Aiieieei Nitus- Mmititit- Laiilmllil Nieuwe Abonné's HET EINDE. Dinsdag 21 üuni Binnenlandsch Nieuws. SCHA Ho. 6841. Dit blad verschijnt viermaal per Week .Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in het eerstnirkomend nummer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN CO., SCHAKEN. POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TEI.EF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN, TTËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct (bewijsno inbegrepen). Groote |1 etters! worden naar plaatsruimte berekend ontvangen de nummers die nog tot 1 Juli a.s. verschijnen GRATIS. DE UITGEVERS. Het MinisterieRuijs de Beerenbrouck heeft ge durende den laatsten tijd tegenslag op tegenslag ge had. Niet alleen, dat het bij tal van zijn voorstellen de linkerzijde tegenover zich bevond, doch ook op zijn eigen aanhang in de Tweede Kamer koof het niet meer rekenen. Te verdonderen is dit niet. De band, die de drie partijen der rechterzijde te zamen houdt is nu eenmaal niet van een zoodanige stevigte, dat zij die partijen tot eendrachtig regeerbeleid ver mag in staat te stellen. Wij hebben de coalitie tusscheji de Róomsch- Katholieken en de Protestantsch-Christelijke partijen altijd als een onnatuurlijke gekenschetst. Het heet wel, dat deze partijen stoelen op een gemeenschap-r pelijk christelijk beginsel, doch een ervaring van twintig jaar heeft ons reeds geleerd, dat dit be ginsel geen goeden grondslag vormt voor het staat kundig beleid. Zoolang de schoolstrijd onze politiek beheerschte, kwam dit minder sterk uit. Op het terrein van het onderwijs hadden beide groepen ter rechterzijde ge lijke belangen. Om die belangen te kunnen beharti gen, was eendrachtig optreden der rechtsche par tijen noodig en dit deed haar aanhangers veelal over allerlei bezwaren heenstappen. Het ministerie- Kuyper en het ministerie-Heemskerk hebben daar van geprofiteerd. De vrees dat de val van die mi nisteries schade zou doen aan de belangen der bij zondere scholen, noopte de Kamerleden der'rech terzijde dikwijls de Regeering te steunen bij voor stellen, die velen van hen allesbehalve naar den zin waren. Thans behoort de schoolstrijd grootendeels tot het verleden. De nieuwe onderwijswet heeft aan de voor onders der bijzondere school alles gegeven, wat zij konden verlangen. Daarmede was echter iedere re den om ter wille van het onderwijsvraagstuk het christelijk kabinet de hand boven het hoofd te hou den vervallen en daarmede begonnen ook tegelijk de moeilijkheden. Die moeilijkheden openbaarden zich vooral op het terrein van de financieele en de militaire politiek; zij werden daar nog verergerd, doordat het beleid der regeering hier iedere vast heid van lijn miste. De Minister van Financiën toonde zich specialiteit in allerlei ondoordachte voorstellen, die even over haast van het terrein verdwenen als zij waren in gediend. Bij zijn optreden zong hij den lof der indi recte belastingen, in het bijzonder van de accijns op de koffie en thee. Toen daartegen van alle kan ten, ook uit de kringen der regeeringspartijen ver zet kwam, zag hij daar even spoedig weer van af. De grenzenloos onbillijke belasting op de vermogens vermeerdering bezweek onder de critiek. Op het stuk van de regeling der gemeentefinantien waren de zwenkingen van den minister zoo menigvuldig, dat zij niet waren bij te houden. Van de financieele zijde der onderwijswet, die voor tal van gemeenten ondragelijke lasten met zich zou brengen, trok de minister zich niets aan. Hij nam niet eens de moeite om in de Kamer te verschijnen en te trachten de bezwaren, die door de linkerzijde naar voren werden gebracht, te weerleggen. De belastingen, die de minister handhaafde, moch ten al evenmin rekenen op de onverdeelde instem ming der rechterzijde. De Tabaksbelasting kwam er alleen door de slechte opkomst van de liberalen en de socialisten en doordat een aantal leden ter rech terzijde zich ondanks hun overwegende bezwaren tot voorstemmen lieten bewegen vanwege het drei gement, dat verwerping van deze wet een kabinets crisis tengevolge zou hebben. Ten slotte liep het bij de grondbelasting spaak. De grondbelasting was een door en door onrecht vaardige heffing. Zij past in geen enkel opzicht meer in de moderne belastinginrichting. Nu de belastingen door allerlei omstandigheden zoo hoog worden opge voerd, is een allereerste eisch van rechtvaardigheid, dat rekening wordt gehouden met de financieele positie van de menschen, die de belasting betalen moeten. Dit nu doet de grondbelasting niet en kan zij niet doen. Zij is een zoogenaamde zakelijke be lasting, d.w.z. zij ziet alleen naar den grond en let niet op de persoon van den grondbezitter. Of die bezitter een rijk man is, die het wel betalen kan of een arme stakker, die met zwaren arbeid zijn da- gelijksch brood verdient en wiens bezit zwaar met hypotheek belast is, laat haar koud. De voorgestelde belasting zou daardoor op duizenden niet vermogen de landgenooten een onduldbaar zwaren druk heb ben uitgeoefend. Zij zou bovendien het gevolg heb ben gehad, dat zij, die na de invoering hun grond zoudeh verkoopeh, daarvoor veel minder zouden kunnen krijgen, zoodat voor hen de belasting zou hebben gewerkt als\een heffing ineens. Dezelfde Re geering, die zich met hand en tand verzette tegen zoo'n heffing ineens voor een bedrag van 600 mil- lioen, waaraan alle vermogensbezitters zouden heb ben medebetaald, zag er geen beer in in den vorm van de grondbelasting een heffing ineens te doen plaats hebben van het dubbele van dat bedrag, waar in alleen de grondbezitters en ook de kleinsten en armsten onder hen zouden moeten medebetalen. Het scherpe verzet vooral van de vrijzinnig-demo-, craten in de Tweede Kamer had die grondbelasting den nek gebroken. Door dit verzet werden de socialis ten letterlijk gedwongen tegen te stemmen en werd aldus met behulp van een vijftal leden der rech terzijde het bekende artikel 7 der wet verworpen. Dit artikel bepaalde het percentage der belasting en daar een belasting, waarvan het percentage niet is vastgesteld, niet ken worden geheven, moest de minister wel verzoeken de verdere behandeling van het ontwerp te schorsen. Nadien gebeurde echter het ongelooflijke. De Re geering deed alsof er niets gebeurd was. De Minister van Financiën ging een reisje naar België maken en vertoonde zich veertien dagen later weer in de Tweede Kamer alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Op de hoonende woorden van welkom, die eenige leden der Kamer hem toevoegden, antwoord de hij, dat de vreugde van het wederzien weder- zijdsch was en dat hij hoopte, dat zij van langen duur zou zijn. Het toppunt werd echter bereikt, toen dezer dagen hetzelfde artikel 7' weder bij de Ka- roer werd ingediend, zij het met een toevoeging, die niet de minste beteekenis had, ja ,die de zaak eer der erger dan beter maakte, door ambtelijke wille keur te doen beslissen over de vraag of iemand de verhoojgde grondbelasting zou moeten betalen of niet. Ergerlijker staaltje van onoprechtheid in de belastingwetgeving is in ons land nog nooit ver toond. Het zou eenvoudig een schandaal zijn, wan neer de meerderheid der Kamer met een derge lijke regeling zou genoegen nemen. Met het militaire beleid van het Kabinet stond de zaak al even treurig. Wij zullen niet opnieuw de geheele lijdensgeschiedenis van de ministers van Oorlog en Marine ophalen. Men herinnert zich dat niet minder dan twee ministers van Marin-j en een minister van Oorlog te gronde gingen aan hun onvastheid van beleid. In April van het vorig jaar trad toen de heer Pop op als minister van Oorlog. Het scheen aanvankelijk alsof met zijn optreden een nieuw tijdperk werd ingeluid. Het legerstelsel zou worden hervormd om tot vermindering van persoonlijke en financieele lasten te geraken. Daartoe zou de jaarlijksche lich ting van 23000 man tot 13000 man worden terugge bracht. Aan de overige 10.000 zou alleen de verplich ting worden opgelegd enkele uren per week in hun woonplaats te oefenen; zij zouden niet maandenlang uit hun werk worden gehaald om gedurende dien tijd in de kazernes te verblijven. Dezie voorstellen gaven <wel lang niet de bezuini ging, die noodig moet worden igeacM, doch «zij gin gen niettemin) in de goede richting. Daardoor ;echter stuitten zij op heftig verzet hij: de mdlitairistisch ge zinde groepen in de Tiweede Kaïner. Met name de antL-revoIutionnadren, de chriMelijk-historischen en de vrije-liberaHen, wilden er niets van weten. Had de minister nu maar aan «zijn oorspronkelijk plan vast gehouden), dan zou het stellig zijn losgeloopen. Hij had dan kunnen rekenen op dien £teum van de Roomsdh-HKatholieken, de Vrijzinnig-Democraten en de socialisten en had «zoodoende wel een meerder heid voor zijn plan «gekregen, waarmede dan een eerste stap op den goeden weg zou (zijn gezet, die spoedig door verdere staippen zou kunnen zijn ge volgd. Wanneer dit zou zijn geschied, dan zou echter d'e coalitie zijn uit elkander gespat. Anti-revolution- mailren ens chnistelijk-historischen zoud enzich heb ben geplaatst tegenover hun rooansche bondgenoo- ten. Het (Nederlandsdh volk had dit natuurlijk koud kunnen laten,,; «het had de militaire lasten immers op deze wijze Izilen verminderen en het belang van die vermindering: béd toch zeker gegaan boven dat ,van het voortbestaan der coalitie. Zoo dacht de regeering er echter niet over. iZiji wilde vóór alles de eenheid in het rechtsche kamp bewaren. Met dit doel voor oogen zag zij zich echter voor een onmogelijke taak gesteld. Hoe kon men twee meeningen, die zoo lijn recht tegover elkander stonden als die van de ka tholieken eenèr- en de anti-reVolutdonnairen en chrlstelijik-Mstorischen anderzijds ooit met elkan der verzoenen? Die onmogelijkheid bracht de Regeering tot de slechtste oplossing, die denkbaar was. Zij1 wilde van twee wallen gaan eten en daartoe in schijn beide partijen haar zin geven. Het ontwerp-ddienstp 1 icht- wet, dat werd ingediend, herstelde de lichting op 23000 muan; daarmede hoopte men de protestantsch- chnistelijke partijen, die van vermindering der lich ting niets weten wilden, tevreden te stellen, Van die 23000 ihan zou echter een deel, ter sterkte van 8000 manj, niet volledig worden geoefend; zij zonden t'wee maanden korter behoeven te dienen dan de vorigen en 'als reservertroepen worden gebruikt Op deze wijze hoopte «men de katholieken te vriend' te houden. In het laatste is men inderdaad geslaagd. Blijk baar ter wille van het ministerie aanvaardden de katholieken den belangrijken achteruitgang van de oorspronkelijke plannen. De heer /Daokers hield een zuur-zoet speeohtje en de heer OBomans trachtte met een aantal groote holle woorden 'aannemelijk te ma ken, idat wat de ministed voorstelde een groote ver betering was, wat hem echter in geenen deele ge lukte. Minder gelukkig was de minister met de anti-revo- iutionnairen; en de christelijk-historischen. Zij ble ven op hun stuk staan en eischten een zelfden oe fentijd voor de geheele lichting;, al waren zij; bij wij ze van conceptie bereid dien oefentijd ééni maand korter te ste'lLeni dan de minister voor het eigenlijke leger wensclhte. Feitelijk was het verschil tusscben dit voorstel en dat van iden minister maar zeer ge ring. De minister kon dit echter niet toegeven, om dat dan al te duidelijk was geworden, dat de geheele dienstplichtwet eenj schijnvertoonimg Kvas, «die dn werkelijkheid niets beteekende al werd zij als een reusachtige hervorming aangekondigd. Om den schijn: te bewaren verzette de minister zich daarom •met groote heftigheid tegen de 'amendementen der protestantsich-chiristelijke partijen. Dit werd echter 's ministers ongeluk. Om de wet er door te halen kon hij de stemmen 'van een aantal anti-revolutionnairen en chrdstelijk-historisehen niet missen. Immera hij kon alleen rekenen op de katholieken en de Vrij heidsbond ers en deze waren 'tezamen niet sterk ge noeg om een meerderheid te vormen. Het heftige optreden van den minister maakte de prots'tantsche militairisten natuurlijk nog meer on geneigd om lhun stem aan de wet te geven. Toch zou misschien nog wed een oplossing gevonden zijn, wanneer de 'beslissing niet zoo plotseling was geval len, doordat de sociaal-democraten ,die niet wildon uitstellen, tot de geheele wet was afgehandeld, doch reeds hij artikel 27,, het artikel dat de lichtingsterkte regelde, stemming verzochten. Dientengevolge werd dit arti'keT verworpen door. een combinatie van mi litairisten wien het te ver en van anti-militairisten wien het niet ver genoeg dn de richting van* vermin dering der militaire lasten ging. .Daarbij scheurde de rechtsche coalitie dwars door midden. Deze uitslag deed' na het vele. wat het Kabinet-Ruys •la de laatste maanden had ondervonden, de deur toe. Zijn positie wee nu geheel onhoudbaar gewor den. Het ministerie heeft zelf niet geaarzeld de noo- dige consequenties daaruit te trekken en zijn ont slag aangeboden. Wij zullen ons niet verdiepen in •gissingen omtrent de richting, Waarin de oplossing der crisis zal worden geizoohit. !Wel s taait echter voor ons vast, dat een oplossing van het militaire vraag stuk alleen een meerderheid zal kunnen vinden, wanneer zij zich. beweegt in) de richting van een aan zienlijke vermindering der militaire lasten. Iedere andere poging zal noodwendig schipbreuk leiden. intusschen schijnt de tijd der coalitiepolitiek van de gezamenlijke rechterzijde voorbij te raken. De vraagstukken, die in de laatste jaren meer en meer op den voorgrond treden, kunnen door de rechtsche coalitie nd'eit meer worden opgelost De w.anho,pige pogingen 'der, Regeering om die eenheid' ite bewaren hebben haar ten slotte verleid het slechtste te doen, wiat een regeering doen kan, zij, heeft er de waar heid dn1 de wetgeving voor prijsgegeven. Zoo kwam zij' tot de onoprechte wijziging der grondbelastingen, de onoprechte di'e nstplichtwe t, doch beeft maar al te spoe dig moeten ondervinden, dat wat niet op waarheid is gegrondvest in de politiek geen stand houdt.' Wanneer de ernstige politieke gebeurtenissen van den laatsten «tijd zullen mogen leiden tot een zui vering van de politieke atmosfeer, dan mogen wij ons gelukkig prijzen /dat de breuk in de coalitie thans zoo duidelijk naar voren is gekomen, dat aan kram men bijna niet meer te denken valt. De moeilijke tijd waarin wij leven, heeft vóór alles behoefte aan klaar heid en die was bij de bestaande politieke verhou- dingien mar ai, te zeer afwezig. Mr, iP. I, OUD, CALLANTSOÜG. Bij Int bestuur der V.V.V. alhier is bericht inge- komeji, dat een adhaesie-adres inzake den aanleg van een harder weg van de Middenvliet in de ge meente Helder tot be Dorp Callantsoog aan Pro vinciale Staten van Noordholland is verzonden door de V.V.V. Groote Keeten, Algemeen Belang te Cal- lautsoog, polderbestuur Callantsoog, bestuur van den polder 't Hoekje, polderbestuur Koegras, V.V.V. Hel ders Belang, Middenstahdsvereeniging „de Hanze" te Helder, het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrijdersvereeni- ging en de Kon. Ned. Automobielclub. Van de vereeniging „Koegrasser Belang" en de Economische Commissie is nog geen bericht bij de V.V.V. alhier ingekomen. CALLANTSOOG. Zondag 19 Juni werd het badseizoen alhier ge opend. Het aantal baadsters en baders is waar schijnlijk nihil geweest, want het weer leek meer op aanstaand herfst- dan op zomerweer. Dit zal ook wel de reden geweest zijn, dat slechts weinigen van buiten het middagconcert van het fanfarecorps heb ben bijgewoond. Het aantal ingezetenen, dat zich om de muziektribune, voor deze gelegenheid ver sierd en mët de vlag in top, had verzameld, was heel groot Het concert is zeer in den smaak ge vallen; de heer P. Polderman, directeur, heeft veel succes met zijn korps. Er is uitstekend en ijverig geoefend en de verschillende nummers werden goed gegeven. Hopen we, dat het volgende concert echt zomerweer treft In hotel Duinzicht en in het Dorps koffiehuis was bal. CALLANTSOOG. Hadden de kleintjes Woensdag volop genoten, Vrij dag 17 Juni was de schoolfeestdag voor de oudste leerlingen der openbare school alhier, 's Morgens om 6 uur waren ze voor het huis van meester Langhorst present. In 3 rijtuigen werden de 22 kinderen naar Schagen gereden, het onderwijzend personeel volg de met de auto van burgemeester Koster. Met den sneltrein werd de reis naar Amsterdam ondernomen. Daar werd het Centraal-Station beke ken, een bezoek gebracht aan de Bijenkorf en het Postkantoor en daarna per tram naar Artis. Volop hebben de kinderen in Artis en Aquarium genoten. Na het bezoek aan Artis werd met de tram naar het Centraal-Station gereden, waarna met het bootje van' de Havenstoombootdienst een boottochtje over bet IJ naar Schellingwoude en terug werd gemaakt, wat vooral door het prachtige weer een verukke- lijk tochtje was. Daarna nog een uurtje wandelen en toen weer met den trein naar Schagen, waar de kinderen in het lokaal van den heer Visser nog een laatste tractatie kregen. In drie rijtuigen en twee auto's de heer A. Kos was ook present met zijn Ford werd de huisreis aanvaard. Ook dit schoolfeest is in alle opzichten geslaagd; de kinderen hebben een genotvollen dag gehad, dien ze niet licht zullen vergeten. Het onderwijzend per soneel en de schoolfeestcommissie kunnen met^ vol doening op de beide schoolfeestjes terug zien en vcor de vele belangstellenden en kindervrienden, die meegewerkt hebben met geld, rijtuigen als an derszins, zal het genoegen doen er van verzekerd te kurinen zijn, dat de schooljeugd genoten heeft. OUDKARSPEL. Het begint met de behpefte aan regenwater meer en meer critiek te worden. Niet alleen dat de lande rijen zoowel bouw- als weilanden er de schadelijke gevolgen van laten voelen, ook de drinkwaterbak- ken, de levensader van hen die geen waterleiding hebben, raken uitgeput. Vele bakken hebben reeds geruimen tijd rust, vele anderen laten meer en meer den bodem zien, voor zoover dit door de vele daar op bezonken vuiligheid nog mogelijk is, slecht9 een enkele is nog in het bezit van een zoodanigen voor raad om enkele minder gelukkigen eenigzins be hulpzaam te zijn. Het is intusschen een mooie reclame voor de wa terleiding. De publieké opinie begint zich reeds da nig te wijzigen. Verschillende ingezetenen, die zich eerder als danige tegenstanders deden kennen, vra gen nu belangstellend wanneer of we denken, dat de waterleiding gereed zal zijn. OUDKARSPEL. Voor de benoeming van een vader en moeder in het huis voor ouden van dagen alhier is in alpha- betische volgorde \iit 19 sollicitanten de volgende aanbeveling opgemaakt: v 1. Jn. Bruin te Nieuwe Niedorp. 2. C. Bregman te Oudkarspel. 3. Jn. Dekker te Sint Maarten. 4. J. Mauleveld te Winkel. 5. C. Otsen te Kolhorn. WTERINGERWAARD. (Begunstigd' door prachtig weer (niet te warm en niet te koud) werd jl. Vrijidag met ongeveer 100 kimdlereh' een rijtoer gemaakt naar Bergen, waarvoor 23 rijtuigen disponibel waren1 gesteld, w.o. een voor proviand, die natuurlijk alzoo niet mag ontbreken, Ten 8 uur waren de kleintjes bij1 de school present, Nadat ze ieder met H ons Buurtjes over de ver schillende rijtuigen waren verdeeld), werd de reis aanvaard via Oudesluis, Ruigeweg naar Stoliper- vlotbrug, alwaar halt werd gehouden bij den heer Constant, om (het eerste brood te nuttigen, verge zeld van een glas limonadei. Daarna werd gereden over Schoor! naar Bergen, om bij, den heer Bruin uit te spannen. In een oogenblik Waren ze den speeltuin ingeheid. Spoedig een glas melk met een broodje, waarna nóg een uurtje over was om de duinen te beklimmen, want om balftjwee zouden we naar (Bergen aan iZee. Aan het strand werd natuur lijk volop genoten, met pootjes baden, enz., wat aan menigeen een vuile rok tzal hebben be«zorgdy maar dat geetft niks, we zijn nu uit' en wie uit is, wie uit mag, Halflvij'f weer te 'Bergen teruggekeerd', om hét laatste uur onder het genot van versnaperingen enz. volop te kunnen genieten van draaimolen, wipplank eniz. enz. Kwartder voor zes ontvangen de diverse koetsiers orders om in te spannen. De paarden, die bij den heer (Bruin uitstekend' waren verzorgd, wer den aangespannen en precies op afgesproken tijd werd de terugred» aanvaard. We namen tot Burger- vlotbrug dezelfde rout oto vandaar over Burgerbrug en nog meer bruggen' in de Zijpe naar Wieringer- waard te gaan. Te S't. Maartensbrug was bij' dien heer Kossen even als vorige jaren de «zaal weer keurig in orde ge maakt om' de kleintjes te ontvangen. Hier werd' 't laatste brood genuttigd en een glas limonade gedron ken Ten 9 uur arriveerden we dn Wieringerwaard alvvaar de kleintjes onder hoera-geroep door vele ouders, broertjes, zusjes en belangstellenden "wer den opgewacht. .Of 't eeir mooie dag is geweest? Het antwoord was 'te lezen o-p de hl ijlde en stralende ge zichten 'der -kinderen, want als men die gezichten ziet moeten we óns feiteflijk verwonderen dat er nog enkelen zijn., op wiens medewerking niet valt te re kenen. Aan hen die Wel hebben medegewerkt, komt zeker een Woord van hartelijken dank toe. Reeds daags te voren moesten de daniesoommissieleden on geveer 600 broodjes klaar maken met vleesch of kaas, wat op zichzelf ,ai een heel karwei is We zul len geen persoonlijke bedankjes udtdeelen, doch een volgend jaar willen We voor de verandering wel eens de namen vermelden van hen, die om oJ. niet gel dige redenen hun paard en rijtuig niet disponibel willen stellen, Hete is volkomen waar, dat elk paard niet geschikt is om voor zoo'n gelegenheid te wor den gebruikt, maar de commissie voor het bij elkan der brengen dier rijtuigen kreeg ook wel eens te boenen: Nou ze redden *t wel, of ik rij' niet met een ander z'n 'jongens boor, ak moet er niks Van hebben. Als iedereen er zoo over dacht, zag, het er voor de kinderen niet best uit. Gelukkig zijn er zeer veel anderen, zoodat het jaarlijksche reisje wel zooWat is verzekerd. 1 Juli as. gaan de 3 hoogste klassen naar Mokum. Veel pleüzier jongens! VEDEL NED. GEMEENTEN, AFD. N.-HOLLAND. De afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten houdt Maandag 27 Junii a.s. te Amsterdam' een algemeens vergadering ter verdere behandeling van die statutenwijzigingen in1 verband met de voorgenomen vorming van een sectie voor eflectriciteitszaken. Deze behandeling was in de vorige vergadórinlg onderbroken toen na de beslissing, dat de regelen betreffende deze sectie zouden worden opgenomen in de afdeelingsstatuten en niet in een afzonderlijk reglement, de toenmalige voorzitter van de Vereenigiing voor Electriciteitsbe- •drijVlem in Noordhollanidt, dr. (R. Kuipers, verklaard bad) hiermede geen genoegen te nemen en de V. E, B. nielt zou wordiën ontbonden. Niettemin zou de be handeling ln een volgende vergadering der afldeefling worden voortgezet In een oproeping voor vergade ringen van de afdeeling NoondiboLland der Ver eeniging vpi Nederl. Gemeenten en van de V. E. B. wordt nu echter medegedeeld, dat ten aanzien van' de omtworjben statutenwijzizing misverstand heeft be staan en het bestuur van.' de V. ;B. B. thans van oor deel is, dat deze 'wijiziigLng de beteekenis had van vor ming eener zelfstandig werkende sectie met afzom- deri'ijifee geldhiiddelen. Het bestuur van de V. E. B, heeft zich thans met de Voorgestelde wijzigingen, nog etenigBzdns aangevuld», geheel vereenigd en stelt voor de V. E. B. te ontbinden. Na wijlziging der statuten in de afdeeldngsvergade- ring der Vereen, van Ned. Gemeenten zal een voor loop lg! bestuur worden gekozen, bestaande uit een voorzitter .en drie ledien' te kiezen uit bestuursleden van gemeenten of gemeente-secretarissen en drie le dien te kiezen uit bedrijfsleiders. De voorzitter wordt gekozen door de afdeelingsvergadering, terwijl de sectievergadering de overige zes bestuursleden kiest. De gemeenten kumnien op de sectievergaderingen worden vertegenwoordigd door den burgemeester, een wethouder, -een raadslid), den gemeente-secreta ris of den bedrijfsleider. KERKBRAND TE EEMNES-BINNEN. Te lEetmnes-Binmen {provincie Utrecht) Is brand ontstaan) in eiem koffiehuis naast de Hervormde kerk. De brand sloeg over op die kerk, welke geheel in asch is gelegd. Slechts eenige stoelen en de met zilver beslagen bijbel zijn gered. Het nieuwe orgel en de mooi gebeeldhouwde preekstoel zijn verloronn De in het kerkgebouw aanwezige waarden zijn be houden Nader wordt bericht: IDe toren vani de aifgebrande Hervormde kerk is gespaard gebleven. De kerk is verzekerd' bij c!a Utrechtsche Brandwaarborg Maatschappij. De oor zaak van den brand is onbekend. Van de drie gezinnen in het huis naast de kerk, waar de brand onitsttond is een bewoner niet verze kerd. De door brand vernielde Ned. Herv. kerk te Eern- nes-Binnen, gewijld aan den H. Petrus, was een een- beu'kiige baksiteenen kerk met diepchoor, en weRtto- ren', blijkens inscriptie van 1439. De kerk dio ln 1861 werd gerestaureerd, bevatte een choorhek uit de 16e eeuw, een doophek, preekstoel en twee eiken banken uit de 17e eeuw. Het orgel 'was gemerkt J. P. Schmidt fee. Gouda 1802. In den toren zijn twee klokken van 1637, de eene door Everardus Splinter en een steen met opschrift ter sera van da weverij.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1