Tweede Kam er. Predikbeurten. Reclames. Voorkomt ontsteking. Gemengd Nieuws. Raad van Schagen. Hooawoud Naar wij vernemen zal de heer Daan Pool uit Oudesluis met de a.s. kermis de Floraiiafeesten op luisteren. Hoogwoud. Zondag j.1. speelde S.E.W.II een vriendschappelij ken match tegen „Sparta" II van Wognum. Hoe wel het Spartaterrein in slechte conditie was, wist S.E.W. van Hoogwoud haar toch te verslaan en won met 4—0. De scheidsrechter voldeed slecht. Hoogwoud Tot kommies tweede klasse der Rijks Directe Belastingen is voor deze gemeent met ingang Van 1 September j.1. benoemd de heer P. Kerkhoven, vroeger Kommies tweede klasse te Amsterdam. Hoogwoud. De aanstaande kermis belooft weder belangrijk te worden. Gisteravond heeft de Vereeniging „Hoog woud Vooruit" vergaderd. Na opening door den Voorzitter den heer J. Breebaart Dz., worden de notulen door den Secretaris den heer N.J. Vlaming- gelezen en goedgekeurd. Aan de orde worden gesteld Rekening en verantwoording van den penning meester bedragen in ontvangst f 166.15 in uitgaaf f 160 51'/,, saldo f 5 63'/, Verkiezing Bestuursleden wegens periodieke af treding. Herkozen worden de heeren J. Bree baart Dz. Voorzitter en N.J. Vaming tot Secretaris. Feestelijkheden. Deze zullen bestaan uit: Op Zondag 18 September a.s. wedstrijd tusschen de beide voetbalclubs H F.C. en S.E.W. Uitgeloofd worden medailles, een voor de winnende partij en een voor de verliezende partij. Op Maandag 19 September a.s. voor den middag Kinderspelen. Voor jongens van 11, 12 en 13 jaar gekoppeld hardloopen, voor jongens van 8, 9 en 10 jaar hard loopen met hindernissen. Voor meisje van 11, 12 en 13 jaar muilloopen met hindernissen en voor meisjes van 8, 9 en IC jaar geblinddoekt prijsnum mers trekken. Na den middag voor Ouderen Fiets rijden over planken. Hierna sluiting. CALLANTSOOG. iDe kermis alhier is rustig verloopen. Zondag was in beide gelegenheden bal. Maandagmiddag ihad bij het Dorpskofiiehuis wedstrijd plaats in ringsteken op fietsen. Er waren 33 deelnoiners: De uitslag was als volgt: le prijs Jib. Bakker Pz„ 2e prijs D. Kuiper, 3e prijs Jb. Kuipr, 4e prijs L. Kooger. in .Hotel Duinzicht trad Maandag en Dinsdag het cabaretgezelschap De Groot op. Beide avonden was veel publiek aanwezig, dat zeer genoten beeft. In hotel Duinzicht en bet Dorpskoffiehuis werd tot laat in den nacht gedanst. .Er heerschte een opge wekte stemming, die niet verstoord werd. Dinsdagmiddag werd op het Dorpsplein kinder feest gegeven. De kinderen werden getracteerd, draai den in den zweefmolen, deden aan de wedstrijden mee, hadden een prettigen middag. Het fanfarecorps alhier luisterde het kinderfeest op met muziek. De wedstrijden hadden den volgenden uitslag: Meisies, le en 2e klas: le prijs Aagije van Scheijen, 2e prijs Grietje ten iBoekel; 3e prijs Aagje Moolj; 4e prijs Maartje Hoornsman; 5e prijs Jansje Thomasz, Jongens, le en 2e klas: le prijs Jacob MooiJ Jbz.; 2e prijs Jan Zeeman; 3e prijs Gerbrand Kruit; 4e pr. Jacob Vos; 5e prijs Geert Schuurman. iMeisjes, 3e en 4e klas: le prijs Gerritje Kooger; 2e prijs Aaltje IKooger; 3e prijs Geertje Vos; 4e prijs Cornelia «Scheffers; 5e prijs Grietje Vos. Jongens, 3e en 4e klas: le prijs Arie Bakker Az„ 2o prijs Jacob van Scheijen; 3e prijs Cornelis Bakker. Meisjes 5e en 6e klas; le prijs Geertje Hollander; 2e prijs Annie Leijen; 3e prijs Greta Bakker. Jongens 5e en 6e klas: le prijs Nico Visser; 2e prijs Arie Hoornsman; 3e prijs Jacob MooiJ Gz. BROEK OP LANGENDIJK. Het Bestuur van de banne Broek op Langendijk heeft in eene vergadering met ingelanden besloten het salaris der bestuursleden van f 10 op f20 te bren gen. Dit besluit is een uitvloeisel van de van Ged. Staten ontvangen circulaire. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier doet zich een geval vam diphtheritls voor. ZUIDSCHARWOUDE. De heer Du Burck ontving als voorzitter van het Comité uit de Burgerij tot het stichten van een mu ziektent voor het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een belangrijke gift van den Heer van Zuidschar- woude. NOORDSCHARWOUDE. De opening van de U.L.O.-sohool is al weer uitge steld. Het zal nu a.s. Maandag geschieden als èr geen tegenbericht meer komt. ST. MAARTEN. Ook de kermis alhier behoort weer tot het verleden. Niettegenstaande het mooie weer was het toch „stille kermis". Maandag werd in café „Rust en Lust" door het Vrije Tooneel uit Alkmaar, regie van der Sloot, opgevoerd „De Lijdensweg", hetwelk op kosftelijke wij ze gespeeld werd en de aanwezigen ernstig boeide, zoodat menig traantje is vergoten. Jammer dat het bezoek zoo gering was. In café „De Klimop" trad de alom bekende Daan Pool op voor een volle zaal .en wist ook hier, evenals elders, het publiek te pakken gelachen is er den ook, nou Dinsdag is een harddraverij met boerenpaarden on der den man gehouden. Er waren 11 deelnemers, waarvan als winnaars uitkwamen: 'le prijs, f25, Jans van K. Wit, Tolke, berijder K. Kos; 2e prijs, f 15, de Bruin, van A. Snijder, Stroet, berijder A, Sijhrands; 3e prijs f10, de Zwart van A. Brak, Rijp je, berij der Th. Groen; le troostprijs, f750, de Bruin, van K. Boontjes, Valkkoog, berijder C. Zwaan; 2e troostprijs, f5, de Zwart, van C. Pronk, Rijpje, berijder C. Scher- merhorn Dz.; 3e troostprijs, f2.50, Nelly, van J. Bruin, St. Maarten, berijder A. Groet Az. ST. MAARTEN. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. Li school alhier luidt: No. 1, mej. M. van «Essen, tijde lijk onderwijzeres te St. Pancras; no. 2. mej. G. Lan- gedijk, te Zaandam; no. 3. mej. C A. Spit, tijdelijk onderwijzeres te Amsterdam. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdagavond jl. hieldde vereeniging Straatver lichting alhier eene vergadering in het lokaal van den heer S. Kossen. Na opening volgde voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige bijeen komst. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen seizoen. De ontvangst bedroeg I169.75X, de uitgaaf f 136.81, zoo dat er een batig saldo overbleef van f 32.94^. Het be stuur, bestaande uit de heeren A. Olie, voorz., A. Appel, vice-voorz., H. Veuger, penningm., S. Kossen, secretaris, W. Zeeman en W. Blaauw, commissaris sen, werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer K. Kossen, werd tot commissaris gekozen de heer J. Raven. Verder werd besloten aanbesteding te houden van het aansteken en blusschen der lantaarns. Gegadig den kunnen hun inschrijivingsbiljet inleveren bij den heer A. Olie, tot Dinsdag 13 Sepl. voor 7 uur namid dags. Daar de rondvraag geen bijzonderheden ople verde sloot voorzitter onder dankzegging voor de me dewerking de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Ook bier is de kermisdrukte weer achter den rug Van drukte mogen we eigenlijk niet spreken, want er was eliken dag en op elke plaats een slapte waar te nemen, Overal was het tamelijk stil, wellicht ver oorzaakt door de gedrukte omstandigheden, waarin wij Langendijkers over het algemeen leven. De le vensader van ons Langendijkers is de opbrengst van den akker en daar is bet zoo treurig gesteld, dat do vrees voor een vrijwel totaal mislukte oogst zeker gewettigd is. Het kon dan ook niet anders of het ker- miavertier, op het platteland, een jaarlijks terugkee- rend feest, waarbij bij velen het Zondagsche pak ge durende drie Catféo 39 ceclöfteai MJrsa aP.öt 't lijf komt, mo«ft daarvan het etempel dragen. (Een saaie boel was het dan ook, saai op de straat, saai op het tooneel, het rustig zitje, veelal door de ouderen ge zocht, saai op de dansvloer, kortom saai als nooit te voren. Toch was er een uitzondering en dat was wel voor en in de tent van de bioscoopondernemers Regeter en «de Jong. Zij hebben in tegenstelling met het alge meen kermisvertier waarachtig geen klachen gehad. iGeen voorstelling is gegeven dat een aantal plaatsen lonbezet was bij de meeste voorstellingen stond het ipubliek bij massa's elkaar reeds op te dringen, vèr (voordat de deuren open gingen. Een stroom publiek liep na elke voorstelling de zaal uit direct 'daarna was het een dringen van belang van nieuwe bezoe kers. Ook wij bevonden ons eenmaal, en wel Dins dagavond onder de opdringende massaè Dit is ech ter het eenig onaangename van ons bezoek, want we hebben een paar uur van veel genoegen in de tent doorgebracht. De terugkeer van Tarzan, een film in 7 afdeelingen, was werkelijk mooi, wel romantisch, maar niet overdreven. Jn den aanvang is deze film 'wat onbegrijpelijk, voor hen die met de voorgeschie denis, Tarzan van de Apen en Tarzan's liefde niet bekend zijn. Zooals het nu op doek gebracht werd, is 'het geen geheel, waardoor het volgen van de groote verscheidenheid der optredende personen soms moei lijkheden opleverde. 1 Zondag was het hoofdnummer „De Geweldenaar" en Maandag „Hoog Spel". De heeren Regter en de Jong hebben ook nu hun naam weer hooggehouden 'Ze hebben steeds getoond een goede keuze te bezit ten, waaraan ze zeker in de eerste plaats hun repu tatie te danken hebben. Maandagavond werd in „Concordia" door Het Klei ne Tooneel „Met Verlof' opgevoerd en de groote zaal was tot het einde toe bezet, zeer zeker een gunstige uitwerking van de avonden die reeds eerder met dit stuk. gegeven zijn. Was tot voor enkele jaren de kermis voor de oude ren, vooral het gezellig zitje op het tooneel, nu is het een paar uurtjes in de bioscoop, nog hier en daar even kijken,* een vissie of een snoeperijtje koopen en dan „huis toe". Het is een verschijnsel dat vrijwel overal wordt waargenomen. Voor de jongeren heeft natuurlijk de dansvloer als steeds de meeste aan trekkingskracht, doch ook de bioscoop heeft voor hen een zekere bekoring. De zweef en de schuitjes waren er om de noodige afwisseling te brengen, doch daar bleef het dan ook bij. MR. TREUB. „Het Vaderl." meldt, dat mr. Treub voorzitter van den Nederlandschen en Indischen Onderaemersraad word. Het bestuur van den Nederlandschen en Indischen Onderaemersraad aal ln Nederland en wel in Den Haag zijn zetel krijgen. Dit bestuur, dat uit een groot aanal leden zal bestaan, en waarvan alleen nog de voorzitter mr. Treub werd benoemd, zal worden samengeseld door de lichamen, die tot de instelling van den raad het besluit hebben genomen, t.w. do meeste maatschappijen, die in relatie staan met In- dië, als daar zijn de stoomvaartmaatschappijen, de Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Pertiru - leumbronnen in Nederlandsch-Indië, de Billiton- Maatschappij en verder alile cultuurmaatschappijen. Het doel van den Nederlandschen en Indischen On dernemersraad is: behartiging van de belangen van het in Indië gestoken kapitaal. EEN KEERSLUIS WEGGEZAKT. Men meldt uit Den Bosch: Gisternacht is de keersluis bij Crevecoeur wegge zakt. Dieze en Zuid-Willemsvaart hier zijn bijna drooggelcopen. De uitilaatsluis bestaat in het midden uit twee sto- üy-schuiven, met aan beide zijden een doorgang met een schotbalkeering. In het midden is de sluis onder loops geworden. Aan beide zijden breidde zich. dit uit, zoodat de vleugels van de sluis achterloops werden, het gevolg, dat er grondval kwam. Het water vloeide er met kracht door en een oogenbilk vreesde men, dat de geheele brug zou instorten. Het water in de Dommel en Dieze is 1.50 M. gezakt. Men is met alle krachten bezig voor de sluis een dam te leggen, op dat men het water van de Dieze van Den Bosch uit kan tegenhouden. UITVOERING I.W. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uit spraak gedaan inzake een kwestie van „aangenomen werk" in het landbouwbedrijf. De Raad van Arbeid te Hoorn had beslist dat de werkgever premie moest betalen, wijl aangenomen werk, zooals in dit geval het brengen van aarde over het land, een vorm van loondienst was. De Raad van Beroep te Amsterdam had deze beslissing vernietigd doch in Hooger Be roep werd de beslissing van den Raad van Arbeid te Hoorn door den Centralen Raad bevestigd en de werkgever verplicht tot premiebetaling. WIERINGERWAARD. Woensdag werd ten overstaan van den alhier ge- vestigden Notaris Van der Knaap te Anna Paulowna publiek gepresenteerd eenige perceelen bouw- en klaverland, geleden aan den Boermansweg aldaar, eigendom van diverse personen. Het le perceel groot 91 aren, eig. A. Boot, werd gekocht door S. de Groot voor f819.—. De overige perceelen werden opgehouden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vanmiddag zou een auto van de naaml. venn. Electrostroom te Hillegersberg een proefrit doen op den ouden Kleiweg van Ro'tterdam naar Overschie. De auto reed met een razende vaart, van 100 K.M., kon de bocht niet goed nemen.' en is met de vijf inzittenden in de wetering te recht gekomen. Van de inzittenden is de bedrijfsingenieur F. P. van P. dadelijk gedood; de monteur L. die aan het stuurrad zat, is onder de motor geraakt en ver dronken. Naar het ziekenhuis zijn gebracht de chauffeur F. D. en zekere U„ een jongen. De chauffeur was be wusteloos en is inwendig gekwetst, de jongen is er met een lichte kwetsuur in het gelaat en een nat pak afgekomen. De chauffeur Is >ter verpleging op genomen. Een vijfde persoon, zekere S., die over de sloot in het weiland daarachter geslingerd werd, zou een been gebroken hebben. Hij is weer naar Hillegersberg teruggekeerd. SCHAGEN, 8 Sept. 3 Paarden f 400 a 500, 20 stieren f 150 a 750, 32 gel- dékoeien, mag. f 200 a 450, 97 idem, vette f 450 a 700, 60 kalfkoeien f500 a 775, 10 pinken f200 a 350, 39 nucbt. kalveren f 15 a 30, 92 schapen, mag. f 24 a 30, 376 idem, vette f38 a 60, 266 lammeren 124 a 30 11 bokken en geiten f 3 a 15, 28 varkens, mag. f 30 a 50, 79 idem, vette p. Kg., f 1,12 a 1,20, 200 biggen f 14 a 26, 75 konijnen f0,25 a 2, 360 kippen f075 a 3.50, 40 eenden f 1 a 4.50, 138 Kg. 'boter g 2,80 a 3, 8129 kip eieren f 11,50 a 12.50, 218 eendeieren 1250. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 7 Sept. Bloemkool, le soort f 4.80 a 8,80, 2e soort f2 a 4.60. per 100 stuks. Roode kool fö.10 a 7,60, 2e soort <f2,8ö a 5 gele kool f6.60 a '10.90, witte kool f5 a 6.80, alles per 100 Kg. Wortelen f 11.50 a 12,70, per 100 bos. Schoolmeesters f 4.60 a 7,70, blauwe f 9,60 a 10, bravo's f5.90, kleine f2,60, negentigivoud f6.20 a 7,20, red star f6.80, bieten f5.90, gele nep f 8,80 a 9.40, drielingen f8,30 a 8,90, uien f9,40 a 10.10, 2e soort f4.20, slaboonen f63 a 71, alles per 100 Kg. Aanvoer: 9500 st. bloemkool, 121000 Kg. roode kool, 56700 Kg. witte kool, 35400 Kg. gele kool, 5000 bos worelen, 19000 Kg. uien, 4440 Kg. gele nep, 8300 Kg. aardappelen, 600 Kg. bieten, 125 Kg. slaboonen. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoucte. 7 'Sept. Eigenheimers f5.30 a 7.40, blauwe aard appelen f 7,20 a 9, bravo's f 6.70, drielingen f 3,20, sper- cieboonen f 60 a 65, grove uien f 9 a '10.10, drielingen f8,60 a 9, nep f9,60 a 10.30, gele kool f8 a 1150, roo de kool f6.20 a 7,80, witte kool f5.80 a 6.60, alles per 100 Kg. Boswortelen f0,30 12,60, per 100 bos. Bloemkool f7 a 12,10, soort f 1 a 150, per 100 st. WINKEL, 7 Sept. Appelen 15 a 15, peren 18 a 45, slaboonen 120 a 44, augurken f 8 a 30, uien f 4 a 10, alles per 100 pond, Komkommers f6 a 12, per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 7 Sept. Roode kool f5.20 a 7,90, gele kool 17,90 a 11, witte kool 15.50 a 5.80, uien f0,10 a 9,80, mep f 0,30 a 9,70, driel, 17,90 a 8,60, uitschot roode kool 11,70 a 2. uit schot witte kool f 2,70 a 3, Schotsche muizen f7,60 a 8, blauwe aardapp. f7,90 a 8,90, eigenheimers f 7,10, Aanvoer: 3725 Kg. aardappelen, 9250 Kg. roodt kool, 4050 Kg. gele kool, 19525 Kg. witte kool, 11150 Kg. uien, 2025 Kg. mep. ALKMAAR, 7 Sept. Heden werd besteed: Bloemkool f 2 a 22.80, per 100 stuks. Roode kool f6.30 a 7,90, per 100 Kg. Appelen f 0,12 a 0,35, per Kg. Wortelen f 17,60 a 21,80, per 100 bos. Uien f 10.50 a .11,20, per 100 Kg. Peren f0.15 a 0.53, per Kg. Kropsla f 4.00 a 9.40, per 100 stuks. SnlJ- boonen f 60 a 120, spercieboonen f 62 a 89, p. 100 Kg. De nieuwe minister van financiën kwam in de eerste de beste zittir 6 reeds in het geweer. De bur gerlijke en militaire pensioenwetten zouden van de agenda worden afgevoerd en daarover waren den nieuwen minister pertinente vragen gesteld, zoodat hij wel moest antwoorden. De Kamer drong op grooten spoed met deze wijzigingen aan. De heer Marchant diende zelfs een motie in, maar trok die in toen minister De Geer verklaarde, dat de wijzigin gen zoo spoedig zouden worden ingediend, dat de Kamer gelegenheid zou hebben de ontwerpen voor de Staatsbegrooting te behandelen. Op de vraag van den heer Van Stapele antwoordde hij onomwonden, Jat naar zijn meening alle wijzigingen een verbe tering zouden zijn. De Kamer was hiermede tevreden. De heer Wijk wilde echter nog een motie, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken geen mili tairen meer te ontslaan (tenzij op verzoek) voordat de militaire pensioenwetten zijn behandeld. Hij wil de voorkomen, dat militairen tegen hun zin op het oude (lage) pensioen zouden worden ontslagen. De heer Duijs vroeg dat toen ook voor de burger lijke ambtenaren, maar de voorzitter achtte deze zaak buiten de orde. De motie immers zóu reeds worden gedrukt en rondgedeeld en later behandeld. Wil hiervan eenig resultaat uitgaan, dan zal ze spoedig behandeld moeten worden. Toen werden in behandeling genomen drie ont werpen met technische vérbeteringen van de kies wet. Er waren een heele reeks amendementen en het schiet alheel langzaam op. Er zijn vandaag een tweetal interpellaties aan de orde van Marchant over de reconstructie van het kabinet en De Jonge over de staking in de Domi- niale mijn. POLITIE. Gevonden: een kralen taschje mei portemonnaitje inhoudende eenig geld. DONDERDAG, 8 Sept. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. halfacht. de heer C. Flens, Bijbellez ZONDAG, 11 Sept NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. v. Dijk. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuia Ockihuijeen. Heerhugowaard, geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds, Broeikema. Veenhuiizen, geen dienst. Julianadorp, voorm. ihalfelf, de heer G. A. Niessinlk. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. v. Griethuijsen. Oudkarspel, voorm. halftien, Ds. de Leeuw. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Schaigertbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, iDs. v. Dijk. Ana Paulowna, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. Oosterland, voorm. 10.30, Ds .Onnekes. Hippolyt/ushoef, nam. 3 uur, Ds. Onnekes. Kerkebuurt,. voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Barsingerhora, «voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Nieuw Jledorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Barsin* 'hora, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Breezand, .voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preekleaen. Nam. halfdrie, Preeklezen. Huidkwalen als uitslag, eozema, kloven, puisten eniz. breiden zich vaak uit als gevolg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en dro gen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f (1,75 per doos, alom verkrijgbaar. TYPHUS IN WEST-DUITSCHLAND. In M'unchen-Gladbach heerschen typh-us en darm- catarrh. Tot dusver zijn er 67 gevallen van darm- catarrh en 52 gevallen van typhus, waarvan vier met doodelijken afloop voorgekomen. In (het omliggende district bedraagt het aantal sterfgevallen elf. Ook uit het district Grevenbroich worden gevallen ge meld. T ZAL WEL WAAR ZIJN! Een brutale musch lunchte deze week in het Lon- densche St. James' Park met de kruimpjes, die van 's pelikanen tafel .waren gevallen, itoen plotseling) één der kortzichtige vogels den durfal ophapte. Wie er verbaasder was, de pelikaan of de musch, kon niet worden nagegaan. Na eenig nadenken besloot eerst genoemde een poging te doen zijn vreemd dessert door te slikken. Daar moesten echter de groote ka ken voor open gaan, met het negatieve gevolg dat de musch een uitweg zag en naar buiten fladderde. Maar de pelikaan vond dat toch brutaal en gaf het muschje een tik met zijn snavel, waardoor het neer viel en wer in den snavel-zak verdween. Met een bo- veranenschdlijike, of juister: een bovenpelikanelijxe poging, werd de musch nu ingeslikt. Doch niet voor goed. Want de pelikaan trok een gezicht of hij zee ziek werd en wederom kwam het muschje, als een Jonas der dierenwereld, uit den grooten bek te voor schijn. Ditmaal ontsnapte het blijkbaar izonder na- deelige gevolgen van zijn kortstondige doch zonder linge gevangenschap te ondervinden. HET BLIJFT DUUR 'Een bijzondere medewerker van de Daily Mail is uitgetogen om te onderzoeken, wat de oorzaak is van het (niet alleen in Engeland waar te nemen) ver schijnsel, dat de verbruikers zoo weinig (bespeuren van de daling van de prijzen in den groothandel. Er moet veel na-oorlogswinstmakerij bij in het spel ko men door een tusschenhandel, die, door vette Jaren verwend, daarvan geen sfêtand wil doen. In het district Spalding in Lincolnshire hoorde de journalist de boeren klagen dat zij nu 10 p.st. per stuk minder kregen voor hun slachtvee. In Spalding zelf is de prijs van den biefstuk dan ook gedaald, tot 2 sh. 3 st. het Engelsche pond, maar in het West einde van Londen moet men er nog altijd een shil ling meer voor (betalen. Zoo i« het ook met brood. De prijs nron broodkoren Is in het groot met 20 pet. gezakt, maar de brood eters merken er niets van. Wat de aardappelen betreft, vernam de journalist in iSpalding hetzelfde. De boeren zeiden, dat de twee stuivers per pond die men te Londen betaalt, veel te duur waren, aangezien de prijs gedaald is van 11 p. at. op 7,10 p.st. per ton 2240 Eng. pond of 1000 Kg.) Een hovenier uit Peterborougih zeide, dat hij schrok van de prijzen die men te Londen aan het publiek voor zijn eigen producten berekende, Beste moos- appelen verkocht hij b.v. voor 3.11 «sh. de ton of bijna een derden etui ver per pond. Voor dien prijs kwamen ze aan de markt. iMaar welke huisvrouw kan zeggen, dat zij voordeel heeft bij die spotprijs? Een 'soort, de Worcester iPermain-appel, bracht op de markt van Coventgarden (Londen) 2 ah. 11 st. het schepel (42 pond) op, maar wordt in de Londenache winkels voor 6 tot 8 stuivers per pond; verkocht, dus voor het zeven- tot negenvoudige van den «inkoops prijs. BUIKLOOPEPIDEMIE. In de Midden-Duitsche districten Bernbach, «Sal- zungen en Meiningen heerscht sinds enkele weken een buikloopepidemie, die zich op onrustbarende wij ze uitbreidt Een groot aantal personen zijn reeds ten gevolge van de ziekte overleden. In de gemeente Tie- fenort alleen bedraagt «hun aantal 35. Het gemeente lijk lazaret ls overvuld. iMeer dan 300 personen lig gen ziek en moeten de vreeselijkste pijnen uitstaan. Alle scholen zijn gesloten. De regeering heeft maat regelen tot bestrijding der epidemie getroffen. DB OOSTENBIJKiOHB HINDEREN Men meldt uit Weenen: Het 'Nederlandsche -hulpcomité voor de Weensche kinder deelt mede, dat ihet uitscheidt met het ver strekken van ontbijt aan meer dan 20.000 families, omdat het gemeentebestuur heeft verklaard, niet meer wekelijks een vrachtauto beschikbaar te kun nen stellen om hert eten naar de kinderbewaarplaat sen te brengen. De bladen zijn hierover geweldig op gewonden. Ds Rot» Fahne meldt, dat er bij de aankomst van een kindertrein uit Nederland, die met «vele uren vertraging aankwam, verschrikkelijke «toonee- len hebben plaats gehad. Vrouwen kre gen huilkrampen, kinderen vielen flauw, en mannen oegonnen te vechten. GROOTE STAKING TE MAAGDENBURG. Uit Essen, 7 September. Te Maagdenburg zijn vanochtend de werklieden van alle groote metaal- fabrieken, o.a ook van de Grusop-fabriek van Krupp ia staking gegaan. De stakers, 30 tot 40.000, eischen een loonsverhoo- glng van 2 Mark per uur. VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Uit Le .Bourget, 0 Sept. Een vliegtuig van den dienst Parijs-Straatsburg ls te pletter gevallen. Vier passagiers werden gedood. De vlieger werd gewond; hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overised Vergadering op Woensdag 7 September 1921, des avonds te 8 uur. Voorzitter de heer J. Corael-issen, Burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Overtoom. Wordt voorgelezen'een schrijven van mevr. Roos- Breed, waarin zij bedankt als lid van den Raad. Voorzitter zegt dat het ongetwijfeld allen leed hoeft gedaan dit schrijven te hebben ontvangen, of schoon wij moeten goedkeuren de nobele motieven die hier aan ten grondslag liggen. Het spijt mij per-, soonlijk dat mevrouw Roos-Breed den Raad heeft verlaten en u zult met mij eens zijn, dat wij haar allen graag hebben gemoogd en wij allen ongaarne het vrouwelijk element in het raadscollege zullen missen. Wordt overgegaan tot het ,na2ien der «uloofahrle- ven van het nieuwe raadslid, den heer J. Bregman, waarmee belast worden de heeren Koemeester, Hel der en Rempt. De vergadering wordt geschorst Na heropening wordt bij monde van den hesr Koemeester gerapporteerd dat alle geloofsbrieven in orde waren bevonden en besluit de Raad tot toe lating. De heer J. (Bregman wordt daarna binmnengeleid en legt in handen van den voorzitter de verelschfe beloften af. Voorzitter zegt aangenaam met'den heer Bregman in de Brandstoffencommsisie te hebben samenge werkt, hoopt dat dit ook hier het geval zal zijn en verwacht een onpartijdige en warme behartiging der gemeentebelangen. De heer Bregman zegt dit toe. Daarna worden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Is ingekomen rapport melkonderzoek over de maand Juli. Ged. Staten hebben goedgekeurd- de 3e suppletoirs begrooting 1921-; geldleening f 14500 verbouw open bare school. Van «den heer D. Brouwer is het bericht ingeko men, dat hij zijne benoeming tot Hoofd der open* bare lagere school aanneemt; half October «zal hij in functie treden. De heer Dr. A. C. Meldhior bericht, dat (hij zijne benoe«miing tot «gemeerateveifloskundige aanneemt. De vereenigingen Sparta en Lycurgus bedanken voor de hen verleende subsidie voor het sportter rein. De directeur van het Provinciaal Waterleidingsbe drijf meldt de ontvangst van het bericht, dat «Schagen aansluiting wenscht aan de Provinciale waterleiding. Aan Ged. Staten zal het voorstel worden gedaan om Schagen zoo spoedig mogelijk aan te sluiten. De heer Overtoom komt ter vergadering. Was ingekomen een schrijven van «het gemeente bestuur van Bergen, waarin adhaesie wordt ge vraagd aan een adres om medezeggingschap in de schoolbesturen van vakscholen enz., te Alkmaar. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, daar het in de prakti#k niet mogelijk zal zijn eenig re sultaat te bereiken dn deze zonder, de medewerking van Alkmaar. B. en W. wijzen op de pogingen aangewend door de districtsvergaderingen van Burgemeesters en secre tarissen om op gro-nd van art. 121 der gemeentewet tot een overeenstemming te komen met Alkmaar. Allen voor. De heer W. C. J. Veth, onderwijzer, vraagt wegens zijne 'benoeming te Helder, eervol ontslag tegen 1 October. B. en W. stellen voor, dit eervol ontslag te gen 15 October te verleenen, met bet oog op het on derwijs wordt eerder ontslag niet wensthelijk ge acht. Allen voor. Door de heeren A. Koning en enkele ander eigena- aren van perceelen aan den Stationsweg wordt ge vraagd, evenals enkele andere eigenaren daar dn aan merking te komen voor vergoeding van de helft der te maken kosten voor demping en rioleering sloot. B. en W. stellen voor, om afwijzend op dit adres te beschikken. In comitévergadering heeft de Raad ha ernstige schifting de lijst vastgesteld van hen die lals minder kapitaalkrachtig behoorden te wqrden aangemerkt, waarom B. en W. meenen dat hierop <niet kan worden teruggekomen. Allen voor. Van den heer C. Mo«lenaar Jibz., ls een verzoek In gekomen om een perceel grond te koopen aan de •Oosterstraat, ter grootte van 8 bij 16 M., voor het •bouwen van een sigarenfabriek. Bij nadere toelichting blijkt 1 5QM2. noodig. B. en W. stellen voor, hierop in to gaan tegen den prijs van f3 per"M2„ onder enkele voorwaarden. De heer Helder vraagt naar de verdeeling van het stuk grond en wil hier niet dieper verkoopen dan het perceel Berends diep ie.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2