„LABOR" DE T AB AK die U zoekt is SCHILDERS gevraagd, Een Boerenwoning HUIS met Erf en Tuin, een Bakkersleerling een flinke Dienstbode. BOERENWERKEN DIENSTBOOEgevraagd, Raad Oude Niedorp. PUIN. WINKELHUIS flink Meisje, 2 a 3 Koeien Biggen te koop Zwart merk 35 ct. 14 ct. Groen 40 ct. 16 ct. Blauw 50 ct. 20 ct. Rood 60 ct. 24 ct. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. TEUNIS, Grietje Kerkmeer, IMMETJE BLOK, Uit de hand te koop Groote partij PUIN te koop, met 5 hectaren best Weiland, Kruidenierszaak, of gevorderd leerling, en 'n partij beste Zaadzakken, Kantoor- of Winkelbediende. van de N.V. Tabaksfabriek J. GRUNO. Groningen. PRIJS per pond per ons. V i i VERKRIJGBAAR Te SCHADEN bil Fa. Jb. Moleneer. Sigarenfabriek, Moleaslraal. Te WINKtL bl| CoHperalie „De Tiidoeesl", Het duttbelhuia, eigendom Tan M. G. Gardenbroek, was verzekerd, evenals de hooischelf. Zijn molen bleef, dank zij de gunstige richting van den tamelijk sterken wind gespaard. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Oerrit, zoon van Willem den Hartog en Engeltje Veuger. Olverleden: Grietje Kerkmeer, 58 J., eehtgen. Tan Jacob Pool. VERKOCHT. Het huis met garage op hot Noord, eigendom Tan den heer Posthumus, is Terkocht aan den heer W. Prins op de Loet. De zaak van den heer Prins blijft op de Loet gevestigd. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 30 Aug. .Bloemkool, le soort f 10.70 a 20.90, 2o soort f3.50 a 8.50, por 100 stuks. Roode kool f5.20 a 7.50, 2e soort f 1,20 a 4.10, gele kool f 8.40 a 10.20, 2e soort f 3,80, witte kool f 6.50 a 9, 2e soort f 2,80 a 4.90, per 100 Kg. Wortelen 'f 6.20 a 12.50, per 100 bos. Julia muizen f7.60, Schotsche muizen f 10.60, schoolmees ters f9,20 a 9.60, blauwe „f 7,90 a 9,90, eigenheimers f 8.50, bravo's f 7.60 a '7,80, drielingen f 3.50 a 4.50, kleine f 2,90 a 3, negentlgvoud f 7,10, gele nep 't 11,70 a 13,70, drielingen f 10.80 a 11,80, uien f 11,40 a 11,80, slhboonon f 58.90 a 60.90, allee per 100 Kg. Aanvoer- 2000 st. bloemkool, 98000 Kg. roode kool, 68300 Kg. witte kool, 71650 Kg. gele kool, 8200 bos wortelen, 12250 Kg. uien, 1956 Kg. gele nep, 11300 Kg. aardappelen, 218 Kg. slaboonen. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwonde. 80 Aug. Schotsche muizen f 8.50, schoolmeesters f6.80 a 7,70, eigenheimers f5.40 a 7,10, blauwe aard appelen f 7.50 a 8,10, bravo's f 6.70 a 7,20, drielingen f3,10 a 4.20, kleine f2,30 a 2,60, spercieboonen f55, grove uien, f 11.40 a 12,60, drielingen f 11,20 a 11,90, nep f 11.50 a 12,30, gele kool f6.60 a 9.80, roode kool f5 a 7,80, witte kool f6.50 a 8.40, alles per 100 Kg. Boswortelen f 6.20 a 9,10, per 100 bos. ANNA PAULOWNA, 30 Aug. Groote aardappelen f 6 a 8,80, drie'/.ngen IS s 4.30, slaboonen f46 a 60, snfjboonen f 74 a 77, roode kool f 4.75 a 10, aller per 100 Kg. MEDEMBLIK, 30 Aug.' Bonte f2,10 a 2,40, blauwe f2,15 a 220, per 25 Kg. Witte kool f 0 a 6.21, roode kool f4.97 a 5.30, p. 100 Kg. WARME'N'H'UIZEN, 30 Aug. Roode kool f4.80 a 6.80, gele kool f8,90, witte kool f6.30 a 6.80, uien'f 11,20 a 11,70, nep f 11.50 a 11.90, driel. f 10.90 a 11,20, schoolmeesters f6.50, slaboonen f 34 a 43.00, blauwe aardapp. f 8.60, eigenheimers f 6.90 kriel f2,40 a 3.40, Aanvoer: 2740 Kg. aardappelen, 15200 Kg. uien, 24225 Kg. roode kool, 2200 Kg. gele kool 7550 Kg. witte kool. PURMEREND, 30 Aug. Aanvoer on prijzen van heden: 14 stapels kleine fabriekkkaas f86 per 50 Kg., met rijksmerk f91, S8 stapels boerenkaas f87, met rijksmerk f91; 10 sta pels commi'ssiolkaas met rijksmerk f 98; 3 stapels Goudsc.be kaas met rijksmerk f 77, per 50 Kg. 114014 Kg. boter 12,903 per Kg.; 691 runderen, waaronder 340 vette koeien f 1.40—1.75 per Kg; 298 melk- en geldekoeicn f 300—750, handel matig; 38 stileren; 31 paarden f250—450; handel stug; 113 vette kalveren f2—2,30 per Kg. .handel matig; 200 nucht. kalveren sladhtkal'veren f2500; fokkalveren f2558, handel matig; 334 vette varkens f 1,16—124 per Kg., handel matig; 51 mag. varkens f36—60; 244 biggen f 1830, handel stug; 1014 schapen f 4060, handel matig; 801 lammeren 120—37, handel matig; 57 bokken; klp- eleren f 12.50—13.50, appelen 600 zak, f 1.50H10; peren 250 zak f 2-8. een britsch monstervliegtuig. Een vertegenwoordiger van de „Daily Mail" heeft een bezoek gebracht aan het reusachtige vliegtuig, dat te Bristol voor rekening van de Engelsche re geering in aanbouw is. Naar hij zegt, maakt de ma chine een overweldigenden indruk. De dagen der vliegtuigen, zooals wij ons die tot dusver voorstel den, zijn voorbij. Dit luchtmonster vraagt als het ware om een anderen naam. De romp doet denken aan de elegante lijnen van een snel zeeschip. Het inwendige maakt meer den indruk van een buiten gewoon grooten Pullman-wagen. Het vliegschip kan gebruikt worden voor troepen vervoer. Het ia groot genoeg om dienst te doen als hulpvliegtuig voor een heel eskadron vliegtuigen, voor het vervoeren van benzine en reservedeelen. Het kan gebruikt worden als hospitaalvliegtuig, en de ruime salojn zou dan dienst kunnen doen als ope ratiezaal. De ontwerped, mr. Reid, van de Bristol Aeroplane Company en zijn medewerkers, leken dwergen naast het enorme geraamte. Het vliegtuig krijgt een machinekamer, en er zal een geheel nieuw transmissie-systeem worden tóe- gepast. Deze reus zal overdag en 's nachts kunnen vliegen. Het gevaar voor een noodlanding, het schrikbeeld van alle vliegers, is zoo goed als uitgeschakeld. Wanneer een deel der machines niet in orde is, zul len er machinisten aan boord zijn, die het tijdens de vlucht zullen kunnen repareeren. de moord op erzberger. Uit Berlijn, 30 Aug. De politie zet haar onder zoek naar den moord op Erzberger met grooten ijver voort. Ieder spoor, waarvan men aanneemt, dat het ook slechts een zwafldke mogelijkheid zal bieden tot opheldering van den moord wordt gervolgd. Zoo is het ook te verklaren, dat op verschillende plaatsen jonge lieden 'zijn aangehouden ervan verdacht de moordenaars te zijn. Hedenmorgen werden in Ber lijn twee vroegere cadetten gearresteerd, van wie de een in een Berlijnsche bioscoop tot een vriendin zou gezegd hebben, dat zijn vriend een der schuldigen Was. De vriendin deed hiervan mededeeMng aan de po litie waarop beiden gearresteerd werden. Gebleken Is, dat beiden omstreeks den tijd van den moord uit Berlijn afweizig zijn geweest. De beide personen heb ben een alibi aangeroerd dat thans nagegaan wordt. Hun uiterlijk komt In het algemeen met het signale ment der dadera avereen. Ook te Heddeübeig zijn vanmorgen twee personen gearresteerd. Een der gearresteerden deed onmiddel lijk na zijn arrestatie een poging tot zelfmoord, die tijdig belet werd. Ook hun uiterlijk komt vrijwel met het signalement avereen. Bij beiden werd meer dan 100.000 mark gevonden. Naar uit Oppena/u gemeld wordt, volgt ook de po litie daar een spoor, dat succes belooft. Een hotelier uit Oppenau heeft aan de politie meegedeeld, dat voor «enige dagen twee jonge lieden bij hem in hot hotel vertoefden, waarop het signalemont van toepas sing is. De beide jonge mannen maakten iederen dag uitstapjes en hadden het hotel Vrijdagmorgen, den dag van den moord, verlaten. Toen na hun vortrek de moord en het signalement bekend werden, viel de verdenking dadelijk op hen. DERTIG GEMEENTERAADSLEDEN MET GE VANGENISSTRAF BEDREIGD. Uit Londen, 30 Augustus. Tenzij de sommatie wordt opgeschort, gaan 1 September te Poplar der tig raadsleden de gevangenis in, wegens hun weige ring tot het heffen van belastingen, welke tegen Kerstmis een bedrag van 300.000 pond zullen beloo- pen. De Raad plaatst zich, zooals men weet, op het standpunt, dat de werkeloosheiduitke^ringen de ge meente bijna 6000 pond per week kosten, dat de werkeloosheid een gevolg is van nationale en inter nationale oorzaken, weshalve de welgestelde ge meenten dienen bij te dragen tot opheffing van de lasten der arme districten. De raadsleden vertrou wen erop dat hun gevangenzetting terstond gevolgd zal worden door een huurbetalingsstaking. EEN „MILLIONAIR" TE ALDERSHOT. Eenige dagen geleden kwam te Aldershot aan een groote auto, bestuurd door een chauffeur in livrei en daaruit stapte een reiziger, die zich in het Victoria Hotel liet inschrijven als Lord Hill. Het feit dat hij slechts een kleine reistasch bij zich had, maakte op den hotelhouder geen indruk, aangezien de Lord zeide, dat hij maar een paar dagen zou blijven. Gedurende die dagen maakte hij in het hotel vele vrienden, die hij op diners en champagne tracteer- de. Hij reed veel door de stad, in gezelschap van deftige dames en deed inkoopen van kostbaarheden, dis aan het hotel werden bezorgd en hij noodigde velen te gast op zijn buiten ergens in Yorkshire. Toen op een goedon ochtend de chauffeur „My- lord" met de auto van zijn hotel kwam halen, was deze „uitgegaan". Het bleek later dat deze z.g. Lord en millionair met een als verpleegster gekleede vrouw met den trein naar Londen was afgereisd. In ,jMylond's" achtergelaten tasch vond men niets dan een papier, waarop stond geschreven „Good bye!" Auto en chauffeur had hij te Londen gehuurd. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Uit Londen, 30 Augustus. Aan de arbeiders- beurzen is het aantal werkloozen in de afgeloopen week met 46.300 verminderd. Sedert het einde van de mijnwerkersstaking zijn weer meer dan een mil- lioen werklieden, wier werktijd verkort was, of die geheel buiten werk waren, aan den slag gegaan. Vergadering van den Raad op Dinsdag 30 Augus tus 1-021, des middags 6 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Nagelhout, burgemeester, tevens secretaris. Voorzitter opent de vergadering, de wensch uit sprekende, dat de besprekingen mogen zijn tot heil der gemeente. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat het suppletoir kohier hoofdelJJken omslag en id. hondenbelasting, goed gekeurd zijn terugontvangen. Eveneens is goed gekeurd de ruiling doa landerijen met den heer Liefhebber. Van den heer G. Liefhebber is een schrijven inge komen^ dat door hem genoegen wordt genomen met de voorwaarden door den Raad gesteld tot ruiling van landerijen, waarbij de heer Jb. Witte te Zijdewind, die f300 per jaar landhuur voor het perceel wil geven, door hem als huur der wordt aanbevolen. B. en W. stellen voor om bedoeld perceel aan Witte te verhuren. De heer Pluister kan zich met het voorstel ver eenigen, het geeft Liefhebber de zekerheid voor schade gevrijwaard te blijven en spr. ziet niet in dat in dit geval publiek moet worden verhuurd. De heer Over meent toch dat andere burgers op deze wijze worden uitgesloten. Voorzitter acht deze opmerking Juist, doch om dat over 2 jaar het perceel publiek wordt ver huurd, is de raad wel tegenover de burgerij ver antwoord. De heer Tromp zegt dat bovendien door Liefheb ber een niet geringe huur wordt betaald en hoewel het bekend was dat het perceel wellicht aan Lief hebber zou worden verhuurd, is er geen gegadigde meer gekomen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aange nomen. De heer J. W. A. van Huit, deurwaarder te Scha gen, wordt genoemd tot plaatselijk jdeurwaarder voor de invordering van plaatselijke belastingen. De heer Over brengt rapport uit over het nazien der gemeenterekening dienst 1920. Alles was nage zien, geen abuizen gevonden, terwijl de commissie geen aanmerkingen had. Voorgesteld wordt de re kening vast te stellen, sluitende in ontvangst op f 35941.51 uitgaaf f35899.81*, batig saldo f41.70. Aldus wordt besloten. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting dienst 1.922, tot een bedrag van 135896.46*, met een post onvoorziene uitgaven jgroot f624.28*. De post hoofdelijke .omslag is geraamd op f 13000, weer hoo- ger dan vorig jaar, wat zijn oorzaak vindt dat voor bijdrage aan Nieuwe Niedorp voor de kosten van een bijzondere school te 't Veld is geraamd f4000.—. Nieuwe Niedorp beraamde de bijdrage op f4700, doch dat zal dan later wel blijken, aldus licht voorzitter in. De Vereeniging van Vakonderwijs te Winkel vraagt voor 1922 voor 3 leerlingen een subsidie van f60. Wordt uitgesteld tot dé behandeling van de be- grooting- De ingekomen begrooting over 1922 van de Ge zondheidscommissie te Hoorn, geeft aan voor ont vangst en uitgaaf f 1926.21*, onvoorzien f91.21*. De bijdrage door onze gemeente wordt hierbij ge raamd op f25.06. Goedgevonden. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om de gemeente aan te sluiten aan het Prov. Wa terleidingbedrijf van Noordholland. Voorzitter memoreert dat na de laatste opsnbare raadsvergadering de Directeur van het bedrijf hier is geweest om inlichtingen te verstrekken. De hoofdbuis zou komen van Langendijk door Heer- hugowaard, langs het raadhuis hier naar de Zui- derbuurt over Langereis naar Hoorn. Uit gezond heidsoogpunt meenen B. en W. niet anders dan tot aansluiting te kunnen adviseeren. Er is wel niet veej propaganda gemaakt, doch Nieuwe Nie dorp heeft geantwoord met algemeene stemmen besloten aan te sluiten, wel een bewijs dat het ad vies van B. en W. niet misplaatst is. De heer Pluister gevoelt veel voor waterleiding, maar is ieder verplicht tot aansluiting of is ont heffing te verkrijgen? Voorzitter zegt dat in de Bouw- en Woningver ordening moet worden opgenomen dat een ieder die niet meer dan 40 meter van de hoofdbuis Js verwijderd, verplicht is aan te sluiten. B. en W. kunnen na advies van de Gezondheidscommissie ontheffing verleenen, n.1. wanneer voldoend zuiver water beschikbaar ia. Het water wordt door de Ge zondheidscommissie onderzocht. Iemand dus die goed nortonwater en een groote regenwaterbak heeft, zou ontheffing kunnen krijgen. Het ligt in de bedoeling met zijtakken vanaf het spoor naar Zijdewind en Terdiek te gaan; vanaf de school in het Waarland met een zijbuis bij de Weel in onze gemeente. 1 Juli 1922 denkt men met de buizen tot Hoorn te komen. Het bezwaar is dat betaald moet worden naar watergebruik en er is hier niet zoo vel watergebrek. B. en W. doen in hoofdzaak het voorstel met het oog op den gezondheidstoestand Spr. zag nog onlangs dat men bezig was den boel op de stoepen schoon te maken en men begrijpt niet hoe dat alles nog zoo goed afkomt. De heer Rempt acht dit laatste dan toch wel een bewijs dat er wel gebrek is. Voorzitter zegt dat er de laatsts maal van de schuit met water van hier 21 bussen zijn overge bleven, van die voor Zijdewind 44 bussen. Deze bussen zijn in de schoolbakken geledigd en later is er voor f 12.55 uit den bak gehaald. Het nadeelig saldo was voor de gemeente niet groot. De heer Rempt: Dat het water niet genomen is, is wat anders, maar daaruit blijkt nog niet dat er geen behoefte was. Voorzitter wijst er bovendien nog op, dat dit jaar water uit Alkmaar gehaald kon worden, gemeenten evenwel die niet besluiten tot aansluiting, zullen daarvan naderhand verstoken zijn. Enkele vragen worden nog gesteld, die voorzit ter beantwoordt, o.a. dat voor personen die de aan- p.luiting moeilijk kunnen betalen, de mogelijkheid bestaat de kosten in 10 jaar te betalen. De kosten worden berekend naar de bewoonbare oppervlakte, dus geen stallen en bedragen f 12 tot 'n vloeropper vlakte van 50 M2„ van 50 tot 250 M2. voor elke M2. meer f 2.—. De heer Bakker wijst er op dat het hem verbaasd heeft dat niet meer gebruik is gemaakt van de ge legenheid om water af te nemen. Spr. juicht water leiding evenwel toe omdat de menschen dan gele genheid hebben flink ruim gebruik te maken van goed water. Thans zijn de menschen gedwongen zich te behelpen en men doet goed als men maar niet vraagt hoe dat wordt gedaan, hoe b.v. het vaatwater wordt behandeld. Dit jaar is duidelijk ge bleken, hoe de slooten er in de bebouwde kom uit zien. De heer Over zegt dat het ook dit jaar wel een bijzonder droog jaar was en met waterleiding wordt den menschen toch ook de verplichting opgelegd zuinig te doen, niet te veel te kladden. Er kleven wel meer gebreken aan, als overstrooming en be vriezen. Voorzitter verwacht dat er ook wol wat zal zijn aan te merken, maar de voordeelen van waterlei ding wegen ruimschoots tegen de nadoelen op. Spr. wijst nogmaals op het gebruik van het smerige slootwater voor kopjes enz. Goed gebruik van lei dingwater wordt nooit verboden. De heer Ligthart is maar tegen de verplichting, vorig jaar werden de menschen verplicht een regen bak te hebben, nu weer deze verplichting. De heer Rempt meent dat we dit jaar genoeg op de proef zijn gesteld. Nog steeds rijden we water voor oüze beesten, want het gebrek geldt niet alleen de menschen. En zoo is .het ieder jaar. Voorzitter beaamt dat het van groot belang! ie voor het vee. Toen het vee het nortonwater kreeg, gaf dat bij iemand direct 40 L. melk meer, wel een bewijs dat het vee goed drinkwater behoeft De heer Rempt deelt nog mee dat het vee van achter uit het land komt om het water te drinken. De heer Bakker verheugt het dat het platteland hier nu eens iets kan krijgen wat de steden reeds geruimen tijd hebben en dan nog tegen denzelfden prijs. Dat was met de electriciteit een ander geval. We mogen in deze dus bogen op een gunstige uit zondering. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Ligt hart en Over, wordt tot aansluiting besloten. Voorzitter feliciteert de gemeente reeds bij voor baat met dit besluit en hoopt dat zij goede vruchten ervan moge plukken. Hierna sluiting. Advertenti'én. Gabaren: Zoon van J. BROMMER. M. BROMMER-r.d. Molen. Dirkshorn, 30 Aug. 1921. Heden overleed, onverwachts, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam, Jb. POOL. Burgervlotbrug, gem. Zijpe, 30 Aug. 1921. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, in den ouder dom van ruim vijf-en-tachtig jaar, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot en Overgrootmoeder, Wed. Adrianus Raap. Dirkshorn, 30 Aug. 1921. Uit aller naam, P. RAAP. een als nieuw,aan den wegslaand met TUIN le NIEUWE NIEDORP Direct te aanvaarden. Te bevragen bij den heer P. MAATS, Arts te Nieuwe Niedorp en bij Notaris OBREEN, Wieringen. door J. SCHILDERMAN, Anna Paulowna. bij D. KRAMER, Hoep, Schagen. TE KOOP AANGEBODEN; een voor eenige jaren nieuwgebouwd op besten stand te Schagen, voor alle doeleinden geschikt. Brieven onder letter AB, bureau dezer Courant. staande en gelegen in de gemeente Winkel, is uit ae hand te koop. Franco te bevragen bij D. D. P. WESTENBERG te Haringhuizen. Om gezondheidsredenen TE KOOP AANGEBODENeen op groot dorp, waarin drukke flink bestaan opleverende. Aanwezige winkelgoederen tegen overeen te komen voorwaarden over te nemen. Te bevragen bij A. MIENES, Kantoor van Hypotheken, Heer- hugowaard. Zaterdags bij café P. HECKER, Alkmaar. TB KOOP: Duifsche Dwergpinchers (gladharig), Black and Tan, prima stamboom, Ouders veel kampioen- bloed. G. ANNEVELDT, Dorpen Schagen Wegens teleurstelling gevraagd, 1 October: voor alle werkzaamheden, 2 maal per week werkster, goed met kind kunnende omgaan, salaris f350 en f 50 waschgeld per jaar, goede getuigen vereischte. Mevr. RIJSEWIJK, Meerweg 3, Bergen N.H, GEVRAAGD: OM DE MELK, door Gebrs. DEKKER, Stalhouders Anna Paulowna. Wordt gevraagd, met Septem ber: bij J. PASCHA, Barsingerhorn. Tegen October gevraagd, voor dag en nacht: Hoog loon. Wordt als lid van gezin beschouwd. Br. letter H B, Boekhandel W. A. ANTONIjSEN, Beverwijk. alles zeer billijk, bij J. KOOLE, Breezand. NET PERSOON, leeftijd ong. 23 jaar, vrij van sterken drank, goed kunnende lezen, rekenen en schrij ven, zoekt een betrekking (liefst omtrek Schagen) als Brieven onder letter E, Hulp postkantoor Breezand (N.H.) gevraagd, om direct in dienst te treden, goed kunnende melken en ploegen en met jonge paarden omgaan. Desverkiezende woning disponibel. T. KOSTELIJK, Heer- Hugowaard Noord. om direct in dienst te treden, bij J. SCHRIKKEN, Oudkarspel.

Schager Courant | 1921 | | pagina 3