Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Het Centraal Bureau van Statistieken bericht dat het drankverbruik in Nederland per hoofd 5.15 L., voor Harenkarspel is dat 1.58 L., wat voorzitter een gunstig teejten noemt. Aan mej. VennikBrouwer te Waarland wordt-op haar verzoek tegen 1 Augustus eervol ontslag ver leend als onderwijzeres. Waar het aantal leerlin gen, volgens den heer Smepts een vijfde leerkracht noodig maakt, is een Oproeping gedaan voor 2 vaca tures. 5 Sollicitanten hadden zich aangemeld, 1 is er afgevallen. De voordrachten luiden: 1. Mej. Plooij, Helder, 2. mej. N. Warner, Helder, 3. mej. N. F. Hol lander, Amsterdam en 1. mej. N. Warner, Helder, 2. mej. Hollander, Amsterdam, 3. mej. Over, Ooster- Hesselen. Indiensttreding respectievelijk 1 Juli en 1 Augustus a.s. Mej. Warner berichtte later, een eventueele benoeming niet te zullen aannemen. Be- Doemd worden met algemeen© stemmen de dames Plooij en Hollander. Mede in verband met de aansluiting der gemeente aan den postcheque- en girodienst, wordt de instruc tie voor den gemeente-ontvanger nader vastgesteld. De heer De Vries maakte eergt bezwaar tegen het in behandeling nemen van de wijziging, buitenNde aansluiting van den postcheque- en vgirodienst, om dat dit voor den Raad zoo koud op kwam. Voorzitter wees er echter op dat de wijzigingen niet van ingrijpenden aard waren en meer de regeling der werkzaamheden betrof. De bestaande instruc tie dateerde van 1852. B. en W. stellen den Raad voor niet over te gaan tot plaatsing van bi'andkranen op de waterleiding. Zij doen dit omdat bij plaatsing de situatie in onze gemeente zoo is dat toch niet de brandweer kan wor- 1 den opgedoekt en ontzaggelijke kosten aan de plaat sing verbonden zijn. De kosten van aanschaffing zijn per kraan: op de hoofdleiding van f100 tot f 110, op de nevenleiding f 90 tot f 100 en verder jaarlijks f 5 per kraan. Op het ingediende plan van het P.W.B. komen 40 kranen voor. B. en W. wijzen er op dat een ander deel geen waterleiding krijgt, dus ook daar de brandweer moet blijven bestaan. De heer Francis kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Bij elk huis is flink water, en de spuiten kunnen toch niet gemist worden. Overeenkomstig 't voorstel van B. en W. wordt be sloten. In verband met een ingekomen schrijven van Ged. Staten wordt de verordening op de Warenwet nader vastgesteld De aftredende hooistekers, de heèren H. Rijs, P. Tesselaar en C. Wink, worden herbenoemd. De lieer De Vries vraagt of de hooistekers wel eens rapport uitbrengen. Voorzitter zegt dat ze tweemaal rcfnd moeten en verder op den wensch van belanghebbenden ter plaatse moeten,verschijnen. Klachten heeft spr. nooit vernomen, ze zijn altijd zeer welwillend. Ook de heer De Vries zegt geen klachten te hebben gehoord. De kohieren schoolgeld le kwartaal 1921 worden vastgesteld: Waarland f56.55, Kerkebuurt f 143.75 en Dirkshorn f 161.75. Bij de rondvraag zegt de heer Francis vorig maal na de openbare vergadering gesproken te hebben over het looloopen der honden. Dit is tamelijk erg en het wordt noodig dat er nauwlettend op wordt toegezien. Spr. brengt het thans in het openbaar ter sprake, opdat iedere hondeneigenabr er zich aan kan spiegelen. Voorzitter zegt dat do heer Francis vorig maal een speciaal geval opnoemde, n.1. de hond van den heer Spaans. Spr. heeft de politie opgedragen den heer Spaans hierop te wijzen. Wat nu over het algemeen het ïosloopen der honden betreft, men kan conse quent zeggen,, dat alle honden vast moeten, maar men kan ook in speciale gevallen waarschuwen. De heer Francis wil liever die menschen waarschu wen wier honden op de landerijen komen. Voorzitter zal 't de personen onder de aandacht brengen. De heer Dekker vraagt hoe het staat met de kos tenberekening die aan het P.E.N. is gevraagd. Voorzitter antwoordt dat 14 dagen terug de inge nieur inlichtingen heeft gevraagd en de zaak naar Bloemendaal is. Ter vergadering komen de leden van het Bur gerlijk Armbestuur, om rekening en verantwoording te doen over 1920. Ons wordt medegedeeld dat de ontvangsten be droegen f 7393.03 K, de uitgaven f7599.44>5, nadeelig saldo f206.41. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Onder voorzitterschap van den heer Du Burck, ver gaderde de Schöolfeestcommissie met de opgeroe pen burgers. Van den heer Berkhout, secretaris, was bericht ingekomen van verhindering wegens ziekte. Als nieuwe leden der commissie werden ge kozen de heeren Jb. v. Twuijver, D. Berkhout, J. de Ruiter, Pz., J. Reine en J. Krul. Met de 5 laagste klassen zal weer een uitstapje naar Bergen worden gemaakt, met de hoogste naar Amsterdam en met de kinderen, die met April de school hebben verlaten naar Den Haag en Sche- veningen, dit alles, als de financiën het toelaten. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 557.37 hadden bedragen, de uit- gaven f 562.06%v zodat er een nadelig sol'dia was van 'f 4.69 >4, dat uit de „schoolfeestcenten" der leer lingen was aangezuiverd. Elf leerlingen waren er, die meer dan 10 willekeu rige verzuimen hadden, en dus volgens jiet reglement van het schoolfeest waren uitgesloten. Vanwege de hairid'heid varu dazen maatregel zal men de volgen de vergadering, die op Vrijdag 1 Juli wordt gehou den, nog eens over dit onderwerp van gedachten wis- In het bestuur waren 2 vacatures, terwijl de andere 2 moesten aftreden, zoodat een heel nieuw bestuur moest worden gekozen. Men besloot, ook dit tot de volgende vergadering uit te stellen. ZUIDSCHARWOUDE. De afd. van den Bond voor Staatspensionneering vergaderde ten lokale van den heer P. Schoenma ker. De heer Du Burck kon als voorzitter in zijn openingswoord de chronische kwaal van slecht ver- gaderingbezoek ook hier constateeren. Hij hoopte dat de qualiteit der getrouwen het gemis aan quan: titeit der afwezigen zou goed maken. De beschrijvingsbrief der Alg. Verg. leverde wei nig, dat tot besprekingen uitlokte. Algemeen was men, er van overtuigd, dat ten opzichte van de ver kiezingen wel belangrijke besluiten konden worden genomen. De heer D. Zeeman oepleitte reeds het stellen van eigen candidaten, daar door de politiek veel bedor ven wordt. Anderen meenden, dat men per saldo toch bij de politieke partijen moet terecht komen. Dat die veel bederven werd algemeen erkend. Men verwacht te dat in ieder geval de Algem. Verg. de afgevaardig den niet voor «en fait accompli izcm saeUlen, maar dat de afdeelirigen nog wel in de gelegenheid zullen worden gesteld hun meening over dit punt te zeg gen. Als bèstuursleden werden met algemeene stemmen gekozen de heeren A. Kout en P. Glas. Als afgevaardigde naar de adgem. verg. werd aan gewezen do secretaris, de heer J. de Ruiter Pz. Wegens afwezigheitb van den penningmeester werd de rekening en verantwoording uitgesteld tot de vol gende vergadering. Meïi hoopt de propaganda in den a.s. herfst te hervatten door een vergadering te beleggen, waarin de heer Ds. Schermerhorn zal wor den uitgenoodigd De Brand van Ibsen te willen voordragen. Men zal eenige, nummers van het orgaan meer be stellen, noodig als gevolg van het grootere leden tal. Geklaagd werd nog bij monde van den heer A. Jan sen over den langen tijd, die de 65-jarigen moeten wiadbten, om in het beszit te wonden gestelid van het hun toekomende Staatspensioen. Besloten werd een zachten aandrang uit te oefenen ter plaatse, waatf dit het meest gewenscht is. Met een gepast woord werd de vergadering daarna gesloten. RING VAN BOERENLEENBANKEN. Ails 'voorzitter ien secretaris van den Ring Alkmaar van dieni R(ing van Boerenleenlbainiken zijn herkexzen de heeren W. van S'looten te Hugowaard en S. Wa- genaar te (Broek op Laniglendijk. NOORDSCHARWOUDE. Wel wat al te gauw. Do oproeping voor hoofd der UjLiO.ischool' werd geplaatst in de Vacature, die den 23 J'und (bij de meeste onderwijzers in bun 'bezit zal zijni gekomen. De advertentie vermeldde, dat stukken moesten worden ingezonden vóór den 25 Jiuni. Wie hopen, niettemin, dat de resultaten bevro- dligienidi zullen 'zijn. ZUIDSC HAR WOUDE. In de groote stecDen (beginnen ernstige klachten tp- rijzen over de duurte der vroege aardappelen. Het Ls in dit verband misschien niet ondienstig er op te wijzen,, dat het beschot zeer/gering ds, gemiddeld ongeveer 6000 Kg per H.A. Gezien do hooge exploi tatiekosten is het zelfs voor niet-ingewijden duide lijk, dat aan de prijfcen, bier op de veilingen besteed, niet mag worden getornd, daar anders van geen ma tige winst meer sprake is. Eventueele maatregelen worden dus in andore richting genomen! ANNA PAULOWNA. Donderdag 23 Julni vierden 'de drie openbare scho len tezamen met de Roomsc'lnKatholieke school het jaariijksche schoolfeest. Het bestond, als steeds, uit, een reisje naar Berglen voor da lagere klassen en een uitstapje naar Amsterdam voor de oudsten, ter be loon! mg 'van het laatste jaar getrouw schoolbezoek. iZoo'n, schoolfeest geeft hier altoos een gezellige be drijvigheid. 's Morgens vroeg begint dat al met de vele rijtuigen uit Oostpolder, Kleine Sluis en Bree- zand, alletanaal in de richting van het Westeinde, om al die kinderen, ditmaal wgren het er 400, naar de boot te brengen. En dan, nog de vlet met muzi kanten, die langs heei 'de Mollenlvaart de morgenlucht met hun vroolijke 'klanken vervullen! Geen wonder, dat overal de menscben naar buiten .komen -loepen,! wanneer de feestelijkheid voorbij trekt, 'dat het aan het Westeinde gewoonlijk z\vart ziet van belangstel- lenidlen, om -die volle boot met haar vroolijke, jube lende lading te zien vertrekken. En 's avonds bij aankomst, \veer precies hetzelfde levendige tooneel, alleen nog wat drukker, tenzij natuurlijk het weer ongunstig mocht wezen. INu, wiat het weer aangaat, U was 's morgens wel wat heel frisch, maar gelukkig 'droog we dur ven dat woord „gelukkig" haast niet neerschrijven nu elk zoo maar regen snakt docih wat ds een bui- tenfeest met kletsnatte kinderen? En het bleef droog dien dag, hoe zeer de lucht ook aanvankelijk naar regen stond-. (Met de boot gting de tocht eerst naar Koedijk ;n •vervolgens met de tram tot (Bergen aan- Zee, terwijl de z\vaksten onider toezicht van een gedeelte der Commissie te Berglen werden' achtergelaten. Aan het strand was het, jammer genoeg, voor poot'jesbaden wel wat te frisch, zoodat dit niet te lamg mocht du ren. 'Er werd dus de voorkeur aan gegeven, te voet maar (Bergen te gaan,, implaats van verscheidene uren aan het istraind te blijvien tot de eerstvolgend'1 tram pas ging..' Ondanks de fliinke wandeling, met een kwartier ruste rus onderweg, werdi toch te Ber gen nog volop genoten van de vermakelijkheden en genoegens, die de bekiende speeltuin en he't"vermaar de Zanjdgat bieden aam een gezonde/ levenslustige jeugd. En toen werd, per tram en boot, de terug tocht maar. den Polder weer aanvaard, waar men omstreeks zeven uur weer aankwam. Dat gedurende heel de reis door ijlverilge handen herhaaldelijk ver- verschinlgen werden rondgediend,, we vermelden liet slechts volledigheidislbalVe, omdat het bij ieder die in zijn jeugd, of als -commissielid de Poldersicbe schoolfeesten wel eens heeft meegemaakt, genoeg- zaatai' bekend is. Ook de reis maar Aknsteidam - voor de geleiders nio-g oneindig veel zwaarder dag don de tocht naar Bergien, is eveneens weer zonder onlgeval volbracht. Artis .werd natuurlijk bezocht met inbegrip van het Aquarium, alsmede de Bazar, terwijl door de ruim 60 kinderen die er aan deelnamen, des middags heel deftig gedineerd werd in 'Kras. Een woord van hulde komt zeer .zeker toe «aan1 de burgerij, die (door baar bijdragen dit schoolfeest mo- geilijik m,aak te en aam do 'Commissie,, voor wie zoo'rn fees-tldiag altoos een diaigj -van groote vermoeienis is. Te betreuren valt het daarom, dat er nog altijd' zijn al wordt dat (getal steeds minder die meenien diat.de CommJissie er steeds een aardig 'dagje van neemt op kosten van da schoolifeestkas. WIJ willen het 'daarom bier eens nadrukkelijk verklaren, dat alles wat de commissieleden ten eigen- behoeve noo dig mochten 'achten, door hen uit eigen zak betaald moet worden tot o-p den laasten cent OUDESLUIS. Jl. Domd endaigmiiddJag gemaiak'te het paard met wa gen en 'kar daarachter van' den vrachtrijder B. uit 'Breözand, alibi er op hol. Ini de stal zijnde om wat. te etlen, was het paard het hoofdstel afgenomen en daar de deuren open stonden, en het paard- was losgeraakt, gling het met de geheele zaak er van door, een varken op den wagen maakte ook de reis mede. Het omgeval is gelukkig goed afgeloopen, dat. 'had wel' anders kunnen zijn, aanlgeziien het in de richting van dè schooi ging en er juist daarvoor veel kinderen speelden.De wagen liep echter vast aam- een hek bij de sluis wachters wonjng, waardoor 'het paard losraakte en werd gegrepen, De wagen was nogal besdhadiilgid 'en- het' varken was wel wat knorrig. EEN NIET VERMOEDE SCHAT. In de raadsvergadering te St. Maartensdijk op Tholen heeft de voorzitter medegedeeld, dat de ter secretarie aanwezige schilderijen bezichtigd werden door dr. Hofstede de Groot, die ze kunstwerken van groote waarde acht. Op advies heeft het college van B. én W. zich in verbinding gesteld met den kunstschilder van Wijn waarden uit Den Haag. Onder de schilderijen zijn er twee van Paul Mo- reelse, voorstellende Amalin van Solms en Sophia Hedwig, de echtgenoote van Ernst Casimir. Verder zijn er 4 schilderijen van Van Ravesteijn. De totale waarde der 15 aanwezige schilderstuk ken kan worden geraamd op ongeveer f 90.000. DE KATHOLIEKEN HOUDEN AALBERSE. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zijn de Roomsch-Katholieke Kamerleden vast besloten zich tegen een overdracht van de portefeuille van Arbeid aan Mr. Rutgers, ten sterkste te verzetten. Men denkt er niét aan minister Aalberse aan dit parlement los te laten. Tel. VERDWENEN. Een beambte te Nijmegen uitgezonden ter betaling van een rekening groot f2247.50, heeft hieraan niet voldaan en is spoorloos verdwenen. OVERSTROOMD. Door den hoogen waterstand in de Zuiderzee is bij Durgerdam de buitenpolder overstroomd. Hierdoor is veel hooi weggedreven. EEN VOGEL VAN ZELDZAME PLUIMAGE! In de raadsvergadering vam Bovonkarspel (N.H.) kwam ter tafel de schriftelijke kennisgeving van een ingozetenei die daarin mededeelde, dat zijn kin deren nu allen- meerderjarig waren en dus aange slagen kupnen worden in &en Hoofdelijken Omslag. WEER WERK. De olieraffinaderij te Maarsen #velke eenigen tijd had stop gestaan, is gisteren weer gaan werken. MOERBEEK. Woensdagavond 22 dezer is ten overstaan van No taris De Boer uit Hoogwoud, alhier, eene publieke verkooping gehouden van een huis, ingericht tot kof fiehuis, met schildersaffaire, schuur, erf en tuin,-te Moerbeek, gem. Nieuwe Niedorp, groot 25 Aren, 80 Centiaren, eigendom van den heer K. Bart. De uit slag is: opgehouden op f7000. WONINGBOUW. In afzonderlijke bijvoegsels tot „St. Ct." 121 zijn opgenomen beschikkingen van He ministers van Ar beid en van Financiën, waarin wordt bekend ge maakt ten behoeve van welfce personen en onder welke voorwaarden bijdragen, hypotheken en bouw- kredieten worden toegekend voor woningbouw (pre- miebouw). EEN INBREKER. De Rotterdamsche politie arresteerde dezer dagen iemand, die in do chemische fabriek Glein in do Korenaarstraat had ingebroken en daar behalve eenig geld, een rijwiel had ontvreemd. Bij nader on derzoek bleek ze een goeden slag te hebben gesla gen. De aangehoudene had o.a. nog op zijn geweten een inbraak op den Schiedamschendijk in den nacht van 2 op 3 Juni, waar gouden en ziveren voorwer pen en ecnig geld werd vermist. In den nacht van 3 op 4 Juni had hij in de Duytstraatr zijn slag ge slagen, in den nacht van 8 op 9 bij dr. Vuylsteke aan den Nieuewen BiniïenWeg; in den nacht van 17 op 18 had hij uit de magazijnen van Ten Hope 68 blik jes geconserveerd vleesch ontvreemd. Bovendien had de inbreker in Schiedam in een der nachten van Juni dat zijn werk hem niet naar Rotterdam riep, 38 paar schoenen weggenomen. liet afzetgebied voor al de gestolen goederen bevond zich in Den Ilaag. Een groot deel er van is bij opkoopers in beslag geno men. DU IS KABINETCRISIS. In het'D'aigJboek van een Amsterdaimimer in -de Telegraaf -wordt op de v-ölgenide wijtóe met de Ka binetscrisis gespot. 04 Juni. Een breede vleugeldeur. Tegen elke post een lalkei. Eerste Lakei: 'Druk vandaag. Tweede (Lakei: Hm... Eerste Lakei: Wat aan 't hiand-je? Tweede Lakei: Lees je geen kranten? Eerste Lakei: Alleen de ongelukken en .de oiïder- .sdheidliinigen. Tweede Lakei: (Dot is hetzelfde. Df'r. is kaJbinets- Eerste Lakei: Is dat erger dan revolutie? Tweede Lakei: Veel erger. Eerste Lakei: Waarom? Tweede Lalkeii: Bij een revolutie steken ze me kaar op straat dood. Eerste Lakei: E<n Ibij een kabinetscrisis? Tweede Lakei: Doen ze het mekaar, istiekum. Eerste Lakei: Waarom -is er rnio-t? Tweede Lakei: Mot tusschen Roomsch en Protes tant. Eerste Lakei: Altijd mot gehad. Tweede Lakei: Maar je zag 'het niet meer, Sinds Kuyper dood is... Eerste Lakei: Zou-ie dood zijn? Tweede Lakei: Waarom zou de niet? -Eerste Lakei: Net iets voor hem om niet dood te zijml... Tweede Lakei: Sin-ds ie dood of niet -dood is, loopt het mis. De Roomsdhen worden .te brutaal. Eerste iLakei: Dat zijtn. ze hooit geweest... Tweede Lakei: Etoinou willen ize pro-cessie hou en. Eerste Lakei: Wat is daar tegen? Tweede Lakei: Niets. Een processie is net als een optocht v-an' de socialen. Alleen niet zoo vervellend Zit (beter in het pak. Eerste'La'keij En daarom hebben de protestanten... 'Tweede Lakei: Den Minister van Oorlog laten d'ui:kelen- en'-Ruys duikelde mee. Eerste Lakei: Waarom den (Minister van Oorlog? Tweede Lakei: 'Die lag toevallig het eerst voor de hand. Eerste Lakei: Dus het ging niet om het leger, imaar om de proèessies. Tweede Lakei: Precies. f Eerste Lakei: N-ou begin) ilk de politiek te snappen. Tweede Lakei: Vreemd... Eërsite Lakei: Wat is vreemd? Tweede Lakei: Troelstra is nog niet ontboeten. Eerste Lakei:- Alleen vrome gezichten. Tweede Lakei: Diat is geen- betówaar. Eerste Lakei: Waarom niet? Tweede Inkei: Als de iRoomschen sociaal worden, wordt Troelstra Roomsch, Eerste Lakei: Hoe danl? Eerste Lakei: Om- er tle -komen moét je naar links kijken, maar naar rechts loopen. Pk denk, dat ik ook in de politiek ga. Tweede Lakei: S-td-l, daar komt wat ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 24 Juli hield de Coöperatieve (Boe- re nlöenlmnk een algemeene vergadering in „Veer- burg". De voorzitter, de (heer C. Wijdenes Spaans Jr. her innert in zijn openingswoord er aan, dat het al weer een jaar ge-leden is sinds de laatste algemeene ver gadering werd gehouden.'Het best-uur meen't ge- j durende het afgeloopen jaar in "het belang der bank j te zij'n werkzaam geweest. Of dat het geval is ge weest -en zoo ja, in hoe'verre, dit moge uit het be-1 loop dezer vergadering blijken. £pr. h'oo-pt, dat, waar er aanleiding tot discussie mocht zijin-, deze van opbouwend-en' aard moge zijn, opdat zij kumnien j strekken ten nutte der Coöperatie, Hierna leest de heer A. Boer, als secretaris, de no- tulen der vorige algemeene vergadering, welke on veranderd worden gaedgekeurd, -met dank voor de zeer nauwkeurige en -uitvoerige weergave. Medegedeeld wordt, dat geen berichten van- ver- hindering zijn ingekomen, zoodat het Bestuur do conclusie meent te mogen trekken, dat allen die of- weziig zijn gemeenid hebben geen geldige reden te kunnen aanvoeren voor hun wegblijven. De heer S. -Spigt, die als bestuurslid aan de -beurt van aftreden is, wordt herkozen, waarover voorzit ter zich .verheugt, omdat de heer' Spigt steeds ge loond beeft, veel belaqg in fyet welzijn -der bank te stellen. Aan- den benoemde zal kennis worden ge geven. De plaatsvervbngcnide bestuursleden A. C. Geerlsema en D. 'Stammes moeten aftreden. De heer Stammes wordt herkozen, terwijl v-oor den heer Geertsem-a gek-ozlen wordt d-e heer J. C. Geer- ligs. Bei-den nemen aan. Thans,moeten 2 leden vani -den R-aad van Toezicht gekozen worden wegens periodieke aftreding van den heer M. C. de Graaf en heidianklen van- den heer C. 'Geerliigs'. De heer De Graaf wordt herkozen -en: 'zal van zijn benoeming bericht ontvangen. In de plaats van den heer C. Geerldgs wordt gekozen de heer J. C. Geeriigs, die zich laat oVerreden de benoeming aan te nemen. Voor het nazien der rekening over 192Ü wordt eene commissie van 3 leden gekoizen, nl. de heeren P. J. Waiboer en A. Wiggers en tot plaatsvervangende le den de heerion J. Smit Alz., C. Rezel-man' en C. de Vries. Allen nemen -aan). Namens de commissie belast met hot nazien 'der rekening en balans o-ver 1920 wordt door don heor P. J. Waiboer gerapporteerd, dat de bescheiden vol komen jLru ordo zljh bevondlon en de balans sluit in ontvangsten -en uitgaven me tl eon bedrag van if5035.17Spr. adviseert tiot goedkeuring, doch wil hier -nog aan toevoegen, 'dat de werkzaamheden van den kassier als ge'volg 'van de spaargelden verbazend 'zijn toegenomen en hij vraagt zich af, of he-t sala ris eigenlijk wel in overeenstemming met dien zoo veelomiviat'tenidlen arbeid mag heeten. Tenslotte prijst hij -de groote weTwillendhldJ, Waarmede de heer De (Boer steeds alle gewenschtè inlichtingen aan' de coinimiissie verstrekt. Voorzitter cotmiplimenteert «dien heer -De Boer, als kassier, met dit vleiend rapport, waarop de re kening wordt goedgekeurd. Vervolgens geeft de voorzitter een beknopt jaar verslag over 1920, waaruit we het volgende aanha len: De maand-controle van 't bestuur, ovenals de (kWartaalinspectie van don Raad van Toezicht en het jarlijksdb -onderzoek van den Inspecteur wezen steeds een goede boekhouding aan. Evenals vorige jaren moohit het rapport van don Inspecteur zeer gunstig luiden. De opgaven 'van den Inspecteur ge zonden aan- de houders 'van flpaaïhoekjé.s' en boekjes voor loopende rekening bleken allen accoord- te izijn. In 't begini van 1920 telde de Bank 26S leden. 10 le den -vertrokken naar elders: 2 zijn overleden en 0' nieuwe leden tnadtom toe, .zooddt het ledental' daalde tot 202. IBedroeg het eindcijfer der rekening over 1-919 nog f 805141,08, over '1(920 is dit cijfer f 5(X1317r10V$, aizoo. een verniinderihig v-an f 301923,9714. Dce vorm inde- ring is voornamelijk veroorzaakt dohr'Vermindering der inlagen, als ge ..g van den betrekkelijk hg Ti rentestand .bij de Hink, vat weer voortvloeide uit den rentestand bij do Centrale. Spaairgeldlen. Aan spaargelden .stond o-p 't einde van 1919 bij de Bank een bedrag van f320962.42, In, 1920 werd -daar bijgeplaatst f233929,12. Teruggeno men werd -f 337012,94h. Einde 1920 w-as dus het to taal -dië-r gelde pon-eerde gelden- verminld-erd' met f 103083.82/4, Totaal had de 'Bank dus aan spaargel den in beheer f 217878,59/4. De inleggers verkregen aan-rente totaal f94Ó7,69, waarvan is betaald if 015,72 en bijgeschreven op do s-paarboekjs f8551,97. V-oor-scbotnemem Aan voorschotten was op 1 Jan. 1920 'Uitgegeven f 26C895. Uitgeleend werd aan 16 personen f 24235. Afgelost werd f 62820. De voor- sribotton verminderden alzoo met i 43085, en belie pen op 't ei tilde van 1.920 fl 223310. 'De rente werd door allen prompr betaald en bedroog f ,11728,62. Loopendo Rekening. -- In loopend'e rekening was 1 Jam. 1920 te goeld f 28731,2114. Uitgegeven is in L. R. f HI1'47105,9G en. -ontvangen f .160080,8034, izoodnt do Banlk o,p 31 'D'pc. 1920 ini L. iR. schuldig was f 10649.09, Aan rente in L.R. werd ontvangen f 2359,02 en dit- gegeven f 1S7Öi33. "Winst. Na aftrek van alle onkosten bleef aan zuivere winst over f 1336,4634, welke op reserve •moei worden geplaatst, waardoor bet totaal der re serve wordt f 12799.90 .'Het besluit der voorgaande vergadering, dat ie mand, huis aan huis* den circulaire zou bezorgen, en toelichten o-m (daardoor het sparen ook van kleine sommen te bevorderen is ten uitvoer gebracht, cn heeft werkelijk gunstige resultaten opgelevrd. IIct aantal spaarboekjes bedraagt sedert Augustus 1920 reieds 1'18 en de totale som, die in 5 maanden werd ingebracht beloopt f 5604,10. Ook de maan/den van 1921 wijtóen flinke cijfers aan-, zoodot dit pogeii als werkelijk geslaagd mag worden beschouwd. liet jaarverslag wordt voor kennisgeving aangenomen. iD-aiar het aantal posten -dat verwerkt moet worden belangrijk hooger is geworden, stellen 'het bestuur en den Raad v. Toezicht voor het salaris van den kassier voor 1901 te brengen op T 1000. Wordt goed gevonden. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht wordt gekoizen de heer A. de Boer en tot diens plaatsvervanger do heer D. Rezelman, die beiden de benoeming aannemen. De beschrijving^ 'brief geeft, geien- aanleiding tot discussie. Do afge vaardigde krijgt vrij mandaat. 'Bij de rondvraag diankt do kassier voor zijn sala- risverlioogirg ien daar niemand verder nog iets ter tafel heeft te brengen, sluit do voorzitter do ver- gade ring met dank voor de aangename samenwer king, HET POLITIEK GESCHARREL VAN DEN VRIJ HEIDSBOND. In oen bespreking van de kabinetscrisis hckolt do liberalo „Nieuwe Rotterdamsche Courant" scherp do wijze, waarop door geven en nomen op oen recon structie van het kabinot-Ruys wordt aangestuurd. 1 IJet blad acht het tevens onbegrijpelijk, dat iemand als de hoer Drion zich geroopon achtte tot een advies als hij aan een redacteur van „De Telegraaf" hooft gegeven en dat, werd het opgevolgd, in het politiek gomoder dor rechtscho partijen, ook nog het loger- ■vraagstuk zou betrekken. (Zijn red-eneering noemt de „N. R. Ct..w bij uitstek opportunistisch. Het, liberalo orgaan schrijft dun: De houding van don Vrijheidsbond heeft in de laat ster weken menigeen tem zeerste verwonderd. Wij mogen niet verhelen, dat' mot name hot standpunt van don hoer Drion bij do behandeling van het Te genontwerp volen teleurgesteld hoeft. Dat do gehoelo Vrijheidshond in do Kamer hij do stemming d<5n heer Drion is gevolgd, is voor menigeen eeno niet kleiner ontgoocheling geweest. Do houding der liberalen bij do Amsterdairischo wethoudersvorkiezing, toon zij, nadat zij bij do verkiezing voor den Raad de sociaal- domoernten om het hardst hadden bestreden - men herinnert zich met name hot incident Van Ifall-W - bautl! geëindigd zijn, aan niet minder dan drie socialistische candi daten voor oono wethoudersplaats eeno meerderheid te verschaffen, die houding In ft in den lande niet weinigen met tegenzin vervuld. Do liberale partij, van wolkn men na hare recon structie in den Vrijheidsbond vóór alles eeno duide lijke principioele politiek zonder berekening of bij- overweging had ve: .acht, is knap bazig dopr zulke incidenten het in haar gestelde vertrouwen to '.»r- spelen. De partij had een goed jaar, om zich een eigen koers to bepalen en zich door do vastheid, waarmee do lijn wérd govolgd, oen plaatsje in het hart der vrijzinnigen in djm lande te veroveren. Dat zal echter op deze .wijze moeilijk lukken. GEMEENTE ZIJPE Ingeschreven] van 22—084 Juni '1921. Overleden: Petrus Theodo-rus Dam, ou-d 25 jr., land bouwer, ongehuwd» BOLSJEWISME IN DE AMERIKAANSCHE MA- RINE. Ten einde paal en perk to stollen aan dp toenemen de neiging om bij de Amerikaansphe marine bolsje wistische methoden in te voeren, heeft dc minister van marine twee zee-officieren, die het commando voerden over een schip,, ontslagen. Zij hadden aan de bemanning toegestaan om stem te hebben iu quaesties van tucht. DE ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. De Daily Chronicle meldt, dat, naar men verwacht, tegen het begin van dè volgende week nieuwe loon regelingen zullen opgemaakt worden in verschil lende kolenbekkens, waarin wegens het verloren gaan van de regeeringssubsidie van 10 millioen grootore loonsverlagingen dan aanvankelijk beoogd waren, opgenomen moeten worden. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN JAPAN. Uit Parijs, 24 Juni. De bladen vernemen uit Tokio, dat door de langdurige stortregens een ern stige overstrooming is ontstaan. Twee en twintig dorpen staan onder water en honderden bulten zijn door de golven weggespoeld. Meer dan 200 per sonen zijn door de overstrooming omgekomen. GROOTE HITTE TE NEW-YORK. De „Times" verneemt uit New-York, dat de hitte aldaar gisteren ondragelijk was. Om drie uur 's mid dags bedroeg de temperatuur in do schaduw 93 gr. F., hooger dan ze ooit op dezen datum is geweest. Te middernacht wees de thermometer nog 80 gr. F. Tal van personen vielen op straat flauw. FANTASTISCHE OPLICHTERIJ. Een geval van fantastische oplichterij wordt uit Cherbourg gemeld. Daar is dezer dagen een man j in hechtenis genomen, die zich Luys de Norfalk noemde en eigenlijk door-iedereen voor een marino- I officier gehouden werd.. Hoewel Norfalk veel rela ties had in marinekringen zou niemand eigenlijk kunnen zeggen wie hij was. Hij vertoonde zich to Cherbourg veel in do groote koffiehuizen in gezel schap van een dame, die hij voor zijn vrouw liet I doorgaan en die de volksmond „de vrouw rnet den j hónd" noemde, omdat zij altijd een prachtigen Duit- l schen herdershond bij zich had. Alles wat mén van de Norfalk wist is, dat hij van do marine voor 60.000 1 frank een motorvaartuig, een soort jacht, gekocht had en. dat hij, zoodra hij het schip in zijn bézit had, zich aan den volke vertoonde in do uniform van

Schager Courant | 1921 | | pagina 2