„LABOR" DETABAKdieUzoektis Huishoudster KRIEL een Dienstbode, Binnenlands ch Nieuws. 35 et. 40 ct;' 50 ct. 14 ct. 16 ct. 20 ct. Zwart merk Groen v Blauw ir Rood v 60 ct. 24 ct. Maria Catriena J acob, Dirk Terwei, BART. ZWARE BRAND TE ZAANDAM. Amsterdam, 3 Aug. Hodenüacht heeft in Zaan dam een zware brana gewoed en een verslaggever van het persbureau Vas Diaz, die zich daarheen had he geven, deelt mee, dat 4 huizen volkomen in den asch zijn gelegd. De brand ontstond in de onbewoonde verfwlnkfej van Joh. Visser, gelegen aan den Zuiddijk. Door de hevige consternatie onder de verschillende bewoners der aangrenzende huizen, verzuimde men de brandweer te waaarschuwen, daardoor kwam het, dat deze eerst een half uur na het uitbreken van deö brand ter plaatse verscheen. Inmiddels was de brand aan weerszijden ovdroe- slagen op de houten huizen van den kruidenier TL Klein en de visch- en touwzaak van J. Klein, terwijl het vuur zich verder had medegedeeld aan een hou- tén woonhuis aan de Bleekerstraat, waarin het gezin van den slager Kromhout woonde, bestaande -uit man, vrouw en 6 kinderen. Met groote kracht heeft de brandweer het vuur aan gepakt, maar van de 4 huizen kon niets gered worden. Kromhout was niet verzekerd, de anaenen wel. DE STAKING BIJ DE DOMANIALE. Uit Heerlen, 2 Aug. Heden is geen enkele ar beider van de Domaniale mijn in dienst gekomen* Ook voor de nachtschicht heeft zich niemand aan gemeld. Van verschillende zijden is den stakende^, mijnwerkers steun toegezegd. Zoo "heeft de arbeiders- cooperatie „De Eendracht," een bedrag .van f1000 beschikbaar gesteld voor de gezamenlijke organisatie». De R.-K. Arbeiderscentrale zal ©en bedrag van 1500 of 2000 gulden geven. De winkeliers van Kerkrade sympathiseeren met de stakers en gaan de prijzen van verschillende wamt verlagen. Zoo verkoopt een aardappelhandelaar de aard - appelen tegen inkoopsprijzen. Een bakker heeft eenf aantal gratis brooden dagelijks" den stakers toegelegd. De meeste caféhouders hebben die prijzen van het bier gebracht van 12 op 10 cent per glas. MILITIERAAD. Gemeente Barsingeerhorn. Voor goed vrijgesteld wegens broederdienst Schager, Hermak Gemeente Heerhugowaard. Wegens kostwinner schap Stoop, Nicolaas Hendrik. t Gemeente Noordscharwoude. Wegens kostwin nerschap Vis, Dirk. Gemeente Anna Paulowna. Wegens kostwinner schap Heijligenberg, Dirk. Gemeente Hoogwoud. Wegens kostwinnerschap Wagen, Pieter. Gemeente Sint Pancras. Wegens kostwinnerschap Smit, Cornelis. DAT LIEP GOED AF. Vermoedelijk door een vonk uit de locomotief van de Ooster-stoomtram is gistermiddag het talud van de spoorbaan ArnhemNijmegen bij de viaduct over den Utrechtschen weg in brand geraakt. De brand is overgesprongen op het terrein van het in de onmiddellijke nabijheid gelegen buiten De Brink. Door de richting vaif den wind bestond een oogenblik gevaar voor het prachtige bosch van dit buiten en voor het huis. De Arnhemsche brandweer is dan ook uitgerukt met groot materiaal. ZIJ heeft den brand beperkt kunnen houden tot de gazons. De boomen zijn gespaard, zoodat de schade niet zoo ernstig is als zich liet aanzien. DE STAKING IN DE MIJNEN. Een medewerker van Het Volk heeft een onderhou<f gehad met den heer Hulsman, bedrijfsdirecteur der domaniale mijnen. Er wordt zei de heer Huls man o.m. absoluut niet gewerkt. De pompmachi- nisten werken met toestemming van de organisatie I om te voorkomen dat de mijn onder water loopt. Maar de stokers zijn mij niet gelaten en dus wordt het ketelhuis bediend door mijnbeambten en door de tien studenten uit Delft, die hier thans zijn. Is de staking echter van langen duur, dan wordt de situatie ondergrondsch zeer bedenkelijk. Dan zullen wij op tal van plaatsen, doordat nu niet gestut wordt, last van instortingen krijgen. De juiste oplossing van het conflict achtte de heer Hulsman, dat de regeering de het vorige jaar afge broken onderhandelingen met de aandeelhouders der Domaniale hervat, waardoor een definitieve rege ling tot stand komt, die het de directie mogelijk maakt dezelfde gedragslijn te volgen, die ten aanzien van de.loonen aan de andere mijnen gevolgd wordt. Rijksverzekeringsbank en felmachlnemotorl|e. Men schrijft ons: En bankinstelling heeft de onvoorzichtigheid ge had een kleine telmachine niet met de hand te bewerken, maar electrisoh te behandelen; daartoe moest een motor van niet minder dan 1/6 paar- dekracht dienst doen. De straf bleef niet uit. De instelling ontsnapte niet aan den greep van de Rijksverzekeringsbank. Zij werd ingedeeld in een gevarenklasse, maar had dan ook het voorrecht, dat niet alleen het talrijke personeel in de bedreigde localiteit tegen het gevaar van den motor van 1/6 paardekracht werd verzekerd, maar pok het per soneel in alle lokalen zonder onderscheid,' en dat niet alleen, ook het personeel in de gemeenten, waar hare bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoeveel tijd moest niet worden besteed aan de invulling van de lijs ten der honderden, die de motor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het financieele resultaat was bevredigend. Het kwam immers slechts neer op de betaling van vijftien honderd gulden jaarpremie. Een vermakelijk staaltje van sociale overheids zorg. Wie zioh aan de uitwassen van sociale wet geving mocht ergeren men denkt zeker ook aan den ongeloofelijken omhaal van de Invalidi teitswet neme ter verpoozing de „Prinoe Ca- niche" van Laboulaye ter hand, waarin deze zoo meesterlijk het „officialdom" onder het Tweede Keizerrijk hekelde. Door de hitle. Vermoedelijk tengevolge van de hitte, is te Haren plotseling de watermolenaar E. bezweken. Wagen van den dijk geraakt. Uit Dordrecht, 2 Aug. Toen hedenmorgen halfzes de 41-jarige melkboer A. vfcn Valen te Dubbeldam, zich met zijn dienstbode op den Vis- schersdijk bevond om te gaan melken, is het la moen van den wagen gebroken. Het voertuig reed van den hoogen dijk en Van V. geraakte tusschen een boom en den wagen bekneld, waar door hem het hoofd verpletterd werd en hij ter stond overleed. Het meisje word eveneens uit de kar geslingerd, brak het heupbeen en werd naar bet ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Nederlaodscbe Indexcijfers. Bljjkens een mededeeling van het Oentraal Bnrean voor de Statistiek was het algemeene indexcijfer der groothandelsprijzen (van 62 artikelen) voor Juni j. 1. 204, tegen 203 in Mei j.1. Het indexcijfer voor voe dingsmiddelen e. d. (32 artikelen) was voor de genoem de maanden resp. 207 en 204. Een groot aantal artikelen is sedert de vorige maand weder in prijs gestegen, in bijzonder aardappelen. Was het verhoudingscijfer in de vorige maand 335, in Juni bedroeg dit 527. Verder stegen nog in prijshooi van 117 op 137, tarwe van 225 op 234, haver van 170 op 171, macaroni van 175 op 178, lijnolie van 140 op 165, thee van 134 op 153, peper van 114 op 122, eieren van 200 op 251, boter van 155 op 172, ruwe katoen van 138 op 189, zwavelzure ammoniak van 138 op 140, vlas van 240" op 253, paardenhuiden van 104 op 182, runderhuiden van 146 op 152, steenkolen van 268 op 291, zilver van 116 op 122, en goud van 108 en 112 In prijs zijn gedaaldrogge van 228 op 286, gerst van 219 op 215, mais van 190 op 186, zemelen van 144 op 128, erwten van 180 op 125, sago van 181 op 179,|suiker van 165 op 157, rund- dervleesch van 276 op 268, kalfsvleesch van 251 op 234, sohapenvleesch van 843 op 271, varkens- vleesch van 233 op 217, haring van 440 op 867, zalm van 180 op 126, kaas van 270 op 268, mar garine van 154 op 146, hout van 241 op 237, T-ijzer van 161 op 154, terpentijn van 213 op 181, petroleum van 248 op 241, en courantenpapier van 232 op 215. Van de overige artikelen bleef de prijs gelijk. GESTOLEN. Gisternacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de secretarie der gemeente Spljkenisse, en er de brandkast gestolen. Er zat ongeveer f260 in. HET VERKEER TE VELSEN. Een derde pont? Uit 's-Gravenhage, 2 Augustus. Op de vragen van den heer Bomans betreffende verbetering van het verkeer met de Velserpont, antwoordde de mi nister van Waterstaat, dat hij het niet kan beamen dat de toestand, waaronder het verkeer met de Vel serpont plaats heeft, slecht en op Zon- en feestdagen onhoudbaar zou zijn. In normale omstandigheden toch kan het verkeer met één der beide stoompon- ten volledig bediend worden, zonder dat het pu bliek op een latere dan de eerstvolgende afvaart be hoeft te wachten. Alleen op buitengewoon drukke Zon- en feestdagen als Paasch- en Pinksterdagen, en de Zondagen tusschen half Juli en eind Augustus, wanneer het bijzonder fraai weer is, kan het voor komen dat het verkeer zóó levendig is, dat men niet met de eerstvolgende afvaart kan worden over gezet. Getracht zou kunnen worden om de tweede (re- serve)-pont te gelijk in de vaart te brengen. Moei lijkheid geeft daarbij echter de quaestie van het personeel, dat zijn Zondagsrust dient te hebben, ter wijl geschikte plaatsvervangers hier nagenoeg niet te krijgen zijn en men het verkeer op zulke dagen ook bezwaarlijk kan toevertrouwen aan een bemanning, die voor 4t grootste gedeelte uit hulppersoneel be staat. Intusschen kan de minister mededeelen, dat hij de plannen tot aanschaffing van een derde vrij varende pont te Velsen, welke plannen ten gevolge van de oorlogsomstandigheden en door vermindering van het verkeer indertijd zijn blijven rusten, thans we derom heeft ter hand genomen, nu het blijft dat het verkeer zijn vroegere Intensiviteit heeft terug ver kregen. STAKING VAN BOUWVAKARBEIDERS TE BER GEN OP ZOOM. 280 Arbeiders hebben het werk neergelegd. Uit Bergen op Zoom, 1 Aug. Heden brak te dezer stede een algemeene staking uit in de bouwbedrijven. De oorzaak hiervan is, dat de patroons het landelijk looncontract niet wenschen te aanvaarden. Reeds lang is deze kwestie hangende, zoodat thans de R.-K., Christelijke dan wel de Moderne Bonden de arbei ders niet langer konden bedwingen en in staking zijn gegaan. De omvang der staking omvat 280 arbeiders in de bouwvakbedrijven. Hedenochtend reeds vroeg werden de posten uitgezet, zoodat de arbeid op alle in aanbouw zijnde panden stil ligt. Zaterdagmiddag had onder leiding van wethouder Horsten nog eene vergadering plaats om te trachten eene bemiddeling te verkrijgen tusschen patroons en werknemers, doch de onoordeelkundige wijze van oproeping der par troons die in een neutralen vakbond zijn vereénigd, doch als zoodanig rilet door de R.-K. vakorganisatie blijkbaar wordt erkend, was oorzaak, dat deze ver gadering een groot fiasco is geworden. Wellicht, dat een tweede oproep ter bemiddeling op betere grond slagen gegrond een beter resultaat zal hebben. Tel. PEST OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. Reuter seint cLd. heden uit Londen: Lloyds seint uit Sligo (Ierland), dat naar de ge neeskundige dienst mededeelt, twee man van het Nederlandsche stoomschip „Alkaïd" aan builenpest lijden. Het schip moet ontsmet worden voor het de haven binnenkomt. Het s.s. „Alkaïd" behoort aan Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomvaart-Mij. te Rotterdam, en was be stemd voor Sligo met een lading uit San Nicolas, Argentinië. TYPHÜS TE DELFT. Te Delft zijn thans officieel 46 gevallen van typhus aangegeven. De laatste dagen zijn er 6 nieuwe pa tiënten bijgekomen. SLACHTOFFERS VAN DE HITTE. Uit Groningen, 2 Augustus. In het naburige Ha ren is de watermolenaar E. op het land door de warmte bevangen en potseling overleden. Denzelfden dag is een politieagent, die geposteerd was bij de Heerenbrug, te Groningen, flauw gevallen van de warmte. GROOTE VEENBRAND. Woningen worden ont ruimd. Uit Almelo, 2 Augustus. In het veen ten Westen van het kanaal Almelo-Vroomshoop is ten Noorden van Vriezenveen een ernstige brand uitgebroken. Het vuur wordt aangewakkerd door een sterken noord-westen wind. Verschillende woningen die ge vaar loopen, worden ontruimd. Indien een groote kapberg vlam vat, zou ook de fabriek der firma Jansen en Tilanus gevaar loopen. De brandweer uit Almelo is gealarmeerd, ook in bet veen op de Wes terhoeve brandt het. HARENKARSPEL. Het bestuur van het Veefonds te Harenkaw^el ver gaderde Dinsdag j.1. in het lokaal van den heer Bruin alhier, om den omslag van het 2e kwartaal te maken. Verzekerd waren over de maanden Mei 608, Juni 580 en Juli 579 stuks vee. De omslag door ver lies van 9 stuks vee werd bepaald op Mei f 1.60, Juni f 2.en Juli f 2.De geheele schade bedroeg f3239.05. AARTSWOUD. Zondag j.1. trad in de zaal van den beer Bakker alhier op, de zoo gunstig bekend staande cabarettier Daan Pool. De zaal was goed bezet en de nummers welke de heer Pool ten beste gaf, vielen zeer in den smaak. Een gezellig bal was het slot van dezen avond. Wij roepen den heer Pool een hartelijk: tot weerziens toe. WIERINGEN. De kermis behoort weer tot het verleden. Langs de straat was voor het wandelende publiek niet zoo veel te zien als vorig jaar. De luchtschommel van J. Dirks^ de zweefmolen van de wed, Dirks, een achttal kraampjes en een slagmachine was alles wat de kermis opleverde. Verschillende inrichtingen die staanplaatsen hadden aangevraagd, waren stilletjes weggebleven. Zooiets zijn wij niet gewoon, daar an ders gewoonlijk geen plaatsje onbezet blijft. In jaren hebben wij dan ook langs den weg zoo'n magere ker mis niet gehad en wat ons nog meer verwonderde, was, dat harmonicaspelers, draaiorgels, liedjeszan gers enz. allen op zich lieten wachten, 't Was dan ook langs en op straat met recht een saaie boel. De ove rige attracties waren het Theatre Grand Palais „Oriental" van Jean Klein, hetwelk op het Kerkplein stond. Dit theatre, waarin keurig werk geleverd werd, trok veel i ub'iek, e\*nals verstellingen welke gegeven werden in Concordia van den heer Jb. Bruul, waarin het Wieringer revuegezelschap met de revue ,,'t Komt terecht" optrad. Ook de bios coopvoorstelling bij den heer De Haan, afgewisseld door voordrachten van 't variëtégezelschap De la Mar, hadden aller belangstelling. In de danslokali- teiten zwierden de danslustigen op de muziek over de vloeren dat het een lust was om te zien. Mooi weer. maar droog, deed overigens de kermis goed slagen. Wanklanken werden niet gehoord, evenmin klaagliederen van zakenmenschen. Alles ging even kalm en netjes, doch er zullen Dinsdag wel vele ledige portemonnaies geweest zijn,, want kermishou- den is tegenwoordig duur werk. Nu maar weer aan het werk en opnieuw beginnen te sparen voor de in September a.s. te houden landbouwfeesten. BROEK OP LANGENDIJK. De Oudercommissie voor de openbare school be noemde tot haar voorzitter de heer J. Kliffen Jnz. en tot secretaresse mevr. SlotWagenaar. BROEK OP LANGENDIJK. Candidaat S. van der Molen heeft nog beroepen ontvangen naar de Chr. Gereformeerde gemeenten te Aalten, Aalsmeer en Vlaardingen. ZUIDSCHARWOUDE. De vrachtauto van den heer S. uit Alkmaar reed op het Zuideind der gemeente een hek stuk, door dat plotseling, door wat voor oorzaak is onbekend, de auto een andere richting nam. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand op die plaats, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. De aange brachte schade zal wel door den chauffeur moeten worden vergoed. ZUIDSCHARWOUDE. Tot lid van het Bannebestuur is herkozen de heer P. Berkhouwer. BROEK OP LANGENDIJK. Met op 1 na algemeene stemmen is tot Bestuurslid der Banne Broek op Langendijk gekozen de heer A. Slot Pz. NIEUWE NIEDORP. Zaterdag 30 Juli hielde^ de oudere leerlingen van scholen I en II (kom dorp en Moerbeek) het Jaar- lijksch schoolfeest door een reisje te maken naar Am sterdam. Veel werd er daar genoten en bij verschil lende bezienswaardigheden getoefd. Vooral in Artis werd veel genoten. Het was een hoogst pleizierige dag. 's Avonds liep men per auto van de heeren Lange uit Winkel weer behouden binnen. 18 Leerlingen namen aan dit reisje deel. NIEUWE NIEDORP. Zondag 31 Juli zou er voetbalwedstrijd gehouden worden op het land van den heer Langedijk alhier. I.D.W. uit Bovenkarspel zou tegen N.V.V. I spelen, maar was niet opgekomen. Er zou om een medaille gespeeld worden. Maar, zonder iets van zich te laten hooren, was LD.W. weggebleven en— de Wedstrijd ging dus niet door, EEN SCHANDELIJKE DAAD. Bij Quatre Bras (bij, Tilburg) heeft zich Zondag een ergerlijk tooneel afgespeeld. Eenige dronken boeren per fiets bevonden zich op den weg bij Quatre Bras. Een hunner wierp in zijn brooddronkenheid zijn rij wiel voor een auto uit Waalwijk. De chauffeur stopte, om ongelukken te voorkomen en een der inzittende dames stapte uit, om het rijwiel te ver wijderen. Intusschen naderde een auto uit Tilburg on een der dronken boeren gaf de dame een duw, zoodat zij onder de auto terecht kwam. Zwaar ge wond werd de dame opgenomen en naar Helvoirt overgebracht, waar dr. Hoek de eerste hulp verleen de. De toestand der dame is gelukkig niet levensge vaarlijk. DE VEENBRANDEN. Te Grolloo is tegem 26 ingezetenen procesverbaal opgemaakt wegens het niet gevolg geven aan een oproeping tot het verleenen van persoonlijke hulp ter gelegenheid van den veenbrand te Papenvoort. AMERIKAANSCH VLEESCH' Naar een der berichtgevers van het Hdbld. meldt, bevindt zich thans hier te lande de heer Philip Amour, één van de vijf groote Amerikaansche ex portslachters, die hier te lande een onderzoek zal in stellen naar de koel- en vriesinrichtingen en onlangs ook in Engeland verschillende koelhuizen heeft be zocht. Het zou n.1. in de bedoeling liggen belangrijke hoeveelheden Amerikaansch vleesch hier op te slaan; door de groote droogte, die in Amerika even ernstig is als hier te lande, wordt er thans veel vee ge slacht, zoodat de prijzen laag zijn. HET TAPVERBOD TE MIDDELBURG. Te Middelburg is tijdens de Maandag begonnen kermis evenals verleden jaar het tap verbod van kracht. Ten einde tot in de hoogste instantie te kun nen doen uitmaken of dit verbod rechtsgeldigheid bezit, heeft het lid van den gemeenteraad, de heer M. J. Maljaers, die zelf vergunninghouder is en zich in den raad steeds tegen den maatregel heeft verzet, de politie verzocht hem Maandagmorgen te verbali seeren, hetgeen is geschied. De heer M. had er bij verzekerd verder gedurende deze kermisweek het verbod te zullen «erbiedigen. EEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Uit Helmond, 1 Aug. Zondagavond omstreeks half 10 had op den weg Helmond—Eindhoven een ernstig.auto-ongeval plaats, dat als door een wonder slechts één slachtoffer eis^hte. Een auto, rijdende in de richting Eindhoven en bestuurd door den heer De Leeuw uit Tilburg, kwam tegenover den ingang van „Molenheide" met een fietser, welke 'vermoede lijk door het schelle licht der autolantaarns verblind werd, in botsing. De fietser, de 25-jarige Duitscher Wilke, wonende te Helmond, werd tegen den grond geslingerd, terwijl zijn rijwiel zich tusschen de voor wielen der auto vastzette, waardoor de chauffeur de macht over den auto verloor en in volle vaart eerst een boom raakte en toen in de sloot reed. Door de. groote schok sloeg de wagen geheel over den kop. Wonder boven wonder werden de inzittenden, eene heele familie, bestaande uit 7 personen, niet dan slechts licht verwond, terwijl de auto grootendeels vernield werd. De aangeredene, Wilke, oogenschijn- lijk ongedeerd, zette te voet zijn tocht naar Helmond voort, waar hij, thuis gekomen, over ernstige hoofd pijn klaagde en spoedig bewusteloos werd. Direct in geroepen doktershulp mocht niet meer baten; eenige uren later was de ongelukkige zonder weer tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. KOEGRAS. Zooals wij vernemen zal ook Daan Pool hier optre den en wel den 28 Augustus a.s. in het lokaal van den heer J. Marees. GEVAARLIJKE VONDST. Een lomipenhaiDdelaar te Haarlem vond in een partij oud ijzer door hm bij omwonende personen opgekocht, 19 patroonJhooiders gevuld met scherpe patronen. KOLHORN. Bij het op 29 en 30 Juli te Amsterdam gehouden examen voor het Mulo-diploma, slaagde o.m. de heer N. Otsen alhier. Genoemde candidaat genoot zijn opleiding aan de school voor Mulo te Winkel. van de N.V. Tabaksfabriek J. GRUN0, Groningen. PRIJS per pond per ons. VERKRIJGBAAR Te SCHAGEN bij Fa. Jb. Molenaar. Sioarenlabrlek, Molenslraal. Te WINKEL bij Coöperatie .,De Tijdgeest". De Heer verblijdde ons met de geboorte van een dochter, die wij noemden. P. BOON. M. BOON—Snijders. Pastorie, Breezand. Heden werd ons ouderhartdiep getroffen door het verlies van ons all?r lieveling in den aanvalligen leeitijd van 6 maanden. De verbondsbelofte zii ons tot troost op dezen moeilijken weg. De diepbedroefde Ouders en Grootouders, D. MANTEL. A. MANTEL-Syswerda. Valkkoog, 1 Aug. 1921. Bevraagd, liefst van den POOL, Oudesluis, bij Heden overleed, na een lang durig en smartelijk lijden, mijn innig geliefde Echtgenoot in den ouderdom van 66 jaar en 6 maanden. Wed. D. TERWEL-Jansen. Wieringerwaard, 1 Aug. 1921. lienige en algemeene kennisgeving Heden overleed, door een nood lottig ongeluk, mijn innig lieve jongen, Eenige kennisgeving voorScha- gen en omtrek. Namens de familie, Jac. JANSEN. Helder, 1 Aug. 1921. aaaaaaaaaaac 1881 - 1921C Zeo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde te koop gevraagd, door P. VOORT- HUIJSEN, Meerweg, Breezand. Ouders, ouders, onze Behuwd- en" Groot- j Jan Woudstra en Gerritfe de Wagi den 13en Augustus hunne 40-jarige Echtvereeninigingte gedenken. Dat de Heere hun nog lang moge sparen is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Breezand, Aug. 1921. □C3tZ2C3C3C3CIJCaC3C3C3CJa TERSTOND GEVRAAGD: bij A. v. d. OORD Kz., Moerbeek, Barsingerhorn.

Schager Courant | 1921 | | pagina 3