Smeedt het ijzer als hef heet is. Winter- zoowel alsZomerktsedingtegen spotprijzen uitverkoopen A. KLOPPER 7nw™ beslist het adres Nog slechts 8 dagen zullen wij onze LENGHAUS, Winkel en Hoogwoud. een flinke Dienstbode, Een Wasch aan bei: Schilders gevraagd, een Klamp best Hooi. een gebruikte Kar, Prachtige perceelen Bouwterrein. Schitterend uitzicht op de duinen en landerijen. een Cafe, met circa 1H. A. Land. NO ORDERMARHTBO jND. Woensdag 3 Ang.s Aanbieding Legerpaardenmest. WONINGINRICHTERS. ONTVANGEN: MANTELSTOFFEN Afbraak te koop, Boerenknecht, Werkpaard Verloren een Portefeuille TYPHU3, Jvr „Ijr fhaaui te Delft volgen* officieels opgarve 34 gevallen van typfout. KOORD. Te Aaltor» rijn Dinsdagnacht een man, terwijl hij reeds to bod lag, door zijn zwager wiet oen bijl do foorserwin verbrijzeld. Hoewel zijn toestand bijna hoipelooa was, wend hij mat den trein naar Arn hem vervoerd. Met demzelfden trein kwam zijn zwa ger, die te Winterswijk was gearresteerd, te Aal ten aan. HIJ werd' door den veldwachter Blow» alt Aalton en aen rijksrveldlwncibtor Hendriks uit Win terswijk, naar het gemeentehuis gebracht om daar te worden verhoord. DE OPVOLGER VAN JHR. D. J. DK GEER. Nu de boer Jhr. mr. D. J. <le Geer de portfeuillc van Financiën op «ich neemt, zal hij aftreden als Utt der Tweede Kamer. Zijn opvolger is oud-lid mr. J. AnJkerman. DE VEENBRANDEN. De toestand Jn de gemeente Emmon blijft zorg wekkend. De burgemeester beeft besloten geen nieu we uitgaven te doen ter bestrijding van het vuur, vooral ook tengevolge van de geringe me dewerking der eigenaren. T© Bargercompascuum breidt de brand zidh uit over een oppervlakte van 10 H.A. De toostand' is hier ernstig. Bij Erica is het vuur weer aangewakkerd en te Oranjedorp en Zuid Bargum brandt 'het vrij fel. WAARLAND. Donderdagavond werd hier een© vergadering ge houden voor de ingezetenen van Waarland. De Edel- oahtibaro heer Burger had nl. den directeur van de waterleiding, den heer Oldenhurg uitgenooddgd om hier eens uiteen te zetten de noodzakelijkheid van waterleiding. ■Ecl dat was dezen mijnlheer wel vrtrouiwd: dui delijk werd uiteengezet hoe belangrijk het is wa terleiding te bezitten, voer de gezondheid van mensch en vee V-ale ziekten toch vinden hum oorzaak in het gebruik van verkeerd water. Daarna werd meegedeeld, de kosten ongeveer. Dece worden bere kend maar de dakoppervlakte van het woonhuis. Wenscht men voor zijn bedrijf ook te gebruiken, dan kan oen meter worden geplaatst of bijslag worden betaald. Daarna werd de gelegenlhedid gegeven om vragen te stellen, waar druk gebruik van werd ge maakt. Zijn velen hier vóór waterleiding, ook waren er enkelen st9rk tegen. Toch ie het voor het alge meen belang noodzakelijk, dat de gemeente een ver ordening mstgelet, dat men verplicht, is om aan te sluiten, anders kan het op het platteland niet ren dabel worden, daar de huiizen evengoed al te ver van elkander afstaan. Nadat men voldoedde was in gelicht, werd de vergadering door den burgemees ter gesloten. - 0UDE8LU18. Afgehaald door ons Jlarmondegozelschaip, dat zich daarvoor welwillend beschikbaar «telde, arriveerde den de kinderen der hoogste klassen Woensdag avond van huil reis naar Zaandam en Amsterdam. Daar hadden ze 't Panorama (Jeruzalem), het Rijks museum (Straatje van Vermeer) beatehtigd en ge spoeld en genoten naar hartelust. Bij het weer bin nenkomen hoorden wij van sommigen zeggen we zouden de locomotief wel willen omkeeren om het nog eens te doen. Dat even te hooren is de aardigs»e dank voor al degenen, die door hun sparen, giften en zorgen zoo'n reisje mogelijk maakten. Vrijdag zijn do kiauderen der laagste klasens met een 12-tal rijtui gen naar Sehoonl, Bergen en Bergen aan Zee geweest ook die hebben volop genoten, van de speeltuinen aldaar en aan hot strand. Opgewekt arriveerden zij des avonds weer aan 't dorp. Een woord van dank aan allen die hun paard en rijtuig beschikbaar stel den, alsmede aan de geleiders, is zeker wel verdiend, WINKEL. Op een verzoek van L. Bruin, alhier, om premie voor een nieuw gebouwde woning is afwijzend be schikt., omdat de bouw reeds was aangevangen voor de premieregeling bestond. WINKEL. In den Groetpolder, ten huize van den heer O. Koning, doet zidh een geval van düpMb'ïritis voor. WINKEL, Na reeds lang te voren met verlangen te hebben uitgezien brak voor de eoliooljeugd den dag aan, waarop zij óf op reiB couiden gaan, óf ta Winkel zou den feestvieren. Woensdag jl. begon het voor do kleintjes te Winkel, die van 2 tot 5 aangenaam wer den boiziiggoh'ouidon in de kolfbaan, van de Wed. A. Wit en voldaan keerden zo huiiswaart, ieder kramp achtig meedragende het cadeautje, dat zij naar rijp boreild enherhaald, overleg, eindelijk aan de Juffrouw hadden besteld. Den Donderdag, den grooten dag voor die groote jongens en meisje#, dat zou wat worden. Gebroe ders Lange, groote auto's, 't was niet van de lucht en daar kwaimen ze voor de groote, grijze auto's, waarin plaats was voor ongeveer 20 kinderen en die kinderen, die daar plet inkonden, daarvoor was een plaatsje in een der auto's door enkele ingezetenen bereidwillig beschikbaar gesteld. De reis ging naar Amsterdam, zonder tegenspoed arriveerde men daar en bradht den dag door als andere jaren, met een betzoek aan bezienswaardige instellingen, met Artls bovenaan en hef gevoel van niet aan spoort,ijd ge bonden zijn kon dat beaoek iets langer doen deeren. Omstreeks zeven uur terug over Velsen en Alkmaar. De lucht betrok, onweer zelfs, verwachting van re gen udit zwarte luchten,, zoo hier en daar werd al een gezegd: „Komen ze nog niet?", totdat alles om- s'lreeilcis kwart over tien arriveerde, vol lof, vol blij de herinneringen aan zoo'n dag en regen of zware lu chten hadden zo heeleraaal niet gezien. lEn Vrijdag zijn de kinderen uit de middelste klas sen naar Borgen geweest en de oudsten daarvan naar IJmuiden, De IJmuidertocht per auto weer en de Berger tocht per rijtuig, en weer die drom van groot en klein bij het weggaan en bij het thuiskomen Weer vol verwachting ingestapt en al was het weer buiig, zelfs regen en al was de wind soms onstuimig toch blij voldaan kwamen ze terug, want op de goe de stemming is het niet van invloed1 geweest. Ze waren immers uit. Dankbare herinneringen blijven nog lang bij aan het geziene en genoten©,, doch ook aan hen die ze daartoe in staaat stelden. Zljt ge daar ook reeds hij? NO O RD SCHAR WOUD E Donderdagavond vernamen we, dat een onzer tuin ders zijn witte kool uit de hanid verkocht had voor 27 ct, per stuk, mits ze niet beneden drie kilo wa ren. Op ontze opmerking dat toch niet uit de hand verkocht mag worden, deelde men ons mee, dat ze evengoed door de veiling gaan. De koopman drukt dan veelal even hooger a.ls de markt is om zeker te zijn dat hij de gewensefhte partij in handen heeft. «Natuurlijk wordt dan de prijs van f27 uitbetaal d We weten niet, of zulke gevallen zich veel of wei nig voordoen, Tn het eerste geval zou de zuiverheid van de marktberichten wel wat te wenschen over laten. De markt was Vrijdagmorgen van 27 tot 30 gulden. Ia dit een zuivere stond, Ls de voorverkoop geen voordeel voor den tuinder geweest? NOORDSCHARWOUDE In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft iemand, die het met de eerlijkheid niet al te nauw neemt, een bezoek gebracht aan het kippenhok van den heer Kostelijk alhier, en daar een 10-tal kuikens meegenomen. Eendge aanwijzing kan waarschijnlijk zijn, dat een zwerver die den nacht op de aldaar staande hooi schelf doorbracht, den diefstal gezien heeft, doch geen alarm heeft durven maken. De politie is met den diefstal in kennis gesteld. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 29 Juli 1921, 's namiddags 4 uur. Aanwezig zijn alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is het verslag van den toestand en exploitatie van de gemeenschappelijke lichtbedrlj- ven, wat allo leden ontvangen hebben en waarvan de lezers elders in dit blad een resumé vinden. Medodeellng wordt gedaan van een van den keur meester ingokomon staat van melkcontrolo in dezo gemeente tusschen 15 Juni en 10 Juli, wolke staat reeds onder do oogon van het publiek is gebracht. Van het Harmoniegozolschap „Excelsior is een dankbetuiging ingekomen voor de toegezegde sub sidie ad f50. Van het Prov. BeBtuur is de mededeeling ingeko men, dat het ontwerpwet inzake vereeniging van gemeenten, aan don minister van binnenlandsche za ken is toegezonden* Van de bouwvereeniging „Algemeen Belang" is de mededeeling ingekomen, dat ze accoord gaat met de prijsbepaling en f 1257.50 voor den grond. Goedgekeurd is terug gekomen de suppl. begroo ting, de betalingen uit onvoorzien en de af- en over schrijvingen. Mededeeling is ingekomen dat de volge de wet van Mei 1897 bedraagt f 1974.! Van het benoemde hoofd voor de U.L.O.-School, de heer Janssonius te Scheemda, is de mededeeling in gekomen, dat hij de benoeming met ingang van 1 September aanneemt. Door den Rijksontvanger is op 2 Juni aan den ge meenteontvanger uitbetaald f 521.8L Van het Prov. Drankweercomité is het verzoek in gekomen om op kermis een tapverbod uit te vaar digen. B. en W. meenen de uitspraak aan den Raad te moeten overlaten. De voorzitter is er van overtuigd, dat het noodig is dat het drankverbruik vermindert en de kermis voor het meeste misbruik de gelegenheid geeft. In deze gemeente gaat het echter de laatste jaren tamelijk netjes. De heer Barten voelt er wel voor. Een kermis zonder drank zou een ideaal zijn. De kermissen zouden er aardig van opknappen. De meeste onge regeldheden op kermis komen uit den drank voort. De heer Duijves zou de oude weg willen blijven volgen. Het misbruik is hier niet zoo groot. Ook zonder drank gaat het ook niet altijd vredig. De heer Heeman vreest, dat een tapverbod kwade hoofden zal maken, waardoor de toestand slechter zou worden. De heer Barten: De le keer zou het misschien niet zoo kalm gaan. De heer Heeman wijst op Zudscharwoude, waar het ook niet veel bleek te helpen, hoewel het nog maar een tijdelijk tapverbod was. De heer Ootjers: Het ging na achten niet onder andere kleur, doch onder anderen naam. D,e heer De Geus is van oordeel dat de menschen zelf al zelfstandig beginnen te worden. Het gebruik wordt minder. Ze gevoelen zelf het verkeerde van het te veel gebruk. 't Jeukt hem toch ten slotte op I het misbruik. Het is beter de zelfstandigheid aan te kweken, door het gebruik te bestendigen. Het loopt niet zoo slecht. De heer Duijves: Het gaat in het adres niet om het misbruik, doch om het gebruik. De heer Ootjers wijst er op, dat verboden vruch ten zoo gaarne gebruikt worden. We hebben hier in het algemeen over misbruik niet te klagen. Besloten wordt op het adres afwijzend te beschik ken. Hierna komt ter tafel een schrijven van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten, waarin verzocht wordt voor 5 jaar 5 ct. per inwoner per jaar bij te dragen ter bestrijding van de malaria. In het adres wordt meegedeeld, dat op den steun van Rijk en Provincie voldoende gerekend kan worden. De heer Ootjers is overtuigd van het nut van deze bestrijding, doch maakt bezwaar om dit te doen met vrij willigen steun van de gemeenten. Het zou, aldus spreker, beter zijn, dat deze zaak door Rijk en Pro vincie ter hand genomen werd. De eene gemeente doet het wel, de ander niet. De heer Heeman meent, dat het reeds voor vijf jaar aangenomen was. Voorzitter zegt, dat het alleen besproken is. De heer Keiier gaat n?x. het st&Rdpunt den heer Ootjers mee. Spreker wijst e,- verder op dat 'hij gaarne gezien zou hebben de resultaten der be strijding totheden. Betor was het, wear het toch be treft de algemeeno gezondheid, dat de zaak door Provincie of Rijk ongevraagd tor hand genomen was en do voor de gemeonten komende kosten over alle goanoenten werden omgeslagen. Spreker vindt or al les voor om deze zaak to steunon, doch het moet gemeenschappelijk gaan. Voor do gemeenten die niet finantieel steunen wordt ovengoed een bestrijding ter hand genomen. De heer Barten is van oordeel dat deze nuttige zaak daarop niet mag afstuiten. Spreker is er voor de gevraagde steun voor vijf jaar te gevon. Het Rijk steunt, do Provincie steunt, er is alles voor dat de gemeenten ook steunen. Laten we de gevraagde steun geven, in de hoop dat ook de andere gemeenten het ook doen. De heer Keizer zou het finantieelop dezelfde wijze willen uitvoeren als de Gezondheidscommissie het doet. De heer De Geus vraagt wat er tegen is voorloopig voor één jaar te steunen* De heer Keizer zou het aan Rijk of Provincie wil len overlaten, Zij weten zeer goeid de middelen om ■aan de noodage finiantiën to komen, Als alle gemeen ten meedoen, is misschien drie cent per inwoner vol doende. Die o-p de volksgunst bouwt, bouwt op een zandgrond. De kosten moeten door alle gemeenten worden gedragen. De heer Zut vraagt, of er veel gemeenten zijn, die niet steunen. Spr. heeft veel gele®en, van wel, doch geen enkele maal van niet. Laten we afwachten wat andere gemeenten doen. Enkele stemmen gaan hierna op ,om voorloopig voor 1 jaar te steunen,wat ook Óuidkarspel ge daan heeft. De heer Keizer wil zich hiertegen niet verzetten, doch zag liever, dat het gemeenschappelijk gedra gen werd, ook omdat we van ons eigen voortbe staan nog zoo weinig afweten. Ook de heer Ootjers wil zich tegen steun voor 1 Jaar niet verzetten. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten om voor 1 jaar de gevraagde bijdrage te verleenen. Van de Sociëteit „Ons Genoegen" is de mededee ling ingekomen, «dat op Hl, 12 en 13 September een provincialen kolf wedstrijd in deze gemeente zal worden gebonden. Ze noodigen het college uit, bij de officieele opening aanwezig te zijn en vragen om de beschikbaarstelling van een medaille of kunst voorwerp. Daar dit adres pas is ingekomen, wordt besloten het in handen van B. en W. te stellen om advies. Op een verzoek van P. de Geus P.Cz. en Toorostra om afschrijving op den H.O. wegens vertrek wordt gunstig b©3chiik. Hierna wordt de gemeenterekening aangeboden met een gewone ont/vansigt van f 60917.22*$, een bui tengewone ontvangstvan f 65500 totaal aLzoo f 126417.22Xeen gewone uigaaf van f 59394.60, een buitengewone uitgaaf van f 05500, totaal alzoo f 124)894.60, waardoor een batig saldo ontstaan is van f 1522.62*$. Voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren de Geus, Heeman en Duijvea. Met het behandelen van de reclames H.O. zullen zich alle zeven leden zich belasten. In de plaats van den heer Bakker wordt als Hd van de commissie tot we-ring van schoolverzuim bij acclamatie benoemd het nieuwe 'hoofd der school, den heer Mallecote. Bij de rondvraag merkt de heer Keizer op, dat een rioolput in zijn buurt eendge dagen zonder deksel geweest is, wat .mist verantwoord is. Spr. beveelt aan het aanbrengen van scharnieren. iDe voorzitter deelt mee, dat dit voldoende in or de gemaakt is. Nadat de héér Heeman nog geïnformeerd heeft naar het hek bij het oude ontvangersQiuis en de voorzitter heeft meegedeeld, dat dit in orde komt, wordt de vergadering gesloten. Bouwt Uw woning te Schoor). Inlichtingen verstrekt K. P. ZUURBIER, Makelaar, Schoort. Telef. No. 4. AANBEVELEND, ZONDAGS TOT 1 UUR GEOPEND. UIT DE HAND TE KOOP staande bij de tram, Tc bevragen onder lett. R W, Bureau Schager Courant. GEVRAAGD: voor dag, of dag en nacht, tegen 1 September a.s., bij A. M. KOSSEN, Loet, Schagen. HET BESTUUR. i L00DSGRACHT 69 HELDER. Solide. Billijk. Vertrouwd in wit en modekleuren, 130 cM. breed, f 3.95 per el, zeer fijne gegarandeerde kwaliteit. NIEUWE FOULARD ZIJDE, f 4.50 per el, 100 c.M. breed, zeer aparte dessins. JAPON IMPRIMÉ. CHARMEUSE in Zwart, Wit, Blauw, Paars en Bruin. Zeer fijne bruine KOUSEN f 1.45 per paar. Prima zijden flor KOUSEN f 2.50 per paar. ZOO JUIST ONTVANGEN: een schitterende collectie Hemden Pantalons DAMES Nachthemden Tailles Rokken Hemdbroeken in zeer fijn batist met linnen kantbewerking. Dames- en Kinder DIRECTOIRE PANTALONS. LAKENS en SLOOPEN met jour- en festonbewerking. GEVRAAGD, door Tj. WAGEN MAKER, MOERBEEK, N.Niedorr v.h. voormalige Hotel sde Toelast1' Te bevr. bij J. HABBÉ, Konings weg, Alkmaar. bij J. SCHILDERMAN, Anna Pau- lowna. TE KOOP: Te bevragen bijJ.VOORTHUIJSEN Meerweg, Breezand. Gevraagdeen jonge P.G., goed kunnende melken, om zoo spoedig moge':jk in dienst t« treden, bij Wed.C. .Appel, Veenhui- zen, Heer Hugowaard Noord. Aan het zelfde adres te koop en een (jood onderhouden Rijwiel in bruikleen gevraagd, door I HUIBERTS, Kneesweg, Anna Pat lowna. i inhoud GELD, van Callantsoc naar Schagen. Tegen beloonir terug te bezorgen, bij Ch. vz jCRUIJSSEN, Noord, Scnagen. Alvorens d« ^^"^n^doSde d* voorzitter vim. zllne vragen ooeuu» u™ me- nog

Schager Courant | 1921 | | pagina 12