Atelier Niestadt, Electrische Kunstlicht-Fotografie. ;3 Binnenlandsch Nieuws. Schagen. Gemengd Nieuws. WINTERLEZINO-ALT. Donderdagavond zette do winter lozingen uitnemend in met de rijke voordracht van den heer Alt uit Bols- ward, over Tannhaüser, verlucht en opgeluisterd door lichtbeelden en muzikale fragemenrten op de-piano. De zaal van hotel Vredelust was zeer v,ol en de tem peratuur op dezen zomerse hen Octoberavond binnen tropisch; maar bet deed blijkbaar geen afbreuk aan de onverdeeld aandachtige stemming. Na een kernachtige inleiding over Wagner en zijn girooten invloed, werd op heldere wijizo aangewezen en toegelicht, hoe historie en legende in het meester werk zijn gevlochten. Hoe reeds van oude eeuwen de Venusberg tegenover de bekende Wartburg haar naam en beteekenis had gekregen door bestaande toe standen en het christendom, dit bestrijdende, de hei- densche legenden had beïnvloed. Schoon is de ontwikkeling van Heinrich Tannhaü sera levens gëteekend, verzonken eerst in de zinne lijkheid, tot het heimwee naar de natuur en de kerk klokken het wint, en hij zich losmaakt uit Venus1 verlokkingen. De onvoorzichtige gelofte, dat hij al toos toch Venus zal blijven eeren en loven, zal z'n de- ven verderven. Do terugkeer in den Wartburgkring, alleen omdat Elizabeth hem nog liefheeft, en in het jaar zijner af wezigheid hem bleef betreuren, schijnt hem in ',t oude leven te herstellen; maar de kortstondige her- eeniging der twee geliefden wordt wreed verstoord juist door hot onderwerp van den grootsch-bedoelden wedkamp: „het wezen der liefde". (Hoe rijk zijn de liederen der verschillende zangers •over dat onuitputtelijk onderwerp, dat de wereld be- heerscht! iMaar hoe onweerstaanbaar wordt Tann haüser er tevens door 'gedreven tot zijn hartstochte lijke bekentenis en voreering van de bandeloosheid der liefde, die hij bij ervaring kende 1 Wij kunnen er niet aan denken, het geheel, al ware het nóg zoo verkort, weer to geven, maar noemon al leen nog de spanning van den bedevaartganger, die tot den Paus gegaan in zelfkastijding en bitterste boetedoening, daar wordt afgewezen. (Dan schijnt al les verloren en terugkeer tot het oude onheilige le ven de eenige uikomst, maar de heilige opofferende liefde van Elizabeth overwint en Venus wijkt Tann haüser sterft, maar de staf die 's Pausen „eeuwige" banvloek verkondigde bloesemtl 'De genade, die ge weigerd was in Home, is van den hemel gegeven om de opoffering van Elizabeth. Wagner moge (naar «prekers scherpzinnige onderscheiding) de slotzin la ter onjuist gewijzigd hebben, daar toch de „verzoe ning van God en de natuur" niet zoo zeer de diepste beteekenis van den Tannhaüser zou zijn, als wel „de eeuwige heilige liefde der vrouw die ten hemel leidt" er bleef ééne diepe .indruk, nl. alleen in do eeuwige liefde, die uit God la, in vergeving en zaliging door genade. Het waa een prachtige avond. in de pauze werd medegedeeld, dat het voornemen is, Donderdag 20 October a.9. in een ledenvergadering de orgaaiseering der vereeniging tot stand to bren gen, waarin het comité wordt omgezet. iMon hoopt, dat do vertegenwoordigers van aange sloten vereonigingen alsdan een flink bestuur zullen gaan vormen, waardoor voortaan overleg over aller lei lezingen ih Schagen mogelijk zal zijn. ANDERE CIJFERS. Werd in de bogrooting voor het jaar 1921 een heffing voor den Hoofdelijken Omslag geraamd van f 11x000.— (dezer dagen uitgoreikt), thans is dit cij fer in de door B. en W. aan den Raad aangeboden begrooting teruggebracht op ruim f86000.—, een dar ling dus van moer dan 20 POLITIEKE LEZING. De openbare- vergadering van Zondagmiddag 16 October van He VrijzinnigrDemocratische Kioska- morfederalio Helder, zal nog een aangename afwis seling krijgen. Het Schagor Meisjeskoor, onder di rectie van don hoer Jac. Jansen, zal namelijk eenige liederen ten gohooro brengen ter afwisseling van do lezingen. Ongetwijfeld een attractie, die door velen op prijs zal worden gesteld. MARKTOVERZICHT. De handol ln vette koelen was Donderdag J.L re delijk; voor een vluggen omzet was er wel wat to veel aangevoerd. De prijzen liepen van 70—80 en> 00 ct. per pond; 90 ct. werd besteed voor do fijnste kwaliteit. In de kalf- en geldekoeien was de handel matig, mot oen moolen aanvoer. Met de stieren was het fout haast onverkoopbaar; de prijzen varioer- den van 40—60 cent por pond. Do flftmdel in do graskalveron was slecht; nuch tere kalveren stug. In de magere schapen was het aardig goed; met de overhouden stug en de vette schapen goed. Hoogste prijs per koppel was f 60 per stuk. Bokken en geiten hoegenaamd geon handel. In de schrammen en biggen matig. Met de vette varkens ging hot stug, doch 1 ct. per pond duurder bij de vorige week; do hoogste markt hiervan was 53 ct. per pond. Do konijnon en kippen gingen «eer goed van de hand. De boter weer oude prijs, met weinig oanvoerr trekkende handel. Do kipeieren waren wel gewild, deze worden weer duur. Eendeieren bij het oude. OOK HIER. Aan twee hulpbestellers bij de posterijen alhier is wegens .mindere werkzaamheden, ontslag gege ven. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Margaretha, dochter van Petrus op 't Veld en van Margaretha Komen. Wlihelmina Engel tje, dochter van Gerardus van Dok en van Wilhel- mina Winkel. Getrouwd: Pieiter BaJkker en Geertje Kramer. POLITIE. Verloren: een big. Is oan komen loopen: een schaap en een kalf. Gevonden: een zilverbon. Inlichtingen tor Secretarie. MARKTPOLITIE. iBurgemooster en Wrtebouders der gemeente iSchar gen brengen ter algemeene kennis, dart vanaf heden tob en met 17 November d.a.v. des Donderdags geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwabraat mogen worden geplaatst dan alleen gedurende den tijd voor op- of afladen, terwijl het uit- en inspannen van. paarden op het Marktplein, langs het 'Noord en het Rensgars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal gestraft worden met een geldboete van 'ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagien. Schagen, 7 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, t ROGGEVEEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken hekend, dat het verzoek van de N.V. Schagen Hout handel (Directeur W. H. Krimp) te Schagen, om in het perceel, kadastrafcil bekend in sectie C, no. 1204 en 1205 een werkplaats als houtzagerij te mogen inrich ten, door hen is toegestaan. Schagen, 3 October 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. UIT DEN RAAD VAN WORMERVEER. De gemeenteraad van Wormerveer is eergister avond weer het tooneel geweest van een heftigen strijd tusschen de soc.-dem. fractie eenerzijds, met de beide soc.-dem. wethouders Binnendijk en Schrij ver en de oud-wethouder De Boer in de voorhoede on den burgemeester, den heer Cluyseuaar aun de andere zijde. Reeos het eerste punt van de agenda, de vaststel nijg uer notulen van de vorige vergadering, bracht ue partijen scnerp tegenover elhander. ue neer De Boer" wenscüte ae notulen gewjjzigu te zien ten opzichte van een uitlating van uen Bur gemeester aan zijn adres in vernand met de quaestie uer samenvoeging uer Zaansche gemeenten. De Bur gemeester hau daarbij den heer De Boer verweten ais iegon8tanaer in uen Baad to hennen gesproken, ter wijl hij in een der plaatselijke niauen zich ais voor stander had doen kennen. De voorzitter verzette zich hiertegen omdat de no tulen zeer juist het verhandelde weergeven en hij ook nu nog op cht standpunt staat. De heer De Boer houdt de onjuistheid der notu len Btaande en doet een voorstel tot wijziging. Hij zegt, dat het een klein man is, die geen onge lijk wil erkennen. Hij beschuldigt den Burgemeester zich steeds van leugen en laster te bedienen en acht hem een ramp voor de gemeente Wormerveer. Van den financieelen nood der gemeente is de Burge meester in de eerste plaats de schuld. Als de Burgemeester in kleine zaken al niet eer lijk kan zijn, hoe zal het dan zijn- in groote? De heer Binnendijk (S.D.): Als hulpofficier van Justitie 1 De heer De Boer wil dat een arbiter zal worden aangewezen, die een uitspraak zal doen omtrent de houding van den Burgemeester in deze quaestië en wil daarvoor den heer Kooijman, burgemeester van Purmerend, uitnoodigen. De heer Ferf (Vrijz.) kan zich de juiste woorden niet meer herinneren, doch gelooft dat. de voorzit ter het wel zoo bedoeld heeft als de heer De Boer meent dat gezegd is. De Voorzitter zal met den heer De Boer niet discussieeren, om de wijze waarop deze zich geuit heeft. Hij blijft er bij dat de notulen weergeven wat gezegd is. Als hij van zijn ongelijk overtuigd was, zou hij niet aarzelen dit te bekennen. (Hoongelach bij de soc.-dem.). De notulen worden daarop met de door den heer De Boer verlangde wijziging goedgekeurd. Do heer De Boer (S.D.) hekelt, dat de -voorzitter zich steeds op zijn parlementaire vormen laat voor- stuan. Maar boven vorm staat het wezen. Eerlijk heid en rondborstigheid gaan boven stinkende par lementaire vormen. Hij vergelijkt deze mot een mooie vrouw met innerlijk slechte hoedanigheden. De Voorzitter merkt op, dat de heer*De Boer on der het wezen verstaat: razen, scheiden en tieren. De heer De Boer zegt, dat als de Burgemeester had toegegeven het anders bedoeld te hebben, de schijn gered was. Als spr. zich aan zulke smeerlappenstre- ken schuldig had gemaakt, had men dit ook gerust mogen qualificoeron, U doet, vervolgt de heer De Boer zich tot den voorzitter wendende, zoo tegen over iedereen. Spr. wijst in dit verband op het ge heime Kabinetschrijven van den burgemeester. En hoe is de verhouding tegenover de burgerij? Als spr. don burgemeester op straat tegen komt groet deze het eerst on dan groet hij terug, al doet hij hot tegen zijn zin. Liever ziet hij dat de burgemeester geen notitie meer van hom neemt. Spr. handhaaft zijn voorstel tot het aanwijzen van een arbiter. Wethouder Binnendijk (S.D.) verzet zich tegen clit voorstel. De Raad heeft zich nu voldoende uitge sproken. Wethouder Schrijver (S.D.) wil den heer Kooiman niet in oen moeilijk parket brengen. Hij kan een dergelijke uitnoocliging niet aannemen. Hot voorstel-De Boer wordt niet gesteund, zoodat het verder geon punt v&n beraadslogiug kan uit- makon. Ter tafol komt nu een schrijven van den ministor van Arbeid inzake de Woningbouwvereniging De Arbeid, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de onregelmatigheden die bij het onderzoek in be trekking tot den houw van woningon dier voreoni- ging zijn aan den dag getreden on naar aanleiding waarvan door de regeoring het besluit 1b genomen dut aan bedoelde voroeniging geon voorschotten meer uit 's Rijks kus zullon worden verleend. Do Voorzittor leest het schrijven in zijn geheel voor, waarvan de inhoud den heor Forf (Vrijz.) aan leiding geeft tot do uitspraak dat hiermede voor die vereeniging do kous af is* Wethouder Binnendijk (S.D.) komt hiejj tegen op. Hier wordt beschuldigd «onder dat de betrokken partij in de gelegenheid is gesteld zich te verwereiu B. en W. hebben bedoeld schrijven doorgezonden naar don socretaris van1 den Bond van Woningbouw verenigingen on naar don secretaris van Do Arbeid. Dat wil spreker echter wel zoggen, dat als alle be schuldigingen do waarde hebben van die omtrent de bonboekjes, de vereeniging niet veel kan worden verweten. Men zegt dat er geen bonboekjes waren, terwijl de opzichter er een hpelen stapel van in zijn bezit heeft on waarnaar hom nooit ls gevraagd. Van de quaestie van de heipalen en schelpkalk (waar omtrent naar de mededeelingen in hot stuk de hoo- voolhodon welke verbruikt zijn, niet kloppen met do factuurs) weet sprekor niet af on hij zal rustig het rapport der belanghebbenden afwachten. Reeds nu biijkt op welk eon wijze de regeering door den burgemeester als hulp-officier van justitie om den tuin is geleid. Spr. heeft echter de vereeni ging geadviseerd om vóojc dat geknoei on gekuip geen stap uit den weg to gaan. Het gemeentebe stuur heeft hot dan ook als zijn plicht beschouwd de vereeniging tot het laatst toe tó stounen. Er is wel veel gelasterd, maar niets bewezen. Do voorzitter zegt niets anders gedaan te hebben dan het schrijven van den minister, die door tol van ambtenaren is voorgelicht, voor te lezen. (Ge lach van de soc.-dem.). Spr. meent dat door dit schrijven de tweede aanvrage wel als vervallen kan beschouwd worden. Deze woorden verwekken onder de soc.-democraten eenige opwinding en geven aanleiding tot allerlei interrupties als: ,dat zou je wel willen!', ,geen quaestie vanl' e.a. Als de opwinding toeneemt, dreigt de Voorzitter de hulp van de politie te zullon in roepen, wat het tumult nog doet verergeren. Wethouder Schrijver scheldt den burgemeester voor: ellendeling, vuile patseri welkelaatstee quali- ficatie de wethouder, naar aanleiding van een voor de pers onverstaanbare interruptie, ook toepasse lijk verklaart op den heer Ferf. De voorzitter verheugt zich in zooverre over dit schrijven dat, terwijl de heer Binnendijk hem in alles wat op De Arbeid, betrekking heeft, de schuld geeft, nu het scherm op gaat en de waarheid bloot gelegd wordt. Spr. heeft herhaaldelijk pogingen ten Doox het lnstallecren van een moderne V fl II fl* welke aan de hoogste eischen des foto-techniek voldoet, is ons atelier geopend tot 's avonds 9 uur. Foto's bij avond gemaakt, zijn niet te onderschel den van daglichtfoto's. I gunste van de vereeniging aangewend, maar men heeft de zaak verknoeid en nu is er natuurlijk heel veel moeite noodig den tvagen in het rechte spoor te krijgen. Spr. brengt in dit verband ook ter sprake het schrijven aan den Officier van Justitie, waarvan be weerd is dat dit door hem zou zijn verzonden. Spr. ontkent pertinent een brief aan den Officier van Justitie te hebben gezonden. Men heeft echter van een schrijven aan den accountant den heer Wagten- donk, het adres veranderd en dit aan den O. v. J. gezonden on dit schrijven gepubliceerd. Op die wijze oi den dan de ingezetenen van den kant van het gemeentebestuur ingelicht. De heer Schrijvor tot den burgemeester: Lafaard, leugenaarl Wethoudor Binnendijk ontkent een lettor aan den brief veranderd te hebben. De zaak is correct be handeld. Spr. zal alle intriges beantwoorden en De Arbeid vordedigen, zoolang er geen andere bewij zen worden bijgebracht. Als waarnemend burgemeester heeft spreker eens een brief ontvangen van den Minister, waarin be treurd werd dat een andere brief in verkeerde han den was gevallen. Dit typeert toch wel de heele zaak. I-Tet za.1 vervolgt de heer Binnendijk, zich daarbij tot den burgemeester wendende, te bezien staan of u zult gehandhaafd worden./ Het Handelsblad ver trouwt u al 'niet meer. De Commissaris is beu van uw gedoe. Alleen de Regeering steunt u nog, omdat de adviezen die zij ontvangt steeds eenzijdig zijn. Al uw gebluf, geschetter en geintrigeer helpen u niet. Wij zullen u openlijk bevechten. Van mij krijgt ge geen bronzen beeld. (De wethouder doelt op het geschenk van den Wormerveerachen handel aan den burgemeester.) De Voorzitter verwondert zich over het publicee- ren van ministerieel© brieven, omdat do Minister dat verboden heeft. De wethouder kan overigens slecht lezen, want niet het komen van een brief in verkeer de handen wordt betreurd, maar van een kist. Wethoudor Schrijver: Door die kist hebt go u zelf gekist, want in die kist zat de brief. Spr. heeft den burgemeester een genieenen patser geheeten. Hij is niet gewoon zich zoo uit te drukken, maar als hij fogenover een ondier staat, zegt hij waar het op staat. De burgemeester druipt van politiek. Hij hoopt, dat in 1923 de S.D.A.P. het onderspit zal del ven, maar spr. vertrouwt op het gezond verstand in Wormerveer. Het is bij hom één Stuk haat on ver achting tegenover de S.D.A.P. Doch mot dat al is hij een afgerazende stuinperd bij wien alle logica zoek is. De heele zaak is een Hetze tegen De Arbeid, die aan de bittertafel is opgeworpen en waarbij de burgemeoster het instrument is. Er bestaat geen grooter comediant dan hij. Men hooft maar eon oordeel uitgesproken, zonder te hebben onderzocht. De geheole taktiek. is de S.D.A.P. bet regeeren onmogelijk te maken. Tegen een 'apache 'die met een mes in den rug aanvalt, kan men zich niet verweren. Verschillende stemmen: Ja wel. Wethoudor Schrijver: Zeker op den duur! Spr. vraagt wat de burgemeester in acht jaar heeft ge daan. Niets dan de handelingen van de wethouders laten nagaan door agenten on rechercheurs. Do el lendeling doet zelf niemendal! Verschillende leden intemimpeeren. De voorzitter verzoekt den leden den heer Schrij ver rustig te laten doorspreken. Wethouder Schrijver: Wij maken allen fouten, maar niet zulke groote bokken als de burgemeester^ die de gemeente duizenden-en tienduizenden guldens kosten. Het ondier hapt naar Do Arbeid, on tege lijk naar ons. Hij zal hem zoo blijven noemen, want er is niets menschel ijks meer in hem. De hoer Ferf (Vrijz.) poemt het een schande zoo als hier gesprokon wordt. Men spreekt van „gemoono patser". De heer De Boerj Is het op juist? .Do heer Forf: Ja zeker, 'het is een schande» De héér Do BoerRobert en Bcrtrnm' De heer Ferf (Vrijz.geeft to kennen den burgemeester te gelooven als deze ontkent ben brief aan den O.v.J. 4e hebben geschreven. Als men daaraan twijfelt mout mon met bewijzen komen. Do heer De BoerDie brief moet yoor don dag komen Wethoudor Schrijver hoeft den brief gelezen en er oen afschrift van genomen. Er is .na dien tijd heel wat gekonkeld. Het laat hom overigens koud aan wion do brief, w!>cxin eon gerechtelijk onderzoek wórdt gevraagd, ia gorten Bij i-'^ verder debat vermaant do voorzitter den hoer Schrijver niet tot "do loden maar tot "den voorzittor te spreken. Wethouder Schrijver t In welk 'artikel van do wdt wordt dit voorgeschreven De heer Do Boor (den burgemeester imiteerond)dé parlementniro vormen f Wethouder Binnendijk doet .de toezegging den bric# aan den Rand te zullen overleggen. Ook ae geheime brio- ven van dqn burgemeester aan den Minister waarvan B. en W. aan den Minister afschrift hebbon gevraagd, zullen gepubliceerd worden. Wij "behandelen alles open baar, do burgemeester alles stiekem. Uit de bnevcn zal dan ook eens blijkon, hoe de burgemeester denkt over 'do werkloozen. tegenover wie hij in zijn kamer poeslief Ls, terwijl hij aan de Regoering te kennen geeft, dat do uitkeering tp hoog is. Spr. be rijpt biet, noe de beer Ferf zoo'n man nog.steunen :an. Als hij een rechtschapen jmu was zou hij dal niót kunnen doen. Do Voorzitar deelt mede dat zijn adviezen in helt college van B. en W. geheel worden icnegccrd, waardoor hh tlus wel verplicht is in een afzonderlijk schrijven zijn rneening te zeggen. Hij hoeft aau den Minister, op diens verzoek tc kennen gegeven geen bezwaar te héb ben., dat deze brieven worden gepubliceerd. Het schrijven van den Minister wordt "daarna voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt de gemeenterekening. over Ï920 met een n'adeelig saldo van f ll.276.05ys. De heer Ferf vraagt hoe het komt, dat nu een nadtjèlig saldo aanwezig is. terwijl 'n voordeclig saldo van ruim f 20.000 in uitzicht was gesteld, waarmede ook al propaganda is gemaakt De voorzitter licht ïn dat geen mandaat was afge geven voor het nadeelig saldo op den dienst 1918 ad ruim f 31.000. HdblcL DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De aanvoer bedroeg 'heden een 105000 Kg., waar onder een 20000 Kg. commissiekaas. De productie van de commissie-boerenkaas neemt zeer toe. Tal van boe ren scheidden zich van de fabrieken af, omdat de commissie-boerenkaas steeds belangrijk meer por pond opbracht dan de fabrieksbaas.' Het gevolg hiervan is, dat op tal van boerderijen de boeren hun kaasgerei weer in gebruik hebben ge nomen. In bet buitenland schijnt men het boerenpro- duct in commissievorm om den smaak boven bet fabrieksproduct te verkiezen. iDoor de staking in Frankrijk was het prijsverschil heden tusschen het. fabrieks- en het boerenproduct weggevallen. De prijzen waren belangrijk gedaald. De vorige week werd er bij een stuuge markt gemiddeld f 73 per 50 Kg. besteed, heden gold de kaas bij een vlotte markt gemiddeld f 68 per 50 Kg. Alkm. Ct. LEDIGE KIST. Te Wognum is gisteren bij he't opgraven van lijken op het kerkhof aldaar, een ledige kist naar boven ge haald. Er wordt een onderzoek ingesteld. DE WARMTE. De Filiaal-Inrichting K.N.MJ. schrijft: Hoewel het gister zeer warm ia geweest zijn toch de tot heden bereikte October-maxima niet overtrof fen. Begin October 1908 was het veel warmer, toen bereikte de temp. te Helder een maximum van 25 gr., thans 21 gr., Groningen 27 gr., nu 23 gr., de Bilt 26 gr., nu 24 gr., Vlissingen 24 gr., nu 24 gr., on te Maastricht 28 gr., nu 27 gr. C. Deze waarden zijn af gerond tot geheele graden. 1 'r f DE MOORD TE BUINTTRVEEN. De daders van den vreeselijken moord te Buiner- veen zijn nog niet ontdekt. Het staat thans vast, dat de inbrekers des nachts om twee uur hun plan heb ben volvoerd. Zij hebben eerst getracht door een kei- derraampje binnen te dringen, doch stuitten op de goed gesloten kamerdeur. De schurken hebben daar. op met een dikken paal het luik voor een der ramen stukgeslagen en daarop de glasruit, waarop twea mannen naar binnen zijn gegaan en een de wacht heeft gehouden. De oude Trip is op het geraas toege komen on werd onmiddellijk door een schot aan den hals getroffen on stortte dood neer. Do vrouw' was in middels ook opgestaan en werd door de twee mannon gedwongon al haar geld af te geven; 7X> gaf de f200 die zij bij zich droeg en zei dat dit alles was wat zo in huis had. Ze hebben de vrouw.daarop op een vree- selijke wijze gedreigd en zeiden o.m. „laten wij haar rnaar ophangen". De schurken hebben haar daarop vastgebonden en gedreigd dat, als ze buiten kwam voor het licht werd, zo zou worden doodgeschoten. Alles werd daarop doorgezocht, waarna ze eindelijk de woning hebben verlaten. NIEUWE NEEDORP. Het schiet goed op met het werk aan het nieuwe gebouw voor de Coöperatieve Malerij „De Toekomst"; alhier, dat verrijst op grond, aangekocht van den hoor. Tuinman, liggende aan den Schulpweg en aan heil aldaar no? funk© vaarwater, dat verder in Oostelijke] richting dorpwaarts minder bruikbaar wordt. Eenige dagen gelejlen is het heiwerk gereed gekomen, waarna! men is begonnen te metselen aan de fundcering. Vrijdag! 7 October ochtends half acht, werd door den metselaar! J. Tromp uit Oudkarspel (aannemer van het metselwerk)" de eerste steen gelegd. En hij hooptei ln de kortst' rede, die hij daarbij hiéld, dat het werk 'goed zou! kunnen worden ten einde gebracht, dat de medewer king tusschen hem als patroon, en de werklieden, als-; mede die met den architect, den opzichter, enz., even eens goed zou blijven. Zoowel opzichter als architect; waren aanwezig. Opzichter is de timmerman A. Droog uit Kolhorn on de lieer I>k. Tuinman van N. Niedorp treedt op als dagelijksoh Opzichter. Na dc plechtigheid werd weder met het metselen van het opgaande werk doorgegaan. Naar men ons mededeelde Is ook hot Beslpur dor betrokken malerij best tevreden over de wijze waarop de werkzaamheden vorderen. Hadden de roeden van den windmolen der malt aan het Oosteinde, het nu maar'even laugcr gchoude inplaats dat er dezer' dagen, zooals _wo meldden, edn door midden knapte. NIEUWE NIEDORP. De heer D. Wuis te Lungereis had nabil het Woon huis van den heer Jn. Stammes alhier, het ongeluk om met 'zijn, met een bruinen hit bespannen kur, te water to geraken. Behulpzame handen brachtenheft trekdier ter ©ener zijde en dies kar aan de aunderon kant van do tamelijk 'breedè sloot op het droge. De Lar bekwam nog eenige averij maar overigens bepaaldd het zich ongeveer tot net onvrijwillige bad voor mcnsch en diar. i JULIANADORP. Morgen speelt onze voetbalclub T F. C. tegen H. V. van Helder. JULIANADORP. Naar wij hebben vernomen, bestaat het p(an om te komen tot oprichting ocner dansclub. Het mtenafief daarvoor neemt de heer C. Vader. JULIANADORP. Onze 2ang-veroeniging O.K.K. zal baar eerste uit voering voor dit seizoen geven op Zondag 30 October. OUDKARSPEL. Voor den Langendijk is met ingang van 15 December tot wijkverpleegster benoemd Moj. F. CL Mctz, thans te Ooltgonsplnat. OUDKARSPEL. Onze ook in den omtrek zoo gunstig bekend staande tooneedvoreenigiiig .„liet Kleinq Tooneel" zal m het a.s. winterseizoen opvoeren de pracht tragie-koincdio „Do Violicra" van W. Schuurman. Do vorooRigina.is reeds nu voor versdililiuule plaatsen aangezocht voor het geven van voorstellingen, o.n. vo Wariuonliutzcn, Nieuwe Niedorp, WieringerwaanL Anna Paulowna, Petten, Barsingcrhorn on Mcdemblik. terwijl ook de volgende maand Til Goncordia to Noord- Seharwoudo ccon uilvoering gegeven zal worden. Waar dit stuk mot veel succes door jict gezelschap Rooljaards in den stadsschouwburg te Amsterdam wordt opgevoerd, en kennende hetgeen „Het Kliuino Tooneel" weet. Ié prestoeren, kan net mot and-ars of succos is reeds vooraf volkomen verzekerd. GEMEENTE ZIJPE. Ingoschroven van 5—7 Oct *21. Geboren: Geertje, d. v. IJsbrand; Bakker on van Maartje do Leeuw. Ondertrouwd: Dirk Kaan, oud 22 J. en 'Elizaheth Christina Kaan, oud 21J. Meinardus Gouwonborg, oud 22 j. on Joharmu. Anna 'Agatha van Beusocoxn, oud 24 j. Jacob do Geus, oud 25 J. on Grietje Gutkor, oud 21 j. Overleden: Aaltje Rentenaar, oud 73 J., wed. van A. Kossen. Predikbeurten. ZONDAG, 9 Oct NED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowcut, voprm. 10 uur, do hoor Boon. EVANGELISATIE tc: Breezaud, nam halfzeven, de heor Boon. WOENSDAG, 12 Oot NED. HERV. GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. CHOLERA. Te Koningsbergen in 'Oost-Pruisen zijn Donderdag n&ar men uit Berlijn moldt, 10 gevallen van cholera asiatica voorgekomen. Een in het bacteriologisch in stituut van 'de stad werkzame vrouw heeft daar de besmetting beetgekregen en twee lieden, die bij haar inwoonden, aangestoken. De vrouw is reeds overle den en een ander bevindt zich in levensgevaar. On- middelijk zijn de noodig© voorzorgsmaatregelen ge troffen. Da&r de ziekte onmiddellijk, werd geconsta teerd, bestaat er nauwelijks vrees voor verdere uit breiding. EEN SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Uit Eschwcge 7 Oct. r- Op do lijn Leimfelde—Gothe in de nabijheid van de stad Buffleben lieren gisteren nacht acht wagens van een goederentrein los on re den terug. Een van den anderen kant komenden goe derentrein kwam met de losgeraakte wagons in botr sing. Dertien wagons en de locomotief werden vor- niold. Een benzine-transportwagenontplofte en een noch in don wagen bevindenden remmer verbrandde Verscheidene spoorwegbeambten werden «waar ge wond. VERLENGING ARBEIDSTIJD. Uit Hal le a. d. Saaie, 7 Oct. De Leuna-f abri eken hebben als eerste bedrijf in Duitschland den 8-urigen arbeidsdag afgeschaft. iDe directie gaf eenvoudig te kennen, dat wegens gebrek aan arbeiders de weke- lijksche werktijd op 56 uren moest worden gesteld. WARM. Een Havas-bericht meldt dat hert in Frankrijk ook al zoo warm is. Gisrteron was het te Parijs 28 graden C. en te Biarrirtz 33 C. ACHTERUITGANG VAN HET GEBOORTECIJFER. De achteruitgang van hert geboortecijfer gedurende de oorlogsjaren komt thans te Praag tot uiting door een sterke vermindering van het aantal inschrijvin gen op do Praagscho scholen. Dit jaar kwamen 1d de eerste klasse de kinderen, die in 1915 zijn gebo ren. Tegen 6987 In 1920 werden dit jaar in de Tsjo* chischo jongensscholen! slecht» 6448 'leerlingen voor het eerst ingeschreven, in de meisjesscholen 5740 to gen 6252 In 1920. In de eerste klasse van alle Tsie' lp- sche volksscholen is het aantal leerlingen met 27, iö de meisjesscholen met 2-4, Ja de jongorisse-teou®1

Schager Courant | 1921 | | pagina 2