Atelier Niestadt, Foto's io moderne uitvoering. Aardige Kinderportretten. Plaatselijk Nieuws. Schagen. Zondags geopend. Gemengd Nieuws. Marktberichten. „Het heefit fijn besten tijd gehad". iZoowel de komst als het heengaan van dezen pro fessor is zonder opstootjes geschied. LANGENDIJK. Konden we in een vorig nummer van de Schager rèzen, hoe treurig het is met het vereenigingsleven op onderwijsgebied, aan den Langendijk is het niet veel beter. De afd. Langendijk van Volksonderwijs bestaat niet meer, ofschoon zij nooit officieel is ont bonden. Een paar personen, die op zich namen te trachten de afd. nieuw leven in te blazen, hebben hun pogingen reeds lang opgegeven. De afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers doet niets; zelfs al wordt, zooals onlangs in de speeches bij de officieele opening der UX.O.-school, de onderwijzer-niet-hoofd- van-een-school, geheel genegeerd en beschouwd als niet te hehooren tot de medewerkers aan de ont wikkeling der jeugd; de Bond laat niet van zich hooren. Als de Inspecteur een circulaire aan de ge meentebesturen zendt, waarin sommige onderwijs krachten als niet-volwasaenen voor het Vervolgon derwijs worden aangeduid, de Bond is, wat hij vroe ger het N.O.G. verweet, futloos. Als onderwijzers, vergrijsd in den dienst, voor het vervolgonderwijs ge passeerd worden, dan doet de Bond, of hem dat niet aangaat. Zoo is er nog veel meer wat de Bond vroeger deed, doch nu nalaat te doen. Van het N.O.G. hoort men nog alleen, als er afgevaardigden naar een Alg. Verg. worden benoemd. Dan staat er een bericht van in de krant. En wil voorspellen, dat dit hier, en ook elders zoo zal blijven, zoolang de politiek zooveel bederft en men weer niet opnieuw den strijd aanbindt voor de door bijna alle politieke partijen verraden openbare school. COÖP. BOERENLEENBANKEN EN HANDELS REGISTER. In de laatste weken zijn weer enkele bezwaar schriften behandeld van Boerenleenbanken, die bij den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid in beroep waren gekomen tegen den aanslag voor het Handelsregister. Zoo ontving de Coöp. Boeren leenbank te Baflo van den betrokken Minister be richt, dat zij was gerangschikt in de eerste klasse, en alzoo f 5 had te betalen. Er werd haar nota bene. f245 terugbetaald. Volgens de Raiffeisenbode werd ook gunstig beschikt op do bezwaarschriften van de Banken te Leur, Groot-Schermer, Dwingelo, Vee- nendaal, Oldehove de Wilp, Wieringerwaard, Een rum, Nieuwe Niedorp en de Centrale te Utrecht. Daar staat tegenover, dat sommige Boerenleenban ken nul op 't requast krijgen, wat wel eenigszins vreemd aandoet, als men bedenkt, dat de motieven, waarop bezwaren worden ingebracht, dezelfde zijn. Daaruit zou men dus mogen opmaken, dat aan het Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid in deze geen vaste lijn wordt gevolgd. BROEK OP LANGENDIJK. Voor het Vervolgonderwijs izljn aangewezen alle onderwijskrachten, n.1. mcj. G. Tecnsma en de hee- ren Keeman en Zaal. LANGENDIJK. Door de langdurige droogte was de kool zeer slecht gegroeid. Nadat er voldoende vochtigheid in den bodem was en het prachtige, warme herfstweer nog groeikracht aan do planten, gaf, is het thans toch op te merken, dat de kool niot den natuurlijken groei heeft meegemaakt. De planten groeien nu „wild" naar hoven en van het vormen van een ste vige, vaste kool is geen sprake, vooral niet. bij die, welke veel van de droogte te lijden hebben gehad. Die akkers, welke tijdens do droogteperiode vol doende weerstand hebben geboden, zullen een be vredigende opbrengst opleveren. WIERINGEN. Woensdag had voor de Vereeniging Het Neder- landsch Rundvee-Stamboek een veekeuring plaats door den heer E Koster Dz., Hoofdinspecteur van de Prov. Coram. tot bevordering der Veefokkerij in Noordholland te Berkhout en den heer P. Koster Jz. Assistent-Inspecteur dier Commissie te Avenhorn. Er werden 24 koeien ter keuring aangeboden, waar van 18 werden goedgekeurd, 4 afgekeurd en 2 aange houden tot het volgende Jaar. Van den heer N. C. de Vries werd tevens een anderhalf jarige stier goedgekeurd. Deze kouringsuitslag bewees, evenals de tentoon stelling van 20 Septomber j.L dat men op Wierin- gen met de veefokkerij op den goeden weg is on dat men wanneer men met oen weinig geduld en een goede teeltkeus wat betreft raszuivere fokdieren den Wieringer veestapel blijvend verboteren wil, het succos niet uitblijft. Onder do belangstellenden tijdens de keuring, be merkten wij o.a. op onzen burgemeester, den heer Kolff. Goedgekeurd worden: 3 stuks van C. Mulder J.Jz.; 1 van N. C. do Vries; 2 van W. Mostert; 1 van gebr. Engel; 2 van S. C. Veerdig; 2 van N. S. Bak ker; 1 van C. Maars; 4 van P. Hellingman; 2 van 'V. Koorn Jz. BREEZAND. Het vervolgonderwijs aan school II is begonnen met 41 leerlingen. WINKEL. Vergadering van de afdeeling „Volksonderwijs" op Donderdag avond den {Juuize van den heer A. Wit* Tegenwoordig waren 18 leden. Met ben woord van welkom opent do Voorzitter de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Releveerende de gehouden schoolreisjes «n hét onthaal der jonge kinderen richt da Voorzitter een woord van dank aan allen, die to het slagen daarvan in eenig opzicht hebben medegewerkt, als het onderwijzend per soneel houdeua van, rijtuigen en auto's en den neer Honingh voor zijn ontworpen plan om Amsterdam en IJinuiden per auto te bezoeken. We weten allen hoe dit plan is ingeslagen. Bestuursverkiezing. Aan do beurt van aftreding zijn en niet herkiesbaar: voor Winkel de heeren G. J. van Leersum en P, Honinghvoor Lutiewinkel en de Weere de heeren G. Leijen Ëz. en L. F. Kleiterp; voor Groet polder de heer B' Brugman Jba. Gekozen worden: Voor Winkel de hoeren K. Meurs en J. Breebaart Jz. voor Lutjewinkel en Weere, de heeren Joh. Broersma en H. Over; voor Groetpolder ge heer P. Wit Cz. De Voorzitter brengt een woord van dank aan de scheidende bestuursleden voor bun werk in het belang van Volksonderwijs gedaan, in het bijzonder nog aan den heer Kleiterp, die gemeend heeft als secrtaris dér afdeeling te moeten bedanken. Aangenomen wordt dat de aftreding van bestuurs leden op 1 Januari plaats, heeft 50-jang bestaan. In de maand December zal do af deeling Bd jaren bestaan en eenparig wordt besloten die gebeurtenis feestelijk te herdenken. Het bésluur hééft een plan gevormd dat nu aan do orde wordt gesteld, in groote trekken echter, omdat nog Veel afhankelijk is van bijkomstige omstandigheden. Men stelt zich Voor de Voorzitter van Volksonderwijs uit te noodigen een voor dracht te '-houden, of bij verhindering van die, een ander uit te noodigen. Voorts een kinderoperette, waar voor de heer Egmond welwillend zyn medewerking heeft toeezegd, evenals voor de zang voor eenige tweestemmige liederen, uil to voeren zoo mogelijk door leerlingen van beide scholen, terwijl do heer Wit voor een piano zal zorgen. Dc bodoeiing is een avond voor de school kinderen en één voor de leden. Natuurlijk zijn dit grove trekken, maar alles kan nog niet worden gezegd, het bestuur heeft echter uit gebreide bevoegdheden gekregen, om naar omstandighe den te handelen. Maar en nu komt het voor dat alles is geld noodig, vermoedelijk veel geld en de kas is ongeveer ledig. Een beroep zal worden gedaan op .leden en inge zetenen, en waar reeds zoovele malen de belangen vao Volksonderwijs naar voren rijn gebracht en met succes steun werd gevraagd, daar meent de aldeelmg ook nu geen vergeefsche poging te doen, allen weten we wat Volksonderwijs is, wat het doet, wat het beoogt Jaar lijks zien we er'de bewijzen van. Jaarlijks leven we met de kinderen er in mee en bedenk nu eens dat dit werk straks vijftig jaren ia gedaan, door verschillende menschen wel is waar, doch met gelijke bedoelingen schoolverzuim te voorkomen en getrouw schoolbezoek te beloonen. Zoo iets, er is bijna jgeen gezin dat er niet mede in aanraking is geweest, net rij als leerling, als <5ud-leerling of als ouders van leerlingen, 't Is over bodig er meer van te zeggen, maar er wordt verwacht dat niet voor niet uw steun zal worden gevraagd, er wordt ook op uwe belangstelling gerekend. En als straks het bestuur, uitgebreid met een corammissie, er op uittrekken, dan wenschen wjj hen veel succes, in de hoop, dat in geen geval onvoldoende middelen een reden moet jijn het program te besnoeien. Bij dit 50-jarig bestaan moet kunnen uitkomen, wat Volksonderwijs is gewejest, wat het is, en wat het in de tpekomst wil zijn. Daar de agenda verder niets opleverde, werd da ver gadering gesloten. OUDE NIEDORP. Donderdagavond, 13 October, vergaderden de ouders van de verschillende leerlingen der openbare Lagere School alhier, tot het houden van den eersten ouder avond, Deze bijeenkomst, die door 14 personen was bezocht, stond onder leiding van den heer M. H. Woua- man, hoofd der school. In fle vergadering werd eerst het vervolgonderwijs besproken. De ouders werden op gewekt om hunne kinderen, wanneer rij kunnen, deze cursussen te laten bezoeken, en vooral zorg te dragen, dat de kindereen deze avonden trouw bezoeken, daar de cursus wordt opgeheven, zoodra .het aantal deelnemers beneden zes daalt. Hierna werd door de vergadering van gedachten gewisseld over de gelegenheid die de jeugd heeft om te knikkeren of te dobbelen om te veel centen. Algemeen was men van oordeel dat de jeugd in den regel te veel geld om handen heeft, wat ook leidt tot .vroeg rooken en snoepzucht Om dit tegen te gaan werd door het hoofd der school .de oprichting van een schoolspaar- bank aanbevolen. Dit denkbeeld vond algemeene instem ming. Aan het Gemeentebestuur zal worden gevraagd een in hokjes verdeelde, met een deksel gesloten kist, waar in gleuven zijn aangebracht, en die van boven genum merd is, aan te schaffen, opdat de kinderen daarin eiken dag hun overtollige oenten in zullen kunnen werpen, 't Op deze manier opgespaarde geld zal op een spaarbank boekje worden gezet in de spaarbank van het N.O.G. De oudercommissie zal over een en ander controle uitoefenen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. POMTIE EN JUSTITIE. Men meldt, ons uit Alkmaar, dat in verband met het groot aantal 'processen-verbaal door de politie opge maakt wegens het te snel rijden met auto's en motor- rij wielen, van Justitiezijde d"e wenk is gegeven in dezen niet te overdrijven. KATTEN-EPIDEMIE. Te Meppel heerscht, meldt do „Zw. Ct." onder do katten een zeer besmettelijke ziekte. Door den burge meester Is per omroeper bekend gemaakt, dat do gestor ven dieren op het politie-bureau moeten worden ge bracht. Reeds rijn eenige cadavera ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. NA 39 JAAR. Men toonde de redactie van de „Msb." een briefkaart, welke 14 Mei '1882 van Rotterdam naar Bannen was algezonden en dezer dagen door den afzender werd terugontvangen. To Bannen was ze volgons de afstem peling op lo Mei 1882 gearriveerd. De afzender ontvmg deze briefkaart terug uit Thai, waar ze, op 3 Oct 1921, was afgestempeld met de mededeeling: „Ungc- nucende Adresse". Niet minder dan 39 jaar heeft men tevergeefs naar het juiste adres gezocht "en ten slotte dén moed blijk baar maar opgegeven. DE DROOGTE EN DE OOGST. Men schryft van de Oostelijke zandgronden aan het Handelsblad Dc ongekende droogte van dezen zomer moet zoo langzamerhand in den herfst wel haar hoogte punt be reiken. Hoewel er af en toe wat regen Is gevallen, is het watergebrek grooter dan ooit Bij zeer veel boerde rijen ontbreekt alle drinkwater voor menschen en vee, zoodat het van verre dikwijls moet worden aangevoerd. Door het graven van diepe kuilen, zelfs door het maken van nieuwe putten heeft men hei watergebrek trachten to verhelpen, echter meestal 'zonder succes: de bodem bevat op ettelijke meters diepte geen water, zelfs geen vochtigheid moor. Voor het 'blusschen van brand ont broken op het platteland dan ook alle hulpmiddelen. Gelukkig is er nog zooveel neerslag gekomen, dat de uitgezaaide wintergranen kunnen ontkiemen. Het met de machines uitgestrooide zaad is echter meer alge meen tot groei gekomen dan het met de hand gezaaide: cn deze laatste wijze van zaaien is hier nog zoo goed als algemeen. Do herfstvoedingsgewasseu staan pover cn ook dc hakvruchlen lijden zeer onder hot droge weer. Alleen de ooftoogst levert uitstekende resultaten. De vruchten rijn mooi gaaf en veel vroeger rijp dan in andere jaren. De aardappeloogst, welke thans" m vollen gang is, val! tegen èn wat quantitait èn vooral ook wat qualileit betreft k De rogge, die zoo goed als algemeen uitstekend gelukt is, levert zeer goed brood voor de bevoLking, en hter is roggebrood nog steeds het hoofdvoedsei. Voor dc veehouders is de toekomst verre van-gunstig: de voed- selschaarschle doet reeds nu de melkopbrcngst aanmerke lijk 'dalen, terwijl de vetweiderijen, die hier de Laatste jaren zeer rijn toegenomen, voor aanzienlijke tekorten staan. 'Alleen de vancensfokkcrij en-mestery viert hooglij. NAAR HET VADERLAND TERUG. Het „Vad." ineldt, dat in verschillende plaateen van ons land, on. Devcrtor, Soesterberg en Gelder- ma.lsen, men thans bezig is met het opgraven en naar Frankrijk overbrengen van hei. stoffelijk over schot der in het najaar van 1918 tijds hun .verblijf hier .te lande overleden Fransche vluchtelingen. -- OUDKARSPEL. In de laatstgehouden ledenvergadering van de afd. OudkarspelNoordscharwoude van de S.D.A.P., is besloten dezen winter een spreker te laten optre den met het onderwerp: De socialisatie van het land en tuinbouwbedrijf. Natuurlijk met vrij debat. Verder, zullen de vrouwen worden opgewekt voor het bh'wonen van een vergadering, waar de leuzen op den 18 September uitgesproken, zullen behandeld worden. Tevens zullen pogingen in het werk gesteld worden voor eeri viertal cursusvergaderingen spre kers te krijgen, omdaar met onderlinge wisseling van gedachten eenige belangrijke maatschappelijke onderwerpen te behandelen. Ook is besloten een autoriteit on het gebied van onderwijs uit te noodigen met het onderwerp: De nieuwe Onderwijswet en hoe deze misbruikt wordt. NOORDSCHARWOUDE. De laatstgehouden kolf wedstrijden, waardoor ve len in de gelegenheid waren met de oude kolfsport konnis te maken, is oorzaak, dat ernstig gedacht wordt aan uitbreiding van het ledental. Besloten is de gelegenheid open te stellen om kolvers te kweken. Kolfbaan en materiaal zijn door den heer J. de Bakker voor dit doel gratis beschikbaar gesteld, terwijl ook gratis onderwijs gegeven wordt. OUDKARSPEL. Het Nutsdepartement alhier heeft voor het vol gend jaar het houden van een huisvlijttentoonstel- ling in voorbereiding. Voor den komenden winter worden pogingen aan gewend weer te komen tot de opvoering van een operette. ZIJPE. Wij verneven, dat het stembureau in het stern- district Zljpe voor de a.s. verkiezing van hoofdinge landen van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier als volgt is samengesteld: J. de Moor, voorzitter en A. Brak en Jb. Bos Cz. leden. KOLHORN. De veehouders alhier verhoogden den prijs der melk met 2 cents per liter, zoodat deze thans 20 ets. is, afgehaald van de boerderij. KOLHORN. De suikerbietenschepen, voor de fabriek Friesland- Groningen, kunnen niet volladen door het lage wa ter in Friesland. Dientengevolge zijn er meer sche pen noodig. ZTTÏD-ZTJPE, Als bijzonderheid dient gemeljü, dat een pere boom in den tuin van den beer Jb. Vel, Belkmer- weg, voor de tweede maal in bloei staat. BURGERBRUG. In de vergadering van bet Nutsdepartement al hier, Vrijdag gehouden, deelde de penningmeester mede, dat de kas sloot met een nadeelig saldo van f2.77. Door de geringe opkomst kon een voorstel, om aeu plaatsvervangenden afgevaardigde het vol gende jaar naar de algemeene vergadering te be noemen, niet in behandeling komen. Besloten werd in ditseizoen twee gezellige bij eenkomsten te houden. De zangvereeniging heeft zich bereid verklaard op eene daarvan hare meder werking te verleenen. Het voorstel om subsidie voor de bibliotheek te vragen, kon geen meerderheid van stemmen halen. De eerste vergadering zal om streeks halt December gehouden worden. WINKEL. Woensdag is bij den heer P. Bakker een Damclub opgericht. Deze club zal worden genaamd „Ons Ge noegen". Het bestuur bestaat uit de heeren J. M. Houtkooper, voorzitter; D. Kleen, Secretaris, en C. Amels, penningmeester. WINKEL. Aan den wagenmaker J. Speets is in afwijking van het bepaalde bij de Arbeidswet, vergunning verleend om 10 uur per dag arbeid te doen verrichten. HERBENOEMD. Bij kon. besluit is Herbenoemd tot kantonrechier- plaotsvervanger in het kanton Schagen de heer J. Cornelissen. ONS NUT. In de gisteravond gehouden vergadering werd be sloten om de afdeeling Schagen van de Mij. tot Nut van 't Algemeen wegens geringe belangstelling der leden en steeds kleiner wordende inkomsten op te heffen. Aan het Hoofdbestuur zal hiervan mededee ling gedaan worden. Over eenglen tijd zal nogmaals eene ledenvergadering gehouden worden om de vraag te bespreken: „Wat moet er geschieden meit de 'Nu tsbabliotheek VOORDRACHTAVOND. Door den S. B. B. ('Schager Bestuurdersbond) zal op Zaterdagavond 22 Oc'tober een voordrachtavond worden gehouden. Optreden zal do heer J. •Stornheim met fragmenten u itiDe JLegende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke daden van Uilenspiegel en Lamme Goedzak, van Charles de Coster. Wij laten hieronder een paar recensies volgen: Telegraaf. De Legende van Uilenspiegel en Lam me goedzak, moest wel een werk zijn waaruit een declamator gaaraa eenige fragmenten koos niet alison om do levendigheid waarmode hier verhaald wordt uit hot bewogen leven der Vlamingen in een tijd van worsteling om geloofsvrijheid, maar ook om de prachtige omstandigheid van dit boek die elk jong kunstenaar moet aangrijpen. iDe Standaard. iSternheims voordracht getuigde, dat hij de Vlaamsche volksziel heeft doorpeild. In „Geboorte van Uilenspiegel" en zijn „Doop", wist hij den juisten naiven toon te treffen, en in „bet Vi sioen" van Uilenspiegel en 'Soetkin immiteerle hij de sfeer van do Coster zoo meesterlijk, da't U was alsof we het boek zelf lazen. Ja, eigenlijk was alles dien avond subliem. Nieuws van den Dag. Vooral met het gedeelte waarin Thijls vader, verraden door Judocus Grijp- stuiver, beschuldigd van ketterij gevonnist wordt en op den brandstapel zijn leven eindigt, had de voor drager veel succes. Dit deel sloeg zeer in. Het Volk. Hot is oen groot en verdiend succes ge worden. Het smijicLige Vlaams, sterk en bewogen, klonk zuiver en ontroerd naar ons over en Stern- heim creëerde daar met een lichte aanduLding van gebaar en stemwisseling de verschillende figuren, verrassend scherp. Het was heel mooi. OVERGEPLAATST. De heer H. Pape, chef-Kommies bij het belasting kantoor alhier, wordt met 1 'November overgeplaatst naar Ootmarsum (Ov.). KOOPEN EN BOUWEN. Hét bouwterrein van den beer v. d. Woudo aan hot Noord is gekocht door den heer J. Schoorl, aldaar. De heer S. Koning zal daarop voor rekening van laatst genoemde eene rentenierswoning bouwen. PLUIMVEETENTOONSTELLING. De y- 'mvoeveroeniging Westfriesland te Schagen zal al .r half Januari 1922 eene tentoonstelling houden /an kippen, «endon en kalkoenen, totaal on geveer 40 verschillende afdeelingen. MARKTFONDS. De vereeniging tot verzekering van tuberculoos slachtvee alhier, verzekerde in het 3e kw. van 1921 950 runderen, waarvan in de openbare slachthuizen 7 geheel werden afgekeurd; het aantal met eene af keuring van f 10 tot f 66 bedroeg 26, terwijl er 81 ver zekerd waren, waarvoor eene afkeuring beneden f 10 werd uitbetaald De ontvangsten bedroegen f 6488.65^ de uitgaven f 5505.93Jtf, zoodat er een kassaldo van f982.72 aanwezig was. HELP U ZELF. In- het 3e kw. van 1921 kwamen onder de Heden vau de ziektovereeniglng „Help U Zelf' alhier, bij 6 leden 37 ziektedagen voor. De ontvangsten bedroegen f 3Ö1.6SH, do uitgaven f 84.82, het saldo aldus 12S6.12H ■Met het 4e kw. werden 2 personen en adspiraat als lid aangenomen. Uit de meaedeelingeu bleek, dat er nog leden zijn, die meenen, dat wanneer zij b,v. op Donderdag hot werk hervatten, zij toch recht op de volle uitbetaling van die week hebben. Het is zelfs gebeurd, dat een bestuurslid eene bitse aanmerking ontving, toen bij zoo'n lid zijn overtreding onder de oogon bracht. Hot bestuur besloot in deze gevallen beslist op te treden en zoo noodig tot royement over te gaan. HANDELSWINTERAVONDSCHOOL, Voor de Handelswinteravond'school, cursus '192122, welke Maandag 17 dezer zal beginnen, hebben zich aangegeven 53 leerlingen voor de le klasse, resp. voor alle vakkeü 26, voor verplichte vakken 26, voor Duitsch en 'Engelsch 1; benevens 32 .>9eriingen voor de 2e klasse, resp. alle vakken 12, en verplichte val ken 20. MARKTO VERZICHT. De nandel in vette koeien was Donderdag jJ. zeer stug. Voor de fijnste kwaliteit werd nog 82M ct. per pond betaald. De prijzen liepen van G7& tot 82% ct. Dat is in doorsnede beduidend minder, bij de vorige week vergeleken. De handel in de kalf- en geldekoeien was matig en in de stieren stug. Met de vaarzen ging bet ook niet best. In de paarden was niets te doen. De vraag in nuchtere en graskalveren was gering, Door onze electrische Fotolumenlamp ls het Atelier geopend tot 's avonds 9 uur. De foto's met kunstlicht gemaakt, zijn niet van daglicht-foto's te onderscheiden. bijgevolg de handel stug. De handel in magere schapen en overhouders was tamelijk goed; in de vette schapen stug; de prijzen blijven zoo iets op peil. Een slechte handel was het met de bokken en gei ten; met de magere varkens en biggen ging het zoo'n gangetje, om direct niet over te roepen. De vette varkens waren vandaag goedkoop, de omzet slecht. Voor de beste kwaliteit werd 50 ct. per pond betaald. Er is ook nog verkocht voor 35 ct. per pond, maar dat was van datlöO ponds-goed. De konijnen, kippen on eenden gingen net als de vorige weken weer goed van de hand. Over de boter valt niets te schrijven, alleen dat er veel meer moest aangevoerd worden. De kipeieren waren graag. De eendeieron bij het oude, Dus wat hot vee betrof was het weer een stugge markt. TYPHUS. In onze gemeente doet zich een geval van typhus voor, POLITIE. Gevonden: een groene muU, een patrijs-leghorn, eea zaklantaarn, een duimstok. Verloren: een damestaschje, inhoudende étui, por- temonnaio en zakdoek. "Vermist: een korf met kippen. GEMEENTEBEGROOTING. De Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor hot dienstjaar 1922, van 11 October 1921 tot den dag der behandeling in den Raad te rgemeentesecretari© voor een ieder ter lezing ia nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Schagen, 11 October 1921. Burgemeester en Wethouders' voornoemd, (De Burgemeester, J. CORNELISSEN. (De Secretaris, ROGGEVEEN. DE HASSP TE OPPAU Naar de „Munchener Neueste Nachtrich'ten" meldt, heeft het Openbaar Ministerie te Frankentlhal de in structie inzake de ramp !te Oppau afgelast, daar er geen schuld van den een of anderen persoon kon worden vastgesteld. HAUSE IN DE DAMES-CONFECTIE. Het Jaar 1921 hoeft de Berltjnftche damesAconfoctle en gros een oogst gobracht, vet'tor dan in do vetste jaren voor den oorlog. De oorzaak ligt hierin, dat de zoogenaamde oorlogsstoffen op <zijn, weer goede stof fen verwerkt worden, cn dat deze niet te duur wa ren. Vooral niet voor de landen mot een krachtige valuta. Doch de navraag was izoo groot, in den voorzomer reeds voor wintergod;- dat er gebrek aan sltoffen kwam, waardoor do prijzen sterk stegen. Vele en gros hand klaars to Berlijn waren verplicht tijdelijk hun magazijnen Ito sluiten voor do koop grage klanten. En de Vrijdagen, die koopdog in de da- mesconfoctie en gros, heerscht er in Berlijn een chaos, zooals men alleen nog maar op de beurs be leeft, zegt het „Berl. Tagebl.'. VERDWENEN. Pamela Beckott, oen knap meisje van 18 jaar uit de uitgaande- kringen te Londen cn vierde dochter van den honourable Rupcrt Beckctt, is sedert Dinsdagmid dag zoek. Zij verliet toen haar huis in Grosvenor Streel voor een wandeling en zeido dat zij binnen con hall uur terug zou -zijn. Na dien tijd heelt niemand haar meer gezien. Scotland Yard is in beweging, en zeik de vlicgers-afdeeling van de spcurpolitie zoekt race. Honder den chauffeurs van taxi-auto'tt ou spoorweg beambten zijp vorgoeis ondervraagd. mandag was z>j niet haar familie in blokcndcn wolstand van een uitstapje naar Yorkshiro tem men en den volgenden dag heeft men niets bijzonders aan haar gemerkt. Pamela was dol op dansen m had vele malen de eer gonoten, dc danseres vun den prins van Wales le zijn. TREURIGE FAMILIETOESTANDEN. Woensdag diende voor do arrondissementsrecht bank te Potsdam een geding van de weduwe van prins Joachim van Pruisen, den Jongsten zoon van den gewezen Duitschon keizer, togen prins Eitel Froderik, 's keizers tweeden zoon, om do uitlevering! to eischen van haar zoon priqs Karei Frans Jnsnf. Naar men weet, is het huwelijk van prins Joachim j heel ofigelukkig geweest. Na den dood van zijn broor nam prins Eitel Frederik, wiens huwolijk kin derloos gebleven is, hot kind van den prins tot zich, waarbij hij zich beriep op een te Doorn geteia- kende kabinetsorder van den gewezen koning, welke hem de opvoeding en de voogdij over het kind op droeg. De moeder verzette zich en eischte voor de arr. rechtbank te Potsdam de uitlevering van hot kind en de erkenning van haar moederlijke rech ten. Do rechtbank wees haar eisch toe, doch prins Eitol Froderik ging in hooger beroop on hield het Kind, waarop de moeder weer bij de rechtbank tien clsch indiende tot, dadelilke uitlevering van den jongen. Ds rechtbank we >a dadelijk vonnis ui beval den pr'iio bei kina au'(.dijk aan prlvoes Joachim uit te leveren cn liet bij haar te laten totdat een rechtsgeldige beslissing zal zijn gevallen. MUNITIE-ONTPLOFFING. Uit Berlijn, 14 Oct. Bij Rudmey In de buurt van Boedapest ontplofte een op 115 wagens geladen hoe veelheid munitie, waardoor 15 personen gedood en vellen gewond werden. OVERSTROOMING IN SPANJE. In het Zuiden van Spanje is bij Merid.a door het overstroomen van een rivier een trein ontspoord. Er zijn do o den en gewonden. OVERVALLEN. Naar men uit Leipzig meldt, hebben zeven zwaar gewapende en gemaskerde mannen gisteravond het kantoor van den steenkoolmijn Alwine te Bruckdorf bij HJRISe overvallen en 300.000 mk. gestolen, waarop zij er per auto in de richting Leipzig van door zijn 'gegaan. SPOORWEGONGELUKKEN IN DUITSCHLAND. Uit Essen, 14 October. Bij Mannheim heeft gis teren een ernstig spoorwegongeluk plaats gegrepen 'Op het rangeerspoor Mannheim-Heidelberg reed een passagierstrein door de buffers en trok die uit den grond. Hierdoor raakte het seinstelsel onklaar, juist op een tijd, dat het passagieraverkeer tusschen Mann heim en Ileidelberg zeer druk is. Inderdaad reed een boemeltrein van Mannheim op den nachtsnel trein naar Bazel. De locomotief van 'den boemeltrein ontspoorde en tal van wagens van den D-trein wer den zwaar beschadigd. Tot die gewonde passagiert behoort dr. Günter,, legatieraad bij het 'Oostenrijikscb gezantschap in den Haag. Uit Essen, 14 October. Ten gevolge van ernstige nalatigheid in het aanmelden van den komst der trei nen, izijn er te Arnzberg twee treinen op elkaar geloo pen, waarhij een spoorwegbeambte gedood' en ver scheiden© zwaar gewond izijn. De materieele schade eveneens vrij groot» LANGENDIJKEH GiiOENTENVEIUNG, Br. op U Oct. Roode kool f 3.30 a 5.90, 2e soort J 2.50 a 3, gele kool f3.10 a 4.20, 2e soort fl.70 a 2.90, dl» kool 12,50 a 4.10, Ze soort 11a 2.30, alles per 100 K Wortelen 18.40 a 8.50, per 100 Kg. Blauvvo aardePP 14.30, bravo's f 6 a 6.70, drielingen f 2, gele nep 18,21 'drielingen 16.10 a 7.40, uien f8.60 a 920, losse telen f3 a 6.30. 2e soort f 120 a 1.90, alles p. 100 Kg Aanvoer: 277QQ Hg. roode kool, 1290QQ Hg-

Schager Courant | 1921 | | pagina 2