Aliutii litns- NIEMEYER's STER-TABAK SPAANDER Co., ALKMAAR. Kijkjes! in Engeland. ROOKEN SPAREN Overal verkrijgbaar. Zaterdag 9 Juli >921. 04ste Jaargang *o. 6852. UITGEVERS i TRAPMAN A CO.. SCHAGEN. EERSTE BLAD. HET WITTE HUIS is bij hel gebruik van Roode Ster 60 cl. per hall pond Gele 50 Groene 40 Zwarte 35 Binnenlandsch Nieuws. Leeren Jassen Broeken Motorkleeding. Dit blad verschijnt viermaal per week :Dlnsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.8 nnr worden Advertentiên zooveel mogelijk in het eerstnitkomend nnmmer geplaatst POSTCHEQUE en GIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TlfiN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote lletters. worden naar plaatsroimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BEADEM. De mijnwerkers zijn gisteren weer aan den arbeid gegaan, de werkstaking, die juist een verrel jaar geduurd heeft, is ten Mnde. Wanneer men bedenkt, hoe deze werkstaking in gegrepen heeft in het economische en particuliere le ven van den Engelschman, dan staat men er ver stomd over zoo rustig.alles in die drie maanden ge bleven is en hoe kalm en gelaten de Engelschen al les opgenomen hebben. Alleen, toen er gevaar scheen voor communistische woelingen, toen de Army Reserve opgeroepen werd, was er eenige onrust. Daarbij kwam dat er eenige wedrennen afgecommandeerd werden. Dat was toch wel erg! Gaan de mijnwerkers ona nu onzen paardensport bederven, werd er gezegd. 'Dat wordt te mal! Ai gauw gingen alle wedrennen, wedstrijden en tentoonstellingen echter weer door. De Engelschman vachtte toen weer kalm de dingen, die komen zou den, af. 's Morgens aan de ontbijttafel werd even gevraagd of er wat nieuws was omtrent de kolen staking, maar wanneer er een belangrijke cricketmatch, roeiwed- strij'd, tennismatch of wedren was, werd de heele kolenstaking vergeten. Gisteren toon de stakers weer aan den arbeid gin gen, vond men de boksoverwinning van Dempsey op Carpentier, de zegepraal van onzen landgenoot EJJken op den Engelschen roeier Boresford veel be langrijker. Natuurlijk was het lastig dat er geen kolen wa ren, do keukenmeid klaagde dat het fornuis zoo gauw uitging, de waschinrichting kon geen levertijd voor je waschgoed garandeeren, gasverbruik, waterver bruik, werd beperkt, de treinenloop was ellendig ge worden, ook waren er een paar bals afgezegd, maar het groote Engelsche leven, het drukke leven gedu rende den Londenschen season, vooral in Juni, den uitgangstijd bij uitnemendheid, ging door. De Derby en andere wedrennen te Epsom, de wed rennen te Ascot, er gingen evenveel bezoeksters en bezoekers als anders heen. Alleen niet per extra trein, maar per extra autobus, autocar, rijtuig, pon- neykar of ezelwagen. De R 36, een groot Engelsch luchtschip, zou van boven het verkeer bekijken. Het verkeer liep in het honderd, maar niet zoo erg of iedereen zag nog juist de hoofdnummers gereden en zag het paard, waarop hij gewed had, niet no. 1 aankomen Londen was zoo mooi gedurende de staking, geen vuile kolenwalm hing over de vroolijk, zonnige stad Je boordje bleef werkelijk schoon, je witte slob kousen waren 's middags alsof je ze pas had aan gedaan. Er werd veel gemopperd over het te gronde rich ten van het economische leven van Engeland, maar waar je heen ging, alles was vol. •Slechte tijden zegt u! Het reusachtige Olympia gedurende het Royal Tournament?. Uitverkocht. De 2e Fest-(Cricket-)Match Engeland tegen Austra lië? Zaterdags opgepakt als haringen in een ton. Maandag hetzelfde, Dinsdag (3e dag) hetzelfde. Alle drie de dagen moesten duizenden, die niet minstens M uur voor het begin in de rij waren gaan staan, teleurgesteld' huistoo. Allerlei rang en stand verte genwoordigd Overal vandaan. De Engelsche do minees uit de provincie overgekomen zoowel als de stakende mijnwerkers. Allemaal sportsmen. Begrijpt u wel dat de sta kende mijnwerker komt kijken, maar niet wat die Engelsche dominee op een cricketmatch doet? Wel, een Engelsch dominee heeft op school gegaan. Daar deed hij aan sport net als alle Engelsche school jongens. Daarna* studeerde hij en deed aan sport net als alle Engelsche studenten. Misschien won hij als cricketer of roeier de wedstrijden voor zijn school en later voor zijne universiteit. Daarna werd hij curate (hulppredikant) en speelde hij cricket, ten nis en golf net als bijna! alle Etaïgelsche curates. Daarna wordt hij dominee en rijdt hij paard (soms ook mee met vossejachten), tennist, cricket en golft hij zooals heel veel Engelsche dominees. Ik cricket hier met een curate, tennis met den dominee uit dit dorp en speel golf met een dominee uit de buurt. Slechte tijdon? De Horse Show in Richmond? Stampvol. De Bloe mententoonstelling in Chelsea? Stampvol. De Horse Show in Olympia? Stampvol. De plaatsen voor de groote tennismatches in Wimbledon, de groote polo- matches in Rochampton werden tegen honderden gul dens gekocht. De wedrennen stampvol, zooals ik reeds boven zei. Wa^ er allemaal* op één dag te doen is hier in En geland, is bijna ongelooflijk. Laatstleden Zaterdag kon u gaan: No. 1. Uw landgenoot Eijken zien roeien in Henley; 2o. kijken naar het uitreiken van vaandels de drie garderegimenten door den Koning in tegen woordigheid der Koninklijke familie; 3o. te Hendon vliegdemonstratie met o.a. bombar deeren van een dorp; 4o. 3o cricketmatch AustraliëEngeland te Leeds; 5o.wedrennen te Alexandra Park; Derl .^roo'e koninklijke Landbouwtentoonstelling te 7e. Internationale tennismatch te Wimbledon; 8e. Internationale Polo-wedstrijd te Hurlingham. Daarvan zijn alleen 4 en 6 niet in de onmiddellijke nabijheid van Londen. Behalve dit is er nog allerlei te doen wat u min- uer zou interos8eeren en 's middags zoowel als a avonds kunt u naar tallooze thoathors, concerten en wat al niet meer gaan. Voor alles moet u echter plaatsen te voren nemen, anders is alles uitverkocht. v_„an denk ik bij dit alles maar aan het refrein van een liedje dat wo als jongens zongen: iu a kunnen de tijden zoo slecht nog niet zijn! •<5chJziJn, de tijden slecht. Het land heeft noem onder de kolenstaking geleden, terwijl natuujy HERREN- KINDERKLEEDINQ. PRIMA STOFFEN en VOERING. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK, Alkmaar. lijk vele mijnen zoo gehavend zijn, dat er vooreerst van regelmatige productie geen sprake kan wezen. Maar ook voor de staking was de economische toe stand zorgelijk. Ik toonde u eenigen tijd! geleden dat reeds door cijfers aan- De pas verschenen cijfers ;van inkomsten en uit gaven van het Rijk voor het le kwartaal 1921 zijn be droevend. De inkomsten totaal bedragende 204.168.000 pd. st., toonen eene vermindering van ^110.818.000 of 33 De douane-ontvangsten zijn met 5 millioen pond sterling of 15 teruggeloopen, terwijl men bij de begrooting gerekend had dat deze post voor het geheele jaar met 7# millioen zou verminderen. Dit w(ist op eene vermindering van handel, die hoogst bedenkelijk is. Dat waar nu in het 2e kwartaal de werkstaking nog een woordje meegesproken heeft, het er over dat tijdperk nog bedroevender uit zal zien, behoeft geen betoog, terwijl het geheele verdere gedeelte van 1921 er mee heen zal gaan voor Engeland's industrie, handel en verkeer de crisis, ontstaan door de kolen- staking, te boven gekomen zal zijn. Wanneer men nu ziet wat mijnwerkers en mijn eigenaren ten slotte zijn overeengekomen, dan vraagt men zich af of deze overeenkomst niet reeds eer der tot stand gekomen had kunnen zijn en of dit resultaat nu wel evenredig is aan de enorme opof feringen van beide zijden, gedurende de laatste drie maanden zich getroost en of men zich niet moest schamen èn eigenaren èn mijnwerkers, daarvoor het economisch leven van Engeland wellicht voor jaren te hebben ontwricht. Toen men verleden week aan den Kanselier van de schatkist vroeg of hij dacht dat de cijfers in zijne begrooting genoemd met de werkelijke cijfers van Rijks inkomsten en uitgaven nog eenige overeen komst zouden vertoonen, luidde het antwoord van den Kanselier, dat toch wel niemand zoo gek zou wezen om dat nu nog te donken. Dit alles is niet rooskleurig, maar er zijn nog zoo veel moeilijkheden op te lossen voor de Britsche re geering, dat we maar dankbaar moeten zijn dat ten minste de werkstaking der .kolenmijnwerkers tot het verleden behoort de spoorwegen weer hunne vol ledige dienstregeling gaan hervatten, de industrie weer kolen zal krijgen om producten voor de wereld markt te fabriceeren. Op die wereldmarkt zal men de Duitsche industrie weer aantreffen en hoe men de Duitsche concurrentie vreest, blijkt wel uit.den angst, dat de in Engeland liggende ex-Duitsche booten, indien de Engelschen ze niet zullen koopen, door Duitsche reeders gekocht zullen worden. De Duitschers zijn vroeger op dan de Engelschen, werken harder, doen minder aan sport, maar zijr. lang niet die aangenamo, de persoonlijke vrijheid eerbiedigende menschen als de Engelschen. Wanneer men houdt van vrijheid zonder losban digheid en zonder gegooi met straatvuil, wanneer men persoonlijke vrijheid eerbiedigen wil, maar ook eerbiedlgd wil zien, wanneer men den minderen man en zijn vrouw en kinderen hun vrijheid gunt, mits hij, zijn vrouw en zijn kinderen maar de vrijheid van ons, onze vrouwen en kinderen niet aanranden door liederlijke woorden, gehoon en werpen met onrede lijke voorwerpen, wanneer men zich verheugt wan- ft ff ff »f ff ff ff ft ft ff TB SCHAGEN VERKRIJGBAAR BIJ FIRMA W. ROGGEVEEN, HOEK LAAN. neer lageren in stand zich trachten door hunne ge dragingen naar boven op te heffen en niet trachten hoogeren en hunne beschaving naar omlaag te trek ken, dan is men liever arm in Engeland dan rijk in Holland. IJK EN HERIJK. IJk en herijk zal te Broek op Langendljk plaats hebben als volgt: voot Broek op Langendljk op 0 en 8 Augustus, en voor Oudkarspel op 9, 10 en 11 Augustus. VOOR 500 JAAR. In dit jaar is het 500 Jaar geleden, dat bij gele genheid van den St. Elisabethsvloed de dijk te Pet ten doorbrak, bij welke ramp bijna de geheele be volking om het leven kwam. Bijna al de bewoners waren in de kerk gevlucht. De golven der Noord zee beukten zoo hevig tegen het gebouw, en onder mijnde het zoodanig, dat het ten slotte instortte. Vele vluchtelingen kwamen bij deze instorting om. en wie op deze wijze den dood niet vond, kwam om het leven in de wild ziedende golven. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. Uitspraken van 30 Juni 1921. J. W. v. H., Schagen, Bouwverord. Schagen, f5 of 5 d. K. B. en T. d. H. Wieringerwaard, M. en R. wet, elk f2, subs, 1 weck tuchtsch. J. L. en H. L., Broek op Langendijk, Visscherijwet, elk f2 of 2 d. C. M., IJ. T., M. T., N. v. V., K. S„ allen Anna Paulowna, art. 424 W.v.Sr, allen f10 of 10 d. G. B., Anna Paulowna, ov. Leerplichtwet, 3 m. f3 of 3 m. 3 d. G. O., Barsingerhorn, P. K., Harenkarspel, J. V., Zijpe, K. B. Barsingerhorn, J. J. F., Warmenhui- zen, R. d .V., Warmenhuizen, N. V., A. B., A. S.f Schagen, J. v. S., Zijpe, J. B., St. Maarten, W. P., Alkmaar, T. K., Oudkarspel, B. B., Warmenhuizen, P. B., Harenkarspel, J. B., Oude Niedorp, J. D., Bar singerhorn, G. N. v. S., Warmenhuizen, L. S., St. Maarten, D. M. K., Harenkarspel, T. K., St. Maarten, J. C. H., D. S., P. W., Schagen, allen M. en R.wet, elk f3 of 3 d. D. W., Wieringerwaard, art. 453 W. v.Sr., f5 of 3 d. J. M., Noordscharwoude, art. 426 W.v.Sr., f20 of 10 d. D. S., Br. op Langendijk, idem, f10 of 10 d. N. T., C. S., A. v. d. V., Harenkarspel, M. en R.wet, le en 2e f3 of 3 d., 3o f2 of 3 d. J. J* Anna Paulowna, ov. Paardenwet, f20 of 15 d. P. R., Helder, ov. Spoorwegwet, 15 of 3 d. H. N., J. C. G., P. v. E., T. v. d. W., J. 't H., R. K.. allen Anna Pau lowna, ov. Paardenwet, elk f20 of 15 d. E. v. d. H. Anna Paulowna, idem, f 15 of 15 d., C. S., Anna Paulowna, idem, f10 of 10 d. G. B., Hoogwoud, M. en R.wet, f 3 of 3 d. DE EX-KEIZER. Een protest tegen het aange slagen zijn in de belasting. Doorn, 7 Juli. Bij den gemeenteraad van Doorn is ingekomen een protest van den ex-keizer tegen zijn aanslag in de gemeentebelasting. Daarbij pro testeert hij niet, omdat deze aanslag te hoog zou zijn, maar tegen het feit, dat hij is aangeslagen. Hij be weert hierbij, dat hij tegen zijn wil in Nederland verblijf houdt en hier als 't ware wordt vastgehouden en daarom niet als vrij burger tot betaling verplicht is. De meerderheid van den Raad is echter van mee ning, dat hij wel degelijk vrijwillig naar Holland is gekomen en dat hij geheel vrijwillig Doorn als ver blijfplaats gekozen heefti Men is daarom niet gene gen, het protest te aanvaarden. Maatregelen zullen genomen worden om de uitvoering van den aan slag te verzekeren. Tevens moet de ex-keizer protest hebben aange- teekend tegen den zeer hoogen aanslag in de Per- soneele belasting. ST. MAARTENSBRUG. Tot bestuursleden bij' de Oudercommissie alhier werden mede benoemd de heeren P. Grin en J. Sleu- tèl. ANNA PAULOWNA. Onze plaatsgenoot H. Jonker, leerling van de M.UJL.O.school te Helder, is toegelaten tot de R.H.B.S. aldaar ZTJIDSCHARWOUDE. We vernemen uit de beste bron, dat eerstdaags een voorloopige uitdeelingslijst zal worden gedeponeerd in het faillissement van de Coöperatie „Vooruit". ZUIDSCHAUWOUDE. Eenigen tijd geleden vertelde de heer P. Zeeman als voorzitter van de nieuwopgerichte Coöperatie „Nieuw Leven", in een vergadering volgens een ver slag in de Schager Courant, dat de heer Du Burck weigerde de huur te betalen van het door hem be woonde huis, dat volgens den heer Zeeman toebe hoorde aan genoemde Coöperatie. Het bestuur had den huurder meegedeeld, dat zij (Nieuw Leven), met ingang van 11 April in het bezit gekomen was van dat huis en dat het daarom vanaf dien datum over de huur zou beschikken. Volgens een schrijven van den curator aan den betrokken huurder, is thans ge bleken, dat zij op dien datum geen eigenaar van het huis is geworden, dat het bestuur dus ook geen aanspraak kon maken op de huur, en dus verzocht wordt de huur niet te betalen aan hot bestuur van „Nieuw Leven". Do Justitie zal met een on ander in kennis worden gesteld. Waar politieko geestdrijverij een mensch al niet toe brengen kan! ZUIDSCHARWOUDE. Nu men zich eenigazins bevreesd maakt, dat het met de vereeniging der Langendijker gemeenten mis zou kunnen loopen, wordt door de voorstanders over wogen een bijeenkomst uit te schrijven van allo ver- eenigingen, die zich als voorstanders hebben doen kennen, alsmede van de Raads- en Commissieleden, die zich voor vereeniging hebben uitgesproken. Doel dezer bijeenkomst moet dan zijn een laatste krachtig middel aan te grijpon, om de aandacht van autoriteiten te vestigen op de noodzakelijkheid van vereeniging. Vooral de laatste tijden hebben de nood zakelijkheid meer en meer, doen blijken. ZUIDSCHARWOUDE. Het zal niet lang meer duren, of de nachtarbeid voor de bakkers dreigt weer te worden ingevoerd. Nauwelijks is aan een der bakkers vergunning ver leend, 's nachts arbeid te mogen verrichten, of een tweede doet hetzelfde verzoek. Het spreekt vanzelf dat, gedwongen door de concurrentie, ook anderen het, na inwilliging aan een deel, zullen vragen. De bedoeling van den wetgever zal toch wel eenigsginfl anders zijn geweest. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteren had de j aarlij ksche schouw plaats van de landerijen en slooten in de banne Zuidscharwoude. Vroeger werd daarbij ook dei gemeenteraad genoo- digd en was er nog een gastmaal aan verbonden, zooals dit zeker nog wel bij meerdere schouwen zal plaats hebben. Dit gastmaal is ook afgeschaft en alleen het Dagelijksch Bestuur der gemeente wordt thana uitgenoodigd. Veranderde tijden hebben ook hier de bakens terecht verzet, ZUIDSCHARWOUDE. Wat in het vorig nummer van Wieringerwaard werd gemeld omtrent het verschijnen van de Coö peratie uit Winkel in die gemeente, doet zich hien juist in togenovergesteldon zin voor. In onze ge meente heeft zich een particuliere hakker gevestigd, die de verschillende broodsoorten, met zwaarder ge wicht, goedkooper verkoopt dan andere, ook goed- kooper dan de Coöperatie. Zoo levert hij beschuit voor 16 ct, die anderen voor 20 cent verkoopen, tarwe brood 30 tegen 34 ct., broodjes 2H ct tegen 3 ct, Huishoud 30 tegen 34 cent. Percentsgewijze berekend geeft dit een aardig verschil. DRASTISCHE MAATREGELEN TE WORMEB- VEER. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hadden aan den gemeenteraad medegedeeld, dat het besluit tot het aangaan van een geldleening en tot het aan leggen van een weg niet kon goedgekeurd worden, in verband waarmede het college van burgemeester en wethouders besloten heeft een protestschrijven tot het provinciaal bestuur te richten en de corres pondentie in de couranten en op de aanplakborden te publiceeren. Er zal volgens den wethouder B. W. Binnendijk, om een einde te maken aan het saboteeren van do besluiten van den gemeenteraad door den minister van binnenlandsche zaken, Gedeputeerde Staten, den burgemeester, den inspecteur van de Volksge zondheid en andere autoriteiten tot nog meer drastische maatregelen worden overgegaan. OUDESLUIS. Vrijdagmiddag werd alhier de hulp der brandweer ingeroepen bij den heer J. Komen aan den Slikker- dijk. Er stond' n.1. een hooiklamp op zijn erf in brand, vermoedelijk veroorzaakt door kinderen. Met behulp van de spuit wist men het vuur to blusschen. OUDKARSPEL. Daartoe uitgenoodigd door de groep Winkel-Lan- gendijk van het Vrije Jeugd verbond trad Donder dagavond voor een vrij talrijk publiek op Jo de Haas van Amsterdam, met het onderwerp Herman Groenendaal moet vrij. In een mooie rede schetste de spreker het ontstaan van het kapitalisme en in verband daarmee de toename van het militairisme, en hoe de concurrentiestrijd van het kapitalisme steeds tot oorlog geleid heeft en in de naaste toe komst tot een wereldoorlog leiden zal. Dat de ko- mende oorlog er spoedig zal zijn, en de petroleum- bronnen in Djambi daarbij de grootste rol zullen spe len, waardoor ons land er zeker bij betrokken zal zijn, was spreker's heilige overtuiging. Het eenige middel, aldus spreker, om aan den oor log te ontkomen is het weigeren van allen arbeid, welke in vorband met oorlog en militairisme staat. Geen man, geen cent en geen arbeid moet het pa rool zijn. Na de pauze zette spreker de houding van Groe nendaal in den breede uiteen en wees er op, dat dit geen persoonlijke zaak is, doch met het vrijkomen van Groenendaal moreel het militairisme geknakt zal zijn. Niet alleen in zijn, doch vooral in het alge meen belang zal het noodig zijn, dat Groenendaal spoedig vrij komt. Laat men hem doodhongeren, heeft de regeering deze moord op haar geweten, en zal het aantal dienst- en voedselweigeraars meer en meer gaan toenemen, laat men hem vrij, is nu reeds zijn leven geknakt, doch zal moreel de strijd tegen het militairisme gewonnen zijn. Daarom dan ook is dit een geval van zeer veel belang. Steunt ons hem vrij te krijgen en steunt ons in onzen strijd te gen het vervloekte militairisme. ZUIDSCHARWOUDE. Zoo pas ontvangen we bericht, dat bij het gemeen- tebestuur een missieve van Ged. Staten is ontvangen, waarbij wordt meegedeeld, dat het wetsontwerp tot veroeniging der 4 Langendijker gemeenten door hen aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is verzonden. De behandeling in dé Staten-Generaal kan binnen een maand worden tegemoet gezien. Na alles wat uit deze gemeente over de vereeniging der 4 Langendijker dorpen geschreven is, zal het niet noodig zijn te zeggen, dat de inhoud van dezo rnts- siove met blijdschap door de inwoners wordt begroet. Men mag zonder overdrijving zeggen, dat de heele gemeente vóór vereeniging is, en nu het wetsont werp in dit stadium is gekomen is er geen twijfel meer aan dat 't geen wet zou worden Wie in de laat ste dagen zijn belastingbiljet heeft thuis gekregon, juicht iederen maatregel toe, die tot belastingver mindering kan leiden, vooral als men daarbij be denkt, wat een beetje men voor zijn belastingpon- ningen heeft. In een ander bericht uit deze gemeente zal men kunnen lezen hoe men eenigszina bevreesd vcljrj totstandkoming der vereeniging reeds aan middelen dacht, om tot een nog gunstig resultaat to komen. Deze zullen thans wel niet meer noodig zijn en men zal de verdere afwikkeling nu verder rustig en hoopvol afwachten. GEMEENTE ZIJPE, Ingeschreven van 6 tot en met 8 Juli 1921. Overleden: Bregtje Klok, oud 36 iaron, zonder ba- roep, weduwe van Jan Smit,

Schager Courant | 1921 | | pagina 1