Alieieci Niins- Uit het Hart Yan Holland. Raad Wieringerwaard. Dinsdag 2 Augustus 1921, Reclames. Gemengd Nieuws. Drie belangrijke vragen. "O, 0804t Dit blad verschijnt viermaal per week :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m.Önnr worden Advertentiën zooveel mogeliik in net eerstuitkomend nnmmer geplaatst. UITGEVERS: TRAPMAN A CO.. SCHAGEN. POSTCHEQUE en OIROD1ENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 meenden f 1.S0. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIËN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend In deze lauwe zomersche dagen is er eigenlijk maai weinig belangstelling voor politieke gebeurtenissen van verschillenden aard, uitgezonderd misschien de terechtzitting, waar ds. De Ligt terecht stond en die heftige emotie heeft gewekt in vele communistische en zelfs andere gemoederen. Wat niet te verwonderen is. Een man met -verheven opvattingen, methooge idealen te zien staan voor de groene tafel, waar ach ter andere mannen met eveneens hooge opvatting van wat hun plicht is, moeten oordeelen over wat hij deed en sprak, hem te hooren verdedigen op de wijze als mr. Tydeman deed, getuigen te zien en hoo ren optreden, die geteld mogen worden onder de per sonen van beteekenis in de nieuwe beweging, die, zooals mr. Tydeman zeide, de oude wereldmacht zal moeten overwinnen, dit alles is wel geschikt om ontroering te geven van een hoogere en betere soort, dan waarop een deel van het snobistisch eh op sen satie beluste publiek van Den Haag in het algemeen gesteld is. En als men dan den beklaagde hoort er kennen: ja, ik hèb gezegd, ik rui Jelui op in naam van Jezus Christus, Marx, Bakoenin, Koropotkin, Politac en Herman Groenendael, don valt het niet te verwonderen, als zijn aanhangers het gevoel krij gen, dat de man, die daar staat martelaar is voor hun idealen en voor hun beginselen en eigenlijk valt het eenigszins te verwonderen, dat er, toen de mede- deeling kwam, dat De Ligt voorloopig in vrijheid was gesteld, niet een soort triomftocht is georganiseerd en dat hij niet boven op de schouders van zijn vol gelingen naar huis is gedragen. Maar met een wijs beleid, waarvoor men inderdaad eenig respect mag hebben, is er afgezien van alle luidruchtigheid, die op betooging zou kunnen lijken en met een werke lijk bewonderenswaardige tact heeft ds. De Ligt er van afgezien te verschijnen in de anti-militairistische vergadering, welke dienzelfden avond in het volks gebouw was belegd. Want het moet toch, zélfs voor een hoogstaand man als deze, toch wel even ver leidelijk zijn om zich door zijn aanhangers na zulk een dag even te doen begroeten. Maar hij is wegge bleven, omdat hij, zoo werd medegedeeld, „niet an ders zou kunnen spreken dan hij gedaan had en waarom hij werd gearresteerd". Intusschen, de uit spraak is nog niet gevallen en daarvoor zal waar schijnlijk wel een even groote belangstelling zijn als voor de terechtzitting, omdat men inderdaad graag zal willen weten welk standpunt de rechtbank in deze inneemt. En vooral de overwegingen van het vonnis zullen interessant zijn. Veel minder warm loopen we voor de reconstructie van het kabinet, in de eerste plaats, omdat het toch al zoo warm is, in de tweede plaats, omdat de kabi netscrisis zoo lang geduurd heeft, dat we niet beter weten of het hoort zoo, en in de derde plaats, omdat er toch geen verandering komt door de wisseling van een paar portefeuilles, die in handen van ande ren overgaan. Waarmee niet gezegd wordt, dat we niet snakken naar een beetje verandering op dit ter rein, even hard als er buiten de stad gesnakt wordt naar een beetje regen, en dan liefst een beetje veel. Zoo nu en dan hoor je zelfs zeer onpolitieke men- schen, die zich nooit met kabinetten of Tweede Kar mers of gemeenteraden druk maken, de verzuchting slaken, dat we toch met de huidige constellatie niet zoo heel prettig af zijn. Vooral met het oog op den niet-officieelen indruk naar het buitenland, die in sommige gevallen wel eens vrij krom uitvalt. Zoo hoorde ik een paar weken geleden in een ho- tiel in het Salzkammergut de vrouw van een hoog geplaatst ambtenaar aan een der ministeries in Wee- nen met groote zekerheid beweren, dat in Nederland verreweg het meerendeel der bevolking katholiek is, ze zei eigenlijk: in Holland is iedereen katholiek. -Met even groote zekerheid waagde ik het die bewe ring tegen te spreken en ik vroeg haar hoe ze aan die overtuiging kwam. Die bleek gebaseerd op het volgende incident: In den loop van het vorige jaar had zij enkele weken in Den Haag doorgebracht, waar haar echtgenoot moest vertoeVen om eenige za ken aan de legatie te regelen. Zij hadden ook bezoe ken gebracht aan de echtgenooten van ministers en een van deze dames had aan het Weensche vrouw tje gevraagd om haar een Oostenrijksche dienst bode te bezoigen, maar het moest per sé een katho lieke zijn, want „een protestantsche komt bij mij niet aan huis." Het Weensche vrouwtje, die zelf protestantsch is, een der zeer weinigen in Oostenrijk, (in het hotel waren we met ons vijven, die niet katho liek waren) schrok van zooveel onverdraagzaam heid en wist niet anders dan de conclusie te trekken, dat er in heel Holland geen enkele nietrkatholiek rond liep, of zoo dit al het geval was, dat deze uit zonderingen zich angstvallig verborgen. Het heeft- me eenige overredingskracht gekost om haar te over tuigen, dat het zoo slim heusch niet in Holland ge steld was, maar dat had tot resultaat, dat ze er toen in het geheel geen touw aan vast wist te knoo- pen. Maar waarom zijn ze dan zoo onverdraagzaam? vroeg ze verbluft. In Weenen zijn wij uitzonderingen, maar overal, waar we komen, bij alle collega's van mijn man en bij alle ministers en superieuren wor den we altijd met do grootst mogelijke vriendelijk heid ontvangen. Ik begrijp het niet. Het was me niet mogelijk haar iets anders te antwoorden dan dat ik het ook niet begreep. En in mezelf heb ik er de overdenking bij gevoegd, dat ik het geval maar zeer weinig aangenaam vond. Nadat we getracht hadden een einde te maken aan deze misvatting, dat geheel Nederland katho liek zou zijn, hebben we met veel geduld getracht bij een paar Oostenrijksche dames, die zich eveneens op een regenachtigen dag bij ons tafeltje aansloten, het misverstand uit den weg te ruimen, dat in Hol land alle vrouwen met Volendammer mutsen en op klompen rondwandelen. Hardnekkig bleven ze ons vervolgen met „die Nationaltracht En als we er dan eindelijk in geslaagd waren haar aan het ver stand te brengen, dat al die mooie gekleurde prent briefkaarten met allerlei boerinnetjes in allerlei „na tionaltracht, alleen maar dienden om in het buiten land wat reclame te maken voor het mooie Neder land, waar zooveel schilderachtige plekjes met kleu rig gekleede boerinrietjes zijn, als we vergelijkingen hadden gemaakt tusschen de Oostenrijksche en Beiersche „dirndl" in hun gezellige korte boerenrok- jes, als we er op hadden gewezen, dat de stads dames, zoodra ze buiten zijn zoo'n boerenpakje aan trekken (dikwijls tot groote verontwaardiging van de landelijke bevolking) en plechtig verzekerd had den, dat de Hollandsche dames die den zomer bui ten doorbrengen zich daar niet eens aan schuldig maken, als we op deze wijze meenden eindelijk klaarheid te hebben geschapen, dan wilde het onge luk, dat er Juist op dit psychologisch moment een ander bij ons groepje kwam staan met de opmerking, dat ze met haar man, die diplomaat was, Juist in Madrid vertoefde, toen daar de Nederlandsche ten toonstelling werd gehouden. En- zeer pertinent wist ze te verzekeren, dat het toch heusch waar was, dat men in Nederland al 't mogelijke deed om „die Na tionaltracht" te handhaven. Want dat ze in Madrid toch ook zelf al die gezellige boerinnepakjes had gezien, waarmee ieder in Holland loopt. Is dat nu niet om Je geduld te verliezen? Verder bleek nog in den loop van het gesprek, dat de dame in kwestie zich verbeeldde, dat de Hollandsche vrouwen zich gauw eenige neutraal-internationale mode-japonnen aanschaffen als ze op reis gaan en een van de Pa- rijsche of Brusselsche mode-creaties aanschieten op haar Jour of als ze bezoek krijgen. Ten slotte ver zekerde een oude dame, die evenmin als de anderen ooit over de grens van Holland was geweest, dat zelfs de Koningin trouw was aan „die National tracht". Want ze bezat zelf een portret, dat ze hier had en -dat ze halen zou om mij te overtuigen, als ik haar niet wilde gelooven. Ze schreed met de statig heid van een keizerin (het geheim om met gratie een kamer door te loopen, schijnen alleen de buitenland- sche vrouwen te bezitten, die op zuidelijker breedte geboren zijn) de kamer door en kwam terug met het bekende portret van onze Koningin in Friesch costuum. Tegen dergelijke bewijsstukken kon ik natuurlijk niet op en ik heb de vlag gestreken. Mijn lieve, oude vriendelijke dame meende mij overtuigd te hebben en mij een beter inzicht te hebben gegeven in de kwestie van de Hollandsche „nationaltracht". W. P. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad onder lei ding van Burgemeester Haringhutoen, tevens secre taris,. Afwezig de heer H. Koster met kenniisgervrding van verhindering en één vacature. Bij de opening spreekt voorzitter de wenscih uit, dat de besprekingen mogen leiden toit bloed der ge meente. De zeer uitgebreide notulen worden onver anderd vastgesteld. Van den Minister van Onderwijs is bericht ont vangen, dat aan Ihet verzoek om toepassing van ar tikel 26 Norviuis niet kan worden voldaan. Aangezien B. en W. de volle overtuiging (hebben, dat het wèl mogelijk was, wordt de desbetreffende zaak voor loopig aangehouden. Van den beer Sieswerda is bericht ontvangen, dat hij de benoeming als lid' van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs aanneemt.; everuzoo van de commissie tot wering van 'schoolverzuim. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de suppletoire begriboting dienst 1920; het besluit af- en overschrijvingen; het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur, alsmede machtiging betaling on voorziene uitgaven. Bij de op 29 Juni .gehouden kas verificatie bleek dat ontvangen was f115105, uitgaven f 114451.38K, zoo dat conform in kas was f 653.01 K. Het rapport melkonderzoek gaf de volgende cij fers vetgehalte: van Boon 3.30 en 3.20 pet.; Harder f3.50 pcit., Slikker 3,10 pet. Van den heer Siesiwerda. ds een schrijven ingeko men, waarbij wordt medegedeeld, dat hij het genot van de ambtswoning aanvaardt. In verband hiermee wordt de aftrek gesteld op f 240. Het verslag van de gehouden vergadering der N.V. Spo.or(Traan-)iwejg WieriingenBehagen wordt door voorzitter voorgelezen, waaraan door heeren Raads leden bijzonder weinig aandacht werd geschonken. Wordt voorgelezen een circulaire, gericht aan B. en W. van Ged. Staten, betreffende heffing inkom stenbelasting 1921—1922. Volgt een circulaire van het Prov. Drank/weerco- mité in Noord-Holland, met verzoek om een bepa ling te maken, dat bat tappen van sterke dranken gedurende de kerimia wordt verboden. De heer Sijbramidis meent, dat het hier heeletmaal niet noodig is, om daarvoor een 'bepaling te ma ken, gezien het drankgebruik hier op de kenmiis. De heer C. Blaauboer Is van dezelfde gevoelens. Die enkele gevallen wegen niet op om (het heeletmaal te bestrijden. B. en W. kunnen ook met geen voorstel bomen om gevolg te geven aan het verzoek. Voorzitter wil ech ter wel toezeggen, met de caféhouders te bespreken niet te tappen aan hen, die» zich laan misbruik schuldig maken. Dan ds niog ingekomen van de federatie Sclhagen van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken een verzoek om op de begrooting 1922 een post uit td trekken voor drankmisbruik, .om hen meer in staat te stellen propanda te cmoken. De heer iBloaiuboer vindt dit van denzelfden geest als het vorige; we hebben hier ook tegen dot kwaad niet op te tredien De heer Sljbrands is het volkomen hiermede eens. B. en W. gevoelen er ook niet veel voor, alzoo af wijzende beschikking. Hiermede zijn de ingekomen stukken afgehandeld en wordt ter sprake gebracht verbouw Armhuis. Voorzitter zegt, dat in een vorige vergadering in- beginsel is besloten tot verbou/w Het plan Is aan de Gezondheidscommissie toegezonden en is goedge keurd' terug ontvangen. Het bestek en do teekening worden ter tafel gebracht. Voorzitter licht toe, dat aan den Noordkant tegen de voorkamer 2 kamertjes komen; het eene wordt slaapkamer voor den vader en moeder; het andere kan voor een zieke worden gereserveerd. De trap die thans in de keuken is, wordt weggebroken en komt nu in de hal. Achter aan het huis worden 2 ver trekken aangebouwd, het eene wordt ziekenkamer, terwijl in het andere een paar mJenschen komen te wonen die in het huls wensdhen opgenomen te worden. Het achtergedeelte kan desnoods ook nog dienst doen als ziekenbarak, wat nog weer een voor deeltje voor de gemeente is, omdat anders toch nog iets moest worden gemaakt. Het gebeele bestek wordt ook voorgelezen; de begrooting wordt met f 200 verhoogd. Het is de bedoeling om nader te re gelen, op welke wijze de kosten zullen worden ge dekt. De heer iSiJbrands vraagt, hoe het zal gaan met de aanbesteding en zou er erg voor zijn, in verband •met de werkeloosheid dat het hier in de gemeente bleef. Voorzitter vindt het meest rationeel voor de ge meente, om een openbare aanbesteding te houden. Wanneer we het enkel in de gemeente doen, is het meer een uitnoodigiing. Ik hoop wel, dat een der in gezetenen het krijgt, maar we dienen in het alge meen te doen wat in het belang der geazudente is. De heer SiibrandJs: Ik wil niet zeggen, dat de aan nemers van buiten het niet goed zullen doen, doch de gemeente geeft een slecht voorbaedid, wanneer men weet, dat er gebrek aan werk is, om 't dan hier niet te houden. Wethouder Sleutel vindt er veel' waarheid in wat de heer Sijbrands zegt, Met nieuwbouw zou het wat anders zijn, doch hier betreft het aanbouw en met de \secretairiswondng ia het toch ook onderhands De heer Sijbranda meent, dat het toen nog erger was, omdat buiitenmenachen met hef werk zijn weg gegaan. Voorzitter, zegt, dat het toen een werk waa., dat zich niet voor aanbesteding leende, dot was meer een ombouw, waarbij bijna al het oude materiaal kon worden gebruikt. De heer Sijbranda is bevreesd, dat soma om een heel klein verschil het werk de gemeente uitgaat want houdt men een openbare aanbesteding, is men venplicht aan den' laagsten inschrijver het werk te gunnen. Volgt nog een klein samensproakje, of 'het even goed een openbare aanbestaldiing is, ja of neen, Voor zitter meent van niet, anderen meenen van wel, om dat men als voorwaarde kan stellen, dat alleen in gezetenen mogen inschrijven. De heer Blaauboer voelt er ook veel voor., dat het werk in de gemeente blijft, doch maiakt zich toch een beetje bevreesd, voor zoogenaamde onder onsjes. We kunnen echter evengoed nog weer opnieuw besteden, wanneer het ons te hoog was. De ingezetenen moe ten overal aan betalen ook, dus is het ook billijk, dat ze hier het werk behouden, het is voor hen jam mer wanneer het wenk hiiar vandaan gaal Al rede nee rende wordt ook de secretaröswoaiing er af en toe nog even bijgehaald, waarbij de heer Sijbranda nog opmerkt, dat het toen ook heel anders had kun nen gaan; ik weet wel, het is achter den rug, doch wat men aan den een zegt, kan men ook wel aan den ander vertellen. Ten slotte zegt voorzitter, dat, indien de Raad het dan wensebt, dat allaen door ingezetenen zal wor den ingeschreven, de 'goedkeuring aan Ged. Staten zal worden gevraagd. iBfeeioten wondt om het werk Uit te voeren. Volgt aanbieding gemeeritexekening, walk© sluit met een saldo van f 1199.55Ontvangsten f 105565.67 uilgaven f 104366.12*. Voorzitter stelt voor, de 4 raadsleden te benoe men als commissie voor het nazien der rekening en tevens voor die van hef Burgerlijk Armbestuur De heer Sijbranda zou willen dat, zoodra het zaak je klaas is de leden gjeiwoon werden geconvoceerd, hij vtindf dit beter dan onderling afspreken. Voorzitter wil wel toezeggen, de heeren aan te schrijven. De heer Blaauboer meent, dat men don toch net evengoed kan wegblijven. Laatste punt is herziening politieverordeningen. Na voorlezing worden deze vastgesteld. Rondvraag. De heer Sijbrands maakt in ver bond met den watersnood de opmerking, dat de bak bij de kerk veel te klein is en vraagt of het niet mo gelijk zou zijn, dat er een bak kwam, waar minstens een spoorwagon in gelost kon worden. Voorzitter: De bedoeling van den heer Sijbrands zou dus zijn een tweede bak te plaatsen, we zouden daartoe in overleg moeten treden mót 't Kerkbestuur we kunnen het in middels nader overwegen. We hebben itot nog toe er geen last van gehad, omdat het .overtollige water steeds direct werd weggehaald. Wanneer we 2 bakken hebben, zullen we ook altijd meer voorraad iwater hebben. De heer Blaauboer: Ik dacht hetzelfde wat u op noemt er zijn in den regel liefhebbers genoeg om 't weg te halen, het is nu een buitengewoon jaar, ik gevoel er niet veel voor. iDe heer Sijbrands vindt hert evengoed wel nuttig, wanneer er bij de kerk voldoende waterberging ia. De heer Sleutel heeft al hooren zeggen, dat boe ren helt water liever uit den bak halen, don uit de wagon; ik vind dat het water uit den bak beschik baar moe'Sit blijven voor hen die geen paard en rij tuig beschikbaar hebben en zou een bepaling wil len maken, dat zij, die paard en rijtuig hebben het rechtstreeks uit de wagon halen. Andere heeren vinden 't misschien een bsetje moedilijk, omdat het niet altijd gelegen komt ala er juist een wagon is aangekomen. Intusschen meent voorz., dat 't wel een punt van overweging is en wil het Jm bedenking houden om ook met heeren Wethouders en Kerkbestuur over leg te plegen. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling re clame Hoofdelijken Omslag. EEN MERKWAARDIG PROCES. De lord-kanselier heeft, in hoogste beroep, uit spraak gedaan in een merkwaardig proces. Een man had een eisch tot echtscheiding ingediend tegen zijn vrouw, op grond van het feit, dat door haar overspel moest zijn gepleegd. Hij wist niets ten nadeele van haar gedrag en kon geen aanwijzng doen omtrent liefdesbetrekkingen, die zij met anderen zou heb ben gehad. Maar hij had zijn vrouw verlaten en 331 dagen na zijn vertrek was een kind geboren. Dit kind nu kon meende de man gezien den langen duur der zwangerschap, niet van hem zijn. Het kind was geboren op 1 September 1919. De dokter van de vrouw had, toen hij door haar over de zwangerschap geconsulteerd was, de te ver wachten bevalling aangekondigd voor Juli. De eischer had geen pogingen gedaan om de ver moede ontrouw van de vrouw door andere bewijzen te staven; en de behandeling der zaak kwam neer op het inwinnen van adviezen van medische des- Wionden nieaswaarsehuwlngen begrepen? Beseft irien het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerafandismethode aan te nemen? Rugpijn, iduiizeJdgfhedid', prikkelbaarheid, slapeloos- hedd, urkuekwolen, zenuwoverspanning, laome dagen en alapelboase nachten, ertijrv© en gezwollen gewrich ten, en pijnlijke spieren dat zijn de waarschu wingen. En gevaar volgt spoedig, want verrwaarloo- zing doet ernstiger verschijinis/ólen ontstaan als rlheii- matiefk, vorming, van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontsteking, waterzucht en urinezuur- vergiftiging. De weerstand' hongt af van de volkomen titratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Al les zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond, eenvoudig voedsel' en geregelde gewoonten werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt mon na. Draal niet ln twijfel. Vermijd de gevolgen vaa v.er- waarloocrtng. Behoed de nieren met Foster'a Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foeteris Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de haridteekening van James Foster op de doos voor komt), zijn te Sdhagen verkrijgbaar bij de beken de drogisten k f 1,75 per doos. kundigen. Dezen hadden geconstateerd dat de duur der zwangerschap ongewoon lang, echter niet abso luut onmogelijk was geweest. De lord-kanselier wees den eisch af, constateerde dat het niet onnatuurlijk was geweest, dat de man verdenking had gekoesterd, verklaarde voorts, dat de vrouw zulks in dit geval niet mocht kwalijk nemen. Beiden waren het slachtoffer geweest van „een spe ling der natuur". Maar beiden waren nog jong, de verdenking was nu weggevaagd en hij lord- kanselier hoopte, dat alles tusschen hen weer goed zou worden. DE SOWJET-REGEERING LAAT OP DE HONGE RENDEN SCHIETEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sowjet-regeering zeer ongerust is door den grooten toevloed van hon gerlijdenden naar de gebieden waar de oogst betrek kelijk goed is. De groote wegen zijn overstroomd met menschen en de spoorwegen worden ook met geweld door de hongerlijdenden in beslag genomen. Op bevel van de regeering te Moskou zijn er troe pen naar Koernetzk, Kirsanof, Balasjof en Tsaritsyn gezonden om de vluchtelingen tegen te houden. Of schoon de tróepen in gevolge hun instructies op de menigte geschoten hebbén, zijn zij door de vluch telingen weggevaagd. Na bespreking van den toe stand heeft de regeering te Moskou besloten grooter troepenmachten tegen de vluchtelingen uit te zen den om hun oprukken tegen te gaan. In de randstaten is men er niet geheel gerust op, dat er niet massa's hongerenden tot over de Rus sische grens ook op het gebied van die staten zul len doordringen. DE HITTE IN DE VEREENIGDE STATEN. De hitte te New-York heeft Donderdag vijf slacht offers gevraagd. Zeventien menschen zijn verder op straat ineengezakt en naar het ziekenhuis gebracht. Sinds een week wordt New-York geplaagd door een nieuwe hittegolf, gepaard met een grooten vochtig heidstoestand van de lucht, welke een kwelling is voor de tienduizenden, die hun werk vinden in de binnenstad. Woensdag, Donderdag en Vrijdag be droeg de temperatuur op straat in de schaduw om ende bij 102 gr. F., al was de officieele maximum temperatuur slecht9 88 gr., doch deze wordt opge nomen op het dak van het gebouw Whitehall, waar men nog een zuchtje van den zeewind opvangt. Donderdag is een stille diender, die een inval moest doen in een proeflokaal, dat men verdacht van heimelijken drankverkoop, van de hitte krank zinnig geworden en heeft een dertigtal menschen, onder wie vrouwen en kinderen, met de gummistok gevoelige klappen toegebracht. Hij dreef hen te hoop in een kamer achter in het drankhuis en ging toen de straat op om nieuwe slachtoffers te zoeken. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De Duitsche kolonisten in het Wolgagebied zijn, naar de „Mogenpost" meldt, verschrikkelijk door de ramp getroffen. Tachtig procent van hen is al door ziekten aangetast; in hun dorpen sterven dagelijks gemiddeld 60 menschen. Geheele troepen zwerven over de steppen om zich nog met wat gras te voe den. Een groot deel vlucht in de richting van Mos kou en verlangt ondersteuning om naar Duitsch- land terug te keeren. TROUWEN. Nood leerttrouwen zou men kunnen zeggen naar aanleiding van de mededeelingen, die de Pe trog radskaja Prawda gekregen heeft van het sta tistisch bureau te St. Petersburg. Volgens de volkstelling van Augustus 1920 bedroeg de bevolking van St. Petersburg 772.000 menschen. Daarbij was de verhouding van vrouwen tot man nen 100 tegen 72. Vóór den oorlog telde St. Peters burg zonder voorsteden 2.073.000 inwoners. Tot aan den oorlog was het huwelijkscijfer te St. Petersburg lager dan in Londen en Parijs en be droeg 6 huwelijken op 1000 inwoners. In 1916 daalde dit tot 4.7 op de 1000 inwoners. Na de revolutie steeg het aantal echter snel. Reeds in 1919 treedt een verschijnsel op, dat nog in geen ander land gezien is en ook geen voorbeeld in de geschiedenis heeft; het huwelijkscijfer stijgt tot 20 op de 1000; in 192Ö wordt dit zelfs 27 en in het loopend jaar handhaaft het zich tot nu toe op 24. De leider van het sta tistisch bureau geeft als verklaring van dit verschijn sel: de economische nood. Vroeger waren de mannen, die eenigermate goed verzorgd waren, zeer weinig ge neigd in het huwelijk to treden met vrouwen, die niets bezaten. Thans echter, nu de vrouwen not als de mannen verdienen en werken en hetzelfde rant soen levensmiddelen krijgen, is de huwelijks-vrees der mannen plotseling sterk verminderd. Bijzonder sterk toegenomen zijn de huwelijken tus schen personen uit da verschillende volkeren, waar-

Schager Courant | 1921 | | pagina 1