Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Birmenlandsch Nieuws. 4 EVANGELISATIE te: DONDERDAG, 29 Sopt Schaden, nam. Ihaifaoht, Ds. Boelke. Bijbellezing. ZONDAG, 2 OCT. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, iDs. van Dijk. Doop. Valkkoog, voorm. halftien, De. Tinhollt. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Onnokes. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. v. Graetihuijsen. Heerhugowaard, voorm. halftien, Da. Broekema. Oudkarspel, voorm. halfltien, Ds. de Leeuw. Winkel, voorm. .10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Oude Nietdorp, geen dienst. Veenhuizen. voorm. 10 uur, Da. Damaté. Harenkarspel, geen dienst, wegens vacature te Veen- huizen. Haringbuizen, voorm. 10 uurè Ds. v. Loon. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Hiippolytuahoeif, voorm. 10 uur, Ds. de Maar van Texel. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Biarsingerhom, voorm. 10 uur., Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7 uur, de iheer L. B. Hoekstra, Hoorn. Breezand, voorm. 10 uur, de lieer Boon. Nam. 7 uur, de iheer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen. BLOEDVERGIFTIGING. Een dezer dagen krabde vrouw S. alhier een puistje op haar been stuk, wat bloedvergiftiging tengevolge had. Nog juist bijtijds werd de dokter geroepen die dadelijk tot operatie overging. Nu is de toestand der vrouw, naar we vernemen, vrij gunstig. WEER EEN HOOFDPRIJS. Van de Medemblikker verloting viel in de collec tie loten van Arie van Twuijver weer een der hoofd prijzen, een 2>*-jarige merrie. De gelukkige winner is de heer G. Bruin, Ruige weg. POLITIE. Verloren: Een paar sokken en een tandenborstel. Gevonden: Een sleutel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. SGHAGEN, 20 Sept. 5 Paarden if 175 ,a 425, 8 flitderen f200 a 370, 41 gel- dekoeien, mag. ff 260 a 525, 82 idem, vette f 450 a 690, 81 kalflkoeien f400 a 750, 6 graakaliveren f 50 a 86, 40 nuciht. kalveren f 18 a 28, 7.90 schapen, mag. f 40 a 50. 310 idem, vette f38 a 40, 206 lammeren f28 a 40, 8 bokken, èn geiten f4 a 15, 39 varkens, mag. f40 a 52, 60 idem, vette, 'p. Kg. f 0.90 a 1.04, ,160 biggen f 12 a 24, 102 konijnen f 0.50 a 2.75, 402 kippen f 1 a 5, 50 eenden f0.75 a 1,50, 51 Kg. boter f3 a 3,10, 4407 kip eieren f 14 a 16. 337 eend eieren 1.12. ALKMAAR, 28 Sept. 1921. Aardappel 10.07 a 0.36. per Kg., Bloemkool 1 15.30 a 21.40 per 100 st. Roode kool f 4.20 a 6.80 per 100 Kg. Gele kool f 4.10 a f 6.50 per 100 K.G. Wortelen f 12.60 a f 14.80 per 100 bos. JUien f 7.80 a 9.60, per 100 lig. Spinazie f0.44 a 0.98 per 10 Kg. ICropsfla f 1,20 a 4.30, per 100 st. Snljlhoonen f&l a 85, 'spercieibioonen f 56 a 74, per 100 Kg. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 28 Sept. BüOeimkool, le soort f 11.40 a 17.80. 2e soort f3.60 a 5, per 100 stuks. Roode kool f2.70 a 4.30, 2e soort f 0.80 a 2.10, gele kool f2.80 a 4.70, witte kool f3.10 a 5.10, alles perilOO Kg. Wortelen f 11.30 a 11.90, per 100 bos. Kleine aardapp. f2.50, red star f7, ram menas fö, gele nep f'8.90 a 9.40, drielingen 16.40 a 8.50, uilen f8.80 a 9.40, 2e soort f2.50, losse wortelen f5J20 a 6.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 1130 st. bloemkool, 91500 Kg. roode kool, 111000 Kg. witte kooi, 35300 Kg. gele kool, 650 bos wortelen, 28750 Kg. losse wortelen, 17650 Kg. uien, 400 Kg. gele nep, 1775 Kg. aardappelen, 400 Kg. ram menas. NOORDERMARKTBOND, NoordacharWoude. 28 Sept. de Wet f7.10, duken f6.20, schoolmees ters f620 'a 720, eigenheimers f5.90 a 7.90, blauwe aardapp. f8.10 a 8.50, bravo's f7.10 a 7.80, roode ster f620 a 6.50, drielingen f2.90, spercieiboonen f43 a 45, ziliveruien f4, kroten f3.90, grove uien f 8,10 a 8,70, drielingen f6.50 a 6.90, nep f8.40 a 8.90, peen f 530, roode kool f2 a 5.70, gele kool f3.20 a 4.40, witte kool f3.10 a 3.90, alles per 100 Kg. Boswortelen f 520 a 1020, per 100 bos. WiAiRMiENH U IiZEN, 28 Sept. «Roode kool fl.40 a 2.80, gele kool f3.10, witte kool f2.90 a 3.20, uien f8.50 a 8,80, nep f820 a 8.60, driel. f6,10 a 6.60, peen f5.30, blauwe aardapp. f6.80 a 7.90, drielingen f 2 a 2.10, Aaovoer: 8600 Kg. roode kool, 700 Kg. gele kool, 64350 Kg. witte kool, 3650 Kg? uien, 2325 Kg. nep, 12715 Kg. peen, 2425 Kg. aardappelen. WANKEL, 28 Sept. Appelen f4 a 14, peren f 4 14, slaJboonen f 15 a 20, snijboonen f 20 a 25, uien f 3 a 5, alles per 100 pond, komkommers f 3 a 10, per 100 st. AMSTERDAM, 28 Sept. Op de heiden gehouden veemarkt waren aange voerd: 224 vette kalveren, le kw. f2.40, 2e kw. f 2,16, 3e kw. fl.70 per Kg. 50 nucht. kalveren f20—-30, por stuk, 688 vette.varken®, le kw. f 120, 2e kw. f 124, 3e kw. fl.14 per Kg. schoon gewicht. EEN ORIGINEEL DENKBEELD. J. A. H. Hopkins en 47 andere New-Yorksche bur gers van aanzien hebben zich tot een commissie ver- eenigd en zich per brief gewend tot president Har ding met het volgende voorstel: De President moet vinden de 48 de open bare meening in de Ver. Staten polsen over een schema om aan de geallieerden die schuld hebben aan de V. SU die schulden kwijt te schelden, naar de mate dat zij* geallieerden hun wapeningen verminderen. De ontwapening van de Unie zou dan in hetzelfde tempo moeten geschieden. De toelichting van het voorstel-Hopkins is, dat de derving der voorschotten, die de geallieerden- had den genoten van de V." St., voor de Unie weer zou worden goedgemaakt door de verlaging der eigen militaire lasten, hetgeen natuurlijk belasting-verla ging zou beteekenen. Bovendien hebben de Ver- eenigde Staten indien zij het plan-Hopkins c.s. zouden toepassen een dwangmiddel tegen de ge allieerden in handen. Want willen Engeland, Frank rijk en Italië niet tot vermindering der bewapenin gen overgaan, dan kunnen zij door de Unie worden aangesproken voor rente en aflossing van hun schulden aap de V. St. GEEN VERDERE FABRICATIE. Uit Berlijn, 28 September, Directeur-generaal Basch van de Badische Aniline- en Sodafabriek verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat de fabricage van ammonium-sulfaat-salpeter niet zal worden hervat, niet omdat dit niet mogelijk is, maar omdat men van meening is, dat na een der gelijk ongeluk dit product niet in den landbouw moet komen, waar doelmatige bewaring en toezicht zeer moeilijk is. HET POLÏTIE-SCHANDALL TE CHICAGO. Uit New-York wordt aan de Daily Mail gemeld, dat de autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld naar de beschuldiging, geuit door den hoofd-commissaris van po litie, datd ehelft van het politiepersoneel is betrokken bij den clandcstienen drankhandel. Uit de verhoren, die reeds hebben plaats gehad, is gebleken, dat kroeghouders reeds maanden lang hun mkoopen hebben gedaan bij verkoopers die tot de politie behoorden. Deze leverden zendingen whisky in de politiewagen, die gewoonlijk dienen voor het vervoer gevangenen. De politie berekende een extra-belooning van vijf dollars voor elke kist whisky die op die wij» werd bezorgd. Er is een lijst opgemaakt van honderd politie beambten, die bij dezen drankhandel zijn betrokken. Een bende mannen, hoofdzakelijk bestaande uit politie-be- ambten, had de laatste maanden een winst van meer dan 1 millioen dollar gemaakt een winst van meer dan overtreding van het drankverbod. SLUWE BANDIETEN. Vele winkeliers te New-York zijn heit slachtoffer ge worden van nooverijen, waarbij een aardig uitziend meisje een hoofdrol speelde. Zij hield de wacht, ter wijl haar medeplichtigen zich beijverden, de geld- laden te lichten. De New-Yorksche politie noemde haar miss Alibi en ofschoon zij met haar mannelijke compagnons misdaad op misdaad pleegde en niet kon worden ge vat, heeft zij door haar hartstocht voor het schrijven van minmehrieiven en door de zwakheid van haar mjnmaar om deze brieven te bewaren, in plaats van zie te vernietigen, een onweerlegbaar bewijs vom haar scihuldi gegerven. De modus openandi van dit edele trio was de v-ol- gende: Het meisje ging den tot doelwit gekozen win kel binnen op een oogenblik» dat er geen andere klan ten waren. Zij bleef dan wat bij de deur staan dra len om de zaken, die in de uitstalkast waren ten toongesteld, eens te bezien, en onderwijl wat bon bons udt haar doosje etend. Zoodoende fungeerde zij in werkelijkheid als uitkijkpost. Haar twee metge zellen kwamen dan na haar den winkel bonnen en Her wijl een hunner dan den winkelbediende met zijn ."revolver in bedwang hield, ledigde de ander het kas register. Deze laatste maakte zich dan snel uit de tvoeten, gevolgd door den eerste, die, wanneer hij dan Ihet schijnbaar hevig geschrokken meisje passeerde, isnel' zijn revolver in haar bonbondoosje wierp. In de «opwinding van het oogenblik zou niemand deze klei- me beweging bemerken en zelf®, indien de politie ter plaatse kwam, zou ook deze er niet aan denken, dit ^kleine meisje te verdenken en eens een onderzoek fin haar doosje met bonbons in te te stellen. 'Indien (dan tjjen van de mannen werd gepakt, misite men op Jhem de bewuste revol/vër en zoo had hij altijd een fkans, dat het onmogelijk zou zijn, hem aan te wij- V&en als de schuldige. Dit systeem ging dan ook goed, net zoolang totdat 'een van de mannen, die onder verdenking van de detectives stond, in zijn kamer werd gearresteerd en &nen brieven op hem vond. Iin die brieven vertelde het meisje hem .in geuren ten kleuren, van haar avonturen, waaraan zij had deelgenomen en in .een van de brieven zeide zij, dat toij hem d'e revolver zou teruggeven op dezelfde wij ze, waarop zij hem zoo dikwijls voor hem had ge dragen, nl. in de doos met chocolaadjes. ZWARE BRAND TE PARIJS. Uit Parijs, 28 September. Een ontzettende brand woedt in het hartje van Parijs. Het bekende Ma- gasin du Printemps, reeds eerder door brand ver woest, staat in lichtelaaie. Hedenmorgen half acht bemerkten wakers, dat bij de electrische geleiding der hoeden-afdeeling, vermoedelijk door kortslui ting een brand was ontstaan, welke zóó snel uit breidde, dat do eigen spuiten machteloos waren. In éón oogenblik vulde de groote koepel van het link- sche gebouw zich met rook. De brandweer werd in allerijl gewaarschuwd, maar vóór zij arriveerde, stond de geheele linkervleugel, die pas nieuw is, in lichte laaie. Het gebouw maakte,den indruk van een geweldigen oven. De groote spiegelruiten sprongen, zakten uit, smolten en vielen op straat, zoodat het voor de brandweer gevaarlijk was, de vuurzee te na deren. De geweldige brand in het nieuwe gebouw van de Printemps heeft vandaag het heele verkeer in de war gestuurd. In een wijden omtrek waren de stra ten afgezet. Den heelen dag verdrong zich achter de hagen vun agenten en soldaten een woelige menigte, die niets van den brand zag, maar het jagen der rookwolken volgde. Daar de Printemps in het hart van de stad staat, waar anders het verkeer het drukst is, bewerkte de afzetting geweldige opstop pingen. Leullier, de prefect van politie, nam zelf de eerste maatregelen. Men vermoedt, dat de brand in de keuken van de theesalon is ontstaan. Daarbij was er een voorraad licht ontvlambare stof. Het nieuwe gebouw heeft een groote uitgestrektheid, Het bevatte voor millioenen koopwaar. Het gebouw met de in richting stond voor 24 millioen in de boeken Inge schreven. Het heele kapitaal van de vennootschap Printemps bedraagt 40.500.000. De directie schat, dat maar een tiende van den heelen voorraad ver loren is. De verkoop en de aflevering voor de pro vincie in het hoofdgebouw wordt morgen hervat: de opslagplaatsen bleven ongeschonden, de achterzij van het nieuwe gebouw heeft evenmin geleden. Ove rigens is het geheel uitgebrand. Gelijkvloers ziet men niets dan een warrelklomp van verwrongen ijzeren staven. Wel staan de gevels nog overeind, met het geraamte der koepels. De rest is ingestort en hot schijnt de vraag of de gevels kunnen behou den blijven. Van binnen heeft een ijzeren zuil het op gegeven. Den heelen middag bleef de bouwval roo ft en en richtte de brandweer daarop verscheidend stralen. Verzekering dekt de schade. De directie ver zekert, dat niemand van het personeel voor het nieuwe gebouw, op 2300 geschat, zal worden ontsla gen. De persoonlijke ongelukken zijn onbeduidend. Alle ladderwagens en 2 ziekenauto's waren uitge rukt. Dit is de tweede ernstige brand in de Prin temps. de eerste brak in 1881 uit. In 1865 was het magazijn gesticht, in 1882 werd bet heropend, in 1906 was men het bouwwerk van het nu verbrande gebouw begonnen, in 1910 is dit gedeelte ingewijd. Do oorlog vertraagde de werkzaamheden. Naar men weet was het nieuwe gebouw nog niet voltooid. De directie behoudt goeden moed. Ze beschouwt den brand als een tegenslag, niet als een ramp, vooral dank zij onder andere de tijdige afsluiting van 1e onderaardsche gang die het oude met bet nieuwe gebouw verbindt. Uit een nieuw onderzoek naar do oorzaak van den brand in de Printemps zou gebleken zijn dat deze te wijten is aan kortsluiting. 's Avonds om half zes was de brandweer den brand in de Printemps meester. Er zijn zeven brandweer mannen gewond, van-wie 3 vrij ernstig, evenals drie ordebewaarders. BRAND IN DE VLIEGLOODSEN TE EVERE. Uit Brussel, 28 September. Brand heeft vannacht de loodsen op het vliegveld van Evere, die in gebruik zijn bij den internationale vliegdiensten Amsterdam—Brussel —Parijs en Brussel—Londen, vernietigd. Er zijn zeven vliegtuigen verloren gegaan. De schade wordt op ette lijke millioenen geschat. De oorzaak van den brand is de ontploffing van een lamp, waardoor een Jbenzine- voorraad ontvlamd is Ook de .werkplaatsen zijn vernie tigd. Slechts de dienst Brussel—Londen is tijdelijk gestaakt. De overige diensten worden geregeld voortgezet OM DE WERELD HEEN. Smith, de Britsche vlieger, die verleden jaar van En geland naar Australië'is gevlogen, is van plan, nu een vlucht om de wereld te doen. De Daily Mail verneemt, dat hij zijn plan jiog vóór den winter denkt uit te voeren met een amphibie-vlieg- tuig. dat zoowel op water als op land kan neerdalen. Zijn route zou zijn Engeland, dwars door Midden- Europa, Mesopotamië, Indië, China, Japan, vandaar noordwaarts over de Behring-zee, Canada en Britsch- Columbië. EEN OUDJE. „r.„. Te Falmouth is dezer dagen mevr. William Rogers overleden. Zij was 104 jaar oud. SCHANDELIJKE EISGHEN. Volgens de Daily Mail heeft alderman Bonstred m den armenraad van Mille End medegedeeld, dat een van de w.erkloozen, die om onderstand vroe£, uit zijn gezin een "wekelijksch inkomen had van 7.10 sh. (f 90) en zeer verbolgen was, toen men hem bedeeling Weiger de. Er waren andere gevallen, waarin de leden van het gezin 4 en£ 5 in de week inbrachten en het was een schandaal, meende hij, dat zulke gegadigden om onderstand vroegen, vooral daar sommige leden van den armenraad niet eens zulk een inkomen hadden. „DAAR, WAAR MEN VAN HONGER STERFT". Onder deren somberen titel geeft Podessjewki in de Moskousche Iswestra een reeks scheten uit het honger- gebied. Hier volgen korte uittreksels uit enkele er van. De boer «ging voort in zijn verhaal: .,Toen begon het hongeren, zonder eenige hoop op uitkomst., juist in den oogsttijd. Vele gingen in net geheet niet naar hun velden, waar geen halmpje groeide. Andere kwa men met 10, 20 of zelfs 30 pond van den desjatin naar huls. Het oogsten ging eigenaardig toe. Het koran werd niet gesneden, maar de boeren kropen op hun knieën over het veld en plukten eiken halm afzonder lijk, opdat er geen verloren zou gaan. Het koren werd ook noch gedorscht, noch gemalen, maar zooals het daar was op den kachel gedroogd en, met stroo ver mengd, in een handmolen gemalen. Daarmee was jiet meel klaar. f Steeds vaker hoort men thanssedert Paschen hebben wij geen brood gezien. Het laatste stukje hebben wij in den paaschnacht opgegeten Dan volgen uitvoerige beschrijvingen van de spijzen, die de boeren bereiden. Het meest verbreid is de „sati- roecha"; in een ketel wordt water opgezet en als het kookt, wordt er een handvol meel in gedaan. Zout is sedert lang niet meer voorhanden. In een dorp had een boer een koe gestolen, haar buiten geslacht en het vleesch naar fen verlaten kel der gesleept. Het verdwijnen van do koe was een heelé gebeurtenis in het dorp. Na eenige dagen vond men door den reuk de overblijfselen van de koe m den kelder, overdekt «net wormen. Bij de ontzettende hitte was het Vleesch snel tot ontbinding overgegaan. Niette min had de dief er zich eiken nacht van gevoejd Gras, allerlei aas. hout, dat is het .doodenmenu der boeren Wij gingen de straat door. Daar staat een huis met dichtgespijkerde vensters, het vierde, het vijfde, het zesde, zijn eveneens verlaten. Wij gaan een hut binnen. De boer Iwan Kastsjkin en zijn vrouw zijn bezig te Srobecren den ketel op het vuur te krijgen. Zij zijn aar echter te zwak voor. Ik kijk in den ketel; daar is het eten voor <j^n geheelen dag iaDe ketel is tot den rand vol water. Daarin drijft stokkig gras.... Op den kachel zitten in het donker twee kinderen van 5 4ot 7 f'aar. Zij doen denken aan waspoppen uit een panopticum en zijn even onbeweeglijk, niet bleek, maar wit. De oogen zijn blijven staan en zijn zonder blik, als bij die poppen. „Hoe heet Je?" vraag ik tibn het jongste kind. Geen antwoord, geen beweging. „Mikolslca heet hij", zegt de moeder. „Nu is al meer dan één nacht de slaap niet over hem gekomen. J>en geheelen nacht hebben zij daar zoo gezeten. Zij vragen ook niet meer om eten en sterven toch niet. Het is een kwelling ze aan te zien...." Ik vroetf haar, de kinderen van aen kachel af te halen. De oudste kon zich nog staande houden. Maar Mikolska zakte dadelijk op den grond neer. Toen hij stond bood hij een scnrikkelijken aanblik, als het huisje op kippebeenen uit het sprookverhaal. Zijn beenen waren dun als lucifers en daarboven een wanstaltig grooten buik, als een opgeblazen bal„De oudste kan het nog wel een week uithouden", zei ae moeder, „maar de kleine Mikolska zal morgen wel wegsterven...." Later hoorde ik, dat de moeder gelijk hadMikolska stierf den volgenden dag. GEMEENTE ZIJPE. Getrouwd: Carel Frederik Wilhelm Blotevogel, oud 26 jaar en Catharina de Boer, oud 23 jaar. Nicolaas Johan Silver, oud 28 jaar en Grietje Smit, oud 27 jr. DG LANDBOUWARBGXDERSWET. 'He» tooi. Ontwerp. Een 54-urige arbeidsweek. 's Gravenhage, 28 Sept. De minister «van AYbeid beeift bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt bet voorontwerp «van een Landlbouwarbei- derswet. Aan de toelichting wondt het volgende ont leend: Ter motiveering van die wteni&chelij'kfheid van wol- tellijlke regeling en bescherming 'van dten landbouw- arbieid wijst de minister op de beteelkenla die hot aftellen van bepaalde grenzen aan die arbeidsdag heeft ivoor de geestelijk-zedelijke omltwiikJkeiing ook van den arbeider in den landbouw, zoodat deize minder be- izwaren op zijn weg vindt bij de vervulling van zijn algemeen menschelijke roeiping; voor den gehuwden arbeider sluit dit mede de mogelijkheid in om het geizinslavten tot hooger bloei te brengen. Wat de werktijd betreft, wondt bepaald, dat de on- dermetnor geheeil «vrij blljiflt om te werken wanneer hij wil. I Wat hei gezin betreft, heeft de minister besfl.oten de echtgenui/ce van het bedrijfshoofd en arfjn kinderen van 16 iaar en ouder buiten alle wettelijke bepalin gen te laten en inwonende bloed- en aanverwanten tot en toet den derden graadl van 18 jaar en ouder van de bepalingen omtrent arbeid®- en rusttijden uit te zonderen; boven laatstgenoemden leeftijdsgrens. Wat de inwonende dienstboden betreft, wordt aan genomen, dat de werkzaamheden van vrouwelijke dienstboden, wanneer zij 'een gemengd karakter dra gen, niet al® landbouwarbeid in den zdn der wet te beschouwen. Evenals .voor de kinderen van het be- driJifShoofd geldt déze uitzonderingsbepaling alleen voor personen van 16 jaar of ouder. Ten aanzien .van inwonende knechts werd bepaald eene alleszins bruikbare regeling op den grondslag eener gemiddelde nachtrust van negen uren. Wordt dia ar bij vrijheid gegeven in de drukke periode met een uur minder te volstaan, dan kan hiervoor een vergoeding 'worden gevonden in eene overeenkom stige verlenging op een tijd, wanneer die omvang der werkzaamheden geringer ia. Hoewel In laatstgenoemden tijd de rusfcpooaen op fele boerderijen dikwijls langer dan tien uren zijn, vindt de minister geen aanleiding om ook déze in het ontwerp vast te leggen. De minister is van oordeel, dat, voor zoover het mannen betreft, op dien grondslag van. 54 uren per kalender week eene goede regeling van den arbeids duur voor die verschillende deelen van het jaarv kan worden getroffen; daarvan is dan ook in het ont werp uitgegaan. Hij meent, dat, waar het de eerste wettelijke rege ling op dit gebied geldt, het niet wenschelijk en, in verband met den reeds besproken aard van den landbouwarbeid, niet noodlzakehjk is, in het algemeen sterker in te grijpen. Als maximum-duur van den diagelijkschen werk tijd wordt gedacht aan zeven, acht, negen of tien uren. Hét aal deze regeling over het geheel zeer ten goede komen, dat élk jaar met (Voorlichting van com missies uit de belanghebbenden wordt vastgesteld voor welke deelen van het jaar de genoemde werktij dten izulilen gelden, zoodat met de bijzonder behoeten van de verschillende streken kan worden gerekend. Het ontwerp laat het bedrijfshoofd de gelegenheid om de uren, waarop gewerkt izal wonden, naar eigen inzicht te bepalen. Voor een goeden gang van zaken in het bedrijf kan er veel van afhangen diat de mogelijkheid om met overschrijding van den toegestanen werktijd derge lijke werkzaamheden te verrichten wordlt geopend. Het kwam den minister daarom .wenschelijk voor in dit ontwerp een teenvpudige regeling op te nemen, welke bij een minimum van omslag voldoenden waarborg voor een richtige naleving biedt. Uitgegaan is van de gedachte, dat aan elk landbouwbedrijf in den drukken tijd zondpr een voorafgaande aanvrage de gelegenheid moet wenden gegeven om den werk tijd voor .mannen met inachtneming van 'n, bepaadla grens, te verlengen. De minister meent, die grens bij twee uren per dag te -móeteii bepalen, hetgeen hem, naast de vrijheid, welkte hij den werkgever wil. laten tot het verdeelen der werktijden van een kalender- week over de werkdagen (art. 19), alleszins voldoen de voorkomt. Het aantal dagen, warop dteze verlen ging van werktijd ten hoogste zal mogen worden toe gepast, stélt het ontwerp, In verband met den om vang van de drukke periode in het bedrijf op 42. Ten einde het misbruiken van de bevoegdheid verleend bij nat. 18, 4e lid te voorkomen, wordt het hoofd der onderneming de .verplichting opgelegd, 'ieder® gebruikmaking te vermelden op eene door hem on- derteekende lijst en hiervan aan het eind van ieder® w'eek, waarin een dergeflijke vermelding plaats vond, kennis te géven aan het orgaan of den persoon, wel- 'ke daarvoor is aangewezen. Als regel zal dit zijn de "plaatselijke 'commissie, aan welke bij de uitvoering 'der wet een belangrijke plaats is toegedacht en waar over in leen ander gedeelte dezer memorie de noodi- ge mededeeiiingen vóórkomen. Naast de 3 genoemde 'uitzonderingen op de voorschriften betreffende den arbeidsduur, moet er een van geheel andore strek king .worden geplaatst. Deze heeft betrekking op •soorten van landbouwarbeid, welke veel overeen komst vertoonen met den arbeid in 'fabrieken. Terwijl het ontwerp in het algemeen geen onderscheid maakt tusschen den werktijd van vrouwelijke en manne lijke arbeiders, bevat het een paar uitzonderingsbepa lingen, die vooral zijn te bezien uit het gezichtspunt van de verzorging der huishouding en derhalve inzonderheid op den arbeid van gehuwde vrouwelijke arbeiders betrek king hebben .In de eorste plaats beperkt artikel JL5 den arbeidsduur voor deze categorie tot ten hoogste acht uren per dag. Ook ligt het in de bedoeling bij den uit te vaardigen alg. maatregel van bestuur voor de ongehuwde vrouwSij- ke arbeiders, die een huishouding te yerzorgen hebben, den landbouwarbeid in loondienst op Zaterdagmiddag uit te sluiten. Verder stelt het ontwerp in art. 5 het absolutie verbod van landbouwarbeid voor vrouwelijke arbeiders binnen 8 weken na hare bevalling Een andere groep, die ©ene afwijkende regeling be hoeft, wordt gevorraa door de jeugdige personen, waar voor het ontwerp als grens naar boven den 18-jarigen leeftijd stelt. Voor leerplichtige kinderen acht do Minister het noodig den loonarbeid geheel uit te sluiten. Kinderen van 10 jaar en ouder mogen tusschen schooltijd cn tusschen 8 uur 's morgens en 6 uur 's avonds" gedurende ten hoogste 4 uur per dag lichte arbeid in het bedrijf der ouders verrichten. Met betrekking tot den Zondag houdt het ontwerp zich in art. 12 aan den bijna zonder uitzondering door de landbouwende bevolking gevolgden regel, wanneer het allen loonarbeid op Zondag verbiedt met de mogelijkheid om bij algemeenen maatregel van bestuur uitzonderingen te maken voo rde noodwen dig eiken dag te verrichten werkzaamheden, alsrno- de voor die gevallen, waarin het tot den volgenden dag uitstellen wan bepaalde werkzaamheden oenig product belangrijk in waarde zou verminderen of verloren doen gaan. Op grond van verschillende overwegingen heeft de minister alleen den vrijen Zaterdagmiddag voor da gehuwde vrouw in het ontwerp vastgelegd, terwijl hij van de mogelijkheid om deze bij algemeenen maatregel van bestuur krachtens art. 16 aan andere groepen van arbeiders deelachtig te doen worden, gebruik denkt te maken voor de ongehuwde vrouwe lijke arbeiders', die een huishouding te verzorgen hebben. Het ligt in het voornemen In den algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van art 17 een bepaling op te nemen, krachtens welke by werin zoamheden ir he' open veld onder ongunstige weers gesteldheid met toestemming der arbeiders door don werkgever van het wetsvoorschrift omtrent de rust tijden afgeweken zal kunnen worden. Verder worden nog bepalingen gemaakt tot voor komen van ongevallen en het verbeteren van hulp. DE ONTPLOFFING IN EEN ZWEEDSCH SCHIP. Uit Groningen, 28 September. Hedenavond half zeven had een ontploffing plaats in de machineka mer van de Zweedsche driemastschoener „Hedvig", liggende in het Eeraskanaal bij Groningen. Er ont stond een groote brand, daar het schip met hout ge laden was. Het schip brandde geheel uit. De machi nist werdt ernstig gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. WIERINGERWAARD. Verbeterd bericht. Bij Koninklijk bpeluit ia-h*. noemd tot Heemraad van den polder Wiennge^waarö de heer C. Waiboer Az., alhior. ANNA PAULOWNA. Het besluit tot overplaatsing van den heer O. Speets, besteller bij den Post- en Telegraafdienst al hier naar Hilversum, waarvan wij in een vorig num mer melding maakten, is weer ingetrokken. ZUIDSCHARWOUDE, De 12-jarige P. G. kwam bij het voetballen te val len, waarbij hij een arm brak. NOODRSCHARWOUDE. Aan do U.L.O.-school zal ook onderwijs in de nut tige handwerken gegeven worden, waarvoor bereids gegadigden zijn opgeroepen. ZUIDSCHARWOUDE. Het laatste buitenconcert van Kunst na Arbeid zal gegeven worden Zondagmiddag 3 uur in do nieuwe muziektent. Dat kan, weer en wind dienende, weer een genotvolle middag worden. KOLHORN. Sedert een week wordt alhier in de Nederl.'Herv. Kerk school gehouden. De klassen zijn verdeeld over cathechisatielokaal, Nutsbibllotheek en kerkgebouw; in het laatste zoodanig dat godsdienstoefeningen hun gewonen gèng kunnen gaan. De kinderen zijn al reeds aan deze ongewone lokalen gewend. Met de slooping der school wordt nog deze'week aangevan gen. KOLHORN. Het schilderwerk aan de te verhouwen school werd aangenomen door den heer A. Schoon alhier en zulks van den aannemer J. Schenk. KOLHORN. De oogst van de gemeentetuintjes is grootendeels binnen. De aardappelen zijn van uitnemende kwali teit en de opbrengst zeer bevredigend. Bij de tegen woordige duurte van dit volksvoedsel komt eerst uit, welk een zegen deze tuintjes voor arbeidersgezinnen en ook kleine burgers, kan heeten. ALKMAAR. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den Raad dezer gemeente heeft heden in de plaats, opengevallen door het vertrek van den heer O. J. Verkerk, SD.A.P. benoemd verklaard de heer H. van Drunen. WIERINGEN. Maandagavond had te Den Oever de openstelling van het van Rijkswege gebouwde ontspanningsge- bouw ten behoeve van de arbeiders bij de Zuiderzee werken plaats. Het gebouw ziet er allerkeurigst uit, zoowel van binnen als van buiten. Men vindt er lees tafels, met allerlei boeken, tijdschriften, dagbladen enz., een piano, biljart, dam- en schaakborden,te veel om op te noemen, benevens een welvoorzien buffet met allerhande alcoholvrije dranken en bieren. Te ongeveer 8 uur opende burgemeester Kolff met een hartelijke toespraak de instelling, met den wensch dat de diverse arbeiders hier na gedanen arbeid gezellig bijeen zouden zijn, om de rusttijden en lange avonden door te brengen en dat allen een drachtig en vriendschappelijk met elkaar zullen om- gaan. Vele belangstellenden woonden deze openmg bij, ja de zaal was eivol en had de heer IJpma, die de dorstigen en hongerenden zal laven, met zijn bedien den de handen vol, om allen van iets te voorzien. De muziekvereeniging Apollo luisterde dezen avond met enkele mooie muzieknummers op, zoo dat er al dadelijk een gezelligen geest heerschte. Burgemeester Kolff hoopte dan ook dat Apollo nog menigmaal in deze zaal een concert ter afwisseling zal geven. Het doel van deze instelling is dat de arbeiders der Zuiderzeewerken bun vrijen tijd niet in de herbor gen zullen doorbrengen, maar hen in de gelegenheid te stellen in het ontspanningslokaal na inspanning voldoende ontspanning te kunnen vinden door »iet lezen van boeken, het doen van pianino- en biljart spelen, dam- en schaakspelen enz., enz. De exploita tie der zaal berust bij de vereeniging Omhoog alhier, welke lid is van den Volksbond tegen drankmis bruik. Jammer echter dat hun voorzitter Ds, J. M.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2