Alieieei Nieiss- MrattMit- Luiloivlltl Atnerikaansche hulde aan Engeland. Dinsdag 25 October 1921. 64$te Jaargang. No. 6912. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Go Scliagen. Reclames. Ëinnenlandsch Nieuws. SCHA&ER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weck :Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Hij inzending tot 's m.8 uur worden Advertentie, /mnrel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Prijs per 3 m**nden f 1.66. Losse nnmmers 6 cent. ADVEUTEN TIÉN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 ct. (bewijsno POSTREKENING No.-23330. - INT. TELEF. no. 20. j inbegrepen). Grooie letters worden naar plaatsruimte herekend Het was gisteren hior buiten een prachtigen herfsti morgen en het was een hard goiacht om naar stad te gaan. Ik had mij echter voorgenomen om 'te gaan qus ging. Hoe meeer wij Londen naderden, hoe meer de lucht betrokken weid, tot eindelijk toen wij het station met eenige vertraging binnenreden en ieder zich naar den uitgang spoedde, men den overkant van de straat niet kon zien. Langzamerhand werd dlo mist iets minder dik en ntn 11 uur was de zon als een grooto roodie uchpjli! lichtbaar. Ik ging naar Westminster, naar Westminster Abbey, om de plechtigheid bij te wonen, die wellicht de laatste xou ziin, die van militaire zijde, na den Grooten Oorlog, zotu plaats hebben. Daar stonden de militairen van twee groote Engelsch jprokendo volken. Daar stonden de Jack Ta» en de Engolache Tomraies. Van de Tommies waren er compagnieën van de vier garde-regimenten, de Grenadiers, de Coldstreem, de Scots en de Welsh Guairds, (opmerkelijk niet van de Irish Guardsl een detachement van .de horse-atriliery en van de luchtvaart. Verschillende muziekkorpsen ln het mid den. Vg Even verder stonden de 500 Amerikanen, dia van den Rijn waren gei omen. om te getuigen van de hulde, die het Amerikaansche volk ging brengen aan het geheel e Engelsche leger. dus - - Groot Britannië en Ierland, de Dominions en de Kolo niën te huldigen, door Generaal Pershing, die aanvoer der was geweest der Amerikaansche troepen in Frank rijk, naar Londen af te vaardigen om den onbekenden Britschen soldaat, die in Westminster Abbey bergra- ven ligt, met de medaille van het Amerikaansche con gres te decoreeren. Duizenden en nog eens duizenden menschen ston den op do trottoirs van Whitehall, Parliament Street en Parliament Squore geschaard, keurig geschaard met don onvolprezen Londenschen politie-agent te paard' en Noet, om orde te bewaren, waar dat hoodig was. Het is zoo gemakkelijk in Londen orde te bewaren, het publiek is uit zich zelf zoo ordelijk. Wij, de men schen in myn buurt en ik, waren één moment door een valsch alarm naar een andere plaats gaan loopen, dan waar vte eerst stonden. We moesten weer "terug. De politie beduidde ons weg te gaan. Het was ver velend, want nu waren we onze oude plaatsen ook kwijt. Met zachten aandrang rolde de politie al degenen, die buiten het trottoir, dus op straat stonden, op en bracht je weer verderop naar andere trottois. We bleL vcn mot zijn vieren over, dachten wo zijn gered'. Jawel, daar kwam ai een Bobbih, Kom maar, zegt hij', blijf nu hieer staan, dat is niet eerlijk (fair) tegenover dór genen, die hier zooeven gewacht hebben en voor wier neus jullie nu staan. Ik keek hem zeker even aan, want hij zei nog speciaal tegen mij„Het ia vervelend meneer, waar u vindt toch zeker ook, dat ik geen uitzondering moet maken." Ik ging, en was zoo opgetogen over dat optreden, dat, toen ik even later elders een pracht plaats vooraan had, ik niet kon nalaten een kleine straatjongen, die achter mijn broeden rug zoo'n beetje stond te rekken om toch iets te zien, vóór mjj te nemen, want ik kon best over hem heenzien. Daar kwam de vertegenwoordiger des Konings, name lijk diens oom* die Duke 01 Xonnaught in een rijtuig aangereden. Het geheel leek even somber. Rechts naar Trafalgér Square toe, eindigde het verschiet in een mist triest en grauw, waartegen de Cenotapfa, het gedenkteeken voor de Britsdie gesneuvelden, 'dat daar midden in Parle- montstreet staat, het wit afstak. Links Parliamentsquare met op den achtergrond het prachtige House of Flair liament en mineer naar voren St. Maigareth Ghurchi, een der Londensche kerken, waarin de aristocratische huwelijken voltrokken worden. De klok van St Margareth staat al Jaren lang op 12 uur, waarom is een raadsel, maar het is zoo. Ik keek langs deze kerk, waar ik overmorgen gast zal zijn, als een lieve vriendin van ons trouwt, naar de even daarachter gelegen Westminster Abbey. Wat somber in de mist Daar klinkt het koninklijk saluut ter eere van den Duke of Connaught en wij ontblooten ons hoofd bij het hooren van het Engelsche volkslied Het is even rustig. Daar komt op de vrijgehouden straat een eenzame wandelaar aaangestapt Hooge hoed, zwarte overjas, eengiszins gebogen. Ik herken Windton Spencer Churchill, Engeland's Minister van Koloniën. Afstammeling van don grooten Duke of Marlborough en het mooio boerenmeisje, Saral Jennign, die hier vlak bij, waar wij wonen, op Waterend, haar martialen min naar ontmoette. Winston Churchill, de handige politicus, lijkt op zijn karikatuur, hij heeft inderdaad den typischen kattenkop, die op elk karikatuur zoo prachtig doet. Velen uit het publiek groeten Churchill, wij behoeveü dus niet te vragen, of hij tot de bekende politici ber hoort. f Daar hooren wtf een hoornsignaai Ik kijk op. Loop er niet in, zegt de leuke politie-agent naast mij', dal is de propagandist van het Leger des Heils. Kijk daar toetert hij weer en steekt nu het bord omhoog, waarop het welgemeende advies staat, om geen seconde te wach ten met Je te bekooren. Ik heb niet het idéé dat hij onder de duizenden aanwezigen één bekeerling heen gemaakt De zon kwam inmiddels door en het werd bepaald warm. Daarbij rookten mijne genoegelijke buren, voor zooverre zij mannen waren, pijpen gevuld met 'iets, dat op tabak leek, maar naar brandende notenbladeren rook. Ik, die nict-rooker ben, dacht van tijd tot tijd„Als 't niet om mijn brave "N.-Hollandschc lezeressen en le zers was, dan zou ik mij in zooverre bekeeren, dat ik wegging Mijn politie-agent zei opeens, daar komen ze Ban. Jjjwd, uit de mist, in de verte, Smaakten zich eenige schimmels los, waarop de donkerblauwe figuren van pouitie^jnten gezeten 'waren! Het kwam nader; zoodat achter de politie twee rijtuigen te onderscheiden waren. a Cerste rijtuig zat generaal Pershing met den Amerikaanschen gezant'Harvey. Pershing ziet er bijzon der gewoon uit Bijna al 'te gewoon. Harvey ziet er belachelijk uit met zijn grooten Chineeschen bril met ronde glaaen en dikke schildpadden randen. Hoe mén in vredesnaam als Europeaan zoo'n Chineesche bril op zijn neus kan zetten, zonder te voelen, dat. wat een Aziaat goed staat een Europeaan belachelijk maakt, is mij een raadsel. Enfin het stel reed door en het tweede rijtuig was naar mijn meening weinig in overeenstemming pielt de plechtigheid. Ëir zaten 2 gewonfe en 3 Zee-officieren in. Een zat dan op de knieën van twee anderen. Het was geen gezicht Pershing stapte uit en liep tusschen de in hoog opge stelde troepen door, terwijl het groot saluut gegeven en en het Amerikaansche volkslied gespeeld werd. Er was niet vee>l enthousiasme. Pershing ging de Abbey binnen en werd daar ont vangen door den Duke of Connaught, Earl Haig, the Earl of Cavan, Earl French, Viscount Allenby en andere vecldmnorschalken en generaals, door den Minister Lloyd George, Churchilh., Slt Laming Worthington (oorlog Lord Lee (marine) en verscheidene dames en niet te vergeten Bisschop Rve, dean of Westminster Abbey, Behalve hoogere en lagere militairen, waren er vele moeders, die haar zoons verloren hebben op de slagvel den of m de loopgraven van België en Frankrijk, en zonen, waarvan zij slechts gehoord hebben „vermist'. Daarom meeent elk dezer moeders, dat juist haar zoon wellicht die onbekende Britschc soldaat is, die daar in Westminster Abbey begraven ligt en heden de hoogste Amerikaansche oorlof-decoratie ontvangt. Het was een plechtig oogenblik, toen de bisschop Rye, een al die hooge militaire en civiele autoriteiten onder ïde tonen van Baethoven's treurmarsch, door het stem mige, eeuwenoude kerkgebouw met links en rechts en overal de graftomben en grafsteenen van al wat Britan- nië als helaen en geniën, onder hare zonen heeft mogen eeren, naar het gedeelte van het gebouw schreden, waar omzoomd door Amerikaansche en Britsche soldaten, in het midden, gedekt door de trotsche Engelsche vlag, Union Jack" de eenvoudige onbekende held ligt. da Die Amerikaansche Gezant, daartoe door den bisschop uitgenoodkjdi, hield een rede namens het Amerikaansche Volk en ae Amerikaansche Regeering. Daarna hechtte Generaal Pejrshing het eereteeken, dat aan eèn lichtblauw lint hing, op de vlag, waaronder de onbekende soldaat voor eeuwig rustte. Pershing sprak vervolgens als soldaat, als kameraad, als vertegenwoordiger van die Engelsch sprekende sol daten, die van de ander zijde van den Atlantischten Oceaan gekomen waren om mede te strijden voor het recht, dat reeds door den inval in het Meine België met voeten gestreden was, doch door den onbeperktan duikbootoorlqg, wreedaardig, verkracht werd. De verdedigers van recht en vrijheid hadden gezege vierd, ontzaglijk veel bloed was vergoten, een der held haftige kameraden der Britsche armee werd hier hulde gebracht om te .getuigen van de eeuwige dankbaarheid van het Amerikaansche Volk en vooral van den Ameri kaanschen soldaat voor den bewonderingwekkenden hel denmoed door het Britsche leger betoond. Lloyd George, Engeland's Eerste Minister, dankte namens Koning. Regeering en Volk van Groot Britannië, voor .de eer tiier aan Jiet Britsche leger bewezen! Die Bisschop nam de zorg voor hot graf, zoowel a'ls voor het eereteeken op zich en sprak, nadat gedurende eene plechtige stilte, de aanwezigen in gebed vérzonkén waren, den zegen uit. 0 In de verte, in de voormalige kloostergangen hoorde men de hoorns de „Last Post' blazen en de plechtig heid was geëndigd. De Duke of Connaught en Generaal Pershing inspec-! teerden de troepen, die buiten opgesteld waren èn vèr- lieten het terrein, om naar den Cenotaph te rijden, waar een ïeusactitige krans door Generaal Pershing gelegd werd op het voetstuk van dit, aan alle gevallen Britten, gewijde gedenkteeken. Ik had Dog het voorrecht Minister Lloyd George van zeer nabij te zien en mee te maken, hoe hij een grapje maakte, toen hij, terwijl hij met den minister van Oorlog Sir Laming Worthington Evans over den vrijgehouden rijweg van Parliament Street .naar .Whitehall Jiep, kin deren met Amerikaansche vlaggetjes zag zwaaien. Lloyd George werd voortdurend door het publiek luide toegejucht en nam met een glimlach en door het afnemen van zijn hoed de hem gebrachte hulde in ontvangst Wat een glimlach! Maar buitendien, wat een geestige kop heeft Engelands Eerste Minister. Het is een verbazend groot hoofd en dat is maar goed ook, want het moet, dunkt mij, dikwijlsi meer dienst doen, dian hen gewone hoofden tezamen. Ik ging wee rnaar de Abbey terug om met de velen; die van buiten Londlen gekomen waren, mijne wee moedige hulde te brengen aan den onbekenden Britschen soldaat Ik zag de meduillja liggen, een kleine medaille, zoo gesticht is om te getuigen van Britsche grootheid, Britsche adel van geboorte en van geest. In die Abbey, waarin Saksen-koningen begraven lig gen, zoowel als Olivier Cromwell, waar hertogen van Northumberland, zoowel als Charles Dickens een laatste rustplaats gevonden hebben, waar Jiulde gebracht werd aan den grooten vrijhandelaar Richard Cobden, zoowel als aan den Engelschen Gouverneur-Generaal van Java in den Napoleontischen tyd. Sir John Raffles, waar de bezoeker bijna gebukt gaat onder den eerbied, dien hij gevoelt voor de overstelping van praalgraven, gedenk- steenen en gedenkramen, ter nagedachtenis van zoovéél groots, zooveel edels, daar doet het bijna zonderling aan, dat daar in het schip der toerk, heel alleen mef zooveel fuimtJe om zich heen, zooals aan geen koning zelfs kon worden toegestaan, een eenvoudige Tommie Atkins ligt, oen Britsche soldaat, onbekend, maar ver heerlijkt als het symbool van Britschen heldenmoed.. Tooen ik, nadat al die maarschalken, diplomaten, hooge geestelijken en ministers, al die troepen ondêr luidKlinkende Sousamarsehen waren vertrokken, slechts enkele duizenden van de zeer vele duizenden toeschou wers. waren overgebleven, daar die kleine medaille in dat hooge statige gebouw zag liggen, dacht ik onwille keurig aan Multatuli: Wat is humor? Ik ben ten slotte weer naar buiten gespoord, kwam thuis meet een barstenden hoofdpijn, iets wat ik zoowat nooit heb. Lieve lezeressen, brave lezers, ik heb dien hoofdpijn gaarne voor u over gehad. Later op den avpnd verheugde ik mezelf, dat ik er a]s courantenschrijver zoo genadig, alleen met hoofd pijn ben afgekomen. Ik las, dat een Pers. die gemeend had in Teheran een humoristisch blad te kunnen uitgeven, nadat het eerste nummer verschenen was, bij den Perzischen Minister van Oorlog ontboden werd en toen zonder verdere plichtplegingen tweehonderd stokslagen op zjjn zitvlak Dan behoort er toch moed toe om een courant uit te geven. Nog „wel een humoristisch blad' Drie belangrijke vragen. Worden /nier-waarschuwingen /begrepen? Beseft imen bet gevaar? Zou bet niet verstandig zijn om een bewezen; /weeratandHmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, Slapeloos heid, urinekwalen, zenuwoverspanning, looxne dagen en filafpeloooè nachten, Stijve en gezwollen gewrich ten/ en pijnlijke ^pieren dat zijn 'de waarschuwin gen. En gevaar volgt spoedig, want -verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheuma- tiek, vorming iVan öteen, «pilt, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, v/ateraucht en urinezuur-vergif- «tiging. De w weerstond hangt af van' de volkomen filtratie van het /bloed door de werkzaamheid dier nieren. Al les zou goed gaan, indien de regels van de natuur; gezoold vorstand, eenvoudig voedsel en geregelde ge woonten, werden/ (toegepast, (Maar ronduit gezegd, 'krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspan nen, en dan pas denkt men. na. Draal niet in twijfel, Vermijd de gevoügen van ver waarloozing, Behoed de nieren met Fosteris Rugpijn Nieren PiLlen. Zij versterken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Fosfter's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de hanidteekening van Ja/mes 'Foeter op de doos voor komt), zijn te Scha/geft verkrijgbaar bij de bekende drogisten A f 1.75 per doos. DE DUBBELE MOORD TE BOUTDORP. Personeel van de centrale recherche te Amsterdam heeft, vergezeld door een politieman uit het district waaronder Hout/dorp op de Veluwe behoort, iemand aangehouden in verband met den dubbelen moord te Houtdorp gepleegd op de 80-jarige Lijsche Pater en haar 46-jarig nichtje Rikje Bouwers. Deze arrestant woont in een schuitje, gelegen aan de Nicolaas Witsen- kade Hij is re.ciddvist, heeft verschillende diefstallen met braak op zijn geweten, doch staat, dit heeft hetj voorloopjg onderzsoek wel uitgewezen, buiten deze gru weldaad Uit zijn verklaringen moet vervolgt het Hdbl. het volgende zijn geblekenEenigen tija geleden wérd hij in zijn woonschuit opgezocht door iemand, .dien hij niet kende. De vreemde bezoeker zei door een ande ren „linken jongen" te zijn gestuurd om „zaken" te doen. Er was een goede slag te slaan in een Veluwsch dorpje, „daar zat wiel 150.000 gulden". De schuit bewoner erkende ronduit van diefstal, desnoods van een braakje niet afkeerig te zijn, had er ooren naaar. De nieuwe kameraad maakte fiem er op jtttent, dat er wellicht een beetje „geweld" mee gemoéidi was. Dat stuitte den recidivist tegen de borst, hij stemde er evenwel in toe, het terrein te gaan verkennen. Eenigè weken geleden, op een Zondagmiddag omstreeks één uur, werd de man van de woonschuit door zijn nieuwen kennis met een Indian motorcar, gehaald. Zij reden naar Houtdorp en van daar tot evfon vóór het zand pad te Garderem, dat van den grooten weg naar de boerenplaats der beide vrouwen leidt Op hun tocht naar en over de Veluwe hebben zij öp verschillende plaatsen benzine voor den motor gekocht, Met hun beiden gin gen zij, na de motorfiets langs den weg te hebben neergezet, het zandpad af, naar het huis van de vrou wen. Daar heeft de eigenaar van dien motor een nijp tang gevraagd en hebben beiden met het 46-jarige nichtje gesproken. Het was intusschen reeds avond geworden, toen het tweetal, wederom per motorfiets, naar Amsterdam vertrok. Onderweg heeft'hun de chauf feur van een particuliere 3uto geholpen door zijn lan taarn even te leenen, voor het zoeken naar ©en kléin schroefdeel, diat in de nabijheid verloren was. Weer te Amsterdam teruggekeerd, zei de bewoner vian de schuit, naa rhij voorgeeft, bever buiten het 'geval te willen blijven, omdat net wel oen moordzaak kon worden. Hjj heeft na dien rit, nog eenige malen miet den eigenaar van de motorcar gesproken- kwam te weten wie hij was, doch het staat vast, aat hij zidh verder met de uitvoering van dien plannen niet heeft bemoeid Ter .nadere controleering van zijne verklarin gen is déze man nog in arrest, De eigenaar van de Indian zou, volgens mededeeling van diens cchtgenoote, zijn huis veertien dagen geleden hebben verlaten vooi oen zakenreis naar het buitenland; zijn motorfiets zou hij. reeds vele weken geleden van de hand hebben gedaan Deze verklaringen kloppen niet met de feiten, de man is. zéér kort geleden door buren gezien, mèt de Indian, Ter nader onderzoek zijn nu gisteravond aangehouden de vrouw, en de broer van dien verdachte. Een huiszoeking in de woning van den eigenaar der motorifets, heeft voorts een voor dezen hoogstbezwaren- den vondst opgeleverd.. Aangiaa/njde bet rverihoor, den man en die vrouw Vrijldagatvonjd (weer dn (vxljlheid geöteld, afgenomen, vernemen we dajt de fciroer van den vermoedelijken dader er dn slaagde, /zijn aüiibd voor Iden goheelen nacht van iMaardag op Dinsdag jJ. te bewijzen; de vrouw was dn dien nacht evenmin uit baar buis ge weest. Daaraan: iwerd (door de (politie oo(k niét getwijfeld, het was er om te doen van baar te vernemen, waar hia/air ecbttlgenoot van Maandag <o<p .Dinsdag bad ver toefd, Zij vertelde dat bij reeds veertien dagen gele den, voor aalken, naar België vertrok, nóg op reis is, alsook dalt door hem zijn/ „Indian" (motorcar we kten geleden was verkocht Daar uit getuigorwerkla- ririgen van derdon, met den gezochte goed bekend, aan de politie is gebleken dat «do verdachte zijne vrouw nooit inldchftte «over (zijne duMere praktij ken, werd de «vrouw voorloopig buiten de zaak ge stéld. De pogingen, door baar aangewend om ha ren (man ndejfi te bezwaren, deden schipbreuk op de feiten. De vermoedelijke moordenaar is nog Vrijdag morgen een karweitjo begonnen bij een bakker, ge- vestigd, fin Ide nebijlhoid «van xfin /technisch installa tie- en handelSbureauHij heeft ki de morgenuren ook fin zijn -zaak klanten geholpen, schijnt na den middag voor gevaar te /zijn gewaarschuwd, is ver trokken en tot op dit oogenblik niet weer gekeerd. Even Itevoren is zijn „Indian" door een ander, een jonge snuiter, uit den winkel gebaald. D'e verdachte moet in den loop dezer week in den kring iziijner kennissen alcb aldus bobben uitgelaten; ,,'t Spijt me, maar het da gebeurd", doelende daarbij op den dubbeflen moord. IDie kenniskring ia een mfisdaddgerSbende waarvan elk der leden ivoor geen inbraak en diefstal terug deinst. Het meerendeel beeft dientengevolge zware vonnissen achter den rug. De houder vam het inatailatle-bureau bouwde ook armoedige woonschuiten die aan „linke jongens" werden verhuurd. Door een dazer klanten is de aan dacht der politie op hem gevestigd. Justitie en ipolitie zijn van oordeel, op grond van haar gegeven aanwijaingen, dat de bewoner van do Oosterpailkbuurt in andere gedeelten des lands me deplichtigen 'heeft die bet geroofde in veiligheid hebben gebracht WONINGWOEKER Men meldt ons uit Rotterdam: Tengevolge van een Wj da Iiuurcommlssie 1 te Rot tendam ingediende klaent hooft de politie een geval van woningwoeker ontdekt, zoo schandelijk 'als waar schijnlijk nog niet is geconstateerd. Van pand "Mauritsstraat 94, eigendom van een be woner van Bneukelen, is het bovenhuis in huur bij een bloemist uit de Witte de Withstrapt, die het voor f 36.26 per maand heeft onderverhuurd aan den koop man J. Daamen, een man die reeds enkele malen met politie on zedenpolitie in aanraking is geweest, en dio om zijn wangedrag door vrouw en kinderen verlaten ia. Dit bovenhuis neeft een verdieping met zolder. Van de woonverdieping, die uit voorkamer, achterkamer, zij*- kamer en keuken bestaat, is de achterkamer verhuurd aan een kellner, die deze kamer bewoont met vrouw en dochtertje van zes jaar. De kamer is 4Va bij 3y> M.# heeft tw©e ramen aan de achterzijde van 't huis, stookplaats en twee bedsteden. Met gebruik van de keu ken betaalt het keünersgezin voor deze woning*! 8 per week. Toen de kellner wandluizen in deze kame» ontdekte, stelde hij den eisch dat ze gezuiverd zou worden, wat dan ook gebeurde. Hem werd 'toen echter de huur opgezegd en hij" wendde zich tot 'de Huur- commissie, die t geval onderzocht, de huur verlaagde en na schatting de huurwaarde der kamer op f 2.50 per week bepaalde. De huisbaas wil dit geld niet accep- leeren, waarom het met goedvinding der Huurcommissie wekelijks gedeponeerd wordt ten kantoro van den Huur der sbond i. De voorkamer heeft Daamen zelf betrokken. In de zijkamer, van 3 85" bij" 3.85 1\L, huist eten gezin van man, vrouw èn 5 kinderen van 16, 12, .9, 7 en 2 jaar, jongens en meisjes; in dit vertrekje vinden 2 twee persoons bedden, een kinderledikant en enkele stoëlén plaats. Kasten, stookplaats en verlichting ontbreken. Voor ae puisvesting van dit gezin ontvangt de verhuurder wekelijks f 7. De bewoners van deze verdieping wonen nog goed, vergeleken bij die, welke op den zolder hun intrek heb ben genomen. Aan de westzijde! zijn hier vier .Rokken getimmerd, waarvan sommige een. dakraaampje van 50 bij 50 cM. bezitten. Ejhn houten krib er in dient tot slaapplaats. Qp dezelfde wijze is de oostzijde van den zolder ingericht. Aan de noordzijde bevinden zich eveneens 2 ihokkem die slechts 2 X 2 'M. groot zijr(, terwijl de andfere 2.75 y. 1.75 M. waren. De hokken zijn van boven open. In elk ervan woont cén vrijgezel op „zijn gemeubileerde kamers", want het beddegoed worat ar bij geleverd. Men kan zich voorstellen hoe. Behalve deze tien man, waaronder een oude man van 62 jaar, vindt op dien zolder nog pen gezin onderdak van een man, vrouw en 2 kinderen, dat beschikt over een in 't midden van den zolder getimmerd hok zonder plafond en dat jzijn licht krijgt door e»e(n glasruit in een der vrijgezclljnhokken, en een hokje daarachter, waarin de twee kinderen op een matras op den grond slapen. Bovendien hokt In een bedstede op dien zolder nog oen man van 64 jaar. die met zijn hecle hebben ©5 houden in die bedstede onderkomen vindt. Langs den eenigen nog vrijen wand op den zolder is een zmkeo bank vani 2 1 M. aangebracht, die door een oude gasbuis afvoer hoeft op een zinken ril laat. vanwaar wees een andjero buis loopt naar de w. C. op den gang der woonverdioping. Men kan zich voorstellen Jn welken toestand dezo bak, waarin geraaksfiolvc natuurlijk alterlei Vuil wordt geworpen, zich bevindt De eene W. C. op den gang beneden dient voor dit heelc nest vol menschen; ni3 minder dnn 26 personen maken er gébruik van. De zolder is 7 M. hoog in den nok. de zijwanden ko- menop 't laagste punt échter niet E ven de 80 c.M. Het niet door hokken Ingenomen gedeelte is bovendien gevuld met allerlei huisraad en beddegoed der bewoner». Verlichting is er niet, er wordt gebruik gemaakt van olie en kaarsen Dat er brand zou komen in een zoodanig pand. moet mon zich niet Indenken, da menschen zouden als ratten verbranden. Behalve de f 8 en f7 huur die de woonvcrdicping opbrengt levert de zolder den verhuurder nog f 6 op van het gezin, dat de twee middelste hokken heeft de tien vrijgezellen betalen elk f2 en do man van do bedstede f 1.50 per woek. De verhuurder trekt dus uit het bovenhuisfa. dat hem f 33.26 per maand kost, wekelijks f 48.50, i Het eenige wat de politie in dit 'schandelijke geval van woningwoeker zal kunnen doen, Is proces-verbaal opmaken wegens overtreding van de Huurcommissie wet WERK VERMINDERING Met ingang yan gisteren Is aan de brandkastenfabriek der firma Mariens, te Doetinchem, de werktijd ingekrom pen tot vier dagen per week. ST. PANCRAS. iZo-xudag 'Jl. kwamen alhier de Alom/aria aJdfcplranten A uit! tegen V.V.V. II. 'Slecht weer ten weinig eamen- gpel ma/RJklten «de tmalteh weinig sympathiek. Voeg daarbij de naar de V.V.V.'ers oni ver diende pdnalty's waaruit de gakten 2 doelpunten (benutten, dan mag men Beg¥?en, dat auilik spel en zulke leiding de voet balsport tgeen goed doen. Intusschen, do gaisten won nen, hoewel onder protest, imet 2—1. Ook V.V.V. I te Alkmaar uitgekomen tsgten R.W. I van Alkmaar, trof het slecht. Ook daar groote, zoo riitet fprootere ontevredenheid over do leiding. *t Eeni ge punlt dioor R.W. gemaakt, gaf aanleiding tot pro test, en inaar de V.V.V.'ers te recht, daar wel 8 te genstanders da a/pfttole stonden. V.V.V. maakte geen enkele goal.

Schager Courant | 1921 | | pagina 1