Alumni Bims- ll.L.6. School te Schap. Dinsdag 16 Augustus 1921. UITGEVERSTRAPMAN A CO.. SCHAGEN. Binnenlandseh Nieuws. Bekendmaking. JAN LÖBLER, SCHA 0^5* -3-G. Svx'3» Dit blad verschijnt viermaal per week :Dlnsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's m. 8 uur worden Advertentiën zooveel mogelijk in net eerstnitkomend nummer geplaatst. POSTCHEQUE en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 m**nden f 1.80. Losse 'nammars 6 cent. ADVERTBN TIÉN ven 1 tot 5 regels f 1.10. iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote Petters worden neer pleetsrnimte berekend Leerlingen voor de met 1 Sept a.s. te ope nen U.L.O.nSCihool met driejarigen cursus al hier, worden verzocht zich aan te melden vóór 29 Aug. bij het Hoofd der Schooi. Tot de school kunnen toegelaten worden die candidaten, welke de zes leerjaren eener Lagere School met vrucht hebben doorloo- pen en In staat worden geacht het onderwijs aan eene U.L.O.-school te kunnen volgen, blijkende uit eene verklaring van het Hoofd der School, waarop zij onderwijs hebben ge noten. Onderwijs wordt gegeven in de vakken van Lag. Ond. en in Fransch, Engelsch, Dultsch, Wiskunde, en Algemeene Gescii. 't Onderwijs in Fransöh is facultatiel wie daaraan wil deelnemen, moet van die taal reeds eenigo kennis bezitten. 't Schoolgeld is bepaald als volgt: Voor kinderen van ouders, aangeslagen In den Hoofiielijken Omslag tot een inkomen' van f 1000 gratis; voor elke f 500 hooger inkomen f 5 per kind per jaar, tot een maximum van f40; voor kinderen van buiten de gemeente wonende ouders 50 meer. Kinderen van ingezetenen, aangesla gen in den H.O. tot en met f 1600, ontvan gen boeken en leermiddelen in bruikleen; de andere leerlingen moeten deze voor eigen rekening aanschaffen. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het H. d. Sdh., C. W. Deenik. EEN MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. iHier en daar steekt het mond- en klauwzeer den kop weer op, en als men denkt aan de ellende en de schade, die detze ziekte verleden jaar aan de vee houders in ons land heeft gebracht is het begrijpe-' lijk, dat met ongerustheid een uitbreiding der ziekte wordt tegemoet gezien. I£en uiting van die vrees in het navolgende arti kel, dat wij in de NjRiCrt. vonden en een ernstige waarschuwing inhoudt aan het adres ivan de verant woordelijke autoriteiten. Er is weer mond- en klauwzeer uitgebroken onder Overschie. Verleden week werd een koe ziek van den veehouder W. Willems. Deze veehouder, die in relatie was met den heer van den iBerg en bekend met diens middel, waarover wij verleden jaar, gelijk men zich herinneren zal, 'herhaaldelijk hebben geschreven, heeft het zieke heest Zaterdag met dit middel behan deld en het beest was «Dinsdag genezen. (Maar de heer Willems heeft, meer gedaan. Bij wijze van proef heeft hij rvan -zerven beesten die met de zieke koe tegelijk in de wel waren (het zieke beest was naar stal gebracht) er aan vier .het middel van den heer van den Berg als voorbehoedmiddel ingegeven. iResultaat: de vier behandelde dieren zijn gezond gebleven, terwijl de andere ziek geworden zijn. vEr is dus aanleiding voor de meening, dat het middel ivan den heer ,van den Berg preventief werkt. De heer van den Berg, die, maar het schijnt,over het middel (beschikt, om den lande een ijaarlijkschen schadepost 'van mullioenen te besparen, tblijif.t alle denkbare tegenwerking ondervinden. (Zde hier een nieuw geval. I ■Bij den boer Van iLoenen te Overschie werden 14 koeien door mond- en klauwzeer aangetast. Het ge vaar werd door autoriteiten ernstig onder de oogen gezien. (Getuige: een (veldwachter op post, en Ivóór de wei' een matije met ontsmettingsstaf, Waarop «wie uit de wei komt, zijn voeten moet vegenl Men trachtte dus verspreiding van de ziekte tegen te gaanl De heer Van den (Berg had zich voorgesteld, de zieken dieren zoo snel mogelijk te genezen. Het gold een demonstratie voor een niet (bevooroordeeld, des kundige, die overtuigd worden .moest Ivan de heilzaam heid (van het middel. De boer was aarzelend. Doch de heer IVam den «Berg, izoker 'van zijne 'zaak, won hem op deze mander. (Hij nam, op de wijze van een verze kering, het gansche risico voor de reeds zieke die ren op zdch, onder voorwaarde dat hij <ze zou mogen behandelen. Wanneer de Idleren niet (binnen' drie dagen ten genoegen van den boer herstolid zouden zijn zou de boer het recht hebben, «ze aan den heer Van den Berg over te doen. Voor zulk een, van volko men (vertrouwen in het (middel getuigend, aanbod' be zweek de boer. De heer Van den (Berg kreeg dus het vee voor zijn risico en zou het (Dinsdagochtend be handelen. (Doch hij had (bulten den waard gerekend. De eige naar had de ziekte dadelijk bij den burgemeester aangegeven, het aanbod van den heeT van den Berg was bekend geworden hij had ook voor andere ge tonde koelen eene venzekering afgesloten, ondanks de veearts aan wie het maar hoorde wilde aanried, zich met den heer van den (Berg niet ln te laten dus De veldwachter stond Dinsdag, toen de heer van den 'Berg met zijn helpers en getudgen aan de wei kwam, op post; hij had istrenjgje instructies en belette den heer van den Berg den toegang tot de wei, of schoon deze zeer vast besloten was, vóór hij de wei verldot, met zorg zijn voeten te vegen. (Een gesprek ontspon izdch. De (heer van den (Berg had niet hot min' öte bezwaar, een procos-verbaat tegen zich te zien op- tnaken. Integendeel, hij Wonschte dit, omdat op deze Wijze dan de gelegenheid zou worden geopend, dat de resultaten van 'zijn (geneesmiddel, waaraan «zoo veel tegenwerking v/ordt ton koste gelegd, ofschoon het in staat lijkt, ons land (Jaarlijks eene schade van «nillioenen uit te sparen, onder eede bevestigd zouden "worden en in de dagbladpers openbaar gemaakt. (Maar de veldwachter had blijkbaar andere instruc ties, hij klopte op zijn achterzak en gaf te kennen, dat hij daar wat ln had, dat (Ingeval {zijn woord niet gehoorzaamd werd, daaraan kracht kon hij- zetten. Aangezien het den heer van den Berg niet te doen was om eene vechtpartij, Waarbij edg wel de partij tegenover hem met .een revolver gewapend was, jgdng hij onverrichter 'zake heen. Zoo stond de zaak, toen de heer van den Berg Dinsdag op ons bureau, aldus schrijft de .N.R.Crt zijn nood kwam klagen. .Terwijl echter de heer van den Berg naar ons op weg was, was de districtsvee arts in Overschie ten tooneele .verschenen. Deze had den boer van de zieke koeden 's morgens reeds te Rottendam ontboden, en hem om „medewerking" ver zocht, welke de boer zich bereid verklaarde, te ver- leenen. Deze deed dat te eer, daar hem eenige ver wijten werden gedaan. De boer vond deze wel geheel onrechtvaardig, doch wilde toch liever alle moeilijk heid voorkomen. Evenwel, nu had de veearts buiten den waard ge rekend, want de boer deelde het door hem afgesloten contract mede, waardoor nu 'het vee geheel voor risi co van den heer van den Berg stond. Dit schijnt voor den veearts eene onverwachte wen ding in de zaak te hebben gebracht. Dinsdagmiddag kwam hij, gelijk gezegd, met twee collega's te Over schie en werden alle streng© orders plotseling ingo- trokken, en de weg tot behandeling van het vee door don heer van den Borg en zijn helpers werd vrijge laten. Toen, in den laten middag, de heer van den Berg te Overschie terugkeerde, was men juist bezing de zieke koeien het middel in te geven. En er werd geen proces-verbaal opgemaakt. Inmiddels waren echter bij de eerste ;14 zieke beosten er nog 7 bijge komen. De N.R.Crt. vervolgt dan: Het is, nu wij dit neerschrijven,, Vrijdag Dinsdag namiddag is met toepassing van het middel begon nen en Vrijdagmorgen waren de zieke dieren her steld. De heeren veeartsen hebben voor de zaak geen verdere belangstelling getoond. Zij hebben geen po ging gedaan, om de behandeling bij te wonen. Het eenige wat zij gedaan hebben is een geheel verdroog de wei zonder eten aanwijzen, (waar de beesten niet 'af mogen komen, ofschoon hun eetlust groot is, en fee. gemakkelijk en normaal voedsel tot izich kunnen hemen. Men weet, dat de heer van den Berg bereid is, ieder die wil, en vooral gaarne gediplomeerde vee artsen, bij zijne demonstratie toe te laten, maar de heeren oflficieele veeartsen hadden de plaat .gepoetst voor met de behandeling was begonnen. (Is het niet ongelooflijk? Ook verder hebben zij niets van zich la ten bemerken. Tot zoover de geschiedenis (zooals de beer van den "Berg ze ons meegedeeld heeft. Wij herhalen onze 'vraag van verleden [jaar. (Nu met meer aandrang, om dat nu langzamerhand de «oecon&mlieche nood .ookdoor de heeren in den 'Haag wordt ingezien. 'Zal men blij ven volharden, om den heer van den Berg te bemoei lijken? Voelt men nog steeds niet, welk -een verant woordelijkheid men met deze halsstarrigheid op -zich -laadt. Verleden jaar zijn wij afgescheept met een ver wijs naar de staatscommissie. 'Welk resultaat, welk practisdh resultaat heeft de staatscommissie opge leverd? In Overschie was nu de ziekte. Zij kan elders het hoofd opsteken, en zich snel over het gansche land verspreiden. De heer .van den Berg meent het middel te hebben, om die verspreiding tegen te gaan. Hij meent, met eene eenvoudige organisatie, zonder sub sidie, van, of risico voor den staat, mits niet officieel bemoeilijkt, het gansche land van de ziekte te kun nen verlossen; hij meent, dat hij de voortwoekering Van het kwaad afdoende kan beletten, beter dan een veldwachter met een matje, aan den ingang van de wei opgesteld. Hij geneest, zegt hij, binnen 2 maal 24 uur, en hij heeft tegenover belanghebbenden zij het dar. niet bevooroordeelde ongeloovigen! de bewijzen daarvan opnieuw afgelegd. Hij meent ook, dat hij het middel in handen heeft, om de ziekte te voorkomen. De veehouder Willems heeft hem In die meening versterkt en de heer ,van den Berg denkt in 'die richting verder te experimenteeren. Men zal er, na korter of langer tijd, goedschiks -of kwaadschiks toe moeten overgaan den heer van den Berg proef nemingen ten overstaan .van officieel geijkte perso nen zonder vooroordeel te laten doen. IWij zullen het onze er toe trachten bij te dragen, om bet zoo ver te brengen, 't Is treurig, dat hiertoe aandrang nood'.g is. Wij zouden ons hebben kunnen begrijpen, zoo de minister van landbouw zelf .verlangen getoond had, om eene demonstratie bij te wonen en de resultaten zelf na te gaan. [Maar officieel ds men 'nu eenmaal on verschillig voor deze zaak. Er is eene staatscommis sie, en daarmee iuit. D4e staatscommissie heeft het middol van dop heer van den Berg wel nooit be proefd, zij beeft zich den heer ivan den Berg ;van den hals geschoven, maar om bet even. Men laat zich nu verdei/aan bet middel niet gelegen liggen, en blijft liever de millloenenschade lijden. Hoe lang nog? t Is er nu ook geen enkel (Kamerlid, dat belangstel ling heeft voor deze aangelegenheid? WIERINGERWAARD. Vrijdagavond vergaderde' de Sportclub onder lei- ding van den beer H. Limpers. Aanwezig 0 leden. Do heer A. Sleutel Az. leest de notulen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Be rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren 'S. Kdstemaker, en W. Peereboom, sluit met een tvoordeelig saldo ad. f28.99. IDe ont vangsten hebben bedragen f361,99; uitgaven f335. 'Het geheele bestuur, bestaande uit de heeren H. Limpera, A. Sleutel Az., A. Rot, Jb. Koning en P. Blaauboer Ce., moet aftreden en wordt met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Voorzitter deelt -mede, dat in eene bestuursverga dering ds besloten op 4 September wederom een han dicap 'harddraverij te houden, met ongeregistreerde paarden en vraagt of de vergadering hiermede ac- coord kan gaan. E'nkele leden zouden 't wel eens willen wagen met geregistreerde paarden. Na eenige discussie zal het voor dit jaar zoo blijven. Indien we een volgend jaar de verzekering hebben, dat er minstens 10 ge registreerde paarden zullen komen, kan 't gepro beerd worden. De baan is opnieuw -geëgaliseerd en is nu ook voor het publiek weer beter in orde ge maakt. De prijzen worden bepaald op 160, f40, f20, f10 en f5. Ala keurmeesters woiden aangewezen de zelfde heeren ivan van&den Jaar en ala handlcapper Ondergeteekende maakt bij deze bekend, dat hij den heer Technisch Bureau, Laagzijde t.o. de Laan, als haar agent voor den verkoop harer ongeëvenaarde brand- bluschapparaten „DE VUURDOODER" heeft aangesteld en verzoekt beleefd, aanvragen ook voor demon stratie en sub-agentschap te richten aan bovenge- genoemden heer. Hoogachtend, A. BOAS, Fabrieken van brandbluschapparaten, Amsterdam. de heer C. Waiboer, die voor dat werk de man is. Dan wordt nog besloten een losse brug te laten ma ken en deze in eigendom over te nemen. Bij 2 aan nemers .zal prijsopgave worden gevraagd. Ten slotte- wordt nog -medegedeeld, dat het de bedoeling is, om het volgend jaar met de kermis we derom dezelfde volksfeesten te organiseeren als dit jaar. Bij de rondvraag wordt ter sprake gebracht de consumptJetent op het terrein tijdens de harddra verij. Om onpartijdig te blijven, wordt besloten alle café- en verlofhouders dn deze gemeente in de ge legenheid te stellen -door hen te laten inschrijven. Met -den wensch dat de harddiiaverij op onze prach tige baan- weer goed mag slagen, alult voorzitter on der dankzegging de vergadering. BREEZAND. Zaterdagavond 13 Augustus hield de melkleveran- ciersvereeniging eene vergadering) in het lokaal van den heer W. Kreijger. De opkomst was lang niet als gewoonlijk, maar dat was wel eenigszins te denken, want het is thans midden in den oagst. Trouwens, de afwezigen had den in strijd met de bekende spreekwijze, ditmaal nu eens geen ongelijk, want al zijn er heel wat woorden gesproken,v het verhandelde had toch weinig om het lijf. De voorzitter, de heer A. Buy, opende de vergade ring en heette de aanwezigen welkom, er zijn spijt over uitsprekend,, dat het bezoek niet grootar was, ofschoon hij dit wel eenigermate had verwacht. Hierop las de secretaris, de heer J. Heiligenberg, de notulen, welke onveranderd' werden goedgekeurd. Voorzitter bracht vervolgens den strijd in herin nering, die men pas gevoerd had om te komen tot een melkprijs van 18 cent per liteor, franco geleverd aan stad, of inrichting, -daarbij warme hulde bren gend aan den heer C. Dissel, voorzitter der afd. Hel der (Koegras), die o.a. de lezers der Heldersche Cou rant per ingezonden stuk duidelijk had aangetoond, dat de strijd niét ging tegen het Heldersche publiek, maar tegen de Melkcentrale. De secretaris bracht hierop verslag uit van de ge combineerde vergadering, op 6 Augustus, te Helder m „De Pool" gehouden, waarvan het resultaat is ge weest, dat de leveranciers met Ingang van Maandag 15 Augutus, 18 cent per liter voor hun melk zullen ontvangen, En daar de Heldersche melkhandel 5 cent winst per liter noodig acht," zal de burgerij dus 23 cent hebben te betalen -(Inmiddels reeds per ad- j v-ertentie ini de 'Heldersche Courant van Zaterdag I-bekend gemaakt). -Een aanvrage van den heer D.. Waiboer te Ewijck- I skiis (geen lid) om zijn melk met den aauvoerwa- gen van Breezand te mogen meegieven, werd na zeer lange discussie met overgroots meerderheid ver- j worpen. Bij de uitvoerige bespreking, die aan dit besluit voorafging, kwam opnieuw de zwakke zijde der ver- eemgintg voor den dag. Immers, terwijl bij elke an dere organisatie een (vermeerdering van het leden tal op versterking van haar kracht neerkomt, waar door! izij er dus uit welbegrepen eigenbelang naar streven zal, het aantal leden zooveel mogelijk te ver- grooten, h-eetft daarentegen deze vereeniging, nood gedwongen, indertijd het besluit moeten nemen, om geen nieuwe leden meer toe te laten. Ieder jaar toch komt er een tijdperk waarin de koeien der leden ger zamenlijk méér melk (geven dan de Melkcentrale te Helder -op dat oogenbHk gebruiken kan. Deze over melk nu woridt dan door de Heldersche Centrale een voudig niet. geaccepteerd en de vereeniging moet maar izien, hoe zij er nu op een andere manier af komt. -Op verkazen van dat te veel zijn zij niet in gericht, en zoo wordt nu een onzer kaasfabrieken de afnemer daarvan, hetgeen echter gewoonlijk met ver- li-es gepaard gaat. En ziehier nu één der voornaam ste aanleidingen tot dien aanhoudenden strijd tus- schen de melkveehouders en de Heldersche Centrale. Maar men begrijpt nu wel, .hoe méér leden, des te meer overmelk komt er te eenfger tijd, terwijl do kaagfalbriek er maar een bepaald quantum van kan afnemen. De eenige oplossing zou dan ook zijn, dat de Melkcentrale te (Helder steeds èüle melk aanvaard de en het eventueel te iveel verkazen ging, óf dat de boeren zelf tot het stichten eener Centrale overgin gen, en de overmelk tot kaas, enz., verwerkten, Van dit laatste is vroeger al eens zeer ernstig sprake ge weest en ook nu weer gingen er stemmen op, die dit de eenige uitkomst noemden. Wij gelooven dan ook (vast, dat de Heldersche' Centrale, wanneer zij volhar den blijft bij die weinige inschikkelijkheid jegens haait leveranciers, waardoor zij izich immer heeft ge kenmerkt, zelf de boeren nog wei-eens daartoe bren gen -zal. V-oor de Heldersche burgerij zou het er mo gelijk niet te slechter om worden. -Nadat de feestelijke herdenking, op 11' November van het tienjarig bestaan der vereeniging nog eens was besproken, sloot de voorzitter de vergadering. WIERINGERWAARD. De voetbalclub W.F.C. van Wieringerwaard speel de Zondag jl. een match togen K.F.C. van Kolhorn, aldaar. De match eindigde met 3—0 in het voordeel van W.F.C. BARSINGERHORN. Het onweder in den nacht -van 'Zaterdag op Zon dag jl. hoeft hier) tal van menschen beangst, niet al leen om de mogelijke vernieling van .veel werk voor het te wachten volksfeest, maar meer om -brandge vaar en levensgevaar. Wat het laatste betreft, het is gebleken, dat die angst niet ongegrond was. In de buurt van de Hervormde kerk zijn in bijna alle huizen de lampjes voor de electrische verlich ting onbruikbaar gemaakt; in het huis, bewoond door de Wed. Mars, werd het ballonnetje in kleine splinters over de kamer verspreid, Ju het boeren huis van den heer Kooptnmns naast -de kerk, te de bliksem ingeslagen. Van de sehoorsteenen zijn klei ne brokken afgerukt; er ds eene opening in het dak, gekomen en de daarbij staande stijl van het vier kant is gespleten, waadbij de stukker hout in regen over -den zolder zijn verstrooid. Juist, bij dien stijl is ook de nulleider van de electrische lichtje leiding die over de koegang loopt, geraakt, zoodat vermoe delijk die nulleider den bliksem naar de aarde heeft afgevoerd, zonder brand te veroorzaken. De bewo ners zijn er met den schrik afgekomen; alleen heeft de heer Koopmans bij het uit bed komen een druk naar de- grond gevoeld, en heeft hij hos, weet naet, een kleine ontvelling aan het been gekregr- o. ST. PANCRASx Tot tijdelijk onderwijzeres aan do openbare school alhier is benoemd metj. M. v. Essen van N. Nleöorp. ST. PANCRAS. Zondag wederom 2 voetbalwedstrijden op het veld van V.V.V. Eerst kwam V.V.V. III uit tegen D.TH. II •van Oudkarspel en verloor met 3—0, daarna V,V.V. 1 tegen N.V.V. I van 'N. Nledorp, Deze match eindigde met gelijk spel 2—2. PETTEN. IDe 'Harmonie „Kl&nop" van Petten, ®el Zatsrdeg £7 dezer, oen concert geven op het erf vaa dén heer A, Erika te Burgertorug. Den volgenden dag wordt een concert gogeven op het plein van het Raadhuis te Petten. WX ERINCr EN. Onize plaatsgenoot, de WelEJerw. (P. (Poppen. Jaccb's- fiDoon, RJK. geestelijke, is benoemd tot (Kapelaan (bij de RK. Kerk te Grootebroek, N.-H. WIERINGEN. Be Oeversche kermis, welke jl. Zondag gehouden werd, had een zeer) kalm verloop. (In het lokaal van den heer M. trijsen werd een bioscoopvoorstelling ge geven en bij den heer Koster trad de alon; vermaar den (Loon van Kinabeigen, origineel illusionist en de .viool-virtuoos iLeopold loaoie, op. Bedde voorstellingen (hadden een matig bezoek, alhoewel ;'t opgevoerde waa te roemen en (zeer dn den Ismoak viel. Na afloop der voorstelling bal na, terwijl in de nieuwe concertzaal van den heer Jurri (Lont den g-eheelen avond balmm ziek werd gegeven. Des heeren Lont'a inrichting werd met een druk beizoek vereerd. WIERINGEN. Jl. Vrijdag keerden de ex-kroonprins en burge meester Kolff van hun vijfdaagsche reis naar Doorn op het eiland terug. WIERINGEN. (Heelrijke regenbuien (verkwikten in de laatste da gen ons eiland en deden vele regenbakken van wa ter, waaraan (zulk een behoefte was, voorzien. (De weiden, die grootendeels door de zon verdord waren, krijgen hunne groene kleur terug, het gras begint weer te groeien. (De granen, met welker oogst het voorspoedig is gegaan, izijn grootendeels droog ingehaald, de opbrengst valt óver 't algemeen niet af. WIERINGEN. Voor het handhaven der goede orde bij de Zuider zeewerken is alhier gedetacheerd de rijksveldwach ter N. lEimmer van Alkmaar, terwijl de rijksveldwach- er Wamelink van. iz'n detachement is ontheven en naar de (Wormer is teruggekeerd. CALLANTSOOG. (Zondag 11, gaf het fanfarecorps Callantsoog te Kolksluis, gem. Callantsoog, ter gelegenheid der hard draverij een uitvoering, alwaar ize met welwillend heid ontvangen werden -Dat de muziek goed in don smaak viel kon men wel merken aan het daverenfl applaus, -dat na elk -stuk gehoord werd. Dank zij het gunstig weer is alles goed geslaagd. OPNIEUW MOND -EN KLAUWZEER. Onder het groote beslag rundvee van J. Schaafsma te (Scharren (Fr.) is weer mondr en klauwzeer gecon stateerd. SLAPTE IN DE GLAS- E N AARDEWERKBE- D RIJVEN. I Nauwelijks tzljn de moeilijke oorlogsjaren achter den rug, of de Maastrichtsche glas- en aardewerk- Industrie wordt thans weder opnieuw met slapte en werkeloosheid bedreigd. 'Wegens gebrek aan bestel lingen moet „De Sphlna", ook in velband met den valutastand, de productie en ala noodzakelijk gevolg daarvan, den arbeid inkrimpen. Wegens de bulten- landsche concurrentie, ondervindt vooral de glasin dustrie groote nadeelen. Waarschijnlijk zal de glas fabriek „De Sphinx" nog deze week een oven bul ten weiikintg moeten stellen. De vorige week zijn ree is een 20 arbeiders ontslagen en deze week is opnieuw aan een 30-tal arbeiders ontslag aangezegd. N.Ct. WEGENS DE WERKLOOSHEID. Te iNoordwolde <Fr.) is een noodvakschool ivoor werklooze stoelenmakers geopend; 27 zullen tot met selaar, 5 tot stucadoor opgeleid worden. iDe cursus duurt 2 maanden. DE REIS DER KONINGIN. Blijkens een uit Drontheim ontvangen telegram zijn de Koningin en de Prinses met det „Merope" te Drontheim aangekomen. Alles is wel. De Koningin en de Prinses bezochten de Sognefjord, Balholmen en Gudvaagen, waar zij oen uitstapje maakten naar Stalheim, voorts FJaerland, met een tochtje naar den gletschor en de Nordfjord, vanwaar Et] een tochtje naar Loevenvand maakten. Het weer was vrij regenachtig, doch er waxen en kele mooie dagen. BEDENKELIJK VERSCHIJNSEL. Hier en daar op de Veluwe ziet men een enkelen appel- of pereboom voor de tweede maal ln bloei staan. Als gevolg van de droogte zijn vele vrucht- boomen reeds geheel bladerloos, zooals het loofbosch nu dan ook al in de volle pracht van he|rfettlnten prijkt. De regen en de broeiige warmte van de laat ste dagen doet echter aan de bladerlooze vrucht- boomen de vruchtknoppen, die zich voor het volgend Jaar reeds gezet hebben, zwellen en dientengevolge raken enkele boomen nu reeds in bloei, Op 'n enkele plaats staat 'n appelboom, waaraan de appels van dit jaar nog hangen, ln vollen bloei. In Ugchelen bij Apeldoorn ls zulk een wonderlijk exemplaar te zien. Voor den fruitoogst in het volgend Jaar voorspelt dit verschijnsol weinig goeds, 't Ia te vreezen, dat ook al loopen straks niet alle knoppen uit, toch de vruchtboomeni in vollen bloei geraken, de knoppen te veel zwellen en niet sterk genoeg zijn, den winter met lelie vorst dooi te komen,

Schager Courant | 1921 | | pagina 1