Plaatselijk Nieuws. Geheel anders werd de wet van Lloyd George in Zuid-Ierland ontvangen. Gedurende den oorlog had den de Zuid-Ieren, de katholieke Ieren dus, zich meer en meer georganiseerd. Aan het hoofd van hunne organisatie, Sinn Fein genaamd, kwam een man te staan, die, ofschoon feitelijk geen Ier, doch Spanjaard, door de Ieren als heilbrengend leider er kend werd. Ramon de Valera is in Amerika geboren. Zijn vader was een Spanjaard, zijn moeder een Iersche. Hij is van middelbaren leeftijd, is mager van ge stalte, heeft een hoekig, smal gezicht met een vrij grooten neus. Sommigen meenen dat hij in uiterlijk iets van wijlen Paus Leo XIII heeft. In 1917 werd door Sinn Fein de Iersche republiek uitgeroepen met De Valera als president. Er werd toen een soort drijfjacht op De Valera gehouden, die na gevangen genomen te zijn, wist te ontvluchten en in Amerika opdook als ijverig en succesvol propa gandist der Iersch-republikoinscho beginselen onder de Iersche en half-Iersche bevolking van Amerika Inmiddels was er in Ierland een soort guerrilla oorlog aan den gang. Plotseling wérd er in de stra ten van Dublin of Cork op Engelsche overheids personen geschoten, troepen kwamen aangerukt, een gevecht tusschen regeerings- en Sinn Fein-troepen ontstond, vele dooden en gekwetsten waren het re sultaat. Er werden menschen 's nachts van hun bed opgelicht door gemaskerde Sinn Feiners en in hun tuin doodgeschoten. Den volgenden dag vond men het lijk met een briefje: „Engelsche Spion". Inmiddels nam de Engelsche regeering allerlei Sinn Feiners gevangen, o.a. de burgemeester van Cork, die ten slotte als hongerstaker in de gevan genis stierf. Er werden verscheidene Sinn Feiners wegens moord terecht gesteld. Tijdens de terecht stellingen binnen de gevangenis, lagen duizenden vrouwen en mannen daar buiten gebeden te preve len. Meestal werden kort daarop Weer een paar po litieagenten of soldaten vermoord. Soms werd een adelijk grondeigenaar in zijn gasteel opgelicht en ergens gevangen gehouden. Enkele officieren met hunne vrouwen werden, toen zij bij de oprijlaan van het buiten waar zij logeerden, met hun auto stil stonden om het hek open te doen, in koelen bloede vermoord. De Engelsche gouvernementsambtenaren waren op het kasteel te Dublin feitelijk gevangen. Zonder revolver ging niemand uit. Buiten de ste den vielen ambtenaren en troepen in hinderlagen. Mrs. Lindsay, een oude tachtigjarige dame, bemerkte dat vlak bij haar huis een hinderlaag was. Zij, die niets aan politiek deed,- kon een moord op arge- looze lieden niet dulden, liet het detachement door haar chauffeur waarschuwen. Zij en haar chauffeur .werden door de Sinn Feiners vermoord. Do regeering meende te moeten trachten zonder verder bloedvergieten een einde aan het geschil te maken, daar hot onomstootelijk bewozen was dat Zuid-Ierland de Home Rule-wet van Lloyd George niet wilde aanvaarden. Zonder twijfel is daarbij het advies der verschillende Eerst Ministers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en wellicht zelfs van den Amerikaanschen gezant Mr. Ilarvey van invloed geweest. Do rogeoring heeft door middel van Generaal Smuts» den bekwamen Eersten Minister van Zuid- Afrika, voeling gekregen met De Valera. Do Valera als vertegenwoordiger van Zuid-Ierland, Sir James £raig, de eerste minister van Noord-Ierland (Ulster), werden ter conferentie naar Londen uitgenoodigd. De wijze woorden, door vden Koning bij de ope ning van het eerste Ulster Parlement gesproken, do veretandigo poging om door middel van Smuts toenadering te krijgen tusschen Zuid,- en Noord- Ierland on Engeland, bleven niet zonder uitwerking. De Valera'kwam naar Londen. De trots der En- gelschon werd wel op een hardon proef gestold. Er moest oen wapenstilstand gesloten worden, maar niet met het door de Homo Rule-wet voorgestelde Zuid-Iereche gezag, maar met een oproerig Zuid- Ierland, feitelijk werd het gezag van Engeland in Zuid-Ierland vernederd. Er werd geëischt dat De Valera als verdere godelegeerden Sinn Foinera zou mogen meebrengen, die... wegens moord op Engel sche ambtenaron, soldaten of aan Engeland trouw gebleyen Ieren in de gevangenis zaten. Met de groot ste zachtmoedigheid werd door *do Regeering toe egeven, ondanks dat oen groot deel der Engelschen, chotten cn loyale Ieren hoogst verontwaardigd wa ren dat zoo opgetreden werd tegen lieden, die de rhoordenoars waren van trouwe onderdanen des Ronings. Maar het Engelsche volk ook in hun hart dat verontwaardigde deel wilde rust en vrede in Groot-Britannië en Ierland hersteld zion. De regeering moost om dat te bereiken, wel verder gaan dan in veler oogen juist is. Het is oen hoogst merkwaardig geval, zonder pre cedent in de wereldgeschiedenis. De conferentie had plaats! De Valera ging naar Ierland terug met eon bepaald voorstel van de re Helga zag hem verbaasd aan. Het was haar plot seling als ontmoette zij in hem iemand van een ge heel andor slag, van eon andere natuur dan de hare. Maar ondanks die ontdekking, gevoelde zij toch niets tegen hem. Zijn lichtbruine oogen zagen haar open on eerlijk aan, en op zijn gelaat lag geen andere uitdrukking dan die van vriendelijke welwillend heid voor haar. HIJ bekommerde zich hoegenaamd niet over dat gebabbel in de keuken. Blijkbaar was hij aan der gelijke tooneeltjes gewoon en beschouwde hij die niet als eene belediging, maar eenvoudig als be- hoorende tot de kleine onaangenaamheden, die niet te vermijden zijn en waar een verstandig mensch geen gewicht aan hecht. Maar het speet hem dat Helgai, die nog niet zijne levenswijsheid bezat, er door ontsteld was. Daarom wilde hij haar gerust stellen. Dit begreep Helga dadelijk, en zijn lachte vrien delijk tegen hem, toen zij hem nog eens goeden nacht wenschte, Wat zag hij er aardig uit zooals hij daar nu stond, onschuldig als een mooie, lieve jongen, die in sommige opzichten w ij s kan zijn, maar in andere dwaas, Juist was Helga in de slaapkamer begonnen zich uit te kleeden, toen juffrouw Elvin, met haar drif tige stapjes, kwam binnenloopen. „Wel kindje, ben jij al hier?" riep zij verwonderd uit „Ik heb toch zoolang op je gewacht. Ik stond er met Klaas over te praten, dat Ik Je goeden nacht wilde zeggen en je mede nemen; want het werd tijd; vooral ook omdat je morgen niet, zooals de ande ren, kunt uitslapen. Maar toen zeide hij dat hij eerst nog met je wilde dansen, en toen liep hij weg om je te halen, want je stond juist op en verdween de gang in. Heb je hier al dien tijd gezeten?" Die vraag scheen Helga niet te hooren; zij had het druk met de laatste knoopen van haar nacht japon vast te maken, wat niet best wilde geluk ken. „Had u hem dan niet verzocht mij voor 'n dans te vragen, tantè Beda?" vroeg zij. „Of ik hem dat verzocht heb? Zeg, waarom zou ik? Ik wilde je immers eenvoudig meenemen? Het is al twee uur!" hernam de oude dame, met groote oprechtheid. Voor hftAr was het werkelijk zeej laat geworden, geering, oen voorstel, waaraan, indien het door Ier land mocht tvorden geaccepteerd, nog de sanctie van het Parlement gehecht zou moeten worden. Er heerschte eenige dagen een geheimzinnig stil zwijgen. Maar gelukkig zorgden de vroolijke Ieren, de echte Kelten, die altijd vol jolijt en streken zitten, voor wat afwisseling. De Engelschen hebben Mc. Keown niet vrij gelaten. Als die niet uit de gevan genis komt, dan weigeren wre aJles, riepen de Ieren. Engelsche buraucraten en militaristen zeiden, dat deze Mc. Keown, een smid, niet losgelaten kon wor den, omdat hij niet een Sinn Fein-moord maar een gewone huis-, tuin- of keukenmoord begaan had. Het was allermerkwaardigst. De geheele boel zou nog in het honderd loopen. Maar de regeering was weer lankmoedig en gaf order Mc. Keown los te laten. Lloyd George was inmiddels in Parijs aan bet confereeren over buitenlandsche aangelegenheden, 'dacht even door Ierland met rust gelaten te zul len worden, want Dinsdag 16 Augustus zou Dail Erreann, het Iersche Republikeinsche Parlement bij eenkomen om de voorstellen te bespreken. Maar al weer buiten den waard ditmaal De Valera ge rekend. Lloyd George kreeg een brief van De Valera, ging onmiddellijk naar Londen terug, hield Zater dag kabinetszitting en Zondagochtend wisten we precies wat er aan de hand was. De Valera was reeds op de beslissing van het Iersche Republikein sche Parlement vooruit geloopen en had de voor stellen der Engelsche Regeering onaannemelijk ver klaard, bleef volharden bij de algeheels onafhan kelijkheid van een Iersche Republiek. Wat was het voorstel der regeering geweest: Eigen beheer (Dominion status) met algeheels autonomie ten opzichte van belastingen en fi- n&ntiën; eigen rechtspraak, eigen troepen voor zelfver- diging, het overnemen van post-, onderwijs-, ge zondheids- en andere diensten; de Ieren zullen zelf beslissen of zij deze dien sten onder een seperaat- of gemeenschappelijk beheer van Noord- en Zuid-Ierland zullen nemen. Er waren echter 6 bepalingen, waaraan de Brit- sche regeering niet kon laten tornen: 1. de Iersche zee, zeegaten, havens enz. worden uit sluitend door de Koninklijke Marine beheerscht. 2. De Iersche troepenmacht zal in evenredigheid moeten zijn met die van Engeland en Schotland. 3. Groot-Britannië zal alle mogelijke faciliteiten ge nieten voor het oprichten van verdedigings- en communicatiemiddelen van het vliegwezen. 4. Groot-Britannië zal het recht hebben in Ierland vrijwilligere te werven voor zee-, land- envlieg- macht. 5. Vrijhandel tusschen Ierland en Groot-Britannië. 6: Ierland zal een evenredig deel in de Nationale Schuld en de oorlogs-pensioen aansprakelijk heid tot zijn last krijgen. Indien men hierom trent niet tot overeenstemming zal kunnen gera ken, zal dit door arbitrage beslist worden. Dit regeeringsvooretel was aan de Eerste Ministers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika bekend. De regeering heeft het regeeringsvooretel, het wei gerend antwoord, een kabinetsbesluit van Zaterdag, waarbij het regeeringsvooretel nogmaals aan de Zuid-Ieren ter overweging wordt gegeven, eene ver klaring van Ulster ten opzichte van het Rogeerings- voorstel en een brief van Generaals Smuts aan De Valera gelijktijdig openbaar gemaakt. De geheele wereld kan nu een oordeel vellen. Waar Smuts het voorstel ten zeerste aanbeveelt bij De Valero, Ulster on zich ondanks alles, maar ten bato Van den vrede in het Wereldrijk, bij wil neerleggen, kan men onmogelijk sympahtie voelen voor de houding van De Valera en zijne makkere. De Valera heeft nu in het Parlement der Iersche Republiek tot twee keer toe het Regeeringsvooretel van Groot-Britannië onaannemelijk verklaard en medegedeeld dat hij met Ulster, met het Protestant- sche Noord-Ierland dus, onderhandelingen wil aan- knoopen, ten einde voor Noord-Ierland een meedoen in een onafhankelijke Iersche Republiek acceptabel te maken. Wij betwijfelen of Slr James Craig zelfs met De Valera zal willon confereeren, laat staan een Ierecho onafhankelijke republiek uitroepen. Maar met dat al is er weer eeno impasse. We staan weer op een dood spoor. Er ia geen Smuts of andere Dominion Minister bij de hand om weer verbindings- teeken te spelen. Zal nu de wapenstilstand nog van krocht blijven of zal de burgeroorlog in Ierland weer losbarsten? Amerika raadt den Zuid-Ieren aan om het Rogee- ringsvooretel niet te verwerpen. De Dominions staan aan de zijde der Engelsche regeering en uiten hunne verontwaardiging over De Valera's weigeren, bevelen den Dail Eireann- leden aan hun verstand te gebruiken cn het voorstel en nu. ging zij ook naar hare slaapkamer en sloot de deur tusschen de twee vertrekken. Helga had nog geen verlangen naar bed te gaan. Zij bleef een tijdlang zitten denken over alle ge beurtenissen van dien dag, die wel een bont men gelmoes vormden- Zij zag de menschen allen van kleur veranderen op eene zonderlinge manier. Al len hier in huis waren nu geheel andere dan zij ze vroeger had gezien. Het meeste dacht zij aan Klaas, zooals hij daar in de gangdeur gestaan had, als een goedhartige jongen. Misschien wits hij dat Gok wel, al was hij in het eerst wat ongenaakbaar, een weinig gemakzuchtig en niet genegen iets te doen, aJs 't niet bij hem zelf was opgekomen. Zoo als zij nu over hem dacht en zich hem voorstel de, achtte .zij hem te goed voor die zangeres, met al haar talent en haar mooi uiterlijk. Helga had best gezien hoe lief zij tegen andere heeren gedaan had, en hare oogen waren ook niet vertrouwbaar. Zij gunde hagr Klaas niet. Stellig zou zij hem ongelukkig maken. HOOFDSTUK VII. Het was reeds een kwartier over den tijd en zij waren er nog niet! Klaas stond in zijn atelier voor een ezel en deed af-en-toe een streekje aan een damesportret; dan ging hij een stapje achteruit om te zien hoe „*t deed", veranderde iets, voegde er 'n streekje bij en nam een paar keer eene fotografie in de hand, om het stuk er mede te vergelijken; maar weldra wierp hij het portret weer ongeduldig op de naast hem staande tafel. Die fotografie was van Agda Bjork. Waarom kwam zij toch niet zelf? Met Elisabeth Landén, jWe haar gezelschap hield, was zij hier nu vijf keefti geweest Het lag in de bedoeling een vlot geschilderd portret van haar te maken. Hij trof altijd eene gelijkenis het best als hij er niet te lang over werkte. Nu hadden zij gehoopt, dat het stuk af zou kunnen zijn vóór de sluiting der tentoonstelling; liefst vroeg genoeg om nog in de Kunstbeoordeeling besproken te kunnen worden. Agda Kad van Moeder (Natuur een goed verstand gekregen, ten hare groote belangstelling Voor het spoedig gereed (komen van het portret bewees duide lijk, dat zij (begreep welk eene aanbeveling het voor ftAn te nemen, e8n voorstel dat goed genoeg voor hen de Dominions is, moet goed genoeg voor Ierland zijn. Australië laat tusschen de regels doorschemeren, dat het troepen wil sturen om de Ieren, indien zij re bellen willen blijven, als rebellen te komen helpen tuchtigen. Is het den President van de Iersche Republiek, zijnen ministers, zijnen quasi-gezanten, waarvan die bij het Vatikaan juist uit Rome is teruggekeerd, on verschillig wat de wereld vindt? Zullen zij tot het uiterste gaan om te trachten hun wil rfoor te zet ten? Maar dan zal het niet eindigen met het opknoo- pen van een paar priesters als in de dagen van Cromwell, maar dan zal er veel Iersch bloed stroo- men. Eerst natuurlijk veel Engelsch bloed, zooals dat altijd met Engelsche oorlogen gaat. Het zou al een wonder zijn als Engeland niet ook ditmaal der traditie getrouw, eerst een paar geduchte veeren liet. Die weinige Engelsche troepen in Ierland zou den wel groot gevaar loopen in de pan gehakt te worden. Maar dan komt de Engelsche organisatie los, de taaie Engelschman komt op voor zijn land, de Engelschman van Overzee, uit Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Canada, onverschillig of hij van Engelschen, van Boeren of van Franschen af stamt komt op om het Empire te steunen. De regeering heeft aan Ierland gedaan onrecht goed willen maken, zij is verder gegaan dan wel voor het Britsche prestige behoorlijk scheen, zij is uiterst zachtmoedig en lankmoedig geweest. Maar nu heeft Groot-Britannië het recht aan hare zijde, het wereldrijk Engeland kan Ierland alle vrijheden toestaan, maar niet die eene vrijheid, die De Valera en zijne makkere nu nogmaals opeischen, de vrij heid om als geheel onafhankelijke republiek op te treden, naar buiten dus recht te hebben tractaten aan te gaan met ieder ander volk, eventueel zelfs de van Engeland verkregen vrijheid aan een ander land te verkoopen. Wie de kaart opslaat, ziet, dat geen burger van het Britsche wereldrijk dit kan en mag gedoogen. Ieder schijnt dat in te zien, be halve De Valera en zijne ministers. Wanneer-zij het niet leeren inzien voor het te laat Is, zullen zij bet moeten inzien als het te laat is. Engeland heeft nimmer een oorlog verloren, zelfs als het recht niet aan Engelands zijde wa6. Zou bet dan hier verliezen? Maar lal en wij hopen en bidden dat de verblinde Ieren tijdig ziende zullen worden. Wellicht zullen zij dit worden als zij met de Ulstermannen gaan onderhandelen. Zij hebben blijkbaar vergeten dat Ierland niet éen geheel is, maar een land, waarin de afstammelingen van twee stammen met anderen aaDleg, andere levensopvattingen en vooral anderen godsdienst tegenover elkaar staan. Wat zich in Ierland wreekt is vóór alles de poli tiek van Jacobus de Eerste, die van de katholieke Ieren in Ulster eenvoudig het land wegnam en dat, hetzij opdrong aan lieden, of corporaties in Enge land, die geld hadden en hem aldus geld konden verschaffen of het gaf aan de vele protestantsche families, die hij uit Schotland naar Ierland liet komen. De Ulstermannen zijn de afstammelingen van die Schotten, natuurlijk in den loop der tijden wel ver mengd met anderen, doch nog vervuld van eene groote zelfbewustheid, een levendig gevoel voor tra ditie, vrijheid en geloof. De Ulstermannen zijn vlijtig, bekwaam, zakelijk; groote voorspoed heeft hun arbeid en ijver bekroond. Zij zijn trouw aan het wereldrijk dat den naam draagt Groot-Britannië en Ierland, trouw aan het vorstenhuis. Zij zijn bereid steeds hun trouw aan Groot-Britannië te toonen, doch onder "éen voor waarde, dat hun traditie en hun geloof geëerbiedigd blijve. Zij beschouwen als de vijanden, als de belagers van hun traditie, geloof, vrijheid, weivaart en geluk degenen, die het eiland „Erin" met hen deelen, de Zuid-Ieron, ;die naar de meening der Ulsterm&nnen niet vóór alles „Ierech", maar vóór alles „Roomsch" zijn. Wil de Spanjaard De Valera deze Ulstermannen bekeeren? Met hen een onafhankelijke Iersche re publiek uitroepen? Zullen deze Ulstermannen, over het algemeen ont wikkelde, beschaafde menschen, samengaan met ruwe meedoogenlooze sluipmoordenaars van weor- looze r nnen en vrouwen? Met hi-n samengaan in eon losmakingsstrijd van Groot-Li.itaimië en het wereldrijk? Wij kunnen het niet veronderstellen. Wij zouden eerder den Sinn Feinleidere willen aanraden het „Gouden Moment" dat hun nu gebo den wordt, niet ongebruikt te laten voorbijgaan, maar den beker, gevuld met vrede, voorspoed en geluk, die hun door Koning George V en zijn Eerste Minister Lloyd George voorgehouden wordt, haar als zangeras wezen (zou, wanneer mén (haar beeltends,- dadelijk na het concert, lm Ide {tentoonstel lingszaal kon geschild end den. 'Eigenlijk was het voorstel er toe dan ook (van ihjaar uitgegaan. Op den feestavond (bij de-ElMns had tzij gevraagd, of zij den volgenden (morgen, 'een {kijkje op Klaas' atelier tmocht komen nemen. Toen tzij daar het een en tander had gezien, was zij in een (bevallige houding op een stoel gaan zitten, met de armen op een tafeltje, en had slj schertsend aan hem gevraagd of hij haar portret met een paar streken wilde schilderen, toooals zij daar ,«at. Hij (kon [bezwaarlijk wedgeren en had er ook niets tegen. iZij wiaa een best model. Hoe raadselachtig jonden haar (groote, Idiëpe oogen demanid aanzien, ter wijl haar (kerjsroode lippen even igöaimlachten, op ee'ne wijze die tot verwachtingen en vragen prikkelde. Onder het beschouwen van zijn modél, kwam hij in opgewekte stemming). |Et was (in haar wezen iets van eene Messalina of Cincé, dat ©en kluchtige tegen stelling vormde met haar kameraadschappelijk©, on gedwongen (soms (bijna (jongensachtige manderen, in 't gewone leven. {Juist die verschillende trekken, dat dubbele in hare natuur, trok hem ib haar laan. Bo vendien lag er, wanneer zij (wilde,,in {haar toon zulk eene innigheid, dat hij zich er door gevleid en ver warmd> gevoelde, als in den vollen zonneschijn, i Wfat had zij mdet begrepen over zijn stukken op 'de Ttentoonstelling! Men moest daabbij den indruk ont vangen dat (vóór de®e>, nog nooit ©en© schilderij haar getroffen hadi en dat, bij dl© 'van 'Elvin vergeleken, de stukken zijner mededingers van weinig heteeke- ■nds twaren. En Iemand met (zulk ©en buitengewoon goeden smaak als 'Klaas, moest men bij alles om raad) vragen, zoowel waar het de keuze v?an een nieuw |>altodlet feoldi, ate bij hek koopen van ©en ar tistiek (gesdh'enk. Zij had hem zoo aJaidig gevonden; zijne gemakzucht stond hem zoo goed, als zou zij die hi ieder ander hebben afgekeurd. „Ja, zie-je, als Klaas zijn hand voor Je uitsteekt", hfed zij gezegd, ^dan is dit een eervolle onderschei ding. Elen ander zal in H water springen en Je hoed er uit halen, omdat (Je toevallig ©en Jong© dame bent; maar wanner Klaas bukt om Je zakdoek, dien je op den grond hebt laten Vallen, op te rapen, re ken er dan op, dat Je in zijn achting meer bet eekent dan iedere (andere." Niettegenstaande hare bewondering voer den Jon gen schilder, had zij hem toch ©en beetje omaehtaaam om daarmede voor Engeland de vergiffenis te erian- gen voor aan Ierland voorheen begaan onrecht, met volle teugen te ledigen. Wat zal er met dezen Beker en dit Gouden Mo ment geschieden? Wat met de vele jaren, die zullen volgen? BOUWEN. Het perceel bouwterrein aan bet Plantsoen, tus schen het perceel van den heer Hartog en de in aanbouw zijnde woningen, eigendom van mej. De nijs, is gekocht door de firma Tuinman en Voor man. Op het terrein zal een dubbel woonhuis worden gebouwd, waarmee het Plantsoen dus zal zijn vol gebouwd. BRAND. Donderdagavond, omstreeks 6 uur, onstond er in het perceel, bewoond door den heer H. aan de Bier kade,- een begin van brand. Door een der huisgenooten was een pot met koffie op een gascomfoor gezet. De deur werd gesloten, want even zouden de kinderen van de tram worden gehaald. In dien tusschentijd geraakte de gutta- slang van het comfoor in brand, vervolgens de gor dijnen, behang enzu en weldra liet het'gevalletje zich ernstig aanzien: Daar de deur gesloten was, werd door een der bu ren 'met een bezem de voorruit ingeslagen en toog men aan het blusschen. Toen de spuit kwam die men inmiddels had laten aanrukken, was het brandje gebluscht. Voor moeder de vrouw, die enkele oogenblikken later thuis kwam, was het een onaangename thuis komst. VERKOCHT. Het huis van den heer C. Melker, thans te Alk maar, in de Regentenstraat, is gekocht door den heer J. Wester, Stolpen, Zijpe. BOUWWERKEN VAN DE PEN. Vanwege het P.E.N. zijn weldra vier aanbestedin gen te verwachten: een transformatiehuis aan de Laan alhier; twee dergelijke gebouwen te Anna Pau- lowna. Deze werken zullen waarschijnlijk bij uit- noodiging worden aanbesteed. Eene algemeene aan besteding van een Hoogspanningsgebouw bij de Witte Paal alhier. MARKTOVERZICHT. De handel in de Vette koeien was Donderdag J.l. weer niet schitterend; het was zeer stil en een klei nen aanvoer. De prijzen liepen van 75 tot 89 ct per pond. In de'kalf- en geldekoeien was de handel matigjes, liep lang niet over. Met de stieren was het al heel slecht gesteld, deze waren haast onverkoopbaar. Nuchtere kalveren waren er zeer weinig aange voerd; de handel was goed. Met de vette schapen ging het nogal naar wensch, daar luidde de term: vlug. Voor de lammeren wer den ook tamelijk goede prijzen besteed. Bokken en geiten gingen ook niet graag van de hand. De handel in de magere varkens en biggen was zeer trekkend. In de vette varkens vlug; hoogste prijs was 61 ct. per pond. Er waren weinig kippen en eenden aangevoerd, en die er waren, waren direct verkocht, dus een vluggen handel. Met de eieren stropte het, want daar zat niet zoo'n gang in en met de boter ging het al heel trekkend, doch prijshoudend. AANBESTEDING. Donderdagmiddag had de aanbesteding plaats van het dempen en rioleeren van een sloot achter de perceelon aan derf Stationsweg met bijbehoorende werken. De uitslag was: S. A. Knüwer te Schagen voor f 6200, J. Keesman te Schagen voor f 4400, C. Blaau- boer, Schagen voor f j, Vouger Tiz. "trrot. Maar tensbrug voor f6850, C. v. Veen en P. Nan te Zuid- scharwoude voor f7283, S. Koning te Schagen voor f5131, J. B. Vlaming te Schagen voor f6363. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Begrooting f 4250. LOTING. De loting voor de ingeschrevenen voor do lichting 1922, zal te Schagen worden gehouden op Maandag 12 September voor de gemeenten: Anna Paulowna, Bareingerhorn, Callantsoog, Harenkarspel, St. Maar ten, Schagen, Wieringen, Wieringerwaard en Zijpe; te Winkel op 23 September voor de gemeenten Win kel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedora, Spanbroek, en Opmeer; te Heerhugowaard op 29 September voor de gemeenten Heerhugowaard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Oterleek, Obdain, Hensbroek, Oudkarepel, Noordscharwoude en Zuid- scharwoude. behandeld. (Toen fclj den laatsten keer was (komen fitten" het was de dag geweest na dien, w*terop de eerste steenworp gevallen was, dat Is te zeggen, toen de eerste kunstbeoordeeling was uitgekomen was zij bijzonder belangstellend en deelnemend/ voor hem geweest, maar toch ook erg onrustig. Zij moeit naar eene les, die <zij ndet mocht verzuimen, Den vol genden dag schreef zij, niet te kumnen komen, om dat de oefeningen nroor een nieuw concert (haar tijd te zeer in beslag namen. Maar nu dte-n? Heden was «ij eenvoudig wegge bleven zonder afzeggen. Er moest voor haar andere nu ©en dubbele reden geweest zijn om te komen: ten eerst© om den ver zuimden tijd in te halen en ten tweede om hem hare belangstelling te hewijaen. Want gisteravond wiaren de steenworpen rverder voortgezet. Een avondblad noemde hem „onrijp"; (hij bleek al te zeer op bet effect te werken en beantwoordde niet aan de verwachting, die men een paar jaar geleden toen hij van zijne studiereis was teruggekeerd), van herm gekoesterd had. Zij had hem althans het genoegen kunnen doen t© komen en een beetje te schelden op dien misera belen troep zoogenaamd© kunstkenners. (Al hielp dit niet, bet zou hem toch voor een oogenbldik goed héb ben gedaan. Maar zoo maar uit (zijn gericht ékring te verdwijnen, zonder een enkel lewensteeken te ge ven, was, zacht uitgedrukt, erg vreemd. Totnogtoe had hij zich geen rekenschap gegeven van zijne gevoelens voor 'Agda Bjork; hij vond haar wel aardig en bevallig; verder niet. Maar haar weg blijven veroorzaakte bij hem ©ene ledigheid, dl© niet gemakkelijk aan te vullen scheen. Hij rookte ach tereenvolgens een paar cJgaretten, begon aan een ander stuk te werken: een groot landschap, dlat naar een schets moest wonden geschilderd. (Maar na een poosje had hij daarvan ook genoeg; hij kon niet Ju de stemming komen. Er werd luid en driftig aan de bulsdeur gescheld en haastig wierp hij rijn penseelen neer om te gaan open doen. Maar hij zag de twee verwachte bezoek sters niet op den drempel staan; het was maar éen persoon, die den sluier van haar verhit gelaat 'op sloeg; 't was zijne moeder. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1921 | | pagina 6