De dingen om ons heen. Gemengd Nieuws. mÊÊÊÊmm/ÊÊÊÊÊÊm i WKÊÊÊtÊtKÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ In verband met het bepaalde in art. 178 der Ge meentewet, waarbij is voorgeschreven dat tenminste éénmaal in de 5 jaar de Raad moet verklaren, welke verordeningen tegen wier overtreding straf is be dreigd, nog gelden, stellen B. en W. voor, dat zullen blijven gelden: a. de verordening op het schutten door de schut sluis te Schoorldam; b. de Bouw- en Woningverordening; c. de Verordening op het rijden met motorrijtui gen en rijwielen; d. de Algemeene Politieverordening. De heer Slot geeft in overweging een wijziging te brengen in de Politieverordening en wel betreffende de bepaling van de bebouwde kom. Voorzitter zegt dat wel meerdere wijzigingen zul len moeten worden gemaakt, doch hier betreft het alleen de vaststelling van de strafbepalingen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf met een daarbij behoorende teekening van het plan van het voor deze gemeente ontworpen buizennet. In dit plan zijn met kleine cirkels plaatsen aangegeven, waar naar de meening van den Directeur een brandkraan be hoort te worden geplaatst en wenschen B. én W. het gevoelen van den Raad hierover te vernemen. De kosten per brandkraan loopen van f90 tot f110, terwijl het maken van spruitstukken van f 10. tot f20 zal bedragen. Blijkens de teekening zouden 30 brandkranen moe ten worden geplaatst. In beginsel zouden B. en W. willen dat de spruit stukken wórden aangebracht, omdat wanneer die naderhand noodig bleken te zijn, het aanschaffen er van met hooge kosten gepaard zou gaan. Ook de heer Slot acht de spruitstukken noodig. Het brandmateriaal is nu nog goed, maar dat kan later anders wezen en het z,ou dan kunnen wezen, dat, de Raad brandkranen noodig achtte. De heer De Groot wijst er op dat het ook de be doeling van B. en W. was een 3-tal brandkranen te nemen, bijv. midden in de Buurt, op plaatsen waar moeilijk water is te krijgen. De heer Slot vraagt of het dan niet gewenscht i9 te bespreken waar brandkranen moeten zijn, bijv. ook te Schoorldam. De heer Swan acht het voor Schoorldam niet zoo noodig. Het heeft een spuit en er is overal water. Voorzitter vindt het beter dat de plaats voor een 2- 3-taJ brandkranen aan B. én W. wordt overge laten. Goedgevonden. Vastgesteld wordt het kohier van het schoolgeld over het le kwartaal 1921, tot een bedrag van f93.87. Eveneens een suppletoire begrooting dienst 1920, tot een bedrag van f 33158.46^. Nog wordt vastgesteld het doen van af- en over schrijvingen tot een bedrag van f 11663.71/4. Nog is ingekomen een schrijven van de Vereeni- ging tot bevordering van de Vrijzinnig-Protestant- sche Belangen, waarin wordt medegedeeld dat ze wil stichten een bijzóndere lagere school. Minstens 40 leerlingen zullen die school bezoeken, terwijl vol daan zal worden aan de opgelegde wettelijke bepa lingen en men bereid is overleg te plegen met B. en W. Het adres wordt om prae-advies in handen ge steld van B. en W. Bij de rondvraag zegt de heer Slot, van den secre taris gehoord te hebben dat dé aangifteformulieren voor den hoofdelijken omslag zoo slecht binnen komen. Spr. zou die menschen ambtshalve willen aanslaan en zou het dan niet mogelijk wezen de reclames die van die menschen inkomen, niet aan te nemen? Voorzitter zegt dat er ons 2 wegen openstaan. De menschen die hun aangifteformulieren niet inle veren zijn volgens de verordening strafbaar, zoodat proces-verbaal kan worden opgemaakt. Ook kan de Raad besluiten ze ambtshalve aan te slaan. Volgens de wet kunnen ze in beroep komen tegen hun aan- 8lagt dus de Raad mag de reclames niet zonder meer ter zijde leggen. De heer Molenaar wil hierover ook nog iets zeg gen. Voorzitter: Ja, maar het is de rondvraag en op die manier krijgen we een heele discussie. De heer Molenaar zegt, dat die discussie niet groot zal worden. Vroeger zijn de biljetten wel opgehaald door Pronk, misschien verwachten de menschen dat nu ook wel. De heer Nannis: Er staat ook geen termijn van in levering op. 4 Voorzitter zal laten omroepen dat de biljetten spoedig moeten worden ingeleverd, daar men anders kans loopt gestraft te worden. Hierna sluiting. Warmenhuizen's Raad heeft thans het goede voorbeeld van zooveel andere Raden opgevolgd. Ook hier drinken de verslaggevers, met den Raad mee, koffie en roolcen desgewenscht een sigaar. Hulde. Sedert eenige dagen is in Londen een vergadering bijeen, die feitelijk heel wat belangrijker is dan1 alle bijeenkomsten van den Oppersten Raad1, die in de iaatsite maanden hebben plaatsgehad1, bij elkander. IDe Opperste Raad hl. begint gaandeweg aan be teekenis te verliezen. Immers nuen weet van te vo ren, dat, waarover er in dien Raad ook zal wonden «gesproken, de deelnemers aan de bespreking met elkander- van meening verschillen en dat dus het besluit waartoe men komt altoos een compromis zal zijn, een geven-ennnemen„ dat .ten slotte nie mand naar den zin is en waarvan het resultaat is, dat er binnen korten of langen tijd weer een niéuwe /vergadering noodig zal zijn, om ongedaan (of be ter gedaan) te maltin wat de voorgangster deed. Hoe Weinig ver men heit brengt met al die com promissen, al dat gemarchandeer, blijkt wel uit het getob oim de Angoraquaeistie tot een behoorlijk resultaat te brengen. Turkije, de eenige feitelijk geheel en al overwon nen Staat, van het Vierverbond, is de eenige die zich militair blijft verzetten tegen den opgelegden en onderteekenden vrede. Dit verschijnsel is wij wezen er reeds vroeger op alleen mogelijk ge worden, doordien de Geallieerden! het, zooals steeds, oneens waren en omdat ten aanzien van dat vraag stuk hunne belangen nog veel meer uit elkander 'loopen, dan ter* aanzien van do andere problemen het geval is. Als Engeland, destijds toen Kemal Racha onvoor bereid was, den aanval der Grieken krachtig had ondersteund, was bet met een klap gedaan geweest met de heerlijkheid van het troepje rooverhoofdlie- den in Angora, die nu zoo langzamerhand een nim- buo van vaderlandsliefde om het hoofd krijgen en feitelijk met voorbijgang van Konstantinopel het ge- heele T.uriksche rijk regieeren. Had men aan den an deren kant Athene direct duidelijk gemaakt, dat men wél aan Venizelos, maar niet aan Constanitijn een „Groot-Griekenland" gunde, dan was alles eveneens in orde geweest. Dank zij de wijsheden van de heeren van den Oppersten Raad, die weer eens opnieuw gingen schipperen, gebeurde noch het een, noch het ander, met het gevolg, dat er,' in plaats van een expeditie miu zeer vermoedelijk een oorlog noodig zal zijn om orde te scheppen in den Klein- Aziatischen chaos. Een oorlog waarvan niemand weet wat het directe einde zal zijn en nog veel min der welke verdere gevolgen voor da geheels Mo- hamedaansche wereld1 er uit zullen ontstaan. Dieze qu-aestie, die toch waarlijk niet alleen voor klein Alzië en Zuidoost-JEuropa, niet alleen voor de Mohamedanen onder Engelsoh bestuur, maar ook voor Indische onderdanen van Koningin Wilhelmi- j na, dus ook voor Nederland van het grootste bé-1 lang is, wordt over het algemeen veel te veel be schouwd als een „extra-nummer", als het weerlich ten na een donderbui Terwijl het feitelijk het begin is van een nieuw onweer, dat zeer goed inplaats vèraf zomerbuitje een1 'kringstorm kan worden, die de rest van de wereld'vernielt, zoo als de groote oorlog het Eu-j ropa deed. Dien oorlog, die nu in den maak is, hebben wij1 dan niet te danken aan het drijven van een mili- tairiistische Jonkerskliek, doch zuiver en alleen aan de gebrekkige visie van don Oppersten Raad, die elk oogenblik wat anders wil en nooit precies weet wat. Die door een paar heeren zonder elementair be grip van aardrijkskunde een nieuwe wereldkaart laat ontwerpen. ■IDe beteekenis vao dien: Oppersten Raad is dan ook' tegenwoordig zuiver destructief. Het opbouwen de, dat er in den beginne in viel waar te nemen, het positieve is verdienen IDe tijden, dat men zich in Duitschland'-en daar alleen angstig Afvroeg, wat de 'Hooge Heeren nü weer zouden besluiten of eischen, zijn voorbij. Thans is ieder besluit een gevaar geworden voor de ge heel e wereld. Dit perikel wordt nog vergroot door het feit, dat er tot dusverre blijkbaar geen enkele macht be staat, die zich boven deze eigengereide heeren en bun compromissen weet te stellen. De Raad van den Volkenbond, die Bond zelf, is nog bijLange niet krachtig genoeg, is nog steeds veel te nevelachtig om behoorlijk .front te maken tegen het twee-en-halftal, dat de lakens uitdeelt en zegt hoe het behoort te wezen De Volkenbond, creatuur van het Verdrag van Versailles, is dus, in zekeren zin, van den Opper sten Raad, lichaam1 waarin, de 'twee groote mogend heden met Italië als derde zich een* overwegenden invloed hebben verzekerd, waagt het niet op te ko men voor het,welzijn en de rust van de wereld, zelfs al worden .die door de besluiten vain de Hooge 'Heeren nog zoo in gevaar gebracht. IDtLt is te begrijpen maar te betreuren tevens. •Eensdeels met het oog op dat welzijn en die rust. Alndersdeels voor dien Volkenbond1 zelf, dien men zoo gaarne krachtig en- invloedrijk wenschte, om dat hij het eenige orgaan is waardoor de kleine Sta ten kans hebben met eenig succes ook hun inzicht bekend te maken. iZoo was 'de toestand tot voor enkele dagen. Thans is er op eenmaal een verandering in gekomen. Of liever gezegd: een verandering, die zich sedert ja ren bezig was te voltrekken is thans aan den dag getreden- Tot kort voor den oorlog bestond er het Konink rijk 'Groot-Britannië en Ierland met Koloniën in a1- le hoeken en gaten van de wereld, met bezittingen en protectoraten en wat die® meer zij overaL (Nhi is dit veranderd'. Die koloniën, die reeds lang baar interne aangelegenheden zelf regelden, zijn zelfstandig geworden en 'inplaats van één-rijk met zijn onderhoorighieden is er bijna ongemerkt een Statenbond ontstaan', waarin Australië, Canada, Zuid-Afrika, en in zekeren1 zin ook Indië, de gelijk berechtigde compagnons zijn geworden van Groot- Britanndë. Zij hebben een eigen parlement, eigen kabinet, eigen financiën, eigen leger en feitelijk is het alleen de Union Jack eni de vertegenwoordiger daarvan: Koning George, die ben bijeen houdt. Dwangmiddelen, een geschreven statuut, een over- eenkomst, bestaan niet. Vrije wil één te zijn houdt ben tezamen. De Fransche Canadees,- zoowel als de I Afrikaansche Boer voegt zich in groote meerder heid in den Britsohien Statenbond, zoo niet uit pa- 1 triotisme, uit „liefde" voor de {vreemde) vlag, dan toch uit nuttigheidsoverweginlgen. I iNu hebben, zooal® bekend is, die Dominions uit i eigen naam de Vredesverdragen onderteekend. Niet i Engeland uit allernaarn gelijk voor tien jaar I het geval zou zijn gewest. Niet Engeland werd lid van den Volkenbond,, daarmede de Dominions mee- j nemend. Do Dominions zelf werden lid en hun parlemen- ten bekrachtigden die toetreding, zoodat het Brit- schie Rijk (lees: Britsche Statenbond) tenslotte in dien Volkenbond .zes stemmen heeft inplaats van 1 één enkele. I Nu zijn do koloniale Premiers te Londen bijeen en zijn nog een stap verder gegaan. Zij hebben het (recht verworven (dus eigenlijk: zij; hebben zich dat toegekend) eigen diplomatieke vertegenwoordigers aan te stellen. Dus direct mede te werken aan de buitenlandsche politiek van het Rijk. Eventueel zelfs een eigen richting- uit te gaan., wanneer die van Downingstreet hun ongewenscht voorkomt Dit is natuurlijk van groote beteekenis voor quaes- ties, als die van 'fc Anglo-Japansche verdrag, waar door Canada in gegeven omstandigheden in bot sing zou kunnen geraken met de Vereenigde Staten, waardoor Australië zich moeilijk zou kunnen ver zetten tegen immigratie Van Japanners, de bondge- nooten van. het Moederland. 'Voor de wereld die met angst (kijkt naar Kiein- Azië, is echter de toekenning van vermeerderden diplomatieker invloed aan de Dominions op dit oogenblik evenwel nog veel gewichtiger omdat thans Indië ook een woordi mee zal kunnen spreken. Het bericht, dat de Dominions bet verlangen heb ben uitgesproken, in de volgende vergadering van den Oppersten Raad mede te worden toegelaten, ia van de allerhoogste en verststrekkende beteekenis. Indië. het groot Mobamedaansche land, dat zich niet behoeft te storen aan overwegingen van Euro pee® che handels- en machtspolitiek zal zich nu waar schijnlijk in Boulogtné kunnen uiten en daar het standpunt kunnen verdedigen van den Mohame- daan, die in Turkije iets anders ziet, dan een land daar ergens in een uit'hoëk van Europa, dat met een ander land kibbelt over een haven, om een pro vincie Wanneer 'Engeland weet door te drijven' dat de Do minions hun zin krijgen, en in Boulogne kunnen meespreken, zal dit een capitis diminutio van Groot- Britannië -schijnen, (maar metterdaad een zeer groo te overwinning zijn van bet Auglosaksdsch deel van de menschheid. Mogen wij zeggen: een eerste stap op weg naar reconstructie van de wereld verhoudingen? UITKIJK. geloof ik, even dapper als hij:" ISam schudde zijn hoofd. ,/Het is geen quaestie van dapperheid, maar van harde noodzakelijkheid." Van uit het raam der Fransche factorij zagen zij Sam doorrijden, naar Grieris Podnt „Kijk bij eens bang zijn!" schaterde Joe. „Maar gelukkig voor hem ook!" 'Eien uur later bediende OBela het 'grootste aantal mannen, dat ooit in haar restaurant bijeen geweest was. -Behalve dien dienstdoenden potitie-ambitenaar en Gilbert (Beattie was iedere blanke aangetrokken door 'het praatje dat van mond 'tot mond' ging, nl. dat „er vanavond wat loos zou zijn." (Zelfs Musq'oosis d<ie zich nooit hij de blanken voegde, tenzij men het hem speciaal vroelg, kwam- bimnen. Hij at niet aan tafel mede, doch zat als een typisch wijsgeerig aapje in een boek met schitteren de oogen te kijken en ite luisteren. Toen na verloop van eeniig^ni tijd Sam niet ver scheen, voelde het geheele -gezelschap een groote» te leurstelling in zich. opkomen. Zij begonnen hem uit te schelden, daarbij echter geheel uit het oog ver-- li-ezend, dat Sam, zonder zich te onteeren, een zoo ongelijk gevecht weigeren- kon. Bela hield haar oogen ne ergeslagen om de. booze schitf eringdaarin te v eibergen iJoe wass-buitengewoon) Jln zijn' humeur, wat zich. bij hem steeds openbaarde in luidruchtigheid' en ar rogantie. Niet alleen' legde hij beslag op de plaat® aan het hoofd der tafel, maar belette ieder ander rechts van hem te gaan zitten. „Deze plaats is gereserveerd',' zeide hij telken® weer. 'Zoals in alle gezelschappen van mannén waren er elementen, die Joe door vleierijen aanmoedigden. Maar flinkere kerel® als Big Jack, Mabooley en.Coul- son voelden er een afkeer van. Xn 't bijzonder beviel hun Joe's oiptredén tegenover Bela niet. Hij beleedigde haar wel niet, maar in zijn stem klonk iets bevelends, dat niemand ontgaan- kon. Hij vestigde haar aandacht op leege borden en matigde zich oojc in andere opzichten de rol van gastheer aan. In werkelijkheid probeerde hij Sam's optreden van den vorigeni avond na te doen, maar heit effect was 'heel apders. Als Bela eenig verzet getoond had-, zou het gauw met Joe gedaan zijn geweest. Zij zouden hem in j minder dan geen tijd de déur uitgegooid hebben. Maar Bela deed' met een koud, onderworpen air wat 'baar gezegd werd. De andere mannen keken haar verbaasd aan. Niemand had haar vroeger zoo gezien. Toen het diner halverwege opgediend was, bleek voor wie de ledige plaats bestemd was. „Bela, kom1 hier zitten", riep Joe. ,/Lcen ons het licht van je mooie snoetje om bij te eten. En neem zelf ook -wat Wees geen vreemde aan je eigen tafel!" Big Jack keek boos naar zijn bord' en Goulson beet op zijn lippen. Hun handen jeukten om Joe bij zijn nek te grijipen. Maar mannen geven helaas uit eigen beweging niet graag anderen in het open baar een uitbrander. Het geringste te eken van Bela zou voldoende geweest zijn, maar zij gaf het hun niet. Zij deed alsof zij Joe -niet gehoord had. Hij her haalde zijn uitnoodiging luider. „Dait doe ik nooit!" zeide zij kalm. „Dan wordt het tijd, dat daarin verandering komt" „Ik heb nog zooveel te doen!" „Laat dat oude wijf bedienen üedereen heeft eten bord vol gehad. Kom wat met me praten!" Aller blikken waden op Bela gevestigd. Zij' aar zelde, maar ging dan bij: Joe zitten. De anderen kon den hun oogen nauwelijks' gelooven. Bela zich op die wijze in het openbaar laten bevelen! Haar ondoor grondelijk gelaat gaf geen enkele aanwijzing om trent wat in hia ar binnenste omging. 'Er was mogelijk een glans van angst in haar oogen, maar dan zóó diep verborgen, dat zij' 't niet konden zien. Het eendlge wat zij eruit konden opma ken was dat Joe haar ten slotte voor zich gewonnen had. Zij daalde in hun achting Joe echter zWol op van bevredigde IJdelheid. Hij trachtte hoe langer hoe grappiger te doen, maar zijn galanterie had iets onbeschaamd®. „Zeg, we zullen dubbel betalen, al® we onder het eten naar je mo gen kijken. En' het zal je geld uithalen ook, want we eten dan naturlijk des te minder. Wij zullen jou voor -dessert, nemen". De anderen voelden zich niet op hun gemak. ALs dat de manier van Bela en Joe was om te vrijen, moesten zij dat maar liever niet in het openbaar doen. Bale at niet, maar zat roerloos en' zwijgend' als een steenen beeld. Oip zulke ooigenhlikken wa® zij een echte Iindiaanscha. Lang daarna herinnerde de mannen zich nog het beeld, dat zij dien avond bood, stil en waardig als een dóodenmasker. Joe kon Sam niet met rust laten. „Ib ben benieuwd waar onze vriend, de ex-kok, vanavond dj", zeide HET VERDRINKEN VAN EEN ZIEKEN SOLDAAT. Het ontzettende geval van het verdrinken van den zieken zouaaf, is door de Nationale Strijdersbond ter kennis van zijn leden gebracht door het orgaan van den bond: La voix du combattant. De Matin heeft een onderzoek ingesteld, waardoor het ongelooflijke bevestigd wordt. Den 3en September, na de neder laag bij Charleroi, was het 4e regiment zouaven uit geput de Marne overgetrokken en kwam vervolgens te Reuilly-Sauvigny terecht. De'mannen waren uit geput en een hunner Letermelier geheeten, was ziek. Op last van den officier van gezondheid werd hij opgenomen bij een caféhoudster, die goed voor den zieken jongeman zorgde en toen zij met buurvrou wen bezig was hem te verschoonen, kwam de burge meester, een dikke boer, die zich over de aanwezig heid van den soldaat zeer verstoord toonde en last gaf hem naar het brandspuithuisje over te brengen. Daar werd de zieke op stroo neergelegd. De burge meester, Monnerat geheeten, beraadslaagde met twee andere boeren, leden van den geriaeenteraad. Met hun drieën waren zij het er over eens, dat de zieke gevaar voor het dorp opleverde, want de Duitschers, die elk oogenblik het dorp konden binnentrekken, zonden den burgeméester verwijten, dat er Fransche soldaten in het dorp verborgen werden gehouden en dan aan het brandstichten en plunderen gaan; er zou den gijzelaars genomen worden,, dorpelingen dood geschoten. En de drie boeren, doodsbang, dat hun eigen bezittingen gevaar zouden loopen, waren het spoedig eens, dat de zieke soldaat verdwijnen moest. Zij hebben hem toen in een graanzak gestopt en in devMarne geworpen. Getuigen verklaren, dat zij hem moeder, moeder! hebben hooren roepen. De eene ge tuige is een vrouw van 60 jaar, Chéruy geheeten. De hij tegen, het gezelschap. „Hij kookt zeker te Grier's Poinit zijn eigen potje. Hij' schijnt niet erg naar het gezelschap van mannen te verlangen. Trouwens dat is niet meer d)an natuurlijk. Mannen en koks toar- monieeren niet." Iemand, die Bela goed opgenomen had, zou gezien hébben hoe haar borst onheilspellend op en neer ging, maar geen hunner keek. Haar gelaat verried niets. „Sam wa® gisteravond een beetje te brutaal", ging Joe voort. „Vanavond vindt hij hét zeker beter om „Allo! Heeft iemand het over mij?" riep een vroo- lijke stem van de,deur. 'Zestien' mennen kelken tegelijk om. Zij zagen Sam glimlachend! bijl de deur staan. Bela- sprong werk tuigelijk op en de kist, waarop zij zat viel om. Joe, die midden in een -zin in de rede gevallen1 was, staar de Sam met een open mond aan; een komische uit drukking van teleurstelling kwam op zijn gezicht. ISam kwam naar binnen. Zijn oogen 'schitterden van opwinding,. „Wat is er aan het handlje?" vroeg hij lachend. „Jullie kijken allemaal of je een geestverschijning ziet!" en dan' tot Bela: „Derangeer je(niet. Ik heb al gegeten Ik wou alleen, voordat ik ga slapen, voor de gezelligheid nog een praatje maken, al® je het goed vindt". (Hij wachtte veelbeteekenend, tot zij iets ©eggen zou. Er was iets naiefs in 'Som'® luchthartige ma nier van doen; hij' was op zijn qui vive voor alle mogelijke gebeurlijkheden Bela probeerde te antwoorden, maar kon niet. Haar ijzeren wil wa® niet langer in staat haar op winding te verbergen. Haar lippen beefden en zij hlaatde snel adem. Haar oogen Meld' ziji neergeslagen E'r heersebt een stilte vol spanning in het vertrek. Allen voelden, dat het verdere verloop van het dra ma afhangen zou van het eerstvolgende woord. Met schitterende oogeni keken zij Bela aan. 'Inmiddels had Joe zijn zelfbeheersching gedeelte lijk teruggekregen „Laat hij gaan!" zeide hij ruw. „Wij hebben geien kok9 in'* ons gezelschap noodig!" ISam negeerde die woorden, „Kan ik blijven?" vroeg hlji met een vreemden glimlach aan Bela. „Als jij het liever niet wilt, dan- i® het goed. Maar je moet het 'zelf zeggenA Bela hief haar oogeni smeekend naar hem op en sloeg ©e don. weer neer. (Maar Sam wilde dat niet al» een antwoord aan vaarden. Duitschers zijn dien avond niet gekomen, maar de burgemeester, ongerust geworden, heeft het lijk van den door hem omgebrachten soldaat weer uit de Marne opgevisch en haastig laten begraven. De waarheid heeft tijdens den oorlog heel lang noodig gehad om aan het licht te komen. De moeder van den vermoorden soldaat heeft moeite gehad recht te verkrijgen. Zij werd eerst van het kastje naar den muur gestuurd. Dank zij het krachtig optreden van den procureur-generaal te Amiens is er licht in de tragische gebeurtenis gebrdcht. Hij schreef aan de ongelukkige moeder: .,Uw zoon, mevrouw, is inderdaad vermoord. Het is een afschuwelijke mis daad, waar geen naam voor bestaat. Het was mijn voornemen den burgemeester van Reuilly-SaUvigny naar het gezworenenhof te zenden, maar hij heeft 28 April zelfmoord gepleegd". Inderdaad heeft de burgemeester zich van het le ven beroofd. Zijn twee medeplichtigen zijn nog in leven en tegen hen is nog steeds geen rechtsingang verleend. HEERLIJKE BELASTINGEN. Een van de gemeentelijke belastingen, waarmee de.Parijzenaars geplaagd werden, was een belasting op de piano's. Waarschijnlijk omdat deze belasting aan de belastingbetalers zoo bitter weinig genoegen verschafte, heeft het gemeentebestuur gemeend hun aangenaam te zijn door de piano-belasting door twee andere belastingen te vervangen: een belasting op de lift en een belasting op de traploopers. In de huizen, die in verdiepingen gebouwd zijn, zullen, volgens het ontwerp, de bewoners van de eerste drie verdiepingen 1 pet. van hun huishuur als looper belasting betalen; de bewoners van de drie bovenste verdiepingen een half procent. Voor de lift-belasting gaat het andersom: wie het hoogst woont betaalt het meest belasting. Menschen, die niet in een ver- diepingen-huis wonen, maar met hun gezin een apart huis bewonen, betalen ook looper-belasting. In de memorie van toelichting bij het ontwerp wordt gezegd: 4het zou niet billijk zijn, zoo deze belasting plichtigen aan de belasting konden ontsnappen. Het schijnt, dat men het vraagstuk kan oplossen door een belasting van 1 pet. te heffen van elk huis, dat geacht wordt zich een traplooper te kunnen ver oorloven". v Het Journal des Débats acht deze bepaling bewon derenswaardig. Men zal betalen voor een virtueelen traplooper, niet voor dien, welken men heeft, maar voor dien, welken men zou kunnen hebben. In de toe lichting tot het belasting-voorstel wordt de looper als een kenteeken van rijkdom voorgesteld; hier wordt riikdom een kenteeken voor een traplooper. GEEN STAKING DER ENGELS CHE BANKWER KERS. Na langdurige onderhandelingen ij een voorloo- plgei overeenkomst bereikt .tu&sclneiiL het verbond van machine-fabrikanten en de, vereeniglng van bankwerkers en zal een gemeenschappelijke aanbe veling voor een regeling van het geschil,, op grond van die overéénkomst, aan deconferentie van de vakvereenigimgen worden voorgelegd. MOBILISATIE IN RUSLAND? Uit Londen, 30 Juni. De Times verneemt uit Helsingfors, dat de algemeene mobilisatie van alle lichtingen tot 48 jaren gelast is in Noord-Rusland en waarschijnlijk in geheel Rusland tengevolge van den opstand in 'Siberië De toestand daar moet zeer érnstig zijn. De bevolking i® er in sterke oppositie en in. verscheiden districten heerscht opstand'. Reclames. Waterzucht en de nieren. Waterzucht isophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zien zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen do oorzaak zijn, doch 'daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nioren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van water zucht (pafferigheid onder de oogen en in het ge zicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellijngen van de, voeteri en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aange daan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning Jpan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaar loosde gevallen kunnen dé beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de her senen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig .doordat zij de huid poriën openen en reinigen, en geregelde stoelgang ia noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Fillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende drogisten f 1.75 per doos. ,„'Kan' ik blijven?" vroeg (hij) weer. „Zeg (toch, :diat hij gaan «moet, vóór bij eruit ge gooid word't!" riep Joe uit. Dat bracht de beslissing. Met een ruk wierp Bela haar hoofd in: haar nek en haar. oogen bliksemden woest naar Joe. Eln tegen Sam: „Kom binnen, mijn hui® 9ta<at open voor iedereen!" „Gaarne", zeide Sam. (Bela ('keek Joe tartend aan, maar deze beantwoord de haar blik niet. Hij trok ieen woedend gezicht en vloekte binnensm'onlds. 'Sam, die de geheele situatie overzag, ging daarop zitten èn glimlachte in het teleurgestelde gezicht van Joe. (Dat bezorgde hem meer dan één, vriend' in het restaurant. De oogen van. Goulson schitterden van bewondering. Big Jack voelde zich weifelen tussclien ouden wrok en nieuwien eerbied. ISam maakte dadelijk gebruik van die gunstige stemming. „Het schijnt, dat jullie me vanavond niet ver-, wachtten", zeide hij' kalm. „Ik zou voor geen geld, van de wereld weggebleven zijn. Ik hoorde, dat. er iets bijlzanders gaande zou zijn. Wat is het eigenlijk, Joe?" Joe wa9 in dergelijke dingen niet tegen Sam op gewassen. Brommend' wondde hij zijn hoofd af. „Wat gaat er gebeuren, jarigen®?" vroeg Sana. „Een vaudeville of gezelschapsspelletje?" Ca anderen 'lachten hartelijk. Joe voelde, dat hij terrein verloor, en dot hij dat weer terug moest winnen. „Bela!" riep hij ruw. „Neem een andere kist en kom bij imij zitten." iS'tom vedbaasd over dien toon keek iSam on. „Er is geen plaats," zeide.Bela op doffen toon. „Haal een kist!" riep Joe bevelend.. (Ér kwam een harde trék op het gelaat van Sam. „Vriendlief, dat is geen manier om tegen een dame te spreken," zeide 'hij zacht. iZoo'n antwoord wilde Joe juist hebben .„Wat heb jij daarmede te maken?" „En dat is geen manier om tegen een iman te spreken." „Tegen een man, neen; maar nog goed genoeg voor een kokl" Vlak naast Sam stond een ko-p met theebladeren. Hij nam dien óp en gooide den inhoud in Joe's ge* zicht Wordt Vervolgd

Schager Courant | 1921 | | pagina 6