Aliiieei Nieuws- Raad Yan Schagen. Dinsdag 11 October 1921. 64ste Jaargang. No. 6904. Uitgevers i N.V. v.h. THAPMAN CoSchsgen. Binnenlandsch Nieuws. SCIAGER COURANT. Dil blad verschijnt viermaal per week :l}insd*i[, Woensdag, Donder- da« en Zaterdag. Bij Insendine tot 's m. 8 nar worden Advertentidn moreel mogelijk in net eerstaitkomend nammer geplaatst. POSTREKEN1NQ No. 83330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3'maanden f l)jS. Losse nummers 6 cent. ADVEK'l'HN Tl ÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Vergadering op Maandag 10 October 1920, des na middags te half twee uur. Voorzitter de heer J. Cornellssen, Burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heoren Overtoom en Timmerman. Voorzitter doelt mode, dat van den heer Overtoom bericht van verhindering -is ingokomon en voorts, dat spr. niet genegen is den secretaris op te dragon of te 'verzoeken dos Zondags gelegenheid te geven de no tulen of de ingekomen stukken in te zien en ton twee de als antwoord op de vraag door den heer Van Nu land gesteld, dat begonnen is de woningen op het Hoog te verbeteren. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Berg man, dat bij vorig maal gevraagd bad, of den raad medcdeeling was gedaan dat een uitkeering aan do gemeentel was gedaan door de brandstoffencommissie, uitmakende eon deel van het voordeelig saldo. Door den voorzitter Is toen medegedeeld, dat die mededee- ling was gedaan en de heer Trapman zou het mij uit couranten bewJJzon. Ik heb de couranten nagegaan maar heb de modedoeling niet kunnen vindon en het berust dus zeker op eon abuis dat de meeled oeling aan don Raad is gedaan. iDe heer Trapman heeft mij ook geen couranten getoond. Do heer Trapman meikt op, dot hij hier zit ala wothouder en niet als courantier. Ik heb dat in een huiselijk praatje meegedeeld en zal daar voortaan voor oppassen. De mededeeling is wel degelijk aan den Raad gedaan, het bedrag staat bij den gemeen te-ontvanger geboekt en aan tien administrateur is op spr's voorstel door B. en W. een dankbetuiging ge zonden voor zijn goed beheer, wel een bewijs, dat aan deze zaak voldoende aandacht Ja gewijd. De heer Bregman acht 'het goed, dat de mededee ling wordt gedaan, in het bijzonder voor den admi nistrateur is het vèrmeldings waard. Vooral waar in Augustus 1918 hier gezegd is, dat er wel een nadee- lig saldo zou weizen bij de brandstoffencommissie. De heer Trapman zegt, dat het buiten de wijze van administreeron Staat of er 'n onvoordeelig of voordee lig saldo ontstaat. Men moet die terugbetaling niet be- acchouwen als 'n faveurtje dat de gemeente geniet, maar het is niet anders dan een teruggave van het te voel dat de ingezetenen hebben betaald voor hun brandstoffen- t>* weer Bregman meent toch, dat gebleken li,.dat er. goed geadministreerd is. Do heer Trapman zegt dat daarvan hier geen sprake ia Doordat er teveel door de brandstoffenverbrulkers is betaald, heeft de brandstoffencommissie gemaakt, dat 20 pet. van dat saldo aan het OEUJkslkolenbureau moest gorden afgedragen. Ala men dus dezo zaak onder de oogon ziet, is er nog wel een kantje en randje aan. De heer Helder is het volkomen met de redeneering van den heer Trapman eens en spr. wijst er op, dat het he mals gascommissielid bekend was, dat de brandstoffencommissie een belangrijk potje in kas had en dat de gascommlssie desnoods daaruit geld kon leenen. Voorzitter deelt alsnog mede, dat aan de gemeente is uitbetaald f 1690.24. Voorzitter acht het beter, de discussie over do brand stoffencommissie te sluiten, omdat het bedrijf 1 April reeds is opgeheven. Do heer Trapman zegt, dat men hier zichzelve een pluim op de hoed wil steken, die inen niet toekomt en dat daarvoor reeds de eerste de beste raadsverga dering wordt aangegrepen. Do notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen Js goedkeuring Ged. i&t&ton kohier Hoof- delljken Omslag; dito goedkeuring aanwijzing plaats stichting schoolgebouw, betreffend het stukje grond naast de school, richting Roggeveenstraat; ditoö 'wijzi ging Bouw- en woningverordening betreffende wa- terleidingaanleg; eveneens suppletoire begtrooting; eveneens wijziging verordening Hoofdei. Omslag. Is ingekomen rapport van den accountant over het lo halfjaar 1921 van den- toestand der gasfabriek. Alles was in orde bevonden en met een geraamde winst van f 600.70 De her Helder informeert of er nog vraag is naar geklopte cokes voor f 1 per H.L. Voorzitter deelt mede, 'dat onlangs 250 H.L. ia ver kocht voor f 1.10 en dat men beaig is een contract voor afname af te sluiten. D'e heer Van Nuland wijst er op, dat bij een afname van 5 HJL. de cokes fl,25 kost en bij 1 HX. f 1.65. Spreker zou graag- zien, dat ook per 1 HX. de cokes voor f 1£5 werd gegeven. Voorzitter zegt, dat deze vraag zal worden bespro ken door B. en W. iNog is ingekomen het verBlag van den melkcon- troleur, over het onderzoek gedurende de maanden Augustus en September. Voor kennisgeving aange nomen. Van den heer I. de Vries is het verzoek ingekomen om aangesteld te worden als makelaar in roerende lichamelijke goederen. B. en W. «teilen voor, hier aan te voldoen. Goedgevonden. 13. en W. bevelen aan tot benoeming van leer krachten voor het vervolgonderwijs de hoeren D Brouwer, Hoofd, W. A. Porie, onderwijzer, en mej. E. Visser, onderwijzeres. Aldus geschiedt. Wordt aangeboden verordening tot regeling van het vervolgonderwijs Aan de orde is benoeming onderwijzer openbare tre school, vacature-Veth. voordracht luidt: 1. W. P. Nieman., Kerkebuurt, 2. J. v. d. Graaff, Castricum; 8. Jb. N. Cornellssen, te 8t. Maartensbrug. iDe heer Nieman wordt met al- gemocne stemmen benoemd. Volgt het voorstel van B. en <W., tot uitbreiding van Je Algemeone Begraafplaats. Aangezien gebleken Is, Jat de afdoeling van huurgraven op de algemeene **Braafplaats reeds voor een zoodanig gedeelte is toe- R*wezon, dat to voorzien is, dat binnen enkele Jaren dezo afdoeling geen graven meer beschikbaar zul- l0® *ijn en ook met het oog op de andere aideelingen uitbreiding binnen afzienbaren tijd noodzakelijk zal stellen B. en W. voor om tot uitbreiding over te ffaan. Het werk zal worden uitgevoerd in eigen beheer hYwT ln0t hot °°8 °P werkverschaffing B. en W. uoDben onderhandelingen geopend met het Weezen- oestuur .to Barsingerhorn, tot aankoop van grond, welke administratie eigenares is van het achter de J^graafplaat a gelegen land. BIJ ©en udtgraving zoo aiep mogelijk, zal een oppervlakte noodig zijn van pl.m. 2220 M2., welke oppervlakte ls aan te koopen tegen f 1 per M2. B. en W. achten dezen prijs niet laag, maar mot hot oog op de gunstige ligging van het land aanne melijk, waarom zij voorstellen, dit land aan te koo pen. De begrooting van het werk geeft een totaal be drag aan van f 7250. De heer Van Nuland oordeelt uitbreiding van de begraafplaats wal gewenscht, doch niet als het onder het motief van werkverschaffing gaat. In dat op zicht acht hij het beter, 'dat het werk tot volgend jaar wordt uitgesteld, omdat, gezien de werken die hier nog uitgevoerd moeten worden, de werkloosheid dezen winter zeer miniem zal zijn. Voorzitter weet niet, of de heer Van Nuland nu zoo'n duidelijken blik ln de toekomst heeft, maar B. en W. achten het juist noodzakelijk, dat het werk dezen winter gebeurt. De heer Hopman zegt, dat het opgehoogde gedeelte een poos moet'rusten en daarom is het gewenscht, dat het werk dozen winter wordt uitgevoerd De heer Helder vindt het een magnifique gelegen heid om de werkeloosheid tegen te gaan en wil deze gelegenheid wel degelijk aangrijpen en het werk in eigon beheer uitvoeren, zoodat do gemeente do worko- looshoidbestrijding in de hand houdt. Spr. wijst erop dat in eon der vorige vergaderingen govraagd ls, naar-werken uit te zien. Toch spijt hot spr., dat het college, dat eigonaar van den aan te koopen grond is, niet billijker is geweest met den prijs en dat dezo prijs niet meer in overeenstemming ls met de werkelijke waarde. Voorzitter zegt, dat B. en W. met het college heb ben onderhandeld en dat oorspronkelijk een hoogere prijs was gevraagd. Tenslotte is de prlj3 van f 1.«- overeengekomen. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen, alleen de heer Van Nuland stemde tegen. De heer Helder vraagt, of misschien de begrafenis rechten worden gewijzigd in verband met de uitbrei ding. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit nog niet hebben i ovrwogen. i Een geldleenihg van f7500 voor dit werk wordt eveneens goedgekeurd met een rente van ten hoogste 7 pet. en aflossing van minstens 1750 per jaar, Een vijfde suppletoire begroeting, hiervoor wordt ook goedgekeurd. B. en W. stellen voor, om in te «tellen een 2-Jo- rigen cursus in de Fransche taal. Sedert de opening der UX.O.-school wordt geen onderwijs gegeven in Fransche taal. Voorgesteld wordt, dit onderwijs te ge ven aan de leerlingen van de 5e, 6e en evèntueel 7e klasse der openb. lager school ter voorbereiding van het onderwijs in het Fransch aan de U.L.O.-school. Voorgesteld wordt, 'dit onderwijs op to dragen aan de heeren DeenJk en Koning. De lessen voorloopig i Woensdag- en Zaterdagmiddag om l uur te geven Allen voor. De belooning voor het geven van het onderwijs wordt op f 2 per uur bepaald. 'Een verordening voor de schoolgeldheffing wordt vastgesteld. Het schoolgeld zal bedragen: bij een on zuiver inkomen beneden f 1000 gratis, van f 1000 tot f 1500 f 750 per jaar, hoogerdan f 1500 f 15 per Jaar. In principe wordt besloten, de kantooruren van den gemeenteontvanger to wijzigen en te bepalen op: van 's morgens half negen tot 'a middags half één., terwijl de ontvanger 'Zaterdagsmorgens voor de uitbe I linig van loonen van negen tot elf uur zitting.zal hou den. Tot nu deed hij dat vrijiwillig, doch de functio naris oordeelde 't beter dat ht dn zijin instructie werd opgenomen. Aangeboden wordt de gemeente-begrooting in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 283.501.85. Tot leden der commissie belast met het nazien wor den benoemd de heeren Helder,' Rempt en Van Nuland. De heer Rempt vraagt het plaatsen van een lan taarn bij Schouten op het Noord en op 't Hoog. B. en W. zullen dit bespreken. De heer Roggeveen vraagt, hoe het staat met het gezin, dat de vorige week op straat is gezet Voorzitter zegt. dat het huisgezin bij verschillende menschen ï!s ondergebracht. Spr. heeft geen woning, doch heeft medelijden met de menschen, het is een nare locstand. Het heeft de aandacht van B. en Wl getrokken, dat er enkele ledige huizen staan, waarvan 2 er altijd leeg staan. B. en w. hebben dan ook besloten zich tot de huurcommissie te wenden met het ver- zoek in deze het noodige te verrichten. Er staan op hot I oogenblik 2 andere huizen leeg en B. en W. hebben I daarover eenVer (zoek tot de eigenaars gericht De heer Helder vraagt of B. en W. ook 'op de j hoogte zijn van de ledige woningen buiten de kom. Voorzitter antwoordt bevestigend en noemt er een I op 't Wad De heer Van Nuland vraagt hoe het slaat met de afgesloten brug op de Loet naar de Bierkade. I Voorzitter zegt, dat de toestand nog .altijd, dezelfde is. Als de bewoners yan de Bierkade blijven weigeren, zal de brug wel ten eeuwigen dage afgesloten blijven. Beter wordt geoordeeld deze kwestie in comité te behandelen. De heer Koemoester vraagt, nu men bezig is aan hef bestraten van de Loet den weg wat .gelijk 'to maken. De heer Trapman heeft <nan den opzichter gehoord, dat dit zooveel mogelijk zal gebeuren. Hierna volgt sluiting, om over 1e gaan in comité ter behandeling van reclames hoofdelijken omslag. GOEDKOOPS MARKTWAAR De firma Wolf en Davids tle Rotterdam had bij de politie aangifte gedaan, dat zo telkens galantcriön en speelgoed uit haar magazijnen aan den Oppert ver miste. Dezer dagen nam do politie op de markt aan den Goudschen Singel eenige kisten met deze waar in beslag, die uit bedoelde magazijnen afkomstig bleken. Een onderzoek bracht aan net licht, dat de goederen ontvreemd werden door bewoners van een pand aan de Nauwe Broedersteeg, dat 'aan de achterzijde aan de magazijnen van Woff en Davids grensde Ze konden ge makkelijk door £e dakgoten naar de galanterieën op slagplaats komen, door een dakvenster zich toegang verschaffen en op hun gemak 'den buit binnenhalen. Se dert September 1919 waren de diefstallen reeds ge pleegd. volgens de berekening der firma zelf zou wel voor T 10.000 gestolen zijn, de politie heeft 'al den diefstal van een 14000 kunnen vaststellen. Het afzet gebied dor dieven was op de markt te Rotterdam. Gouda, en Amsterdam, doch ook van een paar winkeliers aan den Crooswijkschen weg en de Goudsche straat te Rot terdam heeft men kunnen nagaan, dat zo het gestolen goed kochten. Twee bewoners van de Nauwe Broeder- steeg zijn aangehouden, één ervan was een metselaar, die met vast werk een weekloon van f 70 haalde. Ik gewezen Dultsche kroonprins Iemand schrijft aan De Tijd over eenbezoek.dat hij aan Wieringen heeft gebracht. De gewezen Duit- scne kroonprins vertelde hem o. m. Uitsluitend uit pecunaire gronden denk ik tot nader order op Wieringen te blijven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, op het platte land te verblijven, maar de stand der Duitsche valuta en ook de woningnood houden mij daarvan terug. Om precies de zelfde redenen komen mijn vrouw en de jongens mij eenmaal per jaar bezoe ken. Wij correspondeeren geregeld met elkaar. Tweemaal per maand schrijven wij elkaar uitvoe rig en de longens krijgen allen een epistel per maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Overigens wordt zij door de opvoeding van de kinderen geheel in beslag genomen, want de omstandigheden eischen, dat ajlen later zelf hun brood verdienen kunnen. Mijn oudste zoon, heeft mij al een paar maal ge schreven, dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding tnuis op mij te nemen. Ik zal echter zoolang in Nederland blijven totdat ik de vaste overtuiging heb gekregen, dat mijn terug keer geen nadeelige gevolgen in Duitschland kan hebben. Tot heden heb ik nog met niemand gesproken, die mij wist te zeggen, wanneer ik als burger in mijn vaderland zal kunnen leven, om mij aan de opvoeding van mijn kinderen te wijden. Ernstig tramongeval Even voorbij den Oosteinderbrug te Hiliegom heeft Vrijdagmiddag een ernstig tramongeval plaats gehad. Achter een auto kwam uit de rich ting Hiliegom een motorrijder; uit de tegengestel de richting naderden tegelijk de tram en een goe derenauto. De auto uit de richting Hiliegom stopte, de motorrijder scheen echter het gevaarlijke van de situatie niet te overzien, wilde rechts de auto passeeren, merkte te laat dat hij in de knel ge raakte en om zich te redden reed hij met volle vaart over de tramrails in een heg. De machine passeerde hem, doch de wagen die iets breeder was, greep motor en berijder, met het noodlottig gevolg dal den laatste den heer H. M. D' Angremor.a uit Den Haag de beide beenen werden afgereden en hij een zeer ernstige buikwonde bekwam. Per auto is de ongelukkige op last van dr. Van Aalst naar het gasthuis te Haarlem vervoerd, alwaar hij kort na aankomst overleed. AXUMINIUM-PANNEN IN DB KEUKEN. Naar aanleiding van een waarschuwing door een apotheker tegen onoordeelkundig gebruik van alumium- pannon, is eon ernstig woord tot de huisvrouwen hier zeker op £ijn plaats. De apotheker constateert *nX ver schillende ziektegevallen, veroorzaakt door het gebruik dezer pannen. Gedurende de laatste oorlogsjaren en ook thans nog worden alumium-waren voor huishoudelijk gebruik in groote massa ingevoerd 'in ons land, van uit 'Duitschland, wegens den laag blij vonden Marken- koers. De aankoop dezer artikelen is dus al sinds jaren voor haast elke huisvrouw bereikbaar geworden, ook voor de arbeidersvrouwen, daar de alluimumwnren meestaf lager in pms zijn dan het 'beste soort' gift- vrije email-pannen.' Daarbij "komt, dat 'een stef alumi nium-pannen een waar sieraad is in elke keuken, een oogenfust voor iedere knappe huisvrouw. Ook 'heeft men tiiaens den oorlog, meer door het gebruik van de blikken fluit-ketels, de zuinigheid geleerd van het be zigen van zeer dun en liciht metaaldaar dit op gas of petroleum heel snel wordt verhit, dus het water of 'de melk veel eerder aan den kook komt, dan in zware ijzeren of geëmaileerde pannen. Het 'onderhoud van aluminium is ook niet "lastiger dan dat van gewone pannen. Al deze faktoron tezamen hebben het alumium- keukengerei in betrekelijk korten tijd zeer populair ge maakt in ons land. Ik wil nu geenszins gaan (beweren, dat alle aluminium- artikelen uit de keuken gebannen dienen te .worden voortaan, maar wèl bohooron zij met overleg en be slist oordeelkundig te worden gebruikt Melk en aard appelen kan ipen mot oen gerust hart koken in eon aluminium pan, doch voor het dagelijksch bereiden van groenten gebruike men géén aluminum pan. Ook moet Beslist worden ontraden net koken van karnemelk, zure appelen of vruchtensap in aluminium. Het koud laten worden Van gekookte spijzen in een alumium pen kan ook nadeelige gevolgen hebben voor de gezondheid. Als elke huisvrouw dit eenvoudig Voorschrift als waarschuwing ernstig ter harte neemt, kan rif gerust haar alumium pannen en -ketels blijven gebruiken. E. H. S. HOOGHWINKEL. VER V. OUDL. DER VAKSCHOOL VOOR KAAS MAKERS TE HOORN. Vorige week hield bovengenoemde vereorilglng hare algemeene vergadering in café „Central" te Alkmaar. No do gewone huishoudelijke bozigheden hield Dr. Scheij een demonstratie van het verbeterde toestel voor de zuivelbereiding. Door verschillende touten aan te wijzen in het tot heden gebruikte toestel, welke werden ver meden in het nieuwe, ging de heer Schctt de geheele bewerking van de Zuurselbcreiding door. Ieder werd er nogmaals van overtuigd van het groote nut om bij de zuurselbcreiding de grootst mogolijko zindelijkheid en correctheid te betrachten. Goea zuursel ia voor de kaasmakera oen groote schat Daarna hielde de heer S. Njjholt, bedrijfsadviseur dor Friesche Coop. Zuivcloxportvereeniging to Leeuwar den, een inleiding over: „wat wordt 6r in Friesland gedaan ter verbetering van de kwaliteit der kaas?" Spr. begon met de fabriekmatige zuivelbereiding, to bespreken vanaf het tijdstip dat do kaasbereiding vanuit do boerderij overging naar "de fabriek. De eerste fa brieken werden te bekrompen ingericht om een groote hoeveelheid melk te verwerken. Het personeel was niét geschoold en had geen ondervinding. Bij voorkomende kaasgebreken was men op zichzelf aangewezen, om hier in verbetering te brengen. Men wist het hoe en waarom niet, jndien men verandering bracht in do bereiding. Daarbij kwam nog de slechte arbeidstoestanden, IB uur peer dag en langer hard werkten. De energie en lust voor rijn werk word de kaasmaker geheel ontnomen. Bij de invoering der kaaskcuringen, waar beheerders en elkaar ontmoetten en piet elkaar van ge dachte wisselden, wend reeds veel verbetering bespeurd. Groote verbeteringen traden in, toen door het personeel gebruik werd gemaakt van de zuivelcursussen, welke in net leven werden geroepen. Beter geschoold personeél en betere arbeidsvoorwaarden heeft er heel wat toe bijgedragen om de kwaliteit van het product op te voe ren. In den breede zette spr. uiteen wat de zindelijk heid voot de zuivelbereiding ia. Met groote belangstelling werd de spreker gevolgd. Door verschillende leden werd gebruik gemaakt, om met den spr. van jgedachte te wisselen. 0.a. werd door den hoer Scheij gevraagd wat spr. dacht van do machinale kaasbereiding. Deze was, volgens den heer Nijholt, nog te jong .om" nu reeds conclusies te trekken. "S hij van gedachl toekomst heeft Toch fa hij van gedachte dat de machinale bereiding een Nadat het bedrijfe water, pekelkoeler, .stoomhok. enz., enz., de revue heeft gepasseerd, zegt de heèr Nobèl, Beer. Bond van Zuivelfabrieken, dat hij met genoegen de besprekingen van dezen middag gevolgd heeft en hij overtuigd is, dat de vereenigiiig bij dezen voortgang een goede toekomst tegemoet Saai en zeer zeker bevor derlijk is aan de ontwikkeling van jle zuivelindustrie. "Na dank aan allen, voor de belangstelling en niet het minst aan den heer Njjholt voor zgn zoo leerzame inleiding, werd de- vergadering gesloten. DE WERKLOOZE TYPOGRAFEN. Het hoofdbestuur van dien Alg. NecL Typografenbond heeft een adres gezonden aan den minister van Bin nenlands che Zaken, waarin te kennen wordt gegeven, dat het werkloozenrfjfer onder de leden van den bond èen ongekende hoogte heeft bereikt en nog geregeld stijgt Bovendien, zegt het bestuur heeft de bon<f "dit .jaar ruim 600 leden afgevoerd, die, door werkloosheid ge dwongen, thans In een ander vak hun brood trachten te verdienen. Daar de bond niet in staat is. rijn „uitge trokken leden" op eenige wijze financieel te steunen, verzoekt heit bestuur den minister, de van rijn depar tement uitgaande steunregeling voor uitgetrokken werk nemers ook voor de grafische en aanverwante bedrijven van kracht te doen rijn. OPHEFFING DER Uit Amsterdam. Zaterdag is in een zeer druk 'be- Nzochto vergadering van Blakende havenarbeiders, in de Diamantbeurs gehouden, besloten tot opheffing der sta king. Naar het bestuur van de bootwerkersvcroenlging „Recht en Plicht" mededeelde, heeft dit eerst eene uit eenzetting gegeven van den stand van het conflict en daarna de vraag gesteld of men thnns aanleiding aan wezig achtte om te spreken over opheffing der staking. Toen de groote .meerderheid blSk gaf tot 'opheffing te willen besluiten, meende het Bestuur het oogenblik gekomen het advies to geven Maandag au. weer aan net werk te gaan. Op onze vraag, op welke motieven dit besluit berustte, antwoordde ons die heer Posthuma, dat daarvoor ge<en motieven noodig waren, daar het zeer gold een gewone vproteststaking", die men elk oogenblik zonder moer kan opheffen. - Mochten de werkgevers echter blijk geven de derde door hen gestelde voorwaarde, betrekking hebbende op het ontslaan van hen, die rich aan molest hebben schul dig gemaakt, te willen misbruiken om zich te ontdoen van door hen niet gewenschte elementen, dan zal op nieuw het werk neergelegd worden. WEER PETROLEUM. Te ValkcABwaard (N.-Br.wordt door tal toan In woners weer van petroleum als verlichting gebruik ge maakt, daar het electrfach Ticht hot voor 65 ct pejr K.W. te duur uitkomt. SLAPTE. Tc Winschoten aan de Noord-Nederlnndsche Machine fabriek rijn 50 werklieden wegens slapte ontslagen. SLECHT HOUDBARE SUIKERBIETEN. In Friesland blijkt, dat de houdbaarheid der suiker bieten tot op heaen ongekend slecht is. Indien het rooien vlugger verloopt aan de ontvangst aan do fa brieken, dan moet een groot verlies op den bieten- prijs noodzakelijk volgen. DE MOORD TE BUINERVEEN. Gistermorgen rijn de daders van hef 'misdrijf te Buinerveen, zekere Luitjen en Sckïpperopte Nieuw Buinen gearresteerd. Bij den moord hadden rij een verfpot 'omvergeworpen, welke verf op hun kloefen was teruggevonden. Tevens waren doelen van hun kleeren op.de nog verachte verf gevonden. Een der moordenaars had bovendien dcnzclfden dag l 200 huur aan den ver moorde gebracht. Hij wist dus, dat bij don verelagejne geld aanwezig was. HET BEEM8TER VEE. Do „Roemster RundvccfokvcrecnJging" hield gtoterew op het marktplein te Midden-Boemster een keuring van fok voo, toebehooroode aan de leden dier vcrcéniging. I Eon prachtige collectie van het beroemde donker zwan- j bonto Boemster voo was daar tentoongesteld en trok weer bijzondere aandacht Voor dezen fokvoe-dag was dit keer meer dan gewone belangstelling. Tot de vele belang stellende deskundigen behoorde n.1. ook de hoofdinpec- teur van het Ned. Rundvecjstamboekde heer H. Wib- bens, te VGravenhage, die van het grootste doel van het aangevoerde voe een filmopname heeft gemaakt. De beroemde koe Anna VI van den 'bekenden Becinster fokker-exporteur P. Jonges Dzn. waa halfdragend en *kon daardoor niet op de tentoonstelling aanwezig rijn. Dit prachtige dier, onlangs te Alkmaar aan de buiton- landsche leden vnn het Pluimvoecongres voorgesteld als „the best and most excellent "cow of the Nfltnerlands", werd nu aan de boerderij gefilmd. Vcrmelldinfl verdiend, dat deze zeldzame 9V»-jarige koe reeds 2i maal met den eereten prils is bekroond en vier maal met den eersten prijs ala Beste koe met directe afstammelingen. Eenige van haar kinderen en kleinkinderen waren wc tegenwoordig en behaalden eerste prijzen. De aangevoerde pinken waren dit keer ook van uitstekende kwaliteit BREEZAND. In de Schager paardenverloting werd een paard go- wonnen door een dochter van den heer 'Ij. Slot te Broezand en een veulen door eten heer W. Waiboer to Van Ewjjcksluis. - ST. P ANC RAS. Vrona speelde 9 October 2 tilt- en 2 thuis-matchen. De adspiranten I speelden 's morgens 10 uur te Oud karspel tegen DL F. S. IH aldaar ^n wonnen met 2—1, terwijl V. V. V. I DL F. S. 6 vandaar voreloegen met 5—1. Alhier speelde V. V. V. I tegen Wit-Blauw n van Noord-Scharwoude en versloegen W.-B. met 0, terwijl Vi V. VI III 7t verloor van Z. V. V. uit Zuid- Scharwoude met Y—4. De wedstrijden van V. V. V. I on II Werden gespeeld ln competitie voor den N.H.V.B.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1