r Amerikaansche Ovarheersching. Raad Hoogwoud. DERDE BLAD. Indien gezond, blijf gezond. Zaterdag 16 Juli 1921. 64ste Jaaryang. No. 6856. Vergadering van den Raad der gemeent eHoog- mud, gehouden op Donderdag den 14 Juli 1921, des -oormiddogs ten ure. Voorzitter Burgemeester Breebaart. Allen aanwezig. De voorzitter opent de vergadering, waarna de lotulen worden gelezen en onveranderd worden oedgekeurd. Voorzitter doet naar aanleiding van de notulen ïededeeling, dat wat betreft het aanstellen van een rovisioneelen bewindvoerder ten behoeve van rankzinnige ouden van dagen bij een advokaat nog ïader. zou kunnen worden geïnformeerd. Algemeen wordt goedgevonden om B. en W. te ïachtigen om nader onderzoek ten deze te doen. Van Dijkgraaf en Heemraden van het Ambacht an West-Frieslandi, genaamd Geestmer-Ambacht, een schrijven ingekomen. Daarin wordt aangege- en, dat het Dagelijksch Bestuur van genoemd Wa- irschap bereid is om zelf den aanleg van de uit- reiding van het gemeentelijk electriciteitsnet ten ehoeve van betere lichtvoorziening voor het te artswoud staando watergemaal van Geestmeram- icht te bewerkstelligen. Zulks natuurlijk door be- iddeling van een solide firma en op kosten van &t „Ambacht". Voorts wordt in gemeld schrijven nog gevraagd &ar de tarieven, die de gemeente heeft en wat i prijzen der lichtpunten zijn. Voorzitter vindt wat de gevraagde prijzen en ta- even betreft, daar is natuurlijk inlichting over te srstrekken. Wat aangaat de bereidwilligheid van ;t Ambacht om op eigen kosten den aanleg voor ectrische verlichting van het Gemaal bij den festfrieschendijk te Aartswoud te doen geschieden, jit is iots waar we feitelijk niets tegen kunnen ibben, vindt voorzitter. Spr; vermoedt, dat Geest erambacht aan een firma, waarmede zij in re* tie wilde treden, opdracht zal geven voor den doelden aanleg. De voorzitter zou echter er be- tald prijs op stellen dat het Dagel. Bestuur onzer meente zelf de uitvoering, den aanleg en het be ier over de te stichten leiding en de uitbreiding m hert net in handen zal houden. De stichting nkt voorzitter zich onder toezicht van onzen ad- inistratour-lijnwerker, die dan er op kan letten, it de werken goed worden uitgevoerd. Het is do idoeling, dat het zaakje dan later in ons eigendom 1 overgaan, vindt spreker. De heer Glas verklaart, er ook zeer op gesteld te n, dat het gemeente-eigendom blijft De heer Schilder: Juist, als wij maar baas van i zaak blijven. Voorzitter vraagt of de heeren goed vinden dat den door hem (voorzitter) aangegeven zin aan iestmerambacht zal worden geantwoord. De heer Bossen zegt, dit heel goed te vinden. Met allen voor aldus besloten. Ter vorige raadszitting is besproken om voor het izoeken der diverse in deze gemeente staande holen door de leden der commissie van plaatselijk ezicht op het Lager Onderwijs, een rijtuig van ïmeentewege beschikbaar te doen zijn. En... om i kosten daarvan zoo mogelijk op het Rijk te ver- Jen. Voor welk doel bij den Minister op Rijksvor- eding zou worden aangedrongen onder verwijzing ar de omstandigheid, dat de vier in deze gemeente bezigd wordende scholen nogal verspreid staan, i deelt voorzitter mede, dat ingevolge de in het irk gestelde bemoeiingen omtrent deze zaak van n Minister antwoord is ingekomen. Dat geeft aan t kosten van „verplaatsing" van leden voor toe- ht op het lager onderwijs dus met andere >orden: reiskosten niet op het Rijk zullen kun- n worden verhaald. Voorzitter: Er is veel in de Wet op het Lager iderwijs veranderd. Spreker leest een artikel uit bepalingen voor, dat op de in bespreking zijnde Bten slaat en aangeeft dat de kosten niet worden rgoed in gevallen waar zij zijn gemaakt voor latselijke schoolcommissiön, oudercomraissiön of lor commissiön tot wering van schoolverzuim. )p 's Voorzitters voorstel wordt algemeen goedge- j nden 's Ministers schrijven voor kennisgeving ter de te leggen. Trouwens, voorzitter wil gaarne ver- derstellen dat we ons op de commissie kunnen rlaten en zij geen misbruik van het uit te geven ld voor „verplaatsing" zal maken. n^an den heer D. Rempt Sz. is bericht ingekomen, t hij de benoeming tot klokopwinder te Aarts- tud aanneemt. Hij is dan ook 1 Juni J.l, (dus 2 rgen na de Jongste gemeenteraadszitting) al in ïctie getreden. Voorzitter deelt mede, dat de suppletoirs begroo- g, die vorige vergadering is opgemaakt op een idcijfer van f 3315, in ontvapgst en uitgaaf is goed- ceurd door Gedeputeerden en reeds weder van t College is ingekomen. fan de f3000 nog resteerende gemeenteschuld (tot ossing waarvan den 30 Mei j.l. is besloten) is, >als voorzitter nu mededeelt, reeds f2000 afgelost ivorden. Zoodat nu het nog te delgen restant chts f 1000 bedraagt. )e afdoening van dat restje debet is voorhands g even aangehouden, om eventueel niet al te ir in de krapte te komen met het gemeentelijk ishoudgeld. lot betaling van de f 10 voor aanschaffing van een tal exemplaren „Handleiding voor Zuigelingenver- ging" (om aan elke nieuwe moeder te worden gereikt), is machtiging verleend. Dat postje zal „onvoorzien" worden bestreden, ngekomen is schrijven met verzoek de verorde- ig op keuring van waren vast te stellen. Voorzitter meldt dat ze klaar is om te verzenden ook om aan de gemeentelijke borden aan te ikken. Goedgevonden. )e jongste kasvëHficatie bij den gemeente-ontvan- r, 10 Juni J.l. gehouden, gaf aan ontvangsten 13959.87, uitgaven f 107601.82, zoodat in kas was en nest zijn f6358.05. Voorzitter deelt nog mee, dat de f 10.000 kasgeld, Se we hebben geleend is afgelost. Die schuld ,is 8 weg. )an is er nog en wel op 28 Juni, kas verificatie ge- udon bij het gemeentelijk electrisch bedrijf. Er was kas conform de boeken en bescheiden f 16296.07. Voorzitter zegt, dat het nog slecht opschiet wat be- »t, het kunnen opzenden naar de desbetreffende >M fOopere financieele instelling van het kasgeld, voor tover dat een bepaald bescheiden bedrag van en- He honderden guldens te boven gaat. Zooals in vorige vergadering reeds meer in den breede besproken. Hoewel er nu vele duizenden in zijn en er reeds over deze aangelegenheid is ge- «re3pondeerd, is er op het verzonden schrijven 1 geen antwoord ingekomen. Zoodat onwillekeu- ?at ve*e £eld no& den administrateur in w e»8 ia. gemeentebestuur van Groningen heeft een IC 25?'InSedlend over verruiming van werkgele- Door werkeloozen zijn cocosmatten ver vaardigd, waarvoor een ruim afzetgebied le gevon den, waar vele gemeentebesturen niet hebben na gelaten, orders op te geven. Toch zal aan deze wijze van werken weder een einde komen. Indien de ge meente nu eventueels bestelling wil doen tot het bekomen van cocosmatten of rooster-matten, dan is spoed gewenscht.Prima kwaliteit 4/4 cocosmatten van 70 .bij 40 c.M. zijn f2. Andere maten hebben weer andere prijzen. Roostermatten 4/4 van 70 bij 40 40 c.M. zijn f3.60 per etuk. Enzoovoortl Voorzitter vTaagt wat denken de heeren er van? De heeren raadsleden denken, dat het niets is. En het gevalletje wordt voor notificatie ter zijde gelegd. Vervolgens is ingekomen een circulaire betreffen de malariabestrijding, die voor kennisgeving wordt aangenomen. Een missive over invoering van post-chec- en giro dienst door het gemeentebestuur voor afwikkeling van zijne daarvoor in aanmerking komende zaken, wordt met algemeen goedvinden voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Het pensioen voor mej. de wed. S. Koorn Sz., wier man in leven doodgraver te Aartswoud was, wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. levens lang op f40 per jaar bepaald. Reeds dit Jaar in gaande en op dezen loopenden dienst dan uit „on voorzien" te voldoen. Om er een volgende maal eventueel een postje voor op de begrooting te zet ten. Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur heeft geïn formeerd naar slangen voor de Weere brandspuit. En ben. Doch de kleppen werken best, zooals ik reeds zei. De veeren werken wel verkeerd, maar dat is niet door verwaarloozing zoo. De heer Bossen: Aan wien is het onderhoud eigen lijk toevertrouwd? Voorzitter: Jaarlijks knapt Koeten de spuit op. De laatste maal heeft Rempt het echter gedaan. De heer Schilder: Maar die spuit voldoet nooit. En Aartswoud is toch een flinke wijk onzer ge meente. Er woont veel volk. De toestand is zoo toch eigenlijk niet verantwoord. Anderen beamen dit. Voorzitter: We zouden een onderzoek met Mienis er bij kunnen houden en er ook den Aartswouder smid bij kunnen requireeren. De spuit lijkt me tfel wat licht. Twee stokken knapten bij beproeving. De heer Glas: Dat kan anders best. Bij ons zijn ze dikker. En toch gingen ze er an. Dat gebeurt wel meer. De heer Portegies: Ik vind het toch erg noodig om den boel eens grondig na te zien. Ik heb als brand meester bij ons In de Weere, waar het spuithulsje dicht bij mijn perceel is, wel eens gezegd tegen schoenmaker Nfele, die daar de spuit behandelt en verzorgt: De deuren van het brandspuitenhuisjo moeten weer eens open, hoor. Anders vergaan de slangen. Ik heb het zelf in die functie wel ondervon den dat het soms niet te netjes gaat. De heer Hartog: Maar de hoofdzaak is dat de kleppen goed in de olie staan, enz. Voorzitter: Dus het is wel goed om het adres van den leverancier in de hoofdstad van ons land op opgave is verkregen. De koppeling kost f 13, een te sporen en hem een monteur naai hier te doen stel, dat is er twee, komt dus op f26. Van den sturen, die_ een grondig onderzoek in loco instelt. schoenmaker Niele in de Weere, de deskundige al daar, is opgave verkregen aangaande den prijs van brandspuitslangen (hennepslang). Die zal kosten f2.50 per meter. Enkele heeren vragen naar de lengte van de (kron kelende) slang. Voorzitter, (ramende, of schattende), acht dat ver- onderstellenderwijze omstreeks 15 meter. De heer Vijn is dat met voorzitter niet eens. Acht dit te geringe lengte. Het zal wel 20 meter zijn. Welnu, dan 20 meter. Voorzitter brengt een monster ter tafel, ter lengte van een- centimeter of zeven, acht. Dat is van de firma Scholten en Pijper uit Hoorn, die zegt, dat het prima kwaliteit is. Ook wij mochten het monster bekijken, dat ons Inderdaad van zeer deugdelijke grondstof vervaardigd scheon. Voorzitter: (voortbouwende, op de slangenlengte- schatting van den eersten wethouder W. Vijn) dus 20 meter is de lengte. „Weineen", zegt de heer Glas, wien het op zijne beurt weder behaagt, de raming yan den heer Vijn to bestrijden, geen 20 meter, hoor... 15 meter." Best, 15 meter toch alzoo. Dus 2 slangen is 30 meter, zoo vat voorzitter den draad zijner veronderstellingen weder op, dat is 30 rijksdaalder of f 75 en 2 maal f 13 voor een stel koppelingen is f20. Die dingen zijn er natuurlijk in diverse breedten. Zullen we dan maar een tweetal siangen voor Weere aanschaffen? 't Zal dan op omstreeks f 100 komen. Allen voor. De hoer Bossen zegt nog, er niet tegen te zijn, maar hij zou er dan veel prijs op stellen dat het bij inschrijving onder de gegadigden, die in onze gemeente wonen, zal gaan. Bijv. door de diverse schoenmakers in te schrijven op de levering. Voorzitter verklaart het in zekeren zin wel wat eens te zijn met de redeneoring van den heer Bos sen. Maar... verleden jaar ia de levering zoo maar, zonder inschrijving gegund aan Jan Koeten Jr. van Aartswoud, den oud directeur van het levensmld- delenbedrijf, tevens als schoenmaker 'n deskundige. En waar het nu ip de Weere is, het daar thans zoo een, twee drie bij inschrijving te doen zooals de heer Bossen nu voorstelt, daar ziet voorzitter toch eigenlijk wel wat bezwaar in. De heer Portegies deelt sprekers bedenkingen. (Had wel gekend op de wijze als door Bossen bedoeld, in dien ook vorig Jaar de zaak op die wijze was af gewikkeld geworden. Voorzitter: Ja, Juist. Doch als we dat willen doen naar de zienswijze Bossen, dat kan wel, maar dan zouden wij zulke posten l>ij de begrooting dienen te behandelen als er iets dergelijks voorkomt. Dan alles besteden wat er te besteden valt. En zooiets hij de begrooting behandelen voor een volgend dienstjaar. Maar nu het den loopenden dienst geldt, is het 't beste om door to gaan op de manier die verleden jaar ten opzichte van leverancier Koeten is betracht. Goedgevonden wordt do zaak In den geest als door voorzitter geopperd, haar beslag te doen ge ven en voorts bij de begrooting dit onderwerp voor den vervolge ter sprake te brongen. Volgt schrijven van den Opperbandmeester te Aartswoud. Trouwens, wat die in zijne missive be handelt, zegt voorzitter reeds te hebben geweten, evenals de heer Hartog. De Aartswouder brandspuit voldoet nu eenmaal niet aan matig te stellen eischen. Ze kar wegens hare huidige, bescheiden capaciteiten, die het middelmatige vooral niet te boven gaan, het dak van èen flink perceel niet vol doende bespuiten. Een niet te. onderschatten te kortkoming voor een flinke brandspuit. Bij de be proeving bleek zij te weinig persing te kunnen ont wikkelen, waardoor zij de eenigszlns hooge daken niet zeer weelderig kan besproeien. Een gebrek dat men gaarne verholpen zou zien, zegt het daar over handelende ingekomen schrijven. Voorzitter zegt, dat Mienis van Aartswoud de spuit steeds naziet, voofr ze wordt beproefd. Ook den laatsten keer was dit, der traditie getrouw, ook weder gebeurd. En toch, niettegenstaande dat, vol deed de spuit alweer niet Voorzitter zegt, ze is in 1900 al gekocht en„.. Nee, zegt de heer Vijn, ze is eerst in mijn tijd aangeschaft. Voorzitter: ....Maar u is ook al van voor 1900. De heer Vijn: Neen, ik ben in 1901 raadslid ge worden. Voorzitter: Nu goed, maar^ze is toch tusschen 1901 ert 1904, in mijn tijd al gekocht. Ze heeft dus al vrij wat dienstjaren. De heer Hartog: De pomp van die spuit kan niet krachtig genoeg werken, om voldoende persing voor de noodige opvoering van het water te verkrijgen. Als de slang nu beter was, zou het beter gaan. De kleppen werken goed. De veeren functioneeren ech ter minder goed. Zoodoende ontbreekt de capaci teit om het water op voldoende hoogte zijn blu9- schingswerk te doen verrichten en komen we er niet ver genoeg en niet hoog genoeg meer. De heer Vijn, belangstellend: En... kan het verbe terd?.... De heer Hartog, geruststellend: Mogelijk wel. Best is de spuit echter nooit geweest. De heer Portegies: Mij is medegedeeld, het is wel wat Btout gesproken door mijn zegsman, dat de spuit wel wat verwaarloosd is. De heer Glas informeert van wie la die spuit toch? Voorzitter: De firma Broekman uit Amsterdam heeft haar indertijd geleverd. De heer Glas acht het beter om nu nog maar geen nieuwe te koopen. De heer Vijn zou aanschaffing van een nieuwe ook liever nog wat verdagen. De heer Glas hervat: Als de spuit werkelijk afgo- bruikt is, dan is het niet anders en moeten we verder zien. Maar eerst moet deugdelijk onderzoek worden ingesteld of afdoende herstelling mogelijk is. Niet op stel en sprong veel geld voor een nieuwe geven. Voorzitter: De slangen van de spuit, die door nieu we zullen moeten worden vervangen, zouden in de Weere mogelijk gebezigd kunnen worden. De heer Hartog: Portegies zei dat hij had ver nomen dat de spuit verwaarloosd was. En ik kan De heer Vijn: Ja. En als het hersteld kan worden, geen nieuwe hoor. Voorzitter: Doch als er nu te Aartswoud eens brand komt en we kunnen het daar met de spuit niet redden? Dan hebben we later net zooveel be rouw als nu een nieuwe zou kosten. De heer Vijn: De spuit was van het begin af al niet goed. Als je een nieuwe koopt, kan die ook dadelijk wel al weer niet goed zijn. De heer Glas, voor „opschieten" zijnde: dat onder zoek kan vlug gebeuren.... Niet dralen. Voorzitter: v\ ie moeten we voor 't onderzoek heb ben? Zelf hebben we er toch niet voldoende vor stand van. Besloten wordt dat Mienis van Aartswoud cn de gemeenteopzichter Vlaming uit Hoogwoud bij het onderzoek zullen assisteeren. De heer Deken: De meerdere of mindere breedte der slangen zal ook wel verschil in de resultaten bij beproeving opleveren. Voorzitter: Het aankoopert van slangen voor de Weere zullen we nu nog opschorten. De slangen uit Aartswoud zullen wel in de Weere gebezigd kunnen kunnen worden. De heer Bossen vindt dat de Aartswouder spuit bij het onderzoek meteen weer geprobeerd moet worden. Voorzitter vindt dat goed. Al het personeel hoeft er niet bij. Met opperbrandmeesters en brandmeesters kunnen we wel volstaan. Algemeen wordt nu goedgevonden overeenkomstig voorstel van voorzitter, om het punt: bespreking aan koop nieuwe brandspuit te Aartswoud van do agen da af te voeren. Adres van de Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van Alcoholische Dranken, federatie Scha- gen ,om subsidie. Zal bij de begrooting worden behandeld. Een brief van het Provinciaal Drankweercomité Noordholland, om tapvorbod in te voeren voor de kedmis en deze dus droog te leggen. Dit schrijven is onderteekend door voorzitter Rei- naldo en secretaris Goet. De heer Glas: Ik ken Reinaldo heel goed. De heer Deken: 't Is wel 'n „droogpruimer" denk Voorzitter vindt drooglegging niet zoo noodig. Door de menschen wordt al veel gedronken dat ge heel alcoholvrij ls, als Ranja of Raja op Llmoraja, Valencia sinaasappel-limonade, of hoe het verder mag heeten, dat goedje waarvan diverse variëteiten eventueel uit dezelfde karaf den dorstigen tor lafe nis wordt verstrekt.... De heer Glas: Die spullen smaken nog beter dan kwastl Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen Daarna.komt een adres ter tafel van den HJnwer* ker-administrateur van het G.E.B. Deze is nu een jaar in functie en beveelt zich voor eventueele her benoeming beleefd aan. Het werk eischt echter den geheelen mensc-h en dienovereenkomstig zou adres sant gaarne salarisverhooging zien toepasson. Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt het salaris als administrateur thans f 300v met f500 te verhoogen en alzoo op f800 te brengen. En dat voor UJnwerker te brengen op f 1200. De min derheid van *t college van Dag. Bestuur stelt voor om al administrateur f 600 en als UJnwerker 1900 te bepalen. De heer Schilder acht f800 en f1200 wel gemot! veerd. Hij moet dubbel-boekihouden kennen en als lijnwerker technisch aardig ontwikkeld zijn. De heer Vijn zegt, de minderheid te zijn en de door zijne medeleden van het Dag. Bestuur voorgestelde bedragen te hoog te vinden. Dat de Vries zich ge heel aan de zaak wijdt ls goed. Maar moet daarom salarisopdrijving in die mate plaatsvinden? Im mers neen. Dubbelboekhouden ia best, maar 't is geen heksenl De heer Schilder: Dat zeg ik ook niet. Maar er ls kennis voor. noodig. De heer Vijn: Dat ls voor alles zoo, voor 'n schoen lappen ook, De heer Portegies vindt f800 en f1200 ook wat hoog. De heer Bossen zegt, dat op advies van Van Tiel de Vries benoemd is, Van Tiel adviseerde om als sa laris f 2.50 per aansluiting te stellen. Namelijk f 1.50 als lijnwerker en f 1 als administrateur. We hebben bij de 400 aansluiting. De Vries accepteerde dat, is deskundige en wist wat hij deed. Ik vind, om er 100 pet. ot) te leggen, abnormaal hoog. Wat moet het dan wel met de andere ambtenaren? Voorheen kon je 'n gulden o.p 50 cents stellen, nu al op 75 cents en we gaan den tijd weer tegemoet dat hij weer volle 100 procent doet. Als de andere ambte naren zouden willen hebben tweemaal zooveel als ze nu hebben, zouden ze dat krijgen? Dat wordt te erg. We moeten de Vries per aansluiting salarieeren, da's voor verbruikers zoowel als voor de gemeente v-oordeelig. Voorzitter geeft hierop nog eenlge toelichting en heeft in diverse gemeenten geïnformeerd. Met de verkregen rsultaten meent spr. de voorgestelde cij fers veilig te kunnen verdedigen. Na nog eenlge bespreking stelt de heer Bossen voor om f 3.50 per aanslultling toe te kennen als loon aan do Vries, en dezen dus geen vaste bezoldiging voor de gecombineerde functiën toe te kennen, doch te rekenen f2 voor lijnwerker en fl.60 als admin. Het voorstel meerderheid B. en W. komt eerst in stemmine en wordt met den heer Schilder alleen voor en de overigen tegen verworpen., waarna voor- stel-Bosson ln stemming komt. Voor: Glas, Vijn, Bos sen, Deken en Portegies, Tegen de twee anderen. Al zoo aangenomen. De heer Hartog had zich er voor verklaard om het op f 4 per aansluiting te brengen. Afwijzend wordt zonder hoofdolljke stemming be schikt op het idee om de Vries' pensioenbijdrage voor gemeenterekening te nemen. Met 6 stemmen, 1 blanco, wordt de Vries als ad ministrateur herbenoemd. (Over zijne herbenoeming als UJnwerker hebben B. en W. later te beslissen,) Benoeming gevolmachtigd* om namens de ge meente stem uit te brengen voor het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier. Bij stern en 1 op den heer Sebllder, benoemd. Voorzitter dankt voor het vertrouwen en zal het naar beste weten doen en de gemeentebelangen zoo veel mogelijk daarbij behartigen. Vooraf had voorzitter er op gewezen dat veelal de Burgemeester wordt aangewezen, maar dat men Kan stemmen. De heer Bossen verklaarde er zich dan niet tegen dat Burgemeester werd aangewezen, maar.... bij meerderheid van stemmen der raadsleden. Voorzitter achtte toen, waar men dan zoo geen voldoend vertrouwen kon geven, beter dat stemming gesShieddo. Die don bovenvermelden uitslag had. Voorstel tot verbreeding van den rijweg in de Ker- kelaan met 2 steenen. Een en ander uit te voeren door de Vier Noorder Koggen. Raming kosten onge veer f 1400, waarvan banne Hoogwoud en Aartswoud een derde wil bijdragen. De heer Glas stolt voor, alleen het gedeelte van Gijs Kuiper tot J. Modder in de Boekel te vorbrco- den. Dit komt in stemming. Met 0 voor en Vijn te gen aangenomen. Waarschuwingsbord bij de gevaarlijke bocht bij het cafó van II. Bakker bij den Wesfrieschon zeedijk te Aartswoud. Bosloten wordt 1 ijzeren paal mot ijze ren -bord aldaar te plaatsen. Voorstel om voor lichamelijke oefeningen op de scholen ontheffing te vragen. Waar blijkt, dat aan vraging van genoemde ontheffing niet eens noodig is, wordt daarvan afgezien. Bespreking wijziging algem. Politieverordening en verbod rijden met 2 achter elkaar gekoppelde voer tuigen. Met de heeren Glas, Hartog, Bossen en Por tegies voor wordt besloten verbodsbepalingen te maken. Maar -hoe?.... vraagt voorzitter. De heer Vijn vindt, (öa'eenig martelen): We moes ten maar 'n verordening maken, dat we heelemaal niet -meer rijden.... De heer Schilder: Ja, wat we maken wordt toch wel weer ingetrokken. Besloten wordt te bepalen dat achter den eersten wagen gekoppelde voertuigen alleen worden toege laten als ze van een geleider voorzien zijn. Besloten wordt tot betaling van f20 musschengeld f 19 loon aan Boot voor veetelling en f 23.01 voor kosten watervoorziening. Voor dat laatste doel wordt f 100 crediet toegestaan aan B. en W. De zooeven ge noemde bedragen uit „onvoorzien" te voldoen. Aanvrage van het Algemeen Burgerlijk Armbst. om f 300 subsidie, dienst 1921. Goedgevonden. De Armenreikening wordt aangeboden met een na- deeüg slot van f570.53. -Die der gemeente geeft aan buitengewone en gewone ontvangsten f83776.73 uit gaven f 76511.88H, batig slot f6765.04X. Over f3000 daarvan is -beschikt. Resteert nog f 3765.0-4H Balans, winst- en verliesrekening Levensmiddelen- bedrijf. Het verlies over 1920 is f 1507.65, De 5 raads leden buiten B. en W. zullen de rekeningen onder zoeken. Omtrent de uitbreiding van het kerkhof wordt meegedeeld, dat het Kerkbestuur hert verzoek van de gemeente in deze nog niet heeft behandeld. De raad gaat in comité-generaal. Rondvraag. De heer Glas wil paal en perk stellen aan te hard rijden met auto's en motorfietsen. Beslo ten wordt, een ontwerpverordening te maken. De -heer Bossen brengt in bespreking het hek tus schen Wed. Burger en Wiedijk. De piketpalen zijn 80 c.M. boven don grond. De toestand is zoo, dat het eigenlijk geen hok meer kan heeten. Het aanbren gen van 4 gegalvaniseerde draden no. 8 zou verbe tering geven. Do kosten zullen niet hoog zijn. De menschen hebben veel hinder van den huldigen toe stand in verband met hunnen tuin. Voorzitter doet toezegging dat B. en W. verbete ring er in zullen doen brengen. Hierna sluitding. onder dank. OUDKARSPEL. IJk- en herijk zal hier plaats hebben voor Zuid- scharwoude op 11, 12 en 13 Augustus en voor Noord- scharwoude op 15 en 16 Augustus. WIERINGER WAARD. De Jongeheer Jacob Kaan Mz., vroeger alhier, thans te Alkmaar, is overgegaan van de 2e naar do 3e klasse der Handelsdagschool. ST. MAARTEN. Donderdag word ter veiling te Warmenhulzen de eerste witte kool aangevoerd door den landbouwer G. de Geus te Stroet. VOOR BELASTINGBETALERS. Wij verwijzen belanghebbenden naar de adverten tie in dit no., waarin de Ontvanger der Directe Be lastingen te Nieuwe Nledorp mededoellng doet van verandering van zitdagen voor Haronkarspel, Oud- karspol, Oude Nledorp on Winkel. Reclames. Maak geen gewoonte van het gebruiken van ge neesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijn lijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder ge zond zijt,.dient gij inet het gebruik op te houden. Zorgzame gewoonten, lichaamsoefeningen, ooiwou- dig voedsoi, goede ontlasting, en geregelde verkwik kende slaap dienen u gezond te houdon. Wees blij, al» gij vrij zijt van verschijnselen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit goneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zolf. Ontwaakt gij 's morgens met eon doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwol len? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij voch tig weder? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lust en wilskracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig om een speciaal nier geneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende Drogisten f 1.75 per doos. het tegendeel niet bewijzen, daar ik geen deskundige I ming wordt Burgemeester Breebaart met 6 stemmen Amerika was tot voor enkele jaren een land, dat in alle opzichten Europa noodig had. Ook finan cieel. Wel waren er in de handen van onkelingen enorme kapitalen opgehoopt, konden Amerikaansche speculanten en geldrnenschen Europa naar believen luten opzitton en pootjes geven, maar als het er op aan kwam het een of ander tot stand te brengen, was het Europa dat financieel moest medewerken. Amerika zelf telde slechts een zeer gering aantal beleggers. Wie geld had, dreef er eigen zaken mede en stak zijn winst steeds weder in die eigen onder neming. Zoo zijn de spoorwegen goeddeels gebouwd van geld, oorspronkelijk door Europa gefourneerd. Tallooze maatschappijen bestonden door gelden, die Europa ter beschikking had gesteld. Het waren Amerikaansche maatschappijen waar in de Europeesche aandeelhouders niets hadden te zeggen en waarvan de Amerikaansche leiders de winsten empocheerden en rijk werden, maar het geld was van huis uit Europeesch. Telken Jaro wer den enorme bodragen ter betaling van dividenden naar Londen, Amsterdam, Parijs en Berlijn gezon den. Dat is nu uit. Finaal afgsloopsn. Berlijn en Parijs ftljn geheel. Londen ioo goed als en Amsterdam voos

Schager Courant | 1921 | | pagina 9