Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Marktberichten. B rgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. ten op straat moet leven. Natuurlijk hebben veel Parljsche bladen niet verzuimd over deze uitlating van den nieuwen prefekt allerlei grappen te maken. Dat Leullier's voornemen, om met eigen oogen van het leven der wereldstad getuige te zijn, zijn goeds heeft, blijkt uit het volgende: Donderdagnacht klonk er hulpgeroep onder de Louis-Philippe-brug te Parijs. Een juffrouw had er zich willen verdrinken, maar was tot andere gedach ten gekomen. Een jongeman spring op het hulpge roep in het water om de juffrouw te redden, maar hij zou met de geredde, die zwaar was, omgekomen zijn zoo' niet een andere man krachtdadig te hulp geschoten was.'Juffrouw en eerste redder werden op den kant gebracht. Van de bewustelooze wekte de politie in een hulppost de levensgeesten op. Daarna ging het in optocht naar den commissaris van de wijk, waar de gewone formaliteiten vervuld wer den. Do juffrouw, die zelfmoord had willen plegen, werd van vagabondage beschuldigd; haar redder stond op zijn sokken, want terwijl hij do Seine in dook had een nachtelijk wandelaar zich over zijn onbeheerd op de Seine-brug staande schoenen ont fermd. Eindelijk kwam de beurt aan den redder van den redder om allerlei vragen te beantwoorden. Uw naam? vroeg de commissaris. Robert Leullier, was het antwoord. Beroep? Prefekt van politie.... Men kan zich het tooneel, dat volgde, voorstellen. De redder, die er zijn schoenen bij ingeschoten had, heeft van den redder-prefekt het geld voor een paar nieuwe ontvangen. BRAND TE GLASGOW. Uit Glasgow, 3 Juli. Een groot blok zakenge- bouwen in het midden van de stad is vandaag door brand vernield. Twee brandweerlieden zijn omgeko men. De schade wordt op een kwart millioen pond geraamd. DE ONLUSTEN IN ITALIë. De Times verneemt uit Rome, dat naar aanleiding van een plaatselijke botsing tusschen fascisten en communisten te Grofcseto bij de duizend fascisten uit naburige steden per trein en auto naar die stad zijn getrokken en haar, ondanks de verdediging door de troepen, bezet hebben. De fascisten over wonnen den tegenstand der troepen, trokken de stad binnen en verwoestten het volkshuis en andere so cialistische gebouwen, In den strijd vielen 5 dooden en 40 gewonden. De stad bevindt zich thans in-het bezit van sterke fascistische wachten en 50 socialis ten zijn in gijzeling genomen. GROOTE ONTPLOFFING TE SMYRNA. 'Uit Smyrna, 1 Juli. De groote opslagplaatsen van benzine en munitie buiten do stad zijn vanmid dag in do lucht gevlogen, waarbij tal van militairen en burgers zijn gedood en de huizen in den naasten omtrek zijn vernield. De oorzatak wordt toegeschre ven aan een gasbrand, waarvan de vlammen de op slagplaatsen zouden hebben bereikt. DEMPSEY—CARPENTIER. Do groote. bokswedstrijd Dempsey—Carpentier is door de eerste in de vierde ronde gewonnen. De sympathieke Franschman leed de nederlaag. Car pentier verklaart zelf loyaal en volledig te zijn ver slagen. De slagen die Carpentier Dempsey toebracht en die elke bokser zouden hebben neergeveld, had den op Dempsey niet de minste uitwerking. Carpentier erkent dat Dempsey te groot en te sterk voor hem was. Het draadlooze bericht was binnen de minuut van Amerika te Parijs en vier minuten later ging de Avian de lucht in om de droeve tijding aan de Pa- rijzenaars door seinen mee te deelen. BRAND IN BAKOE? Uit Londen, 4 Juli. Uit Moskou wordt gemeld dat Bakoe in brand staat. Een gedeelte der stad met verscheiden petroleumdepots is vernield. HET EERSTE RUSSISCHE SCHIP. Uit Berlijn, 4 Juli. Binnenkort verlaat het eer ste Russische schip,, „De Internationale" de haven van Petersburg, met een aanzienlijke lading hout voor Hamburg. ALKMAAR, 2 Juli Boterprijs: Hoogste markt f 1,30, middelmarkt f 1,25, laagste markt f 1,20. Aanvoer 1791 kop. Kipeieren f 11—12, eendeieren f 9 per 100. ALKMAAR, 4 Juli. 14 koeien en ossen f375575, 25 vette kalveren f90 —240, per ned. pond f0,80—1,10, 31 nucht. kalveren per stuk f2040, 23 vette schapen f5054, 569 vette varkens p. ned. pond f 1,021,08. ALKMAAR, 2 Juli. Op de heden gehouden markt waren aangevoerd: 12 paarden f 200—600, 14 koeien en ossen f 600—800, 60 nucht. kalveren f20—28, 63 vette schapen f 42— 52, 7 vette varkens f80—220, 21 mag. varkens f60- 75, 111 biggen, 10 weken f 1528. AMSTERDAM, 4 Juli. Op de heden gehouden veemarkt waren -aange voerd: 294 vette koeien, le kw. f 1.60—1.80, 2e kw. fl,40 —1,50, 3e kw. f 1—1,20 per Kg., 70 melk- en kalfkoeien f 500—700, 45 graskalveren f 100—160, 84 nuchtere kal veren f22—30, 73 schapen f40—50, 48 lammeren f32 52. 934 vette varkens, le kw. f 1,18—1,20, 2e kw f 1,12—1,16,3e kw. f 1,10 per Kg. schongewicht. ALKMAAR, 4 Juli. Heden werd besteed: Aardappelen f 6 a 17,30, per 100 Kg. Bloemkool I, f 18,40 a 28,60, per 100 stuks. Aardbeien f31 a 48, tuinboonen f 3,80 a 6.40, per 100 Kg. wortelen f 10.80 a 13,70 per 100 bos. Doperwten f 19 a 26, peulen, f 45 a 61, per 100 Kg. Kropsla f 1,40 a 3,80, spercieboonen f 0.66 a 0,75, per 100 st. BOUWEN. Aan den heer C. Blaauboer is de bouw van een magazijn voor Landbouw- en Zuivelwerktuigen met kantoor, aan de Oosterstraat opgedragen, voor reke ning van de firma Berends en Co. alhier. EEN FUSIE. De voetbalvereeniging S.V.V. alhier heeft zich bij Sparta, mede alhier, aangesloten. POLITIE. f Verloren: een kickstarter van een motorrijwiel. Gevonden: een kinderzak je. Inlichtingen ter Secretarie. JACHT. De Commissaris der Koninging in de provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 22 Juni 1921, No. 2; Gelet op artikel 11 der Jachtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden: ..dat de jacht op waterwild in dit gewest zal wor den geopend op Donderdag 21 Juli 1921 met zons opgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden ge plaatst en voorts ih elke gemeente van Noordhol land worden aangeplakt. Haarlem, 23 Juni 1921. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, A. ROëLL. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 2 Juli. Bloemkool f 17.70 20,10, per 100 st. 4 Juli. Schotsche muizen f 7,90 a 12.40, Julia f 8, koksianen f7.60 a 8,10, schoolmeesters f 6.10 a 8.90, blauwe aardappelen f 13,10, drielingen f 2,80 a 5.20, roode kool f9.50, per 100 Kg. Bloemkool f 15.90 a 18.50, per 100 st. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. Br. op L. 4 Juli. Bloemkool, le soort, f 17.50 a 23, 2e soort f 5.80, per 100 st. Roode kool f 10.10 a 11,90, per 100 Kg. Wortelen f7.50 a 12,70, per 100 bos. Schotsche muizen f 7.20 a 19, schoolmeesters f5.50 a 13,10, drie lingen f 3 a 5.70, kleine f 2 a 2,10, koksianen f7,20 a f8, duc f720, alles per 100 K.G. Aanvoer 2215 st. bloemkool, 2475 Kg. roode kool, 10300 bos wortelen, 368200 Kg. aardappelen. WARMENHUIZEN, 1 Juli. Schotschttmuizen f6.50 a 14.50, schoolmeesters f4.70 a 7.70, drielingen f 2 a 6.20. Aanvoer 66985 Kg. WARMENHUIZEN,, 4 Juli. Schotsche muizen f 6.70 a 11, schoolmeesters f5 a 8.20, drielingen f 1.60 a 5.40, duken f 7,30 a kok sianen f 6.10 a 7,90, negentigvoud f6 a 7.30, glad- blaadjos f 11,60 a 7,30, Julia f6, Bloemkool, le soort f 15, idem, 2e soort f 6. MEDEMBLIK, 4 Juli. Aardappelen: Groote muizen f 1.85 a 2.40, kleine muizen f l^a 1,40, groote ronde f 3 a 3,20, bonte f 3 a 3.20, borgers f 2,70 a 2,80, per 25 Kg. WINKEL, 4 Juli. Aalbessen f 15 a 51, kruisbessen f 9 a 15, aardbe ziën f 20 a 24, frambozen f 40 a 47, slaboonen f 50 a 52, tuinboonen f 1,10 a 1,70, peulen f 4 a 14, alles per 100 pond. Bloemkool f 20 a 24, kropsla f 1 a 2,70, per 100 stuks. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren :Catharina, d. v. C. Paardekooper en van J. Bras. Margaretba Elizabeth, d. v. C. Meerveld en van T. Hoenson. Cornelia Tharcicia, d. v. H. Tromp en van A. Khel. Adriana Alberdina, d. v. C. de Boe en van M. Vergouwe. Getrouwd: Jacob Lange en Ida de Vries. Jan Keur en Jannetje van Dijke. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven over de maand Juni 1921. Geboren: Nicolaas, z. v. Pieter Danenberg en Si- gaberta Jong. Maartje, d. v. Jan Jacob Kuiper en Wilhelmina de Graaf. Cornelis, z. v. Antonius Klij- broek en Maria Johanna Hinke. Cornelis Petrus, z. van Pieter Wester en Wilhelmina Stoop. Gerardus Petrus, z. v. Willem Dekker en Maartje Burger. Casper, z. v. Simon Jonker en Aafje Plijter. Johan na Maria, d. v. Petrus Ruiter en Catharina Maria Bleeker. Neeltje, d. v. Jan Rorije en Neeltje Roelofina Broers. Frederik, z. v. Cornelis Wiedijk en Jannetje Groot. Johannes Antonius Eduardus,. z. v. Antonius Smeets en Angelina Maria Hubertina Aben. Ondertrouwd: Gerardus Stoop en Alida Slijker- man. Cornelis Tijm en Maria Spaans. Karei Horse- ling en Hendrikje Drost. Gehuwd: Gerardus Stoop en Alida Slijkerman. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Nico laas Groot en Cornelia Boekei. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven over de maand Juni 1921. Geboren: Grietje, d. v. A. van Dijkhuizen en Hela. Ea. Schut. Pieter, z. v. Jacob Kriek en Anna Hart. Klaas, z. v. W. J. de Jong en Eilis. Luijtjes. Overleden: Conelis Snip 88 j., wedn. v. Wupke Steen. Jacob Cornelis Wijn, Pz., 1 maand. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven over de maand Juni 1921. Geboren: Maria Hendrika, d. v. A. Post en N. Jong Trijntje, d. v. A. Hoogland en H. Ploeg. Adriana, d. v. C. de Jongh en A. Jordens. Bregje, d. v. C. de Groot en A. Meurs, Ondertrouwd: Evert Nobels, te Batavia (bij vol macht) en Jantje Groen. Getrouwd: Arie Rentenaar en Aaltje Otto. Wil helm Frederik Smit en Aaltje Stapel. Córnelis Kloosterboer en Geertje Koedijk. Overleden: Aagje Vroegop, 80 jr., weduwe van Jan Kruk. Adriana de Jongh, 1 dag. Johannes van der Molen, 63 j., echtgenoot van Elisabeth Kwak. ZUIDSCHARWOUDE. De schoolfeestcommissie verkoos tot haren voor zitter den heer J. du Burck, tot penningfneester den heer P. H. v. Minnen en tot vice-voorzitter den heer A. Kist. Op de lijsten was geteekend voor een be drag van f438.70, zoodat met de schoolfeestcenten .van de kinderen pl.m. f500.— te verteren, is, d.i. ongeveer f80 minder dan het vorig jaar. Naar den Haag gaan, naast een deel van het onderwijzend personeel, de heeren J. de Ruiter Pz., J. Krul en P. Berkhout, als geleiders mee, naar Amsterdam zal nog nader iemand worden aangewezen. De heer J. Krul jyas zoo goed voor het vervoeren der consump tie te zorgen, terwijl de heer Jb. Kroon de welwil lendheid had toe te zeggen, de laagste klas kinde ren naar het station per motor te vervoeren. ZUIDSCHARWOUDE. De heer M. Vlug, alhier, is geslaagd voor het di ploma Boekhouden in de Handelswetenschappen. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde Zon dag op het concours te Buiksloot den eersten prijs in de eerste afdeeling fanfare, benevens een 3en prijs eere-wedstrijd. MOERBEEK. De kermis alhier kenmerkte zich dit jaar voor zoover de beide eerste dagen betreft wel niet door bijzonder mooi zomerweer, maar ze was toch zeer gezellig. Het was recht pleizierig in de localiteit van het café „de Moerbeek" van den heer Bart. Kranige dansmuziek en eerste klasse kermisklanten droegen daar natuurlijk rijkelijk het hunne toe bij. Was het in het aardige lokaaltje zeer prettig om te wezen, ook daar buiten was veel jolijt te vinden. Eenige woonwagens verhoogden niet weinig het schilder achtige van het geheel. Er was weer aardig wat ge logeerd op het gebied van amusementen. De „zweef' was wel de grootste attractie. ;En kilometers ver kon men reeds de lustige toonen van het reuzenorgel dier zoo geliefde inrichting hooren verkonden, hoe echt of het kermis in de Moerbeek was. Met een kolossaal succes droeg de gunstig beken de heer Grapendaal een aantal mooie nummers voor. Wat, zooals te begrijpen is, door een druk en amusant danspartijtje werd besloten. Hopen we, dat ook de Dinsdag allen veel voldoening schenke. OUDE NIEDORP. H. J. S., uit deze gemeente, is Zaterdag door den veldwachter naar Alkmaar gebracht en is aldaar in arrest gesteld. Hij heeft in deze gemeente met schoolkinderen niet te noemen handelingen ge pleegd. Al eerder werd hij van dergelijke handelin gen beschuldigd, ook op andere plaatsen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. WIE RINGEN. Naar wij vernemen is onze plaatsgenoote mej. A. A. Bax, onderwijzeres aan de O. L. school te Hip- polytushoof, op de lijst van bij voorkeur benoemde onderwijzeressen aan een der O. L. Scholen te Am sterdam geplaatst. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Gistermiddag is in een der ondergrondsch gelegen reserve-cellen in de strafgevangenis aan de Wilhél- minastraat te Arnhem brand uitgebroken, waardoor het gevangenisgebouw geheel met rook werd gevuld. De brand bleef tot dezo cel, die niet bezet was, be perkt en het vuur kon door de brandweer spoedig worden gebluscht. Omtrent de oorzaak deelt men ons mede, dat des morgens bij het verbranden van afval in den tuin zakken met houtspaanders boven het vuur waren uitgeschud, daarbij zijn opspattende vonken in de zakken gevlogen. Men schonk er geen aandacht aan en de zakken werden ledig in de reserve-cel op atroo- zakken neergelegd. Daar heeft het vuur voórtge- smeukl en het stroo aangestoken. Bij de gevangenen heeft de opstijgende rook geen aanleiding gegeven tot teekenen van onrust. De officier van justitie stelt een uitvoerig onder zoek in DE KERKELIJKE COALITIE. De Telegraaf meldt: Naar wij vernemen zijn de drie Kerkelijke par tijen in de huidige politieke crisis tot overeenstem ming gekomen onder beding, dat van Protestant- sche zijde op de behandeling der Zondagswet niet meer zal worden aangedrongen als de Katholieken de opheffing van hot processie-verbod met rust laten. Over zaken rakend „de gemeenschappelijke wor tel des geloofs" valt te praten, terwille van het ge meenschappelijk belang der politieke coalitie. WIERINGEN. De heer Jurri Lont, te den Oever heeft zijn her berg geheel laten verbouwen, naar de eischen des tijds. De vernieuwde zaal ziet er keurig uit en is thans geworden een prima hotel plus concertzaal, enz. De neer Lont heeft kosten noch inoeite gespaard en kan er dan ook trotsch op zijn. Wij hopen dat or van zijn zaak, voornamelijk het hotel een druk gebruik zal worden gemaakt. A.s. Zondag heeft de .officieele opening plaats, waarbij eenige feestelijk heden, in den vorm van het geven van een concert enz. door muziekvereeniging „Apollo" zullen plaats hebben. ANNA PAULOWNA. Tot nog toe werden, tijdens deze langdurige droog te, de publieke regenbakken van gemeentewege ge regeld weer gevuld met water dat, per spoor aange voerd, verder van het station in tanks naar de bak ken gereden werd. Nu de droogte hier echter nog maar altijd aanhoudt, blijkt dit een te kostbare wa tervoorziening te worden. Daarom zal het drinkwa ter voortaan per vlet worden aangevoerd en van daar uit langs Zandvaart en Molen'vaart voor de ingezetenen verkrijgbaar zijn tegen een tarief, Ze zijn dan echter verplicht hun emmers, tobben en vaten aan den wal gereed te houden. Langs beide vaarten zal zoo mogelijk om den anderen dag ge varen worden. KOLHORN. Dea heer A. Engel van hier slaagde voor boekhou den, diploma Mercurius. KOLHORN. Den 2den Juli werd alhier in de zaal Jonker eene protestvergadering tegen de gevangenhouding „Her man Groenendaal", en andere dienstweigeraars ge houden. Sprekers de heeren P. Dekker en J. Bakker. Alhoewel entrée vrij, was de belangstelling beneden minimum. BROEK OP LANGENDIJK. Tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Broek op Langendijk is met ingang van 1 Aug. benoemd do heer W. F. C. B. Schmidt, thans com mies te Rotterdam. OUDKARSPEL. De staking vonder de transportarbeiders is sinds Zaterdagmorgen opnieuw uitgebroken. Overeenkomstig de besprekingen, welke vorige Maandag tot opheffing van het conflict leiden, was het "contract opgemaakt, dat Vrijdagmorgen na af loop van de veiling zou worden geteekend. De onderteekening werd echter door de kooplieden ge weigerd, zoolang een tweedecontract, door de koop lieden opgemaakt, door de transportarbeiders niet geteekend was. Wel waren de kooplieden bereid te teekenen als het alleen voor Noordscharwoude en Warmenhuizen geldende was, doch gemeend werd, dat voor Broek speciale bepalingen noodig waren. Het ging niet over de loonregeling, daarover was voldoende overeenstemming bereikt, doch met de regeling, na opheffing der staking door de arbeiders te Broek in toepassing gebracht voor oogen, achtten de kooplieden het maken van speciale besprekingen noodig. Het was n.l._voorgekomen, dat aan het Jaden van één wagon drie verschillende ploegen arbeiders werkzaam waren, waardoor bij eventueele fouten niet uit te maken was, wie daarvan de schuldigen waren. De bewuste wagon was te licht geladen. De regeling op de andere plaatsen is voldoende ge waarborgd om geen contractbepalingen vast te leg gen. De arbeders te Broek achten zich in hunne rech ten bekort en de kooplieden houden! aan hunne eisch in deze vast. Zoo werd Vrijdagavond te Broek een vergadering gehouden van kooplieden en tuinders, op welke ver gadering afgevaardigden van de transportarbeiders op verzoek toegang kregen. De conferentie duurde van 's avonds 9 uur tot-na middernacht, zonder dat overeenstemming bereikt werd. De arbeiders erkenden dat de regeling nog niet was uitgevoerd zooals dit behoorde te zijn en waren niet tegen een bepaling hieromtrent in hun contract. Zaterdagmorgen zou dan ook geen aardappel ver laden worden. De marktbesturen besloten in ver- band daarmee geen veiling te houden. Alleen de aangevoerde bloemkool werd geveild en verladen. Arbeidersafgevaardigden waren ,'snachts nog naar Amsterdam gegaan, met het gevolg dat daar voor een viertal van de toonaangevende kooplieden reeds Zaterdagmorgen niet gelost werd. Het was Zaterdagmorgen in het marktgebouw te Noordscharwoude, waar, we een kijkje namen, een drukte van belaïig. Het was er zoo vol, dat men er geen kat aan zijn staart zou kunnen doorhalen. Toen meegedeeld was dat niet geveild zou worden, was het spoedig rustig en den geheelen morgen is het zeer rustig geweest. Zaterdagmiddag werd te Alkmaar een Vergade ring gehouden van de tuinders, die den geheelen middag duurde en waar ook Koophandel aanwezig was: Daar werd besloten dat de tuinders Maandag morgen door den nood gedwongen, zelf hun produc ten zouden laden en 's avonds werden daarvoor de noodige maatregelen genomen. De tuinders werden door de tuinbouwbesturen aangeraden, zelve hun producten te laden, doch niet daarvoor hun personeel te gebruiken. De arbeiders nemen intusschen door het geheele land hunne maatregelen, opdat Maandag nergens gelost zal worden, wat voor de kooplieden hier ge laden is. We spraken verschillende menschen die er hunne verwondering over uitspraken dat geen overeen stemming bereikt werd. Het verschil lijkt hen zoo miniem, dat het van beide zijden onverantwoorde lijk is, aan ret uiterste vast te houden. We vermoeden dat de hoofdoorzaak op het oogen- blik wel zijn zal gebrek aan wederzijdsch vertrouwen doch hoe dan ook, de Volle lastj zullen, direct de tuin ders krijgen te dragen, terwijl er ook de kleine koop lieden en de Nederlandsche consument de dupe er van worden. Mot belangstelling zagen we den Maandagmor gen tegemoet, vooral ook omdat reeds fantastische verhalen do rondte deden betreffende een sterke politiemacht, afzetten van het terrein enz. Klokslag acht uur waren we present om den toestand in verband met mogelijk komende gebeurtenissen in oogenschouw te nemen, doch al direct viel ons op de, uiterste kalmte, die overal te bespeuren viel. De belangstelling»van de zijde der tuinders was groot en spoedig was dan ook het marktgebouw eivol. Van arbeiderszijde hoorden- .we reeds, dat het doel was alles in alle kalmte aan haar beloop over te laten, overtuigd als ze waren dat de tuinders onder den drang der omstandigheden aan het la den zouden gaan. De aardappelen die reeds Vrijdag gerooid waren, moesten,weg; een dag langer wachten zou totaal bederf tengevolge gehad hebben. Klokslag acht uur nam het vellen der producten_ een aanvang, doch vooraf deelde de veilingleider, de heer Ootjers, mee, dat nog gehoopt was dat het conflict voor heden zou zijn opgelost, doch waar dit niet zoo heeft mogen zijn, gaan de tuinders nood- gedwongen bij het laden hun hulp verleenen. Na de hoop uitgesproken te hebben dat het con flict de oplossing nabij is en het voor de spoedige opheffing bij de tuinders niet aan medewerking zal 1 ontbreken, deelde de heer J. Kuiper namens Koop- 1 handel mee, dat voor Amsterdam jriets gekocht zal worden, omdat daar toch van lossen geen sprake zal kunnen zijn. Nu ging do wijzer rond en bracht de eerste partij Schotsche muizen, die voor den heer II. Slot ge kocht werd f8.20 per 100 K.G. op, waar het geregeld zoowat omheen draaide. Voor puike Schotsche mui zen noteerden we nog f 11.90 en f 12.40. School meesters waren ongeveer f7.50, de lekkere f8.90, f9 en f 10.30, koksianen brachten f8 op. Het was in verband met den toestand een meevaller. De prijs was niets minder dan de vorige week. De aanvoer der aardappelen was 127 partijen, wat in vergelij king met voorgaande dagen normaal was. Het laden had een uiterst kalm verloop, geen hard woord Is zelfs voorgevallen. De tuinders ston den elkaar met laden bij. Soms waren 10 h 14 tuin ders met het laden van een wagon bezig. Een groote orbeidsverspilling is dit zeer zeker, doch er viel in de gegeven omstandigheden niet veel aan te ver anderen. Er werd geladen in hoofdzaak voor het buitenland. Slechts enkele partijen voor het binnen land, o.a. voor Rotterdam-en Helder. De indruk die we in het algemeen opdeden is van dien aard, datalgemeen op een spoedige op lossing van het conflict gehoopt wordt. Er zal, zoo oordeelde men, van beide kanten wat toegegeven moeten worden en zoo spoedig mogelijk, wil vooiv komen worden dat het conflict grooter afmetingen gaat aannemen. Hoewel alle partijen het over de loonregeling vol komen eens zijn, doch de strijd meer gaat om het recht van, het spel, schijnt het echter nog een moei lijke taak om een oplossing te vinden. Misschien echter dat de hoofdbestuurders die heden Maandag middag zullen komen, een oplossing zullen weten te vinden, vanmiddag vergaderen de arbeiders, van avond de kooplieden, deze laatsten vooral in ver band met de verzending naar Amsterdam. We vermoeden wel dat beide partijen vandaag wel contact met elkaar zullen krijgen. Of dan de oplossing zal komen? We hopen er het beste van. Geven we nog de hoofdlijnen van de contracten weer, dan meenen we een zoo goed mogelijk over zicht van den toestand gegeven te hebben. Het collectief contract van de gezamenlijke arbei ders vereenigingen Art. 1. Geen arbeider heeft recht op arbeid in het transportbedrijf, tenzij hij georganiseerd is eh lid is van 'n erkenden transportarbeidersbond. Geen werk zal worden gedaan huiten den leider om. Art. 2. Voor het verladen van een wagon gebaald goed wordt 3 man, voor het los goed 2 man ge rekend. Art. 3. Alle werkzaamheden moeten geschieden door plaatselijke arbeiders, aangesloten bij de er kende bonden. Uitzondering kan gemaakt worden voor plaatselijke kooplieden, die zoons hebben of voor kleine kooplieden, die niet georganiseerd zijn en die iets koopen voor een voilingvrachtje. Zij mogen niet meer dan één wagon laden, meerdere wagons worden overgegeven aan den bond. Zij hebben geen aanspraak meer op ander trans portgebied. Geen werk zal mogen worden gedaan buiten den leider om. Het vervoer per vlet van artikelen welke hier aan de veiling gekocht worden voor een andere plaats, moet over en weer geschieden doör plaatselijke ar beiders in het transportbedrijf.- Art. 4. Geen arbeider mag zich vast verbinden voor hij bestuur en leider daarvan in kennis heeft gesteld. Deze alleen hebben, het recht om afwijzend' te beschikken. Uitzondering hierop maken meesterknechts, die gedurendM het laatste jaar als zoodanig werkzaam geweest zijn bij een patroon. Art. 5 bevat een speciale regeling voor motorschip- pers; art. 6 de loonregeling waarover heide partijen hot eens zijn, terwijl art. 7, het slotartikel, zegt: Een werkgever die een motor doet laden door - niet-transportarbeiders, zal daarvan zelf de risico hebben te dragen. De kooplieden wilden voor Noordscharwoude en Warmenhuizen deze regeling, wel aanvaarden, doch wenschen speciaal voor Broek een contract, waai- in o_.a. voorkomt: - Art. 5. Do voreeniging Koophandel draagt het aanvragen en verdeelen der arbeiders op aan haar algemeen^ leider, terwijl de aangewezen arbeiders onder leiding van den meesterknecht of diens plaatsvervanger moeten werken. Art. 6 zegt o.rn., dat de koopman over de hem - toegewezen arbeiders tot des namiddags 5 uur de vrije beschikking heeft. De overige artikelen lijken ons in volkomen over eenstemming met het contract der arbeiders. Dit zijn dan ook de punten waarover het in hoofd zaak gaat, terwijl min of meer wantrouwen, van beide zijden ook oorzaak zal zijn, dat het conflict tot heden niet is opgelost. Om tot een bevredigende oplossing te komen, zal het o.i. ook noodig zijn, dat een van beide partijen hun leider laten vallen, want twee leiders voor de arbeiders, een van Koophandel en een van de ar beiders, lijkt ons nu niet de juiste regeling om tot bevredigende resultaten te komen. Gisteravond hield Koophandel een ledenvergade ring in het lokaal van den heer Kramer en daar we vermoedden dat de hoofdbestuursleden van de arbeidersbonden, die waren overgekomen, een con ferentie zouden vragen, gingen we naar Zuidschar- woude en vroegen toegang tot de vergadering. We' spraken met de bestuursleden Brinkman en Hoog land, die met enkele andere bestuursleden overleg pleegden, met het resultaat dat ons de toegang tot de vergadering geweigerd werd. De toezegging werd gedaan dat we van bet verloop d$r vergadering een communiqué zullen ontvangen. We kunnen hiervan dan ook momenteel niets anders meedeel en dan dat een vrij groot aantal kooplieden van de clriq markten aanwezig waren, terwijl we ook enkelfe marktbestuurders opmerkteh. Dp onzen huisrit vernamen we nog dat de hoofdbestuurders en arbeidersbesturen telefonisch een onderhoud hadden aangevraagd, welk onder houd werd toegestaan, onder voorwaarde dat van elke arbeidersorganisatie niet meer dan één lid" aanwezig zou zijn. Men is nogal eens licht geneigd een persbericht af te takelen ais daarin iets ontbreekt of de feiten niet voldoende zuiver worden weergegeven. Als men op'' zuivere weergave gesteld is, zal het toch ook goed zijn, do gelegenheid niet te benemen, waarmee de pers een meerzijdige voorlichting kan ontvangen. De gedachte dat de leden zonder pers .vrijer spre ken, is zoo langzamerhand wel xvat veranderd. We vernamen nog dat het hoofdbestuurslid Jan sen van den katholieken bond van transportarbei ders in het veilinggebouw te Warmenhuizen de medodeeling heeft gedaan,, dat voor een verscherpte actie door het geheele land de maatregelen reeds waren genomen en de expediteurs in overweging gaf er rekening mee te houden, -dat de arbeidersorga nisaties ook internationaal verbonden zijn. LANGENDIJK. Per tolefoon. In eene gisteravond gehouden bij eenkomst te Zuidscharwoude, die tot over iniddér- nacht heeft geduurd, is besloten, de transport-ar beidersstaking op te heffen. lEr is daar een nieuw contract gemaakt (dat nog geteekend moet worden). Een Hoofdbestuurder van den Transportarbeiders- bond heeft partijen tot elkaar gebracht

Schager Courant | 1921 | | pagina 2