ilieicen Hints- Abonnementsgelden. vóór 15 Juli De Groute Koninklijke Landbouw tentoonstelling le Derby. Donderdag 7 Juli 1921. 64ste *i@&rgan<i No. 0851. UITGEVERS J TRAPMAN A CO., SCHAGEN. Ingezonden Stukken. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8nnr worden AdvertentiSn zooTeel mogelijk in het eerstnitkomend nnmmer geplaatst. POSTCHEQUE en GIRODIENST 28330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno Inbegrepen). Groote jletters, worden naar plaatsruimte berekend Aan onxe lezers buiten de gemeentel Schapen doen vrij het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van 1LSQ over te maken per postwissel oi over te laten schrij ven op onze postrekening No. 23330. De laatste manier van vereffening raden wij ten zoorste aan, daar het bedrag dan voor slechts 10-05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten 10.10. Na genoemden datum wordt beschikt met IU4 verhoog Lag. Toezenden ls dus voordeellg! Voor alle abonné's, die gewoon zijn het couranten- peid aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) tft betalen, geldt dl« verrook niet DB ADMXN1HTBATXBL In de groote .vlakte van Midden-Engeland, aan de rivier de Derwent, ligt de provinciestad Derby, met ruim 100.000 inwoners. Sedort ik wist, dat daar de groote jaarlijksche ten toonstelling gehouden zou worden door de Hoy&* A.gricultural Society of Engeland, was het alsof lk door magneten daarheen getrokken werd. Gisteren om half zeven op, per fiets naar Harpen- den en dan per 8-uur-trein naar Derby, waar ik om half twaalf aankwam. 'a Avonds was ik weer een kleine 5 uur onderweg vóór ik thuis was. Tien uur reizen om eene land bouwtentoonstelling te zien, wat zegt ge daarvan? Hot gekke is, dat ik het heelemaal niet gek vind en na al wat ik gezien heb het morgen weer zou doen. Of ik zou bet om de kosten moeten laten, want al bon ik nu nog zoo zuinig uit geweest natuurlijk reisde ik derde klas kostte het grapje me over de £2.—, dus ruim f25.—. Het retour 3e klasse kostte mi) f 18.—, daarvoor reisde ik met sneltreinen 2 X 100 Eng. mijl, dus tezamen pl.m. 820 K.M. Ik had uitstekende coupé's, ongeveer als onze 2o klasse maar daar de rails hier in Engeland zoo vast lig gen, vormoeit de reis bijna niet. Te Derby aangekomen reed ik boven op een elec- trischo tram naar de tentoonstelling. Het was wel te bemerken, dat de vorige dag de koning op be zoek was geweest. De straten waren allemaal ver sierd en tribunes werden juist weer afgebroken. De groote ingang had een tiental tourniquets, aan elk tourniquet stond een controleur en een politie agent. Een toegangsbewijs kreeg je niet, Je betaalde le 5 shilling (f3) aan den cóntroleur^en men draal de Je door het tourniquet. Omdat je dus alleon met gepast geld terecht kon, waren or verschillende lo ketten om je geld te wisselen, alles gemakkelijk en ordelijk. De ...Show" duurt van Dinsdag tot Zaterdag, alle inzendingen moeten blijven tot den laatsten dag. De toegangsprijs is de eerste dag het duurst, 10 bhilling (f 6.de laatste dag slechts 8 shilling (f 1.80). Het is de 4e keer dat er eene tentoonstel ling in Derby is, do eerste koer was het in 1843. Er moest toen geld bij, xlI. 3134.—. In 1881 werd de Show door 128000 persoden bezocht on werd er 4528.— verdiend. In 1906 was er weer een batig saldo, nl. van .£2028.dus pl.m. f24000.Hoe hot dit jaar zal wezen kan ik nog niet zeggen, maar, daar het bezoek heel groot is, vermoedt men dat er wel weer een surplus zal wezen. Het geheel is in grootschen stijl opgezet. Het terrein, is verschillende Hectaren groot, de schuttingen zijn vrijwel tevens de achterkant van de kiosken der verschillende exposanten, zoodat men niet tegen een leelijke plankenrij, maar in gezellige uitstallingen kijkt, Verderop bij de koeien en paarden waren de af sluitingen van het terrein zoodanig, dat ik niet. kon nalaten aan een daar het vorkeer regelenden po- litie-agent te vragen of hij niet dacht dat er onge- noode niet-betalende gasten zouden komen. De man keek mij eerst aan alsof hij dacht dat ik gek was, en antwoordde toen: „Maar dat doet men toch niet." Met een zucht dacht ik aan andere ervaringen in Holland, waar notabelen van eén provinciestad zich er op beriepen, dat zij met familie en kennissen zon der betaling twee dagen lang alle feestelijkheden overdag en 's avonds van een landbouwtentoonstel ling en concours-hippique hadden meegemaakt. La ter kon de voorzitter het tekort (eenige duizenden) betalen. y Die lEingelsche politie-agent zou vinden dat dio notabelen en hondorden anderen, die zonder beta ling van alles geprofiteerd hadden, hooi gewoon dien voorzitter bestolen hadden. Het breede terrein tussqhen de rijen van inzen dingen opengelaten, was in het midden met oude dwarsleggers geplaveid, zoodat in geval van regen, hot terrèin toch begaanbaar geweest zou zijn. Maar regenen doet hot in Engeland niet meer, die biels waron eene overbodige luxe. Het eerste gedeelte van het terrein was gewijd aën inzendingen van landbouwwerktuigen en alles wa,t maar eenigszins met landbouw en veeteelt annex is. Men werd al dadelijk getroffep door de keurige kiosken van Suttin en van Carter, do groote zaad- hapdelnron, die de producten van hunne zaden zoo Bmakelijk haden uitgestald, dat men zich eigenlijk verwondert dat er wel eens zaad niet goed opkomt, dat bloomen soms niet beantwoorden aan hetgeen de catalogus had doen verwachten, dat een bloem- K°°i altijd zoo mooi wit/èn rond èn groot èn 5ar* u als honderden exemplaren, die hier uit gestald, als een schilderij een lust der oogen was. Dan zag men de groote stoomrollen voor het aan- grint- en basaltwegen, ingezonden dóór «icüart Garrott en Co. ep andere firma's. Landbouw machines van Geb Sellar èn Co. en van wel 40 an dere firma's. De Austin Tractor en vele andere trac tors. Overal waren stoommachines, benzine- en olie motoren aan het draaien. Hier om te dorschen, daar om het opladen van hooi te demonstreeren. Allerlei pompen waren tentoongesteld, waaronder éen de bijzondere aandacht vroeg, doordat bier het water door een kettingsysteem 500 voet hoog opgo- pompt werd, waarbij men 100 ton wateropbrengst garandeerde bij een gebruik van Yi P.K. Men zag keurige typen van boerenwagens en rij tuigen, van automobielen en vrachtauto's. Auto transportwagens voor vee soms met 2 verdiepin gen, een voor luxe paarden, zoo ingericht, dat bet bijna onmogelijk scheen dat daarmede nog een on geluk kan gebeuren. Verschillende patent-schuttingen, hekken en af sluitingen. Daarbij éon, waardoor men het hek kan openen en sluiten zonder uit auto of ander voer tuig te moeten klimmen. Dan voerbakken voor allerlei dierten, waarbij oen voor kippen mij opviel toen ik het door de kippen zelf zag demonstreeren. De kippen pikken in een soort gazen cylinder met mais gevuld, die aan een voerbak hangt. Door het pikken vallen eonigo kor rels mais uit de voorbak tusscben de pooten, waarop het geheel staat on. zoowel do kip die het zaakje In beweging bracht als hare vriendinnen pikken die korrels op. Eene zeer mooie demonstratie geeft eene firma in beton. Van betonnen seinpalen voor de spoorwegen tot betonnen varkenshokken worden door u bezich tigd, terwijl verschillende werklieden bezig zijn vor men te maken en alles aan het publiek uit te leggen. Op de tentoonstelling is eigenlijk te veel te zien, zooveel inzenders zijn er, sommige met enorme hoe veelheden werktuigen, en dat ondanks de verkeers- belemmering door de kolenstakingl Verder ziet men machines op gebied van zuivel- inducstrie, de zuivelinzendingen zelf waren onvol doende en wel tengevolge van den beperkten spoor wegdienst., touw, sterke stoffen, voor kleeren, Ook is er eene zuivelfabriek in werking te bezichtigen. Zoo komt men op het middenterrein, waar be halve het Koninklijke Pavillioen ook nog pavillioe- nen voor de leden van de Agricultural Society, voor de pers, politie, ambulance, brandweer, vereenigin- gen voor bepaaldq veesoortep zijn. Even verderop is de „ring" waar de paarden voorgereden worden en straks het springconcours zal plaats hebben. De ze ring is deels omgeven door een tribune, waar voor men entree moet betalen, deels vrij voor de genen die bereid zijn te staan kijken. Daar er zoo veel afwisseling is, kan men best dan eens een kijk je nqmen op een staanplaats en dan weer eens weg wandelen naar bepaalde attracties in de nabjjheid. Overwaard ia een bezoek aan de paardenstal. Hon derden paarden waren daar gestald. Allereerst kwam ik aan do Shetland ponies, schattige diertjes, niet grooter dan een St. Boruard hond. Sommigen hadden veulentjes, dingen om zoo op schoot te ne men. De prijswinner was zóó verlegen van albot bekijks, dat hij maar stokstijf in een hoek bloef staan met een verlegen jongen. Daarna kwamen de Welsh ponies, de tuigpaarden uit Wales, iets grooter dan de Shc-tlands en niet met zulke mooie manen en staart. Hiernaast waren de hackney ponies, exemplaren zooals in uw buurt de heer Harbrink Numaii er heeft. Kleine paarden reeds, meestal met hoogen gang, echte steppers. Vervolgens zag ik de hackneys afd. rijpaarden, zoo groot als ons gewone model paard, dan de Ara bische paarden, edele dieren, Er waren biervan slechts een twintig exemplaren, maar ik kon mijno oogen van deze prachtige dieren niet afhouden. De hunters de Engelsche rijpaarden bij uitnemend heid, waarop de vossenjachten worden mede ge reden, waren In grooten getale vertegenwoordigd. Pracht-exemplaren waren er bij, die men kon aan zien, dat zij voor geen enkele hindernis terug zul len deinzen, als de ruiter maar geen dwaasheden doet. Nu kwamen do wagenpaarden, eerst de hackneys (tuigpaarden) en andere luxe rijtuigpaarden, de Percherons. Dezo soort wordt in den laatsten tijd in Engeland veel gefokt. Zij is uit Frankrijk geïmpor teerd. De Percheron heeft het voordeel, een sterk groot paard te zijn, maar niet zóó groot of het kan nog lustig voor Tien boerensjees -draven, waarmede men naar de markt wil, terwijl het den volgenden dag kan ploegen of eggen. Daarnaast kwamen de Suffolks, een Engelsche soort, die op de Belgische paarden lijken. Daü stonden er de Clydesdales, die alweer grooter en sterker en plomper waren. Tenslotte de Shire's, de reusachtige Ehgelsche paarden met zware vetlokken aan de voeten. Het -Engelsche paard, dat in dit heuvelland de zware vrachten rustig en kalm, maar zeker naar boven trekt, 't Fokken dezer paarden is 'n soort sport in dit sportieve land. De Koning is een groot fokker van Shire's en wint met zijn Shire-hengst „Field Marshal V' overal de kampioenschappen. Het js een prach tige, heel donkerbruine hengst, met een witte bles, en achter witte vetlokken. Bij deze Shire's zijn de Belgen nog ponies. Wanneer men in den ring het defilee van dezo derden paarden ziet ln de volgorde zooaïs door mij hier opgenoemd, dan gaat daar eene groote be koring van uit. Duizenden toeschouwsters en toe schouwers genoten dan ook van hetschouwspel. Wat mij betreft, het is het grootste défilé geweest dat ik, wat paarden betreft, ooit gezien heb. Ik her inner mij een tiental jaren geleden het groote de- filé van vee te Siracuse in den Staat New-York U. S.A., maar dat vee-defiló werd eentonig, maar hier dio verschillende paarden met daartussciien do veulons, die allerlei cabriolen maakten,terwijl do paarden ook dikwijls hun geleiders de handen vol gaven, was zoo geanimeerd, dat het mij spoot toen het uit was. Was er oene groote Verscheidenheid van paarden, or waren toch 15 soorten met totaal 651 exem plaren niet minder was dit het geval met het vee. Allereerst zagen wij de Shorthorns. Dit is de oorspronkelijke Engelsche koe. Ontegenzeggelijk een mooie koe, met een echt mooien rug. Veo, waar v eesch aan te krijgen is. Nog meer is dit het geval bij de Llncolnshire rods. Toen de kampioen stier van deze soort eindelijk opstond, was het alsof er een roodbruine, kleine oliphant opgestaan was. Nog grooter zijn wellicht de Devons en de South Devons, waarvan do laatsten ook nog te onderschei den zijn door uitstaande hoorns. Verderop stonden do roode Herefords mot hunne witte koppen. Daar ging mijn Hollandsch hart sneller kloppen, want oju- mipkenbaar naderde ik de stallon met de British Friosiuns, de uit Holland geïmporteerde koeien en Stieren on hunne afstammelingen. Men had gemeend het ditmaal zonder Hollandsche keurmeester te kun nen doen. Ik geloof echter dat een Hollandsche keur meester niet dezen kampioenstier tot kampioen ge keurd zou hebben. Naar mijne meening höd deze stier het kampioenschap niet verdiend, daarvoor waren m.i. de achterbcenen te licht. Maar zijne robe was prachtig en in dat opzicht blonk hij boven al zijne concurrenten uit. Ik wil over de British Friesians wat meer zeggen. Er is een British Friesian Cattle Society, waarvan alle fokkers van deze soort lid zijn. Niet alleen boe ren zijn lid, maar ook vele groote gropdeigenaren, en eigenaressen, die liefhebberij in het fokken van extra best vee hebben. Ik wil hier enkele bekende namen noemen. De hertog van Marlbrough, Lord Railoigb, Markies van Bute, Lady Coghill, Mr. G. Holt—Thomas en Mr. C. Wodsworth. Men fokt dit Britsch-Friescho vee speciaal voor de melkopbrengst, omdat geen enkele andere koe 2000 gallon melk per jaar levert. Verder houdt dit ve9 bot record voor pctorcpbx'engsf, nl ICüO pond per koo per jaar, én dat van moikopbrengst per dag nl. 20 gallons (1 gallon is 4.54 liter). Volgens do inge wonnen informaties gaat het ras op Engelschen bo dem niet achter- doch vooruit en wordt o.a. groo ter van lichaam. In de laatste 10 jaar heeft men aan deze koeien meer speciaal aandacht gewijd en neemt het aantal houders van een Britsch-Frieschen vee stapel sterk tóe. De prijzen, die dit vee op verkoo- pingen opbrengt, is zeer stabiel. De laatste prijzen varieerden tusschen 208 en 260 pond sterjing voor de extra beste koeien. De gemiddelde opbrengst van 64 koeien tijdens de verkooping in Mei te Reading was 141.6.1 por stuk (pl.m. f1600."—) en voor 61 stieren 61.8.6 per stuk (f700.—) Een boer waarmede ik de verschillende koeien in Engeland besprak, zei, als zijn ondervinding, dat de Hollandsche koeien wel veel melk geven, maar dat er heel weinig room in die melk zat. Neen, dan had hij liever de Jerseys en de Guernseys, dus de koeien dio van do Engelsche kanaal-eilanden afkomstig zijn. Ik ken dio koeien van zeer nabij, omdat mijn vriend Lord C. zo hier op zijne 'boerderij heeft. Wat het exterieur betreft, houd ik niet van ze, ze zijn klein, leelijk, grijsgeel van kleur, schonkig en hoe kig, en zonder kans er ooit vleesch op to krijgen. Maar zooals Lord C. mij dikwijls verzekerde, en hier op de tentoonstelling weer bleek, geven zij veel melk en voor alles melk met een buitengewoon vetge halte. Een Guernsoy-koe kan tot 2 pond, 12 ons boter per 55 pond melk geven. Een Guernsey-vereerder verzekerde mij,, dat éen van zijne koeien, een beest dat 10 Jaar oud was, 1000 gallon melk gaf met 'n vet gehalte van 5.67 pet. Hij verzekerde mij verder, dat er geen koe zoo goed acclimatiseerde en daarom zeer in trek was voor import in Canada en Amerika. De Guernsey schijnt het wereldrecord te hebben voor het grootste quantum boter met de geringste kosten, daar het een heel zuinige koe is wat wei'be treft. Van deze kleine boeren nemen wij afscheid en gaan naar de stallen met het Sussen-vee. Dit be hoort tot het zwaarste vee op de tentoonstelling en is bijna steeds vooraan wat betreft bet lichaamsge wicht. Het zijn echte vleeschleveranciers en staan in Engeland, het vleeschetend land bij uitnemend heid, zeer in aanzien. Het zijn mooie donkerroode dieren met een lichten staart. Hij wordt veel naar Zuid-Afrika geëxporteerd, on niet hot minst omdat de Sussen zulke uitstekende trekossen leveren. We naderen stallen met zwart vee. Het zijn de kleine Welsh-koeien, daarnaast staat Aberdeen Augus, bet Schotsche veo, pikzwarte prachtige die ren.-Daarnaast komen weer roode exemplaren, eerst de Red Polls, die geen hoorns hebben en waarvan gezegd wordt dat zij erg ongelijkmatig zijn in melk opbrengst. Verderop de „Dexters", kleine roode koeien, bijzonder mooi van vorm, men zou bijna zeg gen als geboren om op een mooi buiten te loopen en bereid om zich dan te laten bewonderen. Daar komen we aan de Ayrshire's, met hunne bonte robes en hun opstaande hoorns, daarnaast .de afwisselend zwarte of bruine Galloweys en de Longhorns met de mooie lange hoorns en de gespikkelde robe. Eindelijk het z.g.n. Parkveo, edele dieren. Koeien zoowel als .stieren, melkwit met zwarte snoet en zwarte ooren, de stieren machtige hoorns, imposan te dieren en waarlijk geschikt om een mooi, groot Engelsch park op te luisteren. We laton de stallen der koeien achter ons en gaan eens even meer zijwaarts naar de bijen en naar de afdeeling pluimvee en konijnen. Ik vond hier niets bijzonders. Alleen buiten zag ik een kuikenren, die mij opviel. Over den ren, die met gebogen gaas over dekt was, was een houten scherm, juist de helft van het ronde dak beslaande, aangebracht. Men kan dat houten scherm overklappen, zoodat het óf de eene óf do andere zijde van het dak bedekt, teneinde den ren tegen regen of wind te beschermen. Nu naar do varkens. In Engeland is men de laat ste jaren zich bijzonder gaan toeleggen op het fok ken van de groote zwarte varkens. Er is in 1899 eene vereeniging van fokkers opgericht en is de Prins van Wales tegenwoordig een der zeer actieve leden. Onder do vole adellijke leden der fokvereeniging treft men de namen aan van twee familie's van Hol- landschen oorsprong, nl. de graaf Albermarle (fami lienaam Keppel, uit de buurt van Doetinchom) en de hertog van Portland (familienaam Bentinck.) (De voorouders kwamen met Prins Willem III van Oranje moe toen hij den koningskroon in Engeland ging yérovoren op zijn schoonvader Jacobus II.) Wat nu de „Largo Blacks" of „groote zwarte" varkens betreft, dezo soort is altijd geheel zwart, evenals do Berkshiro, maar er waren op do tentoon stelling ook do „Cumberlands", en de „Essen", die een wit laken hebben over hun zwarte robe. Ik heb vóór den oorlog zelf eenige zwartwit-voldlakonscho varkens gehad en daarmede op de (tentoonstelling in Purmerend succes verkregen. Wanneor ik woor naar Holland kom, ga ik Largo Black-varkens fokken, want deze hebben prachtige recordcijfers. Op ver- koopingen brachten deze varkens gemiddeld tus schen de 23 en 52 pond sterling per stuk (f 270 tot f 600) op. Een zeug Black Quoen I, was indertijd als big ge kocht voor 2 guineas (f20). Toen zo 6 Jaar oud was woog ze 57 stonen 7 Ms. en weVd voor 23 ver kocht. Ze had inmiddels 17,. 19, 21, 22, 20 en 18 big gen ter wereld gebracht. Een jonge zwarte zeug had bet volgende record in 1915. Ze bigde 7 Jan. 1915 en bad 8 biggen, (4 en 44), 5 werden vorkocht voor 52.4.»bigde op 12 Juli weer on had 12 biggen (4 beren„ 8 zeugen). Hiervan werden er 10 verkocht voos 48.17.6. Een zeug bracht dus op in één Jaar: aan verkoop van biggen 101.1.6, terwijl et 5 werden, aangehouden, waarvan men de waarde op 50,kan zetten. De gemiddelde leeftijd der verkochte biggen was 5 maanden en de gemiddelde prijs 6.14.7 per stuk. Ik kwam langs de geiten en moet zeggen dat me die expositie erg tegenviel. Men heeft hier niet vol doende werk gemaakt van Saanenbokken en geiten» Ik hoop zeer dat de Noord-HolL Bond van Geiten- fokvereenigingen nu na den oorlog weer flink werk zaam is. Bedenk wel: „da geit is de koe van den landarbei der". Zoo ging ik naar de schapen. Ook hier waren weer als bij de varkens honderden dieren te zien. Wat een prachtige exemplaren waren er bij, welk een verscheidenheid* Ik ga ze u niet allemaal op noemen, ik ben toch al ban? wat langdradig te zijn, Wil iemand er meer van weten, laat bij maar aan den heer Trapman schrijven, die stuurt het mij wel toe en ik Zorg voos een antwoord. Alleen wil ik nog vertellen dat men sommige exemplaren bruin of oranje geverfd had en dat stond vooral bij de Suf folks met hunne zwarte koppen en bij de Hamp- shire's met hunnen zwarten neus, ooren en oogleden heel grappig. grijzen werden o.a. gewonnen door den Koning, door den hertog van Westminster, Lady Ludle, het Kamerlid Henry Bentinck, den eerevoorzitter van de Show, Sir Gilbert Greenall e.a. Waarom ik u deze namen opnoem? Om u te laten zien hoe Koning, Prince of Wales en de groote grondbezitters zich persoonlijk interesseeren voor den veestapel in Engeland. Uit den aard der zaak was deze tentoonstelling er geen van landbouwproducten, dat gaat niet in Juni, maar bet doet zoo aangenaam aan te zien hoe deze landbouwvereeniging, die niet over provincies verdeeld is, maar geheel Engeland omvat, gesteund wordt door elkeen die landbouw respectievelijk veo- teeltbelangen heeft. Ik wil niet zeggen dat Ik niet waardeer dat onze koninklijke familie medailles geeft aan elke land bouwtentoonstelling, maar dat is toch eigenlijk niet hot ware. De vorstelijke familie moest ook inzenden, moest voorgaan op het gebied van inzenden* Hoe weinig grondbezitters in Holland zenden op landbouwtentoonstellingen in, boe weinig grondbe zitters en vooral hoe weinig van hunne vrouwen be zoeken de landbouwtentoonstellingen!. Het is bij ons altijd zoo'n allemachtig stijve boel. Als dan eindelijk koninklijk bezoek zal komen, vreten de notabelen elkaar half op van ijverzucht en blijkt plotseling de groote belangstelling der'dames in de landbouwza ken. Het gevolg is dat het bezoek inplaats van eéno propaganda voor de goede zaak, bijna eene obsessie wordt Buitendien zegt „Jan Publiek": als er werkelijk ko ninklijke belangstelling was, zou de familie wel wat inzenden, zou ze zelf wel wat. fokken. Nu is het waar dat er varkens gefokt worden door onzen prins en ze zijn ook zwart, maar Je moet er maar liever niet met Veluwsche boeren en grondeigenaren over spreken. Wanneer dat geld eens gebruikt werdi om iets voor eene tentoonstelling te fokken, dan zou dat door bet volk, en zeker door dat gedeelte van bet volk dat bij landbouw en veeteelt belang heeft, ontzettend gewaardeerd worden. Wanneer dan oene tentoonstelling bezocht werd, zou de koninklijke familie, zooals hier in Derby kunnen zien dat het ingezondene nog maar een der den prijs kon krijgen, zoo mooi waren de inzendin gen der onderdanen. Maar zouden de juryleden dan niet in ongenade vallen! Wij kijken in Holland te veel naar, het Oosten. Wij zijn eigenlijk echte vrijbuiters en hebben met onze oostelijke naburen zoo weinig en met onze buren aan de andere zijde van de Noordzee zoo veel gemeen. Wanneer onze Koningin een le prijs zou krijgen op eene landbouwtentoonstelling, dan zouden wij niet zooals onze oostelijke buren trots zijn omdat het de Koningin was, maar trots zijn omdat bet de eerete burgeres van ons geliefde vaderland was, die ook al weer in deze zaak, een schitterend voorbeeld aan andere burgeressen en burgers gaf. Mijnheer de Red., Het is naar aanleiding eener ontmoeting met den Vrijw. Landstorm, dat ik een klein plaatsje verzoek in uw veelgelezen Wad. Bij voorbaat mijn dank. Toon ik namelijk Maandagavond J.l. mot een vriend bezig was strooibiljetten rond te brengen, fietsten wij in Zuidscbarwoude dezen L.storm voor bij, althans we meenden bet te doen. Het pakte ech ter geheel anders uit, want toen mijii vriend passeo- ren wilde kreeg hij een paar stompen en werd er naar hem geslagen met een bajonet (schede?), zoo- dat hij kwam te vallen en werden hem meteen zijn biljetten afgenomen on ondanks zijn protest ver scheurd. Ik vraag mij af waarom de sergeant dit niet trachtte to verhinderen, want hij la daar toch zeker verantwoordelijk voor, of staat hij zelf ook nog niet hooger? Vorder zou ik graag willen weten waarvoor dote zoogenaamde o r d ebewaardersi hier eigenlijk dienen, onkel om de orde te verstoren en jongens die kalm biljetten rondbrengen, deze te ontstelen of boooger. zij ook nog ïotó anders? Gaarne had ik op dit schrijven, van don sergeant een antwoord, daar hij mij Maandagavond toon ik hoin direct vroeg waarvoor het diende ons zoo ta hinderen, mij niet wilde antwoorden. U, Mijnh. de Red. nogmaals dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, PIET ZWEED Wfc Oudkarspel, Juli 1920.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1