Alltitn Nieuws- Mmititit- LnikiiilliL NIEUWE ABONIME's Raad Wieringerwaard. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdset !3 September 1921. SCHA WO» @888. DU blad verschijnt viermaal per week {Dinsdag, Woensdag, Donder- dan en Zaterduu- Bij inzending tot 's m.8uur worden Advertentidn zooveel mogelük in net eersttiitkomend nommer ueplaatst UITGEVERS: TRAPMAN CO.. SCHAGEN. POSTCHEQUR en OIRODIENST 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1,80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN QT1ËN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewflsno inbegrepen). Groote (letters worden naar plaatsruimte berekend van dit 'blad ontvangen de tot 1 Oetober a.s. nog te verschijnen nummers G It A TIS. DE UITGEVERS. (Zaterdagmiddag Vergaderde de Raatd 'onzer gemeen te onder leiding van Burgemeester Harldgihuilzen, te vens scretaris. 'Aanwezig alle leden; een vacature. tNa opening worden de notulen voorgelezen en be houdens 'een (kleine opmerking van den beer Koster goedgekeurd. iDe beer Koster merkt ml. op d;at In een vorige ver gadering besloten was om de cijfers van bet vetge halte, welke door den Inspecteur van' bet inelkonder- zoek worden opgegeven, in de (notulen zouden wor den opgenomen, terwijl dit nu toch nkt ie geechied. Voorzitter zegt, dat er wel over gesprokon is, doch meent, dat bet opnemen van Idat rapport toch wel achterwege kan blijven, omidat alle opgaven toch bij net archief bewaard (blijven. 'Ze worden (bij elkander gevoegd en daardoor verkrijgt men een gemakkellj- kor overzicht, dan door jde notulen. Het doel, waar voor de beer Koster opneming wenscM, wordt daar door nog beter toereikt. De notulen die toch in den regel nogal uitgebreid zijn, wonden daardoor nog grooter. De beer Koster: (Mijn bedoeling was nilet, dat de rapporten /worden opgenomen, Idoch alleen de cijfers zonder vermelding der namen. Voorzitter: Het is moeiilijk alleen de cijfers te ver melden, onwillekeurig wordt 't dan een uitvoerig ver slag. Het lijkt ine toe, dat we 't wel achterwege kun nen laten. Wanneer alle verslagen dn de notulen moe ten worden opgenomen, (worden ze veel te lang. Kan de heer Koster er zich mee vereenigen, om 't ach terwege te laten. e De beer Koster: Neen, anders bad ik 't niet voor gesteld. In stemming gebracht, wordt met 4 telgen 2 stem men,- die vf die hoeren Peper en Koster, toesloten, de (bedoelde cijfers niet in de notulen op te nemen. Ingekomen stukken. Ten ie rapport melk onderzoek over de maand Augustus. De melk van Boon bad een vetgehalte van 3,30 en 3,45 pet.; Harder 3,26 pet., Slik ker 3/10 pet., Van het toestuur der Handeldrijvende en In dustrieels (MiddenstandSvereeniging te Behagen is een verzoek ingekomen, om een jaarlijksctoe bijdrage van 110 ivoor iedere leerling 'die aan den cursus d'eel- nieemt. B. en W. meenen te moeten adviseeren op dat verzoek gunstig 'te beschikken, met dien ver stande, dat alleen betaald zal worden voor die leer lingen die bij de toelating hebben overgelegd een be wijs dat B. en W. dezer gemeente vergunning tot toelating hebben afgegeven. De bedoeling is op de zelfde wijize te regelen als bij de Handelsschool te Alkmaar. De gegoeden zullen naar "s Raads oordeel geheel of gedeeltelijk moeten restitueeren. On- en minvermogenden worden vrijgesteld. Allen voor. Door den beer L. A. Bmeldk wordt tegen 1 Oeto ber ontslag gevraagd als onderwijzer wegens zijne be noeming te 'Helder. iB. en iW. stellen voor '.dit ontslag eervol te verleenen onder dankzegging voor de bewe zen diensten, Wij hebben hem leeren kennen als een ijverig on ambitieus onderwijzer Aldus besloten. Voorzitter deelt mede, dat (B. en W., om de zaak te bespoedigen, Inmiddels een oproeping hebben ge daan voor een (andere oniderwijizer en dat zich 6 sol licitanten hebben aangemeld; we hopen voor 1 Oe tober klaar te zullen komen. Opgemerkt wordt dat de termijn van 6 weken voor 't aanvragen van ontslag wel wat kort is. Voorzitter is het hiermede volkomen eens en wil wel 'voorstellen om 'de termijn voortaan te bepalen op 2 maanden, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verder ia ingekomen van B. en W. van 'Alkmaar een mededeeltng, dat door onze gemeente nog is ver- schuldigo f 375, ml f 225 voor Alb. Kaan en f 150 voo^ .Tb. 'Waiboer Jtoz. Verzocht wordt, dit bedrag te wil len toezenden. Voorzitter deelt mede, dat een commissie van de yereenigingen van Burgemeesters <en Secretarissen in de kantons 'Hoorn, Purmerend, Alkmaar en "Scha den een onderhoud hebben gehad met <B. en W. van Alkmaar. Aan hen is aangeboden een onwerp voor gemeenschappelijke "regeling. Alkmaar acht het wel mogelijk aangaande de daarin genoemde punten overeenstemming te verkrijgen ze zullen nader over leggen en aan de commissie berichten. Verder hebben ze toegezegd, ten fe. restitutie der over 1020 betaalde bijdrage van die leerlingen die in Xuü ide school verlieten. Wierinigerwaand was reeds vrijgesteld, doch enkele gemeenten hadden reeds be taald en ten 2e. dat de bijdragen der ambachtschool- en andere inrichtingen vallende onder de NljiverheicLs- onlderwijawet, voorloopiig niet zullen worden Inge vorderd en na wijziging der wet in overeenstemming ^v?röieni tfetoracht met die daarin .vervatte bepaling zoodat de bijdrage zoo ongeveer op 2/3 zal komen. Vorder wordt door Alkmaar in overweging (genomen om X der voor de Handelsscholen over 1920 betaalde bdrage te restitueeren. Ze hadden op zich genomen de belanghebbende gemeenten aan te schrijven, de gevraagde betalingen voorloopig op te schorten. Tot heden is echter nog geen schrijven ontvangen. B. en W. stellen voor, om voorloopig de betaling aan te houden. Het ligt In de bedoeling, zoodra de commis sie overeenstemming heeft verkregen met Alkmaar oen ontwerp van die gemeenschappelijke regeling den Raad aan te bieden. De heer Koster zou gaarne zien dat de betalingen meer in het begin van het jaar gebeuren, We zien i!uJ?en fvan Waiboer, die die school reeds heeft verlaten. M.i. zou voor het eindigen van den cursus betaald moeten zijn. ^Voorzitter licht toe dat, verschillende bepalingen ook deze betreffende, in ide overeenkomst zijn opge- t0°hou<ieneSlOten W0Pdt ^taling voorloopig aan J?8? 18 nog gekomen een adres van het Gemeen- T-enestuur van Bergen inzake medezeggirgschap over üo onaerwtjsinrichtlBKen ie Alkmaar. Waar de bul- steeds moeten bijdragen in de kosten wordt bet bilityt gevonden, dat zij ook leta hebben te raggen. B. en W. stellen voor, dit sdres aan te bon den, in afwachting wat de ingestelde commissie ons zal meedeelen Van God. Staten is do goedkeuring ontvangen in zake onderhandsche aanbesteding verbouw Armhuis. Voorzitter zegt, idat dit inmiddels reeds is geschied Het werk is gegund en het bedrag bleef nog 1110 beneden de begrooting. Hiermede zijn ide ingekomen stukken afigeloopen en is punt 2 aan de orde, nl. her ziening' politie/verordeningen. Van Ged. Staten is be richt ontvangen, dat niet In die verordening is opge nomen ide verordening op de keuring van waren, B. en W. stellen voor, ingevolge die opmerking alsnog daaraan te voldoen. De heer Koster: Welkie gevolgen kan dat voor ons hebben? De heer Limpers: Dat het geld zal kosten en niet weinig ook. Ook de heeren Sleutel en Blaauboer gevoelen voor de Warenwet niet veel. De verdere besprekingen over deze ra-ftk maken 't nog noodig, dat voorzitter het in stemming moet brengen om de voorgestelde wijzi ging in de verordening op te nemen. De heeren H. Koster en Wethouder Sleutel stemmen tegen, De heer Blaauboer, die feitelijk erg tegen de Warenwet is, zal toch maar voor stemmen, omdat het wellicht toch niet anders kan. De verordening zal alzoo worden gewijlzigd. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. In verband met een circulaire van Alkmaar, dat voor den keu ringsdienst der waren 1O20H per inwoner aan kos ten geraamt, e en post van f 250 op de begrooting hebben gebracht voor het Jaar 1022. Een volledige begrooting kunnen we tegemoet zien. De heer Koster: De begrooting wordt ons toege zonden, doch wat medezeggingschap hebben we? Voorzitter: Dat hebben we niet, doch bezwaren kunnen bij Ged. Staten worden ingebracht. De heer Koster ziet daar bijzonder weinig succes in. Voorzitter deelt hierna mede, dat nog zijn ingeko men 7 reclame» Hoofdei. Omslag en stelt voor, een lid e benoemen om met B. en W. deze reclames te behandelen. Met 5 van de 6 stemmen wordt de heer Koster gekozen, die de benoeming aanneemt, mits er overleg wordt gepleegd op welken dag we zullen bijeenkomen. Hij heeft zeer weinig tijd beschikbaar Voorzitter zegt toe, daarmede rekening te zullen houden. Eene verordening vervolgonderwijs wordt voorge lezen en vastgesteld. Volgt vaststelling 1 (beloon! ng lantaarnopsteker. Voorzitter zegt, eene oproeping te hebben gedaan, doch daarop kwam geen enkele aanbieding. Later heeft J. Mosk zich bereid verklaard tegen een beloo ning van f 2 per .avond. Dit beldrag komt overeen met hetgeen B. en W. hadden gedacht en stellen dus voor, hierop in te gaan. Er wordt gevraagd hoeveel lantaarns er zullen branden. Voorzitter: Er komen 16 lantaarns We hebben bo- rekenid dat 120 avonden de lantaarns moeten bran den, het komt dus op ongeveer f240. Volgt nog een zeer breedvoerige discussie oVer den duur, dat de lantaarns zullen branden. Wethouder Sleutel wil ze laten branden tot 9 uur. Wie na 9 uur op den weg is, moet zich maar redden. De heer Blaauboer vindt, 9 uur wat vroeg, doch langer dan 10 uur vindt hij absoluut niet noodig. Voorzitter meent, dat we on® niet al te zeer aan dat uur moeten vasthouden, want 's avonds na 9 uur loopen er ook nog wel menschen over den weg: De heer Sleutel wil een tijd stellen, ik vind elf uur te laat; halftien is m.i. lang genoeg. Voorzitter: We hebben ook verkeerd lang® de we gen, het verschil in petroleum Is te gering om nu an ders te branden dan voorheen. Verleden jaar is de opmerking gedaan, dat de verlichting hier te wen- schen overliet. Laten we dus nu geen halve verlich ting bepalen. De heer SIjbrands meent, dat we het wel kunnen (houden, zooals 't altijd was, we kunnen het wel aan B. en W. overlaten. Voorzitter zegt, naar bevind van zaken te willen handelen. Hebben we b.tv. bij vriezend weer hel dere avonden, kan het wel achterwege blijven, doch een vast uur bepalen zou ik liever niet doen of maakt mijnheer Sleutel er een voorstel van? De heer SleutelNeen, het was maar een opmer king. Punt 5 der agenda is besluit tot het aangaan van een geldleenlng in verband met den verbouw Arm huis. Voorzitter stelt voor, een leening aan te gaan van i'1'400, tegen ten hoogste 6 pet. met een jaarlijk- sche aflossing van f500. Het Burgerlijk Armbestuur zal f2870 bijdragen, Goedgekeurd. .Een suppletoire begrooting, sluitende met een be drag van f3700, wordt vastgesteld. Hierna volgt voorloopige vaststelling gemeentere- kenihg. Goedkeuring rekening LevenismHddelëhbe- drijf en Burgerlijk Armbestuur, dienst 1920. De heer Blaauboer zegt, met den heer Sijbranids 'de verschillende rekeningen te hebben nagezien en deelt mede, dat de ontvangsten der gemeentenekening hebben bedragen f 105565.67; uitgaven 1104366.12^, saldo f 1199.54H Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten f7334, uitgaven f7398.77, nadeelig saldo f64.77. Le vensmiddel eribedrij!Ontvangsten f il7<852,70, uitgaven f 1118232,65, nadeelig saldo 'f370.95. Voorzitter: De commissie stelt dus zeker voor tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening en tot goedkeuring der beide andere rekeningen. Aldus be sloten. Tenslotte wordt aangeboden de gemeentebegrooting en die vanibet Burgerlijk Armbestuur, dienst 1922. De gemeentebegrooting geeft een eindcijfer aan van f 54044.612-L; Burgerlijk Armbestuur f7000, welk be drag op 'de gemeentebegrooting! voorkomt als sub sidie. Verder komt er op voor een post Hoofdei. Om slag, tot een bedrag van f 19500 en een post onvoor ziene uitgaaf van f87356. Rondvraag. Wethouder Sleutel zou iets willen zeggen aangaande de voorschriften wat betreft de vei ligheid met de tram. We hebben nu pas weer gezien het ongeluk te Hoogwoud ik meen dat die voorschrif ten bepaald gehandhaafd moeten worden; ik denk, dat het voor het algemeen belang zeer noodig Is. Voorzitter: Over het algemeen nemen de machi nisten de veiligheid wel -in acht, doch ik vind het even goed zeer best, dat zij zich stipt aan 'de voorschriften houden en wil daarom overeenkomstig deze bespre king aan de Maatschappij schrijfpen. De heer Koster: Voor de algemeene veiligheid vind ik het uitstekend, doch een veel beter toezicht op de snelheid der motorrijders acht ik nog veel meer ge- wenscht. 'Het is somtijds nog zeer onverantwoorde lijk. hoe onbesuisd hard sommigen rijden. Voorzitter zegt, dat de chronometer in handen is gesteld van den Rijksveldwachter Bot, deze is thans echter eenigen tijd afwezig. Afgesproken is, enkele bekeuringen te doen. Inmiddels behoudt het onze aandacht. (Niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting. WIERINGERWAARD. 'Zondagmorgen speelde de voetbalclub L.WF6. n van. Lutjewinkel tegen W.F.C. II Van Wieringerwaard een vriendschappelijke match. De wedstrijd eindigde met 5—1 In het voordeel van, WJFX. IL NOORDSCHARWOUDE. De kolileesten. Zondagmiddag om 12 uur is bij den heer J. de Bakker een aanvang gemaakt met den 28en wedstrijd van den Ned, Kolfbond, welke hier gehouden wordt omdat de Sociëteit .^Ons Genoegen" 10 jaar bestaan heeft. Het is zeker voor het bestuur en commissie een zware tijd geweest, om de feesten voor te bereiden, zooals de zaak voor elkaar gekomen is. Hun moeite is echter ten volle beloond geworden, een groot aantal deelnemende vereenigfegen en veel belangstelling en sympathie uit de burgerij. Die van dit, laatste overtuigd wil zijn, neme maar eens een kijkje in de etalage van den heer Olthof, waar allo prijzen uitgestald zijn, door de ingezetenen en belang stellenden geschonken. In do buurt van het wedstrijd- lokaal zijn twee eerepoorten opgesteld, die de komen de strijders het welkom toeroepen. De kolfbaan was met guirlandes versierd en daar door gezellig gemaakt en de baan lag klaar om de strijdlustigen te ontvangen. Vooraf werden door het Harmoniegeeelsohap ^Excelsior" enkele nummers ten beste gegeven, die door het groot aantal aanwezigen met belangstelling werden gevolgd, 't Was een dave rend applaus dat bun na ieder nummer ten deel viel. Vooral bij het numer Aiir Varde voor Es-clarinet, door den heer Oor van Nienes, was het applaus zeer en- tihusiast. De voorzitter van Ons Genoegen, de heer J. Barten, sprak een welkomstgroet aan allen en hoopte, dat het feest van Ons Genoegen tot aller genoegen mag zijn. Als hulde aan den Ned. Kolfbond werd hierna door alle aanwezigen een bondslied gezongen. Voorzitter zegt hierna, dank aan alle gevers van medailles en kunstvoorwerpen, en deelde daarna mee dat behalve het in het programma vermelde nog een medaille geschonken is door den Commissaris der Koningin, door de Kiesvereeniging te Noordscharwou de en door de Sociëteit te Oudkarspel, en een kumst- <voonwerp door den heer J. Bakkum. Door den voorzitter van den Ned. Kolfbond, Dr. «van Balen Blanken, werd de openingsrede uitgespro ken op de van hem bekende sympathieke wijze. Die Dr, van Balen Blanken voor het eerst hoorden zullen zeker verwonderd' hebben gestaan over de wij ze waarop hij een en ander naar voren brengt. Op geestige wijze brengt hij zijn gedachten naar voren. Hij heette van harte welkom de aanwezige dames, de Burgemeester en ook do heeren. Het is een eere dag voor Ons Genoegen, en den spreker een verheu genis des harten, izoovelen aanwezig te zien. Het is een welgemeend bewijs van belangstelling voor den Kolfbond. Aan den naam 'Brinkman gaf spreker een bijzondere beteekenis,; de voorzitter Barten, wiens naam zich voor geen poëtische gedachte leent, zal zich zeker bewust zijn van zijn hooge verantwoor delijkheid. De naam Noordscharwoude leende zich niet bijzonder voor een beeldspraak, maar toch had elk deel van het- woord een bijzondere beteekenis. Schar ia afgeleid van Schoor en Schoor is een aan duiding van een kustplaats, de grens van de zee. Woud ls ontleend aan het vroeger boschrijke NoordL- hollajnd', het Noordkustiwouö. Zoo heeft de naam Noordscharwoude zijn bijzondere beteekenis Het heeft in vroeger jaren gelegen aan de grens ven de zee en van het bosch, 'de tempel van Magekawen hout. Daar de bosschen van Noordscharwoude het langst hebben bestaan, staan we hier dus nog op gewijde grond. Wel zijn er na het verdwijnen van deze tem pel meerdere tempels verschenen, doch laat ons ho pen, dat zij allen in zteh het beste leeren kennen en waardeeren. Ook met verschil van geloof kan mon als vrien den naast elkander staan. Laat dit bij de kolfsport tot uiting komen. Dan kunnen de wedstrijden vruchtdragend zijn in het vredelievende dorp Noord scharwoude. De heer Barten dankt voor de vriendelijke woor den voor het kolfïeest, en het dorp. Na nog een paar nummers muziek richt Dr. v. Ba len Blanken het woord tot den directeur van „Excel sior", den heer Pranger, en wijst op de eervolle on derscheidingen die hem vele malen ten deel vallen. Ik ken u, heer Pranger, langer dan u mij, Het is voor Noordscharwoude zeker een groot voorrecht u in haar midden te hebben. De gemeente heeft zeker een groot kunstenaar in haar midden. Dat is hun een eer. Ook ik neem van deze eer een klein ietsje over omdat ik het voorrecht had, hem in de wereld in te leiden. Steeds heb ik met belangstelling uwe trium- fen gevolgd, de trnimfen die ge gaarne aan u.we.ver- eeniging af,staat. De beste wenschen op uw volgende levensbaan. Laat uw naam Pranger blijven, doch bur gers van Noordscharwoude, prang hem aan uw hart, behoudt hem voor uw dorp en neem van hem steeds de heerlijkste herinneringen mee naar huis. Hierna is het officieel gedeelte van den dag afige loopen en nemen de wedstrijden weer een aanvang, waarvoor bet eerst de club uft Zuidscharwoudie •wordt opgeroepen. Tegelijkertijd ïs een aanvang ge braakt met enkele biljartwedstrijden, waarvoor ook Weel belangstelling is. OUDKARSPEL. Officieele opening van de UJLO.-school te Noord scharwoude. Voor Zaterdagmiddag halifidrie waren de Raden 'der gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude en üfcuidsoharwoude en verdere genoodigden bijeengeroe pen om de offclieele opening van de UX.O.-school bij te wonen. Vrijwel op den bepdalden tijd vonden we in het U.L.O.-schoo!getoouw aanwezag de drie Burge meesters, de secretarissen Reinders en Panna en de 21 raadsleden, verder de Schoolopziener, de heer Schroder, de hoofden der drie O.L. scholen, het hoofd van de U.L.O. school, de heer Janssonius, de heer A. v. d. Kooi, hoofd v. d. Gbrigt. school te N^charwoude en de heer K3. Go-ai, N, Niedorp, oud-lid vjL Raad te Oudkarspel, en oud-lid van de commissie van voor bereiding voor de U.L.O.-school. Als voorzitter fungeerde de heer C. Brinkman, bur gemeester te Noordscharwoude, die allen welkom heette, in het bijzonder den heer Schroder,, Schoolop ziener en de hoofden der OX. scholen en van de bij zondere scbool. In het kort haalde de voorzitter de geschiedenis op van de wording der U.L.O.-school. Toen de Raad van Zuidscharwoude rijp werd voor het plan om een M.UXjO.-school te stichten, werd al spoedig een ge combineerde vergadering belegd. Een wooloopig plan werd daar besproken, verschillende zaken werden er tegenover gesteld, de bezwaren ven de onderwij sin-, richtingen, te Alkmaar wérden genoemd, enz. Het ia zeker wel aan de aanwezigheid en medewerking van de heer enVan BuJjsen en Van Hattem te danken, dat in die vergadering 'reeds direct een meerderheid gevonden werd. Aan de heeren Keizer en Goet werd het samenstellen van een rapport opgedragen en ook aan hunne medewerking is het zeker te danken, dat een meerderheid gevormd is kunnen worden. De school is mu gereed en wacht op de leerlingen. Ik hoop, dat de lessen zegenrijke vruchten mogen afwerpen en verklaar hiermee namens de gemeenten Noordscharwoude en Zuidscharwoude en Oudkarspel de M.U.L.O., thans UX.O.-school voor geopend. De heer Schroder, inspecteur, dankt de B, en W.'8 van de 'drie 'gemeenten voor de uitnoodigSng en acht het zich een groot voorrecht bij de officieele opening aanwezig te zijn. ZJ3. spreekt de wensch uit, dat het onderwijs in deze school moge strekken tot verhoo ging van het peil der gemeente en de kennis der in gezetenen. Ik geloof, aegt spreker, dat het UX.O.-onderwij» méér beantwoordt aan het doel dan het middelbaar onderwijs, dat men met een diploma UX.O.-onderwMs meer in de mars heeft, dan wanneer men eenige klas sen van de HJ3.S. gevolgd heeft. Den heer Jansso- nius wacht een mooie taak. Meer 'en meer zal dit di ploma gevraagd worden, Nogmaals wensch ik u al len geluk met uw school én ik hoop, dat de ver wachtingen niet worden teleurgesteld. (Burgemeester van Spengler spreekt hierna namens den Raad zijn groote vreugde uit, dat de stichting van de UX.O.-school een feit geworden is. Dit is in de eerste plaats den leden van den Raad van Zuid scharwoude een groot genoegen, Zonder ^enigermate pikant te zijn voel ik behoefte mijn spijt uit te druk ken, dat we "hier niet aanschouwen de vertegenwoor digers van de gemeente Broek op Langend ijk., te meer waar steeds het doel geweest lis, een school te hebben voor den geheelen Langendijk. Het onderwijs is steeds het voorwerp Van aanhoudende zorg voor de overheid, zoo ook voor ons en daarom doet het me genoegen, dat we niet het leer om leer hebben toege past,, doch toen bleek, dat ook In Broek de behoefte aan UX.O.-onderwij® gevoeld werd, laat Vle kinderen tot ons komen. Er is gezegd, dat Zuidscharwoude het was, 'die voor de U.L.O.-school is begonnen te stre ven, doch dit streven zou ons zeker moeilijk gewor den zijn, zonder de heeren Goet en Paarïberg, te Oudkar&pel, Keizer en Barten te Noordscharwoude, en Zeeman en Kramer te Zuidscharwoude, welke heeren de gegevens hebben verzameld om de zaak zoo goed mogelijk voor elkaar te (krijgen. Ook waren we /zeer gediend met het advies van den heer van Buijssen, die ons in alle gevallen met raad' en daad heeft bijgestaan, 't Is me een behoefte, deze uiting van dank te brengen, nu de school daar is. De heer A. C. Kroon, Burgemeester van Oudkarspel 'deed het leed', dat hem door de vorige sprekers het gras voor de Voeten is weggemaaid. Er blijkt uit de ze oprichting meer en meer dat door eendracht veel kan worden tot stand gebracht. Ik hoop, dat de school voorziet dn de behoefte die reeds jaren gevoeld 'is. Het moet zeker voor d enlheer Janssonius een groot voorrecht zijn, als hoofd van deze school te mogen optreden. Dat het hem gegeven is de school tot bloei te brengen, don kan het zijn een zegen voor de ge meente en de kroon op het werk van heeren leden van den Raad. De heer J. Kroon, wethouder te Zuidscharwoude, vindt het een goede gedachte, dat heeren hoofden van scholen op deze bijeenkomst zijn "uitgenoodigd en het doet hem genoegen, dat ze aan de uitnoodtging ge- volg hebben gegeven. Hij hoopt, dat het een wed strijd onder hen mag worden, om een zoo groot mo gelijk aantal leerlingen voor de U.L;0.-school te le veren. Burgemeester Brinkman deelt nog mee, dat er op het oogeriblik 2il leerlingen zijm en dat Maandagmor gen om 8 uur het onderwijs zal aanvangen. De heer Keizer, lid van den Raad te Noordschar woude, juicht toe, dat door de medewerking der drie gemeenten dit tot stand gekomen is. Het zal mis schien niet altijd even homogeen gegaan zijn, doch 'de stichting is verzekerd. Hij roemt in dit verband het gegeven onderwijs door de heeren nu wijlen Ham en Dorsman. Het onderwijs van den heer Ham is van dien aard geweest dat we dit hier wei in ge dachten mogen herdenken, en aan den heer Dors man, het eminente hoofd der lagere school, tot voor eenige jaren, die wel vertrokken, doch nog niet ge heel in ruste is. Als wordt voortgebouwd op de fundamenten door die kranige hoofden van scholen gelegd, moet het U.L.O.-onderwijs bloeien. Dat we later mogen zeg gen, de stichting van de UX.O.-school is voor deze streek een zegen geweest. Dat ze groeie en bloede met de volle medewerking van de hoofden van scholen. Wethouder Kroon denkt namens de drie Raden te spreken, wanneer hij Noordscharwoude dank zegt voor de gunstige bepalingen bij den aankoop van de school en het schoolhuis. Hierna wordt overgegaan tot de bezichtiging der schoollokalen en kunnen we constateeren, dat alles er keurig uitziet. De banken, verschillend van maat, volgens voorschrift, zijn geheel van hout vervaar digd, de borden zijn van groene kleur en kunnen in horizontale en verticale richting verplaatst worden. De verticale is natuurlijk geheel volgens voorschrift, doch een en ander is zoo pTactisch mogelijk inge richt. Nog_ eens, het geheel ziet er goed uit, de twee lokalen, die voor het gebruik in gereedheid zijn ge bracht, zijn met de beschikbare middelen zoo gezel lig mogelijk ingericht. Het derde lokaal behoe5de nog niet voor het gebruik gereed gemaakt te worden, doch mét het plaatsen van banken Ia ook daa? de zaak voor elkaar. Den heer Bakker, lid van den Raad te Oudkarspei, doet het een groot genoegen bij de opening tegen woordig te kunnen zijn. Het geheel ziet er keurig uit Hij hoopt, dat onder leidirg van den heer Janssonius

Schager Courant | 1921 | | pagina 1