ir VIERDE BLAD. Raad Yan Petten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 3 H Zaterdag 24 September 1921. S4sle Jaargang. No. 6895. Vergode rinigsvan den Raad op Donderdag 22 Sep tember 1921. Afwezig de beeren Notteknan en Scha- gen. De voorzitter opent de vergadering, waarna leizlnig der notulen plaats had. De heer Koopman maakt de opmerking, dat (bij de verordonnig op het gewicht van brood, ook bepaald was het gewicht van de broodjes, nl. H.G., dat staat niet in de notulen. Van deze opmerking zal goe de nota worden genomen; verder worden de notulen onveranderd vastgesteld. Als eerste punt 'komt in behandeling aanbieding begrootlng, dienst 1022. De begrooting werd post voor post. nagegaan, zoowel in ontvangst als uitgaaf. Do posten van uitgaaf konden na onkelo kleine toelich tingen do goedkeuring van den Raad verwerven. BIJ den post onderhoud begraafplaats Informeert de heer Blom, of de kosten, voor het begraven van aange spoelde lijken, onder dozen post zijn begrepen. De voorzitter antwoordt van neen, daar voor deze kosten gedeclareerd kan worden. Ik heb gehoord, vervolgt de beer Blom, dat die kisten dan van minder goede kwaliteit zijn, wat het hout betreft. De voorzitter zegt: £>at is niet waar, zeker, het zijn gewoon withouten kisten, maar ik ben bijna bij iede- re begravenia aanwezig en ik heb nooit opgemerkt, dat aan de samenstelling der kist, en (kwaliteit van het hout, iets viel aan te merken. De posten van ontvangst der begrootlng gaven ook geen op- of aanmerkingen, dit zijn vrijwel gesneden boterhammen. De begrooting gaf aan een uitgaaf van 132208,74, en daartegen een ontvangst van f2H177^2H Onder deze uitgaaf is begropen hot nadeelig slot van f 6020.43, der rekening 1920. De begrooting gaf alzoo een tekort aan van ruim f l'1000.,Daar de gemeente hare uitgaven nimmer gedekt heeft kunnen krijgen zonder Rijks- en provinciale subsidie, stellen B. on W. voor, weder op de begrootlng te plaatsen eene Rijkssubsidie van f 9000 en een provinciale subsidie van f2000. Dat wij nog voor dit belangrijke bedrag komen te staan, is niet de schuld onzerzijds, maar nog steeds dat ons in '18, '19 en *20 de toen aange vraagde subsidie Is onthouden. Daar geen andere uitweg te vinden la, om do be> begrootlng sluitend te krijgen, kan de Raad zich met het voorsted vian B. en W. vereendgen, Door het plaat* sen vian f 11000 rijks- en provinc. subsidie bij den post ontvangst klimt dan de begrootlng alzoo in ont- ontvanigst en uitgaaf tot f 32208,74, waaronder een post onvoorziene van Met algemeens stem men wordt do begrooting alzoo vastgeseld. Komt in bespreking de a.s. grasverpachting. B. en W. stollen voor, om bij de a.s. verpachting het kerk hof in zijn geheel buiten de verpachting te houden, en hot te gcivon aan den heor Hollander, doodgraver. Do heer Hollander is aangewezen om het kerkhof in orde te houden, en daarom is het ook voor hem aan genaam, als hij dan naar eigen Inzichten kan han delen. Allen kuinnon zich met het voorstel vereeni gen. Do voorzitter zegt, dat hij echter nog de bepaling er aan wil vastleggen-, dat de gemeente, bij kennis hot rocht voor zich houdt om op het welbekend ge deelte een tent of zooiets te laten bouwen. Naar aanleiding hiervan acht de heer Bellis het ge- wenscht, dat ook bij de verpachting der wegen, wordt bepaald, dat de gemeente het recht heeft, ton allen tijde en ter aller plaatse opslag van goederen te doen. B. en W. worden gemachtigd, gelet op bovenstaan- do bepalingen, die verpachting te doen houden. B. en w. leggen den Raad voor een instructie voor bot schoonhouden der schoollokalen, enz. Een con cept dienaangaande werd voorgelezen, welke daarna met algemoeno stemmen werd goedgekeurd Deze in structie zal worden toegezonden aan den heer Inspec teur van het onderwijs. Klomt. tor tafel verordening heffing schoolgelden. Voorzitter zegt, dat naar aanleiding der nieuwe on derwijswet een nieuwe verordening van schoolgelden moet worden gemaakt. B. on W. 'hadden gemeend, om vrij van schoolgeld te stellen zij die beneden de f,1400 inkomen hebben. Bij nador Indenken, vervolgt voorzitter, vrees ik, dat dat cijfer wol wat hoog is, en dat Ged. Staten daarom ook wel niet haar goed keuring er aan zal kunnen verleenen. Als ik nagaan bet beginbedrag, waarmede de omldggdnde gemeen- ton beginnen, dan vind ik een bedrag van f 1400 moeilijk verdedigbaar. De heer Timmerman acht het toch gewenscht de arbeidersklasse zooveel mogelijk vrij zien te krljgèn. De heer Blom zegt ook daar sterk voor te zijn, maar ik vrees dat wij met f1400 niet zullen slagen. Nadat hierover eonigen tijd van gedachto wordt gewisseld, stolt de voorzitter voor, de verordening van heffing schoolgelden als volgt te regelen: Met een belastbaar inkomen tot f 1200 vrij, van f 1200 tot f 1500 f2.60, vervolgonderwijs fl; van f1500 tot f2000 f3.90, vervolgonderwijs f 1.50; van f2000 tot f2500 f5.20, vervolgonderwijs f2; van f2500 tot f3000 f6.50, vervolgonderwijs f2.50; van f3000 ,tot f4000 f7.80, vervolg onderwijs f3; voor hooger dan f4000 f9.10, vervolgonderwijs f3.50. Deze bedragen worden voor het 2e, 3e, 4e en 5de kind verminderd, respectievelijk met 20, 40, 60 en 89 Deze verordening treedt in werking 1 Januari 1922. De voorzitter brengt deze verordening in stemming. Voor stemden de beeren Blom, Bellis en Voorzitter, tegen stemden de heeren Timmerman en Koopman; deze laatste wenschte den aanvang gesteld te zien op f1400. Aan de orde is herziening strafverordeningen. Hieronder vallen politie-verordening, bouwverorde ning en verordening op keuring van waren. Daar er geen wijzigingen in de bestaande verordeningen werden noodig geacht, zullen deze alzoo wederom ter goedkeuring worden voorgedragen. Ingekomen stukken. Een adres van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsver- seniging om een jaarlijksche bijdrage van f10 voor snkele leerlingen welke uit deze gemeente aan den cursus deelnemen. Hoewel er op het oogenblik niet sen leerling uit deze gemeente deelneemt, werd toch besloten, om ingeval er een leerling dezen cursus hocht bezoeken, f10.jaarlijks per leerling bij te hagen. Van den heer D. Snip, dat hij tot voorzitter der ludercommissie is benoemd, van B. en W. van Alk- naar dat de kosten van den keuringsdienst voor gemeente voorloopig is vastgesteld op 22K ct. inwoner; van den directeur van den Dienst der *Jb®idsbemiddeling te Den Helder afschriften der dressen gericht aan den minister van waterstaat, otreffende de Zuiderzeewerken. Allen voor kennis- eving aangenomen. Van Ged. Staten het bericht, dat de Raad niet be- oe8d is een verordening op het brood vast te stel- Q?nnaar inleiding der bepalingen der Warenwet (St.bl. no. 581), mitsdien B. en W. verzocht wor- fan, den Raad voor te stellen, de ingediende verorde- u°g in te trekken. üe voorzitter stelt den Raad voor die verordening uzoo in te trekken. De Raad wel van oordeel, dat goedkeuring dies verordening niet van-kregen kan worden, besluit met algemeono stammen de ingediende, verordening op hef gewicht- van brood voor (Ja gemeente Petten in te takken- Op het adres van den hoor C- Hoveling, om ver mindering van zijn aAnslog hondenbelasting, aange zien zijn hondje 14 Augustus 1.1. is opgeruimd, wordt afwijzend beschikt daar het 2e halfjaar reeds is ingetreden. De Raad gaat in comité ter behandeling reclames hoofd, omslag. Na opening volgt rondvraag. De heer Blom vraagt, of do goederen welke de meisjes gebruiken bij de nuttipo handworken, go- kocht worden door B. on W. Mijn vrouw acht, Vervolgt spreker, de qualiteit van zeor bedenkelijken aard. Nu weet ik niet of or den vollen prijs voor wordt betaald, doch is dat wel het geval, dan acht ik het noodig dat daar eens op gelet wordt. De voorzitter licht toe hoe of het meestal gaat met dien aankoop van goederen; evenwel belooft voorzit ter hieraan de aandacht te schonken. Verder de rondvraag niets opleverende, sluit voor zitter de vergadering. IJDELHEID. De Parijsche dagbladen houden telkens, om lezers te trek/kon, wedstrijden. waarbij mei uitlaving van isoma vrij hooge prijzen in geld allerlei vragen gesteld worden. Zoo -heeft., gelijk wij hier reeds gemold bobben, do Echo de Paris eenigen tijd' geloden het „concours du fu-tur ministère" geopend, waarbij men raden moet, wie de eerst/volgende minlister-presidenit zal zijn en wie er vorder deel van het eerstvolgend ministerie zullen uitmaken. Het feit, dat een dagblad van gocdo standing zulk een wedstrijd uitschrijft is wel karakteristiek voor de Fransehe politiek, daar do ralintsterioele instabili teit er als iets geheel vanzelf sprekends, om niet te zeggen normaals, bi] wordt aangenomen. Het con cours is ongewild, eigenlijk een vrij sarcastische zelf ironie. Maar nog meer ironisch-wormakelijk is de te rugslag van. dezen wedstrijd op de politieke wereld. De Echo de Paris moakto namelijk sedert do ope ning van den wedstrijd, eiken dag twee portretten met kort bijschrift van bekondo voor het minister schap in aanmerking komende parlomonitsledon -open baar. De mededingers moeten uit de reeks, wan neer deze afgesloten zal zijn, hun keuize doen. Wat is nu hiervan het gevolg geweest? Natuurlijk, dat al de parlementsleden, die zich geroepen govoelon eens of weder minister te wordon on dat zijn tezamen bijna alle 900 leden van Kamer fin Senaat er naar hunkeren in de reeks van de Echo de Paris opgeno men te' worden. Voor al degenen, die roods minister waren, is het een manier om er da openbare on par lementaire meenimg aan horinDord te zien, dat zij ge acht worden weder voor een portefeuille in aanmer king te komen. En voor al do anderen komt hei feit van opgenomen te worden neer op een soort open baar brevet, da,t ze .minisitrablo" zijn, hetgeen oen hoogst precieuse politieke reclame is. Nu zijn er een aantal 'politieke sterren of voor treffelijke redenaars, die van zelf opgenomen wor den in de reeks, een Polmcaré, een Paul Boncour en dergelijke. Maar daair zijn. een goede achthonderd anderen, die er niet zoo heel zeker van zij,n en or toch vooral in wilden verschijnen. De Fransche spot-kroniek vertelt van hun pogin gen, hun maatregelen, hun dilploimu/tie, .hun listen on lagen om in de candldatenrlj van don wedstrijd te fungeeren. Leden van directie en redactie van rle Echo de Paris of personen dl© met d-eizo in eenige betrekking staan, worden met do voorkomendste be hendigheid benaderd. Al de nog niot, opgenomen par- lemenltfeileden, die nog hoop hebben, loopon steeds met een goede fotografie van zichzelf on een korte levensbeschrijving op zak om toch vooral niet do gelegenheid te missen als op een gegeven oogenblik in de wandelgangen van Kamer of Senaat iemand van de Echo de Paris or hun om zou vragen, on do groote kunst der diplomatie bestaat er natuurlijk in om zulk een gelegenheid uit te lokken. Een blad vor- meldt dat eonigen de methode te baat nemen er oen bevriend collega op af te sturen. Ze stellon hem een foto met levensbeschrijving ter hand on verzoeken hem om, zoogenaamd spontaan on buiten den candi- daat om, naar de Echo de Paris te gaan om de can- didatuur voor te dragon. De bevriende collega belast zich daar dan gaarne mee. Hot geeft hem immors tevens do gelegenheid met de uitdeelers van glorie in aanraking to komen, over den wedstrijd to sproken on misschien kan hij het gesprok zoo lolden, dat. do beleefdheid meebrengt, dat mun toch niet anders doen kan. dan hem ook om zijn eigen fotografie vragen, die hij natuurlijk op zak heeft, Voor do afwezige be stelt zelfs het gevaar le3 absonts ont tort, zegt een Fransch volkswoord dat do „vriend, en collega", die de stap voor hom komt doen, na min of moer flauwtjes met een voelzaggondon glimlach de candi- datuur van den andur voorgedragen te bobben, op het beslissend oogenblik „bij vergissing" blijkt een vorkeerde enveloppe, die met zijn eigen fotografie bij zich gestoken, to hobben dio hij dan alvast o-vor- handigt, omdat hij er nu toch is, zoggend, dat hij don volgenden dag de bij ongeluk vergoten foto van zijn vriond zal zenden. Men moet dit natuurlijk niet allemaal to ernstig op nemen. De Franschen hebben nu oenmaél de go woon- te, kranige, maar wat gevaarlijke gewoonte, ln hun ironie zichzelf het allerminst to sparen. DE JAPANSCHE KOLENRIJKDOM. Aan de Deutsche Oriënt-Korrespondenz wordt ge schreven: Japan is bezig een reuzen/vloot to bouwon. Hoever deze plannen gaan, weet men echter niet pre cies. Men vraagt zich echter af, of Japan het, wat de benoodig.de financiën betreft, wel zal kunnen bol werken en verder of deze jonge grootmogendheid vol doende personeel ter bemanning van de schepen zal kunnen opleiden en voor alles of bet land over vql- doende stookmateriaal beschikt voor het stoken, der schepen. De Japansche petroleumproductie is zeer on beduidend; deze bedraagt nog geen 1 pet. van de wereldproductie. Met de opbrengst van de Japansche kolenmijnen is het niet veel bter gesteld. Slechts on beduidende bruinkoollagen komen in Japan voor; de steenkolenmijnen hebben in de jaren 1.9(10—1913 jaar lijks iets meer dan 15 millioen ton geproduceerd .De steenkoolproductie zou intusschen echter verdubbeld zijn. De oorlog heeft ook hier veel tot de opvoering van de productie bijgedragen. Aangezien Japan niet veel menschenmateriaal voor den oorlog noodig had. stonden hier steeds arbeidskrachten ter beschikking. Bovendien maakten do kolenmijnen bij de hooge prij zen uitstekende zaken, heowel de kolen van bet Oos telijk deel van het eiland zeer slecht zijn en geen bijzonder groote hitte geven. Daarbij komt, dat voor zaakkundigo behandeling slechts weinig ervaring in het land bestaat. Van een uitbreiding der kolenpro- ductie kan Japan weinig verwachten; het is zeer on waarschijnlijk, dat nog belangrijke kolenflagen zullen worden ontdekt, zoodat aangenomen mag worden, dat Japan een vah do armste kolenlanden van de aarde is. Daaruit verklaart zich het streven van Japan om gebieden met rijke kolonlagen in zijn bezit te •krijgen. Daar heeft men in de eerste plaats China, Het achterland van Kiautschou met zijn 1902 van de Deutsche Schantung Bergbau-Ges afgenomen schach ten produceert veel betere kolen en de lagen zijn veel uitgebreider en veelbelovender dan die op het Japansche eiland, en daarenboven liggen zij om zoo te zeggen voor de deur van Japan. Nog meer kan van de kolenschachten van Oost-Siberië worden ver wacht. Van Nova Zembla tot voorhij Irkutsk brei den zich uitgestrekte nog niet ontgonnen velden uit. Zij zullen eens een veel grootere waarden hebben, dan het goud, dat zich daar in den grond bevindt. Wanneer het Japan gelukt om deze nagenoeg onuit puttelijk© kolenlagen in zijn bezit te krijgen, zal het ai ciia bodo worsitp&tyt ftfa vMr/t etooématerjaa] té b-nver. zijn. tn-tyaschen jnuHen *7 echter n.r; wol je.ren en Jaron vcrloonqri, waarin nog veel gebeuren kan. HOE HOOG VLIEGEN DB VOOELSf Aon het Scptcrabcrno. van „Natura". orgaan der Nc- derlandscho Natuurhistorische Yorccuiging ontleenen wij het volgendo, waaarby verwezen wordt naar een bijdrage in „Do Telegraaf' van 10 Mei 1920, dat bovenstaand onderwerp bevatte Nu mon met betrekking tot het «Ponsen «npeiijk onderzoek de hoogte waarop de vogels vjhegen, beter geoutilllerd, is d.w.z. knn profltocren van de vin dingen van 't 'modern vernuft i.c. de vliegtuigen, heeft men verschilllendo conclusies niet langer kunnen hand haven. Moest men het voorheen zien te stollen met do uitkomsten van vrij onvolledigo observaties, die dikwijls niet meer waren dan schattingen, de laatste jaren heeft men, dank zij de correcte wuarnemingen, gedaan vanuit vliegtuigen, preciesor kunnen vaststellen, op welke hoogte zich de vogels voortbbwegon. Van de vroeger vaak fan tastische hoogtccijfers bleef weinig meer over. Met bovenstaand vraagstuk, bindt zich Dr. H. VWL Frickhinger, leider der „Naturwisscnschaftliicho Korres pondenz'™ bezig in do Doutscho Allgemeine Zoitung. Hij herinnert eraan, dat Gafcko, oen dor meesters in de vogel kunde, in verband met zijn waarnemingen op Helgoland', de opvatting ingang !h|d trachten to aoen vtfnden, dat vele trekvogels, jnct name bij helder weer ponder wind, onmetelijk hoog, zoodnt. zij aan 't mcnscholljlc oog warep onttrokken, zien voorLbcwogcn. Zich baseerendo op schat ting en ervaring, word hot een vaststaand feit genoemd, dat tafrijko vogels zich 1000—12000 meter boven de narde voorlrenteu. Steunend np 'Gatke's observaties trachtte in 't bijzonder W. Spill den afstand, de trekhoog- te en de snelheid van vogeltroepen, die de zonne- ofr maanschhf voorbij trokken, astronomisch te bepalen. Ilij kwam tot de gevolgtrekking, dat het overgroot© deel der zwermen gevederde reizigers ton gevolge van de géwél- digc vlieghoogte voor do menschen verborgen bleven. In klare herfst- en voorjaarsnachten waren die vogeltroe pen zóó menigvuldig dat zij de teloscopische observaties* ten eenenmale hinderden. Bijna alle in scharen van meer den 20 stuks trekken de vogels volgens Spill op hoog ten Van veel meer dan 1500 M. en z.i. prefereerden ae reizigers op den trek de luchtlagen von 1000 M. tot 1300 M. hoogte, wat evenwel niot uitsloot, dat mefiige vogel zich op idon trek 4000 M. en meer boven de aarde voortspoedde. Maar aldus dr. Frickhinger met deze hypothese von de ontzaglijke trekhoogte der vogels kloppen geens zins de ondervindingen der luchtschippers. de grens van den vogeltrek ligt in het algemeen reeds op 400 M. hoogte on op 1000 M. hoogte is in de luchtruimte heel weinig meer van vogels te bespeuren. Tot 2000 M. stijgt nog wel een verdwaalde leeuwerik af en toe in de inent, terwijl eenzaam en boog verheven somwijlen zelfs ter hoogte van 8000 M. ae koning der vogels, de adelaar, boven al 't aardsche gewoel op zijn wieken BHjft, maar dat zijn uitzonderingen, die geenszins veralgemeend hao- 8en worden. Do kennis van den vogeltrek werd evenwel e laatste jaren bovenal aangevuld door een verslag van de ervaringen en waarnemingen van vliegers, dat dir. Wcigold, de directeur van 't vogelstation der „Staatliche Biologische Anstalt" op Helgoland openbaar maakte in de Ornithologische Monatsenrift en waarvan in dit blad op 10 Mei 1920 een resumé voorkwam, zoodat wij daar naar venvijzen. Echter zij er in dit verband nog op gewezen, dat volgen6 dr. Frickhinger, do gemiddelde temperatuur op 5000 M. hoogte boven 't aardoppervlak 20 gr. C. bedraagt en dat do luchtdruk daar nog slechts oiver- eenkomt met oen halve atmosfeer. Op 7000 M. hoog te daalt de gemiddelde temperatuur der lucht tot 33 gr. Cl. Op 10.000 tot 53 gr. Hieruit wordt gecon cludeerd, dat op do ontzaglijke hoogten, waarop Gat- ke zijn vogels liet vliegen, elk loven onmogelijk zou wezen door den intvloeid der lage temperatuur en den minimalen luchtdruk. Do schr. besluit dan ook, dat de theorio van Gatke in zako de hoogte, waarop de vogels vliegen, ln verband met de biologische verhou dingen, die de vogelwereld ln do door hem aangeno men hoogte zou aantroffen, niet langer houdbaar is, temeer niet, daar niets in het organisme van den vogel wijst op "vermogen, zich tijdelijk aan te pas sen aan extreme uitwendige verhoudingen. Tor ver deren bewijBO wordt eraan herinnerd, dat inltegen. deel do proeven van Paul Bert geleerd hebben dat de vogels 7.oer gevoelig zijn voor tem/peratuuraverlaging en vermindering van luchtdruk, in elk geval veel go- voeliger dan zoogdieren. Uit oen on ander volgt, aldus besluit de schrijver dat, wij aan de aviatours, die wel onbeminnelijker ar beid helxbon verricht in de laatste' jaren reeds voel interessante ornithologische onthullingen te donken hebben. ZIJN EIGEN MOEDER BEGRAVEN. De Java Bode boricht: Onlangs word door ons ge meld, dat zich ln hot naburige district TJikalong Wo- tan een inlander, na oon week vasten, begraven had, waardoor hij overleed. Volgens nader bericht betrof dit oen inlandsche vrouw ongeveer 50 jaar oud, Nji 8awi gelieeton van kampong TJlkiraJ, desa Nanggoleng, ln genoemd district. In acht dagen had ze niet gegeten, haar tijd bracht ze door met don Koran te bestudeoren, bidden on vro me overpeinzingen, waardoor zich een soort gods- dienotlwoanzdn van haar meester maakte. Zij gewoeld* zich niet bevredigd, hot inwendige licht wilde maa# niet opgaan, zoo zo zeide, on don Koran begreep zij onvolkomen,"waarom ze geheel als kluizenaar wilde gaan leven. Dit besluit deelde ze aan haar zoon mede, met ver zoek, voor haar op het korft/hof een grafkuil te delven, wat hij haar uit het hoofd trachtte te praten. Zij bleef echter bil haar plan en het slot was, dat de 30-jarign zoon Sarbant geiheeten, een kuil maak te, waarin zich zijn moeder uitstrekte. IHet gat werd met plang-bladeron aflgedekt en, na dat die vrouw aan Sarbani had verzocht, haar na 40 dagen te halen, wierp hij den kuil met aarde' dicht en liet alleen een handbreedte open voor den toevoer van lucht. Vervolgens begaf hij ,zdch naar huis en vertelde den vader van Nji Sawi, hetgeen geschied was Na drie dagen ging de zoon eens naar het kluize naars-graf kijken, hoorde niets, kwaim na vier dagen terug, ging weer heen en na een week bracht hij opnieuw een bezoek, waarbij hij een lijklucht in den neus kreeg, waaruit hij afleidde, dat zijn moeder nu wel O-verleden zou zijn. (Hij groef het lijk, dat al danig tot ontbinding over ging, op en bracht het naar huis, waarna het dorps bestuur met het geval ln kennis werd gesteld. Thans wordt overwogen, of de man strafrechtelijk moet worden vervolgd, dan wel dat alles op reke ning van zijn domheid moet worden geschreven. LEVENSMIDDELENTREIN IN RUSLAND GEDE RAILLEERD. Aan de Engelsche bladen wordt gemeld, dat dezer dagen bij het station Sapadnaya Dvina, even buiten de Lettische grens, een trein met levensmiddelen van een der hulpcomitó's is gederailleerd. Twaalf wagens met gecondenseerde melk, vleesch en meel werden volkomen vernield. Vermoed wordt, dat de trein met opzet tot ontsporing is gebracht om hem te plunderen. Toen althans eenige Russische com missarissen den volgenden dag ter plaatse versche nen, vonden zij nog slechts onkole zakken met meel, de rest was „met het zand dooreen gemengd" en verdwenen. IN EEN BOOM. Op een zagerij te Wokinglham, in Borkalhire (Engo- land) werd onlangs een iepeboom doorgezaagd. Daar bij vond men in het hout ingesloten vier eieren, ver moedelijk van een specht. Waarschijnlijk waren, na dat hot wijfje de eieren gelegd had, 'de vogels ver jaagd en was sindsdien (het gat in den boom weer dichtgegroeid. Uit do dikte en de jaarringen van het hout, dat de opening afsloot, kon worden berekend, dat de eitjes op zijn minst 80 a 100 jaar in den lboom moeten hebben gezeten. gWUagHfFSi* IK 5S..JJÜKJ5 V* "fit J.'^abÓTi. r iwti» t» ««o mti-ir l:sjntMr-rt to f»p üto Irws Brntl «jnicirMcr.'. E» 7 do-dw oa i«J y»d Sfirondoo. In de buurt rw Cuonca iljti oen dertigtal Uuiu«n door de ovoratroorolnfl Ingestort. Er iUn eli doodec. en een dertigtal gewonden. De schede Is groot. Te Grenada en Saragossa hebben storm en otter- «ta-oomlng gewoedi Er :dj.n oonlige dooden en gewon den. De schade la hier ook groot. WIERINGEN. J.I. Woensdag had bij" do Zuiderzeewerken to Den Oever eon ernstig ongeluk plaats, dat gelukkig betrek kelijk goed is algeloopeiu Een paar arbeiders waren bezig met het opstapelen van Letonzuiities op den lossteigcr, toen plotseling do $teigcr in elkaar zakte, waardoor de arbeider P. Klein Sz. van Snerp mede in do haven viel on steiger met rafils en betonzuilen. gedeeltelijk op hem violen. Spoedig toegeschoten hulp, verloste hem uit zijn bennrdo positie, doch oen zware hoofdwonde en oon gekneusd been liep hij er mee op. Zuster JZomordljk, aan den Oever aanwezig, vorleenuo do eerste hulp. waarna men (don patiënt per auto naar huis bracht, waar de onmiddellijk ontboden genees heer, Dr. O. Pool, hem verdere hulp verleende. De andere arbeiders kwamen mot.den schrik vrij. En wat nu V ,Do steiger was slecht en dat scheen mou te weten. Zal hij nu verbeterd wordon Y Zal men nu don put dempen, nu hot kalf verdronken is f Vermoedelijk wel. Maar dan is het te hopen, waar er zoo legio opzichters te den Oever rondloopen, dat men een, ijzersterken steiger maakt, opdat ernstiger ongelukken in 't vervolg worden voorkomen. WIERINGEN. Gedurende do landhouwfeesten ontbrak het niet aan fotografen on amateur-fotografen, zoodat 't een en ander nog al oens door de gevoelige plaat zal worden ver eeuwigd. Ook zagen wij een filra-operateur, gezeten boven op een auto, rondrijden, die zijn toestel steeds liet werken, zoodat wij binnen enkele dagen de feesten opnieuw in de bioscoop van den heer öe Haan voor oogen zullen krijgen. AARTSWOUD. In de j.1. vergadering van de Commissie yoor fees telijkheden, ter gelegenheid der najaarskermis, is besloten om deze te houden op Maandag. Voor kinderen en oudere personen zullen verschillende volksspelen worden gehouden om luxe prijzen, terwijl er 's avonds ge maskerd bal zal zijn om geldprijzen. Hiervoor zal een speciale jury worden aangezocht KOLHORN. De heer ,J. Gerling, onderwijzer alhier, slaagde te Amsterdam voor de hoofdacte. 8T. MAARTENSBRUG. Door het bestuur van de straatverlichting alhier, we^Vl tot lantnarnaansteker en -blusacher benoemd de hoer C. Zeeman, alhier. ZUIDSGHARWOUDE. Bij den heer P. de Geus zijn Woensdag en Donderdag de wedstrijden in het tonknuppelen gehouden. De uitslag svas, dat door den heer Schuit als gooier werden go- wonnen de le groen, de le, 3e, 4e, 21e, 29e wit, en de 2e kat; door den 'heer Buur de 2e, 5e, 9c, 11e, 20e, 25e wit; de 3e, 5e, 6e, 7e en 8e kat. en de le ijzeren; door den heer G. Mettes de 8e, 14e, 19e, 22e, 26e, 27e. 33e, 34o wit; de 4e kat en de laatste groen; door aen heer A. Mettes de 10e, '18e, 31e en 32e wit, benevens de 2k> ijzeren, door den heer Barsinger- horn de 12e, 13e en 30ewit on de eerste kat; door den heer Zeeman de 15e on 16o wit; door den heer C. Groen do 17e, 23e, 24o en 28e wit, benevens do laatste ijzeren. De gooiors werkten in opdracht van hun commitonton. N.V. Trekking «anTOOaananantsu ovenlaan van Motarfa fl. MUUE Vrgdatf as Bnptamber 1931. rt* w 5000 12953 IOOO <388 «0 7WS ma MS* 18889 9720 9965 18874 20820 200 5691 71X0 7325 WW WO 443S 62» 6566 7' <7 593* WHO LUX) 15194 J73W «n<909- ek*n pM. 82000 41.8 V409 9980 Ö088 M873177» 19687 2S90 *62 IK17 KUa 12151 17825 197M S 12203 15806 I7B58 19881 12458 1C004 75 88 8114 10827 1255U 1COJ MKl 19952 25Ü0 4C2 520 91 in 8114 10627 12559 M113018063 10952 853 3476 86 867111225 4514451 64 10 10 0038 .94 2809 72 0113 B3 82 71 11385 13231 185321887020154 111839 70J6M8 7820470 11880 13434 16776 I07O1 20522 B2t 32751 6312 9190119601369316856 64 20703 TOS831 7011 9260 61 14032 10992 19370 20 60 1331) 57 1321 9488 1202714431 1721119408 20980 Later alkMbemr. 83 2352 424B 0780 671010632 13444 16320 1 149 2430 43Ö0 0865 94 66 13588 1644/L. 8824 »01313634 51 U 48 79 bd 6416512 19138 78 20 68 113719 77 10224 44 80 49 9316606 60 50 6013811 16711 19323 70 80 110419 W 87 70 U306MOÜO17022 34 46 447162 71 23 61 2843 51 52 4991 93 78 3714163 52 52 <09 67 99 1382 9451 82 44207 17131 19509 816 86 5023 1441 7911477 77 32 55 49 3082 68 75 9661 11524 93 62 65 19 3140 6117 80 82 51 K3J0 71 19676 87 50 29 1517 9606 79 82 76 98 933 83 61 45 34 871440017251 197^ 42 3205 5238 73 4611616 40 67 37 56 26 89 *03 64 44 7917306 60 1007 33 96 21 85 7214624 2519828 8 63 5347 7704 972511705 2817425 46 44 57 5438 9 50 36 38 65 57 3320 48 24 54118541474717522 63 1105 78 91 42 67 6314818 45 70 10 95 5537 W 84 83 381766519923 1245 3413 74 99 9843 97 «17702 63 88 52 5632 7803 7911926 61 34 60 88 69 5766 27 993912046 60 6120057 1312 95 88 35 78 4714937 76 t>5 28 3504 6828 601000912145 "201» 31 U 64 84 73 79 6517843 74 73 20 5915 »11 8512258 70 5420207 1406 3621 6010 27 9912367 87 83 9 25 48 26 4310104124301802717906 16 41 50 89 50 23 62 48 14 80 64 60 6109 61 7512526 73 76 20319 06 66 10 8OT0 82 80 B10018083 62 88 3700 31 8124 63 81 59 8620404 1506 47 55 29 9912618 8918186 9 73 50 66 8222 U2Q21282415413 90 72 W02 3861 6237 23 4 3415504 97 84 42 ge 57 8388 10357 45 87 18220 20612 97 3906 84 66 78 951572818328 28 1883 15 97 84021040612958 98184M 30 87 43 6302 8 54 9016008 89 42 2028 85 62 41 6213005 23 92 .4 SI 40Q2 6472 83 81 30 3218587 20',-J Jttl4 14 6505 8536 10523 46 61 18603 U 31 67 41 3910611 131291610018733 OJ 2206 79 6634 8611 75 77 38 47201:3/ 27 4128 60 41 91 13287 66 69 88 55 6707 46 10758 13325 16200 18805 203-1 2348 4244 40 58 69 13424 98 29 VorigeÜJststrrt '2. \n.z 32.0»5119» uSlf

Schager Courant | 1921 | | pagina 11