VIERDE BLAD. Raad van Oude Niedorp. Staatsloterij. Binnenlandsch Nieuws, Seiner Courant Zaterdag 30 Juli 1921. 64ste Jaargang. No. 6863 Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op 28 Juli 1921, des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Burgemeester Nagelhout. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Daarna volgt mededeeling, dat de verschillende at en overschrijvingen, de derde suppl. begrooting en de betalingen uit den post voor onvoorziene uitga yen alle goedgekeurd van Gedeputeerden zijn inge komen, alsmede de verordening op de keuring van waren. Verder deelt voorzitter mede, dat de uitkeering van het Rijk overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Mei 1897, van I720.02K is verhoogd tot op f 1790.02#; dat na de schoolvacantie, die van Zaterdag 6 Aug. tot Maandag 29 Augustus duurt, de schooltijden met goedvinden van den heer Inspecteur, zoolang de „zo mertijd" duurt, des voormiddags ten 9 uur zullen aanvangen; dat de verordening op de openbare vermakelijk heden goedgekeurd is teruggekomen; dat de waarschuwingsborden met het opschrift: maximum snelheid 20 K.M. per uur, zijn geplaatst. Ingekomen stukken. Een circulaire van het Prov. Drankweercomité in Noordholland, om gedurende de kermisdagen het schenken van sterken drank te verbieden. Eenparig waren B. en W. van gedachte, dat er dan meer dronken menschen zouden zijn en stel len voor, deze voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. Adres van den Land- en Tuinbouwbond, afdeeling 't Veld, gemeente Oude Niedorp, om eenige rente- looze aandeelen te nemen k f 10.voor de vergroo ting van de sluis te Noordscharwoude. Aangezien door vele tuinbouwers uit deze {ge meente gebruik van die sluis wordt gemaakt, stel len B. en W. voor 15 aandeeltjes te nemen en op de begrooting dienst 1922 dit bedrag uit te trekken. De bedoeling is, de sluis 10 M. te verlengen. Het geheele werk wordt geschat op f18000 kosten. De heer Bakker doet thans mededeeling aan den Raad, dat gisteren is gebleken, dat ten aanzien van de plannen om aan de benoodigde gelden te komen, wijziging is gekomen in de ideeën. Het werd wat ongelijkmatig geacht, dat de eene Banne of Polder wél en de andere niet bijdraagt. Men wilde daarin wijziging brengen. Daarover zullen we 'n vergadering van den Noorder Marktbond heb ben. Dan zal dat behandeld worden. Met het oog op een en ander verzoekt de heer Bakker wel, om de zaak voorloopig nog aan te houden en uit te stellen tot een volgende vergadering. Allen voor. Aanbieding door B. en W. van de gemeentereke ning dienst 1920. Ontvangsten f 35941 j>lK, uitgaven f 35899.81^, voordeelig saldo f41.70. Voorzitter licht nog toe, dat, als we de f1070, die nog van vorig dienstjaar kan binnenkomen, drie dagen eerder hadden ontvangen dan het geval is ge weest, dat we dan een batig saldo van ruim f 1100 hadden kunnen constateeren. Die f1070 zal op dit jaar (1921) worden geboekt. De 5 raadsleden buiten het college van B. en W. zullen optreden als commissie voor het nazien dezer rekening. Algemeen goedgevonden. Rapport demping der sloot naast den rijweg in 't Veld. B. en W. stellen voor om het voorstel van het Bestuur van de Banne alhier te aanvaarden, welk Bannebestuur deze demping n.1. op zich wil nemen en mede wil werken tot de demping van de sloot tusschen den Rijderweg on J. N. Verhaar, onder voorwaarde, dat de gemeente van deze werken, als mede van de reeds gedane en ook van de nog uit te voeren werkzaamheden tot verbreeding van den weg n de Moerbeek (waarvan de kosten vermoedelijk 3000 zullen bedragen) de helft der kosten zal be talen. Voorzitter zegt, dat B. en W. het 't beste hebben geacht, dat Wartenhorst van Dirkshorn, ervaren als ■ïij is in zulk werk, een onderzoek instelde naar de lemping der sloot in 't Veld. Dat is gebeurd en War- cnhorst schrijft dat de resultaten van de opdracht, loor hem den 28 Juni van het Dagelijksch Bestuur verkregen, zijn, dat de onkosten ln totaal door hem >p f574.66 worden geraamd. Wartenhorst heeft mej. ie wed. Stadegaard gesproken over afgraving van het aan B. en W. bekende erf. Zij gaf bij dat onder- ïoud meer gehoor aan hetgeen Wartenhorst zei, als bij de samenkomst, die hij op 28 Juni J.l. in opdracht van B. en W. met haar had. Als hare meerdere toe schietelijkheid eventueel aanleiding kan geven tot zaken doen, rapporteert de heer J. Wartenhorst, dan zal zulks geenszins zijn in het nadeel van het beoogde doel. Voorzitter zegt, dat voorloopig het besluit is geno men door het Bestuur der Banne. Dat stelt dan ?enige eischen aan den raad. Het Dag. Bestuur stelt voor om als bijdrage in deze werken aan de Banne '1500 (als subsidie) uit te keeren. Als de Banne dan zelf ook f1500 draagt, dan kan de Banne zoo de 3000 in totaal afdragen. Dus wat we geven is een -.ubsidie voor eens. De heer Over wil het liever alles aan de gemeente ;ien opgedragen. Het ligt meer op den weg van emeente en van Bezondheidscommissie, dan van len Polder. De heer Bakker zegt, dat de Banne er zich wél toe vilde leenen, maar... onder conditie, dat de gemeente >ok bijdroeg, óók in de reeds gedane werken. De heer Over: De gemeente heeft toezegging ge- iaan, om bijdrage te geven voor de verbreeding van •en weg in de Moerbeek. Voorzitter: De gemeente heeft wel toegezegd dat ij iets zou geven, maar er is, daarbij toen geen be- rag genoemd. Maar aan het eind heeft het Dag. estuur der gemeente zich er voor verklaard om de elft bij te dragen in kosten demping der sloot naast en rijweg in *t Veld en ook bij te dragen de helft i de kosten van verbreeding van den weg in de <oerbeck, zoowel in wat daarvan reeds is verricht, Is in dat, wat er nog te verrichten valt. De heer Bakker zegt, dat de Banne er niet aan il om het geheel voor hare rekening te nemen, ndat de gemeente zich nog niet had uitgesproken, a uitspraak van het Bannebestuur was: de gemeen- hebbe in alles de helft bij te dragen. Voorzitter: Het kan soms niet meevallen. Daarom het op f3000 geschat, waarvan de gemeente de •>lft zal dragen. Het bedrag is heusch niet laag raamd. Mocht het toch nog hooger worden, dan is jt noodig, dat er machtiging is, dat ook van dat >ogere de helft wordt bijgedragen. Daarop wordt wekend. Datgene, waarin wij als gemeente bijdra- m, willen we doen, alsof de Banne hetzelve doet. Verschillende heeren kunnen zich met een en an- 3r best vereenigen. De heer Tromp: Zou het 't doel zijn van het be- uur, om het werk te laten doen bij voorkomende verkeloosheidT D«t gou ik best vinden. Beter, don «b* hwt ara tm Als n* W *rs md* la***: opknappen en we zitten late? taet onze werkloosen, dat is niet zoo goed. Voorzitter verklaart, er wel wat voor te gevoelen en zelfs te hebben geïnformeerd, op welke subsidie van rijkswege kan worden gerekend. Maar... aan den anderen kant is het toch ook weer geen instel ling van weldadigheid. Intusschen kan het zijn, dat de Banne er zich wel voor leent om het voor werk loosheid te laten doen. De heer Tromp: Als het bij werkeloosheid kan, dan zou het toch jammer zijn als het nu gebeurde. Dan blijf ik het toch beter vinden, dat werkeloozen het werk verrichten, 't Mag dan iets duurder uitkomen, maar ik vertrouw ten volle, dat onze ingezetenen, die dan met het verrichten van het werk werden be last, volstrekt niet zouden lijntrekken, geenszins den „Jan" zouden uithangen. Voorzitter: Van het voorjaar is een deel van den weg verbreed, 't Is aanbesteed onder de inwoners van onze gemeente. Als al t dit werk uitsluitend uit ging van de gemeente, dan zouden we er veel aan kunnen doen. Maar nu het van de Banne uitgaat, heeft die zeggingschap en heeft de gemeente mede zeggingschap. De heer Rempt verklaart zich voor spoedige uitbe steding. Dat is het beste. Dan komt er een eind aan. De heer Over: Ja, men moet het niet te lang laten duren. De heer Tromp: Het verrichten van deze werk zaamheden veroorzaakt geen hinderlijkheden voor het verkeer. Maar we zouden soms met onze werke loozen kunnen komen te zitten. En als we met die mogelijkheid nu geen rekening houden, dat zou ik betreuren. De heer Over (in twijfel): Als er dan maar ge werkt wordt. De heer Rempt (instemmend, met overtuiging): Juist! De heer Tromp: Ik denk niet van onze ingeze tenen die er aan komen te arbeiden, dat zij dan niet zullen werken. Daar ben ik niet bang voor. Voorzitter: We zullen het verder maar aan do Banne overlaten, al wordt het door inwonenden on zer gemeente uitgevoerd. Algemeen goedgevonden. De heer Over (die voorzitter is van de Banne): Ik geloof wel, dat het de bedoeling van de Banne is om het werk door ingezetenen te laten doen. Maar om het per só door werkeloozen te laten verrichten. dkt zal niet de bedoeling van de Banne wezen. De heer Bakker: We zouden, bij de toezegging, die we ten opzichte van de financiën doen, den eisch kunnen stellen, dat het werk juist door ingezetenen onzer gemeente wordt gedaan. Voorzitter: Ja, we geven 'n flinke subsidie. We kunnen wel eischen, dat uitsluitend door ingezete nen onzer gemeente aan dat werk gearbeid wordt en niet door anderen die buiten onze gemeente woonachtig zijn. Te meer zou er reden zijn, orn een zoodanige conditie te maken, waar we weten, dat er reeds thans eenige werkeloosheid heerscht. Algemeen zoo goedgevonden. Voorzitter brengt den Raad bij deze zijn warmen dank voor dit besluit. Voorstel van B. en W. om de zitdagen van den gemeenteontvanger te houden op dezelfde dagen als waarop door den heer Ontvanger der Directe Belas tingen te Nieuwe Niedorp alhier zitting wordt ge houden, namelijk den derden Dinsdag van de maan den Juni, Juli, October en December. Met aller instemming aldus besloten. Voorstel van B. en W., om de f7.33K erfpacht tegen den 20sten penning af te koopen, welk bedrag uit het voordeelig saldo van de rekening der Brand stof fencommissie zal worden betaald. Voorzitter licht toe dat er een f146.voor dat doel valt te besteden. Algemeen goedgevonden. Aan de orde is nu vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting. Wordt opgemaakt: C. v. d. Kroon 1 hond f 1.50, M. Over 1 hond f 1.50, G. Blaau- boer (woonachtig in het winkelhuis van J. Hartog) 1 hond f 1.50, J. Meereboer 1 hond f 1.50; (allen voor een vol jaar); Jb. de Boer 1 hond (voor een half jaar) f 0.75. Het suppl. kohier wordt opgemaakt en algemeen goedgevonden op een bedrag van f 6.75. Voorzitter zegt, dat er vervolgens nog valt vast te stellen een suppl. kohier voor den Hoofdelijlten Om slag dienstjaar 1921, terwijl er voorts nog eenige reclames tegen diverse aanslagen in den Hoofde- lijken Omslag dienen te worden behandeld. Een en onder behoort echter in comité-generaal plaats te vinden. Eorst zijn er echter nog eenige ingekomen stukken, die de revue moeten passeeren. En wel: le. Eene verordening tot regeling van het vervolg onderwijs. Het „herhalings-onderwijs" van vroeger toch is thans totaal uit den tijd. Enfin, nu heet dat nuttige onderricht dan „Vervolg-onderwijs". Bost! Maar ten opzichte daarvan iö overleg met den ge- heelen Raad noodig. Het is besproken, zegt voorzitter. En er is een ontwerp gemaakt Als de Raad dat goedkeurt, dan is het in orde. Anders zou het zoo kunnen dat de Raad bijv. zelve een ander ont werp opstelt. Voorzitter leest 't ontwerp voor. Daar uit blijkt, dat in bijzondere gevallen ook tusschen- tijds leerlingen kunnen worden toegelaten. De te behandelen leerstof wordt over 2 Jaren verdeeld en wel 150 uur onderwijs per Jaar, vanaf primo Octo ber tot en met ultimo Februari. Het onderwijs vindt 's avonds plaats, ook voor meisjes. Er zal o.o. onder wijs worden gegeven in de navolgende vakken en wel Lezen, rekenen, Nederlandsche taal, vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde en hand werken. Na voorlezing door voorzitter heeft geen der hee ren aanmerking. Voorzitter merkt op, dat de meisjes ook des avonds van het onderwijs profiteeren, evenals de Jongens. Maar de meisjes gaan een half uur eerder het school gebouw verlaten dan de jongens, dus dat bezwaar is mijns inziens zoo wel wat opgelost, zegt voorzitter. Er moeten minstens 6 leerlingen zijn. Zijn er min der, dan zal de cursus niet worden aangevangen of niet doorgaan. Algemeen goedgevonden. Onderwijs in lichamelijke oefeningen. B. en W. stellen voor dat de Raad besluiten zal, van zoodanig onderwijs ontheffing te vragen tot primo Januari a.s. Zulks met het oog op de omstandigheid, dat loka len en terreinen voor bedoeld onderwijs ontbreken. Als we zegt voorzitter op deze ontheffingsaan- vrage geene goedkeuring mochten erlangen, dan kunnen we genoodzaakt worden om zoodanige lo kaliteiten te bouwen, als voor het geven van boven bedoeld onderwijs noodzakelijk worden geacht. De heer Bakker zou nog wel gaarne meerdere toe lichting van voorzitter ontvangen. Voorzitter, toelichtende: Het gaat hier over een lokaliteit ten behoeve van het geven van onderwijs in vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. We hebben alleen het schoolgebouw. En het plein zou voor het marcheeren moeten worden gebezigd. Algemeen wordt goedgevonden de ontheffing, als door voorzitter bedoeld, aan te vragen. Voorzitter: Na de laatstgehouden wethoudersver gadering is nog ingekomen een verzoek van den heer G. Liefhebber alhier, om een stuk van zijne lande rijen te mogen omruilen met een stuk land van het gemeentebestuur. En van Gedeputeerde Staten is ingekomen een missive, handelende over onderhoud ophaalbrug Zij dewind en over eenigen arbeid aan een stukje weg aldaar. De heer Over vraagt te dien opzichte eerst het aldvies van B. en W. De voorzitter stelt voor om er eerst bespreking over te houden in geheime zitting. De heer Tromp wilde juist zooiets voorstellen. Algemeen goedgevonden en de openbare vergade ring wordt nu tijdelijk geschorst om over te gaan in eomiU-generaaL Nadat <9* btthrtum is owsfo**!»» dt open bare bijeenkomst wtder is hervat en het met ge sloten deuren voorbereide onderwerp weder is ter hand genomen, wordt eerst het verzoek van G. Liefhebber aan eene grondige bespreking onder worpen. De heer Liefhebber geeft dan te kennen, dat hij een perceel weiland bezit, sectie A, no. 300 en zoo veel groot 1.01.80 H.A., aan de dorpsstraat. Hij huurt een perceel weiland, groot 1.21.80 H.A. Het zijne is minstens even goed als het andere. Wegens de voor hem gunstige ligging van het gehuurde perceel wil de hij dat gaarne in ruil overnemen. B. on W. stellen voor, dezen ruil in beginsel te aanvaarden. Behoudens natuurlijk de onontbeerlijke goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Zulks, mits Liefhebber f500 toegeeft. De heer J. Pluister wil dan daar het recht van weg ton aanzien van dat perceel weiland afkoopen en daarvoor ten behoeve der gemeente f 100 betalen. Liefhebber zal het land hebben te gebruiken uit sluitend zooals het thans placht gebruikt te worden. De huur kan met Kersttijd a.s. worden ontbonden. Liefhebber stelt zich garant voor eventueele min dere opbrengst van het perceel dat van de ge meente is. En van eventueele meerdere opbrengst van dat perceel zal hij geen voordeel kunnen genieten. Kosten overdracht voor Liefhebber's rekening. En kosten afkoop Pluister ten diens laste. Voiorzitter zegt dat aldus B. en W.'s voorstel is. Wil iemand het woord? De heeren waren er trou wens zooeven bij tegenwoordig toen het in comité- generaal is besproken. Algemeen wordt een en ander op zoodanige condi ties goedgevonden. Missive van Ged. Staten over vernieuwing ophaal brug te Zijdewind en onderhoud gedeelte weg al daar. Er wordt op hooge kosten gewezen. En al zijn inwoners van Slootgaardpolder tot onderhoud ver plicht, toch is het goed dat anderen hen in de kosten terzijde staan. In overweging wordt gegeven dat de gemeente een zesde deel ln de kosten bij draagt. Voorzitter zegt, dat over dit onderwerp correspon dentie met den Slootgaardpolder Is gevoerd. Mocht in plaats van tot herstelling tot vernieuwing der brug worden besloten, dan zal 3X M. doorvaart wijdte voldoende zijn. Voorzitter wijst op de houding in deze door den Slootgaardpolder aangenomen. Het bestuur ging bij Zijdewind's burgers rond, ik kreeg een standje van den Commissaris. Als het bestuur van Slootgaardpol der er mij aan waagt, waag ik er ingelanden van dien'polder en het bestuur aan, Het bestuur wil zich van het onderhoud onttrekken. Ik voel niet veel voor dat bestuur. Mocht de Raad in deze zaak an ders dan ik denken, dan zal ik me er intusschen bij neerleggen. Besloten wordt in beginsel om een achtste in de kosten bij te dragen, mits de andere betrokken cor- poratiën dat ook doen. Goedgevonden wordt, een paar palen bij de sluis te Verlaat aan te brengen, tegen aanvaring. Na rondvraag die niets belangrijks oplevert, volgt sluiting onder dank. Trekiimg van Donderdag 28 Juli. le Klasse. 4e Lijst. No». 13708 10681 elk J400. No. 18281 1100 Prljeen van 120. 79 840 858 1286 1334 1900 0480 3235 3312 5623 5173 6008 015 86103 6307 6482 65411 6864 713/1 7665 8023 8256 8336 8473 9047 9222 9364 9800 9826 10448 10089 11168 11293 11318 11359 11400 11606 11811 111927 12203 12300 12405 12497 12514 12555 12588 13018 13688 13694 13207 13308 13394 13446 133573 13607 13704 13740 13925 13946 14180 14493 14793 14853 65036 15520 16018 16263 10406 16625 10685 67756 18061 18227 18283 18788 19069 19497 69600 19625 20128 20294 20537 20704 20889 20907 20919 20962 20624 21672 21727 21731 01810 218711 26995 20027 22104 22657 le KI. Se Lijst: 20081 ma. 20082 Hflvcrveiiino. De te veld slaande haver van 27.50 H.A., behoo- rende tot de Boerenplaats „De Kleine Vos" te St. Maartensvlotbrug, aldaar Woensdag door den Deurwaarder Van Hult te Schagen verkocht, heeft 7457 gld. opgebracht. Er waren verschillende koo- pers. Parasieten. De familie Van Clttert, man, vrouw en zoon, die d« vorige week Vrijdagavond op de Blaak te Rot terdam. drie groote winkelruiten insloeg, is over gebracht naar het Huis van bewaring. Vijf jaren Heden hebben man en vrouw eveneens uit ver- olgenheid, dat ae geen ondersteuning genoeg van het Burgelijk Armbestuur genoten, van de zelfde winkels de ruiten vernield. Ze zijn toen voorwaar delijk veroordeeld. Bij hun vernoor door de poli tie hebben ze voortzetting van hun euveldaden aan gekondigd en o.a. medegedeeld, dat. als ze vrij waren het museum van oudheden, het zou moeten ontgelden. Een aanslag op het leven van den inspecteur van politie, aie hun praktijken onmoge lijk heeft gemaakt, kondigden ze gelijkertijd aan. Tenzij de gemeenschap middelen vond om hen behoorlijk te onderhouden. iNoord-Seharwoude. Ds. J. Hoek. predikant bij de Gerei. Gemeente aldaar, heeft het beroep naar gelijke gemeente te Soest aangenomen. Si. Pancras, Aan mej. H. S. Koning, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is een ziekteverlof toegekend van 3 maanden. St Pancras. Woensdagavond werd een vriendschappelijke match gespeeld tusschen een combinatie V.V.V. I en II en de jonge Rood witten van Alkmaar met een overwinning voor de V.V.V.ers van 3—1. Zuid-Scharwoude, De schilder C. O. alhier kwam onder zijn werk in aanraking met den electrischen draad, waarbij hij van de ladder viel.4 Wonder boven wonder bekwam hij geen letsel. Zuid-Scharwoude. Op het Petitionnement van den Bónd voor Staats- pensionneering ziin ongeveer 450 handteekeningen verzameld. Broek op Lanaendiik. De heer S. v. d. Molen, canéidaat alhier, is be roepen bij de Geref. Gemeente te Ijmuiden. Broek op Lanaendiik. We vernemen, dat pogingen worden aangewend om een deel der gemeente Zuid-Scharwoude, den zoogenaamden Zuid-Scharwouder polder, bij Hugo- waard gevoegd te krijgen. Tevens hooren we ver luiden, dat deze pogingen voorloopig niet zullen worden voortgezet, tot een definitieve beslissing in zake de vereeniging der Langedijker gemeenten is genomen. ZWARE ONWEDERS. Uit Zwolle, 28 Juli Tijden® een hevig onweer, dat hedennacht borven Zwolle uitbrak, sloeg de blik sem in de boerderij van G. J. Klein, aan den Molen weg, die geheel afbrandde. Alles was verzekerd. Zon der brand te veroorzaken sloeg de bliksem in gen boerderij vsa G. Loode, gelegen aan de Wlpitrik- fceremtt. Op vwwdhffiRend* tw la de weide doodgeslagen- De bliksem sloeg in de boende- rij van M. van den Bos te Rechten, gera. Dalfeen. Man, vrouw, en 2 kinderen kwamen in de vlammen om. Te Ooaterhout brandde ten gevolge van het he melvuur de groote boerderij af van A. v. d. Kamp. Het hul®, een groote steenen muur en 3 hooiber gen werden een prooi der vlaimmen. Uit Doetincheim, 28 Juli. Gisteravond sloeg tij dens een hevig onweer de bliksem in de boerderij van Wentink te Braamt, gem. Berglh. De vader en vier zoons werden door den bliksem getroffen, ge lukkig niet doodeltjk. De boerderij brandde totaal af. Udt Mepipel, 28 Juli. Tijdens een hevig onwear sloeg heden de bliksem ln de boerenwoning van J. Dewolde, aan het Molenpad' alhier. Een paar var ken® en kalveren verbrandden. De schuur brandde geheel uit. DE VOORZITTER VAN DEN NIJVERHEIDSRAAD. Naar wij vernemen, is Dr. F. Posthuma, oud-mi nister van Landbouw, aangezocht het vooraittarschap van. den Nijiveiheidsraad te aanvaarden, ln de plaats van ,Mr. J. C. A. Everwijn, den nieuwbenoemden gezant te Washington. KOLHORN. Het hoogspanningsnet in deze gemeente wordt thans koperdraad; bij aanleg in oorlogstijd was dit metaaldraad. Om de zuivelfabrieken niet te be moeilijken, wordt 's morgens niet aan het net ge werkt, alleen 's middags worden alle stroomverbrui kers, ook de industrie, afgesloten. De laatsten bier mede in kennis gesteld, moeten natuurlijk hunne werkzaamheden hier naar regelen. lederen dag lichttijd is alles weer normaal. 'T ZAND. In plaats van den heer G. de Wit Pi., is tot Op- perbrandmeester alhier benoemd de heer W. de Leeuw Jz., thans brandmeester. STAKING HOTEL- EN CAFé-RESTAURANTPER- SONEEL. Zooals wij deze week reeds aankondigden, is Don derdag een staking uitgebroken van het hotel-, café- en restaurantpersoneel in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De staking is vrij algemeen, ofschoon de patroons alles doen om hun zaken voort te zetten. Over den toestand lezen wij: In de café's, restaurants enz. te Rotterdam, gaat alles op beperkten voet zijn gewonen gang. Aan een beperkt maar goed menu wordt de hand gehouden. Verandering in den toestand is sedert gisteren niet ingetreden. Van stakerszijde wordt getracht, de staking uit te breiden en er de lunchrooms in te betrekken. Het aantal stakers is sinds gisteren onveranderd geble ven. Het Rembrandtplein te Amsterdam, de pretbuurt van Amsterdam, de plaats waar zich het openbare avondleven van de stad concentreert, bood gister avond een eigenaardigen aanblik. Verschillende café's hadden als gewoonlijk de lichten op zoo bijv. de Kroon en Schiller, het Gouden Hoofd niet maar er was meer publiek buiten dan in de café's. In de Kroon zat voor de geopende ramen een dunne strook bezoekers, die door een paar meisjes bediend werden. Op het terras zat niemand (de stoelen ston den aan kant) maar hier wandelden heen en weer de posters der stakende kellners, op den voet gevolgd door een agent van politie, die hen en ook het tal rijke, nieuwsgierige publiek, tot doorloopen maande. In de „Quelle", die als wij het wel hebben aan de eischen der kellners heeft toegegeven was het tjokvol, vooral op de stoep, maar bij Schiller zag men niemand, hoewel er af en toe bezoekers in- en uitgingen. Men had echter de gordijnen voor de ra men geschoven, zoodat van buiten af niet te con troleeren was of er veel publiek was. Het was de vreemdste zomeravond die het centrum der gezelligheid te Amsterdam ooit beleefd heeft. Vrijdagmorgen waren er aan het stakingsbureau in de Warmoesstraat ongeveer duizend stakers inge schreven. Volgens de stakingsleiding is dit echter nog niet het totaal der stakers. Voortdurend komen er nog nieuwe aanmeldingen binnen. In het geheel re kent zij op 1500 1000 stakers. Werkwilligen, .zoo verzekerde men verder van deze zijde, zijn er zoo goed als niet. De staking omvat nu pl.m. 60 zaken. De toestand is vrijwel dezelfde. Naar van de zijde der stakers werd meegedeeld is hun aantal met 44 bij het stakingscomité ingeschrevenen vermeerderd. Daaronder zijn leden van het personeel van Het Hotel des Indes en van het Hotel Terminus. Dit laatste hotel moet thans nog twee man van het be dienend personen', over hebben, terwijl de koks sta ken. De staking heeft zich verder uitgebreid over de Bodega La Résérve in de Korte Poten en het Hotel Zuid-Holland op de Heerongracht. Een tweetal zaken n.1. het Café Eikeboom en het Hotel van Straten hebben de eischen der stakers ingewilligd. Met één grootero zaak wordt nog onder handeld en bovendien met twee kleinere zakon. DE DROOGTE. Te Westwoud heeft men een proef genomen, om het welwater van een der vrij vele gasbronnen, die daar voor verllchtingsdoeleinden geslagen zijn, tot sloot- hoogte op te voeren. De heer D. Roemster aldaar, plaatste op de bron een vijzel, die door den electri schen motor gedreven werd en verkreeg op die wijze een hoeveelheid water van 250 liter per minuut. GRATIS VULLING. Een handelaar te Heerenveen biedt vaten te koop aan met... een gratis vulling met heerlijk drink- BOSCHBRAND. Voor de derde maal binnen eenige weken brak gistermiddag te Bergén N.-H. een felle boschbrand uit in het Westerbosch tusschen de Sparrelann en de „Franschman". Over een oppervlakte van 2H H.A. werd veel Jong hout en een groot aantal dennen ernstig beschadigd. DE DUITSCHE KROONPRINS. Volgens een B.T.A.-Talegraim uit Parijs heeft de „Petit Parisien" uit Berlijn, bericht ontvangen, dat in moinarchisitische kringen in Postdam het gerucht loopt, dat de kroonprins den löen Juli jl. der Neder- landische regeering vergunning heeft gevraagd Wie- ringen te -verlaten om zich in Zuid-Amerika fo vestigen. DE DUITSCHE KROONPRINS. Wij zijn van de meest bevoegde zijde gemachtigd het bericht uit de buitenlandsche pers tegen te spre ken, volgens hetwelk de Duitsche Kroonprins aan de Nederlandsche regeering vergunning zou hebben ge vraagd, om Wieringen te verlaten, ten einde zich in Zuid-Amerika te vestigen. LICHTING 1921. (Het wetsontwerphB omans ter voorkoming van de inlijving dor voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1901 lis door do Eerste Kamér aangeno men. - WINKEL. Donderdagavond wend op den Westfrleschen dijk oen wooniwagen, welke daar reedi, door een hoos van den dijk gezet, waardoor veel schade aan den wagen werd' 'bekomen. Tevens werden verscheidene zaadhokken door elkander gegooid. HOORN. Op verzoek la eervol ontslagen de heir A. A. do Jongfh, als burgemeester van Hoorn. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. Men meldt ons, dat de Koningin en de Prinses thans het voornomen hebben den 3en Augustus met het stoomschip >yMerope" naar die Ntoorweegsche Fjorden te vertrekken. HET BEVROREN VLEESCH. In den Geldersohen Achterhoek is den laatsten tijd het varibruik van Argentijnsch vleesch zeer toe genomen. Honderden vierendeelen worden daar ge ïmporteerd. En terwijl elders in vele gevallen na korten tijd het verbruik dezer vleeschsoort vermin derde, neemt het daar gestadig toe. Het gevolg is, dat dit d<en nekslag beteekent voor menig slager di« uitsluitend ialanjdsch vleeach verkoopt.

Schager Courant | 1921 | | pagina 11