Gemengd Nieuws. en kostbare verbetering, die aangebracht is door 'de verplaatsing van het boothuis naar een plaats, waar gebruik gemaakt kan worden van de rails van den werkspoorweg, maakt het vervoer der reddingsuiiddelet langs de kust mogelijk. Ook zelfs bij zeer hoog water kunnen z» naar de strandingsplaats worden gebracht CALLANTSOOG. Naar we vernemen, heeft de heer P. Vos bedankt atè winkelhouder der coöperatie. De coöperatieve winkel zal waarschijnlijk eerlang in een ander huis onderge bracht worden WIERINGERWAARD Voor ae keuring die Dinsdag 11 October vanwege de fokvereeniging zal worden?gehouden, zjjn wederom onge veer 100 siuus aangegeven, liet neiooft dus weer een mooie dag te woruen en het is tevens een prachtige gelegenheid om best fokvee aan te koopen. De Wienn- gerwaarder fokvereeniging heelt zieb reeds een "zeer goeden naam verworven. WIERINGERWAARD Onlangs werd door de bewoners nabij Oudeslnis en aan den Siikkerdijk een request gezonden aan den in specteur der Posterijen, mei verzoek de le bestelling vroeger te ontvangen. Naar aanleiding van dal. verzoek is met ingang yan 26 September een gewijzigde diensi ingegaan. De le bestelling, die voorbeen ten 9.1o van het kantoor uitging, gaat thans ongeveer 7.30 uit. In die bestelling wordt dus niet meer opgenomen, de corres pondentie welke ..met den eersten trein uit Amsterdam alhier aankomt, Dit wordt nu in de 2e bestelling opge nomen, die nu ook 1 urn- vroeger plaats vindt. OUDKARSPEL. Zondagavond ontmak ons tot driemaal toe de stroom voor electriscbe energie. De eerste keer wel een paar uur lang. Voorat voor de ondernemers op de kermis was dat lang geen pretje. Als dit de voorbode is van hetgeen ons dezen winter te wachten Staat, belooft, het niei veei goeds. Alleen de winkeliers in petroleum en 9 kaarsen kunnen er dan wel hij varen. OUDKARSPEL. De perste wagon buizen voor de waterleiding is lieden aan de laadplaats te Noord-Scharwoude gearriveerd. We hoorden zeggen: „de eerste van de honderd.'' Er zal dus wel spoedig met de werkzaamheden begonnen worden. OUDKARSPEL. Het eerste elilal van de voetbalclub „Wit-Blauw" had Zondagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd te Span broek tegen het eerste elftal van „Stormvogels aldaar, met als uitslag 3—1 in het voordeed van „Wit—Blauw". Het tweede elllai van „Wit—Blauw" speelde tc Schoor) tegen „&.V.V. IH" aldaar, met 2—1 in het voordeel van „S.V.V." NOORDSCHARWOUDE, Bij de gehouden kolfwedstrijden werd als winner van de tweede corps prijs voor gummiballen genoteerd „Ons Genoegen" alnier met 409 punten. Dit is later gebleken abuis in de telling te zqn, want „Stavast" te Bovcnkarspel maakte 410 punten en is dus de recht matige eigenaar van de tweede prijs. NOORDSCHARWOUDE. Gisteren had de aanbesteding plaats van de fundee- ringswerken voor de cokes transportbaan, noodig in ver- band met de nieuwe inrichting van de gasfabriek. Er zijn drie inschrijvingshiljetten ingekomen uis volgt: J. Heu- sehnans alnier, 6488; G. Klinkerl Oudkarspel, 6600; KI. Bruin Oudkarspel, 6945.75. Dc begrooting was f 6902. Het werk is aan den loagsten inschrijver gegund; We kunnen tevens meuedeelen, dal de werkzaamheden voor de nieuwe inrichting zoover gevorderd zijn, dat de k&ineroveiis spoedig in gebruik zullen kunnen worden genomen. Men is reeds een paar weken bezig ,iuet warm stoken. Er staat een oven met 5 en een met 3 retorten, waarvan de grootste in gebruik wordt genomen en do kleline als reserve dienst zal doen. 8T. P ANC RAS. Vrijuaginiuüag wuren eenige kinderen op don Boven wen alhier aan 't Spelen, toen een der kleinen, een Duilsch meisje, ter verpleging alhier gehuisvest, t onge luk had met èen stokje, hg t spel noodig, zich in 't oog to stooten. Dil werd zoo gekwetst, datopneming in 't ht. Elisaheth -gestidit noodzakelijk werd geacht. SST. PAN GRAS. Zondag j.1. vingen do competitie-wedstrijden van den N.H.V.B' alhier aun met „Vrona 1" tegen „Schoorl II", beide ingedeeld in klas1 5 A. Voor de rust maakte „Vrona" 3 doelpunten en na de rust nog 4, terwijl „Schoorl", niettegenstaande .hani werken tot 't laatste oogeiiblik aun toe slechts 1 maal 't vgandeljk doej wist to doorboren, De match eindigde in 't voordeel van „Vrona" mot 7—1. ANNA PAULOWNA. Zondajjmórgen stond de lucht een oogenblik vrij droevig en voor ide vereeniging 4.Sportlust" was dal bedenkelijk genoeg, met het oog op tic Handicap-draverij, die zjj 's middags te Kleine Sluis zou houden. Maar du leden van het Bestuur verklaarden, zeer besUst, men gelooft immers zoo graag wat men noopt f dal hot dien dag met het woei* wel zou losloopen. Nn, het vertrouwen dei- heeren werd niet beschaamd. Het is iosgeloopen. Ja, het werd zeldzaam mooi zelfs, hetgeen natuurlijk in hooge mate aangenaam was voor de vereeniging „Sportlust", aangenaam ook voor de „Harmonie", die met haar bekende welwillendheid den wedstrijd opluister de, aangenaam evenzeer voor het talrijke publiek, dat de harddraverij met groote belangstelling bijwoonde. Nu, er is dan ook heel 'mooi gereden en wat lang niet van alle draverijen kan gezegd. worden de deelnemers waren zonder onderscheid ten hoogste vol daan over de regeling. Gereden werd aan beide zijden van de Molenvaart, over een minimun baanlcngte van 255 M. en een maximum baanlengte van 300 M. Handi capper was de heer V. Kaan, .starter de heer G. Konijn. De uilsiag was als volgt: „Jetny W" van And. de Wit te 't Zand, le .p'r. 50 gld. 28o M.; „Frèd Loyburn' van G. Visser te St. Maartensbrug 2e dt. 25 gld. 300 M. „Diadeem" van J. Zander te Koegras oe pr. 10 gld. 300 M.: „Clerimondine" van D. Stammes te Anna Paulowna 4e pr. 5 gld. 270 M.' Met een toepasselijk woord werden door den Voorzit ter de prijzen in de zaal van den heer C. Slikker aan de winners overhandigd. W ARMENHUIZEN, Vrijdag j.1. was hier ter plaatse een dubbele gelegen heid om „uit te gaan". In 't Patronaat, om de werkzaam heden van den „telephaat" te bewonderen, nadat dezè 's middags een ingewikkelde opdracht door 't Dorp ac- curraat had afgewerkt En in de kolfbaan van den heer Slikker om de „Dwergenmuzikanten" de aangekondigde stukken te hooien spelen, 't Patronaat was flink bezet, doch de avond voorstelling van Dwerg-muzikanten trok weinig publiek, 'e Middags werd door hen een goed geslaagde kindervoorstelling gegeven. BARSINGERHORN. Dc a.s. veekeuring van de Rundveeefokvereeniging Barsingerhorn, is door omstandigheden van 5 op 4 October gesteld moeten worden. Belanghebbenden mo-; gen hiermede rekening houden, WEENSCHE KINDEREN. Zaterdagmiddag is in Den Haag een vergadering gehouden van'- het hoofdbestuur en de commissie van overleg van het Algem. Nederl. Comité voor Oostenrijk, waarop besloten werd tot het stopzetten van do 'ajitie tot hulpverleening, voor zooveel betreft het laten komen van Weensche kincjeren in Nederland. Hiertoe werd overgegaan o.a. in verband met den economischcn toe stand van ons pigen land en de daarmee cfepaard gaande verminderde aanvragen van pleeegouders. uit ver schillende deelen des lands waren n.1. berichten ingé- koinen, dat pleegouders, die voorheen geheel voor hun rekening Weensche kinderen hadden laten overkomen, dit thans allleen konden doen, indien hun vergoeding werd toegestaan voor Meeding, enz. De laatste trein vertrekt uit Weenen op 28 dezer, en het eerstvolgende terugtransport is bepaakt op 5 Ojeta- ber; daarop gaat er een ongeveeer 15 October en het laatste transport gaat in April 1922 naar .Weenen terug. De vergadering was zeer verontwaardigd over het optreden van het gemeentebestuur van Weenen, dat auto's weigerde voor het vervoer van levensmiddelen ten bate van de 8000 hongerlijdende schoolkinderen, waar door dit liefdewerk nog steeds stil staat BEEMSTER VEE. Op de jaarlijksche keuring der Beemster Rundvee- fokvereeniging zal naar wij" vernamen, dit jaar de hoofd inspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek een film opname doen van de beste der tentoongestelde dieren. EEN LANDBOUWER DIE NIET WOU PLAKKEN. Het kantongerecht te Assen heeft een landbouwer te f.ext veroordeeld tot 35 maai f 2 boete of 35 maal 2 agen hechtenis en tot 38 maal f 2 boete of 38 maal 2 dagen hechtenis wegens het niet plakken van renlezegéis. WIERINGEN. In verband met de bewaking van den ex-kroon prins, speciaal voor het nazien der passen van het reizend publiek aan de postboot, is alhier gedeta cheerd de rijksveldwachter Zoldenthuis, van Kwa- dijk en van zijn detachement ontheven de rijksveld wachter Bot van Wieringerwaard, welke inmiddels naar zijn standplaats is teruggekeerd. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen werd j.1. Za terdagavond in het hotel van den heer S. A. Veer- dig, ten verzoeke van den heer M. Goines, wegens diens vertrek naar Warmenhuizen, publiek verkocht een woon- en winkelhuis, annex smederij te Hippo- lytushoef, groot 220 M2. Kooper werd de heer S, C. Bakker voor f 4910. WIERINGEN. De motorrijder P. H., die zich j.1. Zaterdag nanr de Gest begaf, had het ongeluk in den Gesterweg, wegens het afloopen van den riem van den motor, met een flinken vaart tegen een wal te rijden, zoo dat hij over den wal in hét land terecht kwam en niet zachtjes met het puntdraad kennis maakte. De heer H. kwam er goed af, doch zijn kleeren waren er milder goed afgekomen en waren vreeselijk vernield. Ook bekwam hij nog een vlèeschwonde aan zijn been. Een achter op den motor zittend knaapje geraakte mede over den wal heen, doch kwam met den schrik vrij. WIERINGEN. Zondagavond werd in de bioscoop van den heer De Haan, de film met de landbouwtentoonstellings- dagen opgenomen, reeds publiek vertoond. Geen wonder dat de zaal eivol zat, want een ieder was nieuwsgierig de landbouwfeesten op het doek .te zien. En of de film voldeed, ja keurig was ze, ze gaf de geheele tentoonstelling, ringrijderij mét paard en kar, optochten enz., alles gaf ze weer. Men was er vol verwondering over en menige uitroep als: kijk, daar heb je die cn die en die ook. Het was in éón woord oen mooie film. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag j.1. werd door Niedorp's Strijk orkest alhier in Peetoom's zaal een matinée gege ven, dat welgeslaagd mag heeten. Zoowel de leden, allen ambitieuze luidjes, als hun kranige directeur, de heer Hovenier, wien het ook niet aan liefde voor zijn moeitevolle taak ontbreekt, ze kunnen met vol doening op dit aardige concert terugzien. Er waren mooie nummers in het met zorg samengestelde pro gramma te vinden. We hebbeh en velen met ons (want er was niettegenstaande het mooie najaars weer toch nog vrij wat publiek dat „in huis" naar welluidende muziek toonde to willen luisteren) recht veel genoten. Den uitvoerenden daarvoor wel ons compliment. Indien men zóó doorgaat en hot voor recht mag hebben zijn bekwamen en ijverigen di rigent aan het clubje verbonden te mogen blijven zien, dan kan en zal er stellig nog veel goeds kun nen worden verwacht. Ook valt o.i. de medewerking van „uitwonenden" (menschen als b.v. mej. A. Mijts, de pianiste en do heer A. Rooker, violoncel), zeer te waardeeren. Zooals gezegd, het was oen prettig, welgeslaagd muziekmiddagje. NIEUWE NIEDORP. Zondag J.1. werd voetbalwedstrijd gehouden tus- schen H.F.C. I van Hoogwoud en N.V.V. II van N. Nledorp, met eindstand 2—0 in het voordeel van Hoogwoud. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond j.1. word alhier op het torrein van den boer P. Schekkorman door het fanfarecorps Excelsior, onder leiding van den beer Pranger van Noordscharwoudo, een zeer goed geslaagd concert ln de open lucht (bij kaarslicht) gehouden. Het mooie, kalme weer liet de belichting der muziekpartijen met koarsjos heel best toe, terwijl een menigte mu- ziekminnonden kwamen hooren wat een flink corps met aan het hoofd een zeer bekwaam directeur wel kan laten hooren. Er veel te genieten geweest en het concert 1b bij uitnemendheid geslaagd. EEN TWEEDE ZAAK TEGEN BROEKHUT8. Naar wij vernemen, wordt volgende week, Donder dag 29 dezer, een tweede izaak Broekhuys voor da rechtbank to Rotterdam behandeld. Broekhuys wordt daarbij beschuldigd zich een geldsom, groot 110204, tocfoehoorondé aan imej. E. v. V., zich to hebben too- geëigend, of Althans een bedrog, groot f4204, niet te hebben .afgedragen aan de (moeder -van mej. v. V., Boven gemolde handeling zou geschied izijn om streeks Mei 1920 te Rotterdam. WINKEL. Zondagavond werd in de kolfbaan van den heer D. A. de Bruijn alhier opgevoerd bet tooneelstuk Gekocht en Betaald, door het tooneelgezelschap De Wilsons uit Hoorn. Voor het spel van genoemd gezelschap was het jammer dat het aantal bezoe kers niet. grooter was. De kolfbaan was slechts ten deele gevuld Bal na afloop hield de bezoekers nog eenigen tijd bijeen. NOORDSCHARWOUDE. Vanwege de tuinbouwvereeniging alhier, in sa menwerking met die te Oudkarspel, zal een 2-jarige winter-tuinbouwcursus worden gehouden, Hoogst waarschijnlijk zal ook de afd. Langendijk van den L.T.B. aan dezen cursus meedoen. ZUIDSCHARWOUDE. Door de Vooruitstrevende Kiesvereeniging is na mens de beide afdeelingen der S.D,A.P. aan den Langendijk, de R.-K. Kiesvereeniging te Noordschar- woude, de Vooruitstrevende kiesvereeniging aldaar en verschillende commissieleden uit de ingezetenen volgens art. 131 der Gemeentewet aan de voorztters der diverse Kamerfracties een schrijven gericht met het verzoek er bij den Minister van Binnenlansche Zaken op aan te dringen, het Wetsontwerp tot sa menvoeging der Langedijker gemeenten spoedig in behandeling te willen nemen. ZUIDSCHARWOUDE. Op 16 September was het aantal leerlingen der o. 1. school ongeveer 100 minder dan voor de R.-K. school was geopend. Het is thans reeds gedaald be neden het aantal, waarvoor het Rijk 5 leerkrachten vergoedt. ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. Berkhout is in het bezit van 4 jonge konijntje, welker moeder eergisteren stierf, toen zij nog volop met de moedermelk werden gevoed. Thans worden zij opgekweekt met een melkflesch, voorzien van een speentje, zooals kleine kinderen die krijgen, Leuk is het te zien, hoe die jonge dier tjes zich aan de melk te goed doen. De nu over leden moeder verloor ook haar moeder, toen zij nog volop aan de borst was, Zij is echter verder in het leven gehouden doordien een moederkat zich over haar ontfermde. ZUIDSCHARWOUDE. De kerk te Zuidscharwoude zal een aardige kar wei ondergaan. De vloer is op tal van plaatsen in korten tijd zeer verzakt, terwijl groote scheuren in de muren ontstaan. Aanvankelijk vermoedde men dat zich grafkelders onder den vloer bevonden, doch bij nader onderzoek is dit gebleken, zoo niet te zijn. Intusschen zal het in -orde-brengen heel wat tijd en geld kosten. BARSINGERHORN. Vaawege het Electrisch Bedrijf alhier zal deze week op de boerderijen van de heeren Smit én Kos- sen worden gedorscht met electrischen stroom als drijfkracht. Deze demonstratie zal tevens dienstbaar worden gemaakt voor eene aan de praktijk ontleen de kostenberekening. - MOERBEEK. Zondag 25 September werd alhier ringsteken ge houden voor paren met paard en kar, waaraan door 21 paren werd deelgenomen. De prijzen besonden in contanten. De eerste prijs, f 8, werd gewonnen door den iheer D. Wit Gz., met mej. A. Kater, beiden al hier; 2e prijs, f 6, L. v. Wachendorfl /van Rijn met mëj. C. Poldervaart, beiden te Wester Moerbeek,- O. Niedorp; 3e prijs, f 4, F. .Rens, Moerbeek, Barsinger horn, en mej. /Alt Kertkmeer, Tjallewal, 'Sehagen; 4e prijs, 12, Jacob de Graal, alhier en mej. M. Hartman, de Kreil, Barsingerhorn. Toen de strijd gestreden was, ging men zich ver meien met allergezelligsten dans in ihet café „De Moerbeek" van den (heer K. (Bart. Tot laat in den nacht duurde de pret. Er was met het keurige weer veel publiek hij het ringsteken en ook op de dans partij aanwezig. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. L>e uuto van tien neer A. Kestiiig uil Overveen, waarin zaten de dochter van den .eigenaar en een andere dame reed. Maandagmorgen omstreeks twaalf uur tei hoogte van de brug van SloierUijk. De auto kwam uit de richting-Haarlem- en werd naar den .«qek van den „Admiraal de Ruyterweg gestuurd, om langs dien weg naar Amsterdam te rijden. Bij dien hoek kwam een fietser uit de richting- Haar lemmerplein aanpeddelen. De chauffeur wees met ae hand in de richting van den Admiraal de Ruyterweg, daarmee bedoelende aan te wijzen welken weg hij koos. De fietsrijder heeft dat waarschijnlijk mis ver staan, want ook hij zwenkte den Admiraal de Ruyter weg op en kwam daardoor dwars voor de auto. De chauffeur trachtte uit te wijken, toen plotseling een motorwagen vaan den JElectrischen spoorweg uit de Amsterdamsche richting kwam. Een botsing was niet te vermijden. De chauffeur, die den fietsrijder voor een ongeluk had willen behoeden, kon niet meer verhinde ren dat zijn wagen tegen het achterbalcon van den motorwagen der electrische .aanreed. Door de vaart draaide de auto een stag om, zoodat ze van richting veranderde. De tram sleurde haar toen een meter of tien mee tot een ijzeren paal van de stroomgeleiding. Daar geraakte het voertuig bekneld tusschcn paal en tram De motor der auto weixl ingedrukt, de ruiten ver brijzeld. De d&mes in den wagen, werden door de glas scherven gewond, de chaufleur kreeg slechts een onbe duidende schram. Onmiddellijk snelden lal van per sonen om de behulpzame hund to bieden. De dames zijn toen overgebracht naar het huis van dr. J. D. Brand qp Sloterdijk, waar bij onderzoek bleek, dat de opgeloopen verwondingen minder hadden te beduiden en hoolüzakciijk de schrik over het gebeurde dc dames overstuur had gemaakt. De fietser, die feitelijk de botsing veroorzaakt had, was onmiddellijk doorgereden. Voor inzittenden en chaui feur liep de botsing goed af, de auto is erg beschadigd, evenals het achterbalcon van den motorwagen der E.S.M. ER VAN DOOR. Een Duitsche huisknecht van den caféhouder B. te Almelo is er met f 7000 van zijn patroon vandoor gegaan. BEHANDELING AAN DE GREN9. Men schrijn ons uit Oldenzaal Dezer dagen kwam ihier uit Duitschland aan dr. Louis Petruska met vrouw en kinderen, een Ameri- Kaaansche fan^lie, die rechtstreeks van Praag naar Rotterdam reisde, om vandaar met het stoomschip Rot terdam als le klasse-passagier naar Amerika terug te keeren. Dezelfde familie had beproefd te Zevenaar over de grens te komen, doch daar was haar door de ambte naren twee jeugdige personen den toegang tot ons land geweigerd, omdat haar passen niet voorzien waren van een Nederlandsch visum. Op de mededeeling van dr. Petruska, dat voor h(bn geen Nederl. visum vereischt werd om naar Amerika terug te keeren, was eenvoudig geen acht geslagen. Heit gezelschap moest derhalve naar Duitschland terugkeeren. waar hot zich wendde tot het Nederl consulaat te Munchen. De Nederl. consul aldaar ver klaarde, dat het gedoelde visum geen vereischte voor hen was, doch om alle verdere onaangenaamheden te voorkomen, verzocht dr. P, dringend om oen Nederl. visum, dat hem gegeven werd. Bepaald word, thans de reis naur Rotterdam over Oldenzaal te nemen. Toen de heer P. met zijn familie aankwam, gaf hij aan zijn misnoegen over dc te Zevenaar ondervonden behandeling lucht. Hij verklaarde, te Zevenaar zeer onlieusch te zijn behandeld, en dat hij noodeloos groote kosten had moeten maken. Het moet dan ook aun het optreden van de pasaen- contróle te Zevenaar geweten worden, dat hier een Amerik" .„jscho familie gedupeerd wordt. Dr. Pe^ulka toch is oen Araerikaansch burger, hetgeen duidelijk blijkt uit ziin papieren, dus wordt hij ingevolge de bepalingen Van oe passen-contrftle aan do grens als transito-passagier beschouwd, en daar hij rechtstreeks van Praag naar hier reisde, was hij van een geneeskundig onderzoek aan do grens vrijgesteld. Dat bedoelde ambtenaren te Zevenaar niet voldoèndé op de hoogte zijn met de voorschriften, kan hieruit blij ken, dat cenigc passagiers aldaar werden teruggezonden en over Oldenzaal ons land binnenkwamen, hoewel ze volstrekt niet in de termen vielen van de bepalingen der controle van den gezondheidsdienst en ze met hun pas sen overal onze grens konden paweeren. Ook deze menschen hadden door het verkeerd optreden van die ambtenaren te Zevenaar groQte kosten moeten raakén. MOERBEEK. 'a Maandags werd het amusement lustig -voortge zet en wel met kinderspelen en volksspelen, 'a Na middags ihalf twee werd aangevangen met fietsrijden mot hindernissen, voor heeren, hoven 13-jarigen leef tijd. én dozijntje deelnemend en. le prijs, f 6, Jn, Zijp, Moerbeek; 2e prijs f4 R. Keizer, 3e prijs f 2 J. Kater, helden alhier, en 4e prijs S. Rens, Moerbeek, Barslngerhoni, Vervolgens was aan de orde. Blaastrappen voor jongens beneden 34 jaar. Weer een dozijn deelne mers. le prijs f3 Jb. Bakker; 2e prijs f2 D. Wai- boer; 3e prijs fl H. Ootjers; 4e prijs f0.50 Peter Wei; 5e prijs f0.25 G. Grootes, allen alhier. Zakloopen voor jongens beneden 14 jaar, 12 deel nemers. le prijs f2.50 P. Ootjers alhier; 2e prijs f2 Albert Sanders te Moerbeek, Oude Niedorp; 3e prijs fl.75 Nico Ootjers; 4e prijs fl.25 P. v. cL Wal; 5e prijs f 0.75 Dirk de Boer; 6e prijs f 0.50 Dirk Keizer, allen alhier. Houtjesrapen voor meisjes van 9 tot 13 jaar, 10 deelnemers: le prijs 12.25 Koba Heinis te Moer beek, O. Niedorp; 2e prijs f 1.75 Gr. Dokter te Moer beek, Barsingerhorn; 3e prijs fl.25 Ali Kater alhier; 4e prijs f 0.75 Betje Heinis te Moerbeek, Oude Nie dorp; 5e prijs f0.50 Annie van der Wal alhier. Zakloopen voor meisjes van 6 tot en met 9 jaar, 6 deelnemers: le prijs f 1175 Ali Stammes te Hooge- bierea; 2e prijs fl.25 Teetje de Vries te Moerbeek, Oude Niedorp; 3e prijs fl Elisabeth Spaans te Moer beek, Oude Niedorp; 4e prijs f0.75 Ali Groenveld al hier; 5e prijs f025 Neli Stammes te Hoogebieren; 6e prijs f025 Marijtje Bart alhier. Ook nu na afloop gezellig samenzijn en dans. Het waren pleizierige dagen. HET SOCIALISTISCHE „ONDERONSJE" TE WOR MERVEER. Men deelt ons mede, dat het college van burge meester eni werthouders land verpacht heeft aan den secretaris der gemeente. Deze laatste vroeg en ver kreeg restitutie van het college voor onkosten we gens geleden verlies door het slechte jaargetijde aan izaad en meststof. lAcheraf blijkt, dat de wethouder der bedrijven in dienst van den gemeentesecretaris als werikman een gedeelte van het land heeft omgespit en zaad en medtstof geleverd heeft. Men tzegt, dat de burgemees ter het besluit niet ten uitvoer heeft gebracht en het is te wenschen, dat er eindelijk eens afdoend een eind aan het gezellig onderonsje (wordt gemaakt. N-R.Crt. Wil hebben ons, naar aanleiding van bovenstaande mededeeling, gewend tot den heer B. Boers, secretaris der gemeente Wormerveer, die ons de volgende inlich tingen verstrekte: Eenige maanden geleden heeft hét gemeentebestuur van Wormerveer een oude bloemisterij gekocht met de bedoeling dien lap grond van 1600 M2. te voegen bij de terreinen van het .ziekenhuis. Daar het seizoen reeds ver «was gevorderd, adviseerde de gemeente-architect met den aanleg van aeh tuin tot het voorjaar te wachten. Het terrein, aldus de heer Boers, was een wildernis gelijk; en alweer op aanraden van den architect besloten B. en W. den lap grond voor den tijd van één jaar te verhuren, niet zoozeer om het, uit den aard 'der zaak geringe, geldelijke voordeel, maar in de eerste plaats omdat 't terrein dat langen tijd braak had ge legen, van onkruid etc. gezuiverd zou worden, zoo dat de gemeente, wanneer de grond bij het ziekenhuis werd gevoegd, het terrein dadelijk productief zou kun nen maken. Per advertentie werd liet plan om den tuin tever- huren bekend gemaakt, doch de gegadigden hieven achterwege. Ik zelf, aldus de heer Boers, had ingeschreven voor dat gedeelte van den grond, hetwelk eventueel niet aan een ander zou worden verhuurd, terwijl een amb- i tenaar ter secretarie, die woont in het huis, waarin vroeger de bloemist gevestigd was, solliciteerde naar een lapje grond bij die woning, dat hem voor 17,50 huur werd toegewezen. Omdat er vender geen liefhebbers bleken te .zijn, kreeg ik de rest van het terrein voor f37 In huur. Ik deed het uit liefhebberij, om eens" te kijken, wat er van dien grond te maken viel. Wethouder Schrijver, dilf' van tuinbouw veel ver stand heeft, en die, zooals hij het uitdrukt, vrijwel werkloos is, verklaarde zich bereid het terrein voor mij in orde te brengen. „Arbeidsloon behoef je mij niet te betalen", zeide hij, „als er wat van terecht komt, deelen wij de opbrengst". Ik vond dat best, sprak zelfs.met den wethouder af, dat wij van dn ogst allereerst het ziekenhuis oen winterprovisie ten geschenke izouidon geven. Het terrein wer dontgonen. Daar het voor andere groenten wreeds te laat was, heeft de heer Schrijver uitsluitend boonen gepoot, van welk gewas, tenge volge van de wekenlange droogte niets terecht is ge komen. (Ein omdat Ik nu toch In elk geval voor de gemeen te de wildernis had opgeruimd, meende ik, op grond van ar^t 1629 van het burgerlijk wetboek, dat spreekt van restitutie van do pacht als een terrein voor den tijd van één jaar verhuurd, niets opbrengt, de huur penningen torug te kunnen vragen, terwijl ik tevens heb verzocht mij het 'bedrag van f 23.50, betaald voor meastoffen en poothoonen, uit de gemeentekas tee wil len vergoeden. Op dit verzoek heben B. en W. goedgunstig be schikt. CARBIDLAMP GESPRONGEN. Den heer K. Kretner to Steenwijk trof Zaterdag avond een ernstig ongeluk doordien oen carbidlamp bij het aansteken uit elkaar sprong. HIJ* word ernstig in het gelaat on vooral aan de beide oogen getroffen. FINANCIEELE NOOD DER GEMEENTEN, Uit Wormer. De jaarwedden der ambtenaren van de gemeente Wormer zullen thans weder gere geld worden uitbetaald. Het meerrr-Jeel moet het sa laris nog ontvangen vanaf 1 Juli J.1. Do niot-uitbe- taling hield hoofdzakelijk verband met de niet-goed- keuring der gemeentebegrooting 1921 door Ged. Sta ten. Dit college is n.1. va nmeening, dat de begrooting sluitende behoort te worden gemaakt door verhoo ging van den post Hoofdelijken Omslag en wonscht vermindering naar verhouding van den post Bijdra ge van Rijk on Provncio in de kosten der gemeente- huishouding. De gemeenteraad vermeont, dat do fi- nancieele draagkracht der ingezetonen tot het uiter ste is belast en is van dat besluit van Ged. Staten in beroep bij de Kroon gegaan. Tevens heeft het gemeentebestuur opnieuw bij de regeoring aangedrongen op opheffing van den finau- cieelen nobd aor gemeente. AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag liep op den weg van Nilvordal naar Wierden ondior het rljuon een wiol van ae auto vuu den heer Höndebrink af. Dc bestuurder was daardoor het stuur niet moer moester en de auto lep tegn een boom, waardoor zij over den kop sloeg on de vier in zittende heeren uit het voertuig werden geslingérd. Een hunner liep hierdoor zware inwendige kneuzingen op. De drie andere werden aan het hoofd verwond. Aan gezien de doctoren uit Nijverdal en Wierden niet thuis waren, werd doktor Sillcvis uit Almelo ontboden, dio do eerste verbanden lcgdo. Dc ernstig gékwetsle heor werd per auto naar 'het R.K. ziokenhuis to Almelo ver voerd, de andere konden hun reis naar Enschede voort zetten. ERNSTIG ONGELUK OP EEN SPOORBAAN. Nabij het spoorwegstation van Bristol werdon gis termorgen van een ploeg van acht arbeider» zes wegwerkers gedood. Zij waren aan het werk aan den spoorweg. Toen er een goederentrein aankwam, gingen zij terzijde staan, op het andere spoor, juist toen een personentrein om den hoek kwam, dien zij niet hadden hooren aankomen door bet geruas van den goederentrein. De personentrein reed midden in dc ploeg arbei ders, waarvan vijf onmiddellijk werden gedood, ter wijl oen zesde kort daarna o.verleod; Een hunner werd levensgevaarlijk gewond en slechts een van de acht werklieden bleef ongedeerd. WERKLOOSHEID IN ENGELAND. In Noord-Lincolnahlre is voor 10.000 werkloozo ar beiders uit do katoenspinnerijen de (termijn van uit- koering uit het regeeringafonds ter verzekering tegen werkloosheid verstrelken, zoodat tzij nu van onder steuning door het armbestuur afhonlkelijk zijn. Zaterdag *is vorder do staalfabriek van Moss End (Lanarkshire) die 1400 man in dienst.t heeft, besloten, en de Fife Goal Company heeft medegedeeld, dat zij een van hare schachten stil zet, omdat de productie gedaald was tot 15 centenaars per man en per dag, tegen 35 centenaars, vóór den oorlog. De maatschap pij verliest nu 10 sh. op elke ton steenkool De staal, fabriek te Glengarrock fAyrdhire), die 4000 man aan het werk heeft gehad, is ook stil gezet. In de Black Country zijn 60 pet, van de mijnwer kers buiten werk en staan de ijzersmelterijen stil, om dat de kolen hun te duur komen. Van 9800 mijnwerkers en werklieden in steengroe ven te Cleveland zijn er dertig weken lang ruim 7000 zonder werk geweest. In de wolnijveriheid te Bradford is daarentegen do tijd .van slapte voorbij. De weverijen werken daar in sommige gevallen ielfs met overuren. De burgemeester van Nottinghac zal deze week de eerste zode steken voor de uitvoering van een werk tot verdieping van de rivier Trent, waardoor vele werkloozen werk zullen krijgen. De Cunard-lijn heeft aan de werf van Vickers last gegeven, voort te gaan met het werk aan het passa giersschip Antonia. Daardoor zullen 6000 werkloozen te Barrow weer aan den slag kunnen gaan. Ook in de blikfabrieken in Wales, waar slechts 40 pet. van de werkplaatsen open zijn gebleven, zijn weer bestellingen ontvangen. Men hoopt dat eerlang weer 80 pet. van de fabrieken zullen werken. Som mige fabrieken moeten echter bestellingen uitvoeren tegen prijzen, waarop nauwelijks winst zit. De groote A.B.C.D.-scheepvaartcombinatie (Anchor, Brocklebank, Cunard en Donaldson) hebben aan de scheepswerven laten weten, dat zij het werk aan de schepen, die op de helling staan, hetwelk eenige maanden geleden stil was gezet, zullen laten her vatten DE. ONTPLOFFING TE OPPAU. Volgens een verklaring van de Badensche aniline- soda-fabriek staat nu vast dat de ramp te wijten is aan de ontploffing van een opslagplaats van ongeveer 4500 ton ammoniaksulfaat-salpeter. Het was tqtuusver niet bekend, en hoogst verrassend dat dit product ontplofbaar fe. De aanleiding van die ontploffing zal nauwelijks

Schager Courant | 1921 | | pagina 2