Gemengd Nieuws. MarktbericM&a. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. WIERINGERWAARD, Begunstigd door prachtig herfstweer heeft 'Dinsdag de jaarlijksch© keuring plaats gehad .van geregistreerd vee van onze Rundveefokvereeniging. Een prachtige collectie vee was wederom present en de keuring werd1 door vele belangstellenden bijgewoond. Vooral van buiten de ge meente was de belangstelling groot. De uitslag was als volgt: 1. Stierkalveren van koeien ingeschreven in 1 stam register, geb. voor 15 Maart. Ie pr. Jonge Frans 27, eig. Jb. Kaan Sr.; 2e pr. Maximiliaan 15, eig. N. K. Kaan en Karei, eig-. R. D; Kaan; 3e pr. Maxzoon 14, eig. H. van Hoorn. 2. Stierkalvercn als voren, doch geb. na 15 Maart. Ie pr. Hans 9, eig. G. R. Blaauboer; 2e pr. Maxzoon 17, eig. H. van' Hoorn; 3e pr. Heraut 19, eig. Dl Kaan Kz. en Maxzoon 16, eig. H. van Hoorn. 3. Stier-kalveren, ingeschreven in het fokregister, geb, voor 15 Maart. 1© pr. Nicolaas 1, seig. J. Schenk Kz. 2e pr. Maximiliaan 14 en Maximiliaan' 16 beiden van N. Kaan Kz.; 3e pr. Kees, eig. K. Schenk. 4. Stierkalveren als voren, doch geb. na 15 Maart. Ie pr. Nico Frans 29, eig. A. Dz. Sleutel. 5. Kuikalveren van koeien, ingeschreven in 't stam register, geb voor 15 Maart. Ie pr. Kroontje 10, eig, F. A. F. Groneman; 2e pr. Dieuwertje 6, eig. J. Schenk Kz. en Christina 88. .eig. F. A. F. Groneman; 3e pr. Trijntje 10^e ig. H. van Hoorn; 4e pr. Dieuwertje 31, eig. Jb. Kaan Kz. Jr. 6. Kuikalveren als voren, doch geb. na 15 Maart. Ie pr. Gusta 7,e ig. F. A. F. Groneman. 7. Kuikalveren van koeien, ingescnreven in het fok- register, geb. voor 15 Maart. Ie pr. Matje 8, eig. F. A. F. Groneman; 2e pr. Dora 87, eig. dezelfde en Dieuwertje 30,feig. Jb. Kaan Kz. Jr.; 3e pr. Tesselaar 20, eig. 1>.' Kaan Kz. en Alida 8, eig. N. D. Kaan. 8. -Kuikalveren als voren, 'dfreh geb. n|& 15 Maart le pr. CorneJia 8, ejg. F. A. F. Groneman; 2e pr. Stippeltje 12, eig. D. Kaan Kz. 9. Hokkelingen. le pr. Kroontje 7, Kroontje 8, Kroon- 5, allen van F. A. F. Groneman en Greta 30 van i. Dz. Sleutel. 2e pr. lijntje 9, eig. H. van Hoorn en Maartje 17, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. 3e pr. Greta 8, eig. N. D. Kaan en Maartje 26, eig. Jb. Kaan Kz. Jr. 4e pr. Maartje 7, eig. J. Schenk Kz en Neeltje 10, eig. C. R. Blaauboer. 10. Schotten zichtbaar dragend, le pr. Nelly 9, eig N. D. Kaan, Antje 8. veig. Jb. Kaan Kz. Jr en Maja 3, eig, Jb. Kaan Kz. Sr.; 2e pr. Anna 3, eig. Jb. Kaan Kz. Jr.: 3© pr. Ttessel&ar 18, eig. Dl Kaan Kz. ca Marie 3, eig. Jb. Kaan Kz. Sr.; 4e pr. Johanna 7, eig. N. Di. Kaan. 11. Vaarzen melkgevend, le pr. Wikies Adema, eig. F. A. F. Groneman ©n' Nelly 8, eig I-I. van Hooin; 2e pr. Pel Adema, eig. F. A. F. Groneman en Maartje 33, eig. N. Kaan Kz.; 3e pr. Matje 3, eig H. van Hoorn; 4© pr. Catrien 10, eig. Di. Kaan Kz. en Greta 26!, ©ig. A. Dz. Sleutel. 12. Twtnters. le pr. Marie 2, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. 2e pr. Maartje 14, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. en Diora 3, eig. II. van Hoorn: 3e pr. Trijntje 8, eig. H. van Hoorn; 4e pr. Metta 4, eig. N. fis. Kaan. 13. Zichtbaar dragende koeien, le piGharlotte 3, -eig. Jb. Kaan Kz. Sr. en Greta 21, eig. A. Dz. Sleutel; 2o pr. Gharlotte 2, eig. Jb. Kaan Kz. Sr. 14. Oudere koeien, le pr. Dieuwertje 14, eig. Jb. Kaan Kz. Jr.. Sara 4. eig. F. A. F. Groneünan cn Kroontje 4, ©ig. diezelfde; 2e pr. Anna 3, eig. H. van Hoorn, Dora 75, eig. F. A. F. Groneman, Mario 2, eig. N. D. Kann cn Gusta 6. eig. 'F. A F. Groneman; 3e Ïr. Maartje 15, eig. N. Kaan Kz. .en Dieuwertje 3, eig 'Schenk Kz.; 4ei pr. Clara 9. eig. J. Schenk Kz., Nelly 8, eig. N. D. Kaan, Maartje 4, eig. J.Schenk Kz. en Greta 7, eig. A. Diz. Sleutel. Tot slot hadden we 7 groepen van 5 koeien dioor '66n eigenaar gefokt. Het'scheen ons toe, dat <je jury bij deze rubriek ©en zeer moeilijke taak bad. Eerste prijzen werden toegekende aan groep 8 van J. Schenk Kz., groep 4 eigenaar H. van Hoorn en groep 6 eig. N. Kaan Kz. Tweede prijzen aan groep 1 van Jb. Kaan Kz. Sr. cn groep 2 van A. Uiz. Sleutel. Derde prijzen waren voor groep 5 van N. D. Kaan en groep 7 van Jb. Kaan Kz. Jr. De keuringscommissie bestond uit do heeren C. Kooij IIz., E. Koster Dz., Jm. Blaauboer Kz. en Jb. Spaans Jz., met den heer J. G. Tukker als arbiter. Een stierkalf, Hans 9, geb. na 15 Maart van C. R. Blaauboer, die een laten pjrijs werd toegekend, is ver kocht geworden. Voor d© vereeniging Is het een Succesvolle dag ge weest en de bezoekers zullen zeer zeker' met voel genoegen deze -keuring hebben bijgewoond. Als e©n 'bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat nö afloop der keuring een filmopname van ongeveer 60 budere beesten is genomen voor een bioscoop. GODSDIENSTWAANZIN. t De godsdienstige samenkomsten ten huize van d© familie B. te Hoog-Soeren, eenige dagen onafgebroken gehouden, worden niet voortgezet. De leidster, wier bevelen met atiptjieiu werden opgevolgd, is tot beter in zicht gekomen mtlrokent zich weer tot de gewone ster velingen. De ledera der ander© families B. hebben bun oigon woningen betrokken en den arbeid hervat. MISHANDELING. Gistermorgen is te Tiel gevankelijk binnengebracht en na verboor in het huis van bewaring .opgesloten de 21- jarige P. J. do G. uit Jaarsveld, verdacht van zware mishandeling van L. Clemente tijdens de kermis te Vianen. C. is zoodanig met een mes bewerkt, dat bij in zorgwekkenden tloestand naar een ziekenhuis te Utrecht is overgebracht. WINKEL. Vergadering van de afdeel tog Winkel der Noord- Holl. Ver. het Witte Kruis, bij de wed. A. Wit te Winkel, Tegenwoordig sleclria 9 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat door den Gemeenteraad het nadeelig saldo 1920, ad. f 620.35 is gedekt. Omtrent het aanschaffen van djshuizen zal door den te benoemen afgevaardigde op de hygiënische tentoonstelling worden nagegaan of daar iets aan wezig is. Omtrent de heffing van staangeld voor materia len is nog geen voorstel te verwachten, aangezien het bestuur daarover den medicus wenscht te raad plegen. Het bestuur stelt voor, de contributie te brengen op tenminste f 1.50 en in dien geest het reglement te wijzigen,' Voorts de leden in de gele genheid te «tellen, per circulaire ite doen mededee- len, welk bedrag aan contributie boven f 1.50 zij wen- schen te geven en een gelijke circulaire te .zenden aan ingezetenen, niet-leden, om zoodoende te trach ten de afdeeling sterker te maken. iNadat is aangetoond de behoefte aan meerdere mid delen ook in verband met een. verhoogde afdracht aan het Hoofdbestuur van f 0.25 per lid boven de gewone afdracht, wordt het bestuursvoorstel aange nomen. Het bestuur stelt voor, den plaatselijken geneeskun dige als adviseerend lid aan het bestuur toe te voe gen, Bij acclamatie 'aangenomen. De (heer Oudendal, arts alhier, verklaart bereid te zijn die functie te aanvaarden. Tot bestuurslid wordt herkozen dë heer A. de Ridder. De beschrijvingsbrief voor de dezer dagen te houden algemeone vergadering geeft geen aanleiding tot uitvoerige besprekingen en besloten wordt, den te benoemen afgevaardigde vrij mandaat te verlee- non. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer G. J. van I/eorsum. Met het oog op de kosten wordt be sloten dit jaar slechts één afgevaardigde te zenden. Tot plaatsvervanger wordt benoemd de heer F. L. Qudendal. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning van den penningmeester «over 1921 worden be noemd de heeren P. Strijker, G. Leijen Kzn. en A. Egmond. Bij de rondvraag dringt de heer Oudendal ander maal aan op de heffing van staangeld in het bij zonder voor (thermometers en irrigators, Het bestuur wordt gemachtigd in overleg met den geneeskun dige de noodige maatregelen te nemen. Daarna is de vergadering gesloten. GEHUISVEST IN DE KERK. Te Ilpendam werd voor eenige maanden een ge zin op straat gezet. Het huisraad werd in de Ned. Horv. Kerk geborgen en ook de menschen vonden dè.èr onderdak. Nog steeds vertoeven zij daar. EEN KIPPEN-DOODGRAVER. Toen een bewoner van de Groot-Hertoginnelaan te Bussum gistermorgen naar zijn kippen ging kijken, bleek het dat er 34 van de 60 warenverdwenen. Bij een verder onderzoek vond hij in zijn tuin 68 kippepootjes boven den grond uitsteken en kwam men tot de ontdekking dat een hond van zijn buur man de beestjes had doodgebeten en daarna begra ven. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Uitspraken van Dinsdag, 11' October 1921. D. Slot, zwerv., bedelarij, 3 d. h. en 0 j. en 8 m. rijkswerkinrichting. P. Wind, zwerv., bedelarij, 8 d. h. en 2 J. en 0 m. rijkswerkinrichting. J. de Vries, zwerv., bedelarij, 3 d. h. en 2. J. en 0 m. rijkswerkinrichting. P. Goudsblom, Alkmaar, appèl vonnis Kantonge recht f 20 of 20 d. h. G. M. Haak, Grootebroek, eenv. bel., f 15 of 15 d.h. D. Hommers, Alkmaar, eenv. bel. f15 of 15 d. h. S. Schager, Bergen, appèl vonnis Kantongerecht, f25 of 25 d. P. de Waard, Texel, mish., 1 m. gev. J. iM. v. Doorn, Helder, mish. 125 of 25 d. h. P. E. v. d. Molen,, Grootebroek, mish. f 15 of 15 d.h. A. de Ruiter, Egmond, mish., d.d. ambt. 130 of 30 d. h. G. de Vries, Urk, mish., f10 of 10 d. h. D. G. Kwast, Alkmaar, verduist., 5 m. gev. voorw. P. Korver, Helder, beleed, d.d. ambt. f25 of 25 d.h. W. F. v. d. iRaij, Alkmaar, mish. d.d. ambt. f25 of 25 d. h. Jan Bakker, Hoorn, dierenmish. f25 of 25 d. h. W. B. F. 'Schenk, Amsterdam, wedersp. f 50 of 50 d.h. H. G. Groen, E'gmond, wedersp., f25 of 25 d. h. A. Heeres, Helder, mish., f 25 of 25 d. h. NIEUWE NIEDORP. De volgende voordracht is opgemaakt voor Hoofd der school in de Moerbeek: De Boer, te Julianadorp; De Ridder to Zaandam; Boa te Winschoten. NIEUWE NIEDORP. In de Maandag gehouden vergadering van de Nio- dorper Kogge Strijkmolens werd de heer J. Stam mes herbenoemd tot Hoofdingeland. De h eer S. Kat wer d her k azen tot m olenmees ter van den Niedorper polder. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Dinsdag heeft de candidaatstelllng voor hoofd ingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers voor bovenstaand waterschap plaats gehad. Voor het district Hoorn werden caoididaat ge steld: Hoofdingelanden: Groot Jz. Pieter te Andijk (Vrijh.b.); Rood Cornelis te Bovenkarspel (R.-K.); Wilken Johan Bomhard te Nieuwe Niedorp (Vrijz.- Dem.); Groot Sz. Sr. Simon te Enkhuizen (Antirev.); Hoofdingelanden-plaatsvervangers: Pijper IJz. Pie ter te Twisk (Vrijh.b.); Commandeur Ar.ie te Span broek (R.-K.); Best Nz. Jan te Berkhout (Vrijz.-Dem.); Molenaar Jacob te Monnikondam (Anti-rev.). Waar voor elk district vier Hoofdingelanden en vier plaatsvervangers noodig zijn, loopt de verkio- zing in dit district bij onkele candidaatstelling at en zal geen stemming volgen. Voor het district Purmerend werden candidaat gesteld: Hoofdingelanden: Boer Cz. do D. te Stompetoren, gera. Oterleek (Vrijh.b.); Boor do J. J. te Assondelft; Doornenbal C. te Monnikendam; Edel Kz. J. te Beem- ster (Vrijz.-Dem.): Groot J. J. to Beomster (R.-K.j; HarGmaker G. te Koog aan de Zaan; Lakeman Fz. J. to Ilpendam; Meerveld van J. to Zunderdorp, gom. Amsterdam (Chr.-Hxst.)Sikkes M, te Assondelft; Uitentuis C. te Broek in Waterland; Vredenduin Pz. J. te Zaandijk; Wognum Wz. P. te Üostzaan. Hoofdingelanden, plaatsvervangers: Apeldoorn J. te Bergen (R.-K.); Berghouwer Cz. C. te Zaandam; Kleijne Gz. P. te Assendelft; Kok Cz. J. te Nieuwen- dam, gem. Amsterdam; Kraaij Gz. G. te Zaandam (Anti-Rev.); Lammes C. te Katwoudo; Moor van der R. te Schellingwoude, gom. Amsterdam; Schipper Jr. J. te Purmerend (Vrijz.-Dem.); Vas Vissor E. te Aerdonhout (VrijhJ).); Vure van J. te Ransdorp, gem. Amsterdam; Wals Kz. J. te lip, gem. Ilpendam. In dit district zal dus zoowel voor Hoofdingelan den als voor Plaatsvervangers een stemming wor den gehouden en wol op Vrijdag 28 October a.s. Voor het district Heldor zijn candidaat gesteld: Hoofdingelanden: Breebaart Jzn. R. te Winkel (Vrijh.b.); Burger J. te Harenkarspel (R.-K.); Eriks H. S. te Petten (Vrijz.); Koster Klzn. EL to Wieringerwaard (Vrijz.-Dem.); Nes Gzn. A. te Mid- woud (Soc.-Dem.); Verstegen A. G. A. te Helder (Soc.-Dem.). Hoofdingelanden-plaatsvervangers: Barten Pzn. A. te Noordscliarwoude (Anti-Rev.); Brak Azn. A. te Zijpe (Vrijz.-Dem.); Kaan R. te Wieringerwaard (Vrijh.b.); Zeeman P. te Zuidscharwoude (Soc.-Dem.). Voor de Hoofdingelanden raoet dus een stemming worden gehouden en wel op Vrijdag 28 October a.s. Voor bun plaatsvervangers, omdat er niet moer dan 4 werden candidaat gesteld, la dit niet noodig en zijn deze bij enkele candidaatstelling gekozen. liet Hdbld. meldt het volgende: Hoewel er, zooals bekend, een overeenkomst was tusschen de verschillende politieke partijen mot het dool, om dé hoofdingelanden bij enkele candi daatstelling te doen verkiezen, zal in het district Purmerend stemming noodig zijn. In dit district zijn nl. op initiatief van waterschapsbestuurderen en ook door groepen kiezers candidaten gesteld. De candidaten in het district Purmerend zijn als volgt: Voor hoofdingeland, door de politieke partijen: D. de Boer (V. B.) te Stompetoren, Jb. Edel (V. D.) en J. J. Groot (R. K. beiden lid van den gemeenteraad te Beemster en J. van Meerveld (C. H.) lid van den gemeenteraad van Amsterdam, te Zunderdorp; door een groep kiezers uit de Zaanstreek: J. J. de.Boer, burgemeester van Assendelft, G. Haremaker, dijk graaf van den polder Westzaan, te Koog aan de Zaan; J. Vredenduin, secretaris van den polder Westzaan te Zaandam en P. Wognum, secretaris van den polder Oostzaan te Oostzaan; door samenwerkende Banbesturen in Waterland: C. Doornenbal, dijkgraaf van den polder Katwoude, te Monnikendam, J. Lakeman, voorzitter der Banne Purmerland te Ilpendam, J. van Meerveld voor noemd en C. Uitentuis, hoogheemraad van „Water land" te Broek in Waterland; door een groep kiezers te Assendelft: M. Sikkes te Assendelft. Voor hoofdingeland-plaatsvervangers: door de po litieke partijen: Joh. Apeldoorn (R. K.), polderbe stuurder te Bergen, G. Kraaij Gz. (A. R.) heemraad van den polder Oostzaan, te Zaandam, J. Schipper (V. D.) lid van den gemeenteraad te Purmerend en E. Vas Visser (V. B.) dijkgraaf van „De Beemster" te Aerdenhout; door de kiezers uit de Zaanstreek: C. Berghouwer Cz., hoofdingeland van den polder Oostzaan te Zaan dam, P. Kleijne Gz., dijkgraaf van den polder Assen delft, te Assendelft, K. Kraaij Gz„ voornoemd en Jb. Wals Kz„ hoogheemraad van „Waterland" te Den lip; door de Waterlandsche Banbesturen: J. Kok, be stuurslid der panne Nieuwendam, te Nieuwendain, C. Lammes, hoofdingeland van den polder Katwou de, te Katwoude, R. v. d. Moor, bestuurslid der Banne Schellingwoude., te Schellingwoude en J. van Vure, hoogheemraad van „Waterland" te Ransdorp. We willen er nog aan toevoegen, dat voor het district Helder de -verkiezing noodiggeworden is door bet stellen van den heer H, S. E*iks, Burge meester van Petten, speciaal als Hondsboesche- candidaat, en door het stellen van den heer A. G. A. Verstegen, sociaal-democratisch wethouder te Helder. Deze candidatuur maakt een eigenaardigen indruk, gezien de overeenkomst tusschen de poli tieke partijen, door welke de heer Nes te Midwoud voor de S.D.AD. werd aangewezen. NIEUWE NIEDORP. De afdeeling N. Niedorp van „Het Witte Kruis" ver gaderdie Dinsdagavond 11 October hij Peetoom. Voorzitter die beer Brouwer, 'die de door 16 leden bezochte vergadering opent. De neer Haringhuizen, secre taris. leest de notulen. Goedgekeurd Worat medegedeeld, dat is ingekomen schrijven van onzen vroegeren plaatsgenoot F! Butter, waarin deze mededeelt, wegens vertrek to bedanken als lid èn als bestuurslid. Het rijk zal, zoo hooren we verder bij de mede- deeüngen f 302 bedragen in kosten van t.b.c.-bestrijdmg. Tot a&jevaardigdien naar de Hoofdvereen.-vergüdering worden benoemd: de heeren P. Haringhuizen en P. Pluister. plaatsverv. de heeren G. Keulen en A. Visser. Daarna wordt de beschrijvingsbrief behandeld, en aan de afgev. vrij mandaat verleend. Bestuursverkiezing. De heer P. Haringhuizen, aftre dend jen als secretarie herkiesbaar, wordt "herkozen en neemt dit aan. In plaats van de heeren D.B rouwer en Dl Wit Cz.. aftredend en beiden met herkiesbaar, worden gekozen de heeren P. Pluister en A. Winkel. Inplaats van de-heeren Ds. Barnouw (O. Niedorp) èn F. Butter, beiden vertrokken, worden benoemd burgemeester Nagel hout van O. Niedorp ©n de heer Nbordijk, rijksontvanger te N. Niedorp. De heer, M. Kooijman (O. Niedorp) wordt als Jwf der commissie voor de wijkverpleging herkozen. De heeren K. Goet, P. Strijder en G. Gaijaard worden benoemd tot leden der commissie voor het nazien der rekening. Ze nemen dit allen aan. Een kleine wijziging in het huishoudelijk 'reglement wordt met algemeen© instemming goedgekeurd Bij de rondvraagvinden nog enkele kleine bespre kingen plaats, waarna sluiting volgt. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 8—11 Oct. '21. Geboren: iMattheus Hubertus Aloijslus, z. v. Johan nes iSchipper en van Maria Anna iE!lisabeth Star mans. Jacob, z. v. Gerrit de Boer en van Dieuwertje Kuiper. Gerhardus, z. v. iPetrus Zomerdijk en van Maria Ellieabeth Mora. Overleden j Gcertj[e, oud 1 dag, dochter Van IJsbrand Bakker ©n Maartje de Leeuw. VALSCHE BANKBILJETTEN. In den laatsten tijd zijn in geldzendingen van Duit- sche bankinstellingen valsche bankbiljetten van f 100 aangetroffen. Ze dragen alle de serieletters AQ, doch verschillende nummers, meest boven 50.000 en waren gedateerd 9 Januari- 1917. De biljetten zijn zeer goed nagemaakt, doch het papier is eenigszins broos en voelt dikker aan dan dat van echte bil jetten; het watermerk was veelal onduidelijk. De teekening is minder scherp, hetgeen vooral bij vor- grooting te zien is in de arceering in het medaillon, on do hoekschilden. UIT RUSLAND. Volgens een bericht uit Riga aan de Koponhaa"'- sche Politiken heeft het al-Russisch centraal uit voerend comité vastgesteld,dat van de 30 millioen hongerende booren er 2 millioen geholpen kunnen worden, doch eerst van Januari af. Intusschen noemt do hongersnood steeds toe en veroorzaakt een too- nomende verwildering onder de bevolking. Ouders, die vroeger oorst hun kinderen verzorgden, laten doze thans in den steek of dooden ze om zelf aan eton te komen. De kinder-asylen zijn dan ook over vol, ofschoon ook daar -vaak gebrek heerscht en 40 procent der kinderen sterven. De pogingen der sowjet-rogeering om kincleron uit de hongergobieden elders heen te trausporteeren zijn mislukt. Dat vervoer is een vreeslijke marteling ge weest. Van oen trein die met 700 kinderen vertrók ken was, zijn er te St. Potersburg slechts 300 aan gekomen. 200 waren onderweg gestorven en 200 we gens ziekte achtergelaten. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. Uit Berlijn 11 Oct. Het aantal dooden en ver misten bij de ramp te Oppau heeft thans blijkens officie,-?.* medodeelingon de 600 overschreden, daar thans rto dor zwaargewonden in de ziekenhuizen zijn overleden. Aan giften is tot dusver 60 millioen bijeengebracht. DE SCHEEPSRAMP IN DE FORTH OF CLYDE. Do berichten over de noodlottige aanvaring, wel ke de „Rowan", het passagierschip dat den dienst Glasgow—iDuhlln onderhoudt, kort na elkander op de Schotscbe kus't met twee schepen heeft gehad, beschrijven ontzettende tooneelen, die zich to hot holst van den nacht hebben afgespeeld. Om 12.20 uur, toen de passagiers zich reeds ter ruste hadden begeven, kwam een dichte mist opzet ten, die oorzaak was dat het 12 knoopen loopende schip kort na 't verlaten van de z.g. Cornewal Point in aanvaring kwam met het Amedkaansche s.s „West ComaJk". Hoewel de schok vrij hevig was, ont stond er niet de minste paniek aan boord. De botsing scheen geen ernstige gevolgen te zullen hebben; niet temin gaf de kapitein last allen passagiers reddJng- gordels te v#»trekkon en de reddtogbooten in gereed to brengen. Tevens werd het S.O.S.-sein gegeven. Al les wees er op, dat het schip nog gered kon worden toen geheel onverwacht een tweede aanvaring plaats had. Het is nog niet uitgemaakt of de „Clan Mal- colm" ter hulpverleening kwam opdagen, of ter plaatse voorbij voer: in elk geval, liep dit schip in volle vaart op de „Rowan" die in drie minuten tijd zonk. Ditmaal ontstond er een hevige paniek op het schip. De passagiers dié de nog slechts den deele gereed zijnde reddingsbooten niet tijdig konden bereiken, sprongen te water. Er werd orai de reddingsbooten gevochten, terwij] bet water het schip binnengutste. Tai van passagiers toonden ©venwel grootek oelbloedighieid, o.a. een lersche priester, die de ongelukkigen poogde te kalmeeren, ep een jonge vrouw, die, staand© op een vlot, met schip breukelingen, liederen zong om den angst harer lotge- nooten te verdrijven. Aan boord bevond zich nog het 'J>outhern Syncopated Orchestre, dat uitvoeringen te Glasgow had gegeven en naar Dublin terugkeerde. Tal van zijn leden zijn om gekomen. Zoowel de ^West Comak" als de „Clan Malcolm" waren aanstonds hij het reddingswerk "behulpzaam, ter-, wijl de toegesnelde torpedojager „Westier" met zoek lichten de plaats des onhëils verlichtte. Ongeveer 77 per sonen werden gered; er worden nog 25 passagiers, en leden der bemanning, onder wie de kapitein van de „Rowan" vermist. EEN BIJNA DOORGEZAAGDE BABT. Hartverscheurende kreten deden mevrouw iBrown, een inwoonster van Aldershot, naar d'e veranda snellen, waar het gegil vandaan kwam, Daar vond zij 'haar beide zoontjes die uit alle macht bezig waren een kist door te zagen, waarin zij hun zusje hadden gezet. De moeder redde haar jongste lieveling door de zaag aan de handen der jeugdige onverlaten te ontrukken. Het kind was gelukkig nog .ongedeerd, hoewel de kleeren reeds gedeeltelijk wa ren doorgezaagd. De jongens hadden den vorigen avond in een (thea ter gezien, hoe een dame to ©en kist werd opgeslo ten, waarna de kist werd doorgezaagd', zonder dat de dame ©enig letsel kreeg. Naar de ,,'Eveningl News" meldt, heeft mevr. Brown ervoor gezorgd,, dat' haar telgen to U vervolg van der gelijke experimenten zullen afzien. EEN STRIJD MET EEN LEEUWIN. Te Londen zijn bijzonderheden bekend geworden van een stout stukje, verricht door een lid van de &uid-Afrikaanache politie to Noord-Transvaal. Hij was op patrouille toen eenige Boeren hem een leeu wenwelp toonden, die zij pas gevangen hadden, en hem waarschuwden, dat de leeuwin in de nabijheid was. De beambte reed verder en ontdekte een spoor, dat hij. volgde to hot struikgewas. Hij kwam tegen over een leeuw (te staan, die hem blijkbaar wou be springen en zonder aarzelen nam hij het dier op den korrel en schoot het dood. Het volgende oogenblik sprong een leeuwin op hem toe, beet hem to den rechter-benedenarm en sleepte hem van zijn paard. iZijn geweer werd buiten zijn bereik geslingerd en ge broken en zoo moest hij zijn aanvalstor ongewapend en met slechts een hand bestrijden. Hij begreep dat zijn eenige kans was haar te doen stikkon en dL trachtte hij to doen door haar neusgaton .te grijpen, zoodat hot dier den muil moest openon en hem los laten. (E!r 'ontstond een wanhopige worsteling, maar hij hield vol en vocht met vertwijfeling om zijn leven. Al vechtende kwamen man en leeuwin op den weg, Waar iemand1, die voorbijreed, den strijd aanschouw de; deze snelde naar het naburige politiebureau om bulp te malen. Toen de politie ter plaaste kwam, lag de politieman bewusteloos onder oen hoschje aan een kant van don weg en de leeuwin, te vermoeid om zich to bewegen aan den' andóren kant. De politiebe ambte deeldo mee, dat hij erin geslaagd was de leeu win tot loslaten te bewegen door haar neus dicht to houden en haai' tegen do maag te schoppen. Hij had echter gevoeld, dat hij uitgeput raakte on was onder het boschje gekropen om ©enige bescherming te hebben ais zij weer kwam opzetten, Zijn arm was geheel verbrijzeld, en moest op do plaats zelf wor den geamputeerd, met het gevolg, dat hij ten slotte aan zijn verwondingen overleed. NA DE KOOP-PANIEK TE WEENEN. Uit Weenen, 11 October. De koop-paniek is opgehou den. Tal van koopers, die op het oogenblik, dat ze meenden, dat do kroon niets meer waard zou zijn, aan hot koopon geslagen zijn tegen veel te hooge prijzen, eis dien nu hun geld terug. Bovendien is te Weenen, tengevolge van het feit, dat in tal van winkels ge durende die paniek alleen buitenlandsch geld in betaling aangenomen werd, een massa valsch buitenlandsoh geld voor .den dag gekomen. Weenen is bepaald over stroomd met valsciie italiaansche lires. Die valsche biljetten zijn zoo prachtig nagemaakt, dat ze orn zoo to zoggen niet van do echte te onderscheiden zijn. Vandaar, dat thans in d© wisselkantoren geen Italiaansch geld ter wisseling meer aangenomen wordt. EEN SPOORWEGONGELUK IN BELGIë. Uit Bergen, 10 October. Do pasaagtorstrein van Valoncionnes naar Borgen, is bij het station van Tholen ontspoord. Do locomotief viel in een opge hoogd stuk land. Drie wagens werden uit de rails geworpen. Verscheidene personen werden gewond. De materieel© schade is groot. LANQENDIJKER GROENTENVEII.INQ, Br. op L. 11 Oct. Itoode kool 13 a 5.40, 2e noort 10.70 a 2.80, gele kool 13.10 a 4.20. 2e soort 12.30, witte kool 13.10 a 4.80, 2e soort 11.20 a 220, alles per 100 Kg. Wortelen 17.70, per 100 tos. Schoolmeesters 16, blau we 10.80 a 8.00, bravo's 17 a 7.10, kleine 12.30, rod star 15.40, bieten '12 a 4.60, gele nep 16.00 a 8.80, drie lingen 16.50 a 7.20, uien 17.30 a 0.60, losse wortelen 15.50 a 5.90, 2e soort 12.40, alles per 100 lig. Aanvoer: 67000 Kg. roodo kool, 118500 Kg. witte kool, 30700 Kg. gele kool, 1230 bos wortelen, 14275 Kg. losse wortelen, 10775 Kg. uien, 35 Kg. gele nep, 5500 Kg. aardappelen, 17275 Kg. bleten. NOORDERM.AKRTB.OND, NooidscKorwondo. 11 Oct. Blauwe aardapp. 17.00 a 7.80, bravo's 18.10 a 7, roode ster 10.20 a 8.70, grove uien 18 a 9.20, drlellngon 1 7a 7.20, nep 17.70 a 8.30, peon 14.70 a 5.40, -roode kool 12.50 a 5.40, gele kool 12.10 a 3.60, witte kool 12.80 a 3.40, spercteboonen 150, alles por 100 Kg. Bloemkool 119, 2e soort 10.90 per 100 st. Poon 18.10 a 7.60, per 1O0 boe. WARdWlEMHÜIZIÏN, 11 Oct. IRoodo kool 12.30 a 3.30. gele kool 12,20 a 8.20, witte kool 12.80 a 8.60, uien 18.00 a 9.10, drlel. 10.30, poen 1520 a 5.60, uitschot roode kool 12.30, uitschot golo kool 11.30, uitschot witte kool 11.10, blauwo aard appelen 17.20 a 7.00,. Aanvoer: 8250 Kg. roode kool, 9200 Kg. gele kool, 107000 Kg. witte kool, 2750 Kg. uien, 100 Kg. drlel. 5900 Kg. peen, 0175 Kg. aardapp. AtNiNA RAULOW'NA, 11 Oct. Grooto aardappelen 19, borgors 15, wortelen 15.90, per 100 Kg. Bloemkool 18.90, per 10Q st. PURMEREND, 11 Oct. lOp de boden gehouden -markt waren aanvoer en prllzon als volgt: Kaas: 13 st. labrlekskaas 1G3, met rijksmark 170; 27 st. boerenkaas f 06, mot rijksmerk f 70; 4 st. com missiekaas met rljksnr. 166; 595 Kg. boter 133.40 i. Kg.; 438 rundoron, waarvan 350 votto 11201.05, 8' melk- on geldekoeion, geen prljsnotoorlng, haudo! stug; 18 stieron; 22 paarden 1200—400, handel stug; 02 vette kalveren 12202,50, handel stug; 248 nacht, kalveren, -slacht 115—50, vette 120—45, handel ma tig; 559 vette varkens 10.80—1.20, handel vlug; 17 mag. varkens 124—J48, handel stug; 1207 schapon on overhoudera; schapon 13052, overhuuders 122— 37, handel stug; 88 hokken, 100 ganaen 14450; klp- eieren 116—17, per 100 st; 800 zak appolon 11—5, per sak; 500 aak peren 10—14. EEN JUBILEUM. Die heer C. Vlaskamp alhier, hoopt op Maandag 17 Oct. den dag 'te herdenken waarop hij 80 jaar bij den polder Schagen werkzaam zal zijn geweest. BIJ RECHTEN OOK PLICHTEN. iZaterdag en Maartdag zullen in onze gemeente een paar verkoopingen plaats hebben wegens niet 'be talen van Rijksbelastingen. STAATSBURGERESSEN. Maandag 10 October hield de afd. iSchagen van de Ned. Ver. van (Staatsburgeressen oen ledenvergade ring. Na opening werden notulen gelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde ine- dedeeling der ingekomen stukken. De inlichtingen omtrent een te houden avondhuis- houdcursua hadden niet het gewenschte resultaat. Voarloopig zou hiervan 'geen sprake kunnen zijn, bij gebrek aan onderwijskrachten. De afgevaardigd© van de zomervergadering te Amersfoort hracht uitvoerig verslag uit waarvoor presidente haar dank uitsprak. Vervolgens werd besloten als spreeksters voor de openbare vergadering; uit te noodigen mej. E. v. d. Hoeven te Apeldoorn en mej. C. Groot te Rotterdam om te behandelen „Verbetering van de Huwelijks wetten". Hierna volgde rondvraag en sloot Pres. de vergadering. VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha» gen maken bekend, dat voter hen, die het gewoon oü buitengewoon lager onderwijs hebben genoten en niet meer/ onder de verplichting vallen dit ouderwijs te volgien, dé gelegenheid bestaat tot het genieten van vervolgonderwijs. Ouders oif verzorgers, dié hun kinderen het ver- vK&gonderwijs wensc!hen (te laten volgen, worden verzocht, daarvan vóór 15 October a,s. aangifte te doen bij het Hoétfd der openbare schóól voor gewoon lager onderwijs. Sckagen, October 1921, Burgemeester en Wethouders Voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2