus dr. Doorenbas, de arbeid.-De mijnwerkers arbeidden er lederen dag van 7 tot jialftien, van 10 tot 1, van 24 en van half 5 tot 6; soms was dit onmogelijk doordat dé mijn ten gevolge van de meters hooge sneeuw niet te bereiken was. HIJ voor wion dezo arbeid niet bostemd1 was, deed' er ander werk. Do dokter zelf b.v. hakte er dik wijls Ijis. De vrije tijd werd doorgebracht met lectuur, mot het herstellen van de kleeding. De gramophoon speelde er eon liedlje uit de 'bewoonde wereld1 en de afzondering daarvan: wend mede verbroken door do draadlooze, die zelfs verbinding kroeg met het station op Bandoeng on die d'e overwinteraars op de hoogte hield van de gebeurtenissen in de wereld der men schen. Bovendien kwamen er meermallen Noorsche jagers medische hulp izoekeh. Zij brachten rendiior- vleesch mee en zij bleven doorgaans eon paar dagen, hetgeen den mannen ©en welkome afwisseling be zorgde. Voorts werden er ski--tochten gemaakt; klem men gezet, waarin witte en 'blauwe vossen werden gevangen en er werd' jacht gemaakt op sneeuwhoen- ders. Ijsberen heeft men er slechts een paar gezien.. Voor het overige ging men vroeg naar bed, zoodat de •tijd stee dis met bezigheid gevuld was. Op 8 April ankerde de Noorsche postboot aan' den ijsrand'. De eerste brieven móesten met hondensledem 20 K.M. over het ijs worden gebracht. Den 30sten Mei ging dr. Dooren'bos naar Green ttaihour, dat tot ver in het jaar open blijft en met i ijzeren schepen volgens hem zeker gedurende 6 jnuaudein -van ht jaar te bereiken is, hetgeen vöjq belang da voor het mijnbedrijf van do Nederlandsche Spitsbergen Compagnie, dat daar thans gevestigd wordt. De eerste twee transporten waren er reeds j aangekomen en de arbeid was er in vollen gang. Het I ijsschip de iBragaiïza, bracht, dien dokter naar Trom- so, op wolken tocht het zich over een afstand van 45 mijl een weg door het pakijs moest banen en ver volgens nog met hevige stormen te kampen 'had, en van Tromso keerde dr. Dooren'bos over land terug naar het vaderland. De overwinning op Kaap Boheman is dus mot succes ten eind© gebracht. In spijt van do moderne hulpmiddelen, di© een vergelijking met de vroegere overwinteringen waaraan menig Hollander ten offer is gevallen, bezwaarlijk maakt, had zij toch betee kenis, zeker in moreel opzicht. De bekende Noorsche Spitsbergen-reiziger Avro Staxrud -noemde Kaap Boheman, toen hij van dr. Doorenbos hoorde dat deze daar ging overwinteren, „the most desolate place" van Spitsbergen. De stemming van het kleine aan tal overwinteraars heeft er zich uitstekend gehou den, al was liet er in de donkere koude vanzelf niet altijd rozegeur en maneschijn. En zeker is het, ver zekerde ons de opgewekte G5-jarige dokter, die op Centraal Borneo bij een mijnmaatschappij is ge weest, tijdens den oorlog bij de ambulances in den Balkan en te Parijs in den Pré Catelan gewerkt heeft, dat men er zijn menschen voor moet uitzoeken. Kleedt en voedt men geschikte personen goed, wordt er matig geleefd en geregeld gewerkt, dan levert zulk een overwintering op Spitsbergen geen belang rijke bezwaren meer op. Dat daarbij mannen noodig zijn van ervaring, en dat het goed is als men er den moed weet in te houden en door opgewektheid op komende stemmingen weet te verdrijven, spreekt vanzelf. Zoo'n overwintering leert den menschen ook, zoo zeide dr. Doorenbos, hoe gelukkig zo toch kunnen zijn in de beschaafde wereld. Al doet^die bescha ving je na zoó'n tijd wel eens wat vreemd aan, bv. als je al dadelijk- te doen krijgt met menschen, die papiertjes met visums e.d. heel gewichtig vinden,, de terugkeer in de bewoonde wereld heeft toch groo- I te bekoring, en het is b.v. een eigenaardige gewaar wording, als je na zoovele maanden voor het eerst I weer een vrouwenstem hoort, i De Nederlandsehe Spitsbergen Compagnie gaat nu ook op Green Harbour overwinteren, maar dan meer 'in den trant zooals de Engelsche, Noorsche en Zweedsche maatschappijen dat op Spitsbergen reeds doen, n.1. in groote nederzettingen, die een leeszaal, een pianola, een biljart hebben. Die op Green Har bour krijgt zelfs haar bioscoop. A dmtentïhi INPLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Zoon van D. SPAANS en G. SPAANS-Kooij. Barsingerhorn, 13 Juni 1921. INPLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Gerriije Vrouwtje, Dochter van C. KLINK en T. KLINK-van Leijen. Kolhorn, 15 Juni 1921. GROOTE SORTEERING Dooazilde, Schaaen. TE KOOPeen bij G. VAN ZOONEN, Mr. Smid, Julianadorp. GEVRAAGD: en een Dienstbode, R. K., liefst uit den boerenstand, bij G. VAN SCHAIK, Schagcrbrug. Vanaf heden zullen door mij worden verkocht: alle soorten benevens de nieuwste modellen Petten 'en Hoeden, tegen prijzen Beleefd aanbevelend, KOLHORN. Heden nog 6 stuks gebruikte Maai machines, met dikken óf dunnen Balk. Worden op proef geleverd 2 Hoolschudders, prima. 1 nieuwe Driewieidekar, voor een koopje. ALLES MOET WEG. Tevens nog een Smidsknecht, gevraagd, liéfst zelfstandig kun nende werken. A. RENTENAAR, Elfccf Sme crij, Veenhuuen, Heer liuijnwaard Noord. GEVRAAGD: door W. VAN LIEROP en Zonen: Adres Molenvaart, Anna Pau- lowna. bij A. MUL Pz., Lutjewinkel. ■"JjebrcW in doozen van 30-60 «noo c p bij opotnï. en olie drqgi^en. AJ1UWHAKDT. ZCTT De ondergeteekende beveelt zich beleetd aan naar de veiling te Anna Paulowna. P. VAN DUIN, Breezanl TE KOOP: 20.000, bij C. WUIS, AnnaTau. lowna. TE KOOP: Koolplanten, Mangelwortelen en liiipenplanten, bij W. GO VERS, St. Maarten. Terstond gevraagd 'een nette Adres: Firma NEUVEL, Spoor- buurt, Anna Paulowna. GEVRAAGD: bij J. BRUINSMA, Nicuweweg F 46. Anna Paulowna. TE KOOP GEVRAAGD: een Platte Wagen, draagvermogen 3000 4000 pond. Brieven franco onder no. 46, Bur. v. d. Blad.

Schager Courant | 1921 | | pagina 3